tomen. Hij werd door den rechter van in structie ondervraagd over de Véry-ontplof- fing, maar ontkende alle medeplichtigheid. Uit Rijssel wordt gemeld: Te Feignies zijn acht reizigers, komende uit Nederland, in het bezit bevonden van 860 patronen van het Mauser-geweer. Zjj zgn gearresteerd en voor den officier van justitie te Avesnes gebracht. Een hunner, die vrij is gelaten, is de zoon van een wapenfabrikant te Maastricht-Luikhg wilde zich naar zgn vader te St. Denis be geven om er met de patronen vergelijkende proeven te nemen. Na afloop eener socialistische vergadering te Gent wilden de socialisten gisteravond eene betooging in de straten houden. Dit werd door de politie belet, waarop de be- toogers verscheidene revolverschoten losten. Drie agenten vielen ernstig gewond neder een adjunct-commissaris kreeg een kogel in de dg. Door de aangerukte gendarmerie werden verscheidene socialisten gevangen genomen. Een later bericht meldt: Er zgn in het geheel een dertigtal gekwetsten, waaronder vjjf politie-agenten. Daarvan drie ernstig. De Fransche Kamer heeft met 432 tegen 89 stemmen de urgentie aangenomen van een voorstel-Duramel, hetwelk de houders van waarden der Panama-Kanaal-Maat- schappg machticht een syndicaat te vormen voor het instellen eener vervolging tegen het bestuur, onder voorrecht van gerechte- lijken bijstand. Wegens de ongunstige gezindheid der Kamer te dien opzichte, trok Thellier de urgentie in van zgn voorstel, bedoelende de oprichting van een speciaal gerechtshof om de door de Panama-Kanaal-Maatschappij onrechtmatig uitbetaalde gelden terug te doen geven. In de »couloirs« heette het wel mogelijk, dat Bri8son nieuwe moeielijkheden voor de regeering zou willen verwekken van de zijde der commissie van enquête. Alles hangt, wat dit betreft, af van de door de Kamer aan te nemen houding. In de gevangenis te Königgratz zgn 200 gevangenen in opstand gekomenzij hebben alles vernield en het stroomagazijn in brand gestoken. De gendarmerie, de soldaten en de brandweer werden te hulp geroepen en hadden een uur noodig om den brand te blusschen en de gevangenen meester te worden. De belhamels zgn in het cachot opgesloten. De Köln.-Mindener Spoorweg-Maatsch. heeft sedert October j.l. het goederenvervoer op Zondag geheel gestaakt, doch bij de andere Duitsche lijnen is het op te veel moeielgkheden afgestuit. De Servische regeering maakt zich ongerust over de pogingen tot toenadering tusschen Montenegro en Bulgarjje. Omtrent den sneeuwstorm welke te Buda pest gewoed heeft, wordt nader gemeld Alleen zg, die noodzakelijk hun woning verlaten moesten, waagden zich op straat. Een moeder met twee kinderen werd plot seling bedolven onder een groote hoeveel heid sneeuw, die van een dak gleed. Toen men de moeder en kinderen opgegraven had, waren alle drie dood. Duizenden baan vegers trachtten tevergeefs de straten be gaanbaar te houden. De rijtuigen bleven gedurig in de sneeuw steken. Trams en electrische sporen hebben den dienst gestaakt. De brievenbestellers gaan niet langs de huizen, en bakkers, slagers en melkboeren big ven in hun woningen en laten hun klanten wachten. In geen jaren heeft men te Budapest zulk een hoeveelheid sneeuw op de straten gezien. De hoeveelheid sneeuw welke in de laatste dagen gevallen is, is zóó groot, dat de directeur der straatreiniging f12.000 heeft aangevraagd om ze op te ruimen. Op den weg van Buda-Pest naar Voeroesvar is een postkar in den sneeuw blij ven steken de voerman bracht de