Nationale Militie. kan >Het Vad.« toevoegen, dat het wets ontwerp in Mie sectiën warme verdedigers beeft gevonden. Voorts kan het met zeker heid de juistheid bevestigen van 't gerucht, dat vele leden er voor en verscheidene er tegen zijn. tjjd ongetwgfeld op de Groenlandscbe kust zal geworpen worden, op de plaats waar de overblijfselen der »Jeannette< zijn terugge vonden. Dr. Nansen is er in geslaagd, zijn ge hoor, waaronder zich personen bevonden, die de grootste ondervinding bezitten op het gebied der poolreizen, van de houd baarheid zijner stellingen en de uitvoerbaar heid van zijn voornemen vrijwel te over tuigen. De voorzitter, de bekende poolvaarder admiraal Nares, wenschte den ondernemenden Noor harteljjk geluk met zjjn plan. De cholera neemt in België weder toe. Van Vrijdag tot Maandagmorgen overleden te Duinkerken 6 personen aan die ziekte, waarvan 4 schuitenvoerders. Volgens de »Soleil« loopt het gerucht dat de dader van den jongsten dynamiet- annslag te Parijs bij de politie bekend is. Hij niuet zich hebben ingescheept, maar er zijn maatregelen genomen om hem te arresteeren in de eerste haven die het schip zal aandoen. De Duiische anarchist Raabe, die bij de jongste ontploffing te Parijs in hechtenis werd genomen, is het land uitgezet. Bljjkens het verschenen officieel verslag over de gevolgen van den hongersnood in het Russische gouvernement Toula, zijn er dit jaar 300.000 personen meer gestorven dan geborengemiddeld overtreft anders het getal geboorten dat der overledenen met 2000. Een Fransche uitvinder heeft aan een ge woon potlood een gloeilampje aangebracht, ten gebruike van verslaggevers, stenograien en anderen, die des nachts aanteekeningen moeten maken. De batterij wordt in den zak gedragen, terwijl de geleidingsdraden langs de armen loopen. Naar gemeld wordt, heeft de prefect van politie te Parijs een dreigbrief ontvangen, waarin hem, wegens de uitspraak der recht bank te Londen ter uitlevering van den anarchist Francis, bericht wordt gedaan, dat een nieuwe dynamiet-aanslag in aan tocht is. Het onderzoek naar de oorzaak van het zoo ernstig spoorwegongeluk te Thirsk, in Schotland, heeft geleid tot schuldigverklaring van den wisselwachter Holmes, den man die, na een nacht bij zijn stervend kind te hebben gewaakt, geen paar uren verlof kon krijgen en op zijn post is in slaap gevallen, maar evenzeer sprak de jury het schuldig uit over de directeuren der North Eastern-Spoorweg-Maatschappij, die de wissel wachters zoo bovenmatigen werk tijd opleggen. Vermoedelijk zal Holmes thans vervolgd worden wegenR manslag door onvoorzichtigheid, maar het is te vreezen dat de zaak dan zeer ernstige ge volgen zal hebben, daar de vereeniging van spoorwegwerklieden en beambten te verstaan heeft gegeven dat, wanneer de ongelukkige Holmes, met wiens verlies zij haar leed wezen betuigde, gestraft werd voor eene tekortkoming, welke alleen te wijten is aan den dood van zijn eenig kind en de hard vochtigheid der spoorwegmaatschappij, tot eene algemeene werkstaking der spoorweg arbeiders zal worden overgegaan. Uit Madrid wordt gemeld Het geheele stedelijk bestuur, den burge meester uitgezonderd, is door de regeering in zijn ambt geschorst als gevolg van het on derzoek, ingesteld naar het gemeente beheer. Een twist tusschen de gevangenen en de cipiers in de gevangenis te Tarragona leidde den 15den dezer tot een volslagen oproer. De gevangenen behielden ten laatste de overhand, zoodat troepen moesten ontboden worden om hen tot onderwerping te brengen. Een wanhopige strjjd volgde, waarbij de troepen