Hel Land van Heusden en Allena, de Langstraat en de Bommelenvaard. De Dokter. zaterdag 20 augustus. FEUILLETON Mijn vriend Hilar ins. Uitgever: E. J. VETERMAN, Heusden. (12 <5» - 5-? i U7 f* VOOR Dit blad verschynt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f l.OO. Franco per post zonder prysverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. fto 1125. 1892. Advertentiën van 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vry dagmor gen ingewacht. zijn maatregelen treffen kan. Daadoor ont staat als vanzelf de verhouding, die nood- wendig tusschen hulpbehoevenden en helper Gelukkige tijd toen er nog geen genees- bestaan moet, de verhouding van weder- heeren waren! Gelukkig, omdat er ook geen'zydsch vertrouwen. ziekten waren. Lang kan echter deze be- Waarom begroeten wij vrijer ademend nydenswaarde toestand niet geduurd hebben, den in de ziekekamer tredenden arts? Dewijl want hoe ver wij ook in de geschiedenis wij op hem vertrouwenvertrouwen niet der volken teruggaan, overal stooten wij op alleen op zijn wetenschap, zijn geleerdheid, klachten over de gebreken van het lichaam zijn geschiktheid, maar ook op zijn persoon- en op de kunst dergenen, die zich geroepen lykheid. Het is niet te ontkennen dat menig voelden, deze te lenigen en te heelen. Met geneesheer zich de moeite niet geeft dit de steeds voortschrijdende verwijdering van vertrouwen te verwerven. Ze zijn karig op de natuurlijke levenswijs is ook het getal een woord, onvriendelijk, werpen met on der lichaamskwalen gestegen en heden ten verstaanbare termen om zich, hebben steeds dage is het een hoogst zeldzame uitzondering haast en toonen een zekere onverschilligheid iemand aan te treffen, die zich zijn leven j ten opzichte van 't geval, waarbij hun hulp lang zonder geneeskundigen raad en bijstand 'geroepen is. heeft weten te behelpen. Wat in oude tijden Doch anderzijds dragen wij zelf de schuld eenvoudige kruidkunde, afschuwelijke toove- er van dat de arts niet de man van ons narij, brutaal bedrog was, is in den loop vertrouwen is. Wij leven zooals 't ons be- der eeuwen tot een wetenschap opgewassen, welker reusachtige omvang het gansche ge bied der natuur omvat. Gelijk een open geslagen boek ligt het menchelyke organisme voor het oog van den arts en met vaste en vloeibare stoffen, met recepten en verorde ningen, met vergiften en messen gaat hij de uitwendige en inwendige kwalen te lijf. Het komt er veel op aan hoe wij ons tegenover den arts plaatsen. De zeer alge- meene schatting rangschikt hem onder de zaken, die men met den term »noodzakelijk kwaadte zamen vat. Men roept den arts wanneer men goedschiks niet meer buiten hem kanmen verneemt niet zonder twijfel en mistrouwen zijn oordeel; men veroor looft zich kritiek op zijn raadgevingenmen slaat in 't geniep zijn bevelen in de wind men ziet hem liever gaan dan komen. Het bevel luidt »frissche lucht* maar de ramen blijven potdicht, want mazelen zijn van oudsher met tal van dekens achter gesloten vensters behandeld geworden. Het bevel 1uidt»stiptelijk innemen« maar de kleine patient krijgt al 't geen hy vraagt, tot snoeperij incluis. Het ligt voor de hand dat onder zulke omstandigheden van een bevredigende uit komst geen sprake kan zyn. Het is een onmogelijkheid van den docter te eischen met èèn blik te overzien, met èèn genees middel te herstellen wat de patient weken misschien maanden lang in de leden en het bloed heeft omgedragen. Het beste is der halve, waar de middelen het veroorloven, een overeenkomst te sluiten met een arts, opdat deze door op geregelde tyden her haalde bezoeken de lichameljjke gesteldheid, de leefwyze en den aanleg voor sommige ziekten