paarden in veiligheid, maar de kar is nog niet gevonden. In het Oostenrijksche Huis van Afge vaardigden is een rapport uitgebracht over het gevaar der overbrenging van cholera uit Rusland. Daarin wordt gezegd, dat thans nog 3 a 4000 ziektegevallen per week voorkomen, speciaal in Podolië, Batoum en aan de Kaspische zee. De cholera, run derpest en hongersnood, die elkander in Kusland opvolgden, maken voortdurende waakzaamheid, zegt 't rapport, voor nieuwe overbrenging van epidemieën noodig. Ook de Duitsche Rijksdag ontving een cholera-rapport, waarin de autoriteiten worden aangemaand het oog te houden op de gevaren, dat de ziekte, na overwintering, uit Frankrijk, Hongarije en Nederland in 't voorjaar van 1893 verder worde verspreid. Uit Hamburg wordt gemeld: Yeel opspraak verwekt hier de staking van betaling van de firma Caro en Barthels, nadat gisteren wissels ten bedrage van 40.000 M. door drie banken waren ge presenteerd zonder dat betaling volgde. Caro is gevlucht, Barthels stelde zich ter beschikking der politie. Onder de verduis terde effecten behoort een aanzienlijk aantal Hamburger Staatsrenten, die reeds ter «mortisatie waren aangekondigd. De passiva zgn niet bekend, maar zouden l1/, mil- lioen M. bedragen. Het nieuw uitgevonden pneumatisch kanon, te Shoeburyness vervaardigd voor Amerikaan8che rekening, kan een lading dynamiet van 600 kilo anderhalve mjjl ver doen neerkomen op een bepaald mikpunt. Het kanon heeft 't aanzien van een Huges- telescoop. Yoor verdedigers van de doodstraf. In Sept. jl. werd te Ostrowo de kastelein Treciak uit Kucharki ter dood veroordeeld wegens moord, op den gendarme Krüger gepleegd. De man zou deze week worden opgehangendoch juist nog bijtijds ont ving men het bericht dat een voor 14 dagen te Kucharki overleden boer, For- manczek, op zgn sterfbed had bekend Krüger uit wraak te hebben vermoord. De stationschef te Dunball wilde eergisteren zijn 4-jarig dochtertje, dat op de lijn was bg 't aankomen van een sneltrein, redden. Hij kwam met het kind onder den trein en beiden werden vermorseld. Uit Colmar wordt gemeld dat nabij de nieuwgebouwde kazernes aan den weg naar Wintzenheim twee gevulde en van lonten voorziene bommen zgn gevonden, welke, blijkens het ingesteld onderzoek, voldoende zouden geweest zgn om een geheel huis te vernielen. Men verzekert, dat de verbanning der Joden uit Moscou, op vrg groote schaal, is te wjjten aan den haat van Grootvorst Sergins, broeder van den Czaar en Gouver neur van Moscou, tegen dat ras. Sedert hij aan 't bestuur kwam, zijn 50.000 Joden verbannen. Er zijn nu nog 30.000 in de stad, die in groote ongerustheid leven. De hoogere standen zijn geheel onder antise- mistischen invloed en dat is zóó sterk, dat Sarah Bernhardt's twee eerste voorstellingen te Moscou voor ledige zalen plaats hadden en de genomen kaarten eenvoudig ongebruikt bljjven, omdat men te weten kwam dat zij van Joodsche afkomst of zelf Jodin is. Naar de >Morning-Post meldt, zou Emin- Pacha door de Mangemas aan de Ituri ver moord zgn. Berichten gedagteekend van Tanganyika den 15den September, melden, dat de kapi teins Joubert en Jacques, die men reeds dood achtte, aan het hoofd hunner expeditiën, zich destijds gezond en wel daar ter plaatse bevonden. Men zegt, dat een aantal niet tot de werk- liedenvereenigingen behoorende arbeiders en militairen, die ter bescherffiing van de fabriek van Carnegie te Homestead waren aangesteld, door een kok zgn vergiftigd. Deze zou bekend hebben de voor de arbeiders en soldaten toe bereide spijzen met gif te hebben gemengd, op aanstoken van den leider van de jongste werkstaking. Men spreekt van zes dooden. Er hebben verscheidene arrestatiën plaats gehad. Een later bericht meldt: De kok te Homestead, die aangehouden is wegens vergiftiging, moet bekend hebben dat de hoofden der werkstakers hem 5000 d. belooning toezegden, indien hij op groote schaal vergiftiging pleegde. Er stierven dan ook reeds veertig mensehen, terwijl er ruim honderd doodziek liggen. