in Oostenrijk bigft, de regeering zijn uit levering zal vragen. Te Parjjs wordt door mevr. De Pres sensé een fancy-fair gehouden ten behoeve van de armen. Tot de talrijke geschenken, die zij daarvoor ontving, behoort een be zending van voorwerpen van waarde, o. a. een stel van 24 zilveren theelepeltjes, een halsketting, een kruis, een medaillon alles van goud en eenige sieraden van koralen in goud gevat. Daarbij was een begeleidend schrijven, waarin de schenker zeide, dat hij deze voorwerpen tijdens de Commune van 1871 had gestolen en nu zijn geweten van dien last wilde bevrijden. Beter laat dan nooitMevr. De Pressensé heeft alles aan de politie gegeven. Een van de fraaiste regimenten van de garde van keizer Napoleon was het tweede regiment »Chevaulégers« lanciers, ook be kend onder den naam van de »roode lanciers*. Oorspronkelijk was dit korps het regiment huzaren van de garde van koning Lodewijk bij de inlijving van Holland in 1810 ging het in de garde van den keizer over en werd het veranderd in een regiment lanciers. Dit regiment nam deel aan de veldlochten van 1812 in Rusland, van 1813 in Saksen, van 1814 in Frankrijk en van 1815 in België. Van de officieren, die bij dit korps ge diend hebben, is er nog één in leven, de heer Soufflot, te Parijs woonachtig. Op 13 December jl. vierde hij zjjn honderdsten verjaardag. Te vorigen jare werd hij op den zelfden dag benoemd tot commandeur van het Legioen van Eer, waarvan hij in 1813, dus 78 jaren vroeger, ridder was geworden. Men zal zich de standjes herinneren bjj de opening der Belgische Kamers. Het paard van den Koning begon een oogenblik te steigeren, naar men destijds berichtte, door angst voor de rumoerige menigte. Volgens de Hamb. Corr. echter, schrikte het paard voor een bal papier, die den Koning in het gezicht werd geworpen en hem ook trof. De dader werd in hechtenis genomen. Het bleek een socialist te zijn, zekere Schenck, die evenwel beweerde, dat hij niet de be doeling had gehad den Koning te treffen. Hij werd aangeklaagd wegens beschimping van den Koning, maar het gerechtshof te Brussel heeft hem van rechtsvervolging ont slagen. In de Londensche Vereeniging tot be scherming van vervolgde Israëlieten heeft de van zjjn reis teruggekeerde afgevaardigde Scott Moncrieff verslag uitgebracht over hun toestand, voornamelijk in Palestina. Te Jeruzalem heerschen onder de Joden groote ellende en ziekte. Bjj toeneming der be volking zal die toestand nog treuriger worden. Onder de kinderen heerscht een ontzettende sterfie, vooral door het slechte en schaarsche drinkwater. Bij den Amerikaanschen Senaat is een nieuw wetsvoorstel ingediend, om den Pre sident te machtigen zoo noodig de land verhuizing geheel te verbieden. Een hevige brand vernielde de groote fabriek der American Biscuits Company te Kansas. Van de 60 meisjes van het per soneel, die op de bovenverdieping aan het werk waren, worden velen vermist en men vreest dat zij zijn omgekomen. Het stoomschip »Mara«, van Londen naar Newfoundland, is met man en muis vergaan. Uit Honolulu wordt bericht, dat de groote vulkaan van Mauna-Loa weer geducht werkt en dat de lavastroom een paar dorpen ernstig bedreigt. Uit Hamburg wordt d.d. 19 Dec. gemeld De cholera-commissie deelt mede, dat er gisteren en ook heden weder een geval van cholera is geconstateerd. Het blijkt gelukkig dat de slachtoffers van den mijnbrand te Barnfurlong niet zoo talrijk zijn als men vreesde. Er zijn niet meer dan 15 lijken opgehaald en nog slechts een of twee personen worden vermist. Blijk baar hebben