Aan onze Abonnés. de eischen, die men meent te kannen stellen. Dezelfde vraag is ook te doen ten aanzien van de hengsten en in eene nabnrige pro vincie, Utrecht, heeft men op dien grond geweigerd een provinciaal reglement op de paardenkeuring in te voeren. Nn de Regee ring voornemens is eene algemeene keuring in te voeren is het van belang, de gronden te kennen, waarop men die elders niet in voert, teneinde aldus door vergelijking te komen tot de beste keuze. In Utrecht dan beriep men zich vooreerst op de vroegere ondervinding. Er had eene keuring bestaan, maar men heeft die afge schaft, eensdeels omdat men meer vrucht verwachtte van de vrijheid dan van regle menteering, die niet aan het doel beantwoord had, en omdat de controle zoo moeielijk bleek, dat tal van bjj reglement verboden zaken toch plaats hadden. Verder meende men, dat toezicht op de hengsten alleen niet voldoende was, maar toezicht op de merriën evenzeer vereischt werd, maar men achtte dit nog minder uitvoerbaar dan ten aanzien van de hengsten. Maar de bestrijders be twisten dit, en dit is een punt, waarop hier vooral de aandacht verdient gevestigd te wordende goede werking van het stelsel. Bij premiekeuringen kan men zijn eischen zoo hoog stellen als men in het belang der paardenfokkerij noodig acht. Men behoeft niemands belang te ontzien. Men vraagt het hoogste en het beste, en wat daaraan niet voldoet, wordt niet bekroond, maar men wordt overigens in geen enkel belang verkort of gekrenkt. Wordt daarentegen verplichte keuring ingevoerd, dan belet men in het algemeen belang den bijzonderen eigenaar van zijn goed zoodanig gebruik te maken als hij in zijn belang noodig en goed vindt. Men mag dus zijne eischen niet te hoog stellen, moet zich integendeel met middelmatige eischen tevreden stellen en wel verre van het paarden ras te veredelen, zal men de middelmatig heid ten troon verheffeD. Dit zijn, het moet erkend worden theore tische bespiegelingen, behalve wat het beroep op de ondervinding betreft, waaromtrent evenwel dient opgemerkt te worden, dat die ondervinding al zoo wat 40 jaar oud is, daar omstreeks '51 of '52 het keurings reglement in Utrecht is afgeschaft, en de omstandigheden zijn na dien tjjd nog al veranderd. Tegenover de theoretische beschouwingen zal men hier de ondervinding kunnen doen spreken. De keuring wordt gehandhaafd, men moet dus aannemen, dat zij goed werkt, en dat men dus op grond daarvan de Regee ring kan steunen in haar goede voornemens. B E~KE NDMAKING. Inschrijving voor de Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Heusden Gezien artikel 19 der Wet betrekkelijk de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861, (Staatsblad no. 72) laatst gewijzigd bij de Wet van 4 April 1892, (Stbl. no. 56); Noodigen de mannelijke ingezetenen, ge boren in het jaar 1874, uit, om met over legging van een extract-geboorteakte, zoo zij elders zijn geboren, zich ter inschrijving voor de Nationale Militie aan te melden ter Secretarie der Gemeente, tusschen den lsten en 31sten Januari e.k. Wordende hierbij, ter voldoening aan artikel 15 van het Koninklijk besluit van een draf Becker's huis en haastte zich naar de Saint Martin straat. Hij bad den hemel dat deze hem dit drama zonder geweld- digheid mocht ten einde doen brengen maar twijfelde bijna zelf aan een goeden afloop. Dicht bij het doel van zijn loopen gekomen, zag hij madame Rosemeijer haar magazijn uitgaan. De goede dame bad haar toekomstigen schoonzoon ten disch genood en ging even naar een poelier, nog in het onzekere, welke spijze zij haar gast zou voorzetten. Gideon, die baar zag, verborg zich haastig in een gangpoort en liet haar voorbijgaan. »Welk een gelukkig toevalriep hij uit, toen hij uit zijn schuilhoek te voorschijn trad, en langs den muur heen voort sloop, waarbij hij nog van tijd tot tijd naar madame Rosemeijer omzag. Toen hij eindeljjk de ueur van het bloemenmagazijn had bereikt, ijlde hij met een paui stappen naar boven. Cla risse, Clarisseriep bij uit. »Ik ben het om Godswil doe open!