JNieuw^. Binnenland. is den ganschen avond electrisch verlicht geweest, terwijl de inwendige dienst er zeer streng is. Het geheele dienstpersoneel is dan ook in de eerste plaats aan een scherp verhoor onderworpen. Weinige maanden geleden werd er uit het paleis van den graaf van Vlaanderen voor eene waarde van eenige duizenden aaD zilveren voorwerpen, meerendeels tafelgerei, gestolen, van welken diefstal de dader ook niet ontdekt is. Een later bericht meldt: De waarde van de gestolen sieraden en juweelen ner gravin van Vlaanderen is veel grooter dan aanvankelijk werd gemeldzij is niet fr. 300,000, maar fr. 700,000. Er is eenige mogelijkheid dat de dieven ontdekt wordenalthans er is, zeer toe vallig, eene eerste aanwpzing. Een oud heer, vroeger consul van een Zuid-Ameri- kaanscheen staat, heeft Woensdagavond in de tram langs de boulevards van het Noorder- naar het Zuiderstation gezeten met twee heeren, die ieder een reiszakje bij zich hadden en samen Portugeesch spraken, en in het onderhoud heeft de oude heer zeer duidelijk dit verstaan»Nu, ik hoop dat er bp de verdeeling van den buit ook voor ons een mooie diadeem overschiet.* De oud consul heeft zich uit eigen bemeging bp den rechter van instructie aangemeld en een nauwkeurig signalement der twee personen gegeven, dat in alle richtingen verspreid is. Tengevolge van het breken van een voet bruggetje zijn te Antwerpen zes werklieden in het droogdok gevallen, met het gevolg dat twee doodelpk en de overigen zeer ernstig gekwetst zpn. De werkstaking der broodbakkers te Marseille (die als oorzaak hadontevreden heid over broodzetting, en niet, zooals uit de eerste berichten op te maken was, over een gemeentelijken accijns op het brood) is geëindigd met de zegepraal van het ge meentebestuur. Eergisteren avond ha lden ongeregeldheden plaats voor het vergader-, lokaal van den bakkersbondde ruiten werden ingeworpen, de deur werd uit de hengsels gerukt en op straat verbrand. De politie moest de menigte uiteendrijven, bij welke gelegenheid een jonge man gewond werd. Te Cuxhaven zijn drie geredde matrozen van het verongelukte Noorweegsche schip »Tbekla« gevangen genomen, wegens het vermoorden van een hunner kameraden. Bii hun verhoor verklaarden zp het volgende: De »Theklac, op reis van Philadelphia naar Havre, geladen met petroleum, werd ten gevolge van hevige stormen in het laatst van December zwaar lek. De be manning zocht zich in booten te redden maar het gelukte slechts aan ééne boot met den kapitein, den stuurman en acht matrozen van het schip af te komen. Negen matrozen moesten aan boord blijven en klommen in de fokkemast. De andere masten waren reeds over boord geslagen. Het schip met opengebarsten dek en vol water, dreef aanhoudend onder water. Voeding was er niet. Vijf matrozen sprongen, de een na den ander, in waarzin over boord en ver dronken. Er bleven nu nog vier matrozen over, drie Skandinaviërs, benevens een Hol lander. Zij leden verschrikkelijk van 22 December tot 7 Januari. Hunne eenige verfrissching was dauw, die op de raas en den mast neerviel en dien zp daarvan af likten. Den dertienden dag van dit ont zettend lijden bood de Hollander aan, zijn leven voor de anderen op te offeren. Dit afgrijselijk aanbod wilden zijne makkers, zooals zij voorgeven, niet aannemen. Zij wilden liever loten wie hunner dat lot zou ondergaan maar het lot trof ook den Hollander. Iljj werd nu gedood. Zijn bloed werd met moeite in een theebus opge vangen, en daarmede onderhielden de anderen het leven. Intusschen waren hun reeds vier schepen voorbij gezeild zonder hen te naderen. Dén 7 Januari stuurde eene in het gezicht gekomen Deensche bark eindelijk tot onuitsprekelijke