Bij (lil No. behoort een Tweede Blad. Verkooping TIIND VRUCHTEN. De Domaniale Tienden JOH. C. BRANDERHORST Da Domaniale Tienden VERKOOPEN: niet te GENDEREN. 343e NEDERLANDSE» E STAATS-LOTERIJ. L. VEERMAN te Heusden. Herijk van Maten en Gewichten. Advertentiën. Opmerking verdient, dat er van de dekking der onkosten, door de legerwet te veroor zaken, met geen enkel woord wordt gerept, hoewel men toch wel recht had er iets van te hooren. Wilhelm II heeft gisteren een redevoering gehouden ten gunste van de legerwet geen eigenlgke troonrede bg ge legenheid van den aanvang^der perlementaire werkzaamheden van den Rijksdag, die toch ook nog wel andere dingen zal hebben af te doefi in zjjn vijfjarige levensperiode! De keizer wees in zgn betoog op de omstandig heden, welke tot de ontbinding van den Rgksdag van 1890 hebben geleid, hij drong aan op de noodzakelijkheid van legeruit- breiding, niet omdat er gevaar voor oorlog is, doch wjjl de bureu dreigen Germania te overvleugelen en zoo ging hij voort ter betooging van de wenschelgfe'neid en nood zakelijkheid om het regeeringsvoorstel met bekwamen spoed en ongewijzigd tot wet te verheffen, om aldus te eindigen: »Gaat heen, mijne heeren, ons aller God geve u Zgn zegen om een eervol werk in 't belang van ons vaderland tot stand te brengen. Amen.* Naar luid de berichten in verschillende Duitsche bladen, maakt dit ongewone, ge- improviseerde slot, grooten indruk. De Duitsche »Reichsanzeiger« bevat het verbod van den uitvoer van versche en ge droogde voedergewassen en stroohaksel, tot nadere aankondiging. Den Rijkskanselier wordt de bevoegdheid verleend uitzondering van deze bepaling te verleenen. Het besluit is Woensdag in werking ge treden. Men verzekert, dat het getal manschappen, die in Duitschland dit jaar na de keuring voor den werkelijken dienst zijn aange wezen, 90 a 100 duizend meer bedraagt dan voor de bestaande Jegersterkte wordt vereischt. Groote ontsteltenis is te Munchen teweeg gebracht door de ontdekking een er geheim zinnige ziekte waaraan de soldaten der lijf garde lijdende zijn. Alle manschappen werden een voor een ziek, en allen, zonder onder scheid klaagden over pijn in de maag. Een hunner stierf gisteren en een lijkschouwing bracht aan 't licht, dat de man aan ver giftiging door Pruisisch zuur was bezweken. Dienzelfden dag stierven nog 2 manschap pen, terwijl 2 anderen naar het ziekenhuis werden overgebracht. Op 't oogenblik liggen er 324 ziek. Men verwachtte heden dat er nog 4 zouden bezwijken. In de St. Stefanus-domkerk te Weenen hebben Dinsdag verschrikkelijke tooneelen plaats gehad. Omstreeks 4000 bedevaart gangers hielden na hunne terugkomst uit de bedevaartplaats Mariazell den gewonen feestelijken intocht in de St. Stefanuskerk. Toen ongeveer de helft der bedevaartgangers reeds in het gebouw was, vatte plotseling de op eene banier aangebrachte gedroogde i veldbloemen aan de kaarsen in de kerk vuur. Men wierp de brandende veldbloemen op den grond, waardoor er een vonken regen ontstond en waarop dadelijk het geroep van: brandvolgde. Er ontstond een wild gedrang. De menigte in de kerk glde naar de uitgangen, terwijl de andere helft der bedevaartgangers, die nog buiten stonden, juist wilde binnengaan. Vele per sonen werden ter aarde geworpen en tal van vrouwen vielen in zwijm. Eenigen, die tegenwoordigheid van geest hadden bewaard, trachtten de rust te herstellen, doch de paniek bleef tien minuten aanhouden. Vele personen, meestal