Plaatselijk Nieuws. Binnenland. Een schadeloosstelling wegens belofte breuk, naar Engelsch voorbeeld, is voor het eerst in België van rechtswege toegekend. Een jong Nederlander te Brussel is door het hof van appèl veroordeeld tot het betalen van 13.900 francs, omdat hjj tegen zijn belofte in een jong meisje weigerde te trouwen. De rechter erkende, dat elk der beide ver loofden het recht had de verloving te ver breken, mits dat niet op het laatste oogen- blik geschiedde. In dit geval was evenwel de trouwdag reeds bepaald. De jonkman werd veroordeeld tot het betalen van 5900 als vergoeding voor materieele schade en 3000 francs voor »zedeljjk nadeel* door hem berokkend. Zooals door ons vroeger reeds is gemeld, is in den nacht van 3 op 1 Januari in de nabijheid van de NederlandschBelgische grens een moord gepleegd op een knecht van den burgemeester van Waterland Oudeman, een dorpje in België. Een door de Nederlandsche en Belgische justitie ge meenschappelijk ingesteld onderzoek leidde tot niets. Het vermoeden, dat inwoners van Nederland de misdaad zouden hebben gepleegd, is niet bewaarheid. De justitie van Gent heeft gelukkig de daders ontdekt. Ten minste twee van hen zitten gevangen, doch de derde is nog niet gevonden. Om de daders te vinden had men niet minder dan 32 mannen, die allen fluweelen broeken en met spijkers beslagen schoenen droegen, gevangen genomen, daar de meid van ge noemden burgemeester verklaard had, dat de dieven dergelijke kleedingstukken droegen. Al deze lieden werden door den rechter van instructie te Benhille gehoord, en moesten, in tegenwoordigheid van den be stolene en zijn meid, de door den dief en moordenaar in den bewusten nacht ge sproken woorden herhalen. De meid meende gedurende dat onderzoek de stem van een der gevangenen te herkennen. Het gevolg van dit onderzoek was dat een huiszoeking werd gedaan bij zekeren Martens, wonende aan den Landsdijk (Graeve Jansdijk) ge meente Bassevelde in België. Er werd echter niets verdachts gevonden. Maar een zeer onschuldig voorwerp zou hier toch den dader aanwijzen. Op de hofstede van den burgemeester was namelyk gevonden een lederen broek riem, die waarschijnlijk door den dader tijdens de worsteling met den vermoorde was verloren. Deze riem liet de rechter van icslructie bij zijn onderzoek in de woning van den verdachte ongemerkt vallen en toen hem weder oprapende, terwjjl de moeder van Martens dit zag, vroeg hjj, wat dat voor een ding was. Die vrouw liep er in en zei: »dat is de broekband van mijnen Fons*. Op deze verpletterende getuigenis zijn onmiddellijk hare beide zonen Alfons en Karei gevangen genomen en naar Gent vervoerd. In de gevangenis heeft Karei Martens aan een zoogenaamd medegevangene in een vertrouwelijk gesprek medegedeeld, dat hij den diefstal had begaan, doch dat zijn broeder Alfons den moord had gepleegd. De meid heeft Alfons Martens bij de con frontatie herkend. De misdadigers zjjn nog jong, 24 en 26 jaar oud, doch hebben reeds heel wat op hun geweten. Waarschijnlijk zjjn het zonen van een zekeren Martens, die eenige jaren geleden den bewoner van de hofstede de Blauwe Hoeve*, gemeente IJzendijke, heeft ver moord en gedurende zijn straftijd in de ge vangenis in België is overleden. De derde verdachte schijnt te zjjn een neef van de beide gevangenen. Volgens een gerucht zou hij op Hollandsch grondgebied gevangen zyn genomen. De advocaat-generaal ging heden de historie van de Panama-Maatschappij na en herinnerde aan de frauduleuse middelen, die gebruikt zijn. Ferdin. De Lesseps ontving 90 oprich- tersaandeelen, Levy-Crémieux 5 millioen commissieloon. De inlichtingen, verstrekt bij de