gaande, werd het geld ingeschreven. De kwestie is dus alleen: »is het besteed voor het doel, waarvoor het gegeven werd en is het volgens de gewone in zaken gevolgde beginselen besteed. Het bovenstaande is een uittreksel uit een artikel van generaal Booth, getiteld >De uitdaging door den Generaal, in zake: het maatschappelijk werk.* De vertaling er van is opgenomen in »De Oorlogskreet* van 13 Aug j.l. Een telegram uit Brussel meldt: Een on- geluksmare kwam van den Congo. Hodester, de hoofdagent, en de 20 agenten die hem vergezelden, zijn door de Arabieren gedood of gevangen genomen. Men weet dat er zeven agenten op de stoomboot Augusta* vermoord zijnBeernaert is gevatde fac torgen der Companie werden vernield, en de koopwaren zijn in handen der Arabieren. De Société Anonyme Beige pour le Com merce du Haut-Congo was voor een bedrag van 300.000 fr. bij deze ongelukkige onder neming betrokken. De Indép. wijst op het ernstige van dit bericht en maakt sombere gevolgtrekkingen over den toestand aan den Boven-Congo. Yier lijken van jonge meiejes zijn dezer dagen gevonden in den kelder van een door de Fransche modiste Sara Villette te Oporto bewoond huis. De politie meent een vreeselijke misdaad op het spoor te zijn, die veel overeenkomst heeft met de misdaden door den vrouwenmoordenaar Deeming uit Londen, gepleegd. De naaisters uit het atelier van Sara Villette zijn gearresteerdde modiste zelf is voortvluchtig. In eene bijeenkomst van 3500 koetsiers van rijtuigmaatschappijen te Parijs is met bjjna algemeene stemmen tot werkstaking besloten. Het wachtwoord was, heden reeds niet te rijden. De Duitsche Keizer heeft op grond van een door den rijkskanselier gegeven advies, beslist op het plan eener wereldtentoon stelling te Berljjn van rijkswege niet nader in te gaan. Een voornaam Duitsch blad, n.l. de »Voss. Zeitg.* zegt, naar aanleiding van het ontslag van den minister Herrfurth, dat tengevolge der voortdurende wijzigin gen in het ministerie, waarvan het meeren- deel der bevolking de ware reden nooit verneemt, het vertrouwen des volks in het beleid en doorzicht der mannen die de teu gels van het bestuur in handen houden steeds vermindert en de stoutmoedigheid van hen die wanordelijkheden stichten in gelijke mate toeneemt. Te Hamburg is de secretaris van de renclub gearresteerd, wegens wisselver- valsching. Aan het station van den Franz-Jozef spoorweg kwam een sneltrein naar Weenen met een gewonen trein in botsingzes wag gons werden verbrijzeld. Er zijn vele ge kwetsten, waarvan een reeds overleed. De Etna blijft steeds hevig werken en het onderaardsche gebulder wordt steeds luider. Uit Catania wordt d.d. 14 Aug. gemeld: De uitbarsting van de Etna is heden weder heviger, met lichte schokken van aardbeving in den omtrek van Nicolosi. De Etna werpt ontplofbare stoffen en slakken uit. Te Thun, nabij Bern in Zwitserland is op last van den officier van justitie iemand gearresteerd, die aldaar in Mei was aange komen en zich in het vreemdelingen-register had laten inschrijven als baron Courtier, overste in Oostenrijkschen dienst.* Als zoodanig had hij zich bij het partement van oorlog te Bern weten in te dringen en er zelfs aanbevelingen weten te verkrjjgen, waardoor hij te Tbun met den directeur der wapenfabriek in kennis was gebracht. Naar het scheen was het hem echter vooral te doen om breedvoerige inlich tingen betreffende de Zwitsersche paarden. Intusschen had hij ook toegang weten te verkrijgen bij de voornaamste burgerlijke kringen en aldaar evenmin als bii het mili- O tair bestuur eenige aanleiding tot verdenking gegeven. Het is dus wel te begrijpen, dat zijne gevangenneming eene zeer onverwachte