Nederlandsche Albuminefabriek te LEIDEN. vruchteloos het meisje het hof had gemaakt, de gunst vroeg van een wals met de bruid. Lachend haar man opmerkende dat het »haar laatste dans* zou zijn, nam zij aan. Midden onder den dans trok Ellias een revolver, waarmede hij de bruid door het hoofd schoot Palmeyre sprong op hem toe, maar stortte, op zjjn beurt doodeljjk in de borst getroffen, ter aarde en voordat de ont zette gasten hem konden weerhouden, schoot Ellias zichzelf door het hoofd en viel dood neer op het lijk van de bruid. Hoewel minder krachtig, bljjft de Etna voortdurend in werking. De rookkolom is dunner, de onderaardsche geluiden zwakker. Maar de lava stroomt steeds sterker uit de kraters, vooral langs de Oostzjjde van de Monte Gemellaro en voor 't eerst ook naar de zijde van Monte Piccitello. Uit Catania wordt dd. 7 Aug. gemeld De uitbarsting van de Etna neemt grootere verhouding aande lava stroomt naar Serrapezuta, evenals in 1886, en vernielt een vruchtbare streek. Te Astrabad schreef men de cholera toe aan het verkoopen van alcoholische dranken. Het volk plunderde daarop de herbergen en vernielde de winkels van de Armenische kooplieden, die tot de Russische nationali teit behooren. De Russische consul vroeg per telegraaf hulp, waarop hem toegezonden werden 25 Kozakken om het consnltaat te beschermen. Een Russische kanoneerboot arriveerde in de nabjjheid van Astrabad. De Russische gezant te Teheran vroeg schade vergoeding. Te Teheran sterven dagelijks 25 personen aan cholera. De cholera woedt in de dorpen van het district Yezd en nadert Kashan. Te Fabriz eiken dag omstreeks 100 ge vallen. San Christobal, Mexiko, is door een aard beving geheel verwoest; 15.000 menschen zijn dakloos. Er is een poging beproefd om de bus kruitfabriek te Gratz in de lucht te doen vliegen. De opzichter bemerkte bij den droog oven, waar zich 9000 kilo buskruit bevond, een brandende lont. Gelukkig wist hij deze snel te verwijderen. Men zegt dat een arbeider wraak op den opzichter heeft willen nemen. Onder de zuilen van het stadhuis te Ajaccio is een bloedig drama afgespeeld. Maandag-middag tegen 1 uur ging een aantal burgers in optocht op weg naar het stadhuis om de proclamatie bij te wonen van de, te Ajaccio gekozen algemeene raden. Aan het hoofd van den stoet liepen o.a. de senator Peraldi en Ignace Berfini. Toen men het doel van den tocht bereikt had, werd de optocht tot stilstand gebracht door den coneierge Pierre Secchi, die voorgaf, dat hij in opdracht had den aanwezigen het binnentraden te beletten. Op de aanmer kingen van Peraldi en Berfini, ging Secchi on 4fë groote trap zitten en haalde een revolver te voorschijn, waarna hij het wapen op de menigte afvuurde. Toen wierpen zich eenige moedige burgers op den concierge; zij slaagden er in hem zijn wapen te ont rukken, juist op het oogenblik dat hij op den senator Peraldi wilde vuren. Woedend, dat men hem het wapen afhandig gemaakt had, trok bij een dolk, waarmede bij een persoon terstond doodstak en drie anderen levensgevaarlijk verwondde. De moordenaar werd terstond in hechtenis genomen; het kostte der politie ontzaglijk veel moeite hem aan de woede van het volk te onttrekken. Hij is een Italiaan en naar gebleken is, reeds herhaaldelijk met de justitie in aan raking geweest. Een groote brand heeft de stad Reecze in Volbynië, een provincie van Polen, in de asch gelegd; 14 personen kwamen in de vlammen om, terwijl 16 personen levens gevaarlijk werden gewond. Niet minder dan 2000 personen zijn zonder dak. De stad moet door kwaadwilligen