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Heusden Overwegende, dat blijkens bericht van den Heer Hoofd-ingenieur der Telegrafie verscheidene isolatoren van telegraaflijnen onder deze gemeente stuk zgn, waarschijnlijk ten gevolge van steenworpen. Brengt ter openbare kennis, dat op deze baldadigheid door de politie streng toegezien en tegen de overtreders proces-verbaal zal worden opgemaakt. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. I'lautseiijk Nieuvi s. HEUSDEN, 13 Dec. In ons vorig nnmmer meldden wij, dat de heer J. Ph. van der Ros in herstemming moet komen voor notabel. Wjj deden dit op grond dat de juiste helft der uitgebrachte stemmen op Z.Ed, was vereenigd. Kerk voogden verklaren echter en wij erkennen ook terecht dat Z.Ed. gekozen is, en wel op grond dat onder de ingeleverde briefjes er één in blanco was en daarenboven nog twee van onwaarde. WIJK. Op den stal van den heer J. Bonman Jr., alhier, is het mond- en klauw zeer uitgebroken. Militairen worden ver wacht om het terrein te bewaken. SPRANG. Het commando over de detachementen militairen, tot bewaking der af te zetten terreinen, alwaar mond- en klauwzeer heerscht, is zoo hier als in de omstreken opgedragen aan den eersten luitenant Kouwenberg, van het garnizoen te Breda. WOUDRICHEM. Yan 21 Nov. tot 6 dezer zgn ia het vischwater dezer gemeente gevangen en aan den afslag gebracht slechts 2 zalmen. Nog werden verkocht 2700 houtingen, voor 71/, a 10 cent per stuk. Yoor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de openbare school te Oudendijk, waarvoor bij herhaalde oproe pingen het traktement van f 400 op f 500 werd vastgesteld, hebben zich 3 sollicitanten aangemeld, waarvan er zich nader 2 terug getrokken hebben. YEEN. Vrijdag j.l. werd alhier eene zangvereeniging opgericht in het oude school lokaal waartoe bereids een dertigtal leden toetraden. De heer A. Verbeek alhier zal de functie van Directeur bekleeden. BESOIJEN, 12 Dec. Gisterenochtend werd op den Kapelschen dijk een man dood in de sneeuw gevonden. Het was een papier- venter, die het land afreist. Hij scheen van kou, en misschien ook van armoede, ver stijfd te zgn. Heden wordt hij te Kapelle begraven. Herkozen tot kerkvoogdde heer J. v. d. Hammen Nz. ALMKERK, 10 Dec. Bg Abr. de Jong Abr.z. en J. Pauli alhier, is ook mond- en klauwzeer onder het vee waargenomen. GORINCHEM. Aan het regeerings-ant- woord betreffende Hoofdstuk IX der staats- begrooting ontleenen wij het volgende: De openstelling voor de scheepvaart van het geheele Merwede-kanaal is tegen het volgende jaar te verwachten. In het bestek voor het maken van den voorhaven alhier is intusschen een premie boven de aannemingssom bepaald voor eiken dag, dat vroeger dan 1 Mei 1893 eene ge deeltelijke doorgraving van den Ouden rivierdjjk zal zgn opgeleverd, geschikt om deze voor de scheepvaart door de grootste Rijnschepen open te stellen. liinneuland. De minister van binnenlandsche zaken Overwegende, dat ten gevolge van het overigden van den heer mr. H. D. Levyssohn Norman eene verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal moet plaats hebben in het hoofdkiesdistrict Rotter dam Heeft goedgevonden te bepalen lo. dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Rotterdam zal plaats hebben op Dinsdag 3 Januari e. k.; 2o. dat de herstemming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 17 Januari daar aanvolgende. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat volgens bij hem ingekomen ambtsbericht in de af- geloopen week als aan Aziatische cholera overleden, zgn aangegeven: in Zuid-Hollandte Capelle a/d. IJssel 2 personen. Met betrekking tot de kwade practljken van de zoogenaamde vzwarte bende*, zal de Yereeniging voor Handel en Nijverheid te 's-Gravenhage aan den Minister van Justitie wettelijke voorziening vragen. Mr. C. C. Geertsema, lid van de Provin ciale Staten van Groningen is benoemd tot Commissaris der Koningin in de provincie Groningen. De invoer van runderen, schapen, geiten en varkens uit Nederland is in het gebied van Hamburg verboden. Thans is in alle bestekken van aan nemingen bij den Waterstaat, ook in die van de spoorwegmaatschappijen, de ver plichte verzekering van werklieden tegen ongelukken opgenomen. De waterstand van den Rijn is thans zoo laag, dat de Duitsche en Hollandsehe booten allen den weg langs Nijmegen moeten nemen; de Boven-Rijn is slechts voor schepen, beneden 2 M. diepgang be vaarbaar. In het pas opgerichte weekblad »De Monnikendammer* komt een ingezonden stuk voor van J. K. te B., waarin deze de zeker zeer zonderlinge lotgevallen verhaalt van een onder-officier van het O.-I leger, Javaan van geboorte, die tot herstel van gezondheid naar Nederland werd gezonden De schrijver, die het geval uit den mond van den man in quaestie opschreef, geeft het als een voorbeeld van verkeerde toe passing van '8 lands middelen. Het komt kortweg op het volgende neer: De man was als gewoon soldaat in dienst getreden na anderhalf jaar werd hg onder officier en bg is dat nu reeds 3 jaar. Hij nam op Atjeh herhaaldelijk deel aan on gezonde werkzaamheden, als het openkappen van terreinen, werd ziek en in een ambulance opgenomen. De dokters maakten uit, dat hij de beri-beri had, waarvoor de patiënt naar het hospitaal werd vervoerd. Daar ge komen werd hem medegedeeld, dat hij was afgekeurd en naar Holland moest tot herstel van gezondheid. Men stelle zich vooreen inlander, op Java gewonnen en geboren, naar Holland gezonden om beter te worden Hij kwam in Batavia en gevoelde zich toen weer zoo gezond als een visch. Maar er was niets aan te doen. De man werd ingescheept, kwam in het moederland (dat het zijne niet is) en is nu al ruim een half jaar bij de koloniale reserve te Zutphen, waar 't hem best bevalt, want hg krijgt goed eten en nog zakgeld er bij, terwijl hg de stellige verzekering heeft, weer op kosten van het gouvernement terug te worden gebracht naar zgn vaderland, nadat hg hier eens goed heeft rondgekeken. Omtrent de merkwaardige vondst uit het bronzen tijdvak, meldt men uit Baarn nog het volgende Ongetwijfeld behoort de Yuursche (oud tijds Foresta of het Woud) tot de eerst- bewoonde streken van ons vaderland. Niet alleen pleit hiervoor de groote offersteen of hunebed aldaar, maar ook de talrijke graf heuvels, die voor omstreeks 50 jaren onder leiding van den toenmaligen predikant, ds. Moll zgn opgegraven. Ook thans heeft de werkman, die de drie geraamten vond, een oude