GEVESTIGD Dr. HOI WING, ARRETUIG. i. v. tl. Tak G©,j PORTEET, A. YAN BEURDEN, AUGUSTIN OSTERTAG, KRMRQLDER-SMITS Kinderstelletjes, Boa's, enz. enz. Vischmarkt BoeMel L. TEERMAN te men. M. F. van Houtum, ARCADIA 5 Gecondenseerde Melk, HooptamMe 32, Rotterdam. 's-Hertogenlioscli. Magazijn van J. CASTELIJNS-VAN NUENEN, beter K. er st-Cadeau. 11 Zadelmaker, Rijtuigbeklecder en Matrassenmaker. Breüasche weg tegenover het kerkhof, Kneipp's Linnen en Handdoeken Amerikaansche en andere ORGELS, Willem-II-straat. Hoffotograaf, Tilburg. Kerkorgels HARMONIUMS, Kruisstraat B 928. Blaasbalg-Regulateur, Kerkstraat A 120, 's-I3osch. Wollen, gestikte Katoenen en Donzen Dekens.l Voefzakken. Waterstoven. Liniienmanden. stemming te brengen met de resultaten der rolkstelling, de Minister verklaarde dat hg op alles nauwkeurig zou letten en het voor eerst met die benoemingen wel zou schikken geen beste troost voor zoovele candidaat- notaiissen, die misschien reeds op een koninklijke aanstelling rekenden; strafrecht en burgerlijk recht werden besprokenhet verzoek om alle vreemde kellnerinnen te verwijderen was voor geen inwilliging vat baar omdat dit in strijd met de wet zou zijn. De heer Tijdens moest het: »die wind zaait moet storm oogsten* van den Minister vernemen, toen hij geklaagd had over de onveiligheid en de wanordelijkheden in de omgeving van de woonplaats van dien afge vaardigde. De Minister verklaarde dat de burgemeesters hoofden der lokale politie waren, maar dat zij op den krachtigen steun der Regeering zullen kunnen rekenen. De artikelen gaven slechts weinig aan leiding tot discussie. De bezwaren tegen een nieuwe organisatie van de rijksveld wachters, breed uitgemeten in het voorloopig verslag, bepaalden zich nu hoofdzakelijk tot de aanstelling van 11 inspecteurs om daardoor meer verband te brengen tusschen de rijkspolitie en de hoogere authoriteiten, daar de majoors te dicht in ontwikkeling bij de rijksveldwachters stonden en de af stand van hen tot de hoofden te groot was. De Minister had de voldoening dat de in specteurs en de hoogere bezoldiging werden goedgekeurd. Een amendement om de in specteurs te schrappen werd afgestemd. De bezoldiging werd nu bepaald van de in specteurs van f950 tot f1400, de majoors f825, de brigadiers f775 en de gewone veldwachters f 640 's jaars. De heer Kerdjjk bracht nog het onder wijzend personeel in de opvoedingsgestichten ter sprake; hij verlangde uitbreiding, om het in overeenstemming te brengen met de voorschriften daarvoor bij de wet voor de lagere scholen vastgesteld. De Minister was het met spreker eens, maar alles moest wachten op een nadere regeling. Ook werd nog de geluids-overbrenging in de cellulaire gevangenis te Nieuwer-Amstel ter sprake gebracht. Plaatst men de gevangenen een zaam, dan moeten zjj buiten de gelegenheid zijn met anderen te spreken en dat schijnt daar veel te wenschen over te laten. De Minister erkende het, maar beweerde ook dat dit in alle gevangenissen in meerdere of mindere mate het geval is, daar een goed middel tot ventileeren even moeielijk te vinden schijnt als de quadratuur van den cirkel. Hij hield zich zeer voor een middel van herstel aanbevolen. De begrooting werd zonder stemming goedgekeurd. Ook de algemeene beraad slagingen over de begrooting van binnen- landsche zaken liepen vlug af. Omtrent een regeling der gemeentebelasting verwees de Minister naar de toekomstige herziening der gemeentewet; omtrent een vraag hoe de be paling van geheimhouding der aanslagen bij de vermogensbelasting