aan 4 kanten tegelijk in brand gestoken zijn. Uit New-York seint DalzielDe droogte en de warmte houden aan en veroorzaken groote schade aan den oogst. Tusschen Rollinda en Prattir (Californië) is een spoortrein aangehouden en geplunderd. De roovers maakten zich van 30,000 dol lars meester, nadat zij de locomotief door dynamiet onbruikbaar hadden gemaakt. Vanderbildt's jacht »Alva*, dat onlangs bij New-York in botsing kwam en zonk, is voor 3500 ds. verkocht; het kostte hem 750.000 ds. Het stoomschip Les trois soeurs, met een kostbare lading stukgoederen aan boord, is bij San Domingo vergaan. Van de be- mauning ontbreken alle bérichteo. Nabij Chisleburst zijn in een bosch twee jonge dames van 1 6 j«nr, de eene een nichtje van den Minister Goschen, door een man aangerand en met geweerschoten gewond. Beiden liggen ziek, de toestand van de jonge dame is bedenkelijk. BEKENDMAKING. De Burgemeester der gemeente Heasden brengt ter algemeene kennissedat het Kohier van de provinciale belasting op de Paarden en andere Trekdierendienst 1892/93, door Gedeputeerde Staten dezer Provincie den 2 Augustus jl. invorderbaar is verklaard en dat bedoeld Kohier van af heden gedurende acht dagen op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Heüsdkn, 4 Angustns 1892. De Burgemeester, HONCOOP. JPlfTjatselijls: Nieuws. HEUSDEN, 9 Aug. Door de Arrondissements-Rechtbank te Tiel is, ter vervulling van eene vacature van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aan beveling mr. N. van Hasselt, substituut griffier bjj de rechtbank aldaarmr. I. W. Losecaat Vermeer, rechter in de arrondisse- ments-rechtbank te Winschotenen mr. D. Wesseling, kantonrechter alhier. SPRANG. Beroepen bij de herv. gemeente alhier, ds. J. G. Dekking te Jaarsveld. BABYLONIENBROEK. Door Kerkvoog den van Babyloniënbroek en den Hil is aanbesteed Het afbreken en opbouwen van een pas torie. Ingeschreven werd door de heeren Ph. de Koning te Siiedrecht, f 10,268; D. van Noordenne idem, f 10,243; C. P. Kramer te Werkendam, f 7643; P. van Varik idem, f 7599; C. Haspels te Dussen, f 7400 Abr. Haspels alhier, f 7325 B. A. Kentie te Woudrichem, f 7320; J. E. Has pels alhier, f 7300; A. van Wijk te Veen, f7100; Jac. van Wijk te Wijk, f 7000; H. van Wijk idem, f 6900; C. Honcoop te Veen, f 6807G. Struik te Woudrichem, f 6769; G. Bemmers te Meeuwen, f6590. Het werk is aan den laagsten inschrjjver gegund. De raming of begrooting van het aan bestede werk was slechts circa f 6000. KERK-DRIEL, 6 Aug. In het voorjaar I.1. werd onze gemeente bezocht door den heer Rutten, agent voor eene Belgische suikerfabriek te Bree. Ofschoon de meeste landbouwers reeds met andere fabrieken hadden gecontracteerd, mocht het hem toch nog gelukken menig bundertje op te snappen, en geen wonder; den landbouwers werd zaad beloofd, waarvan de opbrengst p. m. 10 duizend kilo meer per H.A. zou bedragen, dan van het gewone zaad der Hollandsche fabrieken. Dat er verschil in de bieten is, komt nu reeds duideljjk uit; die der Belgische fabriek werken zich boven den grond uit, terwjjl bij de andere hiervan weinig of niets te bespeuren valt ook het zooge naamde doorschieten komt in de Belgische bieten niet zoo veel voor als in die van 't Hollandsche zaad. Als het beschot der Belgische bieten aan de verwachting beant woordt, is het te voorzien, dat voor 't volgend jaar een ruim veld voor genoemde cultuur zal worden gereserveerd. SLEEUW1JK. Wjj hebben hier het zeld zame voorrecht een persoon onder de inge zetenen te tellen, die zich verbeeldt niet meer te mogen eten of