bij zyn patienten nauwkeurig leert kennen en op grond zijner waarnemingen (Uit het Duitsch.) Zoo aanvaardde dan ons kleine gezelschap, dat nu uit zes personen bestond wij hadden een knecht en twee vrouwen gehuurd op zekeren mooien dag in September de reis naar het westen, eene reis, die ons ontzaglijk veel te genieten gaf. Wy brachten een be zoek aan de watervallen van de Niagara, bleven eenige dagen in het als door een tooverslag ontstane Chicago en reden toen naar St. Paul in Minnesota. Van daar deden wij een uitstapje naar het naburige, prachtige meer van Minnekonta en brachten daar «enige heerlijke herfstdagen door. Daarna ving de lange, vrij eentonige tocht aan door de onmetelijke prairiën van Dakota. Gij kunt u niets vreemdsoortigers voorstellen dan dit land in wording, dan deze steden, die als paddestoelen uit den grond schijnen te komengisteren nog eenige verspreid liggende hutten, morgen eene handelsplaats met alle moderne hulpmiddelen van eene wereldstad, electrische verlichting, paarden- valt, eten en drinken er maar op los, werken boven onze krachten slaan de allereerste regels der gezondheidsleer in den wind, en zoo spoedig dan hand of voet, hart of longen op 't appél mankeeren, schreeuwen we om den geneesheer. O laat hij spoedig komen! We hebben een dag tijd gehad zijn raad in te winnen, maar eerst in den laten avond, nu wat koorts opkomt, valt het ons in hem te laten roepen zonder te bedenken dat een arts ook een mensch is die rust van noode heeft. Niet weinigen hebben behoefte altijd door van arts te verwisselen. Dr. Isenbaart heeft ze niet kunnen helpendr. Pleister ze ge heel verkeerd behandelddr. Bilzen kruid heeft brutaal tegen hen uitgevarendr. Die ze het gewone slokje verbodendr. Deze een ellenlange rekening geschreven. Nu er zyn doctoren genoeg, alzoo haal den nieuwen, den jongen, den modedocter! Daargelaten dat een voortdurende verwisseling onver standig en bedenkelijk is, in zooverre daar door een standvastige behandeling onmoge lijk wordt, ligt daarin ook een groote mate van ondankbaarheid. Wat blief, ondankbaarheid? Maar ik be taal myn docter, zoolang hij my behandelt en daarmee basta. Van dank over en weer kan in dat geval geen sprake zijn Dat kan ook niet, wanneer men zyn arts niet hooger taxeert dan een gehuurden knecht en zichzelf diens heer waant, een heer vol luimen. Wat wy den arts betalen is niets anders dan een schadeloosstelling voor tijd en moeite, aan ons ten kote gelegd. Wat wij hem niet met geld betalen kunnen, is zyn zorg, zyn omzichtigheid, zyn deel neming, zyn vriendschap. Is onze gezondheid een waar, die zich in guldens laat uitdrukken? Hier openbaart trams en bijna evenveel drukkerijen als inwoners. In het laatst van September bereikten wij het doel van onzen tocht: de hoofdstad van Dakota, die den naam draagt van onzen grooten kanselier. Bismarck is van de oude hoofdstad Mandau door de Missouri geschei den, waarover een kolossale spoorwegbrug gebouwd is voor de Pacific-baan. Mijn schoonvader woonde in Mandau. Ik liet de dames in Bismarck achter en begaf mij daarheen op weg. Gij kunt u voorstellen hoeveel gewaarwordingen mijne ziel ge durende die wandeling bestormden! Het is dan ook inderdaad zeer eigenaardig een man te zullen ontmoeten, die meent dat men niet in het bezit is van zyn volle verstand en tot dien man te moeten zeggenzeker is hier een krankzinnige in het spel, maar die krankzinnige is de dokter zelf! Waarom zou ik u nu nog vermoeien met eene beschrijving van alle bijzonderheden! Mijn schoonvader bemerkte zeer spoedig met wien hij te doen had. Hij drukte mij de hand, wij omhelsden elkander en den 15en October werd het huwelijk