zakelijkheid zullen wegnemen van wettelgke maatregelen. Het beginsel van de wet op »Home Rule* zal zijn het volkomen en ongedeerd behoud van het oppergezag des rijks, en de volledige overdracht aan Ierland van het bestuur zjjner eigene zaken. Er moeten in het rjjks- parlement Iersche afgevaardigden big ven. Wordt het >Home Rule-ontwerp* verworpen door het Hoogerhuis, dan zal dit onmogelijk kunnen worden besehouwd als een einde te maken aan de plichten van een liberaal gouvernement. De eischen van Groot-Bri- tannië zullen niet vergeten worden; Glad stone zal ze ernstig behandelen, ook in 1893. Uit Helsingfors wordt gemeldIn den nacht van Zondag op Maandag is de stoomboot »Aj&xcmet een honderdtal pleizierreizigers aan boord, in aanvaring gekomen met de stoomboot »Runeberg« en terstond gezonken. Van de passagiers zijn er slechts tien gered. Tot nog toe zijn er 35 ljjken opgehaald. Volgens »Le Peuple* is er te Charleroi in eene groote fabriek van spoorwegmaterieel een bedrog door middel van stempelvèr- valsching ontdekt, dat groote overeenkomst heeft met de zaak der valsche stempels te Bochum, die tot zulk een geruchtmakend proces in Pruisen aanleiding gegeven heeft. Men zegt echter dat, wel is waar, bet be staan der valsche staats-stempels niet ont kend kan worden, doch dat de firma in staat is hare onschuld te bewgzen. In het Bois de Chambre te Brussel, dat in den laatsten tijd nogal eens het tooneel van aanrandingen was, is dezer dagen weer eene dame door zeven mannen op ergerlijke wijze mishandeld en daarna in een vijver geworpen. De politie doet onderzoek. Ook te Parijs is het aantal nachtelijke aanrandingen onrustbarend vermeerderd. Als een afschrikkend voorbeeld heeft daarom de rechtbank der Seine twee mannen, die een aanranding en een (mislukte) poging tot moord pleegden, veroordeeld tot 8 en 5 jaren gevangenisstraf. Een groote boschbrand is te Guscht, nabij Frankfurt uitgebroken. Over een oppervlakte van zesduizend morgen is alles in de asch gelegd. Verscheidene landgoederen hebben door den brand zeer geleden, waaronder het goed »Schweinert« van den vorst van Hohenzollern. De Pruisische Zondagwet heeft aanleiding gegeven tot het feit, dat de dienstmeisjes, die in de wet niet uitdrukkelijk genoemd worden, ook haar deel in die rust eischen. Zij willen Zondags om half zeven opstaan en van des middags 3 uur tot des avonds 8 uur vrijaf hebben. Wordt aan deze eischen niet voldaan, dan zullen in sommige steden, o.a. in Franfort a/M,, de dienstmeisjes het werk staken. Op verzoek van den Oostenrijkschen minister van onderwijs hebben de hoog leeraren Nothnagel en Kahler eenige voor zorgsmaatregelen tegen de cholera openbaar gemaakt. De hoogleeraren nemen aan, dat de door prof. Koek gevonden komma-bacil de oorzaak van de cholera is en het menschelijk lichaam besmet, daarbij door den mond in het lichaam komende. Daarom bevelen zij aan lo. geen uitwerpselen van cboleralrjders aan te raken2o. de handen te reinigen voor men eet of drinkt3o. het water voor huiselijk gebruik bestemd goed te koken; 4o. alles te vermijden wat een geregelde werking van de maag belet; 5o. bij slechte spijsvertering na den maaltijd 8 of 10 droppels hydrochoorzuur te gebruiken in een kwart glas gekookt water; 6o. gevallen van cholerine onmiddellijk te behandelen met opium-middelen, roode wijn, cognac of arakrhum in gekookt water. Eveneens is aan te bevelen een onder- huidscke inspuiting met een mengsel van koolzuurzoute soda en sodim-chloraat. De hoogleeraren verklaren verder, dat de onmiddellijke oorzaak v.