* Het jonge meisje gehoorzaamde terstond. Zij beminde Gideon werkelijk, en toch zag zij zich gedwongen, den bankier, dien zij niet beminde, baar hand te schenken. Zij geloofde, dat Gideon rijk was, omdat hij het haar zelf verzekerd had, en zij was bereid hem te volgen. Een ontvoering in een post- sjees aan de zijde van een schoon jong man, die op de landwegen geld uitstrooid, en be loofd had met de naast hem zittende geliefde zijn naam en zijn vermogen te deelen, was iets dat onze jonge modemaakster bij uitstek beviel. Clarisse had overigens eene veront schuldiging, tegenover haar had haar moeder geen woord gehouden. den 17den December 1861, (Staatsblad no. 127) nog medegedeeld eenige bepalingen, vastgesteld bij het lilde Hoofdstuk der Militie wet, opzichtelijk de inschrijving voor de Militie, luidende: Art. 15. Jaarlijks worden voor de Militie ingeschreven alle mannelijke ingezeten, die op den lsten Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Yoor ingezetenen wordt gehouden: lo. hij, wiens vader, of is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten Juli 1850 (Staatsblad no. 44) 2o. hij, die, geen ouders of voogd heb bende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijd stip voorafgaande, achttien maanden in Nederland verblgf hield; 3o. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen inge zeten, mits hij binnen het Rijk verblgf houdt. Yoor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen Staat, waar de Nederlander niet aan den ver plichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het be ginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Art. 16. De inschrijving geschiedt: lo. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2o. van een gehuwde en van een weduw naar in de gemeente, waar hij woont; 3o. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente, waar hij woont; 4o. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Art. 17. Yoor de Militie wordt niet inge schreven lo. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Neder lander is 2o. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten; 3o. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks over- zeesche bezittingen of koloniën woont. Art. 18. Elk, die volgens rrt. 15 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den lsten en 31sten Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ont stentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zjjn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, is verplicht zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bg Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden. Daarbij gelden de bepalingen de 2de zin snede van artikel 18. Zijne inschrijving geschiedt in het register van het jaar, waartoe hij volgens zijnen leef tijd behoort. Afgekondigd en aangeplakt voor de eerste maal te Heusden, den 8 December 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. van Eggelen. Honcoop. Volgens het bulletin van het »Kais. Ge- sundheitsamt« te Berlijn van 21 dezer, zijn in het Duitsche Rijk in de laatste berichts- week geen andere gevallen van cholera voorgekomen dan te Hamburg. In Budapest bedroeg het aantal gevallen van 310 