iusschen Sarah Westernborough en mij gesloten. Of ik gelukkig ben? Er leeft geen gelukkiger menschenpaar op de gekeele wereld. Ik heb mijne vrouw zich helder de lage handeling van sommige patiënten. Zoolang ze hulpbehoevend zijn, kan de arts niet dikwijls genoeg komen, geen drankjes genoeg voorschrijven, geen dwaze vragen genoeg beantwoorden. Doch op 't oogenblik, waarop ze zich genezen voelen, is alle aanleiding tot dankbaarheid vervlogenhij heeft zyn werk gedaan, dat hij inrukke! Een spreekwoord luidt: zeg mij, met wie gij omgaat, en ik zal zeggen wie gij zijt. Met een kleine verandering kan men daar van makenzeg op welken voet gij staat met uw geneesheer en ik zal zeggen wie gij zijt, want 't zijn niet uitsluitend wij, die behandeld wordenwanneer alles goed gaan zal is 't ook de arts, die van onze zij op een humane behandeling aanspraak maken mag. Buitenland. Zondagmiddag is de ketel van eene in het Kattendijckdok te Antwerpen liggende Fransche stoomboot gesprongen. De stukken vlogen bijna dertig meter in de hoogte en ver brij zelden, in het nederkomen, een in de nabijheid liggend Rijnschip. De hofmeester en een der machinisten van de boot zijn deerlijk gebrand, doch niet gevaarlijk. Andere persoonlijke ongevallen zijn er niet bij voorgekomen. De kanonneerboot »Nordensfeldt« is 13 dezer bij de oefeningen te Bona in de lucht gesprongen. Een onderofficier werd gedood. De gouverneur en onder-gouverneur werden gewond. Uit België wordt echter gemeldHet waarschijnlijk verminkt overgekomen tele gram, betreffende het in de lucht springen eener kanoneerboot in Kongoland, komt, volgens de »Indépendance,« hierop neer, dat er te Boma, bij het doen van schiet proeven in het in aanbouw zijnde fort, een Nordenfeld-kanon gesprongen is. By dit on geluk is een sergeant omgekomen en zijn gewond de heeren Wahis, sedert kort be noemd tot gouverneur, en Fuchs, kortelings uit Europa gekomen als staatsinspecteur en directeur-generaal van justitie. Een telegram van den gouverneur Wahis zeiven aan het staatsdepartement van den Kongo te Brussel, luidt echter woordelijk vertaald aldus: Gedurende proefneming kanon stoom boot »Hirondelle« gesprongen eerste schot. Onderofficier X gedood, geen andere onge lukken.* teur Rochat zeer verzwarende omstandig heden aan het licht zijn gekomen. Twee dagen vóór de ramp is by hem aanzegging gedaan, dat er aan den stoomketel scheu ringen waren ontdekt, waarin moest worden voorzien. Uit de aanzegging bleek, dat daaromtrent nog denzelfden of uiterlijk den volgenden dag eene schouwing werd ver- eischt. In plaats van hieraan terstond ge volg te geven, heeft Rochat dit verzuimd. Uit een vroeger bericht zal men zich wel herinneren, dat hij, nadat de machinist Farnerod hem een ongunstig rapport om trent den ketel had toegezonden, het stuk daags na de ramp in een gunstig rapport heeft doen veranderen. Volgens de »Revue« heeft zich ook dit bij het rechterlyk onder zoek bevestigd en is dit de reden waarom de machinist uit de hechtenis is ontslagen. Volgens de Weener »AUg. Zei tg.heeft de Sultan van Turkije aan den Bulgaarschen minister-president Stambuloff verklaard, dat hij met genoegen een bezoek zal ontvangen van vorst Ferdinand, en is laatstgenoemde voornemens in den loop der volgende maand zich naar Konstantinopel te begeven, om dan tevens zijne erkenning als vorst van Bulgarije en gouverneur-generaal van Oost- Rumelië te verzoeken. Volgens de »Revue« heeft het zich bij het rechterlijk onderzoek omtrent het on geluk met de stoomboot *Montblanc« be vestigd, dat er ten opzichte van den direc- lief met mijne gansche ziel en zij bemint mij. De zuivere adem van deze grootsche natuur