-<n den dood bij cholera is verstikking, als gevolg van ver- dikkiug van het bloed. De leigroeven van Rosscarbery in het Iersche graafschap Cork zijn Woensdag het tooneel geweest eener verschrikkelijke ramp. Ongeveer vijftig werklieden waren bezig met het verrichten van uitgravingen onder een 50 meter hooge rots, toen plotseling dit gevaarte naar beneden stortte. Vele werklieden, die door het onheilspellend geraas gewaarschuwd waren, hadden nog den tijd weg te loopen. Acht hunner evenwel werden onder de reusachtige massa verbrijzeld. Drie vreeselijk verminkte lijken heeft men tot heden kunnen vinden. De meeste slacht offers dezer ramp waren vaders en laten talrjjke weezen achter; de ellende in Ross carbery dreigt groot te worden, daar het werk in deze leigroeven verscheidene weken gestaakt zal moeten worden. Het ergste is zeker, dat de eigenaars der mijn de ramp hadden kunnen voorkomen, indien zij niet tegen eenige geringe onkosten hadden op gezien. Zij waren vooraf van den gevaarlijken toestand verwittigd. Succi heeft thans te Napels een nieuwe vasten-proeftgd begonnen. Er kan weder eens een Zuid-Amerikaansche burgeroorlog worden verwacht. Uit Valpa raiso wordt althans aan de N.-Y. Herald geseindIn Bolivia wordt een algemeene opstand verwacht. De liberalen verzetten zich tegen den verkozen President Baptista. Men verwacht dat generaal Camacho zal terugkeeren om d^ oppositie te leiden. Dezer dagen bevonden Antonio en Fran cesco Greco, vader en zoon, zich in de na bijheid van het dorp Colibi, tusschen Alessandroa en Bivona op Sicilië. Zij waren op weg naar Cianciana, waar zij voor de rechtbank moesten verschijnen, als getuigen tegen hun buurman Salvatore Bonanno, toen van uit een hinderlaag vijf revolver schoten knalden, die zóó juist gericht waren, dat beiden doodelijk getroffen ter aarde vielen. Men verdacht terstond Bonanno, die gevangen werd en volmondig bekende de dader te zijn. De beweegredenen, die hem tot de misdaad hadden aangespoord, waren echter van dien aard, dat de rechter er door getroffen werd, en hem voorloopig op vrije voeten liet. Het bleek, dat Bonanno, door den ouden Greco, een woekeraar van de ergste soort, tot den bedelstaf was ge bracht. Hoe ongelooflijk het ook luiden moge, toch beweerde Greco dat hij van Bonanno 30.000 Lire had te vorderen, ter- wjjl deze slechts 3000 Lire van Greco had geleend. Toen de ongelukkige verklaarde, dat hij niet in staat was om zulk ean hooge som te betalen, deed de woekeraar Bonanno uit zijn huis jagen en alles in beslag nemen, terwijl hg tevens verlangde dat Bonanno zijn echtgenoote als pand zou afstaan. In dien benarden toestand, besloot Bonanno, geen uitweg meer wetend, zich eenvoudig van zijn tegenstander te ontdoen, helaas moest ook de zoon van Greco boeten voor de onmenschelijke handelwijze zijns vader. Zonder twijfel zal aan Bonanno geen zware straf zal worden opgelegd. In officieele berichten uit Astrabad wordt het gemelde omtrent de plundering van aan Russische onderdanen toebehoorende drank winkels ten volle bevestigd. Er zijn drie Russische kanonneerbooten te Astrabad aan gekomen, die troepen hebben aan wal ge zet tot bescherming der Russische onder danen. Te Teheran kwamen eergisteren 60 sterf gevallen aan cholera voor. De opgravingen te Pompeï hebben een rijke vondst, een uitstekend bewaard ge bleven woonhuis, aan 't licht gebracht. Door een sierlijk atrium met tufsteenen kolommen met keurig gebeeldhouwde Corin- tische kapiteelen, komt men in een peris- tilium, eveneens met kolommen van tufsteen, die ter halver hoogte uitgebeiteld en met stucwerk versierd zijnhet dak, hetwelk hierop rust, is eveneens met fraai beeld houwwerk versierd. Alle voorzorgen zijn genomen om het huis geheel in zijn primitieven vorm te bewaren. Op den 2 Mei j.l. 