Germaansche begraafplaats ontdekt. De heuvelvorm was nog duidelgk waar te nemen zelfs heeft de berichtgever op kleinen afstand er van een tweede heuveltje ontdekt. Ook verder boschwaarts in worden der gelijke verhevenheden gevonden. De oudheid kundigen zouden dus hier met groote waarschjjnlgkheid nieuwe vondsten kunnen doen. Het is echter te hopen, dat deze aan bekwame leiding worden toevertrouwd, want onze werkman heeft het gevonden bronzen voorwerp in stukken geslagen, hopende onder de korst van kopergroen een kostbaar metaal te zullen vinden. De personen uit Grave, (N.-B.), die door een dollen hond waren gebeten en op rgkskosten zich naar het instituut van prof. Pasteur te Parijs hadden begeven, zijn in goeden welstand teruggekeerd. Naar men meldt, is te Njjemirdum in een snippennet een koningsarend, met een vlucht van ruim 6 voet, gevangen. In herinnering wordt gebracht dat sedert 1 December j.l. geen gebruik meer mag ge maakt worden van briefkaart-formulieren met een wapen, fabrieks- of goederenmerk op de voorzjjde. Wil men zgn nog aanwezigen voorraad van dergelijke kaarten toch opgebruiken, dan plakt men eenvoudig den postzegel of de postzegels over die verboden merken of wapens. Van Terschelling schrijft men aan het »H.blad« d.d. 10 December: Reeds 14 dagen lang liggen hier ruim 150 schuiten van Yolendam, Urk, Tessel en dit eiland in de haven te wachten op goed weer om te vissehen. Als de noodzakelijkste kosten be taald zgn, hebben de menschen dezen winter niets verdiend. Vier schuiten hebben het in die 14 dagen gewaagd in zee te steken; ze hadden samen 25 schel vissehen. Ongetwijfeld herinneren velen zich nog, tot hun schade, destijds kennis gemaakt te hebben met de Verzekering-Maatscbappjj »de Eersteling«, laatstelijk gevestigd, Jan Pietersz. Koenstraat te 's-Gravenhage, wier directeur, H. v. E., tot D/g jaar gevan genisstraf veroordeeld, wegens bedriegeljjke handelingen. Een van de mede-directeuren, Dorrestein, nam bijtijds de wjjk naar Ame rika en fungeert aldaar als land-agent der Wafchins.-Company, gevestigd te New-York, Breadway. Zijne conditiën zijn zeer voor- deelig en hg tracht Hollandsehe werk krachten naar Amerika te lokken onder de schoonste beloften, welke blijkens een ontvangen schrijven niet of slechts voor een klein gedeelte vervuld worden. Ver schillende personen uit Nederland zijn reeds het slachtoffer geworden van hunne goed-' geloovigheid. Thans verschijnen weer in een paar Hollandsehe courantj-s, advertentiën om meisjes naar Amerika te doen komen en worden daartoe gebezigd jongelieden, die eene huwelgksaanvrage doen stellen. Aan beveling verdient het dus, op zgn hoede te zgn. Een 6-tal ex-officieren van het Leger des Heils zullen den 14n dezer te Rot terdam een protest-meeting houden tegen het Leger des Heils. Te Amsterdam hebben enkele hunner reeds een herberg in een der achterbuurten van Amsterdam gehuurd, waar Evangelische bijeenkomsten gehouden zullen worden. In andere groote steden zal hetzelfde geschieden, terwijl door 't geheele land protest-meetings gehouden zullen worden. Bij het station Veenendaal de Klomp is H. v. d. W., een hulp-arbeider, door een goederentrein overreden en gedood. - In een stoom branderij te Schiedam is een ar beider, G. Stolk, in een bak gevallen. Hij kreeg daarbg zulke zware brandwonden, dat hij in zorgwekkenden toestand ver keert. De smid H., uit de Hoven te Zutphen, die Vrijdag door den spoortrein is aange reden, is denzelfden avond aan de gevolgen overleden. - Te Stadskanaal is de zieke vrouw van den timmerman Bus plotseling opgestaan en naar buiten geloopen. Den volgenden morgen werd haar lijk uit de vaart opgehaald. - Een voor Blokzijl be stemd schip met steenkolen, komende van de Ruhr, is gisterenavond lek geworden en voor Kuinre gezonken. De bemanning is gered en te Kuinre aangekomen. - Te Groningen zgn in de Veulsgang vijf woningen verbrandeen oude vrouw, zekere Limbeek, is daarbij omgekomen. INeêrlandsch Indië. De »Atjeh Ct.