zee sloeg, behalve de sloepen, 6 man der equipage over boord, waarvan drie door een terugkeerende golf weer aan het dek terug kwamen en gered werden. Op de uitreis is de stuurman dood gevallen. hooding der regeering afkeuren. Bolivar heeft de leiding der conservatieven neder- gelegd. Een twintigtal personen zjjn ge arresteerd. De bevolking heeft den burgemeester toegejucht, toen men vernam dat hem zjjn ontslag was gegeven. Met luide kreten wordt de vervanging van den gouverneur van Grenada geeischt, dan zoa de volkspartij de ministers tijdens de feesten goed ont vangen. De socialistische vereeniging te Brussel en in de voorsteden heeft besloten, dat heden Dinsdag niet gewerkt zal worden. Een groot aantal meetings is aangekondigd. De Asso ciation liberale besloot een manifest tot de Brussel8che bevolking te richten en dit te doen aanplakken. Daarin wordt de be volking uitgenoodigd den tocht des Konings naar de vergaderzaal der Kamers te gaan bijwonen en den kreet »Leve het algemeen stemrecht* aan te heffen. Dit manifest is onderteekend door vjjf leden der Kamer en een lid van den Senaat. Met het oog op de voorgenomen betooging zgn door de over heid zeer strenge maatregelen van orde ge nomen. In de buurt van het paleis en het Gebouw der Volksvertegenwoordigers, waar alle betoogingen door de wet zgn verboden, zal niet worden geduld, dat de menigte schreeuwt of zingt. Uit Brussel wordt heden (Dinsdag) ge meld Het Park is door soldaten afgezet; de garde civique wordt en haie opgesteld aan weerszijden van de Rue Royale, sluit de belendende straten af en een gedeelte van de Rue de la loi, gelegen tusschen de Rue Royale en de Boulevard, wordt geheel ont ruimd en door militairen bezet. De Koning gaat naar de Kamer door de Rue Royale en keert door de Rue Ducale naar het paleis terug. Een revue en een défilé big ven achterwege. Het publiek mag zich opstellen achter de troepen in de Rues Royale en Ducale en in het park, waarvan de deuren te 11 uur worden gesloten. De politie wordt in verschillende posten opgestelder zullen 250 agenten dienst doen. De burgemeester heeft aan de leiders der voorgenomen meetings in de open lucht doen weten, dat die op Brusselsch grond gebied ten strengste verboden zijn en dat de politie zeer gestrenge orders heeft ge kregen om zgn bevelen te doen eerbiedigen. De mijnwerkers van Carmaux, aan wie gratie is verleend, zijn, te dier plaatse aan gekomen, als het ware in triomf binnen gehaald. Rondom den geheelen omtrek van het station waren hoopen mannen, vrouwen en kinderen geschaardde Carmagnole zingende. Bloemruikers werden uitgereikt aan de weer binnengekomen gasten, die allen gedekt waren met de roode muts. Het eerste bezoek werd aan de syndicale Kamer ge bracht, waar den nieuw aangeko menen weer ovatiën wachtten. Kleine meisjes, gekleed in het rood, kwamen hen begroeten. Toen dit alles geëindigd was, begaven de vrijge laten mijnwerkers, gevolgd door een grooten stoet, zich naar eene herberg, waar gedronken en braaf geklonken werdop den weg werd rood Bengaalsch vuur ontstoken. >Leve de sociale revolutiewas de kreet, onder welken men uiteenging. In de omstreken van Frankfort a/M. niet ver van Heppenheim is een luchtballon nedergedaald. In de mand vond men het lijk van den luchtreiziger, die van koude moet zijn omgekomen. Uit verschillende papieren, die men bij hem vond bleek, dat de luchtreiziger een Franschman is, en dat de ballon te Parijs was opgestegen. Uit Londen wordt gemeld De minister van binnenlandsche zaken ^iieefE^ijesloten de terechtstelling