rijmde met de bepaling in de kieswet dat de belasting der hoogst aangeslagenen wordt openbaar ge maakt, antwoordde de Minister dat die zaak nog niet urgent is, daar de kiezerslijsten met 1 Mei moeten gereed zijn en dan de vermogensbelasting eerst wordt ingevoerd. Bjj de nieuwe kieswet kan daarop gelet worden. Uitvoerig behandelde de heer Kerdijk het recht van vereeniging naar aanleiding der Haagsche meeting en van een weigering of liever van een raadgeving van den burge meester om een vergadering niet te doen doorgaan in een Friesche gemeente. De Minister maakte zich gemakkelijk van die zaak af door de verklaring, dat dit zaken zijn, die tot de competentie van het plaatselijk bestuur behooren en dat bij hem daaromtrent geen klachten zijn ingekomen. Bij de be handeling der artikelen kwam de subsidie aan noodlijdende gemeenten ter sprake. De Minister verklaarde, dat dit wetje gunstig werkte. Bij de Afd. Geneeskundige dienst werden de maatregelen tot wering der cholera en andere besmettelijke ziekten besproken. Meer gezag wilde men in deze zaak aan den den Staat toegekend zien, omdat plaatselijke authoriteiten wel eens bezwaar maken, zich krachtig tegen bezoeken des hemels aan te kanten, zooals wel eens beweerd wordt. Herziening, verscherping der wet tegen de besmettelijke ziekten werd dringend noodig geacht; dit mocht niet uitgesteld worden met het oog op hetgene ons misschien een volgend jaar te wachten staat. Omtrent de lijkverbranding wachtte de Minister rapporten van het geneeskundig Staatstoezicht. Amendementen waren niet ingediend. Het onderwijs gaf meer aanleiding tot debat. De heer Roëll besprak het academisch statuut, dat hoe goed ook in zijn tijd, nu gewgzigd moet worden. Daar het getal in geschreven studenten 333 meer schijnt, dan officieel wordt opgegeven, wil hij maatregelen, om te voorkomen dat het leergeld door velen ontduikt wordt. Een vacantie van 21 Mei tot 17 Oct., behalve nog de winter- vacantie voor de medische faculteit, acht een spreker veel te lang. De Minister zal ©p die zaken een wakend oog houden. Op de vraag der Commissie van Rap porteurs, verklaart de Minister dat een uitgewerkt plan met gedetailleerde raming van kosten, voor een nieuw museum van natuurlijke historie te Leiden, zal ingediend worden en dat in 1893 alleen voorbereidende maatregelen zullen genomen worden. De Minister betuigde op verzoek van den heer Donner adhaesie aan diens weusch om bijzondere gymnasia's te subsidieeren, maar de wet verzet zich daartegen. De kostelooze toelating van leerlingen op de Rijks Hoogere Burgerscholen deed den heer Heldt veel genoegen, maar dat genoegen was niet onverdeeld. Waarom van die jongelieden een bewijs van goed gedrag geëiseht en niet van de betalende leerlingen. Opgemerkt werd dat die toelating een gunst was, waaraan men voorwaarden kon ver binden. De Minister handhaafde dan ook die voorwaarden. Een leerstoel van bacterologie wenschte men aan de polytechnische school, de heer Havelaar achtte stichting van proefstations voor bouwmaterialen noodzakelijk, een en ander zal de Minister overwegen. Een amendement was door ken heer Smeenge voorgesteld om een subsidie van f 504 uit te trekken voor de vereeniging tot bevordering van ambachts-onderwijs in Drenthe. Door den heer Roessingh wordt gewezen op de voordeelen der grootere gemeenten, boven die op het platteland ook met het oog op het ambachts-onderwijs, daarom wil hij bij het verleenen van subsidie de voor waarde gesteld zien dat niemand die ge schikt is zal uitgesloten