alle anderen zich kunnen redden. Een hevige brand heeft het krankzinnigen gesticht van Lampirska, bij Helsingfors, ver nield. Zeven krankzinnigen vrouwen kwamen daarbij om het leven en vele andere werden ernstig gewond. De brand wordt aan boos opzet geweten. Er is een onderzoek ingesteld. Du nieuwe President der Vereenigde Staten Cleveland, die den 4u Maart 1893 als zoodanig zal optreden, is gekozen als tegenstander van de overdreven bescherming in de handelspolitiek, die de Mc Kinley-wet bedoelde. Het is dus te verwachten, dat Cleveland zich haasten zal, te bewerken, dat de tariefwet wordt gewijzigd. De »Pall Malle verneemt, dat hij een commissie zal kiezen, bestaande uit 5 leden van den Senaat en 5 van de Kamer, teneinde een nieuwe tariefwet gereed te maken. Deze zou in het volgende najaar worden ingediend. Gedurende een op een orkaan gelijkenden sneeuwstorm is de schoener >Stanley« op Maaholm bij Langefund (Noorwegen) ge strand en uit elkaar geslagen. De geheele bemanning heeft zijn graf in de golven ge vonden. Het ljjk van den kapitein is aan land gespoeld. Bij Tarugerne (bjj Arendal) is de schoener »Tyri« gestrand en nit elkaar geslagen. De kapitein redde zich op een plank, de overige zes man der equipage verdronken. Dat 't in de gevangenis nog zoo onge zellig niet is blijkt uit het volgende: In de staatsgevangenis in Pennsylvanië is, volgens een bericht in de »Musical News* door de gevangenen een orkest opgericht, dat dikwijls des avonds uitvoeringen geeft. Iedere gevangene wordt bij zijn opname verzocht, een instrument te leeren bespelen de minst knappen worden voor de pauken, trommen en triangel bestemd. De mede werkers zijn afgezonderd in een kleine loge, zoodat zij de overige gevangenen niet kunnen zien. De werkstaking in de katoenspinnerijen heeft tengevolge dat te Londen niet minder dan 20.000 werklieden hierdoor zonder werk rondloopen. Hoe duur is een werkstaking? Ant woord geeft het verslag over de werksta king in de Carnegie-fabrieken te Homestead. Die werkstaking heeft aan de eigenaars der fabrieken, de arbeiders en den Staat 8y3 millioen dollars (ongeveer f21,000,000) ge kost. Het verlies aan loonen bedraagt f 6,250,000. De eigenaars der fabrieken hebben een schade geleden van f 12,500,000 en de regeering der Vereenigde Staten heeft tot het zenden der soldaten f 2,500,000 moeten uitgeven. De door de Vereenigde Staten van Noord- Amerika genomen maatregelen tegen stoom- booten, die emigranten aan boord hebben welke niet tot de toegelatene categorie be- hooren, noodzaakt de maatschappij »Red Star Line* het vervoer van passagiers derde klasse (tusschendek) voor alle afvaarten na 1 Januari 1893 tot nadere kennisgeving eheel te staken. Alleen voor de booten die vóór den len Januari 1893 vertrekken, kunnen nog pas sagiers derde klasse worden aangenomen, mits zij voldoen aan de voorwaarden, ge noemd in circulaire 134. Voor het vervoer van eerste en tweede klasse passagiers zijn geen bijzondere be palingen of bezwaren. JE* 1 tnelijli Nieuws. HEUSDEN, 20 Dec. Door den Kerkeraad der Herv. Kerk al hier zijn benoemd tot ouderling de heer H. Prins en tot diakenen de heeren H. Wuijster en K. N. van Rijswijk. WIJK. Nadat er reeds eenige klachten waren ingekomen van diefstal van konijnen gelukte het Donderdagavond aan onzen ge meente-veldwachter Rosa twee personen te snappen, die met minder goede bedoelingen konijnen uit een gesloten kooi hadden ge nomen. De konijnen zijn later bij een op- kooper in beslag genomen. LOON-OP-ZAND. Ds. H. K. Lambers te Rijperkerk