van den beruckten giftmenger Neill acht dagen uit te stellen, om in dien tusschentijd een onder zoek naar diens geestestoestand te laten doen. Volgens Neill's verdedigers zal zijne krank zinnigheid uit het onderzoek blijken. Huiveringwekkend luiden de bijzonder heden omtrent een spoorwegongeluk bij Thirck. De passagierstrein, de Schotsche expres-trein, die des avonds te half elf Edinburg verliet, had eene vaart van 60 Eng. mijlen in het uur, toen hg achter tegen een stilstaanden goederentrein aan stoof. Dit geschiedde in den vroegen morgen, toen het nog donker was. De schok, gelijk zich denken laat, was ontzettend. De goe derentrein werd bijna geheel vernield, ter wijl van den exprestrein, de locomotief ver pletterd en verscheidene wagens min of meer verbrijzeld werden. Minstens tien reizigers werden er terstond gedood, en twintig anderen gekwetst. Tot overmaat van ramp vatten de puinhoopen vuur, en het gevolg hiervan was, dat twee vrouwen hetzij levend of reeds dooddat weet men niet door de vlammen verteerd werden. Het aantal reizigers in den geheelen trein be droeg ongeveer honderd. De aanleiding tot het onheil ligt nog in hec duister; doch zoo het verhaal van Lord Tweeddale zich bevestigt, is zij niet ver te zoeken. Lord Tweeddale verklaart namelijk dat hg terstond naar den nabij- zgnden wisselpost liep en daar den wachter slapende vond. Wakker geschud, haalde de man oogenblikkelijk doch nu te laat den wissel over en verklaarde, onder tee kenen van de diepste verslagenheid, dat hij wegens het oppassen van een stervend kind in twee nachten niet geslapen had en dat een dag verlof hem door den stations chef was geweigerd. Een derde kind van sergeant Rogan te Kildare is aan de gevolgen van de bekomen verwondingen overleden. Het is nu stellig uitgemaakt, dat Pilkington, de constabel die Rogan met vrouw en kinderen ver moordde krankzinnig was toen hij den vijfdubbelen moord pleegde en vervolgens zelfmoord beging. J.l. Maandag heeft de Russische gezant aan de Porte weer een nota aangeboden, waarin wordt aangedrongen op afdoening der achterstallige oorlogsschatting, meer bij zonder van de 4 millioenaan Russische onderdanen verschuldigd wegens de schade, hun door den jongsten oorlog berokkend. Volgens een telegram uit Odessa aan de Standard* neemt de kwaadaardige cholera gestadig toe in het zuiden van Rusland. De Russische Minister van Oorlog heeft verschillende divisiën infanterie naar het gouvernement Pottawa verplaatst, terwijl eene andere divisie naar de Dnieper is ver legd. Op die wijze zullen binnenkort vijf Russische legerkorpsen op korten afstand van de Pruisische en Oostenrjjksche grenzen liggen. Een bericht van Dalziel uit Baltimore meldt, dat op de Vieille Providence-eilanden, in de Antillenzee, hevige stormen groote ver woestingen hebben aangerichtgeheele plan tages werden verwoest en men schat het getal personen, die van have en goed werden beroofd, op wel 100.000. Een rooverbende heeft te Villasor in Sardinië, het huis van den burgemeester be stormd en geplunderdde hoofdbewoner werd doodgeschoten en ook den kommandant van de karabiniers, die te hulp snelde, velden de roovers neer. Zij zijn ontvlucht. Uit New-York wordt d.d. 7 Nov. gemeld: Volgens de Herald zal Harrison door den Staat New-York en verschillende andere Staten losgelaten worden. In het republi- keinsche Michigan rekent men op 8 stemmen voor de republikeinen en 6 voor de demo craten. Cleveland wint vermoedelijk sedert 1886 36 stemmen en verliest er 12. Tegen Dinsdag voorziet men ongeregeldheden