vrouwen, werden ge kwetst en twee kinderen zijn levensge vaarlijk uit de menigte te voorschijn gehaald. Een geestelijke, die het hoofd niet ver loren had, liet te midden der vreeselijke verwarring plotseling het orgel spelen, waardoor de paniek bedaarde. Een dertigtal werklieden te St. Denis, die wegens wanordelijk gedrag door hun patroon waren on'slagen, trokken, met revolvers gewapend, naar de werkplaats en eischten van hun vroegere kameraden, dat zij on middellijk het werk zouden staken. Dezen waren daartoe natuurlijk niet geneigd; van woorden kwam het tot daden en er ont stond een geduchte vechtpartij, waarbij de aanvallers van hun revolvers gebruik maak ten, zoodat een groot aantal personen ge wond werden. De gendarmes slaagden er eiudelijk in de orde te herstellen en eenige belhamels in verzekerde bewaring te brengen. Volgens gerucht zou de Russische Groot vorst-troonopvolger, tijdens zijne reis van Petersburg naar Btrlijn, aan een aanslag op zgn leven ontsuapt zgn. Nabij Dunaburg, i:: Russisch Polen, waren namelijk eenigen rails van den spoorweg opgebroken, tenge volge waarvan eene vooruitrijdende locomo tief ontspoorde, zoodat men den trein, waarin de Grootvorst en zgn gevolg gezeten waren, nog tijdig kon doen stoppen. Een wissel wachter is verdwenen. Werd vroeger gemeld, dat de Israëlieten in Rnsland, wier Bijbelsche namen dikwerf aanleiding waren om, bij 't ontstaan van anti-8emietische bewegingen, hun huizen en winkels terstond te doen herkennen en en plunderen, verplicht werden anderen familienamen aan te nemen, thans meldt men aan de »Dailij Chronicle* te Londen uit Petersburg, dat een Keizerlijk besluit wordt verwacht, waarbij dergelijke naams veranderingen met strenge straffen worden bedreigd. Door den Gouverneur-Generaal van Ma cedonië is bevolen de dorpen Rozdana en Mirzeva en de heuvelen van Dekinskapja en Zbori-Omanje door troepen te bezetten, om de gewapende rooverbende, die uit Bul garije gekomen is en 't land sedert eenigen tijd onveilig maakt, zoo mogelijk te over meesteren. Naar uit Kaïro aan de Times* gemeld wordt, gelooft men aldaar dat de Khedive den Sultan verzocht heefr, Turksche troepen te zenden ter vervanging van de Engel- sche bezetting en de terugroeping van lord Cromer uit te lokken. Door den bliksem is te Monserrato een blok huisjes vernield, waarbij 4 vrouwen werden gedood en 23 gekwetst. Te Londen dreigt eene nieuwe werk staking van stokers en matroozen, wegens weigering der scheeps-eigenaars en reeders om met hun personeel van gedachten te wisselen over de regeling der loonen. De wandelliefhebber Grandin, die een voetreis onderneemt van Parijs naar Chicago, is Woensdag uit de Frausche hoofdstad vertrokken. Hij wandelt naar Havre, steekt van daar over naar New-York en loopt dan over Philadelphia, Harrisburg, Pittsburg en Toledo naar de tentoonstellingstad. Hij heeft reeds wandelingen van Parijs inaar Weenen en naar Moskou achter den rug. In Colombia zijn den ln Juli alle her- j bergen gesloten geworden om te voldoen aan een wet, dio onlangs aangenomen is. j De verkoop van geestrijke vochten is alleen aan apothekers vergund, in geval zij voor een geneesmiddel dienen. De wet zal streng toegepast worden zelfs de clubs mogen geen bedwelmende dranken voor het gebruik hunner leden verkoopen. De draukverkoopers dreigen, dat zij de wettigheid van dien maatregel voor de rechtbank zullen bestrijden. Een karavaan met 1400 kameelen is uit Peking vertrokken naar Chansi, om