is beroepen bij de Ned. Herv. Gem. alhier. DUSSEN. »Het zesde* boven! Toen Zondag 11. het gezelschap, dat in de her berg van Vermeulen alhier vertoefde, aftrok, meende een aldaar ter afzondering van aan mond- en klauwzeer lijdend vee ingekwar tierd milicien, zijn hart te moeten lucht geven met te roepenHet zesde regiment boven Dit was nu den Dussenaars niet naar den zin en de soldaat van het zesde* werd ge ducht afgeranseld en met messen toegetakeld. In verband hiermede zijn twee personen, beiden geboren en alhier woonachtig, ge vankelijk naar Den Bosch en in verzekerde bewaring gebracht. GIESSEN, 16 Dec. Met 28 van de 45 uitgebrachte stemmen is heden tot lid van den St. Rom boutspolder gekozen de heer G. Verhoeven (vacature G. van Helden Nieuwenhuizen overleden). De overige stem men n.l. 17 waren uitgebracht op den heer M. de Fijter Janz. te Andel. MEEUWEN, 19 Dec. Ook alhier is bet mond- en klauwzeer uitgebroken, en wel iu den stal vau de Gebr. De Graaff. WERKENDAM, (Bisboscb). De vis scherij op de Nieuwe Merwedê geeft tot beden slechte resultaten. Met de visscherjj onder den zuiderwal heeft men nu de proef genomen, maar daar was het nog minder. In twee dagen weruen slechts twee zalmen gevangen. Vermoedelijk zal men, ook door het wassend water, de visscherij weder moeten staken. De visscherij met de Aalschaar gaf goede resultatenook de zegenvisscherij was be vredigend. Het afsnijden van riet is in vollen gang en geeft velen handen werk; de opbrengst echter is minder dan het vorige jaar. DALEM. Zaterdag jl. werd de oudste ingezetene der gemeente Vuren en Dalem grafwaarts gedragen. De overledene, zijnde de Wed. C. Roza, mocht den ouderdom van bijna 92 jaar bereiken en kon tot een paar dagen vóór haren dood over al hare geestvermogens naar gelieven beschikken. Bij de Ned. Herv. Gem. te Vuren, is tot ouderling herkozen de heer G. F. Mulder, gekozen tot diaken ter vervanging van den heer H. v. Eek, de heer Gerrit de Bruin. Donderdag 15 Dec. jl. werd in »de Doelen* te Gorinchem, de tweede lezing gehouden van wege de afdeeiing Gorinchem en Omstreken van den Ned. Protestanten bond. Als spreker trad op de heer Th. B. Granpré Molière, predikant te Helder, die als onderwerpen behandelde: vóór de pauze: De Protestantenbond en het Clericalisme, na de pauzeHet Christelijk huweljjk. TILBURG. Wie dezer dagen een bezoek bracht in het atelier van onzen stadsgenoot de heer L. Petit, heeft daar een monument kunnen bezichtigen, dat zooweel door on- verbeterljjke afwerking als pracht uitmuntte. Bedoeld monument, hetwelk geplaatst wordt op het kerkhof te Karvel, ter nagedachtenis van de afgestorvene familieleden van den WelEd. Heer H. Diepen, alhier, getuigt van de artistieke gave van den vervaardiger den heer L. Petit, wiens naam als premier op dat gebied van kunst, dan ook reeds lang bekend is, door de vele prachtige monumenten door hem vervaardigd en ge plaatst, op het kerkhof »Heike«. GORINCHEM. Beroepen bjj de Ned. Herv. Gem. te Holland (Noord-Amerika), ds. K. van Goor, alhier. liin neniu ri cl. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat volgens bij bem ingekomen ambtsbericht in de af- geloopen week, als aan Aziatische cholera overleden, ziju aangegeven in Zuid-Holland te Alfen, 1 persoonte Hazerswoude, 1 persoon. De opgave van de in de week van 410 dezer aan Aziatische cholera overledenen (St. Ct. 13 dezer), moet nog, blijkens in gekomen ambtsbericht, aangevuld worden met één overledene te Nieuwerkerk a-d. IJsel (Zuid-Holland). Behalve dat de invoer van alle rundvee uit Nederland in Pruisen verboden is, uiogen van heden af de varkens ook slechts twee malen per week ingevoerd worden, na vooraf door een Duitschen veearts onderzocht te zijn. De jacht op klein wild wordt in Zuid- Holland gesloten Zaterdag 31 December met zonsondergang. Op voordracht van het dagelijksch be stuur der Ned. Heide-Maatschappij is door den raad van commissarissen tot directeur der Maatschappij benoemd de heer H. J. Lovink te Wageningen. Den 4n Jan. zal het 50 jaren geleden zijn dat te Delft de Kon. Akademie (thans Polytechnische School) plechtig werd ge opend. Het feit zal feestelijk herdacht worden door een bijeenkomst van oud-leer lingen, terwijl prof. Telders de feestrede zal houden. Een diner zal de bijeenkomst be sluiten. De Hooge Raad verwierp het cassatie beroep van den gymnastiekonderwijzer S. te Groningen, tegen het vonnis der recht bank aldaar, waarbij hij werd veroordeeld wegens onwettige uitoefening der genees kunst, waardoor uitgemaakt is dat heil gymnastiek (massage), niet tot de gymnastiek, maar tot de geneeskunst behoort. In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft men in de Ned. Herv. Kerk te Bever wijk ingebroken. Twee offerbussen bleken van hunnen inhoud beroofd te zijn; de kerk- wijn was ook in boeveelheid verminderd. Ilenri Raland, de bekende wielrijder, die langen lijd ernstig ziek was tengevolge van overspanning bij een race, is Vrijdag, naar de >Post« meldt, naar het krankzinnigen gesticht te Zutfen vervoerd. De postbode van Zoutkamp naar Men- singeweer gaf V rijd air kennis, dat hij aan gevallen was dour tra paar mannen, die hem van aiDs bad oen beroofd De post directeur van -V iasu a :<v af Z'ch terstond tuet de pohne op een onderzo, k. Er is gebleken, duf tr ongeveer 1 40 aan geldswaardige brieven werd vermist. F. G. Th., 20 jaar oud, soldaat bij het 2e reur. inf.. was dour den Krijgsraad te s-H *.rtogen ai- 2 en vangeuis- straf veroordeel i, wegens uei unor schuld veroorzaken van eens anders dood. Het was gebeurd te Slenaken (Limburg), waar beklaagde gedetacheerd was voor de besuietteljjke veeziekte. Zij zaten op een middag voor de woning van Pieter Jennekens, toen de kommies der belastingen, V., daar voorbij kwam. Th. vroeg of hg de revolver van V. eens mocht bekijken en deze gaf hem het wapen. Hij speelde er mee en zonder te bedenken, dat het wapen geladen kon zijn, legde hij lachende aan op zijn kameraad, die kort daarop, in het hoofd getroffen, neer viel en '8 avonds een lijk was. Th., die van bovengenoemd vonnis in appèl ging, werd door het Hoog Militaire Gerechtshof tot 4 maanden gevangenisstraf verwezen, welke straf is ingegaan. V., de eigenaar van het wapen, werd tot 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Het hieronder volgend adres is namens Patrimonium* op Woensdag 14 dezer ver zonden aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal HoogEdelgestrenge Heeren Geven met verschuldigde hoogachting te kennen ondergeteekenden, K. Kater, voor zitter, en J. Witmond, secretaris van het Nederlandsch Werkliedenverbond >Patrimo- nium*, goedgekeurd bij Zijner Majesteit» be sluit van 29 Januari 1881, domicilie kie zende ten huize van eerstondergeteekende, Ceintuurbaan 185, Amsterdam, dat zij, daartoe door bovengenoemd verbond gelast, uwe hulp inroepen, om, nu eindelijk de regeering gevolg heeft gegeven aan de bij haar optreden gedane belofte, om een wets ontwerp tot regeling van het kiesrecht in te dienen, dat geen censuskleur of mammon- voorliefde vertoont, nu ook van uwe zijde al het mogelgke te