gebeurtenis was, die te meer aandacht trok, doordien er terstond een gerucht liep, dat hij was gearresteerd wegens militaire spionnage. Thans verneemt men, wat er eigenlijk gebeurd is. Hij had namelijk naar Gallicië geschreven alsof hij in opdracht had, aldaar voor rekening van het Zwitsersch militair departement paarden aan te koopen. Hij had dien brief onderteekeiid»Courtier, Zwitsersch overste». De Oostenrijksche stad houder van Gallicie had echter het antwoord niet aan hem, maar rechtstreeks aan het militair departement te Bern gezonden. Aldaar zag men toen, dat men met een bedrieger had te doen, en derhalve werd hg aangehouden. Het bleek nu, dat de zich noemende baron Courtier niemand anders was dan de beruchte Karl Hofman, uit Kalsbad, ten gevolge zijner bedriegergen een oude bekende der justitie in en buiten zijn vaderland. Omtrent de zaak van de valsche stempels is volgens een blad te Chaleroi het volgende aan het licht gekomen Het is bekend dat, als een fabrikant een werk voor den staat uitvoert, het goed gekeurd moet worden door staatsambtenaren, die er eenen stempel op zetten, en alleen met dien stempel worden de gefabriceerde voorwerpen aanvaard en betaald. Vóór eenigen tgd vroeg een werkman der machine-fabrieken van Marcinelle (Vilesse) den heer De F., fabrikant te Rève de Giers, in Frankrijk, te spreken. Hij verhaalde hem dat er sedert eenigen tgd op in de fabriek gemaakte voorwerpen valsche stempels ge prent werden van agenten van het Belgische gouvernement. Drie zulke stempels waren nagemaakt. Het waren vooral wielen voor locomo tieven en waggons die aldus gestempeld werden, en dit bedrog werd reeds sedert een jaar gepleegd. In den beginne was het de werkbaas alleen die de valsche stempels gebruikte, maar later waren ueze ook door werklieden gebezigd. De heer de F. gaf hiervan kennis aan de justitie. De gebroeders L. en hun werk baas D. loochenden alles. Maar er zijn nu andere getuigenissen aan het licht gekomen. Een graveur te Charleroi verklaart de drie stempels gemaakt te hebben, niet wetende waartoe zjj moesten dienen. Het onderzoek wordt ijverig voortgezet. Een bijzonder correspondent, door de Temps naar Venezuela gezonden wegens de revolutie aldaar, seint uit Martinique dat hg in Venezuela niet mocht landen. Alle berichten uit Venezuela melden echter, dat het land in volslagen anarchie leeftover al verwoesting, ellende en strgd. Generaal Urdaneta heeft zich in de Wesle- lgke Staten tot dictator opgeworpen. De Temps meldt, dat ook de eilanden Nieuw-Amsterdam en St. Paul ten Zuid- Oosten van Madagaskar door Frankrijk zullen worden geannexeerd, of reeds in Fransch bezit zijn. De laatste officieele opgave voor Rusland omtrent de cholera, meldt G843 gevallen en 3735 sterfgevallen. De Noorsche regeering heeft de Russische Oostzeehavens door cholera besmet verklaard en neemt de nooelige voorzorgen. De roovers in Mexico hebben weder eens van zich doen spreken. Zg hebben een karavaan aangevallen, bestaande uit tien met goud- en zilvererts beladen ezels en een waarde van 50.000 dollars vertegen woordigend. Van de twintig bewakers der karavaan, werden er door de roovers, die vijftig in getal waren, drie gedoodde anderen werden op de vlucht gejaagd en de kostbare lading door de roovers mede gevoerd. Gedurende het, 31 Juli, afgeloopen jaar zijn in de Vereenigde Staten aangekomen 619.320 landverhuizers, d. i. 63.824 meer dan gedurende het voorafgaande. Daaronder zijn 130.622 Duitschers, 34.308 Oosten rijkers, 10.478 Denen, 7254 Nederlanders, 57.154 Zweden en Noorwegen, 50.182 Engelschen, 12.554 Schotten, 84.259 Russen, 33.160 Polen, 37.301 Hongaren, 8496 Bohemers. Ierland zond 55.381, Italië 