Heusden. 50°/„ 50°lo GLOEI LICHT, De Wet tot heffing eener Vermogensbelasting, Verpachting HUIZEN, verkoopen WAARDENHOUT. verkoopen Paardenmarkt P. VERSTEEG, Wittebroodstraat, MUZIEK, GillII M. L. VAN BERGEN, VISSCHERIJEN. Belangrijke Verkooping si Weilanden, 3'en 4-jarig WA4RDENH011T De Notaris VERBERNE Hedelsche Hedikhuizen naar Well, Wed. J. A. VOS. Versch Rundvleesch a 30 Cent. Biefstuk a 40 Runderhaas a 45 de 5 ons. Alles eerste kwaliteit. Concurreerende prijzen. Prompte en nette bediening, op Zondag aanstaande, inschrijving verpachten HEESBEEN en GENDEREN. VAN DE MORTEL HUIZEN, Notaris LOEFF te Drunen, De hertog van Morny, een amateur- photograaf, heeft aan het Fransche Depar tement van Oorlog een uitvinding medege deeld, waardoor het mogelijk is alle soorten papier, van welke dikte ook, voor het aan brengen van photographieën te gebruiken. Per minuut kunnen 80 afdrukken gemaakt worden. Het middel zou vooral zijn nut hebben om op persoonlijke toegangskaarten en dergel. portretten aan te brengen. Gene raal Saussier neemt proeven om deze uit vinding te gebruiken, ten einde de verlof passen der soldaten van hun portret te voorzien. De rechtbank te Essen behandelde ver leden week de zaak sener dievenbende, ge heel uit jongens en meisjes samengesteld, die in den afgeloopen zomer in holen van het Schellsche bosch gewoond heeft en ge regelde nachtelijke strooptochten hield in de omliggende dorpen, van waar zij gewoonlijk met rijken buit huiswaarts keerden. Een gedeelte der zitting moest zelfs met gesloten deuren plaats hebben. De aanvoerder der bende kreeg 8 jaren tuchthuisstraf en 10 jaren eerverlies7 leden zijner bende van 1 maand tot 8 jaren gevangenis- of tucht huisstraf 2 meisjes, die het huishouden der bende regelden, 6 weken hechtenis en op zending naar een werkhuis. Zondag begaf een deputatie van Lon- densche werkloozen zich naar dr. Parker, om hem den toestand bloot te leggen. Zij wezen er op, dat in het oostelijk deel van Londen alleen 40.000 gezinnen zijn, die van gebrek dreigen om te komen. Er moest raad geschaft, maar de bedoeling was niet om, evenals voor eenige jaren, door Londen te trekken en de winkels te plunderen. De hoofdoorzaak van den nood lag in 't afnemen van de te Londen aangevoerde goederen, waardoor in de dokken geen werk te krijgen is, terwijl het groote aantal Franschen en Italianen bij verschillende werken, zooals het asphalteeren van straten, gebruikt werd. ook zeer schadelijk was. Volgens ontvangen bericht is te Ierland een agent van politie, zekere Rogan, met zijne vrouw en kinderen vermoord, en heeft nog eenen agent, zekeren Pilkington, het zelfde lot getroffen. Zij zijn vermoord door eene bende mannen, die daarna de politie kazerne te Billinadrima, in het graafschap Kildare, hebben aangevallen. In den afge loopen nacht is een detachement politie naar het tooneel van den moord vertrokken. Een later bericht meldt: Deze politie-agent, met zijne vrouw en kinderen, zijn niet vermoord door eene ge wapende bende, maar door den politie-agent Pilkington, die na deze misdaad zelfmoord pleegde. Negentigduizend mijnwerkers in Wales Rebben tegen 31 Dec. het looncontract op gezegd. Tal van schipbreuken op de Engelsche, Iersche en andere westelijke kusten getuigen van de hevigheid der stormen, die verleden week over den Atlantischen oceaan gewoed hebben. De noodlottigste was wel die van het stoomschip der Anchor-lijn »Roumania« op de Portugeesche kust bij Gronho. Het schip, door den storm ontredderd, schijnt aan zee en wind het hoofd niet langer te hebben kunnen bieden en aldus op het strand gedreven te zijn, waar het binnen korten tjjd verbrijzeld werd. Van de op varenden hebben slechts twee Engelsche passagiers, kapitein Hamilton en luitenant Rooke, benevens een zevental Indische matrozen er het leven