d Land van Heusden en tllena, de Laigslraal en de Boinmelerwaard. Tweede Blad. Ie Erven 1. H. Yerhoeckx, li Bierbottelarij J. van Bommel-Mutsaers, adres Geornementeerd MJS k II, Heeren en Dames Horloges, Uitgever: L.. J. YSERMAM, Heusden. FRANCOIS VAN ENGELEN. Regulateurs, Pendules, MUZIEKDOOZEN, Barometers, Wekkers enz. 1193. ZA I E\ID\G 15 APRIL. 1893. Kruideniers-artikelen. Puike Geldersche Waren, enz enz. voor fraai afgewerkt Handelaren in Verfwaren en Vensterglas, O sell. VERVOLG BUITENLAND. Boekaankoncligringr. Kermis te Heusden. Iturgtjrlijlie SStancl. INGEZONDEN. De Kloosterkeuken van Wörishofen, een Almkerx, 10 April 1893. Marktberichten. en TABAK, SIGAREN, SNUIF. Best Kleingoed enz., SUIKERWERKEN, Ontbijt-, Snipper- en Candijkoek, TAFELZUUR in Fleschen, van Café GOUDEN LEEUW", HEUSDEN. 0.15 1/1 0.15 TILBURG, Magazijn van 2 jaar Garantie, a Contant 5 pCt. korting. HET \y ,>r:^yjg VOOR Dit blad verschflnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f l.OO. franco per post zonder prysverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën ran 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmor gen ingewacht. De hevige aardbeving, die zich Zaterdag middag tnsschen 3 en 4 uren in Hongarije, Servië en Bulgarije (van West naar Oost) deed gevoelen, duurde in enkele plaatsen 50 seconden. In de Hongaarsche steden Temesvar, Szegedin, Essegg, Ared en Neusatz wankelden de huizen en hier en daar vielen muren en schoorsteenende inwoners wisten zich te redden. De schade is daar niet groot, maar erger was het in Servië, waar vele huizen in steden en dorpen zjjn ingestort en velen er het leven by verloren. Het dorp Veliki Popovitch is by na geheel verwoest. De schade bedraagt meer dan een hall millioen gulden. Te Sofia was de schok weer minder hevig en de schade onbeduidend. De toestand in Noorwegen schijnt weer meer gespannen. Hoopte men eerst dat het jongste bezoek van den Kroonprins aan Christiania tot eene schikking zou hebben geleid, thans wordt gemeld dat de conser vatieve partyleiders te Stockholm hebben doen weten dat zij bereid zijn het bewind in handen te nemen, wanneer het kabinet- Steen mocht volharden in zijne onverzoen lijke houding ten aanzien der diplomatieke vertegenwoordiging. Aangezien in Noor wegen het recht tot Kamerontbinding niet bestaat, zou, wanneer Koning Oscar weigert het besluit van het Storthing ten aanzien der consulaire vertegenwoordiging goed te keuren, aan het ministerie-Steen niets over blijven dan aftreden. De conservatieve party ischynt het daarheen te willen leiden en zich «terk genoeg te achten om tegen de radi ale meerderheid in het Storthing teregeeren. Reeds worden de namen der leden van het conservatieve kabinet-Emile Stang genoemd. Aangezien de Koning eerstdaags naar Christiania gaat, kan eene spoedige beslis sing verwacht worden. In Armenië wordt de toestand voort durend ernstigerdagelijks worden meer Armeniërs gearresteerd. De zoogenaamde amnestie van den Sultan gold alleen de vrijlating van enkele onschuldig gekerkerden, om de Mogendheden te misleiden; 1800 a 2000 Christenen zyn nog in de gevan genissen opgehoopt. In den nacht van Zaterdag op Zondag ssteeg de luchtreiziger Auguste Touler te Brussel op met den ballon »Natioal«, ten einde een nachtely ke luchtreis te ondernemen. Toulet werd vergezeld door de heeren Libau en Brouez. Zondagochtend om zes uur .bevond de ballon zich te Lagarenne aan Act strand. De reizigers wierpen het anker uit, maar dit wilde niet in het zand blijven zitten, zoodat de ballon in zee werd gedrevin. Een schipper uit Etaple bemerkte de rei zigers, die in groot gevaar verkeerden. Het gelukte hem met groote gevaarvolle moeite de luchtscbippers uit hun benarden toestand te retldtn. Toultt en Liban, een handels reizigers uit Brussel, kwamen er elk met een beenbreuk af, terwyl Brouez, een juwelier uit Schaerbeek, behoudens de kneuzingen, welke allen ontvingen, zijn linker voet brak. 1 e Arezzo is een luchtreiziger, door