Stroopapier. lij k Erven I i Verlak, ChemischMicroscopisch WEEKBLAD v FONDSEN u Best groot Oolijk en Vroolijk. BUREAU en Bacteriologisch Onderzoek. ADVERTENTIEN ABONNEMENTEN ie ZATERDAG 8 JULI 1883. Uitgever L. J. VEERMAN le Heusden. Kruideniers-artikelen. Puike Geldersche Waren, enz, enz. J. D. DIJK, Tl Ju De Weesinrichting te Neerbosch. Land- en Tuinbouw enz. Aiioop Aanbestedingen. best groot STROOPAPIER van L. VEERMAN te Heusden. TABAK, SIGAREN, SNUIF. Best Kleingoed enz., TAFELZUUR in Fleschen, Nieuw Voordrachtenboek, bevattende 24 komieke Scènes, Coupletten, Vroolijke Voor drachten, Liederen enz., met en zonder zang, benevens aanwijzing hoe men de stukken moet voordragen, door D. Junior. Groot succes voor Rederijkers en Pretmakers. Vuchterstraat H 18, 's-Bosch, Dr. P. WOLTERING. die niet geregeld in Officiëeie Beursnoteeringen voorkomen, s VERVOLG BUITENLAND. Het nieuwe legeronlwerp ie Duitscbland bepaalt de legersterkte op voet van vrede van 1 October 1893 tot 31 Maart 1899 op 479,229 mande eenjarige vrijwilligers daaronder niet medegerekend. Gedurende den dienst bjj het staande leger zijn de manschappen der cavalerie en der rjjdende veldartillerie de eerste drie, alle overige manschappen de eerste twee jaren tot een onafgebroken verblijf onder de wapenen verplicht. In geval van noodzakelijke ver sterking kunnen evenwel op bevel des Keizer de manschappendie aanspraak zouden hebben op verlof, onder de wapenen gehouden worden. Aan manschappen, die na een tweejarigen actieven dienst het leger verlaten, kan in het eerste jaar na hun ontslag verlof tot landverhuizing worden geweigerd. Manschappen, die drie jaren bij de cavalerie of de rjjdende veldartillerie hebben gediend, worden slechts voor drie jaren bij den eersten ban der landweer in gedeeld. In Hongarjje is menbehalve in de noordelijke streken, begonnen de tarwo te snijden. Op de groote, vruchtbare vlakte tusschen do Don au en de oostelijke Kar- pathen belooft de oogst goed, op enkele plaatsen zelfs uitstekend te zijn. In de zuidelijke streken en in Transylvanie echter heeft het gewas door de droogte veel ge leden, in de noordelijke streken heeft een overmaat van regen den oogst bedorven. Zeer geloofwaardige personen zeggen, dat Hongarije in staat zal zijn 40.000.000 cen tenaren graan, peulvruchten en meel uit te voeren. Te Paulton bij Blackpool heeft Zaterdag een spoorwegongeluk plaats gehad. Bij het maken van eenen scherpen draai raakte de locomotief en eenige wagens uit het spoor. Vier personen werden gedood en ongeveer 35 gewond* 13 i nenla n 1.1 Bij herstemming is in het hoofdkiesdis trict Beverwijk tot lid der Tweede Kamer gekozen de heer mr. Bon-et (Katholiek) met 1359 stemmen. De heer Van Loenen Martinet (liberaal) kreeg 1277 stemmen. Te beginnen met dit jaar zullen de nienw aan te stellen machinistleerlingen te Ilelle- voetsluis voor 12 in plaats van 10 jaren moeten teekenen. Terwijl Dinsdag avond eene jonge vrouw in de IJselstraat te 's-Gravenhage »De Oorlogskreet« ventte, werd zij plotseling ongesteld. Men bracht haar in eene woning binnen, en weinige oogenblikken later schonk zij het leven aan een kleinen Heilsoldaat. Te Grijpskerke heerscht weder de ge vreesde vlekziekte onder de varkens. Reeds drie dieren zijn afgemaakt. Te Rotterdam in de Spoorhaven heeft ligplaats genomen het stoomschip »Penam- buco«, uit Santos, met ruim 100 land verhuizers aan boord. Dezen emigranten, meest Russen zonder middel van bestaan, wordt de ontschepping belet. Een paar Staphorster jongens, van 17 en 18 jaar, hadden de aardigheid gisteren ochtend een vuurtje aan te leggen in het hooiland onder Rouveen, met het