heeft aan haar en aan roijne zuster wonderen verricht. Ook aan mij. Gij moest mij nu eens zienin een wollen vest, een hoed met een breeden rand op het hoofd, de broek in de laarzen, verbrand door de zon, met armen en handen door het vele arbeiden gestaaldzeker zoudt gij den bleeken stedeling van vroeger niet herkennen Bovendien is het mij boven verwachting goed gegaan in mijne zaken. Met opzet noem ik u geen getallen, want gij zoudt waarschijnlijk meenen, dat de Amerikaansche zucht tot overdrijving ook mij had aangetast. Geloof mij echter, indien ik u zeg: ik ben een rijk man. Ik bezit meer dan de meeste regeerende vorsten in Duitschland. En ik verheug mij in mijn rijkdom, omdat ik er veel goeds mede kan tot stand brengen. Ook u, mijn ouden vriend, zal ik bedenken. Ik kan u van mijne schatten meer geven dan gij ooit noodig zult hebben om op de weelderigste wijze te leven, en ik kan dat doen zonder het te merken. Zijt gij wellicht te fijngevoelig om deze vriendengift aan te nemen, welnu, gebruik dan de som, die ik u zal overzenden, voor liefdadige doeleinden. Denk in de eerste plaats aan de arme krank zinnigen en wend krachtige pogingen aan om eene wet tot stand te brengen, waarbij Het gerucht loopt, dat de Carlisten dezen winter weder van zich zullen doen hooren en in Catalonië eene bijeenkomst zullen houden, waaraan wel 20,000 menschen zouden deelnemen. De berichten uit het binnenland van Rus land krijgen een steeds ernstiger karakter. Wekten de eerste maatregelen tot bestrijding der cholera hier en daar ernstig verzet, gaandeweg breidt die oproerige geest zich uit; met minachting wordt over de overheid gesprokende geestelijkheid, eenmaal by de Russische boeren zoo hoog in aanzien, wordt in de kerken in de rede gevallen en op straat uitgejouwd, ja zelfs zijn er gevallen voorge komen dat geestelijken in het openbaar mis handeld werden, zonder dat de opgewonden menigte zich aan eenige waarschuwing stoorde. Waar volksmenners de domme menigte door onzinnige verhalen tot der gelijke uitspattingen weten te verlokken, zullen meer ontwikkelde leiders zeker niet achterblijven een geest van opstand tegen het gezag aan te kweeken, welke voor het bestaan des rijks gevaarlijker kan worden dan de hevigste cholera-epidemie. Te Kiew is de cholera in de gevangenis uitgebroken. Te Nischny Novgorod is het cholera-hos- pitaal door een geweldigen storm grooten- deels vernieldvele zieken zijn daarbij om gekomen. wwMwwMMBMiiiii.1 m i iiiiiiiii iiwra—ivim*-« de geneesheeren aan eene scherpere controle worden onderworpen. Hoeveel ellende kunnen deze onheilstokers niet aanrichten men moet het zelf ondervonden hebben om het te kunnen geloovenGeloof mij, het is geene wraakzucht, die mij deze regels in de pen geeft, het is niets dan liefde voor de mensch- heid. Wie gelukkig is, is ook goed, en ik ben immers gelukkig. Toch bestaat er geen volmaakt geluk. Alle denkers, die ooit geleeft hebben, hebben dit gezegd en dit is niet bij toeval aan hun mond ontsnapter ligt een diepe zin in die woorden. Mijn ongeluk is myn verleden in Bonn. Wanneer ik den wil in mijne macht heb, dan kan ik volmondig roemen op mijn ongestoord gelukmaar wanneer mijn wil rust, in den slaap, in mijne droomen, dan voel ik mij dikwijls diep ellendig. Ik droom steeds denzelfden vreeselijken droom: ik ben nog altijd in Bonnik lig wel niet meer te bed, ik voel mij beter, maar ik spreek war taal; het geluk, dat ik wakend met volle teugen geniet, is niets dan een droom, is slechts de droom van een krankzinnige; de waarheid is dat ik werkelijk ziek ben, ziek gemaakt ben door gewetenlooze dokters, die mij niet begrijpenik ben nooit in Dakota geweest, ik