tusschen de republikeinsche verkiezings- inspeeteurs en de speciale commissarissen van Tamany-Hall. Bij Lima, in Ohio, is een dynamietfabriek in de lucht gesprongen. Tot op 30 kilo meters afstand hoorde men den vervaarlijken slag. Er werden zes menschen gedood en drie zwaar gewond. «g—am Plaatselijk Nieuws. WAALWIJK, 4 Nov. Door de Maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen is aan de Kamer van koophandel bericht, dat ter voldoening aan haar verzoek, van 1 December af, de sneltrein no. 70 te Lage Zwaluwe zal stoppen te 10.21 voormiddag (tijd van Greenwich) zoodat de sneltrein, te 9.19 v.m. van hier via Lage Zwaluwe naar Rotterdam vertrekkende, directe aan sluiting verkrijgt, zeer ten gerieve van den handel en het reizend publiek. De gemeenteraad van Loonopzand Kaatsheuvel heeft in zijne vergadering van verleden Donderdag met algemeene stemmen benoemd tot getaeente-geneesheer dr. E. T. Romeling, thans te Drunen. Naar wij ver nemen zal deze zich reeds a. s. Woensdag in zijne nieuwe standplaats gaan vestigen. Te Drunen, waar men Dr. Romeling in den tijd, dien hij daar doorbracht, heeft leeren kennen en waardeeren als een kundig, ervaren en zeer humaan medicus, ziet men hem niet dan noode heengaan. Men hoopt dan ook algemeen, dat er nog middel zal gevonden worden om hem te bewegen van zgn vertrek af te zien. HEESBEEN c. a. Door de verlegging van den Maasmond worden de gemeenten Heesbeen c. a. en Drongelen c. a. beiden in tweeën gescheiden. Voor de kinderen uit het dorp Doeveren zal het eerlang zeer moeilijk worden de openbare school te Drongelen te bezoeken. In verband daarmede heeft het school toezicht aan ons gemeentebestuur in over weging gegeven, gemeenschappelijk met de gemeente Drongelen c. a. eene school te stichten ten behoeve van de kinderen uit de dorpen Heesbeen en Doeveren, welke beiden aan de zuidzijde van de nieuwe rivier komen te liggen. De bestaande school te Heesbeen zou dan kunnen worden op geheven. WOUDRICHEM. Van 24 tut 30 Oct. zgn in het vischwater dezer gemeente ge vangen en aan den afslag gebracht 3 zomerzalmen en 1 winterzalm die voor f 0.75 a f 1.20 per half K.G. verkocht werden, 850 houtings voor 8 a 13 cent per stuk. WERKENDAM. Meldden wij vóór eenige weken dat de regenval van af 1 Jan. '92 tot 31 Aug. niet minder dan 278,8 mM. beneden het gemiddelde was gebleven, Sep tember begon de schade in te halen en October is niet achtergeblevener is zeer veel regen gevallen. In deze maanden toch zgn respectievelgk 123,2 en 108,3 mM. water afgetapt, zoodat het te kort op 1 Nov. nog slechts 56,2 mM. bedroeg. In October kwamen dan ook niet minder dan 26 dagen voor, dat er regen viel. Eene zeer belangrjjke hoeveelheid werd afgetapt op 1 Oct. (18,2 mM.), 10 Oct. (11,2 mM.), 15 Oct. (9,1 mM.) en 23 Oct. (18,4 mM,) De wind was over het algemeen van Z. tot W., de tem peratuur zeer afwisselend, zoodat na koude df.gen, gevolgd door vorst, in den nacht (17, 25 en 26 Oct.) zeer zoele dagen voor kwamen. Onweder werd niet meer waar genomen, alleen verwijderde bliksem in de avonden van 3 en 21 Oct. DALEM. Tot zetters der directe be lastingen zijn te Vuren benoemd de heeren J. Walraven en C. den Adel. Ofschoon de prijzen van de hout materialen lager zijn dan in 1891, wordt het 4-jarig rjjsgewas toch nog in deze streken verpacht tegen f 300 en f 350 per H.A. Vooral worden goede grienden aan merkelijk hooger verpacht. Tot hoofdingeland van »de Over waard*, in plaats van wijlen den heer M. de Gier, is te Gorinchem gekozen de heer N. Smits. JBinnenland. De Prov. Staten van Noord-Brabant hebben tot lid van de Eerste Kamer ge kozen den heer mr. A. Sassen, rechter in de Rechtbank te Breda, met 35 van de 53 stemmen. Naar men meldt, zou mr. Vening Meinesz, burgemeester van Amsterdam, worden be noemd tot Commissaris der Koningin in Friesland. Baron Van Harinxma thoe Slooten, de tegenwoordige Commissaris der Koningin in die provincie, zou dan als zoodanig in O ver- ijsel optreden, in de plaats van mr. Geertsema, die zijn ontslag heeft gevraagd. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat volgens de bij hem ingekomen ambtsberichten in de vorige week als aan Aziatische cholera over leden zgn aangegeven in Noord-Brabant: te Breda 3 personen; te Princenhage 2 personen in Gelderlandte Huisen, 3 personen in Zuid-Holland: te Alfen, 1 persoon; te 's-Gravenhage, 2 personente 's-Graven- zande, 1 persoon (beboorende tot de be manning van een te Hoek van Holland in quarantaine liggend visschersvaartuig)te Gouda, 1 persoon; te Hazerswoude, 1 persoon; te Koudekerk 1 persoon in Noord-Holland: te Amsterdam, 1 persoon; te Nederhorst-den-Berg, 2 personen; in Utrecht: te Utrecht, 3 personen; te IJselstein, 5 personen in Friesland: te Sneek, 1 persoon. De opgave van de in de week van 28 October aan Aziatische cholera overledenen (Staatscourant van 11 October 1892) moet alsnog blijkens ingekomen ambtsberichten aangevuld worden met één overledene te Zuidwolde (Drente). De gouverneur van Suriname heeft aan een commissie opgedragen, te onderzoeken en te adviseeren, of kolonisatie van Euro peanen. speciaal van Nederlandsche Land bouwers, in Suriname, ook uit een kolo niaal oogpunt gewenschtis, aan welke eischen behoort te worden voldaan en welke steun behoort te worden verleend. Bij den heer Van Spanje, kantoor van uurwerken te Utrecht, is een horloge te zien, dat door een stuivertje geheel wordt bedekt. Het is uoor een werkman te Genève in zgn vrijen tijd vervaardigd en vertegen woordigt een waarde van f 3600. De commissie tot beheer der gelden, in gekomen voor de redders van A. Tilburgs uit den put te Hilversum, heeft dezer dagen de rekening opgemaakt en is tot besteding der gelden overgegaan. Uit vele oorden des lands zijn bijdragen ingekomen, zoodat de eominisie in staat is geweest aan de werk lieden G. van Rheenen en J. van Asveldt. die medehelpers aan het reddingswerk ge weest zijn, een geschenk in geld te doen toekomen, alsmede aan den werkman Troost, die bij het instorten van den pat ernstig is verwond geraakt. V at betreft den hoofdredder, C. van Rheenen, voor hem is een bedrag beschik baar, voldoende om met hetgeen recht streeks werd toegezonden, hem eene solide eigen woning met erfje te verschaffen. Om verschillende redenen heeft de com missie gemeend aan dit plan uitvoering te moeten geven in dezen vorm, n.l. dat de grond en het te bouwen huisje komt op naam der minderjarige kinderen van Van Rheenen, met recht voor hem en zijne vrouw om die woning levenslang te bewonen of daarvan het vruchtgebrnik te genieten. De firma Gebr. Nieuwenhuizen, onder wier be heer de putgraving geschiedde, heeft zich tegenover de commissie welwillend bereid verklaard om voor den bouw der woning belangeloos te zorgen, en wanneer aan de kosten nog mocht te kort komen, in het ontbrekende te voorzien. Woensdag werd door den bewaarder der villa »Buitenlust,« tusschen Naarden en Laren, in het plantsoen van Craailoo, het gedeeltelijk vergane lijk gevonden van een persoon, gekleed in een goede jas, grijze pantalon, goede bottines, met een fantasie hoedje er