rijst te brengen aan de ongelukkige bewoners der districten, waar hongersnood heerscht. Er moet daar ontzettend geleden worden. Mannen moeten hunne vrouwen verkocht hebben voor prijzen van f3 a f 10 en ouders hunne kinderen. De sterfte is er zeer groot. Een brij van gedroogd gerstestroo is nagenoeg het eenig voedsel van de arme bewoners dier streken. De Times* verneemt uit Kairo, dat te Mekka sedert het begin van Juni 5000 menschen aan de cholera gestorven zijn. i De pelgrims keeren thans huiswaarts, waar door de ziekte afneemt. Dinsdagnamiddag heeft er eene ontplof fing plaats gehad in de steenkolenmijn te Thornhill nabij Dewsbury. Er zijn 130 men schen bedolven. Vier lijken zijn gevonden. De putten staan in vlam. Men vreest, dat een groot aantal mijnwerkers omgekomen is. Het versteende lijk van een jong meisje is door een landbouwer in de staat Tocona ontdekt. Hij was bezig een boomstam uit te graven, toen hij dit lijk op ongeveer twee voeten onder den grond vond. Men ver- [moedt dat het daar twintig jaar gelegen heeft en dat het door de bladeren, zand- stuivingen enz. is begraven. De boer liet het steenen lichaam naar zijn woning brengen en wuschte het met zorg af. Na het wasschen zag het er uit, als was het uit marmer gebeiteld. Bovendien was het op geen enkele plaats gehavend. De trekken, de natuurlijke vormen van bet lichaam waren in niets gewijzigd, in het kort, het was een volmaakt standbeeld. Men ontdekte aan dat versteende lichaam evenwel nog een verschijnsel, dat den doctoren levendig belang inboezemde. De lippen ea de wangen zgn gekleurd evenals die van een levend meisje en deze kleur verschijnt bij het opgaan der zon, om bg het ondergaan te verdwijnen. Wanneer de lucht regenachtig is, blgft het lichaam wit als marmer. Toen het lichaam werd ontdekt, droeg het een kleine gouden keten om den hals, waaraan een medaillon van hetzelfde metaal met de letters »E. de V.« Deze letters kunnen misschien licht verspreiden om te kunnen ontdekken, wie deze dame is. Onder de eerste kolonisten, die zich in deze streek waagden en de gevaren trotseer den, waaraan zij door de wilde stammen werden blootgesteld, behoorde een oude Franschman, genaamd Jeau Vallière. Hij was vergezeld van zgn vrouw en zgn klein dochtertje. Dit dochtertje werd een schoone vrouw. Zij heette Eniol. Op den ouderdom van 18 jaar vertoonden zich bij haar de verschijnselen eener zonderlinge ziekte. Des daags was zij vroolijk, maar des avonds werd zij somber en droefgeestig. Dikwijls verliet zij de woning harer ouders en ging alleen in bet bosch wandelen. Zij hoorde niemand en gedroeg zich als iemand, die niet goed bij zgn zinnen is. Op zekeren avond ging zij van huis en ver dween, om nooit weer in de woning haars vaders terug te keeren. Het woud werd aan alle kanten doorzocht, maar tevergeefs. Alles toont aan, dat het versteende lichaam dat is van het ongelukkige meisje. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders vau Heusden brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de herijk van maten en gewichten voor deze gemeente zal plaats hebben op 11, 12 en 13 Juli a.s., van des voormiddags 8 tot des na middags lVs uur. Belanghebbenden worden herinnerd dat de maten en gewichten behoorlijk schoon en droog ter herijk moeten worden aange boden en dat de onderdeelen van het gram uitsluitend aan de ijkkantoren kunnen worden geverifiëerd. Heusden, 5 Juli 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. van