praten. Naar alle waarschijnlijkheid zou de man het op deze wjjze niet lang volgehouden hebben, was het zijnen bloedverwanten met de krachtige hulp van den ijverigen veldwachter v. Z. niet gelukt hem aau het praten eu eten te krijgen. Wij vrezen evenwel, dat eene her haling van die manie ernstige gevolgen zou kuunen hebben. ZUILICHEM. Door den raad der ge meente is met algemeene stemmen tot onder wijzeres alhier benoemd Mejuffrouw J. Vrielink, thans in gelijke betrekking te Steenwjjk. Reeds is bericht ingekomen, dat de benoeming door haar is aangenomen. DALEM. Waren de vooruitzichteu van een goed gewas, vooral ook van de beet wortelen, vóór eenige weken nog ongunstig, door het groeizame weer der laatste dagen hebben deze vruchten goede vorderingen gemaakt. Men heeft dan nu ook alle reden, om te verwachten, dat de arbeid door een goeden oogst beloond zal worden. f Jinneu Ut nd. De Eerste Kamer, die .gisterenavond baar werkzaamheden heeft hervat, zal nog in dezelfde week, na het sectie-ondtrzoek van de vermogensbelasting en de behandeling in openbare vergadering van de aanhangige minder omvaugrjjke ontwerpen, tot de 2e week van September uiteengaan. De jacht op klein wild in de provincie Noord-Brabant wordt Zaterdag 3 September e.k. geopend, met uitzondering van de jacht op fazanten, waarvan de opening is bepaald op Zaterdag 1 October d. a. v. De lange jacht (met windhonden) mag gedurende open jachttijd worden uitgeoefend des Dinsdags en des Zaterdags van elke week. De jacht, met inbegrip van die op fazanten, wordt gesloten met den laatstee December 1892 terwijl nog geoorloofd blijven: bet schieten van houtsnippen tot 1 Mei 1893 en het weispel van kwartelen met st-eek- gazen of vliegnetten van 15 Maart tot 1 Juni 1893. Deu 16 dezer begint weder de gesloten vischtijd naar zalm met de zalmzegeas op de benedenrivieren. Alsdan mag alleen met de drijfnetten gevischt worden. De gesloten tijd duurt tot 1 November. De »N. R. Ct.« kan mededeeleu, dat de zoozeer gewraakte zware lederen schako's ten doode zijn opgeschreven. De minister van oorlog heeft een commissie gelast hem voor te lichten omtrent den besten vorm en de grondstof voor de nieuwe hoofddeksels voor zoover de beraadslagingen tot eenig resultaat kwamen, helt men sterk over tot het invoeren van kurken helmen, ongeveer gelijk, doch edeler van vorm dan de stukken der Indische militairen. Als een bewijs voor de snelle werking van de telegraaf, meldt uien, dat een te 's-Gravenhage vertoevende Amerikaan te 1 uur een telegram naar Chicago aanbood en daarop reeds te dl/3 uur uit gemelde stad antwoord terug ontving. Donderdag herdacht de Wed. Otten te Hees, onder Nijmegen, bjj het genot eener goede gezondheid en het gebruik van al hare zintuigen, onder vele blijken van be langstelling, haren 102den verjaardag. Zooals dezer dagen is gemeld, werden in den nacht van 27 Juli 11. 4 Woudrichem- sche vischstroopers geverbaliseerd op den Rjjn onder Heteren. Thans is gebleken, dat 3 van hen bij de bekeuring een valschen naam hadden opgeheven. Door de ijverige hulp van den brigade-commandant der maré chaussee te Woudrichen is het aan de politie te Heteren gelukt de stroopers op te sporen, waar zij aan de Waalkade slapende in 2 schuiten werden aangetroffen. Thans is weder tegen hen proces-verbaal opgemaakt wegens het opgeven van een valschen naam. Te Maastricht is de gevangenis zoo over bevolkt, dat men zich verplicht heeft gezien, een deel der mannelijke gevangenen naar de vrouwen-afdeeling over te brengen. Ook in andere gevangenissen schijnt het