gevolg, dat 3 dagmaat land is afgebrand. Met moeite was het vuur des avonds gebluscht. Te Oosterhout ging een 19-jarige jongeling met een vriend op een afgelegen plaats zwemmen. Nauwelijks in het water zijnde, verdween hij iu de diepte en verdronk. Zijn vriend heeft door den schrik zijn spraak verloren. Te Afterden (gemeente Draten) zjjn twee kinderen van den kleermaker B., die speelden in een kuil, waaruit zand gegraven was, onder het instortende zand bedolven geraakt en gedood. Voor de Haagsche Rechtbank stonden Woensdag terecht 25 bedelaars. Een hunner had bij zij arrestatie f 90 bij zich, terwijl een ander iu het bezit werd bevonden van een spaarbankboekje ten be drage vau f700 De 1 .ndbouwerszoon E. VVarringa te Ets, gemeente Borger, die voor eenigen tijd ver keering had gehad met Rika Wenning, 23 jaar oud, heeft dit meisje door twee revolverschoten in hare woning gedood. Wetende dat Rika's broeders op het land waren en dat haar vader van huis was ver trokken, is hij naar haar huis gegaan om haar alleen te ontmoeten. Misschien heeft hij haar hier verzocht om de liefdesbetrek king, die door het meisje op verzoek des vaders afgebroken was, weer te hervatten. Het zal hem niet gelukt zijn Rika daartoe over te halen. Voorts moet er eene worste ling hebben plaats gehad, hetwelk men meent te mogen afleiden uit krabben op des meisjes bloote armen. Toen moet bij de twee schoten op haar hebben gelost, waarvan een haar achter het oor en een in den schouder trof. Rika is toen naar buiten gevlucht en wilde eene achterdeur aan den zuidkant der woning weer binnentreden, waar zij is bezweken. Een der buurvrouwen heeft op hetzelfde oogenblik Warringa uit den bander ten noorden van het huis zien komen. Bij het gewonde meisje komende, zag zij nog eenige teekenen van leven. Spoedig trad de dood inhevige bloedstor ting bad niet plaats. De dader, welke gevlucht was, is "echter spoedig door de maréchaussees gevonden in een greppel in een dennenbosch. Hij had nog eene revolver en eenige boterhammen bij zich. Hij is eerst bij het lijk gebracht, waar hij zoo men ver neemt heeft ontkend. Later is hij naar het cachot der maréchaussee en heden ochtend naar Assen vervoerd. De vette beesten worden in de omstreken van Breda verkocht voor 27 a 28 cents de halve kilo. Koeien, wier waarde ge woonlijk f 140 was, worden nu geleverd voor f 55. Toch houden de slagers het vleesch op 45 cent de halve kilo. Verscheidene boeren aldaar hebben be sloten op beurt een rund te slachten en uit te ponden. De pokken komen nu te Hillesluis reeds in vele gezinnen voor. Gelukkig zijn ze niet van ernstigen aard zoo het schijnt; ten minste er zijn nog geen sterfgevallen aan geweest. Wegens de langdurige droogte zijn te Dinxperlo de gemeentepompen gesloten en worden dagelijks tusschen 12 en 1 uur hoogstens drie emmers drinkwater voor elk huisgezin verstrekt. Het voornemen bestaat om te Amsterdam op Zondag 23 dezer eene groote betooging op touw te zetten ten gunste van algemeen kiesrecht. De wed. De Kraker, die wegens moord op haar echtgenoot, werd veroordeeld en te Gorinchem gevangen zat, moet in hare geestvermogens gekrenkt zijn en naar een geneeskundig gesticht ter verpleging zijn opgezonden. Door 24 peurders uit de gemeente Oud- Beierland is een verzoekschrift verzonden aan de Provinciale Staten van Zuid-Holland, om niet aan te nemen het voorstel van Gedeputeerde Staten, waarbjj o.a. ook aan hen verboden wordt, aal en paling te visschen door middel van de peur. Ook uit andere plaatsen van de Hoeksche Waard eu het eiland IJselmonde zullen adressen iu denzelfden geest aan de Staten verzonden worden. Ten huize van den