Eggklen. Honcoop. jflr&rttsgelijls: INient-WS. HEUSDEN, 7 Juli. Het water was Woensdagavond zoo laag, als niemand zich herinnert het ooit gezien te hebben. Het laagste punt was 0.53 A.P. dat is drie centimeter lager dan het vóór enkele jaren ook ééns geweest is. DUSSEN. Van de zeven leden van den Raad dezer gemeente moeten dit jaar drie aftreden, n.l.: Ad. Hendr. van Honsewjjk, Amarinus Bastiaan van de Koppel en Leons. van der Pluijm. Hunne herbenoeming, op 18 dezer, wordt algemeen verwacht. WAALWIJK. Alhier zijn Maandagavond op twee plaatsen de ruiten ingeworpenmen brengt die glazenmakerij ook al in verband met de namiddags gehoudene tiendverpach ting. Een der slachtoffers verklaart echter in 't geheel niets er mede te maken te hebben. Van den eigenlijken tiendpachter zijn de veldvruchten van een nabij zijne woning gelegen akker, vernield. De grove of koorn- en de suialtienden zijn hier voor dit jaar gegund voor f 41 aan den eenigen bieder. Andere jaren bracht zg f 300 a, 400 op. De handel in hoornvee in de Lang straat was sedert de vorige noteering iets vlugger, verscheidene kooplui waren aan wezig. Aanvoer zeer gering. Kalfkoeien en dito vaarzen f 190 a 200, weikoeien f a 00, melkkoeien f 00 a 000, hokkelingen en jarige kalveren f 30 a 170, nuchtere dito f9 a 12; slachtvee le qual. 60 a 70 ets., 2e qual. 55 a 60 ets vette kalveren a et., vette varkens 56 a 57 ets. (schoon) per lv.G.; biggen 18 a 14, berekend naar f 1,50 a 2.00 per week. Hooi. Handel vlug: prijs oud f 33, nieuw f30 per 500 KG. Daar de oude aardappelen in de Boven- Langstraat over het algemeen slecht be ginnen ie worden is de handel in nieuwe tamelijk vlug. Bij de kleine maat worden zij tegen 25 a 30 ct. per 5 L. verkocht. *NIEÖWKUIK. In den laten avond van Zondag 1.1., ten circa elf ure, trok eene bende van een honderdtal personen naar de afdeeling »de Hoeven« ouder deze gemeente, met het doel om den landbouwer J. van den Brand aldaar te gaan benadeelen, dewijl hij pachter geworden was van de tienden onder Druuen. Aldaar aangekomen hebben ze een 77 tal glasruiten verbrijzeld, een paar pruitnen- boomen afgebroken en een aantal boonen met staken uit den grond getrokken. Of men door deze daden van geweld het vermeende doel, afschaffing van de tienden, zal bewerkstellingen, zal zeker elk wel denkende moeten betwijfelen. De politie slaagde er nog niet in om de hoofdschuldigen in deze op te sporen. EETII EN. In de plaats van den heer A, Smits, die wegens vertrek bedankt bad, is tot Secretaris van het Alg. Armbestuur gekozen, de heer J. Smits. De heer Gt. Branderhorst Jz. is tot brievengaarder alhier benoemd, in plaats van den heer A. Smits, die E«then met- derwoon verlaat. HERPT, 6 Juli. De vruchtboomen be loven over het algemeen veel. Wanneer er geen bijzondere ongunstige verschijnselen bijkomen zal de oogst van appelen, peren en pruimen boven het middelmatige zgn. De haver en zomergerst staan ongelijk; van de haver zullen enkele stukken voor vee voeder moeten afgemaaid worden. De aardappelen staan er nog al goed voor. Rogge, tarwe, wintergerst en boonen staan middelmatig; enkele stukken zelfs be neden het middelmatige. Met de suikerpeeën is het zeer ongelijk gesteld. Het zaad heeft te lang droog in den grond gelegen. Een gezin in deze gemeente verloor in vijf weken tgds drie kinderen. WAGENINGEN, 5 Juli. Met de mede- deeling dat bij naar de Zondagsschool ging, verliet een jongen van 12 jaar Zondagmiddag de ouderlijke woning. Hij