's nachts om twee uur, werd een troep van ongeveer 1000 uit Britsch-Indië afkomstige pelgrims op den weg van Djeddah naar Mekka door een rooverbende van 3000 op kameelen gezeten Bedoeïnen aangevallen en van alles beroofd. Vijftien der vromen werden gewond en tien andere meegesleept, van welke laatste men later de lijken op den weg vond liggen. Bij diezelfde gelegenheid werden ook drie kisten met geld van de Turkscbe regeering en handelsgoederen ter waarde van 100,000 Turksche ponden geroofd. Naar aanleiding van dit geval heeft bet bestuur te Djeddah op verzoek van den Engelscken consul be paald, dat er tweemaal in de week, des Maandags en Donderdags, eene bedekking van militairen zal worden verstrekt aan de bedevaartgangers, die dan van Djeddah naar Mekka of van Mekka naar Djeddah reizen. Zoo geschiedde ook in den nacht van 22 Mei. Niettemin werden te Chadda op den weg tusschen de havenplaats Jambo en Medina 200 bedevaartgangers, deels op kameelen, deels op ezels gezeten en door Turksche sol daten begeleiddoor een paar honderd Bedoeïnen, die op ezels reden, overvallen. Nadat de troepen een uur lang met de roovers hadden gevochten, gingen de laatsten op de vlucht, zonder dooden of gewonden achter te laten. Van de soldaten sneuvelden er tien en een officier. De Cholera. Volgens officieele op gaven kwamen den 5n in Rusland voor 6076 gevallen en 2901 sterfgevallen. Dertig personen zullen te Saratoff terecht staan, beschuldigd van den moord op Dr. Moltchanoff, die bij het cholera-oproer werd gesteenigd. Generaal Baranoff, gouverneur van Nishni Novgorod, regeert met ijzeren vuist; zoo liet hg o. a. twee personen, die op straat de sanitaire maatregelen critiseerden, maar eventjes 100 slagen met den knoet toe dienen. De Russische Regeering heeft met de Perzische onderhandelingen geopend over de oprichting van een permanente gezond heidscommissie aan de Russisch-Perzische grenzen. Volgens een rapport van dr. Brouardel is het Seine-water ongetwijfeld de oorzaak van de epidemie nabij Parijs. Ook te Petersburg is Zaterdag een sterf geval aan cholera voorgekomen, dat groote ontsteltenis heeft verwekt. Tal van maga zijnen zijn gesloten en vele inwoners ont vluchten de stad. De politie heeft uitgebreide voorzorgsmaatregelen voorgeschreven en maant de bevolking aan tot kalmte. Te Nischny Novgorod neemt de ziekte af. B E K END M A K I N G. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Heusden gezien artt. 6 en 7 der wet van den 2en Juni 1875 (Staatsblad No. 95 J, tot regeling van het toezicht bij het oprichten van in richtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Doen te weten dat op heden ter gemeente secretarie ter inzage zijn gelegd en aldaar kunnen worden ingezien, Een verzoek met bijlagen van de Gebr. L. J. en J. P. Mosterman om vergunning tot het oprichten van eene drogerij van huiden met werkplaats in de panden ge legen in de Pelscherstraat, sectie A. nos. 885 en 886. Dat op Donderdag den 25 Augustus a.s., des voormiddags ten 11 ure, in het Raad huis dezer gemeente ten overstaan van een lid van het dagelijksch bestuur gelegenheid zal worden gegeven om tegen het oprichten dezer inrichting bezwaren in te brengen en schriftelijk toe te lichten, en dat zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór even genoemd tijdstip, op de Secretarie der ge meente van de ter zake ingekomen schrifturen kunnen kennis nemen. Heusden, 4 Augustus 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. van