heer Henry Tindal, Sarphatikade te Amsterdam, had eergisteren nacht een ernstige gasontploffing plaats. De huisbewaarder nam iu het sousterrein een sterke gaslacht waar en zonder eenige voorzorgen begaf hij zich met zijn vrouw met een lichtje in de bergplaats van den gasmeter. Onmiddellijk daarop had de ont ploffing plaats. Natuurlijk dat de verwoes ting in het sousterreiu het grootst is, de zoldering werd stuk geslagen en de vloer van de bovengelegen vestibule iets opgelicht. Dat de ontploffing vrij krachtig was, be wijst de omstandigheid dat een gesloten deur op de derde ve; dieping met geweld opensprong en dat de lantaarn van het trappenhuis werd vernielu. Brand had niet piaats. De huisbewaarder en zijn vrouw werden beiden 'zeer ernstig gewond. Spoorwegongelukken. Te Zevenaar is tengevolge van een verkeerden wisselstand, een passagierstrein uit Doetinchem tegen 2 goederenwagens opgeloopen. De machine drong diep in beide wagens door, terwijl van de passagiers verscheidenen werden ge wond, hoewel gelukkig niet ernstig. De postcondacteur had een vrg diepe wonde boven het oog en een assistent van het station Wehl, die met verlof ging, had zich zeer ernstig aan het hoofd gekwetst. De schade is zeer groot. De trein der Geld.-Overijselsche Locaal- Spoorw.-Mij., die van Neede te Borkuloo aankwam, stoomde zonder te stoppen het station voorbij en kwam daardoor in bot sing met de stoomtram, die juist van Deventer kwam en nabij het station de spoorlijn der Locaalspoor moet oversteken. Van de tram werden twee wagens om vergeworpen, waarvan de laatste bijna ver brijzeld werd. De locomotief van den trein werd ook erg beschadigd. Gelukkig kwamen de meeste passagiers met den schrik vrij, behalve drie, die in den laatsten tramwagen zaten en lichte kneuzingen bekwamen, en de tramconducteur, die het sleutelbeen ge broken heeft. De machinist en stoker van den trein, welke door den burgemeester direct op het terrein in verhoor werden genomen, gaven tot hun verontschuldiging op, dat ze ver moeid waren en in slaap waren gevallen. Zondagnamiddag had te Arnhem een vergadering plaats van weezen en oud- weezen van Neerbosch, die thans te Arnhem of in de omstreken wonen. Achtereenvolgens werden besproken de voeding en kleeding, de slaapzalen en de straften. De meesten der twintig tegenwoordigen spraken een ongunstig oordeel uit, zoowel wat de drie eerste punten betreft als ten aanzien der straffen. Een der aanwezigen bracht in her innering, dat een meisje, met huiswerk bezig, haar muts had afgezet, waarop mevrouw Van 't Linden hout, dit ziende, haar de beide haarvlechten afknipte. De volgende motie werd met algemeene stemmen aangenomen: »De vergadering van oud-weezen, ge houden op Zondag 2 Juli 1893, ten huize van L. Diepenhorst, Spijkerstraat no. 51 te Arnhefh gehoord de verschillende besprekingen over de door hen ondervonden behandeling in de inrichting; verklaren eenparig, dat de behandeling vrijwel overeenstemt met de beschrijving, dooi den heer Van Houten gegeven in zijn brochure; tevens dringt de vergadering er ten sterkste op aan, dat de heer Van 't Lindenhout, in het belang der Weesinrichting, een aan klacht indiene bij de justitie, wegens de be- leediging, voorkomende op pag. 22 der brochure Van Deth.« Volgens de »Ainst.