60.943 en Frankrijk slechts 6519 zijner lands kinderen. Edison's werkplaatsen te Ogden (New- Yersey) zijn ingestorttwee werklieden werden gedood en een aantal hunner gewond. Edison zelf ontkwam ter nauwernood. De »Standard« verneemt uit Batum dat onpartijdige personen, die de Armenis-he provinciën van Turkije hebben doorgereisd, een schrikwekkend tafereel hebben opge hangen van de gruwelen, door de vervolgers der Chistenen bedreven, vooral sedert de aanvoerder der Kurden eene aanmoediging uit Konstantinopel ontving. Werkelijk be schermen de overheden de bandieten. Bij de berooving van reizigers arresteerden de bandieten de Armeniërs. In Argentinië zijn diep onder de aard oppervlakte reuzenvogels gevonden, welke zelfs de Roc-soorten, tot dusverre de grootste fossile vogels, die bekend waren, aanmerke lijk overtreffen. Burmeister rangschikt de Argentgnsche vondst in een geheel nieuwe orde, die midden tusschen reigers, ganzen en roofvogels staat. De gevonden overblijf selen waren goed bewaard gebleven. Van de grootte dezer voorwereldlijke vogels kan men zich een begrip vormen, als men be denkt, dat hun schenkelbeen de dikte van een paardenschenkel heeft en hun scheen been de lengte van 76 centimeters bereikt. Dr. Burmeister, de directeur van het Musea de la Plata,* is bezig met het vervaardigen eener volledige afbeelding en uitvoerige be schrijving der reuzenvogels. Het »Neue Wiener Tagblatt* is in het bezit gekomen van een prijscourant van titels en ridderorden, die door een zekeren Walden te Londen op het vasteland wordt verspreid. Hij verdeelt de onderscheidingen in vijf klassen: 1. Ridderorden; 2. Adellijke titels; 3. Hoftitels; 4. Eeretitels en eere- teekenen met diploma's5. Consulaten. Walden biedt ridderorden aan van den Paus, van San Marino, van Tunis, van Perzië (het kommandeurskruis van de orde van den leeuw en de zon, voor 3600 gld.)Turkge, Spanje, Portugal, Italië (Ridderkruis van de kroonorde voor 3000 gld.); Servië, Roemenië, Venezuela, Liberia en zelfs ook een der Duitsche staten. De prijzen zijn in marken opgegeven, maar voor het gemak der koopers is een herleidingstabel opge geven van marken in francs, guldens, roebels en kronen. De adellgke titels die door den heer Walden worden aangeboden, kosten van 10,000 tot 36,000 gld. Enkele titels, bijv. Italiaansche, zijü veel goedkooper. Veel werk maakt Walden van eerititels. Hg biedt verschillende medailles van weten schappelijke en weldadigheidsvereenigingen aan. Van de Consulaten zegt de handelaar het volgendeConsulaten en vice-Consulaten kan ik verschaffen aan gevestigde, respec table heeren in residentie-, handels- en havensteden van verschillende staten, altijd natuurlijk als zij daar niet zijn bezet. De prijs bedraagt minstens 2700 gld. Ik maak er op attent, dat ook niet vermelde onderscheidingen te koop zjjn, daar ik steeds nieuwe verbindingen tracht aan te knoopen. Voor de echtheid der onderscheidingen wordt door ons ingestaan. De heer Walden waarschuwt voor zjjn concurrenten, die allen, naar hij zegt, be driegers zijn. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Heusden Gezien het besluit van Heeren Gedepu teerde Staten dezer provincie van den 19 Juli jl. (prov. bl. 83), waarbij machtiging is verleend tot het houden eener collecte ten behoeve van de noodlijdenden, door den hagelslag op 31 Mei jl. Gezien de circulaire der commissie tot regeling der collecte en inzameling der gelden Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat bedoelde collecte alhier zal gehouden worden op Donderdag 18 Augustus a. s., des voormiddags en noodigt hen uit, door het geven van milde bgdragen het lot te willen versachten van zoovele verarmde landbouwers, die door den hagelslag hun geheelen oogst hebben verloren. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. JPltuxtHelijli Nieuws. HEUSDEN, 16 Aug. Door de Handboogschutterij »de Een dracht* te Herpt werd Zondag te Raamsdonk, bij een gehouden concours, de volgende prijzen behaald, als: Eerste prijs en eerekruis en van de per soonlijke prijzen eene pendule en eene kist sigaren. Naar wij vernemen waren Zaterdag reeds 1800 kaarten door stations der staatssp. afgegeven, voor de Heusdensche processie naar Kevelaar, welke op Zondag 11. zou aanvangen. HERPT, 15 Aug. Als vervolg op de mededeeling der overwinning door de hand boogschutterij »de Eendracht*, op gisteren behaald, nog deze bijzonderheid. De eerste prijs mocht niet ten deel vallen aan den zelfden doelen, waarvan één der schutters het eerekruis verwierf; tenzij het totaal der geschoten punten, na aftrek van die door den schutter van het eerekruis be- bftald, nog een grooter aantal had, dan het ',a&rop volgende gezelschap. Dit nu had gisteren plaats. Toen het zestal van »de Eendracht* van punten (door Kuipers, de overwinnaar het eerekruis) geschoten) afstand deed, "ad zg nog 15 punten boven het gezelschap, dat haar opvolgde. BAARDWIJK, 12 Aug. In de raadsver gadering van gisteren is besloten aan te vragen in zake het afwateringskanaal naar Keizersveer, om hetzij door kunstwerken °f anderszins den toestand voor den polder te behouden zooals hg is, om een enkele Haal in den winter uit den Nieuwen Maas- Hond te kunnen irrigeeren en de water- verversching voor de Loint uit het kanaal Gansogen's-Bosch te doen geschieden. Ook werd de rekening der gemeente over 1891 voorloopig vastgesteld op f 15,112,04* in ontvangst en f 14.228.27 in uitgaaf. De armenrekening over 1891 in ontvangst op f 1413.57s en in uitgaaf op f 1584.34s. De begrooting voor 1893 is aangeboden tot een bedrag van f 6999.37*. Een stuk laag hooiveld is van wege de gemeente ter beschikking gesteld om er proeven met verschillende mestsoorten op te doen. WAALWIJK. Niettegenstaande de handel in hoornvee iets meer geanimeerd was in de Langstraat dan in de vorige week, werden de prgzen er niet beter op en waren het meerendeels geforceerde verkoopen die er plaats hadden. Kalfkoeien le soort f190 a f 225, dito 2e soort f150 a f175. Melk koeien f 125 a f 150, weikoeien f 140 a f175; slachtvee le qual. 70 a 72 ets., 2e qual. 60 a 65 ets., mestkalveren f 0.85 a f 1.vette varkens 58 a 60 ets. per K.G. schoonnuchtere kalveren f 6.a f 9. hokkelingen en jarige kalveren zonder handel; biggen f8 a f 12, berekend naar f 1.75 per week. Hooi. Nadat de persen in de afgeloopen week van goeden voorraad werden voorzien, bleef de handel sedert dien tijd zeer stil. De prgs blijft echter vast op f 19 per 500 K.G. Los hooi wordt thans weinig geladen. Naar nieuw roggestroo blijft de vraag levendig, er wordt f 12 a f 14 per 500 K.G. geboden. Door het overvloedig gewas van aard appelen in de Boven-Langstraat en het buiten bederf blijven kan de gerooide voor raad niet naar wensch worden opgeruimd en worden de prijzen van week tot week lager. Zoowel uit het Land van Heusden als uit deze streek worden ze voor f 1.75 a f 1.90 per H.L. opgekocht. 