Eggelen. Honcoop. Plaatselijk JNieuws. HEUSDEN, 12 Aug. De heer Joh. H. Scholten, onderwijzer te Haarlem, slaagde Woensdag te 's-Graven- hage voor de acte Fransch (L. O.) Door den Kommandant der Maré chaussee werd alhier dezer dagen aange houden een landlooper, verdacht van het plegen van onzedelijke handelingen. Hij is vervolgens overgebracht naar 's-Bosch en ter beschikking der Justitie gesteld. De provinciale commissie voor de paardenfokkerij in Noord-Brabant heeft be sloten voor 1892 uit te loven twee premiën voor buitenlandsche fokhengsten, n.l. een van f 500 en een van f 300. De keuring zal geschieden bij gelegenheid van de landbouw tentoonstelling te Oosterhout, op 20 Sep tember. Tevens voor de districten Os, Eind hoven, Zevenbergen en Heusden twee onder houdsbijdragen van f 150 en f 100 voor hengsten, ouder dan 2yg jaar, en dezelfde bijdragen voor hengsten, beneden 2ya iaar oud. WAALWIJK, 10 Aug. Over 'fc algemeen mag de toestand in Loonopzand-Kaatsheuvel, Sprang en Capelle rustig genoemd worden. Nu en dan verdwijnt er nog wel eens de tiend van een stuk land, waarnaar dan onder zoek wordt ingesteld. De maréchaussees, van wie buitengewoon veel diensten g( ëischt worden, surveilleeren scherp en 's nachts patrouilleeren de mili tairen. VEEN, 12 Aug. Zondag 1.1. ontstond alhier twist tusschen twee Bossche en een Andelsche persoon, met ingezetenen uit deze gemeente. Gevolgelijk liep het op verwon ding uit, waarbij zekere Sack alhier zoo danig werd geraakt, dat hij geneeskundige hulp moest inroepen. Door de Marécbaussée te Heusden wordt naar een en ander een streng onderzoek ingesteld. UITWIJK. Op den eersten Aug. j.l. was het dorp Uitwijk, gemeente Aluikerk, in feestdos. En geen wonder. De heer T. A. Mooij was 25 jaar Hoofd der School, of, zooals de dorpelingen zeiden, 25 jaar Meester geweest. Tal van geschenken, van gemeente-bestuur, van particulieren, van de onderwijzers uit het arrondissement, maar meer nog de gulle geestdrift en de talrijke bezoeken, die de jubilaris ontving, getuigden dat hg zich de achting had verworven van zijne dorpsgenooten en dat deze zijne ver diensten op den waren prijs stelden. Des morgens was het weer somber en regen achtig, maar des middags klaarde het op en toen werd de heer Moog in feestelgken optocht uit Almkerk gehaald en van daar de geheele gemeente rondgeleid. De feest- genooten schaarden zich toen aan een ge- zelligen disch en te zeveD uur vereenigde zich de volwassenen jeugd in het keurig versierde schoollokaal, waar verscheidene uren in gezellige vroolijkheid werden door gebracht. Des anderen daags werd de school jeugd getrakteerd. Zoowel voor den heer Moog, als voor de dorpelingen en de kin deren van Uitwijk zullen den le en 2e Aug. 1892 tot de onvergetelijke dagen ge rekend worden. BRAKEL. De groote drukte van het delven en afleveren der Geldersche kralen loopt thans ten einde. Slechts weinige zijn er nog over, zoodat er bijna geen meer te koop worden aangeboden. In de afgeloopen week werden er nog 1735 H.L. verscheept, tegen fl.50 a f 1.65 per H.L. Hoewel de prijzen niet hoog zijn, is het geen nadeelige aardappeloogst, daar de ziekte zich nog nergens vertoond heeft. Ook de latere soorten, Geldersche blauwe en jammen, zijn nog geheel vrij. WERKENDAM. De soliditeit van twee stoombooten, »Quakernaat« en »Jan van Ar kei, werd Dinsdag j.l. tusschen deze ge meente en Hardinxveld aangetoond. De eerste toch liep, bij het oversteken, de >Jan van Arkelc in de zijde, waardoor een hevige schok ontstond en de voorsteven van de >Quakernaat« geheel verbogen werd. Toch konden beiden de reis