Praktisch Onderwijs. FEUILLETON. Voor het geheele Leven. Uitgever: JL. J. YEIELRMAN, Heusden. WOENSDAG 1 2 APRIL. 1 893. (I Land vaü Ilrusdoii en Aliens lie Langstraat en lie Boinnielerwaaril. Buitenland. ff- Ti lraT?'i£fey I v"'. V, 1 jL^Ï'-ÊF" yl EUWSBMB VOOR Uit blad verschjjnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00. Franco per post zonder prjjs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. !i92, Advertentiën van 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmor gen ingewacht. Is ons onderwijs in weerwil van alle kosten, alle moeiten, alle toezicht wat het kon en moest wezen? Zijn de klachten, die nu en dan gehoord worden, dat het betrekkelijk weinig vruchten i afwerpt, geheel en al ongegrond? Is men tevreden? Wordt niet aanhoudend j geklaagd, dat de kinderen te dikwijls de; schoolbanken reeds verlaten, als de tijd van i van leeren eerst voor hen aanbreekt, wordt het schoolverzuim niet de kanker genoemd, j die aan ons onderwijs knaagt? Wordt om geen leerplicht gevraagd, om aan het voort woekerende kwaad paal en perk te stellen? Maar waartoe meer vragen Het kwaad is bekend, onderzoek, omtrent het meerdere of mindere in deze of gene gemeente is niet langer noodig; de vraag is nu slechts of alleen dwang verbetering kan brengen, zooals door velen beweerd wordt. Het is nog niet bekend, hoe de wet op leerplicht zal zijn, welke bepalingen zij zal bevatten, maar vrij zeker is het, dat haar invoering het getal ontevredenen zal vermeerderen, zooals met alle dwangwetten het geval is en er bestaat reeds ontevredenheid genoeg! Zou het mogelijk zjjn zonder dwangmiddelen tot een beteren toestand te geraken? Reeds jaren geleden is van verschillende zijden gezegd, dat ons onderwijs niet prak tisch genoeg is, dat de school niet genoeg voorbereiding is voor het leven, dat veel van wat geleerd wordt, spoedig weer ver geten is; wat lezen, schrjjven en rekenen is genoeg voor velen, zegt men, en daarvoor behoeven de meisjes niet tot haar dertiende of' veertiende jaar de school te bezoeken. Zjj hebben meer te leeren en met de jongens is het al niet anders! Zy hebben meer te leeren! Waarom kan dat meerdere hun niet op de school ge geven worden? Voor de meisjes is inge voerd het onderwijs in nuttige handwerken, dat was een stap in de goede richting, jammer Jdat dit onderwjjs, voor de meisjes van vrij wat meer belang dan aardrijks kunde of geschiedenis, op vele scholen zoo stiefmoederlijk wordt behandeld. Gedurende de laatste schooljaren moest het met het onderwys in andere huishoudelijke zaken voor de meisjes hoofdvak zijn, en men zou niet behoeven te klagen dat de meisjes te vroeg de school verlieten. Dat onderwijs wordt door de moeders op prijs gesteld, vooral als men zich tot praktische zaken bepaalt. En wat de jongens betreft, tot nu is voor hen weinig of niets gedaannu spreekt men over handenarbeid, huisvlijt, slojd of hoe men het wil noemen, daar mede meent men de jongens aan de school te verbinden, en het getrouwe schoolbezoek te bevorderen t-n dnaroui wordt ook een dan zou die schooltuin zeker als geen weelde- jaren tijd zal worden gegeven om het kanaal artikel beschouwd worden, en den tuinbouw te voltooien. in het algemeen zou een groote dienst be- Yo^ens berichten uit Bournemouth ligt wezen worden. Cornelius Herz nog te bed, doch is zijn Er zou wedijver zijn tusschen de scholen toestRnd zooyer verbeterdi dftt hg eenige in dezelfde gemeente en was de schooltuin bezoeken heeft kurmen ontvangen. in orde, de geheele gemeente zou daarop - - roem dragen, omdat men de vruchten zag,beweging, te Nancy