niet beter gesteld te zijn althans de officier van justitie te 's-Hage heeft om plaatsing van gevangenen te Maastricht aangevraagd. Een schipper uit Grouw, die zjjn kind van het schip in het water zag vallen, sprong dit onmiddellijk na. Terwijl het kind gered werd, verdween hij in de diepte. Eerst een geruimen tijd daarna heeft men zijn lijk gevonden. Hij laat eene weduwe met vijf kinderen na. Het verzoek om gratie voor kapt. Bakker, van het stoomschip »Obdam«, wegens de hem opgelegde straf ter zake van den dood slag op een stoker gepleegd, is afgewezen. Bij Loenen waren eenige heeren en dames aan het spelevaren op de Vecht, toen op zeker oogenblik het gezelschap te veel aan een zijde der boot ging zitten, waardoor deze omsloeg en allen te water geraakteD. Na eenigeu angst in het water doorge staan te hebben, verheugde men zich kort daarna op het droge over de gelukkige redding van allen zoo meende men al thans. Doch weldra kwam men tot de ont dekking, dat een dame vermist werd, die dan ook na eenige pogingen als lijk werd opgehaald. Volgens het Elbl. was de oorzaak van het ongeluk, dat van den wal »uit aardig heid* met een doode rat naar het bootje werd geworpen, waarop de varenden, om het projectiel te ontgaan, naar één zijde uitweken. Van het rundvee van deu heer I. de Boer Iwz. Jr. te Edam zijn 5 runderen aan miltvuur bezweken, in den tijd van een dag. De lijken zijn verbrand. Onze gemeente zoo meldt de »Schie- damsche Ct.« bood Donderdag een treurig schouwspel van onchristelijken zin en on verdraagzaamheid. Het stationsplein was tot aan de Schie bezaaid met menschen, die daar deels uit belangstelling, deels uit nieuwsgierigheid, deels, zooals later bleek, ook met andere bedoelingen de terugkomst verbeidden van de afdeeling Schiedam van het »Leger des Heils«, welke den velddag te Vogelenzang bnd bijgewoond. Te 8 uur 19 minuten stoomde de trein het station binnen en nauwelijks waren de heilsoldaten buitengekomen, of zij werden verwelkomd niet liederen welke niet alleen hen, maar ook ieder weldenkende ten zeerste moesten grieven. Zoo ging men op weg naai de *citadel« aan de Lange Haven, begeleid door betzelfde grauw, dat zich niet tevreden stelde met het herhalen van het aangeheven geschreeuw, maar zelfs tot handtastelijk heden overging, de heilssoldaten aangreep en hun vlaggen verscheurde, ondanks het kordaat optreden der politie. Aldus vervolgd en gesard als een troep misdadigers, be reikten de heilssoldaten ten laatste de »citadel«, dankbaar althans heelhuids uit de handen hunner christelijke* stadge- nooten ontkomen te zijn. Naar het blad verneemt, zijn reeds ver scheiden belhamels in verhoor geweest bij den commissaris van politie. Een vreeselijk ongeluk had dezer dagen te Haaksbergen plaats. Daar bevond zich een grootmoeder metr haar zeer je&gdige kleindochter een oogenblik alleen in de kamer. Door een ongelukkig toeval viel het kind in een pot met kokend water, waar het voor de oogen der grootmoeder, die niet loopen kan, een ellendigen dood moest sterven. Voortaan kunnen aan het station Amster dam (en alleen aan dit station) geheele rijtuig-afdeelingen (compartimenten, coupés) worden afgehuurd in rechtstreeks verkeer naar de stations der Belgische staatspoor- wegen (Antwerpen, Brussel, Gent, enz.) tegen de volgende voorwaarden 1. De afhuring is beperkt tot het gewone materieel van den trein en wordt slechts toegelaten voor zooverre de regelmatige treinenloop daardoor niet wordt belemmerd. 