December 9 en het aantal sterf gevallen slechts 3. In Duinkerken en Calais kwamen in den loop dezer maand nog verscheidene gevallen van cholera en diarrhee choleriforme voor, terwijl de ziekte in Rusland in verscheidene gouvernementen blijft voortheerschen. Koningin Victoria en de Prins van Wales hebben de aanvraag om hulp te verleenen voor het Darkest England-plau, speciaal wat betreft het bijeenbrengen van de gelden om 5000 arme kinderen op Boying day een maaltijd aan te bieden, afgewezen. Onder leiding van het Parlementslid Conybeare is eergisteren in Caiionstreet- hotel te Londen eene vergadering gehouden ter bespreking van het plan om in 1895 eene wereldtentoonstelling in de Engelsche hoofdstad te houden. Het plan werd in be ginsel goedgekeurd, ook als middel tot ver levendiging van den kwijnenden handel en de nijverheid. Men sprak intusschen de overtuiging uit, dat men zich van stonde af moest verzekeren van den steun der regeering. Bepaald werd dat de noodige stappen daartoe en tot samenstelling van een uitvoerend comité zullen worden gedain. Het Wimbledon veld werd algemeen aan bevolen als de beste plaats voor de ten toonstelling. In verschillende gevangenissen van Grie kenland bevinden zich op het oogenblik 100 personen, die ter dood veroordeeld zijn en op hunne terechtstelling wachten. On langs werder er in rijf dagen negen ge guillotineerd, t. w. twee te Athene, vier te Egina en drie te Nauplia. Te Missolonghi werd een soldaat gefusilleerd. Het ambt van scherprechter staat er zeer in verachting. Deze wreker der gerechtig heid is geen oogenblik zijn leven zeker. Sedert jaren wordt de post vervuld door een misdadiger, die onder voorwaarde dat hij het ambt zou waarnemen, begenadigd werd. De scherprechter en zgn knecht wonen op een rotseiland in de haven van Nauplia en telkens als er een terechtstelling moet plaats hebben, worden zij door een oorlog schip van het eiland afgehaald en naar de plaats gebracht, waar de terechtstelling moet geschieden. De politie te Moskou ageert in de laatste dagen weder vreeseljjk tegen de Joden. Wanneer het bljjkt, dat zg niet te Moskon geboren zgn, hetgeen men nagaat door onderzoek der geboorte-akten, moeten zg binnen 24 uren de stad verlaten. Of zg 't kunnen, of zg niet alles wat ze bezitten verliezen wordt niet gevraagd. »Op bevel van den Czaar« klinkt het steeds uit de monden der politiebeambten. Of de Czaar weten zou welke gruwelen bedreven worden in zgn naam? Cleveland heeft, volgens de New-York- sche Evening Post, bij de jongste verkiezing een meerderheid van 391,379 stemmen ver kregen. Patrick Callagher, de kok te Pittsburg, die verdacht werd van de werklieden aan de Carnegiefabriek, die niet tot de Unie behoorden, door vergiftiging op groote schaal, op last van de werkstakers, te hebben willen uit den weg ruimen, is gearresteerd. Ook de knecht van Callagher, zekere David son, wordt verdacht, maar is op borgstelling vrijgelaten. In het tuchthuis te Znaim, in Moravië, is ten tweeden male een oproer onder de gevangenen uitgebroken. Hadden deze reeds sedert enkele dagen weinig blijk van ge hoorzaamheid gegeven, thans weigerden zij aan het werk te gaan en mishandelden de oppassers. Terstond werd de hulp der troepen ingeroepen, waarop de gevangenen zich op de binnenplaats verzamelden, gereed om weerstand te bieden. Na een bajonet-aan val sloegen de soldaten met de kolven hunner geweren op den woesten troep in, welken men echter eerst meester werd toen uit den omtrek gendarmes ter hulp snelden. Aan beide zijden zijn velen gewond. Een 20-tal belhamels is terstond zwaar geboeid in het