vreugde der drie schipbreukelingen op het wrak aan. De bark zond eene boot op hen af en redde de half waanzinnigen onder vele moeilijkheden. Het lot van de overige bemanning, die in de boot aan dc »Thekla« ontkwam, is nog onbekend. VVaarschpnlijk zijn allen omgekomen. lu desteenkoolmpn General Bluuientbal,* nabij Iticklinghausen, heeft eene ontploffing plaats gehad, waarbij 17 personen onmid dellijk gedood en 18 gewond werden, van welke Ratsten er een op weg naar bet zieken huis is overleden. De bekende Parpsche danseres Subra heeft voor het Hof van de Seine eene eisch ingesteld tegen Milan van Servië, die een paar jaren met haar verkeerde. Zij vordert onmiddellijk terug 250.000 frs., die zp den Koning leende, en een waarborg voor andere sommen, die hij haar verschuldigd is, op zpn roerend of onroerend bezit in Frankrijk. Naar verzekerd wordt, heeft de ex- koningin Nathalie aan den oud-minister Popowitch geschreven, dat zp er vooreerst niet aan denkt naar Servië terug te keeren, zelf3 al hief de Skupschtina hare ver banning op. Omtrent de aardbevingen op Zante wordt nader gemeld Een half jaar ongeveer is het geleden, dat op de Sonische eilanden lichte schokken van aardbeving werden waargenomen. Van daar dat men er sedert lang in onrust leefde. Dinsdag jl. bleek dit niet zonder grond te zpn. Even na halfzes in den morgen werd te Zante heel de bevolking uit den slaap ge wekt door een geweldigen schok, vergezeld van hevig gerommel; het duurde slechts kort; iedereen vloog op, zocht zich te redden, maar voordat men kon vluchten, vielen daken en muren reeds in. Als radeloos ijlden de ontstelde inwoners de straten op. De tooneelen, die zich daar afspeelden, zijn onbeschrijfelijk; kinderen zochten hun ouders, moeders baar zuigelingen, die ze, in waan zinnigen angst, hadden achtergelaten in de meerendeels niet meer te herkennen huizen. Daar kwam nog bij, dat de schokken, hoe wel in lichteren graad, den ganschen dag aanhielden. Men werd daardoor in het reddingswerk, dat met alle kracht werd aan gevangen, zeer belemmerd. Vooral in het benedengedeelte der stad, met de minder aanzienlijke wijken, was de toestand af grijslijk; heel de stadswijk geleek één puin hoop. Door het instorten van muren konden vele gevangenen uit de gevangenis ont snappen. Ze werden evenwel spoedig door daartoe gerequireerde militairen achterhaald. In het stedelijk ziekenhuis van Zante kon men, door de daar aangerichte ver woesting, bijna geen patiënten opnemen. Eu toch brachten de redders elk oogenblik ongelukkigen aan, die, van onder de puin- huipen te voorschijn gehaald, soms deerlijk gehavend waren. Tijdelijk werden ze in de Katholieke kerk, het bisschoppelijk paleis en een der schoolgebouwen opgenomen en verpleegd, voor zoover de geneesheeren, wier taak het tienvoudige van de beschikbare krachten zou hebben gevorderd, tot helpen in staat waren. Om de ramp te voltooien, volgde Woens dagnacht nog, te 2 uur, een nieuwe sterke aardbeving, die opnieuw honderden huizen, voor zoover ze nog overeind stonden, be schadigde of vernielde. De omliggende dorpen leden niet minder en enkele daarvan zpn geheel verwoest. Ook op Cephalonia en Malta werd de schok waargenomen, ofschoon daar de verwoestingen van minder be- teekenis waron. De schade wordt op ongeveer 8 millioen drachma's geschat. De Weener geneesheer dr. Schleich be weert een geheel gevaarloos middel te heb ben ontdekt, om bp operaties plaatselijke gevoelloosheid te verkrijgen. Het middel bestaat alleen in een onderhuidsche inspui ting van een suiker- of zoutoplossing; zelfs koud gedistilleerd water is voldoende. Onder den invloed van den druk en de koude vloeit het bloed weg uit dat deel