den Vu\ van een hoogte van 30 voeten, ver pletterd. Het Russische staatsblad vermeldt de benoeming van Yermoloff, eenen bekenden schryver over liussischen landbouw, tot mii ïeier der staatsdomeinen. In deze be noeming ziet men eene belofte van ver beuring en vooruitgang in den landbouw. De werkstaking der uokweikeia t Huli nadert haar einde. De niet-leden van het Bond, wier aantal meer dan toereikend is, arbeiden onder bescherming van politie en militairen, zoodat het lossen en laden der schepen geene vertraging ondervindt. Thans zyn ook de kapitein en drie matrozen van de bark »King Jamesc, welke op reis naar San Fransisco in volle zee verbrandde, te San Fraucisco aangekomen, waar eenige dagen geleden zestien mannen van het schip de bemanning van een der sloepen werden aan wal gebracht. Zij hebben het hard te verantwoorden ge had. De boot, waarin de kapitein, zyn zoon en vijftien anderen zaten, sloeg om, kort nadat zij van de andere sloep was afgeraakt. Vier mannen verdronkende overigen klemden zich vast aan de kiel van de boot en zy bleven zoo minstens zes oren hangen, terwyl groote golven over hen heensloegen, totdat het hun eindelyk gelukte de boot weer om te keeren. Zij dreven nu dagen lang hopeloos rond zonder riemen of roer, zonder eten of drinken alles was by het omslaan van de boot verloren gegaan. Den tweeden dag stierf een der mannen van uit putting; den derden dag twee; den vierden dag nog drie, onder welke de zoon van den kapitein. De ongelukkigen werden woest voor zij bezweken en sloegen allerlei on samenhangende taal uit vloeken en ge beden. Ook van de nog levenden werden verscheidenen als krankzinnig, zoodat de anderen de grootste moeite hadden hen «enigszins tot bedaren te brengen. De vier laatstovergeblevenen waren ook op het punt van te bezwyken, toen er eindelyk redding kwam. Haffkine, assistent van Pasteur, die zich thans in Indië bevindt om proeven te nemen met zijn nieuwe inentingsmethode tegen de cholera, schryft aan een Russisch blad, dat hy de cholera nu meester is. Hij heeft met het beste gevolg een honderdtal personen ingeënt en belooft zijn methode wereld kundig te maken bij zijn terugkomst uit Indië. In het Zuiden van North Piatt County in den staat Nebraska is tengevolge van eene vonk uit, eene locomotief een ontzet tende prairiebrand uitgebroken. Dagen had by het afzenden van het laatste bericht de brand reeds geduurd. Een dorp is reeds ge heel in de asch gelegd, andere worden be dreigd. Zulk een prairiebrand heeft in vele jaren niet plaats gehad. In het kanton Schaffhausen, Zwitserland, is met 4920 tegen 1182 stemmen de dood straf weer ingevoerd. Zeven oorlogsschepen hebben bevel ge kregen in de Behringzee te gaan kruisen, om het toezicht te houden op de robbenvangst. Dezer dagen begint die weer en president Cleveland heeft eenige dagen geleden een besluit geteekend, waarby den bewoners van de Vereenigde Staten verboden wordt er aan deel te nemen. Groote nood schynt er in Rusland, ten spijt van de groote tegemoetkoming van particuliere zijde en van regeeringswege, nog altijd te heerschen. Ook doen de naweeën van de slechte oogst van verleden jaar zich nog ter dege gevoelen. De voornaamste oorzaak van dit alles wordt geweten aan de verregaande ontwik keling der boeren. Een hevige cycloon heeft in de Staten Kansas, Iowa, Nebraska en Missouri, Ame rika, gewoed. Onmetelijke schade is aange richt, vele kleine steden liggen in puin; talrijk zyn, naar men vreest de omgekomenen. In Servië houden de aardbevingen aan. In sommige steden en dorpen is niet on belangrijke schade aangebracht. Hier en 'laai ontstonden groote aaróspleten, waaruit water kwam gevloeid. Duizenden huizen zijn ingestort of staan ontredderd. Geen schepsel waagt zich in enkele streken onder dak te slapen. VERVOLG BINNENLAND. Uit Den Haag meldt men aan het »N. v. d. D.,« dat in verband met de vervulling van de vacature van hoofd-directeur der poster yen, ter vervanging van wijlen den beer