ging ech'er, met een tweetal makkers, naar de rivier om te baden. Bij den steenoven zonk hg in de diepe weg. De pogingen van een nabij zijnd te hulp geroepen visscher, om den drenke ling boven water te brengen mislukten. De badmeester, die inmiddels was aangesneld, begaf zich te water en haalde het lijk van den knaap uit de diepte op. Wie schetst de droefheid der ouders, toen zij zoo onver wachts de doodstijding vernamen, terwijl zg waanden hem goed en wel op de school banken gezeten Zaterdag en Zondagmorgen had hij nog geprofiteerd van de kostelooze baden der inrichting aan den Rijn. Op aanzoek der vereeniging voor Algemeen Belang heeft de Raad aan de Bad en Zweminrichting alhier, voor 1893 een subsidie van f 300 toegestaau. Aan het Rgnbad zijn Zaterdag 109, Zondag 87 en Dinsdag 1.1. 82 kostelooze baden aan minvermogenden verstrekt. Yan de 4 door »de Grondwet* ge stelde candidaten voor den gemeenteraad, hebben drie voor de candidatuur bedankt. Van wege het Nutsdepartement Wageningen zal op Woensdag 12 Juli in de school voor handenarbeid eene openbare les worden gegeven. Volgens den regenmeter der Rijks Landbouwschool alhier, bedraagt de gevallen regen over de maand Juni 25 mM., tegen 72 mM. over dezelfde maand van het vorige jaar. DALEM. Het is opmerkelijk, doch zeker ook tengevolge der droogte, dat dit jaar alle vruchten en verschillend ooft min stens 2 a 3 weken eerder rijp zijn dan andere jaren. Zoo vernamen we o.a. dat iemand reeds eene soort rjjpe handperen verkocht, die in den regel nooit vóór uit. Juli te gebruiken zijn. GORINCHEM. Maandagmorgen viel in beschonken toestand in de groote haven alhier de pakhuisknecht R. 8. Door spoedig toegeschoten hulp werd hij door de politie en J. Monshouwer, door middel van een bootje uit het water gehaald en zonder dat hij er besef van had, naar zijne woning gebracht en na van drooge kleederen voorzien te zijn te bed gelegd. Gisterenmorgen te ruim vijf ure, werd door den koopman in kersen J. v. d. Kolk alhier, op den Dortschen dijk aan het kanaal van Steenenhoek gevonden een in den grond gestoken wandelstok waaromheen een paar manchetten en waarop een brnin strooien hoed. Op een der manchetten was met pot lood geschreven het adres van den eigenaar. Daar sedert Maandagavond alhier een jong- mensch wordt vermist en de gevonden voor werpen diens eigendom zgn, bestaat het ver moeden dat hij zich het leven benomen heeft. Heden vernemen wij, dat zijn lijk in het kanaal van Steenenhoek is gevonden. IWM Hensden, van 15 Juni tot 6 Juli. Ondertrouwd: Hendrikus van Beersum, 30 j. en Janneke Maria Liefaard, 25 j. Geboren: Elisabeth Maria Aloïsa, d. v. L. L. Merk en M. de Werdt; Maria Johanna, d. v. M. v. Herwaarden en C. C. van Es Antonia Lamberta, d. v. M. v. Diein en J. v. d. Velden; Teun'je, d. v. H. Zwakhals en J. v. d. Pol; Wilhelmina Jacoba Adriana, d. v. C. J. de Harten A. Kuipers; Petrus Joseph, d. v. A. van Hoijwegheu en H. J. M. Peters. Overleden: Thomas Timmermans, 55 j. Drongelen, van 1 Juni tot 1 Juli. Getrouwd: C. A. Kamp en F. W. Schoondermark L. de Koek en G. Hoekstra. Overleden: Koelofje Bulthuis, 30 j., echtg. v, II. C. van der Meeren. Veen, van 1 Juni tot 1 Juli. Gebori'N: Antonia, d. v. F. v. Rijswijk en C. v. RijswijkJetze, z. v. G. Tjalma en F. Kuipers; Jan, z. v. J. 0. v. d. Vellen en VV. v. Wijnen; Marinas z. v. A. 't Lam eu P. Sicpman. Overleden: Cornelis Johannes v. Kamp-n 25 j Jan Balijen.