Nieuwsblad voor het Land van Heusden en Altena. enz TWEEDE BLAD. Uitgever L. J. VEERMAN, Heusden. Zaterdag- 17 Dec. 1892. Buitenland. Uit Brussel wordt bericht: Zekerheid omtrent de expedities aan den Boven-Kongo, onder de kapiteins Jacques, Bia en Joubert, wier ondergang reeds twee malen, zjj het ook niet uit vertrouwbare bron, gemeld is, bestaat er nog altijd niet. Den 4en Augustus althans verkeerden kapitein Joubert en zijne expeditie nog in goeden welstand. De kanunnik van Steen- kiste, te Brugge, heeft een eigenhandigen brief van kapitein Joubert ontvangen, ge- dagteekend M'rumbi, of ook wel St. Louis genaamd, aan het Tanganika-meer gelegen, 4 Augustus 1892, waarin kapitein Joubert schreef in alle kalmte en vertrouwen de komst af te wachten der versterkingen van de kust. Het eerste bericht omtrent het uitmoorden der expedities, door Rachid. een zoon of neef van Tippo Tip naar de Stanley-Falls overgebracht, was gedagteekend 17 Augus tus, zoodat de door den kanunnik van Steenkiste ontvangen brief weinig bewijst. De Katanga-Conipagnie echter heeft via Zanzibar brieven van Delcommune ontvan gen, die in staat stellen te verzekeren, dat de onrustbarende berichten aangaande expe dities van Jaques, Bia en Delcommune van grond ontbloot zjjn. Zjj loopen van 15 Aug. tot 21 Sept. en bevatten een beschrijving van een reis der expeditie van Delcammune in Basongo, Garenganze en Katangaverder werd de Lualaba afgevaren over een lengte van 200 kilometer, totdat men door de snelle stroomingen verhinderd werd verder te gaan. De expeditie begaf zich daarop over Buskeiia en het meer Moero naar het Tanganika-meer, waar zij hulp kwam ver- leenen aan de expeditie van Jaques. Te Gent is het weder rustig geworden. Intusschen is een gedeelte der burgerwacht onder de wapenen geroepen, met het oog op een mogelijke herhaling der wanordelijk heden. De gearresteerde belhamels zijn ten getale van 10; onder hen bevinden zich bekende boeven. De gewonde agenten gaan over het geheel goed vooruit; alleen de toestand van den agent Bovyn, door een bijlslag in den rug gewond, boezemt ongerustheid in. Uit Parijs wordt gemeld Uit den brief van dr. Clémenceau is ook op te maken dat baron Reinach inderdaad zelfmoord heeft gepleegd. Toen de stappen die hij eerst bij deu heer Herz, toen bjj den minister Rouvier, daarna bij den heer Constans had aangewend om aan zekere dag bladen het zwijgen op te leggen, te vergeefs geweest waren, zeide hij tot den heer Clémenceau bij het afscheidnemen»Ik ben verloren!* En den volgenden dag kwam de tijding van zjjn dood. De kamerdienaar van Reinach is door den rechter van instructie gehoord en heeft verklaard, dat hij naast het lijk van zijn meester een fleschje vergif heeft gevonden. Te Parijs heeft een door 2000 personen L de Toledo-straat te Napels is plotse ling een spleet in den grond ontstaan, waar- doff twee mannen verzwolgen werden. Twee kinderen van 4 en 5 jaren, die in eei bosch speelden bij Brigamatina (Italië) wrden door wolven aangevallen en ver- simden. De vader, die op eenigen afstand z:n schapen weidde, merkte het eerst toen bt te laat wasmen vreest voor zgn ver sand. Een groote macht van ruiterij en infanterie an de Derwischen bevindt zich, volgens >ericht uit Wady Haifa, eenige mijlen zuid- bezochte vergadering plaats gehad, welke vvaarts van Sarras en Egyptische kavallerie was belegd om tegen de Panama-schandalenen een kameelenkorps houdt de wacht om te protesteeren. De oud-afgevaardigde Kelleijhun aanvallen af te slaan. Volgens de De stoomboot »Dilsberg« van Glasgow is op Longsand, 30 mijlen van Dover, ver gaan21 personen verdronken de kapitein stierf ten gevolge van de doorgestane ver moeienis. Terwijl eenige dilettanten eene voor stelling gaven in het krankzinnigengesticht te Birmingham, heeft een krankzinnige in een onbewaakt oogenblik twee andere ver pleegden de hersens ingeslagen. Op het oogenblik dat hij een derden onder handen zou nemen, werd hij gegrepen. Uit Wigan (Lancashire) wordt gemeld: Woensdag