gebruik maakten van hunne vuur wapenen. Negen der gevangenen werden gedood en zestien zwaar gewond. De herhaalde oproeren in de strafgevan genissen in Spanje zijn hoofdzakelijk daar aan toe te schrijven, dat het den gevangenen betrekkeijjk licht valt zich wapens te ver schaffen. Te Op een der Snmoa-eilanden hebben ernstige onlusten plaats gehad. Aan de baai van Pago zjjn verscheidene dorpen vernield, vele per sonen gedood en gekwetst en de goederen der Europeanen worden met vernieling be dreigd. Een verschrikkelijke verwoesting is in China aangericht door een groote dijkbreuk, waardoor het water der Gele Rivier den ge- heelen omtrek van Chinang-fu nabij Hong kong heeft overstroomd. Om de ramp nog te vergrooten brak vijftig mijlen verder de dijk opnieuw door. Vele dorpen werden weggeslagende aangerichte schade is zeer aanzienljjk. Aan honderden personen kostte de ramp het leven. Op alle plaatsen zijn inschrijvingen geopend ten bate der nood lijdenden. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der ge meente Heusden Gelet hebbende op de Artt. 86 en 87 der wet van 19 Augustus 1861, (Staatsblad no. 72) en op eene circulaire van den heer Militie-Commissaris, brengen ter kennis der belanghebbende Dat de Militieraad tot onderzoek der milifieplichtigen dezer gemeente zal zitting houden te 's-Bosch op Donderdag den 15 December dezes jaars, des voormiddags ten UP/a ure. Dat deze eerste zitting van den Militie raad bestemd is tot onderzoek der zich als vrijwilliger voor de Nationale Militie aan geboden hebbende personen en der lotelingen, die redenen van vrjjstelling vermeenen te kunnen doen gelden. En zal deze worden afgekondigd en aan geplakt waar zulks gebruikelijk is. Heüsden, 21 November 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. van Eggelen. Honcoop. Burgemeester en Wethouders van Heus den brengen ter openbare kennis, dat de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1893, zooals die den Raad is aangeboden, ter secretarie der gemeente voor een ieder Bijar, in de provincie Salamanca, is eene trouwpartij op eene allertreurigste wijze \er l*zia* is ^dergelegd en tegen betaling ider kosten in afschritt verkrijgbaar is. geëindigd. Terwjjl de jonggehuwden en de gasten zich vermaakten in de zaal van een restaurant, stortte het gebouw plotseling ineen. Allen werden bedolven onder het puin. Zeven personen werden gedood en meer I dan dertig gewond, van welke velen deerlijk Monsieur de Paris, geljjk de benaming van den beul is, kan maar geen onder komen vinden in een particulier huis. Nie mand wil hem eene woning verhuren, en I Het Journal de St. Pétersbourg bevat een geen huurders willen hem naast zich onderbesluit der regeering, waarbij den Joden, die dak hebben, uit vrees voor een dynamiet-vroeger krachtens de bepalingen van het aanslag. Parijs evenwel kan zijn beul niet recruten-reglement, als gemeen soldaat in missen. Wat nu te doen? De regeering het leger hebben gediend, evenals hunnen Leeft besloten hem eene woning af te staan verwanten, wonende in de steden der in 't in een der gebouwen, behoorende aan den binnenland gelegen gouvernementen, het staat. verblijf wordt ontzegd in de stad en het gou- r, ri u l 1 dm i I. I vernement Moskou, ue JJuitsche othcieele Ileichsanzeiger deelt j het volgende mede: »L)e voorstellen totj ]n (je kerk te Minsk in Rusland is de dekking der voortdurende vermeerdering van vorige week het huweljjk voltrokken eener uitgaven, welke door de legerwet ontstaat, rjjke jongedame met een wegens moord en zijn met goedkeuring van den Keizer bij j