12 Aug. Niet minder dan 17 personen stonden deze week alhier terecht voor der schuttersraad, allen beklaagd van verzuimde aangifte. Tegen ieder van hen werd door den auditeur eene geldboete van f 6 ge- ëischt. Een schutter had zich te verantwoorden wegens bij herhaling gepleegde insubordi natie tegen den commandant der schutterij. Twee geldboeten ieder van f 15 was de eisch. WERKENDAM. Nu in den laatsten tijd op het gebied van den landbouw een ijverig streven tot verbetering van den toestand zich allerwegen baanbreekt, is het ons een genoegen te kunnen melden, dat men ook hier niet stilzit. Op een veld, in pacht bjj de heeren A. P. T. en J. D. is eene proef genomen met de bekende aardappelen, ge naamd »Hallumer gele* uit zaad gewonnen, die overal zooveel aftrek vinden. Het schijnt, dat die proef uitstekend zal gelukken. De planten gedgen uitmuntend en stoelen breed uit, terwijl nu reeds flinke knollen zijn ge vormd. Bij het rooien hopen wij uitvoerige nadere bijzonderheden daaromtrent mede te deelen. Tevens vernemen wjj, dat door ge noemde heeren ook eene proeve genomen is met de voorbehoedmiddelen tegen de aard appelziekte. Ook daarover nader bericht. Intusschen bevelen wij nu reeds alle land bouwers aan, dit voorbeeld te volgen. Tegen over de geringe schade van eene mislukte proef staat vaak het voordeel, dat men zich kan verschaffen, door tijdig zich onbevoor oordeeld op de hoogte te stellen van wat tot voordeel van den landman en tot ver meerdering der productie elders wordt be proefd. Klagen over sleehte tijden enz. heeft nooit iemand eenig voordeel aangebracht. »De handen uit de mouwen* zij ook hier ieders leus. Veel goeds op het gebied van den landbouw, vooral in deze streken, kan hieruit geboren worden. 15 Aug. Hedenmorgen werd schipper De Haan in de Noord door het breken van den mastkoker door de vallende mast ge troffen. De man was terstond een ljjk. De heer ds. J. van Haeringen, predikant bij de Vereenigde Geref. Kerk alhier, heeft een beroep ontvangen naar Schoonrewoerd. LANGSTRAAT. Er valt niet veel nieuws te melden omtrent de tiendgeschiedenis; alleen zou de persoon, die de tiend te Sprang ophaalde, Donderdag veel last ondervonden hebben, als hij niet door de politie was be schermd geworden. Iemand aldaar, die de tiend van zijn land zonder verzet had afge staan, werd bemoeilijkt door eene joelende menigte, welke genegen scheen tot ketel muziek en ruiten inwerpen bjj 't verschijnen der politie ging zij echter uiteen. Te Capelle ging Vrijdag 't binnenhalen zonder moeite. WOUDRICHEM. Bedankt voor het be roep naar de Ned. Herv. Gem. te Steen wijk door Ds. P. F. van den Nieuwenhuizen, alhier. DALEM. Men is hier druk bezig met het rooien der late aardappelen, zoogenaamde Turken. In geen jaren is het beschot zoo groot geweest; sommigen hebben maar 2 roe noodig voor J HL. en van ziekte is niets te bespeuren. Ook de kwaliteit is allerwege puik. De prgs is zeer laag: f 1.40 a f 1.50 per HL. GORINCHEM. Velen werden Vrijdag avond, circa half twaalf, uit hunnen eersten slaap gewekt door de brandsignalen, die door de politie werden gegeven. Ieder spoedde zich naar de Dalemstraat, alwaar in het koffiehuis van mej. de wed. Bemelot Moens, brand was, terwijl de bewoners allen reeds te bed lagen. De brand is ontstaan op eene onbewoonde kamer, alwaar volgens ver klaring der eigenares niemand met vuur of licht was geweest. Het bovenhuis is ge deeltelijk uitgebrand. Dank zg de goede werking der spuiten, alsook de waterleiding, welke laatste vooral een enorme massa water in het brandende gebouw wierp, was men den brand spoedig meester. Gelukkig is de bibliotheek, zoo ook de apotheek van den heer Rijks veearts Van der Starp, die een gedeelte der woning in huur heeft, behouden gebleven en zgn gelukkig alle bewoners met den schrik vrijgekomen. Naar men verneemt was alles tegen brand schade verzekerd. Naar men verneemt, is door de politie proces-verbaal opgemaakt tegen twee per sten, zjjnde officieren der Artillerie alhier, wegens het beleedigen en bemoeieljjken van een burger die hedenmorgen vroeg naar zgn werk ging en het opruien van