ontstaan na een onderzoek ingesteld naar de meerdere of mindere waarde van dat leervak en naar de mogelijkheid om het als zoodanig op te nemen op de lagere school. Het is zeker aardig, als de jongens het een en ander, door hen gemaakt, te huis kunnen toonen; voor onze toekomstige ambachtslieden is het een goede grondslag om op de ambachtsschool daarop voort te terwijl tegenwoordig zooveel bij het onder- botsing tusschen I ransche en Italiaansche bouwen, maar in landbouwende gemeenten wijs voorkomt, wat men niet ziet, en on- werblieden, waarbij een der eer»tgenoernden zal dit onderwijs weinig geven, omdat men bekend maakt onbemind. gevaarlijk gewond werd, heeft zich uitge- daar andere behoeften heeft, die door dit Door die schooltuin zou de school ten breid en verwekt groote ongerustheid. De onderwijs niet worden vervuld, daar zou de platten lande meer gewaardeerd worden dan werklieden eischen het ontslag van alle Ita- invoering onpraktisch zijn. nu het geval is, ea wat de kosten betreft, baansche arbeiders. De gendarmerie is ter Theoretische landbouw is onzen land-men zou de gelden daarvoor noodig, vrij plaaG(i aangekomen. bouwers niet naar den zin; het getal be- wat liever beschikbaar stellen dan de sommen,1 gen grooj; deej van bet Elmpterbosch zoekers van landbouw-cursussen is gewoon-1 noodig voor de invoering van vrijs-en orde- ter boogte van Roermond, even over de lijk niet groot, en praktische landbouw isoefeningen of voor het teeken-onderwijs. Pruisil3cbe grens, is door brand verwoest,. op de lage scholen wel niet in te voeren. Aankoop van den grond, waar dit noodig schade bedraagt f 360 000 Maar er is iets anders. was, zou de voornaamste uitgaaf zijnverder Ten platten lande hebben velen een zou alles hoofdzakelijk afhangen van den Baron Hirsclt heeft anderhalf millioen stukje tuingrond; ieder moest dit hebben, onderwijzer, die niet slechts de noodige gulden geschonken ter bevordering van bet en het verdient daarom aller ondersteuningkennis moest bezitten, maar ook lust om ouderwijs op de Ambachtsscholen in Ru- Uit het DuitschJ (6 Ernestine was doodsbleek opgesprongen »Om mijnentwil? Hebt ge nog meer smaad voor my? Die man? Hij is verdwenen. Toe, zeg nu ook nog, dat ik hem geholpen heb weg te komen Hij legde zijn vermagerde hand op haren arm. »Vergeef mij, als ik u beleedigd heb. Heb ik mij vergist? Hadt gij hem dan niet lief? Hy was altijd in uw nabijheid en daarom dacht ik Dat is waar, maar ik had hem afge wezen. Herinnert ge u dan niet, dat ik u eens zeide, dankbaar voor mijne betrekking te zijn. Ik verheugde mij, in mijn eigen onderhoud te kunnen voorzien, waardoor ik niet gedwongen zou zijn, een man te nemen, zelfs een rijk man, van wien ik niet hield.Daarna vertelde zy, wat zij tlien bewusten nacht gezien had en voegde waar pogingen worden aangewend om aan allen een stukje land te bezorgen waardoor zij in de behoeften aan groenten en aard appelen voor hun gezin zouden kunnen voor zien. Waar de grond goedkoop is, genieten velen dit voordeel, in onze omgeving is dit minder het geval, maar reeds worden bijv. dit nieuwe leervak met succes te onderwijzen. meme- Nu men in de groote gemeenten meer en Men zegt dat Koch een nieuw middel meer onderwijzers uit de gemeenten tot tegen tuberculose heeft bedacht. Het is een hoofden van scholen benoemt, zullen onder- groene vloeistof die bij 40 gr. Celsius ver- wijzers op het platte land minder gelegen- dampt. Ze wordt geïnhaleerd, heid hebben om zich naar grootere ge meenten te verplaatsen de flink ingerichte Volgens bericht uit Konstantinopel heeft te Nieuw-Lekkerland