morgen is er brand ontstaan in eene steenkolenmijn te Bamfarlong. Er waren een honderd personen in de gangen, 's Middags waren er een twintigtal, bjjna gestikt, opgehaald. Later werden er twintig lijken gevonden. Er werd spoedig hulp ver leend. Het vuur werd ten 3 ure gebluscht. Men vreest dat allen, die toen nog in de mijn waren, gestorven zgn. Omtrent de vergiftiging van verscheidene personen te Homestead wordt gemeld: Volgens berichten uit Pittsburg kwamen de eerste gevallen van ziekte onder de militie voor, twee maanden geleden. Negen personen zgn gearresteerd, velen zijn onder toezicht der politie gesteld. De dokter en apotheker te Homestead zouden medeplich tigen zgn. De lijken zullen worden geopend. Uit Pontevedra wordt gemeld dat een dynamietpatroon is ontploft voor de woning van den burgemeester Salleda. De materieele schade is aanzienlijk. Uit Lagos bericht men Er zijn alhier boden van den koning van Dahomey aangekomen met voorstellen aan de Engelsche regeering om de haven van Whydah aan haar af te staan. De boden verklaarden dat de Franschen het verdrag, dat zij met den koning gesloten hadden, geschonden hebben door op te rukken naar Abomey. De koning heeft intusschen die stad in brand laten steken en zich terug getrokken te Acraduten met 20,000 man. Er wordt eene >revanche« voorbereid en men zal nu een guerilla-oorlog beginnen. Het ziet er voor de joden in Moskou niets rooskleurig uit. De gouverneur schijnt het plan te hebben opgevat stelselmatig iederen jood uit de stad te bannen. Ieder vreemdeling, die in de stad van het Kremlin verblijf houdt, zal in 't vervolg elk jaar zgn geboorte- en doopacte moeten over leggen Als een gevolg van den jodenhaat staan meer dan 30.000 huizen onbewoond en villen er dagelgks de meest barbaarsche toonjelen voor. was voorzitter, terwgl verscheidene conser vatieve afgevaardigden aanwezig waren. Dt in grooten getale opgekomen socialist er lokten herhaaldelijk hevig tumult en klop partijen uit. Ten slotte sprong onder de verhooging waarop het bestuur gezeten was, een klein bom, waarop de vergadering in groote ve- warring uiteenging. Lichte schokken van aardbeving qn waargenomen te Sin-le-Noll, nabij Duai in het noorden van Frakrijk. In de husen waren de schokken duidelijk waar te neien. Aan verschillende gebouwen zgn verak- kingen te bespeuren. Elke aardschok vrd voorafgegaan door een dof gerommel. Men beweert, dat de veiligheidspatie zekerheid heeft dat ongeveer 400 vreeide, meerendeels Fransche anarchisten te Loden vertoeven, wier gaDgen nauwlettend wrden nagegaan. De Engelsche regeering ljeeft ii het vorige jaar twee millioen zevenhondel en veertigduizend gulden getrokken uit e be lasting op de geheime geneesmiddele. Standard beschikt de Mahdi over 40.000 man en heeft hij gelast, dat terstond naar Omdurman versterkingen moeten worden gezonden. De vijandelijkheden tegen Egypte zouden dan ook spoedig aanvangen. De minister van binnenl. zaken heeft het houden van de markt van herkauwende dieren en varkens in de gemeente Oirschot op 15 December a.s. verboden. In zgn antwoord omtrent de begrooting van het Domeinfonds deelt de Minister van Financiën mede, dat van hem geen wets voorstellen zgn te verwachten om heide op groote schaal aan te koopen en tot bosch te maken. De voorstellen der Heide-Maat- schappg over bebossching der Staatsduinen zijn in overweging. Nog meer beperking van den Zondags dienst der Posterijen schijnt, volgens den Minister, niet gerechtvaardigdin beginsel is reeds de Zondagsrust voor elk ambte naar aangenomen, hetzij door een geheel vrgen Zondag toe te staan om de 2 of 3 weken, of een gedeeltelijk vrgen Zondag met indienstneming van hulppersoneel. Met het oog op de snelle verspreiding van het mond- en klauwzeer hebben Ged. Staten van Noord-Brabant den Minister van Binnenl. Zaken verzocht, het houden van veemarkten in geheel Nederland tjjdeljjk te verbieden. Onder vee zgn alleen te verstaan herkauwende dieren. Het schijnt, dat markten als Rotterdam, Utrecht en