diefstal tot 10 jaren dwangarbeid veroor den Bondsraad ingediend men is voornemens j deelde. Na de plechtigheid werd de jonge de benoodigde middelen te vinden uit eenuian naar de gevangenis terug gebracht, hoogere belasting op bier en brandewijn, terwjjl zijne vrouw hare gasten aan een Heüsden, 21 November 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, (get.) H. J. van Eggelen. (get.) Honcoop. en uit de belasting op de beurszaken een hoogere belasting van tabak ligt niet in het plan der Regeering; het gezamenlijk bedrag, uit bedoelde middelen verkregen, wordt op 58 millioen per jaar geschat. De beursbelastingzou o.a. verdubbeld werden. Dat de Regeering van de belasting op tabak heeft afgezien, zou te danken aan den Beierschen Minister van Financiën Riedel, die te Berlijn deze zaak doorzette. Bij Neunkirchen en bij Oberstedtfeld, in de Eifel, is een rijk en uitgestrekt steen kolenveld gevonden. Ofschoon de qualiteit niet dezelfde schijnt te zijn als die der Ruhr- en Saaikolen, wordt van deze ontdekking zeer veel verwacht. belangrijke Zekere Joseph Kollmanu uit Silezië heeft zijn tweejarig zoontje door ophanging van 't leven beroofd. De ontaarde vader deed dit, ten einde een weduwe te kunnen huwen, die hem haar hand geweigerd ht>d, daar hjj twee kinderen had. Hij heeft zjjn gruwelijke daad reeds bekend. Er zijn weder ongunstige berichten uit Creta. De Porto verklaart wel, dat er rust heerscht op het eiland, maar erkent tevens, dat er gevechten zijn geleverd, waarin aan beide zijden dooden vielen. Te Kanturk, in Ierland heeft de uitzet ting van een wanbetalend pachter weer tot ernstige ongeregeldheden geleid. Deuren en vensters der boerderij waren ge- barieadeerd, terwijl de gerechtsbeambten werden bedreigd met gloeiende ijzers en met kokend water, brandende kolen, fleschscher ven enz. weiden geworpen. schitterend maal vereenigde. Binnen enkele dagen zal het jonge paar met een transport gevangenen naar Siberië vertrekken. In Montenegro is van een Regentschap sprake; Vorst Nikolaas wordt gezegd aan hersenverweeking te lijden; zijn geestes toestand is zeer verzwakt. Te Rebrud (Illinois) heeft Donderdagnacht een verschrikkelijke cycloon gewoed. Vele personen zijn gedood of gekwetst. De meeste huizen, twee kerkgebouwen en het raadhuis, zijn verwoest. Ook Durham (Arkansas) werd bezocht door een cycloon, welke groote verwoestingen aanrichtte. Bijna geen enkel huis bleef onbeschadigd. Te Woodstock, in Minnesota, hebben een paar vermomde roovers in een bank kantoor den kassier overrompeld en onder bedreiging met moord gedwongen de brand kast te openen, waaruit zijn 10.000 dollars wegnamen. Zij ontkwamen ongestoord en te vergeefs tracht men hen in handen te krijgen. Uit Valparaiso wordt aan de »Heraldc bericht: Er is een complot ontdekt, om huizen van verschillende notabelen te San tiago in brand te steken en te plunderen, verschillende marine-officieren in hechtenis te nemen en een revolutie te bewerken. Het complot schjjnt te zijn gesmeed bij het 7e linie-regiment, dat ook officieren telt, die met de aanhangers van Balmaceda sympa- thiseeren. De raddraaiers zijn gearresteerd andere arrestatiën worden verwacht. De zaak is van zuiver localen aard en verdere j onlusten zijn niet waarschijnljjk. De Burgemeester van Heusden, Gezien de circulaire van den Heer Com missaris der Koningin in deze Provincie, van den 17 Nov. 1892, A. no. 2, brengt ter openbare kennis de navolgende be schikking van den Heer Minister van Binnen- landsche Zaken: De Minister van Binnenlandsche Zaken, Gelet op Art. 8 van het