-, 12 weken. Eethen c.a., van 1 Juni tot 1 Juli. I Ondertrouw»: Johannes Ggsbqrtus v. d. Heuvel jm. 31 j. en Maria Goverdina Bran derhorst jd. 20 j. Getrouwd J. de Lange en P. van der MoorenA. Mulder en M. v. d. Biesheuvel. Geboren: Antonie, z. v. W. de Koning en P. A. BonmanJozeph, z. v. M. ötorchart en W. Ugthoven; Cornelia Willemina, d. v. P. S 't Hooft en J. Schetselaar. Overleden: Jozeph Storchart 6 d.; Cor nelia Ruiter 38 j. echtg. van S. Fecker. xUarktberichten. DUSSEN, 6 Juli. Aangevoerd 200 kilo boter. Prijs f 1.27f 1.37. Markt gezet f 1.32. Eieren f 0.85 per 26 stuks. DORDRECHT, 6 Juli. Tarwe. Jtrige, puike Zeeuw- sche Vlaamsche en Overmaassche ƒ5.50 a 6.Over maassche goede en mindere f a -.Nieuwe xtuike Zeeuwsche, VI. en Overm. ƒ7.00 a 7.30, dito goede f 6.50 a 7.00, dito mindere en blauwe 6.a 6.50, dito Zomer f 6.a 6.50, dito Canada f 5.50 a 6.00. Rogge. Zeeuwtehe, Vlaamsche en Overmaassche f 5.50 a 6.00. Gerst. Winter Zws. en VI. Zabnaai f 3.70 a 4.20, Overmaasch en Flakkeesch Zakmaal f 3.a 3.50. Zomer Zws. en Vlaams ch Zakmaat f 3.70 a 4.20, Overm. en Flakkeesch Zakmaat f 3. a 3.50. Haver. Voeder f 4.50 a 5.Dikke 5. ƒ5.20. Boonen. Witte ƒ-.a -.Bruine ƒ0. a 0.00. Erwten. Blauwe Kook f a -.Voeder a 6.50 a 7.Koolzaad. Nieuw f a en jarig f a per hectoliter en puik Odessa op fper 240 kilo gehouden. Lijnzaad. Ordinair Memel fdito Koningsberger fen Peters burger op fa naar deugd gehouden. Raap koeken. Harde 80 «85 de 1040 stuks. Lijnkoeken. Harde fade 1040 stuks. ROTTERDAM., 4 Juli. Op de veemarkt waren ke ien. aangevoerd 1574 runderen, 270 vette en gras kalveren, 146 nuchtere kalveren7 schapen of lamme ren, varkens, 138 biggen, 2 bokken of geiten, 28 paarden, - veulens, - ezels. De prijzen waren als volgt: runderen \e qual. 72 cent, 2e qual. 64 cent, 'ie qual. 58 cent; kalveren le qual. 87 cent. 2e qual. 70 80 cent, ie qual. cent; schapen le qual. 00 cent, 2e quad. 00 cent, alles per kilo; varkens le qual. 00 a cent, 2e qual. 00 a cent, 3e qual. 00 cent, licht soort 00 a 00 cent alles per half kilo. Melkkoeien f 170 a 210, kalfkoeien f 180 a 240, stieren f 80 a 200, graskalveren f a pinken f 45 a 70, vaarzen ƒ90 a 140, alles mager vee; paarden f 50 a 90. Op de botermarkt werden aangevoerd 102/8 en 72/16 ton, en 882 stukken a '/s kilo; prijs le qual. f 50, 2e qual. f 46, 3e qual. 42, per half kilo 55 a 65 ets. A T E R il O O G T E KEULEF 4 Juli 1-74 M. boven 0. 5 Juli 1.70 M. 6 Juli 1.73 M. Waterhoogte Heusden. 4 Juli (voorm. 8 uur) 0.60 M.. -f- A. P 5 Juli 0.56 6 Juli 0.67 O n d ergeteekend eJLiid van tier» Gemeente raad te EETHEN c. a. en W et- houder, geeft bij dezen aan alle Kiezers kennis, dat hÖ wenscht in aanmerking te komen voor JLdd van den Gemeenteraad bij de aanstaande verkiezing op 18 Juli a.s., zoodat hij bg eene eventuëele benoeming die IN I III T aanneemt. De eerste trekking van de EERSTE KLASSE der 343ste STAATS-LO TERIJ vangt aan op 17 JULI e.k. SW Geheele en gedeelten van Loten zijn steeds voorradig bij den Gedelegeerde 2e klasse der Staats-Loterij, VAN De ONTVANGER i'ER REGISTRATIE EN DOMEINEN te Werkendam, zal in het openbaar bij opbod en afslag Op Woensdag 19 Juli 1893, des voorraiddags ten IO ure, ten berberge van WINK te Werkendam, onder Werkendam en De Werken. EN Op Donderdag SO Ju.Ii 1893, des voormiddags ten IO ure, iu DE BEURS te Heusden onder Aalburg, Heesbeen, Gansoyen, Op en Neer-Andel. Inlichtingen geeft voornoemde Ontvanger.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1893 | | pagina 2