worden van dat onderwijs en verklaart hjj zich voor het amendement, dat ook iets voor het platte land wil doen. De heer Donner geeft ook de voorkeur aan het leerlingstelsel, in alle gevallen moeten particulieren ook bijdragen in de kosten van het ambachts-onderwijs. De heer Yan Ggn wil een meer uitgebreid stelsel van subsidie, daardoor moet de Minis ter doen big ken van oprechte belangstel ling in het ambachts-onderwjjs. Pleitte de heer Van Ggn voor de inrichting te Dordt, de heer Seret hoopte dat bij een suppletoire aanvraag ook Gorcnm niet zou vergeten worden. Door de meerderheid der commissie van rapporteurs wordt tot aanneming van het amendement Smeenge geadviseerd. De beslissing werd tot de vergadering van Donderdag uitgesteld, waarin het amen dement verworpen werdde begrooting voor Binnenlandsche Zaken is zonder stemming aangenomen. BEKENDMAKING. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Heus- den, gezien de artt. 6 en 7 der wet van den 2en Juni 1875 (Staatsblad no. 95), tot regeling van het toezigt bij het oprichten van inrigtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Doen te weten dat op heden ter Gemeente- Secretarie ter inzage zijn gelegd en aldaar kunnen worden ingezien, Een verzoek met bijlagen van Pi eter Hendrik Versteeg, om vergunning tot het oprigten van eene Vleeechhouwerij, in het pand gemerkt W no. 30, kadastraal be kend sectie A, no. 433, staande in de Sterrestraat alhier. Dat op Woensdag den 28 December 1892, des voormiddags ten 11 ure, in het Raadhuis dezer gemeente, ten overstaan van een lid van het dagelijksch bestuur gelegen heid zal worden gegeven om tegen het op rigten dezer inrigting bezwaren in te brengen, en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten, en dat zoowel de verzoeker als zij die be zwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór evengenoemd tijdstip, op de Secretarie der gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kunnen kennis nemen. Heusden, 14 December 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, i'liiu Lsolijk iN'ieuws. HEUSDEN, 16 Dec. Naar wij vernemen, legt dr. H. C. M. van Gorkom, alhier, om gezondheidsredenen, in den loop dezer maand zijne praktijk neder en stelt zich voor die in de Transvaal te hervatten. Terzelfder tijd zal dr. Houwing zich alhier vestigen, waarmede het getal ge neeskundigen weder tot hetzelfde cijfer ge bracht wordt. Door den raad dezer gemeente is besloten het post- en telegraafgebouw aan het Rijk in eigendom af te staan. Naar wij vernemen, zal het bestaande gebouw geheel worden afgebroken en in de plaats daarvan een fraai gebouw verrijzen, in harmonie met het daar tegenover staande stadhuis. Tevens besloot de gemeenteraad zijne goed keuring te onthouden aan de begrootingen der Godshuizen over 1893, omdat daarbij niet voldoende rekening gehouden was met de beschikbare fondsen, die eene beperking van uitgaven in de toekomst dringend nood zakelijk maakt. Langs de Maas is de buitengewone riviercorrespondentie bij hoog water en ijs gang in de onderstaande plaatsen opge dragen als volgt Heusdende heeren C. A. Jolles, ingenieur, en G. A. Kenniphaas, buitengewoon opzichter. Veende heer L. Kuiler, opzichter. Baardwijk (overlaat)de heer F. J. Dootjes, buitengewoon opzichter. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft aangenomen de wet tot onteigening voor het afwateringskanaal van 's-Hertogen- bosch naar Drongelen. HAARSTEEG, 13 Dec. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad is de heer H. A. de Jongh, met algemeene stemmen tot wethouder gekozen. GENDEREN. Mej. P. van der Ros, onderwijzeres alhier, is door den raad der ge meente Hardinxveld met algemeene stemmen als zoodanig benoemd aan school no. 2. VEEN. Na nog geen tweejarig verblijf alhier, gaat onze dokter, de Heer Th. A. van Pelt, ons weer verlaten. Zijn vertrek wordt algemeen betreurd, want niet alleen hier, ook in de omliggende plaatsen had hij zich in dien korten tijd de achting, de genegenheid en wat meer zegt het vertrouwen der menschen verworven. Wg roepen hem met weemoed vaarwel toe en hopen, dat het hem en zijne familie te Bergen in Noord- Holland, waar hij zich gaat vestigen, bg uitstek goed ga. LANGSTRAAT. Door den landbouwer C. van Tilburg te Vrijhoeven-Capelle is aan J. de Kort te Baardwijk een 21/,, jarige stier verkocht. Deze stier gewogen zjjnde op de vee bascule van den Heer A. Straver Jz. te Babyloniënbroek, woog het aanzienlijk gewicht van 810 Kilo's. DRONGELEN, 14 Dec. Bij het ver voeren van een met grond geladen trein op het werk van den Maasmond alhier, sprong heden het deksel van een der cilinders van de locomotief Maassluis 3« wat een hevigen knal veroorzaakte. Ongelukken hadden daar bij echter gelukkig niet plaats, alleen een weinig vertraging in de werkzaamheden was er het gevolg van. NEDERHEMERT, 15 Dec. Dat het mondzeer zich in onze gemeente uitbreidt, blijkt weder bij den landbouwer J. Klein, wiens vee ook is aangetast. Het gerucht, dat dit ook met het vee van H. Haasakker het geval zou zgn, is door onderzoek van den veearts gebleken onwaar te zgn. WAALWIJK. In het regeeringsantwoord wordt gezegd over de schutsluis te Waalwijk: Voor de afwatering, bevloeiing en scheep vaart van de landstreek bezuiden den nieuwen Maasmond zgn nadere plannen in onderzoek genomen, waarbij ook genoemde schutsluis betrokken is. Omtrent die plannen moet evenwel nog overleg met Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant plaats hebben. De handel in hoornvee was vrij leven dig in de Langstraat, aanvoer tamelijk. Prijzen ais volgtkalfkoeien f 200 a 260, dito vaarzen f 100 a 150, hokkelingen en jarige kalveren f 40 a 80, nuchtere dito f 12 a 18; slachtvee le qual. 70 a 72 ct., 2e qual. 50 a 60 ct., vette kalveren 80 a 85 ct., vette varkens 56 a 58 ct. (schoon) alles per K.G.; biggen f 12 a 14, berekend naar f 1.80 per week. Hooi. In dit artikel is de handel tegen woordig minder levendig, terwijl de prijs wisselt tusschen f21.a 23.per 500 K.G. In aardappelen is de handel in de Boven- Langstraat op 't oogenblik zeer stil. De prijs is le soort f 2.mindere soort f 1.25 per H.L. Roode kool 10 a 12 ct., witte 6 a 7 ct. savooie 6 a 8 ct. per stuk. WOUDRICHEM. Yan 5 tot 11 dezer zijn in het vischwater dezer gemeente gevan gen en aan den afslag gebracht 2 zalmen. Nog werden verkocht 500 houtingen, voor 7 a 9 cent per stuk. Door ruim 80 van de voornaamste ingezetenen is aan den raad dezer gemeente een verzoekschrift ingediend, inhoudende: de subsidie voor de bewaarschool, die niet op de begrooting voorkwam, opnieuw toe te staan, tot instandhouding dezer inrichting, die voorzeker voor de gemeente nuttig mag geacht worden. In een vergadering op den 9 dezer besliste de raad ten gunste der adressanten, zoodat deze post weder werd aangenomen. 13 Dec. Hedennacht is alhier, in bijna 78 jarigen ouderdom, overleden, het oudste lid van den gemeenteraad, Joh. van Stigt. De overledene had van 1883, met eene tusschen- ruimte van enkele maanden, als raadslid zitting. Ook was hg gedurende eene reeks van jaren bestuurslid van het waterschap »de Oude Ban van Woudrichem.