afgebracht. Vele pas sagiers schijnen in hunne hutten verdronken te zijnde anderen werden, evenals de ge zagvoerder en de rest der bemanning, door de golven overboord geslagen. De arbeidscrisis in de katoenspinnerijen van Lancashire blijft nog voortduren. De spinners weigeren hardnekkig, in de hun voorgestelde loonsvermindering te berusten en hebben de aanbiedingen tot bemiddeling, door de burgemeesters van Manchester en Liverpool gedaan, onder dankzegging voor de goede bedoeling afgewezen. Werkloos heid bedreigt alzoo in den naderenden winter eene zeer talrijke fabrieksbevolking: want de patroons verklaren dat zij met minder schade sluiten kunnen, dan toe geven. Ook de fatale opwinding voor den wettelijken achturen-d?ig brengt in dezen tak van nijverheid de hoofden op hol en de handen tot stilstand. Behalve de groote brand te Milwaukee, hebben in de Vereenigde Staten nog drie branden van beteekenis plaats gehad. Te Cleveland (Ohio) is een schouwburg ver brand, waardoor een schade van f 800.000 is veroorzaakt; 20 mijl van Pittsburg werd een geheel mijnwerkersdorp in de asch ge legd, en in den dom van de machinegalerij op het tentoonstellingsterrein te Chicago ontstond ook brand, die gelukkig binnen het uur gebluscht is en geen groote schade heeft aangericht. Bij den grooten brand, die verleden week te Milwaukee woedde, zijn 25 personen omgekomen. De bouwvallen worden bewaakt door afdeelingen soldaten. Er is niemand zonder onderkomen. In de kerken zijn er velen geherbergd. Men heeft de hand gelegd op een bende brandstichters, die eenige hnizen in brand wilden steken, welke op eenigen afstand van het tooneel van den grooten brand lagen, met het doel te kunnen plunderen. Er zijn nog verscheidene andere personen in hechtenis genomen. De schade wordt op 8 millioen dollars berekend. Er zijn 700 gebouwen verbrand. De Amerikaansche millionairs laten thans huizen bouwen, die zoowel wat het materiaal betreft, dat bij den bouw gebezigd wordt als wat het uitwendige betreft in geen enkel opzicht gelijken op de door andere gewone stervelingen bewoonde gebouwen. Zoo heeft zekere heer Fay in Guanazrato (Mexico) zich een paleis doen bouwen van 300 voet hoog, gesteund wordend door groote ijzeren pilaren. Het gebouw is in alle opzichten een pracht stuk en heeft een overweldigend voorkomen, daar het ten overvloede door uitgestrekte tuinen wordt omringd, die in sommige op zichten herinneren aan de hangende tuinen van Semiramis. Met behulp eener lift wordt men tot het luchtpaleis toegelaten en de bewoners van het ontzagwekkende gebouw onderhouden de gemeenschap met de buitenwereld door middel van de telefoon. Een ander millionair, de heer Poulson, liet zich onlangs een huis bouwen, dat geheel uit metaal was vervaardigd. De balken en de beheining zijn van staal, al het overige is van koper en brons, ook de deuren en vensters De millionairs van New-York, Boston en Philadelphia, die in de Vereenigde Staten doorgaan voor de aristocraten onder de millionairs en die reeds jaren geleden een millionair-casino hebben opgericht, hebben thans het eiland Jekyll gekocht, de vroegere bewoners verjaagd, paleizen gebouwd en het besluit genomen, dat wie minder dan een millioen dollars bezit, zich niet metterwoon mag vestigen op Jekyll. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Heusden Gezien de circulaire van den Heer Com missaris der Koningin in deze provincie, van den 21 October 1892, no. 1. Brengt ter kennis van de iugezetenen, dat art. 8 van het Kon. Besluit van 4 Sept. 1892 (Stbl. no. 215) niet meer zal worden toegepast op personenkomende van Antwerpen, zoodat ten aanzien van hen de verplichting is opgeheven om kennis te geven aan den Burgemeester bij de aan komst van bedoelde personen alhier, mits gaders van het vertrek en van de plaats, waarheen zij zijn vertrokken. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. l'DïiatfSfli»li Nieuws. HEUSDEN, 4 Nov. Op de gisteren gehouden jaarmarkt was 123 stuks vee aangevoerd. De handel was niet vlug, doordien de Belgische kooplui ont braken, tengevolge van het verbod tot invoer in België. Yoor het vet vee werd 25 tot 32 cent per Va kilo besteed. Kalfvaarzen golden van f 150 tot f 220. De grootste aanvoer bestond uit joug vee. Bij loting onder de aanvoerders verkregen elk der volgenden eene prijs van f 2.50 J. Splitsers en J. Yos, beiden te Neder- hemert, J. Brouwers te Heesbeen en J. Lankhaar te Genderen. Prijzen van f l bekwamen: W. Sluijmers te Wijk, J. de Bruijn te Haarsteeg, P. L. Honcoop te Heusden (2 prijzen), B. Blom te Heesbeen, J. de Weert te Nederhemerf, H. G. Straver te Nederhemert (2 prijzen), H. Kuipers te Nederhemert, J. Verhoeven te Herpt, A. van Berkel te Heesbeen, R. Buijs te Herpt, W. Branderhorst Jz. te Genderen, J. Colijn te Heesbeen, D. van Grevenbroek te Oudheasden, M. Buijs te Herpt, G. Tim mermans Jz. te Heusden, A. van de Grind te H edik huizen (2 prijzen). Een prijs van f 10 voor de beste kalf koe verkreeg Th. Buijs te Bern. Een dito van f 10 voor de beste kalf vaars: H. Loeff te Dqeveren. Een dito van f 10 voor de beste vette koe of vaars: W. Branderhorst Gz. te Genderen. En een dito van f 10 voor den besten vetten osM. Bups te Herpt. Door het college der Godshuizen alhier, zal met ingang van 1 Jan. 1893, eene accoucheuse (vroedvrouw) worden aange steld, tegen een salaris van f300. HEESBEEN. Uit de zes sollicitanten naar de vaceerende betrekking van hoofd der school alhier, is het volgende alpha- betische drietal opgemaakt, t.w.: de heeren C. Kleingeld van Asperen, H. de Pijper van Oosterhoud (gemeente Valburg) en A. M. de Roon van Capelle (Langstraat.) OUDHEUSDEN, 3 Nov. Door ingelan den van het Waterschap Oudheusden c.a. is heden benoemd tot secretaris-penning meester, ingaande 1 Januari e.k., de heer H. van Laarhoven te Elshout. HERPT. Geslaagd voor het examen in de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek, de heer Kerhoffs, hoofd der openb. school. HAARSTEEG, 31 Oct. Id de heden ten raadhuize alhier gehouden vergadering van stemgerechtigde ingelanden van het water schap >Binnenpolder van Hedikhuizen* is met algemeene stemmen benoemd tot secre taris-penningmeester, ter vervanging van wijlen den heer P. A. Luijben, diens zoon, de heer R. Lug ben te Luttel herpt. RIJSWIJK. Vanaf 1 Nov. wordt de school alhier waargenomen door den heer Mackay, oud-onderwijzer te Giessen, totdat de heer Binsbergen in functie zal komen, naar men verneemt met 1 Jan. a. s. GIESSEN. Ook de heer Kok, hoofd der school alhier, verkreeg de acte gymnastiek. In het geheel slaagden 9 van de 11 ge- examineerden, één trok zich terug. WOUDRICHEM. Aan het postkantoor alhier, en de daaronder ressorteerende hulp kantoren, werd gedurende de maand Oct. ingelegd f 4202.04, terugbetaald f 828.44. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 783. Door onze visschers is tengevolge van het wassende water nog al schade geleden aan de kuilen waarmede ze op drijfpaling visschen. De kuilen schijnen niet bestand te zijn tegen het vuil, dat er door een krachtigen stroom wordt ingedreven. Moch ten ze het nu op het laatst nog maar eens goed treffen, want zelfs de houtingteelt levert tot dusverre bedroevende resultaten op. De heer L. W. Varossieau, hoofd der openbare school alhier, slaagde te Breda voor de vrije- en orde-oefeningen. Als eene bijzonderheid kan worden vermeld, dat in deze gemeente, met eene feitelijke bevolking van ruim 1900 zielen, in de maand October geen enkel sterfgeval heeft plaats gehad. Het getal ingeschreven in het register van overlijden voor het jaar 1892 bedraagt tot heden 36. WELL, 3 Nov. Als eene bijzonderheid kan