ook Zwolle veel tot overbrenging der besmetting bgdragen. De heer dr. B. Carsten, inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht in Zuid- Holland, is te Wiesbaden, waar hij tot her stel van gezondheid vertoefde, op 63-jarigen leeftijd overleden. Hoe weinig vertrouwen men kan stellen in de noodremmen op onze spoorwegen, bleek mij, aldus schrijft iemand aan »De Zaanstreek,* deze week. Ik vertrok met de tram naar Amsterdam. Deze stopte aan de Houthaven ter uitlating van reizigers. Voor evenwel allen waren uitgestapt, zette hij zich reeds weder in beweging en een der passagiers was verplicht mede te gaan tot Amsterdam. Een ruk aan de noodrem en de tram bleef stilstaan? Pardon, hij reed door alsof er niets gebeurd was. Te Amsterdam aangekomen, werd de conducteur opmerkzaam gemaakt, dat er waarschijnlijk iets aan de noodrem man keerde. En na het verhaal van het gebeurde, gaf hg doodleuk ten antwoord: »Dat wil ik wel gelooven, mjjnheerEr is wel een ljjn, maar geen rem.* Waartoe nu die lgn dient en waarom de aanwijzingen: Ingeval van nood trekke men de lgn sterk naar beneden* zijn aan gebracht, is mg een raadsel. De commissie voor werkverschaffing in de gemeente Ferwerderadeel heeft een prac- tischen maatregel getroffen om dezen winter werk te verschaffen. Zij heeft te beschikken over eene som van f 2500, bijeengebracht door buiten de gemeente wonende grond eigenaren, terwijl uit de gemeentekas eene subsidie werd gegeven. Daar het getal werk- looze arbeiders aldaar zeer groot is, begreep de cammissie dat deze som onvoldoende zou zijn om die arbeiders aan het werk te stellen. Zij ging daarom tot de landbouwers met dit aanbod: »als gij arbeiders werk geeft met draineeren, greppelen, flatten enz., dan zal de commissie in de kosten daarvan voor Yj deel bgdragen.* De meeste landbouwers namen dit aan bod aan en als dan de commissie op die wjjze de f 2500 besteed heeft, is er f 7500 door de arbeiders verdiend, terwgl boven dien de landbouwers geprofiteerd hebben. Ongeveer twee jaren geleden werden uit de kerk te Klein-Zundert verschillende gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd. Ook in andere omliggende plaatsen werden kerkdiefstallen ontdekt, zonder dat het aan de politie mocht gelukken, de schuldigen in handen te krijgen. Eindelijk echter is men er in België in geslaagd enkelen aan te houden, en thans big kt dat al deze dief stallen werden bedreven door eene goed in gerichte dievenbende, bestaande uit niet minder dan 26 personen, waarvan er 24 gebracht zgn voor de jury te Tongeren. Zjj worden beschuldigd van te hebben deelge nomen aan tientallen van diefstallen in kerken en particuliere woningen. De meesten der beschuldigden hebben reeds eene volledige bekentenis afgelegd. Toch zal het op 5 dezer aangevangen geding nog enkele weken duren, aangezien vele getuigen zgn opgeroepen. Volgens de mededeeling der getuigen te Zundert en de bekentenis der beschuldigden, zou de diefstal te Klein-Zundert gepleegd zgn door den hoofdman der bende en drie zjjner medeplichtigen. Uit Dokkum meldt men aan de »N. R. Ct.« In zake landverhuring is in onze woud streek vrij wat beweging en daardoor bjj velen onrust. J.l. Zaterdag zou er te Rinsuumageest 50 pondematen (7 hectare) bouwgrond worden verhuurd, dat geheel in kleinere gedeelten bij gardeniers sedert jaren in ge bruik was. De concurrentie had dat tot eenen te hoogen prijs opgevoerd. Den avond te voren waren de huurders saamgekomen, en was de afspraak gemaakt dat een com missie uit de huurders tegen lageren prijs zoude bieden en niemand anders. Een hunner wenschte niet mee te doen. Op den avond der verhuring bood deze en werd huurder der beide eerste perceelen. Er ontstond toen eenige beweging, en de man werd nu door de menigte van de zaal verwijderd, van hand tot hand kwam hij op straat terecht zonder eenige geweldpleging. De verhuring had nu ongestoord plaats, en de commissie werd vervolgens huurder na de beide eerste per ceelen met f 1 te hebben verhoogd. Het gehuurde