uitgifte dtr premie-aaudeelen, waren valsch. Lesseps bedroog het publiek, voor gevende dat het kanaal in drie jaar gereed zou zijn; 600 millioen werden vermorst buiten het eigenlijk werk. De advocaat-generaal had gehoopt, dat de mannen, die eens de roem waren van hun land, op loyale wijze verklaringen zouden hebben afgelegd en licht hebben geschonken. De feiten dringen zich met zoo groote zekeiheid op, dat ik mij genood zaakt gevoel, bijna ondanks mij zelf, een vonnis te vragen, dut veroordeelt en straft. En ik kan buiten deze zaak niet laten een grijsaard, een beroemd man, een genie, maar die niet gevreesd heeft duizenden O spaarzame werklieden in ellende te storten. H t requisitoir in het Panama-proces is eene doorloopende akte van beschuldiging tegen de directeuren der Panama-Maat schappij. Op lier tzinnige wijze verspilden de directeuren het geld, dat de goedge- loovige burgery hun toevertrouwde,opgrond van hun verzekering, dat het Panama-kanaal op den bepaalden tjjd zon gereed komen. Er werJen 1.300.000.000 fr. verspild. De werken kostten 700.000.000 fr. maar waar bleven de overige 600.000.000Voor het personeel te Parijs en te Panama werd uitgegeven 100.000.000 en de uitgifte der leening kostte zeker evenveel, want alleen de syndicaten ontvingen 36.000.000, de couranten 20.000.000 en de bankiers 90.000.000 francs., terwjjl het drukwerk 5.000.000 kostte. Op deze wjjze werd, ter wijl men het publiek misleidde, het geld verspild. In strjjd met rapporten en bekende in lichtingen, zeide de heer Ferdinand de Les seps nog bij de laatste mislukte poging om in Frankrjjk geld bijeen te brengen: »Nog 200.000 aandeelen, en het kanaal zal in 1889, uiterlijk in 1890, opgeleverd worden. Men wist reeds by de uitgifte der vorige leening van 600.000.000 fr., dat dit on mogelijk was. Men verzekerde den aandeel houders, dat deze som voldoende zou zyn voor de voltooiing van het kanaal, terwjjl er toen reeds een aanzienljjk tekort bestond. De meeste feiten, welke de advocaat-ge neraal mededeelde, waren reeds uit de ver- hooren van beschuldigden en getuigen be kend. De hoofdzaak van het requisitoir was, dat de advocaat-generaal zich ook verplicht zag de veroordeeling te vragen van den heer Ferdinand de Lesseps. De advocaat-generaal eischt tegen de be schuldigden eene strenge straf, want het opleggen eener geldboete acht hy niet vol doende. In Elzas-Lotharingen is uit Luxemburg in een groot aantal exemplaren een strooi biljet verspreid van de Union des Patriotes Fran9ais.< Het bevat eene oproeping aan de Elzassers en Lotharingers om te toonen dat zij, niettegenstaande hunne annexatie by Duitschland, steeds jFranschen bljjven, gelijk zjj nu 22 jaren lang hunne stand vastige liefde voor Frankrijk niet hebben verloochend. Dat tjjdperk zoo luidt het verder is voor u een lang maartelaar- schap geweestdoch uwe onverzettelijke standvastigheid zal weldra hare belooning ontvangen. De ure der bevrjjding slaat; laat zy u vereenigd vindenlaat het naderend einde van uw lijden uwe gevoelens ver levendigen. De »Union des Patriotes Fran- 9ais« vermaant u, onder alle omstandigheden eene krachtige energie te betoonen en in de ure van handelen de hand te reiken aan ons moederland Frankrjjk, hetwelk op uwe dapperheid vertrouwt en u bemint. Volgens bericht uit Straatsburg waren de exemplaren het land binnengesmokkeld en hadden verscheidene personen, na er een te hebben ontvangen, het onmiddellijk aan de overheid gezonden. Wat een afgevaardigde kost. In Frankrijk en Oostenrjjk 12 gd. per dag, in Denemarken 9, in Duitschland 5, in Portugal nog minder. In Zweden krijgt een afgevaardigde 800 gd. voor 4 maanden