2. voor elke af te huren afdeeling moeten, tegen vooruitbetaling, zooveel rechtstreeksche plaatskaarten der betr. klasse worden ge nomen als het aantal reizigers, dat daarin plaats zal nemen, minstens echter voor de helft van de in de afdeeling beschikbare plaatsen 3. de afhuring moet voor eiken trein af zonderlijk geschieden en wel één uur voor vertrek 4. in de aanvragen (bestelling) tot af huring moeten zijn vermeld: de trein, de rjjtuigklasSê en het aantal reizigers 5. meer reizigers dan het aantal beschik bare plaatsen mogen niet worden toegelaten. Dezelfde regeling geldt ook voor het ver keer van België naar Amsterdam. De volks- en militaire oploopen en de daaruit voortvloeiende standjes hebben zich te Nijmegen weer herhaald. Nu heeft men daarbij op verscheidene plaatsen groote spie gelruiten ingeworpen en andere vernielingen van eigendommen aangericht. Men meent daar algemeen, dat het meer dan tijd is om tegen die woelingen krachtig op te treden. Volgens opgaaf van het bureau Veritas zijn gedurende de maand Juni 11. vergaan 40 zeilschepen, omtrent 1 waarvan zulks bjj ontstentenis van alle tjjding ondersteld wordt, te weten16 Engelsche, 4 Duitsche, 4 Amerikaansche, 4 Noorsche, 3 Deensche, 2 Italiaansche, 2 Zweedsche, l Argentjjnsch, 1 Oosten rij kscb, 1 Chileensch, 1 Fransch, 1 Nederlaudsch. Voorts 9 stoomschepen, te weten5 Engelsche, 1 Duifsch, 1 Bel gisch, 1 Chileensch, 1 Grieksch. Te Tilburg is gisteren nacht een moord gepleegd op den 23-jarigen fabrieksarbeider C. v. H. Het lijk is gevonden op een weiland bij zijne woning in de wjjk Oerle. De maré- chaussées zijn op het bericht dadeljjk ter plaatse verschenen en hebben den ver- moedeljjken dader, zekeren B., gearresteerd. Voor het ruaken eener tweede haven te Tessel heeft de Gemeenteraad aldaar een subsidie toegestaan van f 10.000. Verleenen nu provincie en Rijk subsidie, dan zal bij het Nieuwe Schild de nieuwe haven worden aangelegd. H. v. d. H., die eenige jaren in de bos- schen van de in den omtrek naar Uden liggende dorpen een wildemansleven leidde en verleden jaar naar het krankzinnigenge sticht Voorburg gebracht werd, is dit Don derdag ontvlucht en tot nu toe nog niet gevonden. Eergisteren nacht omstreeks 1 uur is de portier van het »café met damesbediening* Europa,in de Nes te Amsterdam, het slachtoffer van een moordaanslag geworden. Een der bezoekers van het café kreeg bij het uitgaan twist met den portier, haalde een revolver te voorschijn en loste een schot. De portier wist door een vlugge beweging den kogel te ontduiken, maar een tweede schot verwondde den man zoo ernstig aan den bals, dat hij hevig bloedend naar bet gasthuis is vervoerd, waar hij thans niet buiten levensgevaar is. De dader verweerde zich tegen een politie-ugent en eenige voor bijgangers, die hem aaugrep'-n, maar werd ten slotte in verzekerde bewaring gebracht. Hij zegt DuPscher van geboorte en chef bij de Deli-brouwerjj te zijn. Uit Antwerpen wordt gemeld, dat, vol gens een aldaar loopend gerucht, het Hol landsche Yacht >Mercur< tusschen Vlisiii- gen en Antwerpen zou zijn vergaan en fat de negen opvarenden daarbg den dood in de golven zouden hebben gevonden. Een nader telegram uit Antwerpen meldt, dal bij het loodswezen aldaar niet bekend is, dat een van Rotterdam komend Neder- landsch jacht zou vergaan zjjn. De »N. R. Ct« bevat verder nog het volgende: >In een der gisteren te Rotterdam ontvangen Duitsehe bladen stond reeds een bericht over het vergaan te lezen als af komstig van het correspondentie-bureau van Hirsch, dat reeds herhaaldeljjk dergeljjke Jobstijdingen verspreidde, die later bleken verzinsels te zijn. Het