is nu onder de gezamenlgke huur ders verdeeld. Het voorbeeld te Rinsuuma geest gegeven, werkt aanstekelgk en zal, zoo het gerucht loopt, bjj verdere verhurin gen in onze woudstreek gevolgd worden. Te Rotterdam werd Woensdagavond in het Nut een protestmeeting tegen het Leger des Heils gehouden, waarbij een 6-tal ge wezen officieren het woord voerden. Het Heilsleger, met generaal Booth aan het hoofd, had het zwaar te verantwoorden, en met kracht werd gewaarschuwd geen geld aan Booths leger te geven of er zich bg aan te sluiten. Huichelarg, naam-makerg, geldmakerij enz. enz. waren de zonden waarvan Booths leger beschuldigd werd, terwgl voorts het lot van officieren en soldaten in de schrilste kleuren werd afgemaaid, vooral wat betreft het gebrek dat door dezen geleden wordt. Ook op het menschlievend doel der shelters voor dakloozen had men vrij wat af te dingen, daar slechts die personen werden opgenomen van welke men profijt kon trekken, terwgl oude en gebrekkige werden afgewezen. Zooals werd medegedeeld had men zich in een open brief tot de Ned. Herv. Kerk gewend ten einde in het leven te roepen een organisatie tot bevordering van de gees telijke en maatschappelijke belangen van het volk. Mocht dit plan slagen dan was zoo meende men Booths leger voor ons land geheel overbodig. De meeting was vrjj druk bezocht. Gisterenochtend is uit de gracht aan de Schoolbrug te Delft opgehaald het Ijjk van zekeren A. V., oud 66 jaar, glasblazer, wonende aldaar. De ongelukkige, die sedert eenige dagen malende was, heeft in den afgeloopen nacht ten één uur zijn woning verlaten en schjjnt zich toen verdronken te hebben. - Te Zwolle is gisterennacht het logement van den heer G. aan de Veemarkt aldaar door brand vernield. Eenige logeer gasten werden bijtgds gered. - De branders knecht G. Stolk te Schiedam, die daar in een spoelingbak viel, is aan de gevolgen der daarbjj bekomen brandwonden overleden. - Te Dedems vaart is ten huize van den heer v. H. ingebroken. Uit een secretaire is een belangrijk bedrag aan geldswaarde ont vreemd. Drie nieuwe guldens en f 175 in bankpapier, die ook voor de hand lagen, bleven onaangeroerd. - Gisterennamiddag is te Schiedam de 10-jarige Parrin, bg het oprijden van de Willemsbrug, van een sleeperswagen gevallen, waarbij hij een der achterwielen over de borst heeft gekregen. In een branderij binnengedragen, overleed hij daar weinige minuten later. - Op de Prinsengracht te Amsterdam is een meisje door een kar van den stedeljjken reinigings dienst overreden en gedood. - Bij het Willems plein aldaar werd een man door een trein overreden. Het lijk werd naar het binnen gasthuis gebracht. om dezen te bewegen de nog in zgn handen zijnde gevangenen los te laten, de geroofde goederen terug te geven en zich te onder werpen aan een boete, die onzerzgds als een behoorlijke genoegdoening zal kunnen worden beschouwd. Mochten deze vrede lievende bemoeiingen zonder resultaat big ven, dan is Radja Maligas voornemens de wapens op te vatten om het beoogde doel te be reiken. Neêrlandsch Indie. De »Java-Bode« meldt: Algemeen houdt men den majoor van den staf Haver Droeze, die met den overste der administratie Winckel aan het Departement van Koloniën werkzaam is, voor den man van wien de laatste legerher vormingen uit gaan. Naar men zegt, zal deze bekwame officier in het voorjaar van 1893 sous chef worden van den generalen staf alhier, ter wgl dan generaal Romswinckel den tegen- woordigen legerkommandant zal komen vervangen. Naar de »Deli Crt.« verneemt, kan de uitslag der besprekingen, tusschen den resi dent van Sumatra's Oostkust en de inland- sche hoofden van Tanah Djawa te Batoe Bahra gehouden, voorloopig als zeer be vredigend worden beschouwd. Zoowel Radja Maligas als de andere ter conferentie verschenen hoofden waren alles behalve gerust over de gevolgen, welke de aanval op de controleurs Van Dijk en Kroesen voor hen kon hebben ea hebben derhalve beloofd hun uiterste best te zullen doen bg den Toewan van Dalok Periboean, In de »Atj. Ct.