zitting, maar hjj moet 6 gd. boete betalen voor eiken dag afwezigheid. In Italië en Spanje wordt hjj niet betaald, maar heeft hy o.a. recht op vrij gebruik van de spoor wegen. Alleen in Engeland wordt hjj niet bezoldigd en geniet hjj ook geen privilegieën. De pokken beginnen te Manchester het karakter eener epidemie aan te nemen. Donderdag kwamen er 95 gevallen voor en Zaterdag steeg dat aantal tot 121. Te Rovigo, in Italië, is een treurig feit, een zoogenaamd gerechtelijke dwaling, ont dekt. Iu 1870 werd in de nabjjheid van Rovigo een ingenieur vermoord en door het Hof van Assises te Rovigo werden deswege twee personen tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld, gelijk nu blijkt, geheel ten onrechte. Dezer dagen toch is door een persoon bekend, dat hij met zes anderen de daad bedreven heeft, waarvan vier nog in leven zijn. Het geval heeft, gelijk men denken kan, groote sensatie verwekt. Uit Petersburg wordt gemeld Op de Slatoustssamarscherljjn is een spoortrein in volle vaart in brand gevlogen 48 recruten zijn omgekomen, 7 kregen brand wonden. Een der gewonden is later ge storven. Uit Tanger vrordt gemeld, dat de ver tegenwoordigers der vreemde Mogendheden zich tot het Marokkaansche gerechtshof zullen wenden, wegens de gruweljjke mis handelingen, waaraan de Joden te Marokko bloot staan van de zjjde des gouverneurs, Mohamed Bemirda. Uit Kingston wordt aan de »New-York Herald* gemeld, dat er in Haïti teekenen van een komenden opstand tegen president Hippolyte te zien zijn. Naar twee dorpen zyn troepen gezonden. Te Port-au-Princezijn barricades opgeworpen en heerscht dienten gevolge eene paniekbjj de verkiezingen daar, op jongstleden Zaterdag, heeft de ge wapende macht de kiezers gedwongen om op Hippolyte's vrienden en bloedverwanten te stemmen. De opstand wint veld. Het proces tegen den opzichter Dempsey en de andere beschuldigden in zake de ver giftiging van werklieden der fabriek van Carnegie te Homestead wordt steeds voort gezet. De kok Gallagher heeft bekend, dat Dempsey aan hem en de andere koks een poeder gaf om er het eten voor de werk lieden mede te vergiftigen. Op de Boven-Wolga heeft het Zondag 75 graden Fahrenheit gevroren. Te Ber- ljjn zyn 2500 werklieden in dienst genomen voor sneenwopruiming. In Amerika hebben vreeseljjke sneeuwstormen gewoed, hier en daar het spoorwegverkeer strem mende. Te Parjjs waren de straten eer gisterenavond door de sneeuw letterlijk on begaanbaar. Het spoorwegverkeer in Frankrijk, dat wegens de sneeuw verstoord werd is nog niet weer overal hersteld. Op eenige lijnen kwamen spoorweg-ongevallen voor, die echter zonder ernstige gevolgen afliepen. Ook te Brussel is het buiten gewoon koud. Bij een brand, die een groote fabriek in de asch legde, bevroor het water in de slangen der brandspuiten, zoodat zjj als glas afknapten. In Zweden en Noorwegen is het op sommige plaatsen zoo koud, dat de kwikbarometers bevroren zjjn In verschillende plaatsen der Ver- eenigde Staten begint gebrek aan steen kolen te komen. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Heusden brengt ter openbare kennis, dat het kohier der grondbelasting, dienst 1893, door den Heer Provincialen Inspecteur is executoir ver klaard en aan den Ontvanger ter invor dering toegezonden. Heusden, 19 Januari 1893. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. HEUSDEN, 20 Januari. In deze gemeente is de laatste oud-strijder va» 1830/31, tevens drager van het Metalen Kruis, de heer A. van Dullemen, op Dins dag j.l. overleden. De assurantie-maatsehappjj, bij wie het alhier gvzonken steenkolen-vaartuig met lading verzekerd was, is begonnen met de lading over te brengen en het schip te lichten. Met dit doel is een locomobile, in verbinding met eene centrifugaalpomp, aan de haven opgesteldten einde het water uit het schip te pompen en te beproeven daarbjj het binnenstroomende water vóór te bljjven. Intusschen zal worden voortgegaan met de lading te ontruimen en het lek, zoo mogeljjk, te dichten. Hoe gevaarljjk het is kleine kinderen alleen te laten, werd gisteren weder alhier bewezen. De vrouw van J. d. W., die zich aan de waschtobbe bevond, moest voor een oogenblik haar huisje verlaten om water te gaan scheppen. Zjj liet ha r anderhalfjarig dochtertje achter, onder toezicht van een vier jarig zusje. Nauweljjks vertrokken, schuifelt het jongste langs de tobbe en valt in de zeepsop. Het zusje had het besef naar buiten te loopen en de hulp van eene buurvrouw, vrouw v. O., in te roepen; die nog tijdig kwam om het kind van een wissen dood te redden. Nog slechts enkele oogenblikken en het kind ware in de tobbe verdronken. De gisteren alhier gehouden collecte voor de behoeftigen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis of 9e Citadel-Medaille, heeft f 13.67y3 opgebracht. Door de arrondissements-rechtbank te 's-Bosch is gisteren middag uitspraak ge schied in de zaak tegen D. D., ontslagen secretaris-penningmeester van het water schap »Hooge Maasdijk van Stad en Lande van Heusden.* De rechtbank overwoog, dat wettig en overtuigend is bewezendat bekl. was secretaris-penningmeester; dat op 9 Novem ber 1892 in kas behoorde te zjjn een bedrag van f 16,474.24, terwjjl er slechts was een bedrag van f 1045.54, alsmede een later waardeloos gebleken wissel, en bekl. niet bij machte was het tekort aan te zuiveren; dat het opzettelijke en wederrechtelijke zjjner handeling van zelt voortvloeit uit de om standigheden, en de bewering van beklaagde, dat hjj in de meening verkeerde, de gelden van het waterschap in zjjn eigen zaak te mogen gebruiken, door niets wordt gestaafd, doch hjj integendeel zeer goed wist, dat hjj ten allen tijde die gelden moest kunnen ver- toonen en opleveren. Mitsdien verklaarde de rechtbank op grond van art. 359 W. v. S. beklaagde schuldig aan verduistering, door het zich als ambtenaar opzetteljjk en wederrechteljjk toeëigenen van gelden, die hjj nit den aard zijner bediening onder zich had, en veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van 2 jaar. WAALWIJK. Bjj zeer trageu handel in de Langstraat bleven de pry zen van kalf- koeien en vaarzen in ééndoen. Noteeringen kalf koeien f 180 a 200, dito vaarzen f 150 a 180; slachtvee le qnal. 70 a 72 ct., 2e qnal. 60 a 65 ct., vette kalveren 90 a 95 ct., vette varkens 57 a 60 ct. (schoon) alles per Kg.; nuchtere kalveren f 10 a 12biggen f2 a 12. Hooihandel levendig. Prjjs f 44 a 45 per 100 Kg. De aardappelen in de Boven-Langstraat, gaan in prjjs omlaag, en gelden thans de beste qual. uit het Land van Heusden f 1.25 a 1.50, terwyl zanders voor 0.90 a f 1. per Hl. worden verkocht. DOEVEREN. Dinsdagavond ontsnapte de huurkoetsier L. van Dijk uit Dussen, die zich op zyn terugreis bevond, aan een groot gevaar. Bij het oprijden van den vrij stjjlen oprit, nabjj de woning van den Hoofdopzichter, liep de bus van den as van het linkerwiel zjjner tilbury. Als door een toeval merkte bjj dit terstond op en voor kwam dat genoemd wiel losliep en hij met het rijtuig in de kromming van den djjk tuimelde. DRONGELEN, c.n. De collecte voor de dragers van het metalen kruis en de Citadel medaille heeft in deze gemeente f 8,1 ö1/8 opgebracht. EETHEN, c.a. Voor de dragers van het metalen kruis en de citadel medaille is alhier f 13,18 gecollecteerd. VEEN. Verleden week werd door