telegram van Hirsch omtrent het vergaan van het jacht kwam uit Rotterdam. Ons was echter van de zaak niets bekend, en ook te Vlissingen weet men, bljjkens door ons ingewonnen infor- matiën, daarvan niets. Bijna te geljjk met bovengenoemd bericht heeft het telegraafbureau van Hirsch door middel van de Berliner Börsen-Zeitung* een sensatie-bericht uit ons land in de wereld ge zonden. Volgens dat bericht, gedagteekend uit Amsterdam van 5 Aug., zou de bliksem- trein BrusselAmsterdam ontspoord zijn en vier wageDS zjjn vernield, de machinist ge dood, 9 reizigers en 3 spoorwegbeambten zwaar gekwetst zjjn. Ook hier heeft men weder te doen met een leeljjk verzinsel. De justitie van Rotterdam heeft zich vergezeld van een geneesheer, naar Maassluis begeven om onderzoek in te stellen naar de oorzaken van het bjj ongeluk doodschieten van den 18-jarigen visscher W. De Rechtbank te Arnhem veroordeelde B., een oud bekende der justitie, die in den nacht van 14 op 15 Juli 11. in het achtergebouw van het gemeentehuis inbrak en ruim f 200 stal, tot een gevangenisstraf van vjjf jaren. - In de woning van L. Verbeek aan den Bosscher straatweg, onder Culemborg, heeft een brutale diefstal met braak plaats gehad. Verschillende sieraden, gouden halskettingen en oorringen, een gouden heeren horloge enz., benevens 39 r jjksdaalders en eenige kleeding- stukken worden vermist. Van dezen diefstal wordt verdacht Jan Warmhout, de knecht van den bestolene, oud 28 jaar, die zich in den morgen van 3 Aug., toen de diefstal was gepleegd, uit Culemborg in de richting van Bnnrmalsen heeft verwjjderd. - Het 8-jarig zoontje van den arbeider B. Spijker, te Ommen, met een paar andere jongens in de Vecht badende, is verdronken. - Te Haaks bergen is een kind van 2 jaar van zekeren 't H. in een pot met water geraakt en om gekomen. De trein, die Zaterdag te 8.44 's avonds te Assen aankomt, had een halfuur vertraging, omdat tusschen Tinaarlo en Assen drie paarden van een landbouwer te Tinaarlo op den weg liepen. Twee werden overreden en gedood, de derde bleef voor den trein loopenhet was een jong enter- paard, dat, naar men begrijpt, bjjna uitge put aankwam. Nu in den laatsten tjjd zooveel gesproken wordt over de Melksuiker in bussen afkom stig van genoemde fabriek, achten wjj het niet ondienstig niet enkele woorden daarop de aandacht van een gedeelte onzer lezers en lezeressen te vestigen en wel van die, die zich verheugen in het bezit van lieve kleinen. Met hoeveel illusies worden die kleine wereldburgers verbeid en pas is men daar van in het bezit of de zorg slaat ons om het harte, wanneer men ziet dat het levens onderhoud der eerste weken en maanden, zoo gaarne voor hen beschikbaar gesteld, eenvoudig versmaad wordt. Kan een Succi 40 dagen zonder eten we vertrouwen dat onze kleinen zoo'n kunst stuk niet zullen volvoeren en zien dikwijls machteloos uit naar een middel om de etens- Inst der bébés te bevorderen en ze een kostje fe bereiden dat in alle opzichten heilzaam voor hen kan zjjn. Aan alle ouders, die in dat geval ver- keeren, raden we aan eene briefkaart te richten naar bovengenoemd adres. Ze zullen dan per omgaande eene goed uitgewerkte brochure, die tevens eenvoudig gesteld is, gratis ontvangen. De gegarandeerde zuivere en onder controle der heeren Dr. P. F. van Hamel Roos en A. Har mens Wz. staande Melksuiker zal, naar wij vertrouwen, hen voor het vervolg alle zorg ontnemen en medewerken voor een zoozeor gewenschte nachtrust zoowel voor de ouders als voor de kleinen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 2