K. B. van 4 September 1892. (Stbl. no. 215) tot vast stelling van buitengewone maatregelen tot afwending van Aziatische Cholera en tot wering harer uitbreiding en gevolgen; Heeft goedgevonden te bepalen, dat met ingang van 17 Nov. 1892 art 8 van het K. B. van 4 Sept. 1892 (Stbl. no. 125) niet meer zal worden toege past op personen, komende uit Rusland, Hamburg, Altona of Havre, zoodat ten aanzien van hen de verplichting is opge heven om kennis te geven aan den Burge meester bij aankomst van bedoelde personen alhier, mitsgaders van het vertrek en van de plaats waarheen zij vertrokken. Heusden, 21 Nov. 1892. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. Plaatselijk Nieuws. gekregen heeft thans de groote schoenfabriek alhier den arbeid geheel gestaaktwaardoor tal van gezinnen, met den winter in het verschiet, zonder werk zijn. Niet van onzen gewonen correspondent De liedertafel gaf Zondagavond een goed geslaagd concert. Eenige der voor naamste nummers, die zij zong waren: Sauls leerzang van Gevoert, Hymne an die Musik van Lachner en het Tersett uit die Schöpfung van Haydn, Judas van Mercier en Der Wanderer van Schubert werden uit stekend gezongen. DUSSEN. Alhier is op den stal van H. van Kooten het mond- en klauwzeer uit gebroken. Van de dertien zich in den stal bevindende stuks hoornvee, zjjn 8 door de ziekte aangetast. De ziekte heeft zich het eerst geopenbaard bij een koe, door den eigenaar op de Rotterdamsche veemarkt aangekocht. NEDERHEMERT. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is tijdelijk benoemd tot waarnemend Secretaris de heer Ph. van der Ros, ambtenaar ter gemeente secretarie. in BESOIJEN. Woensdagavond j.l. werd de Herv. kerk alhier gekozen tot ouder- HEUSDEN, 22 Nov. De heer J. A. Scholten, thans onderwijzer te 's-Gravenhage, is geslaagd voor het examen in de wiskunde. HERPT, 21 Nov. Door het schichtig worden, kwam Zaterdag 1.1. het paard met de volgeladen molenaarskar van den heer v. D. te Heusden in een diepen moddersloot terecht. Door de groote belangstelling, die zich buiten direct openbaart, wanneer er een paard bij betrokken is, waren weldra een aantal personen bijeen, die eerst het paard op het droge hielpen, vervolgens het voertuig ontlaadden, oui eindelijk met wis- boornen de zware kar op den weg te brengen. Na veel drukte kwamen, dank zij de onder vonden bijstand, voerman en paard met den schrik vrij. Door den Burgemeester alhier zijn ingezetenen bij publicatie uitgenoodigd om vreemde bedelaars znoveel mogelijk te weren en hen geen giften te verstrekken. Mocht dit voorbeeld op meerdere plaatsen gevolgd worden dan zouden dikwijls brutale landloupers spoedig achterwege olgven. Alle armlastigen bleven dan in ei^en ge meente en ieder kon tot hen zijne liefdadig heid uitstrekken en toezien dat de gaven niet - onnut werden besteed. ling: de heer L. v. d. Hammen Sr., in plaats van J. Kruijsten P.z. en herkozen tot diaken de heer C. Kruijsten Pz. WOUDRICHEM. W. S., E. S. en C. S., allen visschers alhier, zijn ter zake van des nachts visschen in eens anders vischwater met feitelijken weerstand tegen de beambten en wegens wederspannigheid, door de arron- dissements-rechtbank te Arnhem veroordeeld ieder tot 1 maand gevangenisstraf en 7 dagen hechtenis. ALMKERK. Dezer dagen vervoegde zich alhier bij verschillende ingezetenen zekere H. v. E. uit Velddriel, die in het bézit was van een patent als veearts en voorgaf alle menschen en beesten van alle kwalen te kunnen genezen. En werkelijk werd zijn raad door velen ingeroepen. Vóór hij echter zijn medisch talent