naast, benevens een revolver. In de zakken bevond zich een kwartje, een sigaar en verder had hij bij zich een fleschje, waarvan de hals was afgeslagen en waarin zich nog een weinig port bevond. Men herinnert zich daar circa zes weken geleden een schot te hebben gehoord, toen 's avonds de Gooische stoomtram daar pas seerde, zoodat de passagiers dachten, dat er op de tram werd geschoten. Na een schouwing door den burgemeester van Huizen gaf deze last, het lijk, dat niet meer vervoerd kon worden, in de nabijheid te begraven. Daar hij geen papieren bij zich had, kon voorals nog de identiteit van den overledene niet worden vastgesteld. Later wordt hieromtrent nog gemeld De rechterhand, die op de borst lag, hield een revolver vast, waarop nog enkele schoten zich bevonden. Het hoofd van den ongelukkige was verbrijzeld. In de zakken vond men o. a. 2 kwartjes en 5 centen, 5 revolverkogels en een spoorkaartje Bus- sumU(trecht). De kleederen zijn ontsmet en tot nader onderzoek naar Huizen vervoerd. In de vorige week zgn te Dordrecht door roodvonk aangetast 8 personeneen is aan die ziekte overleden. Te Rotterdam 40 aangetasten3 over leden. Aan den Neuzenpolder is weder eene oever- afschuiving waargenomen tusschen de peil- raaien 13 en 15 in hoofdraai E. F. De lengte der afschuiving is 65, de breedte 10 meter. Geen der bestaande oeverwerken werden beschadigd. Op bevel der Rechtbank te Roermond is L. S., gemeente-ontvanger te Wessem, on langs aangehouden als verdacht van gelden der gemeente niet verantwoord te hebben, in vrijheid gesteld. Men schrijft uit Amsterdam aan »De Maasbode* Het voornemen bestaat, om in het begin van het volgend jaar voor de eerste maal een Ned. Katholiek werklieden-congres te houden. De datum zou samenvallen met den ln Meidag der socialisten, ten einde als een contra-demonstratie te dienen. De beweging gaat waarschijnlijk van den Ned. R.-K. Volksbond uit en zou te danken zgn aan het initiatief van den centraal president Passtoors. Vermoedelijk zal het te Rotterdam worden gehouden. Door een firma op de Leuvenhaven te Rotterdam is in betaling ontvangen een valsch tienguldenstuk. Het muntstuk is aan het politie-bureau in de Pauwensteeg ge deponeerd. Het graafwerk tusschen Doesburg en Doetinchem voor rekening van het water schap De Oude IJsel is aan den minsten inschrijver C. Bos te Gorinchem niet gegund, zoodat een her besteding zal plaats vinden. Uit het krankzinnigengesticht Voorburg* te Vucht is ontsnapt een persoon, oud 37 jaar, lengte middelmatig, blond en kaal hoofdig, waarschijnlijk gekleed in bruin ge ruit colbert kostuum. Men vermoedt, dat hij zich verborgen houdt in de bosschen van Bokstel, waar hij ook bij eene vroegere ge legenheid zich langen tijd schuil wist te houden en als holbewoner leefde. Op zijne terugbezorging aan het gesticht is eene belooning van f 25 gesteld. Het Nederlandsche barkschip »Johanna,« kapitein De Looze, is, na 180 dagen reis, te Falmouth lek binnengekomen. Een stort Een misdaad ontdekt? Den 2den October 1880 is dr. Langemejjer in den Singel te Amsterdam te water geraakt. Op welke manier wist men toen niet te ver klaren. Ofschoon men op zgn angstgeschreeuw spoedig ter hulp jjlde, haalde men slechts zgn lijk op. Daar zgn horloge vermist was, meende men hier aan een misdaad te kunnen denken. En het is een misdaad geweest. Te Dussel- dorf overleed een man, die op zgn sterfbed voor een rechterlijk ambtenaar verklaard heeft dr. L. te hebben beroofd en daarna te water te hebben geworpen. Dezer dassen had te Venloo, door een nog