« van 2 Nov. leest men: Men bericht ons het ongeloofelgk feit, dat gisteren nacht de telefoondraad in het district Marassa is doorgekapt. Bg het beschieten van de benting Ketapang Doea op heden door den vjjand, werd een Europeesch onderofficier aldaar, door een matten kogel getroffen. Afloop Aanbestedingen. Aan het ministerie van waterstaat, handel en ngverheid werd Woensdag aanbesteed lo. de aanleg van een electrische geleiding tusschen Rossum en het directie-verblgf bg den beteugelingsdgk door de Heerenwaar- densche overlaten, behoorende tot de werken voor het verleggen van de uitmonding der rivier de Maas. Minste inschrjjver was W. van Djjk, te Jutphaas, voor f 1473. 2o. het maken van glooiingen van 4 op 1 aan de koppen van 21 Rjjkskribben, ge legen boven en beneden Dieren, tot ver betering van de rivier de IJsel, tusschen de kilometerraaien LI en LVI der herziene rivierkaart, onder de gemeenten Rheden en Steenderen. Minste inschrgver was L. Brand Dz., te Giessendam, voor f 7640. 3o. de uitvoering van bagger werk tot voortzetting der verbetering van de rivier de Waal tusschen Opjjnen en Loevestein, zijnde tusschen de kilometerraaien LXXH en XCIY der herziene rivierkaart. Minste inschrijver was A. Volker Lz., te Sliedrecht, voor 13,8 cent per M8. 4o. het opwerken van den beteugelings- dam tusschen de Yischplaat en de Ruigte plaat, aan den rechteroever van de rivier de Amer, onder de gemeenten Made en Drim- melen, en Hooge- en Lage ZwaluWe, provincie Noord-Brabant, tusschen de kilometerraaien 62 en 65. Minste inschrgver was A. Prins Thz., te Sliedrecht, voor f 11.690. 5o. het bouwen van een duiker onder den Noordendjjk van de nieuwe rivier nabjj Genderen, onder de gemeente Heesbeen c.a., prov. Noord-Brabant, behoorende tot de werken voor het verleggen van de uitmonding der rivier de Maas. Minste inschrgver was N. Pons Nz., te Rotterdam, voor f26.775. Bg de gisteren gehouden aanbesteding van de verdieping der vaargeul in de Drentsche Hoofdvaart te Havelte, het 2-jarig onder houd der rgkswegen en het 3-jarig onder houd van het Veenhuizer-kanaal, alles in Drente, waren laagste inschrijvers: Corn. Visser, te Sliedrecht, J. G. Huisman, te Zutfen, en H. Smallenbroek, te Assen, respec tievelijk tegen f9660, f17,969 en f4794. Door het polderbestuur van het 4e en 5e veendistrict is te Heerenveen aanbesteed het graven van eene hoofd vaart met 15 wijken. De laagste der negen inschrgvers was J. van Noordenne, te Utrecht, voor f 18,000. RECLAMES. Brand! Brand! Dat zoo onheilspellende woord verliest een gedeelte van zjjne ver schrikking, indien men huis en inboedel bjj eene solide Maatschappij verzekert en zjjne artikelen van waarde in een zeer goede Brandkast opgeborgen heeft. Nu, juist, zoo'n zeer goede Brandkast, waar moet men die koopen? Alle leveran ciers beweren, dat hun artikel uiterst solide isdoch het bewjjs van soliditeit wordt eerst na den brand geleverd en helaasin dien de kast dan eens niet tegen het vuur bestand geleek te zgn? Welnu uit het vorenstaande is direct af te leiden tot welken fabrikant men zich moet wenden, n.l. tot hem, die bewijzen gaf, dat zgn artikel tegen brand veilig is. We hebben hier het oog op den heer P. Schotel, Brandkast-fabrikant te Dordrecht, die destijds eene Brandkast leverde aan een inwoner te Raamsdonksveer. Ook daar grepen onlangs de vlammen in weinige seconden om zich heen. Gered kon er weinig worden maar de geldswaarden en papieren waren veilig in de Brandkast gesloten en kwamen enkele dagen later ongedeerd te voorschjjn. Door deze Brandkast ter bezichtiging te stellen, heeft de heer Schotel een verdien stelijk werk gedaan. Men weet nu tot wien men zich te wenden heeft om zeker te zgn, dat men bij aankoop van eene Brandkast ook eene zeer goede bekomt. WATERHOOGTE KEULEN. 13 Dec. 1.70 M. boven 0. 14 Dec. 1.83 M. 15 Dec. 3.15 M. Waterhoogte Heusden. 13 Dec. (voorm. 8 uur) 2.00 M. -f- A. P. 14 Dec. 2.04 15 Dec. 2.20 Binnenland.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 5