ont wikkelde vroeg hij bij een ieder om brande wijn, vermengde die met enkele druppels van een vocht, dat hij bij zich droeg, waarna hij het geheel door zijn keelgat liet ver dwijnen. Ook verkocht hij drankjes en pillen, in een enkel geval er bijvoegende vooral niets aan den dokter hiervan te zeggen. Ongelukkig voor hem begon zich de gemeente-veld wachter Van Dijk met zijne praktijken te bemoeien, die zjjne medicamenten in beslag nam en met den brigade-commandant der marichausée te Woudrichem een onderzoek naar een en ander instelde, waarop een proces-verbaal volgde. Het bleek aldus, dat genoemde persoon onbevoegd was om zijne genoemde praktijken uit te voeren; maar het voornamelijk zijn doel was om sterken drank machtig te worden. Ook heeft hij hier en daar schulden ge maakt en niet betaaldzoodat het publiek voor hem op zijne hoede moet zjjn. WERKENDAM, 19 Nov. Daar bij de gister gehouden stemming voor een lid van den raad, niemand de volstrekte meerder heid heeft verkregen, zal op 1 Dec. a.s. een herstemming plaats hebben tusschen de heeren H. Gay en H. Bogers Dz., die ieder 72 stemmen verkregen. Er waren 174 stemmen uitgebracht. Men schrijft uit de Langstraat d.d. 19 November De toestand der Langstraatsche industrie is op 't oogenblik treurig en hare vooruit zichten zijn weinig bemoedigend. Sinds den geruchtmakenden val der gebroeders V. te Waalwijk, die door hun blind credietgeven een groot aantal kleine schoenfabrikanten in 't leven riepen, schijnen dezen zich niet langer te kunnen staande houden Voor en na gaan zij ten onder, aan hunne crediteuren niets achterlatende dan een slordige administratie hunner zaken en een ledige kas. Het ergste bjj het eclipseeren dezer bazen is, dat hunne knechts zonder werk raken en wel in een tijd, dat het hun bezwaarlijk, zoo niet onmogelijk zal zijn elders onder dak te komen. Wat hier in de laatste dertig jaren onbekend is gebleven, dreigt in den aan staanden winter velen te zullen treffen werkeloos' eid. Doch is het gerucht waar, dat hier loopt, dan bepaalt zich de kwade toestand niet enkel bij kleine werkgevers, maar zouden ook een of meer voornamere firma's niet goed staan. Een zou zelfs Zaterdag haar werkvolk afdanken, waardoor een tachtigtal arbeiders, meest huisvaders, zonder werk geraken. Men spreekt van een belangrijk deficit, doch verwacht een minnelijke schik king der zaken, waardoor de crediteuren 50 a 60 pCt. hunner vorderingen zouden krijgen. Men zal trachten de werkeloozeu vóór den winter geheel of gedeeltelijk aan ander werk te helpen. Het spreekt van zelf, dat de looiers en baudelaren in leder en schoenfournituren mede hun deel thuis krijgen in de verliezen, welke uit den treurigen toestand van zaken voortvloeien. i binnenland. Aan de gewichtige mcdedeeling van hot >Haagsche Dagblad*, dat het wetsontwerp WAALWIJK, 21 Nov. Ten bewijze van de mulaise in den handel kan strekken, dat verleden Zaterdag aan ongeveer 100 werklieden hier en in Baardwijk gedaan tot uitbreiding van het kiesrecht, bij het gegeven is. onderzoek in de afdeelingen der Tweede BAARDWIJK, 19 Nov. Nadat gisteren Kamer, dat nog niet is afgeloopen, in alle reeds een 15-tal werklieden gedaan hadden sectiën ernstige bedenkingen heeft uitgelokt, De Minister van Binnenl. Zaken brengt ter kennis, dat in de afgeloopen week aan Aziatische cholera overleden zijn: in Noord-Brabant: te Breda 3, te Drunen 1 persoon; in Zuid-Hollandte Barwoutswaarder 1, te Bodegraven 1, te Hazerswoude 1, te Riet veld 1, te Rotterdam 2 personen; in Noord-Holland: te Weesp 1 persoon; in Utrecht: te