cachot opgesloten. HEUSDEN, 26 Dec. Heden namiddag werd een kolenschuit, toebehoorende aan schipper Kipping alhier, inhoudende 3000 mud steenkolen, door een schroefboot stadwaarts gesleept. In het Heusden's kanaal kreeg het vaartuig, ver moedelijk door een onzichtbaar voorwerp op den grond, een lek aan den bodem. Dadelijk werd alles in het werk gesteld om het lek te vinden en te stoppeninmiddels met kracht pompende om het vaartuig boven te houden en men had de voldoening het drijvende in de haven te brengen. Nu met alle kracht aan het lichten, door de steen kolen in een naastliggend vaartuig over te brengen. Met zes pompen werd gelijkertijd gewerkt; doch het binnenstroomende water was te sterk. Al meer en meer zakkende kwam het water eindelijk aan stuur- en bakboord binnen en moest het werk ge staakt worden. De schuit ligt nu aan den grond en het zal zeker niet weinig moeite kosten, ze weder drijvende te maken. Naar wij vernemen zijn zoowel vaartuig als steenkolen verzekerd. AALBURG, 27 Dec. Door den Kerke- raad dezer geuieente zal deze week aan de huizen der ingezetenen eene collecte ge houden worden, om op Nieuwjaarsdag e.k. eene extra uitdeeling van eetwaren en klee- dingstukken te doen en is het Nieuwjaar- wenschen aan de huizen der ingezetenen verboden. Door den Kerkeraad zijn benoemd tot ouderling Dirk Hille en tot diaken her benoemd Andries Michaëi Antz. NEDERHEMERT. Door de afdeeling Rietschoot' dezer gemeente is een verzoek- schritt gericht tot den gemeenteraad, ten einde eene toelage te erlangen voor het on derwijs dat de kinderen genieten op de ge meenteschool te Aalst. WIJK. Om het Nieuwjaarwenschen langs de huizen tegen te gaan, heeft zich hier op initiatief van den predikant, Dr. Van Meer, eene commissie gevormd, die eene collecte bij de ingezetenen zal houden, ten einde op Nieuwjaarsdag eene buitengewone uitdeeling aan de armen te kunnen doen. Dit plan vindt hier over 't algemeen in stemming. Tot ouderling is herbenoemd Joost de Kok en tot diaken benoemu Cornelia Vos Tz. DRUNEN, 23 i>ee. By den hond van de Wed. Van Vegüei is heden door den rijksveearts dolheid geconstateerd. Het dier is door den veldwachter hedenavond dood geschoten. Het cadavre is den volgenden dag naar de veeartsengschool te Utrecht opgezonden. Een der dochters van den huize is door den hond een bloedige wonde aan het been toegebracht. WOUDRICHEM. Yan 12 tot 18 dezer zgn ia het vischwater dezer gemeente gevan gen en aan den afslag gebracht 17 zalmen, die voor f 1.40 a f 1.65 per half kilo werden verkocht. ALMKERK. Thans is in een zesden stal mond- en klauwzeer geconstateerd. SLEEUWIJK. De spaarzaamheid te be vorderen zooals hier op de openbare school geschiedt, daarmede kunnen wij ons uit muntend vereenigen. Sedert 3 Febr. 1890 hebben de meeste leerlingen spaarbank boekjes, waarvan de eerste zgn uitgereikt door den wethouder dezer gemeente den heer G. M. Sigmoud, die daarvoor een be drag beschikbaar stelde. Steeds werd de deelneming grooter, zoodat in het laatste kwartaal van dit jaar zelfs f 76.68 werd gestort en het totale bedrag niet minder dan f 1079.11 bedraagt. Deze som is voornamelijk door het besparen van zeer kleine bijdragen bij elkander gebracht en zeker is daarbij een groot gedeelte, dat anders verloren ge gaan of roekeloos aan snoeperijen etc. zou zijn verkwist Alleen in het laatste jaar zgn alhier ten postkantore tot aanhechting aan de daarvoor bestemde formulieren niet minder dan 9954 postzegels van 1 cent en 3497 postzegels van 5 cent afgegeven. Spoorwegongeluk te Vlijmen. Op eersten Kerstdag, des morgens ten 5 uur, is een