een weldadig heer uit Amsterdam, die de armen zjjner geboorteplaats wel meer in zulke barre tjjden bedacht, eene gift van f 100 gezonden om hier aan de meest behoeftigen te worden uitgedeeld. Dit uitstekend voor beeld werd alras gevolgd door een ingezetene dezer gemeente, die 45 HL. steenkolen liet uitreiken, zeker een passende gave in dezen strengen winter. Mochten nog meer wel doeners volgen, want buitengewone om standigheden maken buitengewone middelen noodzakeljjk. Intusschen openlyk dank aan de milde gevers. Mogen zij ondervinden, dat het zaliger is te geven, dan te ontvangen. WOUDRICHEM. Naar wij vernemen is op de gisteren alhier gehouden vergadering van ingezetenen dier gemeente en belang hebbende uit het Land van Altena besloten tot het in de vaart brengen van eene stoom boot van die gemeente naar hier, tot welk doel is ingeschreven voor eene som van f 6000,De hoogste inschrijvingen waren 50, de minste 10 gulden. Tevens is bepaald dat iedere 50 gulden, het recht van één stem heeft. Van het pad over het ijs in de rivier naar Sleeuwijk wordt een druk gebruik ge maakt en kunnen alle vrachten daarover gerust worden vervoerd, vooral nu de strenge vorst der laatste nachten alle gevaar heeft weggenomen. Ook naar den Oudendijk en Woudrichem wordt het pad druk bewandeld. BAARDWIJK, 16 Jan. Heden morgen werden schoolprijzen uitgereikt aan de leer lingen der dag- en avondschool. In het ge heel waren er 11 die geen enkelen school tijd verzuimd hadden. WERKENDAM, 15—17 Jan. Zondag middag stroomden tal van nieuwsgierigen naar den Sasdijk, toen het bericht van mond tot mond ging, dat de »ijsbrekers« waren gearriveerd. Het bericht bleek waar te ziju, want reeds waren de »Freija« en »de Hosanna*, twee bootendoorden Waterstaat afgehuurd, onder leiding van den ingenieur Baucke bezig met het vernielen van den vasten jjskorst, die onze rivier voor 2/3 gedeelte ongeveer bedekte. Op dit oogenblik (Dinsdagavond) is dat doel voor een groot deel bereikt. De beide stoombooten hebben met vereenigde krachten in korten tijd een breede geul aan de Zuidzijde der Nieuwe Merwede vrij ge maakt van jjs, eene geul ongeveer 1200 a 1300 M. lang en van 100150 M. breed. Ook aan de Noordzijde van de plaat, die aan den mond der Nieuwe Merwede ligt, is nu eene breede open geul blank water. Be halve door de beide stoombooten, werd dit resultaat ook verkregen door de werkzaam heden van een detachement mineurs, onder bevel van luitenant Rédelé, die hier Zater dag j.l. zijn aangekomen en voornameljjk belast zjjn met het losmaken van het op genoemde plaat opgehoopte ijs en de ijs massa's, die te zwaar zijn om door de stoom booten te worden opgebroken. Maandag en Dinsdag zijn verscheidene ladingen buskruit, elk van pl.rn. 10 K.G. aangebracht en ont stoken. Van den dijk gezien, leveren deze ont ploffingen een fraai gezicht, daar jjsbrokken tot groote hoogte worden in de lucht ge worpen. Heden middag te half drie ongeveer werd voer het eerst gewerkt met eene lading van meer dan 20 K.G. en daarvan was de uitwerking kolossaal. Een gat van pl. m. 10 M. middellijn werd in het ijs geslagen, terwijl groote schollen afbraken en afdreven en het jjs tot op grooten afstand versplinterd en gescüeurd werd. Vermoedelgk zal de Tweede Kamer niet vóór Dinsdag 21 Febr. a.s. weder bjjeen- komen. De »St-Ct.