Utrecht 3 personen; P.S. Blijkens ingekomen ambtsberichten moet de opgave van de in de week van 61 2 November 1892 aan Aziatische cholera over ledenen alsnog aangevuld worden met twee overledenen te Nederhorst den Berg (Noord- Holland). In dezelfde opgave staat Hazers woude (Zuid-Holland) 1 persoondit moet zijn 2 personen. Uit vertrouwbare bron verm-emt het »N. v. d. D.,« dat Mr. B. van R mgeu voor de aanbieding van het ambt als Commissaris der Koningin in Groningen bedankt beeft. Vanwege het ministerie van binnenland sche zaken is bij den burgemeester van Grave het bericht ontvangen, dat 15 personen, die in de vorige week door een dollen hond werden gebeten, voor rekening van het rjjk naar de inrichting van prof. Pasteur ter verpleging kannen worden verzonden. Aan den burgemeester zijn de gelden ter be schikking gesteld, om in de noodzakelijkste onkosten te kunnen worden voorzien. Onder geleide van den secretaris der ge meente. zjjn de lijders naar Parijs vertrokken. Omtrent een moordaanslag op den heer B., opzichter aan de margarinefabriek der firma Ant. Jurgens te Osch, meldt men: Donderdagochtend te ongeveer 4 uur zich, vergezeld van den nachtwacht dier fabriek, naar zijn werk willende begeven, werd hg in de zjjde getroffen door een met zware hagels geladen schot waarvan verscheidene door zijn dikke jas in zijn lichaam drongen. Hevig bloedende, kon hij, terugkeerende, nog zijn woning bereiken. Ofschoon lang niet buiten levensgevaar, is de toestand voor het oogenblik naar omstandigheden redelijk en wordt hij vanwege de firma Jurgens in het gasthuis te Osch verpleegd. Men schrijft de reden van dezen moord aanslag aan laaghartige wraakneming toe. Naar den dader, die zich, begunstigd door de duisternis, schielijk uit de voeten heeft gemaakt, wordt ijverig gezocht, terwjjl door de firma eene premie van f 300 is uitgeloofd voor de ontdekking der schuldige. In de vorige week zijn te Rotterdam 30 personen door rood vod k aangetast en zeven personen aan die ziekte overleden. Zondagavond is te Nieuwerkerk a/d IJsel (Kortenoord) een jongeling zoodanig met messteken gewond, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De dader is naar de gevang- i- Rot terdam overgebracht. De te Maastricht aangehouden v..|.,ehe munter Penders beeft bekend, reeds in Frankrijk eene gevangenisstraf van 10 jaren te hebben ondergaan en iu de gevangenis aldaar het vervaardigen van valsch geld te hebben geleerd. Aan een huis aan de Sarphatistraat te Amsterdam vervoegde zich een persoon, die den demi-saison van den heer des huizes, netjes opgevouwen en in een doek geknoopt, bij zich had en beweerde, dat. hij, daar het meneer wat luchtig was, meneers winterjas moest hebben, die hem dan ook, met het oog op zijn ongedwongen houding en de aanwezigheid van den demi, afgegeven werd. Toen men de jas evenwel uit ging pakken, zag men een oude smerige jas en was de man met de nogal kostbare winterjas ver dwenen. Vrjjdag werden te Tiel geveild de Stifis- uiterwaarden onder Ophemert, groot 114 h. a., waarvan 14 h. a. water. De koopsom, met inbegrip van de onkosten bedraagt f 355.000. Kooper is de heer Ribbius Pelletier. In 1872 werd dezelfde bezitting verkocht voor f 305.000. Voor 20 h. a. uiterwaarden onder Maurik, van dezelfde verkooper, werd t 50.000 besteed door den heer Jurgens te Osch. Bij vonnis van de arroncl.-rechtbank te 's-Gravenhage werden gisteren vrijgesproken de drie gewezen opzichters in het krank zinnigengesticht aldaar, die terechtstonden wegens mishandeling.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 2