goederentrein even voorbjj station Vlijmen gedérailleerd. Op de trein bevonden zich2 conduc teurs, 3 conducteur-remmers, een machinist en een machinist-leerling. De hoofdconducteur Hoornsma is hierbij verongelukt. Nog enkele personen zgn licht gekwetst. De verongelukte was gehuwd en was vader van een kind. Zes a zeven wagens zgn onbruikbaar. Waarschgnlgk komt de Tweede Kamer half Februari weder bjjeen. In 't begin van Januari is 't Voorl. Verslag over de be drijfsbelasting te wachten. De rapporteurs voor de Kieswet komen 17 Januari bijeen. Onder meer zal de Kamer bij haar terug keer het ontwerp op het faillisement gereed vinden. De Minister van Justitie besluit, mede namens den Minister van Oorlog, bijzondere tevredenheid te kennen te geven wegens loffelijk optreden tot beteugeling van de ongeregeldheden, welke bij inning der tienden te Loon-op-Zand en te Capelle hebben plaats gehad, aan de Koninklijke marechaussees: Jan Theodoms Donker, wachtmeesterIzaak Willemse, brigadier; Jannes Hagenouw, brigadier-titulairJohannes van Damme; Willem van Isselt; Bernardus de Vent; Johannes Franciscus van Dorsselaar; Jo hannes Pape; Petrus Jacobus Metzger; Wilhelmus van den Bussche; Jacob Ritze Mulder; Charles Louis Aeda; Cornelis Fod- ker; Theophil Constantiuus Verdegem en Johan Samuel Frederiks. Hiervan geschiedt eervolle vermelding in het Algemeen Politieblad*. De Minister voornoemd, SMIDT. De door den brand van Woensdagnacht aan het stoomschip »Prins Hendrik* te Vlissingen veroorzaakte schade, welke door sommigen op twintig- a dertig'duizendgulden wordt begroot, zal door de Maatschappij De Schelde aldaar hersteld worden. Het schip ligt reeds aan die fabriek. Er is zoo goed als niets gered kunnen worden. In een vlaag van krankzinnigheid sprong in de Marnixstraat te Amsterdam een per soon uit een derde verdieping. In bewuste- loozen toestand vond men den ongelukkige op strsat. Hij werd naar het Binnen-Gast- huis vervoerd. Te Nieuwer-Amstel ontving de vorige week een heer als antwoord op eene adver tentie, voorkomende in het »Nieuws van den Dag*, waarin, bij een werktijd van eenige uren per dag, eene verdienste van f 12.50 per week wordt voorgespiegeld, een circu laire geteekend door Francis Braïelle zich noemende directeur van >L'Avenir des Travailleurs*, een blad waarvan het bureau gevestigd is 58, rue de Clignancourt te Parijs. In deze circulaire wordt bericht, dat het werk, hetwelk men vereischt, bestaat in het schrijven van adressen op banden en het verzenden van circulaires, couranten, corres- pornlentiën en berichten, hetwelk cveral, zoowel ten pluttelande als in de steden, ver richt kan worden. Hiermede zoude een ieder gemakkelijk f 12.50 per week kunnen ver dienen. Indien men genegen is, zoo luidt de circulaire verder, dit werk ter hand te nemen, dan wordt men verzocht daarvan te berichten en per post het bedrag ran een abonuement op >L'Avenir des Travailleurs* over te maken'. Dit bedrag is per 3 maanden f2, per 6 maanden f2.50 en per jaar f 4. Na overmaking van het abonnementsbedrag belooft men franco het noodige te zullen zenden. Bedoelde heer uit Niewer-Amstel, die voornemens was het geld te zenden, werd intijds door een kennis gewaarschuwd, waardoor hg zgn geld in den zak hield. V oor de Rechtbank te Maastricht stoad terecht J. H. Penders, oud 41 jaren, manden maker, laatstelijk woonachtig te Maastricht, gedetineerd, beschuldigd van het namaken van binnen- en buitenlandsche muntspeciëa en het uitgeven van zoodanige valsche stukken. In deze zaak werden, behalve de com missaris van poli1 ie te Maastricht, nog 6 getuigen aldaar gehoord, die