van het lichaam, waar de inspuiting plaats heeft. De bekende vaster Jacques, die eenigen tijd geleden, in Westminster Aquarium te Londen anu 't vasten was, heeft thans te New-York 50 dagen achtereen gevast. Hij begon den 5 December jl. en woog toen 144% pond. Thans weegt hij 114 pond. De Bank van Rome en Rio de la Plata te Buenos-Ayres heeft bare betalingen ge staakt; de directeur is gevangen genomen. Nadat in Catana eenige aardschokken waren opgemerkt, begint de Etna teekenen van werking te geven De groote krater, en die welke bij de jongste uitbarsting ge vormd werd, laten asch en rook uit. De Vesuvius is nog rustig. Te Godar, in de provincie Almeria, heeft een dynamietontploffing plaats gehad, waar van de gevolgen buitengewoon ernstig zijn geweest. Een tiental personen zpn gedood en vele andereu gewond. De Cnnnrd-ïnaatschappij beeft een schip in de vaart gebracht, de >Lucania« (G00 voet lang), dat de reis van Liverpool naar New-York in 5 dagen en G uren zal doen. Uit Kaïro verneemt de Daily News* dat volgens geruchten de volkspartij eene om wenteling zou beoogen tijdens de afwezig heid van den Khedive De overheden hebben de meest gestrenge maatregelen genomen. Uit Melbourne wordt gemeld Vreeselijke overstroomingen hebben Bris bane Colony (Queensland) verwoest. De schade is ontzaglijkde huizen der stad Ipswich zpn door het water ondermijnd. Er zpn reeds 22 dooden bekend, maar men gelooft, dat de slachtoffers zeer talrijk zpn. De bevolking vlucht in het gebergte. In den laatsten tpd neemt de toepassing der lynchwet in de Vereenigde Staten weder zeer toe. Onlangs drong een menigte van 200 man de gevangenis te Cotton Slank (Arkansas) binnen en voerde twee negers, die er wegens sluipmoord, aan een pachter gepleegd, gevangen zaten, naar buiten en hing hem aan een boom op; hun lijken werden met kogels doorschoten. Ook uit Gaston in Missouri bericht men den moord van twee negers, die om dezelfde oorzaak gevangen zaten. Zp werden door de inwoners der stad uit de gevangenis gesleept en aan een vlaggestok opgehangen. Dezer dagen is de burgemeester van Palermo op geheimzinnige wijze vermoord. Notar Bartolo zoo heette bp keerde van zpn landgoed te Cerda terug, waar hp de pachtpenningen had geïnd. Twee gen darmes en twee bedienden, die hem verge zelden, reisden in een anderen waggon, on middellijk achter de coupé, waarin hp zat. Toen de trein te Palermo aankwam, was de coupé met bloed bevlekt en alles droeg de sporen eener hevige worsteling. Het lijk van Notar Bartolo lag op den grond, door twintig dolksteken doorboord. Het geweer, het horloge en de beurs met 40 lire, die de vermoorde bp zich had, waren gestolen, blijkbaar alleen om de politie op een dwaal spoor te brengen, want de moord, vermoe delijk gepleegd terwijl de trein door een tunnel spoorde, is blijkbaar alleen aan per soonlijke wraakneming te wijten, en men brengt dien zelfs in verband met de bank- quaestie te Rome, omdat Notar Bartolo voorheen directeur eener bank is geweest. Het spoor der moordenaars is nog niet ont dekt. Alleen herinnert men zich, dat twee net gekleede heeren aan het station Sciarra plaats namen in de coupé van Notar Bartolo. Vijftien jaren geleden was de vermoorde on geveer op dezelfde plaats door roovers op gelicht. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Heusden brengt ter openbare kennis, dat van heden af, gedu rende 30 dagen ter secretarie der gemeente ter inzage van belanghebbenden zijn neder- gelegd, de staat no. 75 met twee vervolgen, bevattende de uitkomsten der meeting en schatting van eigendommen, die ontstaan zijn, belastbaar geworden of veranderingen hebben ondergaan. Heusden, 3 Februari 1893. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. HEUSDEN, 6 Februari. Sinds eenigen tijd geraakt het publiek zoozeer met het ijs vertrouwd, dat telkens berichtgevers ons de mededeeling komen doen, dat er weder iemand door het ijs gevallen is. In de meeste gevallen heeft zoo'n bericht niets om het lijf, doch Zater dagmiddag werd hierop eene uitzondering gemaakt door de 14-jarige dochter van W. Bapens alhier, die, bij het water scheppen uit de haven, uitgleed en onder het ijs ge raakte. Een Werkendamsch houthakker sprong terstond haar te hulp en het mocht hem gelukken haar, weinig gedeerd, aan wal te brengen. Heden, Maandagavond, wil onze klepperman A. Baur, (nu niet als nacht wacht, maar als particulier) een schipper op zijne schuit gaan bezoeken. De plank kantelt en het 2-d«agsche ijs is tegen zoo'n vracht nog niet besinud en hij zinkt in de diepte en onder het ijs. Hier was het schipper Kipping, die de menschlevende daad ver vulde om hem terstond te grijpen en be houden aan wal te brengen. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Jan. ingelegd f3571,42, terugbetaald f 3226,37. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1233. AALBURG. Zooals wij reeds vroeger meldden, hadden eenige personen in den avond van 8 Januari j.l., bij het ufbranden van een schuur, zich zeer verdienstelijk be toond door bet redden van een daarbij staand woonhuis. Als blijk van waardeering, ontvingen zij dezer dagen van de Maat schappij van Brandverzekering voor het koninkrijk der Nederlanden, gevestigd te 's Bosch, waarbij genoemd woonhuis was verzekerd, eene som van f 30. NEUERHEMERT, 5 Febr. Tengevolge van het steeds wassende water, begon hedenmorgen het eiland in te loopen. Thans is de gemeenschap tusschen het veerhuis en het dorp voor voetgangers ver broken. WAALWIJK, 3 Febr. Onder leiding van den luit.-kapelmeester den heer Ogier gaf de kapel der schutterij te 's-Bosch gisteren op Musis een symphonie-concert. Dit concert, dat in alle opzichten goed geslaagd mag heeten, gaf den leden van den Kon. Oranje- doelen muziek te hooren, zooals ze hier maar zelden gehoord wordt. Vooral het 2e gedeelte, waarvan de meeste nummers twee maal gespeeld werden, was keurig. Den heer Van Tilburg, president van den Doelen, werd bij deze gelegenheid zijn goed geteekend portret aangeboden. Uit ons welwillend verstrekte inlichtin gen blijkt, dat de kansen, de Waalwijksehe haven door eene schutsluis rechtstreeks ver bonden te zien met den Nieuwen Maasmond, zeer zijn toegenomen. Wel worden aan Waalwijk voor 't oogenblik nog te hooge eiichen gesteld, maar er schijnt gegronde reden te bestaan om aan te nemen, dat men 't daarover wel eens zal worden. Natuurljjk zouden er, met het oog op den toestand der gemeentefinanciën en der Waalwijksehe industrie en op de mogelijk heid op het graven van een kanaal langs Tilburg, ernstige bedenkingen bestaan tegen het opleggen van duurzame zware lasten aan de gemeente, maar onze gemeenteraad zal daarmede wel rekening weten te houden en alles in 't werk stellen om de aan te gane verplichtingen zoo licht mogelijk te doen zpn. WERKENDAM, (Biesbosch). Drie werk lieden, bezig met bandsnijden, hadden een aardig buitenkansje. In het gat van Jape- sloot troffen zij een zalm aan, die daar zeker verdwaald was door het ijs. Zij ont fermden zich over den verdwaalde, die circa 26 pond woog en wezen hem den koristen weg naar Hardinxveld. De drie mannen zullen waarschijnlijk niet nalaten voortaan goed uit te zien of ze meer zulke zwervers op weg kunnen helpen. HERPT, 5 Febr. Een paar jongens, die heden wilden beproeven of het ijs weder sterk was en zich daartoe op een sloot waagden, zakten er opeens beiden door. Ge