heb mij dat alles ver beeld, ik ben nog steeds in Bonn, nog steeds ziek, ernstig ziek, al kan ik ook logisch Uit Stockholm komt weder bericht van een droevig ongeval te water. Op een klein stoombootje maakten talryke fabrieksar beiders met hun vrouwen een uitstapjedoor een onbekend toeval is het bootje omge slagen en velen verloren het leven in de golven. Reeds zijn zeven lijken, allen van vrouwen, gevonden. >La Paix« weet te vertellen, dat de ex- koning Milan in het geheim te Belgrado is geweest, waar hij met behulp van een deel der politie een staatsgreep zou beoogen. Te Grenoble is in den kelder van het gerechtshof een bus met schietkatoen in een vat met petroleum gevonden. De lont was reeds grootendeels verbrand. Het onderzoek der justitie is nog niet afgeloopen, maar men verwachtte eenige aanhoudingen. In Sicilië hebben de roovers weer iemand gevangen genomenden rijken grondeige naar Sanmiorgi, by Palermo. Uit New-York wordt d.d. 17 Aug. ge- meldt: De wisselwachters van de New-York Central staakten 't werk, evenals die van den Buffalo, Rochester en Pittsburg-spoor- weg. De militie van Rochester en Elvira moet naar Buffalo gaan. De mijnwerkers van Oliver-Springs legden dynamiet onder de rails om dit de militie te beletten. De militie trok de bergen overde passagiers- trein werd door de mijnwerkers van Cool- creek tegengehouden. Waarschijnlijk zal op alle spoorwegen van Buffalo het werk worden gestaakt. Een groote grasbrand wordt uit Natal bericht waarbij 2000 stuks vee en verscheiden honderden schapen omkwamen. De krank zinnige vrouw van een Kaffer, die een manie had om alles wat zij ontmoette, in brand te steken, had het gras in het hoogland aangestoken. De vlammen, aangewakkerd door een hevigen wind, verspreidden zich met groote snelheid en bereikten het terrein binnen welks omheining 2000 stuks vee vertoefden. Daar de opzichter niet thuis was, konden de dieren niet ontsnappen en kwamen zij alle in de vlammen om, evenals op verschillende andere plaatsen een groote hoeveelheid schapen. Geen enkel menschenleven is evenwel te betreuren; het vuur was 'gebluscht voor het een der gebouwen had kunnen aan tasten. Berichten uit vecht tusschen Pamir-plateau, ghanen in de eene kleine afd. heeft gestoten, seling tusschen Bombay, betreffende het ge- Afghanen en Russen op het melden, dat een aantal Af- nabijheid van Ak-Tasch op Russen, onder majoor Janow, Na eene korte woordenwis- de aanvoerders trok de be denken. Zoo droom ik, en ik droom zóó levendig, dat ik mij in mijne droomen telkens en telkens weer afvraag is het dan mogelijk, dat dit droombeeld niet de vreeselijke waar heid zelve is? Is het dan toch waar, dat ik gelukkig ben, dat ik de geliefde echtgenoot ben van de schoonste vrouw, de bezitter van onmetelijke graanvelden, die my zóóveel op brengen, dat ik niet weet wat ik met myn geld moet beginnen, de gelukkige broeder van Grete W at is waan, wat is waarheid Langzamerhand verdwijnt dan dat angstver wekkende droombeeldik krijg myn wil terug, ik ontwaak en ben weder de geluk kige, die ik in waarheid ben. Slechts één ding is en blijft mij ook in wakenden toestand ondragelijk: de her innering aan het koude water. Ik kryg telkens een gevoel alsof men mij in natte lakens wikkelt. Dat is gewoonlijk het einde van mijn droom. Wanneer ik dan ontwaak gloei ik, maar de herinnering aan de huive ringwekkende koude blijft mij bij. Dat zijn de lidteekenen, die van de wreede verwonding in Bonn zyn overgebleven. Toch heb ik diep medelyden met dengene, die my deze wonde heeft geslagen. Het na volgende zij u daarvan het bewijs. (Wordt vervolgd./

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 1