ongestoord vervolgen. Nu we in den laatsten tijd te veel van spoorwegongelukken vernemen, schijnen de rivierbooten te willen doen zien, dat op deze wijze ook ongelukken te verkrijgen zijn. Gelukkig behooren deze toch tot de groote zeldzaamheden. De Eerste Kamer zal in 't loopend zitting jaar niet weder bijeenkomen. Het plan bestaat om terstond na de be handeling van het adres van antwoord op de Troonrede, waarmee de nieuwe zitting in September geopend wordt, tot de open bare beraadslaging over de belastingvoor stellen over te gaan. De afdeelingen der Kamer hebben het afdeelingsonderzoek over de belastingvoor stellen ten einde gebracht. De commissie voor de arbeidsenpuête zal, wat de getuigen-verhooren betreft, met 1 October hare werkzaamheden eindigen. Als lid der Prov. Staten van Zuid-Holland in het hoofdkiesdistrict Rotterdam is ge kozen de heer F. B. 's Jacob (lib.). Het zilveren priesterfeest van dr. Schaep- man, op 16 Aug. a. s., zal in het seminarie te Rijzenburg worden herdacht met een omstreeks 10 uur opgedragen mis. Daarna zal den jubilaris door de commissie het huldeblijk worden aangeboden en tot 3 uur zal aan vrienden en vereerders de gelegen heid geboden worden, om persoonlijk hun gelukwenschen te brengen. De oud-hoogleeraar dr. Matthias de Vries is eergisteren avond te Leiden overleden. Op 9 November 1820 te Haarlem geboren, ving De Vries, na zijne promotie aan de hoogeschool te Leiden, in 1846 zijne loop baan aan als praeceptor aan het Leidsche gymnasium. Drie jaren later werd hij hoog leeraar in de Nederlandsche taal en letter kunde te Groningen, en in 1853 te Leiden. Daar bleef hij werkzaam tot in het vorige jaar, toen hij zijn emeritaat verkreeg. De eerste twee dagen na de opening van het kanaal van Amsterdam naar de Lek werden 160 en 170 schepen geschut. Twee booten van de Amstel-Rjju-Main- Stoombootmaatschappij maakten in 11 en 12 uren de rei3 van Lobit naar Amsterdam. Uit Loenen a/d Vecht schrijft men: Was het wel te verwachten dat na de opening van het Merwede-kanaal de vaart op de rivier de Vecht veel zou verminderen, een stilte als sedert 4 dezer hier heerscht, had men niet verwacht. De vaart staat genoeg zaam geheel stil. Gedurende de vijf jaren, dat het bestuur der Scheveningsche Wielerbaan wedstrijden organiseert, heeft het nog nooit zooveel buitenl. inschrijvingen ontvangen als nu voor a.s. Zondag voor de internationale wielerwedstrijden en loopwedstrijden. In de wiel rwedstrijden dingen mede acht leden van de bekende Catfordclub te Londen, aldaar als de snelste rijders geroemd. De loopwedstrijden vinden meer en meer bijval. Ditmaal zal men de snelste loopers zien uit Parijs en Brussel. De wedstrijden van Zondag beloven dus hoogst interessant te zullen zijn. Ter leniging van den ramp op Groot- Sangir heeft zich eene commissie gevormd, welke ook in ons land gelden tracht bijeen te zamelen. Indertijd werd in verschillende bladen melding gemaakt van het manmoedig gedrag van den sergeant Arie van DuineB, bij het gevecht te Lamlib in Indie. Dat toen in werkelijkheid niet overdreven werd, is dezer dagen gebleken. Van Duinen werd toch jl. Zaterdag bij den burgemeester van Dordrecht ontboden en ontving uit diens handen een eigenhandig schrijven van den Minister van Koloniën, benevens een som van f 300. Op de eerstvolgende audiëntie van den Minister wordt de dappere strijder door Z. Exc. ontvangen en men verwacht dan nog een onderscheiding voor hem. Geel na zijn gratie aan het woord. In het Nieuwsbl. v. Ned. vindt men een verslag opgenomen van een meetiDg te Fin- sterwolde, waar ook Geel als spreker