lukkig kwamen zij er met den schrik en een nat pak af. Ook in deze gemeente is het ver boden zich op de a.s. Vastenavonddagen vermomd of gemaskerd op de openbare wegen te vertoonen. Eere onzen Burgemeester, die op deze wijze een einde wil maken aan de telken jare op deze feesten tetugkomende vecht- partjjen en baldadigheden. MEEUWEN, 3 Febr. Op 31 Dec. 1891 bestond de bevolking dezer gemeente uit 423 m. en 384 vr., totaal 807 pers. Zij ver meerderde in den loop van 1892 door geboorte met 12 m. en 7 vr., door vestiging met 27 m. en 25 vr., totaal 71 pers.; daarentegen verminderde zjj door overlijden met 10 m. en 7 vr., door vertrek met 35 m. en 34 vr., totaal 86 pers. Op 31 Dec. j.l. was de be volking alzoo 417 m. en 375 vr., totaal 792 pers., zoodat het zielental dezer gemeente verminderde met 15 pers. Het mond- en klauwzeer, dat in deze gemeente heeft geheerscht, is thans weer geheel gewekende stallen zijn ge desinfecteerd en de militaire bewaking is opgeheven. De laatste van de manschappen, met die taak belast, zijn heden morgen naar hun garnizoen teruggekeerd. Dank zjj vooral het beleid en de volharding van den consulent, den heer ds. Six Dijkstra, zijn de kerkelijke zaken hier zoodanig geschikt en geregeld, dat eerlang een aavang zal gemaakt kunnen worden met het beroepingswerk. WOUDRICHEM. In zake de nieuwe veerbootdienst betreffende verneemt men, dat in eene gehouden vergadering eene voorloopige commissie van 7 leden is be noemd, die in opdracht heeft gekregen het aankoopen van eene boot en tot het nemen van die maatregelen, waardoor de onder neming spoedig en goed zal tot stand komen. 6 Febr. De dijkstoel voor het Oud- land van Altena is Zaterdag 1.1. opgeheven. Door het sterk wassende water werd het ijs van de Waal opgebroken en was spoedig afgedreven. Heden hadden alle booten den dienst weer hervat. GIESEN. Als raadslid in de plaats van wijlen G. van Helden Nieuwenhuizen is gekozen P. Nieuwenhuizen Pz. Bij de eerste stemming verkreeg deze 18 stemmen even als de andere candiduat, de heer J. W. F. Mackay. Bjj herstemming verkreeg de eerste 19 en de laatste 17 stemmen. DRUNEN, 7 Febr. Naar wij vernemen heeft de heer G. J. Schreppers alhier op 3 Februari 1.1. zijn eervol ontslag als Burge meester dezer gemeente aangevraagd. 6 Febr. De overlaat werkt sints de laatste dagen. De passage geschiedt nog langs den gewonen straatwegdoch men verwacht spoedig de openstelling voor het publiek van het voetpad over de spoorbrug. GORINCHEM. De 19-jarige molenaars knecht Kiiian, werkzaam op den molen van Stellaart, werd al stoeiende door eenige kameraden aan de armen gebonden. Onge lukkig geraakte het touw waurmeê men dat had gedaan, verward om een in werking zijnde spil. Hierdoor werd hij onophoudelijk in do rondte geslingerd, met het gevolg dat hij gedurig in aanraking kwam met gevulde zakken graan, waardoor zijn beide beenen werden gebroken en hij per bran card naar het Zieken-G&sthnis moest worden vervoerd. Onmiddelijk werd hem geneeskundige hulp verleend. DALEM, 5 Febr. Voor de vacante be trekking van hoofd der school alhier, hebben zich niet minder dan 39 sollicitanten aan gemeld. Gisteren was de Waal nog over dekt met zwaar drijfijs, zoodat geen enkele passagiers-boot de reis aandurfde. Thans is ze bijna geheel daarvan bevrijd en we voor onderstellen, dat de vaart voor stoom- en zeilschepen morgen wel voor goed zal her steld zijn. Het water is intusschen zeer ge wassen bij het afzenden van dit bericht wees het peil aan de Sluis alhier 3.35 Meter -|- A. P. He bevolking der gemeente Vuren, die op 31 December 1891 bedroeg 795 in. en 682 vr., totaal 1477 zielen, vermeerderde in 1892 door geboorte met 26 m. en 