doen worden, en eener- zjjds de bestrijding van genoemd wetsont werp door allerlei conservatieve elementen af te weren of onschadelijk te maken en anderzijds het zóó te wijzigen, dat niet aan hen, die straks het kiesrecht zullen verkrijgen, de uitoefening er van zal worden verhinderd of bemoeilijkt, wat tot nieuwe ontevredenheid aanleiding zou kunnen geven en aan de liefde voor vorstenhuis, volk en vaderland afbreuk zou kunnen doen. Het meerendeel der Volksvertegenwoor diging zal het met ons eens zijn, dat het in gediend wetsontwerp, van eenige fouten ge zuiverd, in zake het kiesrecht zeer veel aan den eisch der gelijkheid voor de wet van alle burgers tegemoetkomt, en daarom is bet dat wij ons gedrongen gevoelen u te verzoeken de regeering bij de behandeling van meerge noemd wetsontwerp ter zjjde te staan en te steunen. Noodige verbeteringen zouden onzes be dunkens zijn le. dat het kiesrecht zich uitstrekke tot alle gezinshoofden, die op wettelijke gronden van het burgerschapsrecht verstoken zijn en dat dus kerkelijke of diaconale bedeeling, als behoorende tot het gebied van christelijke handreiking, iets wat niet een publiek burgerlijk, veel minder nog een staatsrech telijk karakter heeft, ook niet mag dienen om aan iemand het kiesrecht te onthouden. 2e. dat de stembureaux ook des avonds geopend zijn om hun, die door hun arbeid des daags verhinderd zijn, de uitoefening van het kiesrecht mogelijk te maken. 3e. dat verordend worde, dat aan allen, die, in welke qualiteit ook, bij staat, pro vincie of gemeente iu dienst zijn, gelegenheid moet worden gegeven om van hun kiesrecht gebruik te maken; en eindeljjk, 4e. dat de dag voor stemming nooit op een Zondag of een algemeen erkenden cbris- telijken feestdag worde gesteld. Hetwelk doende, namens het Nederlandsch Werkliedenverbond >Patrimonium«, K. KATER, voorzitter. J. WITMOND, secretaris. Amsterdam, 14 December 1892. Uit Tilburg wordt vau 16 dezer gemeld: Den 23sten November werd zekere v. E., hoefsmid alhier, door twee personen die met een rijtuigje op weg waren naar Hil- varenbeek, op zijn verzoek opgeladen. Zij spraken af dat zij ook samen zouden terug rijden en dat v. E. zich op een bepaalden tijd daarvoor in de herberg zou bevinden, waar zij uitspanden. Hij was op tijd daar, doch toen de anderen wat langer uitbleven, begaf hij zich met hun wagentje op de terugreis. Zij haalden hem echter spoedig in en ranselden hem zóó af dat hij eenigen tijd op den weg bleef liggen. Hedenmorgen is v. E., ten gevolge van de toen ontvangen slagen en van len schiik overleden, terwijl gisteren de zaak te Breda bij de justitie in be handeling kwam. Een bende Zigeuners trachtte eergisteren morgen onze grenzen te Glanerbrug te overschrijden, doch werden door de maré chaussees teruggedreren. De grenzen worden nu dag en nacht bewaakt. Omtrent het gebeurde met den exprestrein uit Ylissingen, deelt men uit Bergen-op-Zoom verder mede Eene Duitsehe dame, reizende onder ge leide van een beer, is nabij het station Woensdrecht, nit den sneltrein, komende van Vlissingen, gesprongen. De heer had haar een paar oogenblikken alleen gelaten in den coupé lste klasse, en vond bij zijne terugkomst het portier open en hare plaats ledig. Hij en ook andere reizigers hebben bij herhaling de noodrem doen werkeD, doch zonder resultaat, daar deze bleek defect te zijn. De trein rolde intusschen in vliegende vaart voort, voorbij verschillende stations. Door roepen en wuiven trachtte men den trein tot stilstaan te brengen, doch ook dit bleek vruchteloos. Eerst te