door het Dep. der schooltuin zal hen aan hun betrekking de Begeering beslag gelegd op alle bladen, Maatsch. tot Nut van 't Alg. pogingen aan- binden en ook dit zal een voordeel van het die meldin* hadden £emaakfc het zinken gewend om grond op billjjke voorwaarden tuinbouw-onderwijs zijn. Voor dit leervak van een sk°omboot des bultans, waarbij zestig verkrijgbaar te stellen. Wordt dit meer al- is dus zeer veel te zeggen, en de bezwaren personen verdronken zijn. Dit gaf aanleiding gemeen gedaan, en dit ligt geheel in den geest des tijds, dan moet de tuinbouw on derwezen wordenmen moet in de gelegen heid zijn het meeste voordeel van den grond te trekken, en de lagere school is de aan gewezen plaats om die kennis aan te brengen. In België wordt tuinbouw reeds sinds lang onderwezen, en waarom zou dit hier niet mogelijk zijn? om het in te voeren zijn zeker op de meeste tot g^hten, volgens welke bedoeld ongeluk plaatsen, waar het nut kan doen, niet on- iüderdaad het zou zijn geweest van overkomelijk een die zou moeten beschouwd Ons oudwwjj» moet praktisch zjjo, het word<m ala een oanslaB te«en den Sallan- Deze was echter niet aan boord. moet ingrijpen in het dagelij ksch leven, welnu, dit is een leervak van het hoogste Omtrent de werkstaking der dokwerkers, nut, waarom is dit tot nu over het hoofd welke dezer dagen te Huil uitbrak, wordt gezien Liever dan te dwingen door de invoering Heeft de wetgever daaraan niet reeds van leerplicht, zou het wenschelijk zijn ten jaren geleden gedacht, toen hij voorschreef dat het hoofd der school, behalve vrije woning, ook zoo mogelijk in het genot van een tuin moest gesteld worden. En kan die tuin dan niet gebruikt worden om den leer lingen der school onderwijs in tuinbouw te platten lande de proef te nemen met de invoering van het onderwijs in tuinbouw, en zoo mogelijk in aanverwante vakken. Leert men reeds vroegtijdig den tuin be werken en is men later in de gelegenheid een goed stuk tuingrond, op billijke voor geven, kan die tuin geen proeftuin worden j waarden, te verkrijgen, dan zal dit ook voor de geheele gemeente? De onkosten zouden zeker niet bezwa rend zijn, en de onderwijzers zouden niet tegen de invoering van het leervak opzien, als de opbrengst van den tuin in de be hoeften van hun gezin kon voorzien. Werd die tuin bewerkt door de leerlingen der hoogste klasse, leerden die daar een tuin bezaaien en in orde houden, leerden zij daar verschillende soorten van kunst mest kennen, planten en poten, konden de gemeentenaren daar kennis maken met nieuwe gewassen of minder bekende soorten er bij»En opdat u voor goed van uwe dwaling genezen moogt zijn, kan ik u zeggen, dat ik persoonlijk aangifte van mijn ver moeden bij het gerecht heb gedaan.Hare stem, ieder woord dat zij sprak, het beven harer lippen verrieden hem, dat hij haar gekrenkt had en, wat bij ook zei, om ver geving te bekomen, zij ging beleedigd, on- verzoend heen. De stemming van den zieke werd er, door het voorgevallene met Ernestine, niet beter op, en de nabijheid van Klaartje was hem dikwijls te veel. Haar heldere lach klonk hem hard in de oorende trots, waarmede zij den braven houtvester en diens vrouw behandelde, het moedwillig tergen van zijn trouwen hond »Caro«, die niet van het bed te slaan was, en vele eigenaardigheden in het karakter zijner bruid ontnuchterden hem, en deden het laatste sprankje liefde voor haar verdwijnen. Denkt u nog, dat Klaartje het hart van een engel heeft vroeg Alfred eens aan zijne moeder. Zeker, mijn jongen, maar gij moet ge duld met haar hebben. Als gij maar eerst getrouwd zijt, dan zult gy gelukkig zijn. Ik wenschte dat zoo zeer om haar vader. »Kent u dien man dan?