« bevat het plan der 342ste Nederl. StaatsloteryDeze lotery bestaat uit 21,000 loten, uit 10,500 prjjzen en 2 premiën. De trekking van de onderschei dene klassen der lotery geschiedt veertien dagen de eene na de andere. Die van de le kl. heeft plaats op 13, 14, 15 en 16 Maart a.s., terwyl de laatste 100 nommers op Zaterdag den 13 Juni d. a. v. zullen ge- trekken worden. Men schrijft uit Haarlem, d.d. 18 Jan.: De kampioen J. J. Eden is hedenmorgen van hier naar Cambridge vertrokken, om opnieuw te rjjden ter verdediging van den beker van den Prins van Oranje, welke het vorige jaar door hem aldaar werd gewonnen. Thans zyn uit het Noorden bjjna alle militairen vertrokken de rust schijnt aldaar volkomen teruggekeerd, ten minste van opstootjes enz. wordt weinig of niet meer gehoord. Tot de jongelieden, die zich in de ge meente Het Bildt hebben aangemeld voor de nationale militie, behoort de dwerg Gerrit Keizer. Zijn lengte bedraagt 80 cM., terwyl hjj over het geheel zeer evenredig is ge bouwd. Per sehaats kwam hy uit zjjne ge boorteplaats Oudebildtzjjl persoonljjk zijnen plicht ter secretaire te St. Anna-parochie vervullen, waar men hem op eene tafel moest plaatsen om over den lessenaar te kunnen kijken. Hjj rijdt uitstekend schaats, zelfs tegen den wind in. Met zijn impres- sario heeft hij nagenoeg alle groote steden in Europa bezocht. In de laatste maanden leefde hij rustig thuis. Door de afdeeling Dordrecht en Omstreken der »Nederlaudsche Middernachtzending- Vereeniging* is een »Informatie-bureau« opgericht, hetwelk in de Vriesestraat no. 36rood aldaar gevestigd is, en van 21/2 3y2 uur spreekuur houdt. Genoemde vereeniging meent daardoor vooral den bewoners van het platteland een dienst te bewjjzen, aangezien het meermalen gebeurt, dat meisjes van buiten de stad aldaar eene dienst zullen verkrijgen, zonder te .weten waar. Ouders of voogden van meisjes buiten de stad, die daar een dienst zoeken, kunnen zich thans vooruit vergewissen waar hunne dochters of pupillen zullen komen te dienen. Zjj hebben slechts aan het informatie-bureaa der M. N. Z. te schrijven, met opgave van de gedane dienstaanbieding, om volledig ingelicht te worden. Voorzeker een nuttige instellingmoge zij te Dordrecht even als in Amsterdam, ten zegen der dienstbaren werken Sequah, die thans nog te Venlo werk zaam is, zal binnen enkele dagen naar Eind hoven vertrekken, ten einde ook aldaar zjjne werkzaamheden te verrichten. Als een staaltje van brutaliteit van de te Rotterdam rondzwervende dieven en inbrekers kan dienen, dat bij den in den afgeloopen nacht plaats gehad hebbenden diefstal met braak in de Meubelfabriek aan het Doelwater no. 32 zjjn gevonden drie stukken papier, waarop o.m. geschreven was: »dat de inbrekers de grootste dieven van het vaderland waren, maar toch met het meeste verstand niet te krjjgen waren, en dat, hoewel thans niets van hun gading gevonden was, zjj goed naar de centen ge keken hadden.* Men meldt uit Maastricht: Vele ouders zenden hun kinderen naar elders, om ze tegen diphtheritis te beveiligen. Deze ziekte woedt hier sedert maanden vreeselijk en eischt nog dagelijks offers. Ook in den omtrek heerscht die gevreesde ziekte en wel te St. Pieter, Limmel, Ejjsden, Wjjlié en Gulpen. Te dezer stede zjjn alle gemeentelijke en bijzondere scholen tot 4 Februari a.s. gesloten. Uit Lemmer wordt gemeld De visscher R. Hoekstra, die sedert Zater dagmiddag vermist werd en door ieder reeds als verloren werd beschouwd, is thans, in vrij bevredi/enden toestand, per rijtuig al hier aangebracht. Na twee dagen en nachten» zonder eenig voedsel, op het jjs te hebben rondgezworven, overal door het ijs of water van de kust afgesneden, is hij, door het keeren van den wind, met het jjs aan de Gaasterlandsche kust, nabij het Roode klif komen aandrijven. Uoor den daar wonenden aannemer M. de Vries opgemerkt, werd hij van het jjs genaaid on na te diens huize

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1893 | | pagina 2