Rosendaal hield de trein stil en kon de doodelijk ontstelde heer uitstijgen en om hulp vragen. Op telegrafisch bericht alhier ontvangen, gingen eenige spoorwegbeambten met eene lorrie langs de lijn, in de richting van Woensdrecht, en vonden daar de dame wezenloos tegen een afsluithek staan. Onbegrijpelijkerwijze had zij slechts eene lichte wonde aan het hoofd. Zjj was na den sprong uit den trein ongeveer 2000 M. terug gewandeld, in de richting van het station Woensdrecht. De dame, die lijdende bleek aan melan cholie, tengevolge van den dood haars vaders, werd naar Bergen-op-Zoom vervoerd, alwaar haar geneeskundige hulp verleend werd. Sequah heeft te Maastricht medegedeeld, dat bij zich voorgoed in Den Haag zal vestigen, zich als Nederlander zal laten naturaliseeren en zich candidaat stelt voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Een treurig ongeval heeft Zaterdagavond plaats gehad op de bekende corsettenfabrick van de firma De Waal en Co. te Amsterdam. Op een der werkzolders, bij een stik machine, bevond zich sedert eenigen tijd, en juist dien dag voor het laatst, een jong meisje, genaamd Sara van Ommen, oud 14 jaar. Dit meisje, wier vader op zee is en wier moeder ziek te bed lag, begaf zich, in gesprek met een ander meisje, te dicht met haar los hangende haren bij een werkas. Zij werd bij de haren gegrepen en in minder dan geen tijd was haar het haar met schedel en al van het hoofd gerukt. De ongelukkige, die de vreeseljjke pijnen van het scalpeeren doorstaan moest, behield haar tegenwoordigheid van geest. Ze liep naar een duin waterkraan en bevochtigde het verwonde lichaamsdeel, daalde een trap af, maar kon het niet verder brengen en viel in zwijm. Inmiddels was door de opzichteres van de zaal de directrice gewaarschuwd en werd het ongelukkige meisje door de politie naar het Gasthuis gebracht. De »N. R. Ct.« schrijft: Uit Winschoten wordt ons van 16 Decem ber gemeld Eindelijk is het dan zoover gekomen, dat er klappen zijn uitgedeeld. Gisteren nacht zijn te Finsterwolde tooneelen voorgevallen, die ook hier algemeen schrik en vrees ver wekten. Daar zijn er bij notaris Koning en bij den predikant Niemeier en bjj onder scheidene anderen de glazen ingeworpen en revolverschoten naar binnen gelost, zoodat op enkele plaatsen de kogels iu den wand zitten. De twee aanwezige maréchaussées vermochten niets ;,zjj werden bedreigd; men liep de paarden na; het volk dreigde met hooivorken en rieken. Gisteren dreigden de hoofden der socia listen, dat rnen des middags hier zou beginnen als het bestuur geen werk gaf; doch nu werden maatregelen genomen. Ds burge meesters van Winschoten en omliggende plaatsen giugen naar Groningen, alwaar zjj met den commissaris, den procureur-generaal, den officier van justitie enz. confereerden. Terstond werden verschillende plaatsen met maréchaussées en rijks veld wachters ver sterkt, zoodat te Finsterwolde 10 man is geplaatst, nog veel te weinig tegenover den grooten hoop, van misschien 200 kwaad willigen. Hier was tegen 4 uren eene wacht van 8 ma réchaussées aanwezig, die sterk patrouilleerde en alle opstoppingen uiteenjoeg, wat eerst niet mogelijk was bij gebrek aan personeel. Optochten n.l. waren verboden, maar als zulk een verbod niet kan worden gehand haafd, moest het niet worden uitgevaardigd, want dan schaadt het aan het gezag. Des avonds kwamen 35 militairen uit Groningen aan onder bevel van luitenant Donker en nu is alles rustig. De zaak is veel tc ver geloopen en het

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 2