Hofstede, een reorganisatie van de af- deeling posterijen en telegraphie aan het Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid in overweging genomen is. De minister van oorlog heeft bij zijne bevordering tot kolonel van den generalen staf het voornemen te kennen gegeven, na aftreding niet meer in het leger terug te keeren. In den kerktoren te Vollenhoven be vinden zich een massa kerkduivenonlangs bleek, dat de balken van het kerkportaal begonnen door te zakken ten gevolge van de groote massa duivenmest, die zich daarop bevond.' Men heeft de vorige week die mest verwijderd; er kwam niet minder dan tachtig hectoliter te voorschijn, die voor een gulden de hectoliter werd verkocht. Te Hallum (Ameland) is dezer dagen door een vierjarig knaagje de ouderlijke woning in brand gestoken. Door oudere makkers had hy met Paschen vuurtjes zien aanleggen en in navolging daarvan in de slaapkamer een vuurtje gemaakt. Huisraad en vee werden gered. De moeder echter, die even te voren was bevallen, schrikte zoo hevig, dat zij niet buiten gevaar verkeert. De kerktoren van Purmerland is sedart eenige dagen onrustbarend naar eene zjjde overgezakt De bewoners der omgeving hebben op last van hooger hand hunne huizen moeten verlaten, terwyl de school en kerk zyn gesloten. Men zal vermoedelijk spoedig overgaan tot het afbreken van den spits, waardoor men den toren hoopt te behouden. De verzakking is wellicht een gevolg van de verlaging van het polderpeil in het hoogheemraadschap Waterland van 1.10 AP. tot 1.30 AP. Heden wordt echter nader gemeld: Nadat in de beide laatste dagen de toren nog belangrijk was verzakt, is door den Burgemeester van Ilpendam (tot welke ge meente Purmerland behoort), dit schoone monument uit vroeger eeuwen publiek tot afbraak verkocht. De heer J. de Boer, van Oostzaam, is voor f 20 kooper geworden. Natuurljjk is die som zoo laag met het oog op het gevaarlyke van het werk. In liet bestek was door het gemeente-* bestuur bepaald, dat het werkvolk moest worden verzekerd tegen ongelukken. Alleen uit de Friesche gemeente Het Bildt, waarvan sedert nieuwjaar voor en na verschillende families naar het verre westen zijn vertrokken, zyn Zaterdag weder niet minder dan een 50-tal personen naar Ame rika scheep gegaan. Het bestuur der Vereeniging tegen de Kwakzalverij heeft zich per adres tot de ministers van binn. zaken en justitie ge wend, met het verzoek, om, door strenge toe passing der bestaande, als door het invoeren van nieuwe wetten, de kwakzalverij op ge neeskundig gebied te bestrijden, te beperken, of zoo mogelijk uit te roeien. hage het licht zag en waarvan ons 1 exempl. ter bespreking werd toegezonden. De groote belangstelling, die de methode Kneipp in den laatsten tijd gewekt heeft, zal ongetwjjfeld het debiet van dit werkje niet weinig verhoogen. Het omslag ziet er zeer aantrekkelijk uit en geeft een een gezicht op de kerk en het klooster te Wörishofen. Laten wy Pastoor Kneipp hierover zelf het woord voeren, die in zjjne voorrede zegt: »Er wordt in dit Kookboek opgegeven, hoe de spijzen met eenvoudige en gezonde voedingsmiddelen moeten bereid worden, opdat zij goed voeden, de gezondheid doen behouden en de natuur in hare kracht steunen* enz. (zie bladz. 4). Hieruit blijkt m. i. dat dit Kookboek niet alleen moet beschouwd worden als een werk onmisbaar voor de aanhangers van Kneipp's Waterkuur, maar tevens aan iedere huismoeder, die er prijs op stelt een degelijken, gezonden pot te koken, kan worden aanbevolen. Het groot aantal directeuren, dat voor de kermis verlof tot plaatsing vroegen, is niet gearriveerd. Niettemin is er genoeg om zoowel de Botermarkt als de Vischmarkt en aangrenzende straten geheel te bezetten terwijl de Vereenigde Rotterdamsche Tooneel- listen twee uitvoeringen zullen geven in de zaal Mourik en een Operette-Vaudeville en Café Concert Gezelschap het locaal van Concordia tot terrein gekozen heeft. We kunnen dus verwachten, dat het op de ver schillende avonden niet