« is Zaterdag te Arn hem door den rechter-commissaris verhoord, het zoontje van den heer Van Deth. Het verhoor duurde van 10y2 tot 3y2 uur. Ook waren daar gedagvaard en aan wezig de chef-klompenmaker met 3 jongens van de Weesinrichting te Neerbosch. Ook is in verhoor genomen het dochtertje van den heer Van Deth. Het bfad voegt er bij, dat de heer Van 't Lindenhout zelf later zal worden gedag vaard. In »Het Oosten« van heden deelt de heer Van 't Lindenhout mee dat de personen aan wie hij verzocht zich als commissie van onderzoek te willen constitueeren, hem zijn aangewezen door de heerenP. J. L. R. Roosmale Nep ven te Doorn, H. J. Koper te Hees en mr. F. J. Korthals Altes te Am sterdam en ten slotte dat de commissie tot stand gekomen is, en zoo spoedig mogelijk hare taak zal aanvaarden. ÏNeêrlandKch lu<iië. Aan het »Bat. Nbl.« werd den 4eD Juui uit Penang geseind: De petroleumwerken te Babalan zijn door Afjehers verontrust; zij hebben echter geen schade aangericht. De directeur en zijn personeel zijn naar Klambir vertrokken en het werk aan de petroleumbronnen staat stil. Door tweehonderd soldaten worden de werken bewaakt. Kolonel Van de Pol opereert van vier zijden en tracht den vijand, die eene benting bouwt tusschen Babalan en Klambir, te omsingelen. De openbare meening hier is zeer tegen de Nederlandsche Atjeh politiek de toestand wordt als ernstig beschouwd. Uit eene omvraag, dezer dagen gedaan aan de suikerfabrikanten in Nederland, om trent de uitgestrektheid die dit jaar aan de beetwortelteelt is gegeven, blijkt dat dit jaar in ons geheele land 27,500 hectare met suikerbieten zullen beteeld zijn, tegen 23,600 hectare in 1892. De vraag of het wensehelijk is uit de aardappelen de bloemen te verwijderen schijnt blijkens proeven bevestigend te moeten worden beantwoord nlals de bloemen eerst goed ontwikkeld zijn. Als een voorbeeld dat de verwijdering van de bloemen aan de knollen ten goede komt, wordt gewezen op de behandeling van bloembollen. Alle bol- en knolgewassen, van welke men geen zaad wenscht te winnen, kunnen op deze wijze worden behandeld ten voordeele van de knollen. Dood aan de muizenUit Borger wordt bericht, dat de uitwerking van Loeflers middel, waarmede daar gedurende 14 dagen proeven zijn genomen, in zoo verre merkbaar is, dat er een aanzienlijke vermindering van muizen heeft plaats gehad, doch dat geen doode muizen zgn gevonden. De muizen moeten das of dood in den grond liggen, öf naar het aangrenzende niet in de proefneming betrokken land vertrokken zijn. De vernieling is sedert 14 dagen op dat land gestuit. Aan het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid werd Woensdag aanbesteed le. het uitvoeren van bagger werk tot verruiming van het vaarwater in de rivier de Oude Maas bij Dordrecht, behoorende tot de werken der Dordtsche waterwegen. Minste inschrijver T. Volker te Dordrecüt, voor f 4600. 2e. het herstellen der Rijksririerwerken op het Pannerdensch Kanaal, den Neder- Rgn en de Lek van de buitengewone winter- schade, ontstaan door ijsgang in den winter van 18921893, in 4 perceelen. Minste inschrijvers: le perc. J. H. Hoyng te Pan- nerden, voor f2876; 2e perc. F. E. Ter- windt te Pannerden, voor f3274; 3e perc. J. P. de Groot te Giessendaoi, voor f7178; 4e perc., dezelfde, voor f 6844. 3e. het verder verlengen van den strek dam voor den beneden-mond van het Har- telsche gat, aan den Imkeroever der Botlek, tusschen de kilouieterraaien CLIII en GLIV ter verbetering van de Nieuwe Maas beneden de Oostpunt van Rozenburg. Minste in schrijver B. de Waard te Nieuwenhoorn, voor f 7818. 4e. het uitvoeren van baggerwerk op de Nieuwe Merwede. Minste inschrijvers B. D. van Tienhoven te Gorinchem en (J. Visser Gz. te Sliedrecht, voor f 92.838. 5e. het aanbrengen van oevervoorzie ningen langs ue Nieuwe Merwede, behoo rende tot de werken der Merwede en de Killen. Minste insehrgver A. Kraag e veld te Sliedrecht, voor f 10080. 