* medewerken om den socialen toestand te verbeteren. Ieder doe in deze zaak wat zijn hand te doen vindt; ook zonder groote uitga/en kan daardoor veel goeds tot stand gebracht worden Blijkens eene mededeeling van het be stuur der Panama-Kanaal maatschappij is een uitstel verleend van 20 maanden, ein digende 31 October 1894, voor de vorming eener nieuwe maatschappij, aan welke tien »Luister Fred. Ik was een meisje van zestien jaar, toen ik den heer Edmund Niese lief had en mij in 't geheim met hem ver loofde. Eenigen tijd later ging Edmund op reis en in jaren hoorde ik niets meer van hem. Intusschen dong uw vader naar mijn hand en, toen mijn tante mij verzekerde, dat mijne verloving met Edmund kinder werk was waarover ik mij volstrekt niet meer behoefde te bekommeren, en dat ik bovendien uwen vader lief had, trouwde ik dezen en schreef ik Edmund een langen brief. Eerst jaren later vernam ik, dat Niese door mijne handelwijze een menschenhater is geworden en nu wilde ik zoo graag, Fred, dat jij het leed, dat ik den vader aan gedaan heb, der dochter vergoede. Sedert deed Alfred zijn best om tegen over Klaartje zijne prikkelbaarheid te onder drukken en hielden de kleine, dagelijksche twisten optoen het bruidspaar na de volledige herstelling van Alfred naar het dorp terugkeerde, scheen de beste harmonie tusschen hen te bestaan. Den volgenden dag kwam er een brief van den heer Niese, meldende, dat Klaartje tehuis moest komen, daar hij aan de oogen begon te lijden. Mevrouw v. Tegenhausen vergezelde haar, zoodat Alfred weer alleen thans gemeld De staat van zaken verergert en is thans zeer ernstighonderden dokwerkers, die tot den Reedersbond waren toegetreden, zegden den dienst op en sloten zich bij de werk stakers aan, evenals de arbeiders in aan verwante beroepen, zooals lichterlieden, gas- werkers, timmerlieden, stukadoors enz. De aanvoerder der werkstakers dreigen de be ambten der spoorwegen over te halen om mede te werken door de weigering om vrachtgoederen voor de geboycotte stoom schepen over te brengen. Diezelfde leiders beoogen gelijktijdige werkstakingen te Lon den, Liverpool, Glasgow en Cardif. Te Huil, waar de troepen en politie, de laatstge noemde versterkt door detachementen uit Leeds en Nottingham, de straten trachten schoon te houden, hebben desondanks her haalde botsingen plaats gehad. De troepen werden door het volk uitgejouwd, hetwelk op straat, in weerwil van het politietoezicht, den chef der reedersfirma Wilson aanviel met een paar klerken, die schepen in de haven hielpen laden en lossen. Eene ernstige botsing vond plaats op de kade, waar dui zenden werkstakers het stoomschip »Monte- bello«, waarop vrijwilligers bezig waren te laden, met steenen wierpen en het trachtten te enteren, maar door militairen en politie teruggedreven werden. De Hullsche politie ontdekte eene poging om de vrijwillige werk lieden te vergiftigen door middel van koffie, gelijk te Homestead in Noord-Amerika. De overheid vroeg versterkingen aan, daar de gisting toeneemt. In eene te Liverpool gehouden redevoering heeft lord Randoph Churchil gezegd dat de aanneming van het homerule-ontwerp een onmiddelijken burgeroorlog in Ierland zou tengevolge hebben en dat de bevolking van Ulster in haar recht zou zijn, wanneer zy weigert te gehoorzamen aan een parlement, dat zij niet erkent. Gedurende zes maanden werd de bevolking van Mount City, in Missoury, telkens pjjnljjk verrast door brutale diefstallen met inbraak, op groote schaal en blykbaar door