vermeld worden, dat de visscher Hein Oomen alhier, bezig zijnde met het vis schen in de rivier de Maas, het buiten kansje had een zalm te vangen, wegende circa 5 K.G. WAALWIJK. De handel in hoornvee in de Langstraat, was sedert de vorige noteering minder levendig, aanvoer flink. De prijzen waren als volgt: kalfkoeien f 150 a 200, dito vaarzen f 110 a 135, hokkeliDgen en jarige kalveren f 50 a 75, nuchtere dito f8 a 10, slachtvee le qual. 60 a 70 ct., 2e qual. 60 a 65 ct., vette varkens 54 a 56 ct. (schoon) per K.G., biggen f 7.50 a 10, be rekend naar f 1.50 per week. In hooi blijft de handel zeer vlug, prjjs f 21 a 22 per 500 K.G., stroo traag, prjjs f 11 a 12 per 500 K.G. De handel in aardappelen in de Boven- Langstraat is buitengewoon levendig, prijs naar qual. f 1.h 1.75 per H.L. ALMKERK, 2 Nov. In de raadsvergade ring van 29 Oct. is de gemeente-begrooting voor 1893 vastgesteld in ontvang en uit gaaf op f 15,432.405. Onder de inkomsten komen voor: opbrengst van belastingen en heffingen f 12,603.485 pacht bouwland f 227 vergoeding rijk lager onderwjjs f 1862.50. Onder de uitgaven komen voorhet doen boren van eene Norton-pijpwel en het uit graven eener sloot f 200, indien zulks mocht noodig zijnrenten van geldleeningen f 427.50 aflossing van geldleeningen f 1175; onder wijs f 6270.80verplegingskosten arme krankzinnigen f 400 jaarwedde gemeente geneesheer f 500kosten van ontsmettings maatregelen f50; politiezorg f 1200. Aan den heer H. Binsbergen, onderwijzer aan eene openbare school, is, wegens zijne benoeming tot hoofd der openb. school te Rjjswijk (N. Br.) met ingang van 18 Dec. a.s., eervol ontslag verleend. Aan de Koningin-Regentes is voor den tijd van 2 jaren, ontheffing gevraagd voor het doen geven van onderwijs in de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek in de drie openbare scholen. WERKENDAM, 1 Nov. Onder degenen, die heden te Breda slaagden voor het verlicht examen in de gymnastiek (vrije- en orde oefeningen) behooren de beeren L. Verdoorn, E. v. Drimmelen en K. Ph. H. Dujjne, onder wijzers aan de openbare school alhier. Uit deze gemeente slaagden voor bovengenoemde acte de heeren J. v. d. Sluis, hoofd der openbare school en C. C. Zwets, onderwijzer aldaar. Als een bijzonderheid voegen wij hierbij, dat laatstgenoemde jaren lang op krukken heeft gesprongen en nog een stijf been heeft. Door bijzondere energie en volharding en door getrouw gebruik te maken van het gymnastiekonderwijs, beeft bij het zoover gebracht, dat hij niet alleen nu geslaagd is voor de vrije- en ordeoefe ningen, maar dat hij daarin in de zware oefeningen aan de werktuigen bepaald uit munt. GORINOHEM. Treurig einde! Maan dagmiddag viel op de Groote Markt een voor een wagen gespannen paard, dat, volgens de omstanders, den eerbied waar digen leeftijd had van 30 jaren. Het dier had zich zoo danig bezeerd dat het zelfs met de grootste moeite niet op de beenen geholpen kon worden, het is daarom op een kar vervoerd en aan den vilder overgegeven om te worden afgemaakt. Alhier is 11. Zaterdag door iemand uit Amsterdam aan de politie een valsche gulden ter hand gesteld, voerende de beel tenis van koning Willem II en het jaartal 1848. Hij had dien gulden in eene herberg aldaar ontvangen. Zondagnacht werd door een visscher alhier in de rivier de Merwede gevangen een groote zeekat. Zij was verzeild geraakt in een palingraam. INGEZONDEN. Met genoegen en belangstelling las ik in uw blad het vrij uitvoerig verslag van de feestelijkheden, tijdens de eerste intrede van den Ed.Achtb. Heer Van der Geld, als Burgemeester der gemeente Hedikhuizen c.a. Uwen verslaggever, die zich in menig opzicht zoo flink van zijne taak kweet, heeft, vermoedelijk zonder opzet, een gedeelte weg gelaten en juist om dit aan te vullen schrijf ik deze regelen, die, naar ik