aan afwisseling zal ontbreken. Wat het gezelschap der Rotterdamsche Tooneellisten betreft, hierin vinden we nog verdienstelijke acteurs en actrices van de hier van ouds bekende Firma Bakker terug. We lazen een plaatselijk verslag over ge noemd gezelschap, waarin over een en ander een gunstig oordeel werd uitge sproken en de spjjt werd uitgedrukt, dat niet meer net publiek was opgekomen, daar het spel en de voordrachten geheel daarop waren ingericht. We hopen, dat hier dezelfde klacht niet zal worden geuit. Van het Operette Gezelschap hoorden we ook met lof gewagen. De Komiek moet verdienstelijk werken en weet niettemin zijn grappen binnen de perken der wel- voegelijkheid te bepalen. Voor het verdere willen we den tjjd niet vooruitloopen. In een volgend nummer zullen we daarover meer kunnen mededeelen. Heusden, van 6 tot 13 April. Geboren Cornelia, d. v. Cornelis Heijkants en Lyntje Poorter; Gerardus Petrus Albertus, z. v. Pieter Goutier en Geertje Antema. Overleden: Cornelis Jacobs 10 weken. practiseh kookboek in den geest van Kneipp, onder de leiding van den HoogEerwaarden Heer Pastoor Kneipp, samengesteld door eenige Zusters van het Dominikanerklooster te W örishofenis de titel van een werk, dat zooeven bij de firma P. J. Kraft te 's-Graven- Mijnheer de Redacteur l Gelief onderstaand als ingezonden stuk op te nemen. In de Protestantsche Noord-Brabanter van den 8siten dezer komt onderstaand be richt voor van den Nieuwendijk: In eene weide van den Heer Baasbank, alhier, gelegen onder Dussen, is het mond en klauwzeer uitgebroken. Om der waarheid wille diene, dat er hoegenaamd niets van bewaarheid is. Wel heefü de heer J. van Baasbank kennis ge geven dat er een koebeest niet in orde was, doch van bevoegde autoriteiten is gebleken dat er van mond- en klauwzeer in geen enkel geval iets waar was. 't Ware daarom ook beter geweest dat de berichtgever zich eerst van de waarheid had overtuigd, alvorens zoo een bericht in de Courant te laten opnemen en de wereld in te sturen. Hoe het ook zy wenschelijk ware het, wanneer hij in 't vervolg weer een nieuwtje van 't een of 't ander de rondte liet doen, schryver zich eerst beter op de hoogte stelde en van de waarheid overtuigd was alvorens hij bericht gaf aan den kran- tendrukker. Een vriend van de waarheid, Y. D. WOUDRICHEM. Van 1 tot 8 April werden in het visehwater dezer gemeente gevangen en aan den afslag gebracht 96 zalmen, die voor f 1.00 a f 1.20 per half kilo werden verkocht, en 850 elften, voor f 1.00 a f 1.70 per stuk. DUSSEN, 13 April. Aangevoerd 182 kilo boter. Prijs f 0.91f 1.11. Markt gezet f 1.02. Eieren f 0.70 per 26 stuks. DORDRECHT, 13 April. Tarwe. Jarige, puike Zeeuw tehe Vlaamsche en Overmaassche f 5.a 5.50, Over- maassche goede en mindere f -.d -.Nieuwe vuike Zeeuwsche, VI. en Overm. f 6.30 a 6.70, dito goede f 6.d 6.20, dito mindere en blauwe f 4.70 d 5.50, dito Zomer f 5.d 5.50, dito Canada f-.d -.Rogge. Zeeuwsche, Vlaamsche en Overmaassche f 5.00 3.50 /3— f 3.50 d 3.50. ƒ4. 0. d 7.50. d 6.— 5.20. Gerst. Winter Zwe. en VI. Zakmaat a 4.Overmaasch en Flakkeeseh Zakmaat d 3.50. Zomer Zwe. en Vlaamsch Zakmaat d 4.Overm. en Flakkeeseh Zakmaat f 3. Haver. Voeder f 3.10 a 3.70. Dikke f 4. Boonen. Witte f 5.d 7.Bruine f 4. Erwten. Blauwe Kook f 6.50 d 7.Voeder x 6.50. Koolzaad. Nieuw f a en jarig f a per hectoliter en puik Odessa op fper 240 kilo gehouden. Lijnzaad. Ordinair Memel fdito Koningsberger fen F eters burger op fd naar deugd gehouden. Raap koeken. Harde 75 d 80 de 1040 stuks. Lijnkoeken. Harde f 120.— a 130.de 1040 stuks. ADVERT ENTIEN. Alles tegen zeer billijke prijzen a contant, Wijksche poort. HEUSDEN. Verkrijgbaar PILSENERB1ER EXPORT LAGER EXTRA STOUT OUD BIER Aan huis bezorgd, zonder verhooging van prys. Wederverkoopers genieten rabat. p. 1/2 fl. f 0.12 0.08 0.06 EUVELSTRAAT, HOEK EUVEL. GOUDEN, ZILVEREN en NICKELEN Zeer concurreerende Prijzen. GLAS

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1893 | | pagina 1