< van 26 October meldr Het is merkbaar dat, gedurende deze regenachtige dagen, de vijand zich schuil houdt en ons niet meer beschiet. Een of twee vijandelijke f-choten worden nu en dan op een grooten afstand gelost uit 's vijands verhoogde wachthuisjes, want daaronder is alles blank door inundatie. De hinderlagen van maréchaussées hebben dezer nachten hoegenaamd geene ontmoetingen metsluikers of vijandelijke benden gehad. Alles is rustig en met het koude weder in sluimering geraakt. En die van 28 October: De vijand, steeds loerende op onze be wegingen, beschoot op den 26 dezer de werkers, die het voorterrein openkapten bij Roempit, met het ongelukkig gevolg dat een der dwangarbeiders doodeljjk gewond werd. Naar Kota-Radja vervoerd bezweek hij in den trein. Ook gisteren werden de werkers in het voorterrein bij Lamreng be schoten. Een inlandsch fuselier werd bg die gelegenheid zwaar verwond. Men bericht ons van buiten de linie dat Tengkoe Mat Arain met zjjne bende zich ophoudt in de VI Moekims en de Lampagger zgn hoofdkwartier heeft, terwjjl Toekoe Oemar zich nog altijd in de IV Moekims bevindt in de kampong Lampisang. Van de N. en O. kust vernemen wij dat Nja Makam, die zich te Simpang Olim be vindt en reeds plannen maakte om dat staatje te verlaten, aldaar nog eenigen tijd zal vertoeven, omdat hg vernomen heeft, dat Simpang Olim door onze troepen zal worden aangevallen en hij dus als aanlei- dende oorzaak dier tuchtiging zich verplicht acht dien Radja te steunen. Men verzekert aan de »Javabode< dat de Oembilien-steenkolen bjj nader onderzoek niet meevallen en voor het gebruik alleen geschikt zouden zijn bij vermenging m»t Engelsche kolen. Er moeten nu ook valsche bankbiljetten van f 25 en f 10 zijn ontdekt, en er is last gegeven om te Tandjong-Priok ook alle ver dachte Europeanen, die van Singapore komen, streng aan den lijve te onderzoeken. Den 9en November is A. Holst, geheel hersteld, met het stoomschip »Menelaus« naar Europa vertrokken. De inlanders, die tegelgk met hem zgn veroordeeld, hebben nog altjjd geen gratie gekregen. De redacteur der »Soer. Ot.« schrijft: De a. s. koffie-oogst laat zich niet gunstig aanzien. Van goed ingelichte zijde verneem ik, dat de vooruitzichten voor den a. s. gouvernements zoowel als particulieren koffie- oogst, geljjk wel te verwachten was, alles behalve gunstig te noemen zgn, en dat de hoeveelheid op hoogstens de helft van die van dit jaar te ramen. Van verscheiden® ondernemingen ontvang ik bericht, dat de bloei slechts gering was, terwijl bovendien de vruchtzetting door de regens als mislukt was te beschouwen. Slechts van de onder nemingen aan de zoogenaamde droge of noordzijde van het Kloet-gebergte, luiden, de berichten gunstiger. De oorzaak daarvan is, dat de tuinen in dat gedeelte van Java- juist dit jaar minder hebben gedragen, zoo dat de knopvorming daar ditmaal ruimer en talrgker is geweest. Van verscheidene Heusden, 12 December 1892.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 2