hoop, door u wel eenige plaats zullen worden gegund. Toen toch de Ed.Achtb. Heer Van der Geld van af zijne woning den feesttocht vervolgde, viel van zelf aan het einde van Haarsteeg en aan het begin der 5e afdeeling onzer gemeente >de Hoeven* een sierlijke eereboog in het oog, door de Hoevenaren gezamenlijk smaakvol vervaardigd. Nadat de feeststoet daardoor was getrokken en aan het einde onzer afdeeling een keerpunt had genomen, werd langs denzelfden weg den terugtocht ondernomen en door Z.Ed. Achtb. onder de eereboog halt gehouden. Alsnu trad de Heer L. Beaard, namens de mede-Hoevenaren t,e voorschijn, heette den Burgemeester hartelijk welkom, toonde aan het gewicht dat door zijn ambt voortaan op hem zou rustenmaar gaf tevens de verzekering, dat de Hoevenaren alles in het werk zouden stellen, wat zjjne anders zoo moeielijke functie zou kunnen vergemak kelijken en veraangenamen en beval de Hoeve in zijne veelvermogende bescherming aan. Dit zijn in het kort de woorden door den Heer Beaard gesproken, die ik gaarne aan de vergetelheid zoude ontrukken, door ze ook in uw blad op te nemen, dat de fees telijkheden overigens zoo getrouw mogelijk vermeldde. Met dankzegging voor de opname, noem ik mg, Ter gelegenheid der wordt ter algemeene kennisse gebracht, dat de overtocht van over de S.as en verder per VEEJR— PONT gereed is. Wekelijks te bekomen: hij HARMONIE „DE EENDRACHT," van Ilerpt. gelijk staande met Electrisch, geeft gfeori hitte of walm, bijzonder aan te bevelen voor SociteitenWinkelsHuis kamers en Kantoren. Alleen verkrijgbaar bij Hoogensteenweg, 's-Bosch, waar eiken avond dit te bezichtigen ia. In den Boekhandel van L. VEERMAN is voorradig met uitvoerige aanteekeningen, P. H. J0RDENS. (Scbuurman's Editie.) 2S cent. VAN De ONTVANGER der REGISTRATIE en DOMEINEN te Werkendara, zal op Woensdag S3 November 1892, des morgens om ÏO nur precies, in het Koffiehuis Koophandel en Zeevaart, van v. d. Horst te Dordrecht, bg Voor één jaar, met verlenging tot zes jaar. Drie perceelen D RIJ F W A NT V IS- S C H E RIJ op de Nieuwe Merwede, zijnde perceel 2, 3 en 4 der ver pachting van 19 November 1886: en onmiddellijk daarna Voor één jaar, zonder verlenging De VIS SC HE RIJ Tijdverlies* inde Maas, de Doode Maas voor Heusden, het Oude Maasje in vijf perceelen als van ouds en de Nieuwe Maasmond in vier perceelen als op 21 Juli 1892. Nadere inlichtingen geeft voornoemde Ontvanger. De Notaris te 's-Bosch, zal op DINSDAG den 15en NOVEMBER 1892, voormiddags 10 uur, voorloopig, en op DINSDAG 22 NOVEM BER 1892, op hetzelfde uur. finaal verkoopen: uitmuntende gelegen onder Heesheen en Genderen, ter gezamenlijke grootte van 53.36.90 Hectaren. Breeder bij biljetten in 43 koopen om schreven. De verkooping heeft plaats bg den Heer Mourik, Hotel »het Wapen van Amsterdam* te Heusden. Inlichtingen geeft GIJS HUIJGEN, op het Slot te Heesheen, terwijl inzage van de kadastrale kaarten enz. te bekomen is bg den Notaris. te Dussen, zal te Heusden, in 't Wapen van Amsterdam* Woensdag 9 No vember 1892, nam. 6 uur, publiek in de Hooibroeken, Oosters en Rukens onder Oud-Reusden. zal WOENSDAG 9 NOVEMBER 1892, nam. 7 ure, bij H. Mourik te Heusden i. Voor den heer Jac. Luijhen te Luttelherpt. 70 aren best 4-jarig WAARDENHOUT in de Rukes. 56 aren idem, den Driehoek, onder Lut telherpt. 4. Voor Notaris Kuijpers. 2 Hectaren 21 aren, in de Hooibroeken. Heusden, 2 November 1892. O Mijnheer de Redacteur! Een Hoevenaar. Advertentiën. DOOR DE BIJ DEN HEER J. BUIJS TE HERPT, des namiddags ten half zes ure. dook van onder 2. Voor de Gilde St. Chinspijn te Elshout. 35 aren 3-jarig, in de Hooibroeken. 3. Voor de Graven d'Oultremont. 3 Hectaren, in de Rukes, in 2 perceelen. 5. Voor den heer G. G. Kuijpers. 70 aren, in de Hooibroeken.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 2