voor bijgangers om, met belofte van geld, de politie af te ranselen. (N. G. Ct.) JHinnenland. Naar wij vernemen is door den minister van binnenlandsche zaken een circulaire uitgevaardigd, bestemd voor de gemeente besturen, waarin hunne aandacht wordt ge vestigd op een aantal maatregelen in het belaag van den gezondheids-toestand met het oog op eventueele verschijning van cholera- gevallen Ook is de Exploitatie-Maatschappij van regeeringswege uitgenoodigd, om in verband met de te nemen maatregelen tegen de cholera, zonder eenige belemmering van het verkeer, toezicht te houden op de reizigers, die van de zijde van België op de grensstations per spoorweg aankomen, en voorts om met den inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht voor Friesland en Groningen, maatregelen te nemen, ten einde te verhoeden dat de cholera door Russische landverhuizers zou kunnen worden overgebracht. Naar wij met zekerheid vernemen, zal eerstdaags het koninkljjk besluit verschijnen, waarvan reeds vroeger sprake was, en waar bij ingesteld wordt een Staatscommissie, be last met het onderzoek der vraag of de ge deeltelijke droogmaking van de Zuiderzee, gelijk zij ontworpen is door de Zuiderzee- Vereeniging, uitvoerbaar en in het algemeen belang van den Staat moet worden ge rekend. De Minister van Waterstaat heeft bekend gemaakt, dat op 5 Aug., omstreeks 9.15 uur voorin., in de Boven Merwede, onder Woudrichem, op ongeveer 40 M. boven kilometerraai XCV en 170 M. uit den linkeroever, een vaartuig is gezonken, >De twee Gebroeders*, groot 87 ton, geladen met turf en gevoerd door P. Mouthaan van 's-Gravenmoer. Dat vaartuig, en voor zooveel noodig de lading, zou na verloop van 3 dagen na de aankondiging (13 Aug.) van Rjjkswege worden opgeruimd. De staal waterbronnen in den Haarlem mermeer zullen binnen kort in exploitatie gebraeht, worden. Zaterdag kwamen te Nijmegen een tweetal Engelsch sprekende personen, zeer net ge kleed, een groot koffiehuis binnen en maakten eenige verteringen. Tot voldoening daarvoor gaf een hunner eene Amerikaansche bank noot van 20 dollars in betaling, waarop hun door den kellner f 48 werd terugbetaald. Later, toen beide bezoekers reeds verdwenen waren, bleek, dat de banknoot valsch was. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld, maar de vogels waren gevlogen. De hooioogst is in Friesland afgeloopen; op de zandgronden is men druk bezig de rogge binnen te halen. De oogst is over vloedig; de aren zijn groot en goed gevuld, het stroo is lang en stevig. De prijs der rogge is hoog, voor te velde staande rogge is van f 170 tot f 185 per H. A. besteed, zoodat iedere schoof 7 a 8 cents kost, misschien wel een gevolg van de meerdere vraag der bakkers naar inlandsche rogge. Het honiggewin op de boekweit is in Gelderland ook zoo goed als afgeloopen. De oogst bleef beneden het middelmatige. Men besteedt voor ruwen honig den zeer hoogen prijs van f 16 a f 20. Uit Ede en voornamelijk uit Bennekom zullen in de beide volgende maanden weer Heusden, 15 Augustus 1892. 15 Aul'. Het zoontje van J. Wild schut, dat nabij het bastion Halve Maan« over den muur liep, verloor zijn evenwicht en stortte van een betrekkelijke hoogte. Door den lagen waterstand, kwam hij niet te water maar op de steenen terecht. Aan vankelijk bewusteloos, kwam hij weldra bij en bleek het dat hg slechts eene wond aan het hoofd bekomen had. Moge dit voor velen eene waarschuwing zijn. Hoewel de wallen breede wandelpaden bezitten, heeft bet jonge volkje eene groote voorliefde voor gevaarlijke wegen. Een vol gende keer kon zoo'n tuimeling wel eens noodlottiger gevolgen hebbeD.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 2