* Nadat het tractement voor eene onder- I wijzeres aan de openbare school te Oudendijk van f 400 op f 500 was gebracht, zijn er eindelijk drie sollicitanten komen opdagen, waarvan zich evenwel twee weder hebben teruggetrokken. DALEM. Ook op den stal van den veehouder C. M. alhier is het mond- en klauwzeer uitgebroken. GORINCHEM. Een in de vorige week te Zalt-Bommel ontvreemde vischk&ar, waar in ruim 200 pond paling geborgen was, is alhier in de rivier voor deze gemeente drij vende gevonden met opengebroken deksels en van de paling ontlast. Zij is opgevischt en door de politie in beslag genomen. Dinsdag j.l. trad een venter (bedelaar) tusschen licht en donker den boekwinkel van W. Bosch op den Langendijk alhier binnen, om te koopen, te verkoopen of te stelen. Het doel daarvan is onbekend. Nauwelijks was deze binnen of de eige naar kwam onmiddellijk in den winkel en bemerkte dat er boeken op den grond lagen, die onmogelgk gevallen konden zgn. Dit moest door handen zgn gedaan. Achterdocht krijgende, sloot de eigenaar onmiddellijk de straatdeur en bemerkte dat een stapel wet boeken onder den jas van den venter ver dwenen waren. Toen het heerschap bemerkte dat hij gevaar liep, gooide hij de boeken weder op de plank neder. Een ieder zij dus op zgne hoede. Of die dief wetboeken wilde stelen om de strafbepalingen te onderzoeken, wordt niet gemeld. ARTS. fJuryerlijUe Stand, Heusden, van 8 tot 15 Dec. Almkerk, van 24 Nov. tot 14 Dec. Met het oog op de drukte tegen dea a.8. Nieuwjaarsdag worden zij, die Kaartjes wenschen te bestellen, vriendelgk verzocht tijdig opgave hiervan te willen doen. Letter naar keuze. Verschillende prijzen. VOORHANDEN: een fraai, met staalzilver gemonteerd, Noodigt H.H. liefhebbers beleefdelijk ter bezichtiging. TILBURG. Noord-HoHandsche Fabriek van PURMEREND. in ruime keuze, eigen fabrikaat, MarletTilburg. Stoomfabriek van Geïllustreerde prijscouranten gratis verkrijgbaar. dat een welgelijkend vervaardigd in het Fotographisch Atelier van Specialiteit in vergrootingen in onveranderlijken Kooldruk. Allen, die iets te vorderen hebben van Dr. H. C- M. VAN GORKOM te Heusden, worden verzocht hunne Nota's binnen acht dagen in te zenden. IS met de grewijzigfcle dienstre geling van 1 December a 15, 10 en 5 cent, voorradig bij L. VEERMAN te Heusden. vervaardigd in Beveelt zich beleefd aan, vóór het Vervaardigen, Repareeren en Stemmen Nieuwste en Beste CONSTRUCTIE. Registratuur- Pneumatique. enz. enz. De beste referentiën i van verschillende Kerk besturen enzstaan ten dienste. QC LU O CC LU LU ONTVANGEN o h— OO OO m zc 3» O m 00 GROOTE SORTEERING Groote voorraad. Lage prijzen. H. J. van Eggelen. Honcoop. TE Geboren: Goverdina, d. v. P. Hoogen- doorn en J. de Volder; Petrus Johannes, z. v. F. de Wael en W. Tgssen. Overleden Antonia Pieternella van Overbeek, 17 j. Geboren Christoffel, z. v. Corstiaan van Dgk en Hendrjjntje van de Graaf; Hendrik, z. v. Arie Kant en Cornelia SmitsJan, z. v. Bastiaan de Ruiter en Johanna Dekker Wilhelmina, d. v. Gerrit den Bok en Johanna de Peuter. Overleden: Heiltje van Krimpen, 61 j., wed. van Johannis Vermeulen; Christoffel van Dgk Corst.zn., 2 d.; Jan Zwakhals, 92 j., wedr. van Jannigje van der Pol WillemiDa Kamerman, 65 j., echtgen. van Arie Bras; Bastiaan Roubos, 80 j., wedr. van Pieternel Sterkenburg; Adriana Ver hoeven, 53 j.; Zeger Lodewijk Koekkoek, 5 j. GEEN Advertentiën. A van en

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 2