een bende gepleegd, die men te vergeefs zocht. Deze week werd weder een magazijn geplunderd doör vier gemaskerde personen. De eigenaar betrapte en achtervolgde hendrie ont kwamen, maar de vierde werd door hem doodgeschoten en nu bleek dat al de daders behoorden tot de aanzienlijkste familiën der stad en jongelui waren die door hun scbjjn- baar gedrag en hun positie in hoog aanzien stonden. De voor eenige maanden in de provincie Catamarca uitgebroken opstand wordt ern stiger. Er zjjn meerdere gevechten tusschen de opstandelingen en de Regeeringstroepen geleverd, waarin aan beide zjjden vele dooden vielen. De gevangenen werden doodgeschoten. De spoorwegen zijn in handen der opstandelingen. De Regeering heeft uit Buenos-Ayres troepen gezonden tot be-, scherming van de Staatseigendommen. In de mijnen der Carnegie-maatschappjj te Homestead, waar verleden jaar zulke bloedige onlusten plaats hadden, wordt eene nieuwe werkstaking voorbereid. i John en Michel Cudahy, rijke spekkoopers, hebben, naar uit Chicago wordt bericht, met eenige andere kapitalisten uit New- York en Chicago een enorm graansyndicaat aangegaan, om a la hausse te speculeeren. Zij moeten zich reeds hebben meester ge maakt van elf millioen bushels, opgeslagen in pakhuizen te Chicago. Dit syndicaat wordt beschouwd als het reusachtigste dat ooit in den graanhandel is voorgekomen. In een der hoofdsteden van Peru heeft j het gepeupel, ten aanschouwe der politie, was, en, hij gevoelde er geen verdriet over. speelde een te droef lachje op hare lippen, dan De telegrafiste had bjj sedert hun laatste dat het schertsen van harte ging. onderhoud aan zijn ziekbed nog niet weer »Zeg mij eens, juffrouw Ernestine, draag gesproken; zij scheen hem steeds uit den ik de schuld aan uw vertrek?* weg te gaan, en wanneer hij op het posthuis Misschien een weinig, maar laten wy het kwam, hield zij zich altijd bezig met den verledene ver eten, laten wij elkaar vergeten. telegraaftoestel, om zoo een gesprek te ver- »Neen juffrouw Ernestine, ik zal de redster mijden. mijns levens steeds dankbaar zjjn.* Op een Zondagmorgen echter ontmoette j »Maar ik, ik wil u vergeten. Waarom hij Ernestine op een smal bergpaadje, waar moet gij mij hier weer in den weg treden twee personen elkaar nauwelijks konden Is het noodlot dan altijd tegen mjj gekeerd passeeren. Alfred verheugde er zich over, dat Zij wilde hem met geweld voorbij dringen, zij nu geen gesprek met hem ontgaan kondoch bij strekte zijn arm uit en hield haar tevens merkte hij op, dat zij zeer verward tegen»Ik smeek u, laat mij door! Gy ziet was eD dat, wanneer een blos over haar ge- immers wel, hoe ge mij kwelt,* riep zy met zicht toog, Ernestine bepaald mooi genoemd hoogroode wangen, terwijl hare oogen hem kon worden. somber aanzagen. Eindelijk zien wij elkaar dan weer, juf-i »Ik wil weten, Ernestine, waarom je het frouw Ernestine?* Idorp verlaat, ik laat u niet eerder voorby.* »Dat zal niet dikwijls meer gebeuren, »Omdat ik een hatelijk karakter heb, went ik ga hier vandaan. Wy kunnen nu omdat ik geen getuige kan zijn van eens meteen wel afscheid van elkaar nemen.* j anders geluk, zooals van u en uw bruid,* »Maar het is jammer, dat gij ons gaat kreet zjj. verlaten; wij zijn immers altijd goede vrienden j »Dus toch door mjjne schuld?* vroeg hy, geweest?* zonder recht te weten, wat hy zei. »U zal mij niet missen, mjjnheer v. Tegen hausen, want gij zult zeker spoedig uw jong, mooi vrouwtje aan uwe zijde heb»>en.« Ernestine, poogde te schertsen, doch er Slot volgt.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1893 | | pagina 1