niet opgehelderde oorzaak, een hevige gasontploffing plaats ten huize van den heer Steijns, directeur der R. II. B. school aldaar. De overdekte veranda van het pas onlangs betrokken, nieuwgebouwde huis aan den Kaldenkircher Weg werd als 't ware geheel verwoest en overigens nog veel in 't huis en van den inboedel beschadigd. De heer Steijns en echtgenoote kregen hevige brand wonden aan gelaat en handen, doch hun toestand behoeft geen zorg te wekken. De kinderen, die reeds ter ruste waren, kwamen er met den schrik af. Een van de twee reeds gestelde ijzeren kapspanten boven het tooneel van den nieuwen stadsschouwburg te Amsterdam is, vermoedelijk door het kwaadwillig insnjjden van het touw, waardoor de zware stukken in evenwicht werden gehouden, gedurende den schaftjjd naar beneden gestort. Twee werklieden werden licht gewond. De politie te Rotterdam heeft de hand gelegd op twee hoogst ongunstig bekend staande boeven, juist toen zjj hun slag wilden slaan bij de wed. van den Toorn aan den Coolsingel No. 57, die niet thuis was. De dieven openden de straatdeur met een valschen sleutel, gingen naar boven, braken verschillende kasten open, en na zich 20 minuten in de woning te hebben opgehouden, verlieten zij deze met ruim f 1000 aan bankpapier en specie. Voor de woning werden zjj echter gegrepen door een majoor der politie en een agent 3e kl., die hen reeda gedurende zes weken, als kolensjouwers ver kleed en met zwart gemaakt gelaat, hadden achtervolgd. De beide inbrekers, de eene reeds bejaard en de andere een man in de kracht zijns levens, werdeu geboeid wegge bracht, waarna bij visitatie al het ontvreemde op hen bevonden werd. Zij maakten reeds herhaalde malen met de justitie kennis en worden van verschillende groote diefstallen verdacht. Thans zitten zij achter slot en grendel. Zonder twijfel gevoelt iedereen een aan gename gewaarwording bij de schaarscher wordende berichten aangaande de gevreesde cholera. Men late achter de meerdere gerust heid niet in zorgeloosheid ontaarden en be denke dat -nog steeds af en toe gevallen worden geconstateerd. De voorzichtigheidsmaatregelen blijve men dus betrachten: men kleede zich warm; men late zich niet verleiden het een of andere warme kleedingstuk uit te latenmen houde zindelijkheid en reinheid hoog; men zij uiterst voorzichtig met drinkwatermen ver uime niet bjj beginnende diarrhee geneeskundige hulp in te roepen en men neme op eigen gezag niet allerlei voorbehoedende ge neesmiddelen in. Te Ooltgensplaat is een driejarige jongen verdronken. - Onder Mierloo heeft de land bouwer P. S. zich schuldig gemaakt aan mishandeling, met zwaar lichamelijk letsel, gepleegd op zgn neef J. S. De verwonde heeft, behalve een ribbreuk, kneuzingen en verwondingen aan het hoofd bekomen en verkeert in levensgevaar. De dader is aan gehouden en naar Roermond overgebracht. - Te Bergen-op-Zooin is in den vg'ver van het Volkspark zekere V., aldaar woonachtig, verdronken. - Te Bleiswijk is een vierjarige zoon van een watermolenaar door een molen wiek doodgeslagen. - Een schuitenvoerder is te Amsterdam aan de Stadhouderskade van een schuit gevallen en verdronken. - Te Standdaardbuiten is de oude veerman J. Van Dou, bij het vervoer van bietenloof, met kar en al in de vaart gevallen en daarin verdronken. - Een ernstige vechtpartij heeft te Oud-Beierland plaats gehad. Men was er ontevreden, omdat er geen kermis meer ge houden wordt. De politie maakte van baar wapens gebruikvele personen werden ver wond. F

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 2