optrad. Vóór hij den katheder betrad, bood de voor zitter hem namens de afdeeling Finster- wolde van den sociaal-democratischen bond een parapluie ten geschenke aan. Hierop nam Geel het woord, om o. a. de arbeiders voor zgn invrijheidstelling te danken en daar na, volgens den verslaggever, het volgende te zeggen>hoe goed een krachtige vereeniging ook zjj, men vergete niet, dat daarbg wapens behooren en niet van die kleine, b. v. revol vers, waarmee ik, jammer genoeg, nog misschoot, neen, wapens moeten we hebben, waarmee men zelfs de gelederen van sol daten uiteen kan doen spattten*. Ons dunkt, dat, zoo Geel inderdaad op die wijze heeft gesproken, de overheid zich bij een volgende gelegenheid nog ernstiger dan thans zal moeten afvragen, of de toe passing van het recht van gratie tegenover personen, die een dergelijk gebruik maken van hun herkregen vrijheid, wel is aan te bevelen. Dinsdagmorgen circa 4 uur woedde boven de Over-Betuwe een hevig onweder. Nabjj de Drielsche spoorwegbrug werd een 5-tal arbeiders, die geschuild waren onder een z.g. lorrie, door den bliksem getroffenzjj werden eenigszins bewusteloos, doch her stelden spoedig. Langen tijd gevoelden zij evenwel nog eenige verlamming. Onder Eist werd een os door het hemelvuur gedood. Op den 3ln Juli j.l. is het 8-jarig zoontje van Hendrik Muller, rondventer in muizen vallen, wonende te Antwerpen, terwijl het zich met zijn vader op den Meenemsehen straatweg, nabij Roeselaere (België), bevond, door twee personen weggevoerd. Het kind heeft rosachtig haar, het aangezicht vol sproeten, de oogen open, doch met een vlies bedekt, zoodat het blind is. Het is mede doofstom. De daders zijn: Charles Ponaud, 20 jaar, spreekt Vlaamsch Anton Friedrich, 18 jaar, kort van gestalte, spreekt Vlaamsch met een Duitsch accent; beiden zijn knechfs van Muller en wonen te Antwerpen. Ver moedelijk hebben zij de wgk genomen naar Nederland en reizen zij op de kermissen. De officier van justitie te Middelburg ver zoekt aanhouding van de daders en bericht. Terwijl de huzaar v. d. H., te 's-Her- togenbosch in garnizoen, aldaar bezig was een paard in de manége af te rijden, gaf hij toe aan zwaarmoedige luimen, die hem, naar men zegt, meer kenmerkten en, ge bruik makende van de eenzaamheid, be roofde bij zich door ophanging van het leven. Men vermoedt, dat eene liefdesgeschiedenis aan deze euveldaad niet vreemd is. Door de politie te Haarlem is weder een valsch kwartguldenstuk in beslag genomen, thans voerende de beeltenis van koning Willem III en het jaartal lt50, en blijk baar bestaande uit lood. De rust en orde zgn te Nijmegen terug gekeerd, zoodat de sta l haar gewoon aan zien heeft. In den loop van dit jaar zal, naar men aan de N. Rolt. Ct. meedeelt, te Amsterdam een nieuw geavanceerd liberaal ochtendblad verschijnen, waarvoor de heeren Tindal, Heineken en Van der Vliet het benoodigde kapitaal zullen verstrekken. Het zal gedrukt worden in de electrische drukkerij van de firma Van der Weijden in de Gravenstraat. Het plan bestaat om later ook als avond blad te verschijnen. Als hoofdredacteur zal optreden de heer H. L. A. Obreen, correspondent van de N. Rott. Ct. te Parijs. Men schrijft aan de »N. Rott. Ct.< van Urk, dat de berichten omtrent het heerschen van typhus op dat eiland overdreven zgn. Zoo werd een getal van 20 lijders opge geven op een tijdstip dat het slechts de helft bedroeg. Veertien dagen geleden waren al de lijders hersteld, doch in een huisgezin waar de vader vijf weken geleden overleden n i TiTTrrn—nTwrmTTnmwi «ui i n n Binnenland.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 2