24 vr., tot. 50 z., door vestiging in de gemeente met 46 in. en 47 vr., tot. 93 z. Daarentegen ver minderde ze door overlijden met 15 m. en 18 vr., tot. 33 z., door vertrek met 28 m. en 34 vr., tot. 62 z. De totale vermeerdering bedroeg dus 29 m. en 19 vr., tot. 48 z., zoodat de bevolking op 31 Dec. 1892 824 m. en 701 vr. telde, d. i. totaal 1525 zielen. - l I Mil III IIII BM— Door de Eerste Kamer is de Regeering opmerkzaam gemaakt op de noodzakelijk heid om sommige deelen onzer wetgeving te wijzigen, om beter gewapend te zijn tegen oproerige bewegingen. Bepaaldelijk werden daarbij de artikelen 131, 180 en 184 van het Wetboek van Strafrecht genoemd. Deze artikelen luiden aldus: Art. 131. Hg die in het openbaar, mon deling of bjj geschrifte tot eenig strafbaar feit opruit, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste 5 jaren of geldboete van ten hoogste f 300. Art. 180. Hg die zich met geweld of bedreiging van geweld verzet tegen een ambtenaar werkzaam in de rechtmatige uitoefening van zijne bediening, of tegen personen die hem daarbij krachtens wette lijke verplichting of op zjjn verzoek bgstand verleenen, wordt, als schuldig aau weder- spanuigheid, gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 1 jaar of geldboete van ten hoogste f 300. Art. 184. Hij die opzettelijk niet voldoet aau een bevel of eene vordering, krachtens wettelijk voorschrift gedaan door een ambte naar met de uitoefening van eenig toezicht belast of door een ambtenaar belast of be voegd verklaard tot het opsporen of onder zoeken jvan strafbare feiten, alsmede hij die opzettelijk eenige handelingen door een dier ambtenaren ondernomen tot nitvoering van eenig wettel ijk voorschrift, belet, belemmert of verijdelt, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste 3 maanden of geld boete van ten hoogste f 600. Met den in het eerste gedeelte van het vorige lid bedoelden ambtenaar wordt ge lijk gesteld ieder die, krachtens wettelijk voorschrift, voortdurend of tgdelijk met eenigen openbaren dienst is belast. Aan het Vad. wordt uit Berlijn gemeld: Heden drong de nationaal-liberaal Knebel in het Huis van Afgevaardigden aan op de vergrooting der diepte van den Rijn, opdat deze in rechtstreekscbe verbinding van het zeeverkeer zou kunnen komen. De Minister Thielen antwoordde daarop, dat de waterstaats-inspectie te Coblenz in last heeft de technische bezwaren en de financieele uitvoerbaarheid van het werk te onderzoeken. Maar, voegde hij er bij, de grootste bezwaren komen voort uit de om standigheid, dat Nederland er bij betrokken is. Men heeft de rivier reeds van Keulen tot aan de Hollandsche grenzen op 3 meter diepte gebracht, maar het plan van de Nederlandsche Regeering heeft slechts de strekking om van de grenzen tot de mending van den Rijn een diepte van 2.70 M. te maken en het zal zeker zeer bezwaarlijk gaan deze diepte op de vereischte 5 meter te brengen. De directie der Nederlandsch-Amcrikaan- sche Stoomvaartmaatschappij heeft besloten in de tweede helft dezer maand, vermoedelijk den 25sten, weder te beginnen met het ver voer van tusschendekspassagiers naar New- York. Er zullen echter geen Russische joden vervoerd worden. Men verneemt, dat de Exploitatie-Maat schappij voornemens is bij den zomerdienst eenige minder belangrijke treinen te doen vervallen. Aan den polder Oud-Kempenhofstede te Stavenisse is eene oeverafscbuiving voor gekomen van ongeveer 6000 M2 oppervlakte. Niet minder dan 27 villa's zullen er binnenkort te Hilversum worden bijgebouwd, bijna alle voor rekening van Amsterdamsche familiën die zich aldaar metterwoon zullen vestigen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1893 | | pagina 2