allen ver klaarden van beklaagde, bg door hem ge dane inkoopen, valsche kwartjes of een vaLch één-frank-stuk te hebben ontvangen. Beklaagde deed volledige bekentenis, onder toevoeging, dat bij in Frankrjjk ter zake van kerkdiefstal tot 10 jaren gevangenis straf is veroordeeld geweest en van zgn medegevangenen het namaken van geld heeft geleerd. Door het O. M., die de schuld van den beklaagde wettig en overtuigend bewezen achtte, werd een gevangenisstraf van 5 jaren gerequireerd. Uitspraak 3 Januari a. s. Naar aanleiding van het bericht uit Alamos (Colorado, Vereenigde Staten) aan de Engelsche bladen, dat aldaar 800 Hol- landsche kolonisten zijn aangekomen, in de verwachting daar bezit te kunnen nemen van land, waarvan zij reeds geheel of ge deeltelijk de koopsom voldaan hadden, terwijl het na hunne komst spoedig bleek, dat zij de slachtoffers waren van een goed over legden zwendel, zegt de >Middelb. Ct.:« »De Nederlandsch-Amerikaansche land en emigratie-maatschappggevestigd te Utrecht, met o.a. den hoogleeraar Noordtzy als commissaris, en als directeuren de heeren P. T. Dekker in Zuid-Holland, A. Zoutman, landbouw-ingenieur en W. C. van Dussel- dorp, beiden te Alamos, heeft zelfs een werkje in het licht gegeven, waarin ver huizing naar den »bloeienden staat van Colorado, het Italië van westelijk Noord- Amerika,* zooals het heet, »zeer wordt aanbevolen.* Uit Utrecht meldde ons de heer Dekker, dat volgens ielegram thans prachtig land verkregen was door de genoemde maat schappijen. Het komt ons echter voor, dat deze t|jding, zonder nadere bijzonderheden, al zeer weinig strekken kan om de veront ruste gemoederen van zoovelen gerust te stellen. Gedurende den loop dezes jaar hadden w|j de gewoonte aan onze abonnés, voor zoover zjj daartoe ons hun verlangen kenbaar maakten, éénmaal per maand eene novelle te verstrekken en daarvoor per 3 maanden 25 cent extra in rekening te brengen. Voor het meerendeel toonden onze geabonneerden deze maatregel op prjjs te stellenzoodat wjj voort gingen met de toezending, die, zooals lichtelijk te begrijpen is, eene geldelijke op offering van ons vergde. Hoe voldaan overigens ook, maakten eenige abonnés ons de opmerking, of het niet beter ware deze novellen met drie stuks bijeen te verzenden. Men zou dan een lijvig boekdeel verkrijgen en had niet een aantal kleinere werkjes te bewaren. Ook aan dezen wensch willen w|j niet alleen gehoor geven, maar wjj stellen ons voor dien nog aanmerkelijk uit te breiden, door nog in den loop dezer week, of anders in de eerste dagen der volgende week, een boekdeel te verzenden, grehoraden in halflinnen hand, inhouden le LEVENSBEELDEN, door Mevrouw La Chapelle Roobol Van Heinde en Verre, door B. H. van Brekmen Militaire Schetsen, door Yan der Sluijs Lehr; samen circa 500 pagina's groot, en zulks zonder verhooging, dus voor slechts 05 cent, franco thuis. Mochten er onder de Abonnés nog eenigen zgn, die deze Novellen niet geregeld ont vangen en ook nog van dit zeldzaam goed koop aanbod willen profiteeren, die worden beleefd verzocht per keerende met eene briefkaart hun verlangen kenbaar te maken aan onzen Uitgever L. J. VEERMAN te Heusden. In tegenstelling van een bericht in een der vorige nummers van de Protest. Noord- Brabantsch.e Courant mag zich het publiek thans verheugen over de yoede zorgen, welk de aannemers toonen, door de tjjuelyke goede (Wordt vervolgd.) Buitenland. Plnatselgk Nieuws. Binnenland. 's-Gravenhage, den 16 December 1892. De Administratie. INGEZÖNI)e1^ Mijnheer de Redacteur!

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1892 | | pagina 2