6e. het maken van eenen strekdam en het verrichten van baggerwerk tot verbete ring van de rivier den IJsel, boven de Schipbrug te Wester voort tusschen de kilo- meterraaien XX en XXII der herziene rivier- kaart. Minste inschrijver P. Heil, Zwolle, voor f 13479. Door de directie der marine te Amster dam is aanbesteed lo. het doen van eenige herstellingen en vernieuwingen, benevens het tot 31 December 1893 onderhouden van de gebouwen en inrichtingen, behoorende tot 's rijkswerf, ge- schutwerf en lijnbaan. Ingekomen 9 bil jetten; minste inschrijver D. J. van Riems dijk, te Sliedrecht, voor f 9300. Door het provinciaal bestuur van Noord- IIolland is bij enkele inschrijving aanbesteed: Het verdiepen van eenige gedeelten van het Noordhollandsch kanaal. Raming f 14,500. Minste inschrijver J. Goedkoop Dz. te Amsterdam, voor f 11,562. Gemengd en _A.IJe.rlei. Doctoren-humor. A: Ja, dokter, men heeft u laten roepen, maar ik moet rondweg zeggen dat ik niet het minste vertrouwen in uwe kunst stel. Dokter: O, dat is niets, mijnheer. De os stelt ook geen vertrouwen in den veearts en toch cureert hij hem. In een der Zuid-Afrik, bladen vinden we het volgende gebed van een Kaffer: >Hallnja! Heere; jy het jon in die laatste tyd rechte goed gedra. Kyk die gras, kyk die gousblom, kyk die banya water in die sloot, kyk die bees. Hulle wil almal uit holle vel spring van de gladyt. Kyk hoe holle hol en schop achterop nets die jonge rueide van die baldadigheid. Dan kyk al die mense, hulle mielies, hnlle osse, hulle erd- apples, hnlle 3chaape, hnlle boone, hnlle pampoen, hulle ertjes. Alles is volop en hnlle kinders is almal boekepens van de vettegyt. Ja allemal, maar alleen Jeremias zyn kinders nie. Ons wil erken, Heere, dat jy jou planne mooi achter mekaar gezet het, en dat jy jou best gedoen het van deze jaar, maar toch Heere, jy het nie padlangs gehouw met Jeremias nie. Jeremias, hy het hom in die tyd goed gedra. Hy het laat staan die vloek en patgege voor die vrouw mens. Hy het alle weke jon trepens in die kerkbord ge- goi, en hy het laag tyd nie ver jou ergenis aangedoen nie. En kyk Heere, wat het jy gemaakt? Jy het jon blits geschiet, en Jere mias zyn melkbokke almal doodgeslaan. Jeremias, Heere, hy voel nie lekker nie onder die dingen. Toen hy in de zonde was het jy zy beste vooros late vrek. Het was tog nie mooi nie. Om zy goddeloosheid het jy zy kleine Lukassie stilletjes in die seeppot laat verongeluk. Nou dit was ook nie ma- nierlyk nieen kyk nou, daar vreed die asvogels Jeremias zy melkbokke almal op. Perbeer nonJeremias hy was in jou plek gewees. Wat het jy gemaak als hy jou kinders en jou melkbokke doodgeschiet het? Maar, Heere, ons moet vollens jou wette handel en mekaar almal die foute vergeeve, Halluja Vader: »Die herberg heet: »de gouden ooievaar. Zoontje: Komen dan daar de rgkelui's kinderen vandaan, pa? ADVERTENTIEN. Met het oog op den steeds toene menden prijs van het Stroo, moet bjjgevolg het Stroopapier weidra eene belangrgke prijsverhooging ondergaan. Ieder voorzie zich dus bijtijds. Voor het oogenblik wordt, zoolang de voorraad strekt, afgeleverdper riem a 1 1.15 en per pak van 3 riem f 3.15, in den Boekhandel en SMKI1C WIlUkLV, Ontbijt-, Snipper- en Candijkoek, Alles tegen zeer billijke prijzen a contant, HEUSDEN. Wgksche poort. Franco toezending, na ontvangst van postwissel a f 0.50 of van ÏO blauwe postzegels, door Doekhandelaar GRACHTSTRAAT,GRONINGEN. VOOR met opgaven van UITLOTINGEN, VERGADERINGEN, EMISSIEN, 'enz. Verschijnt eiken Zaterdag-. d 20 Cents per regelen d 75 Cents per 3 maanden, franco per post worden aangenomen door den Boekhandelaar JL® VJElïiJE{,i\IA.iN te HEUSDEN.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1893 | | pagina 5