moeten uitstaan. De bedelaars hebben hunne misdaden bekendalgemeen verwacht men voor hen eene zeer strenge straf, die zij trouwens ruimschoots verdiend hebben. Üe kinderen echter zjjn daarmede niet gehol pen; zij zullen hun levea lang mismaakt big ven. Gisteren werden te Antwerpen ruim 400 landverhuizers, komende van Polen en Ga- licië, afgewezen, op grond van den algemeen ongunstigen gezondheidstoestand in hun land. Zg moesten derhalve weder naar hun land teragkeeren. De timmerlieden te Nancy hebben tot den minister van binnenlandsche zaken het verzoek gericht, de vreemde werklieden een bgzondere belasting op te leggen, welker opbrengst zou strekken tot het vormen van een fonds voor oude en ge brekkige werklieden. Ze verzoeken tevens, dat het aantal vreemde werklieden beperkt worde tot 10 pCt. van het aantal Fransche. Aan het feestmaal voor de burgerlijke autoriteiten te Metz bracht de Keizer den Lotharingers zgn warmen dank voor de ontvangst. Hg zag daarin het bewijs, dat zg zich naar wensch gevoelden in het Rijk. Hg had gehoord: wg Lotharingers zgn trouw en conservatief en willen den vrede. Daarom had hij in hun midden zich een woning verschaft. Daaruit konden zij op maken, dat zij ongestoord zich aan hun zaken wgden. Het Duitsche Rijk verzekert hun den vrede. Duitschers zgn zij en zullen zjj blgven. Daarvoor zorgt God en het Duitsche zwaard. De Keizer dronk op het Rgksland en de trouwe Lotharingers. De prins van Napels is te Metz en die kleine tijding is eene groote gebeurtenis. Italië heeft door die daad een definitief zegel gezet op het drievoudig verbond en het is een stellig feit: de scheiding tusschen Frankrgk en Italië is onherroepelijk, onher stelbaar, volledig. Nooit zal Frankrijk het vergeten dat de Italiaansche kroonprins de eerste vreemde vorstelijke persoon is, die nevens den keizer van Duitschland aan 't hoofd der Duitsche troepen de oude hoofd stad van Lotharingen binnenrgdt. Frankrgk kan zooveel ongelgk hebben als het wil; maar men begrjjpt niet dat Italië met opzet eene daad heeft begaan die de Franschen als eene bloedige beleediging aanzien. Men zegt dat koning Humbert het per soonlijk zoo gewild heeft. Wat er van zg, Italië is den weg der uitdagende politiek jegens Frankrgk inge treden. De zuider-brigade van het Oostenrijksche leger, bestaande uit infanterie, jagers te paard en artillerie, heeft een tocht volbracht, die allerwege bewondering afdwingt. De legerafdeeling is het Madritsch-Joch in Zuid Tirol, een steil opgaand bergpad op een hoogte van 3000 M. met gletscher-gs bedekt, welke overtocht reeds voor toeristen hoogst gevaarlgk wordt geacht, overge trokken in de volmaakste orde, zonder iemand of iets achter te laten. Een bende roovers, als Turksche gen darmes verkleed, is onlangs in het dorp Glicova aan de Turksch-Grieksche grens gekomen en heeft daar een huis geplun derd. De roovers gaven voor over de Grieksche grens'gekomen te zjjn om een bende roovers te vervolgen, hetgeen, volgens een over eenkomst tusschen Griekenland en Turkije, geoorloofd is. Zij vroegen in het dorp nachtverblijf bij een Turk, die daar woonde, kwamen 's nachts in de slaapkamer van den heer des huizes, bonden hem en de zgnen, roofden zijn geld en alles wat eenige waarde had en maakten zich toen uit de voeten. Ook de roovers op Sicilië zetten met de meeste onbeschaamdheid hun misdaden voort. Vgf gewapende roovers hebben een grond eigenaar van zgn bed opgelicht en hem slechts tegen een losgeld van 2000 lire in vrijheid gesteld. Een andere grondeigenaar heeft een dreig brief ontvangen, waarin hem bevolen wordt een groote hoeveelheid wapenen en munitie te bezorgen. De politie te Pest heeft een groote bende valsche munters gevangen genomen, die reeds een kwart millioen valsch geld had gemaakt, waarvan veel in omloop is. Over het kanaal naar Corinthe wordt door een vakman, die pas uit Griekenland is teruggekeerd, een zeer ongunstig oordeel geveld. Het kanaal zal eerst over de twee of drie maanden voor de scheepvaart open gesteld wordenmaar het is de vraag, of het wel 's winters door groote postschepen gebruikt zal kunnen worden. De haren aan den ingang is verkeerd aangelegd. Bij noor denwind is het binnenloopen er onmogelijk. De zuidelijke dam aan den westelijken in gang is reeds gedeeltelijk vernield en de dammen en muren zgn er over het alge meen niet sterk. De rotsachtige kanaal bedding is gevaarlgk en de electrische ver lichting is onvoldoende. Aldus oordeelt die deskundige en hg voegt er bij, dat ook verscheidene vertegenwoor digers van vreemde mogendheden berichten in denzelfden geest aan hunne regeeringen zonden. Van 7000 bedevaartgangers uit Algerië om van een rond getal te spreken die naar Mekka getrokken waren, zgn slechts 5000 teruggekeerd. De overige 2000 zgn het slachtoffer geworden van de cholera en van ontberingen. De Russische minister van binnenl. zaken heeft bepaald, de uitzetting van joden uit de provinciën waar hun het langer verblijf is ontzegd, tot 1 Juni 1894 uit te stellen, terwijl hun nog een langer uitstel kan worden toegestaan. Russiche bladen verwachten, dat de Czaar zgn zwager, den nieuwen Hertog van Coburg, zal verzoeken als hoofd van het Huis Coburg Vorst Ferdinand van Bulgarije aan te manen zijn troon te verlaten. Monte Carlo heeft weder een slachtoffer gevorderd. Een voorname Rus, Sergius Ruwisck, schoot zich dood na geheel zgn vermogen bij de roulette te hebben verloren. In het land van Wales is het werk in de koleumgnen geheel hervat. Uit Londen wordt gemeld Zeer ernstige oproerigheden vielen er voor te Alfreton, in het graafschap Derby, waar duizend werkstakers de gebouwen der kolenmijn Toadhole totaal vernielden en vervolgens naar de mijn Shirland optrokken. Daar de politie machteloos was om deze bende te beteugelen, werd er infanterie ontboden uit Sheffield. Op vele andere plaatsen werden door de werkstakers wan ordelijkheden veroorzaakt. Te Barnsley in het graafschap York hebben eenige duizenden mijnwerkers op de mijnondernemingen Silkstone en Hayland alles kort en klein geslagen en den direc teur benevens verscheidene ambtenaren ge wond. Daarna hebben zij te Rockingham de kantoren eener rnjja in brand gestoken. De overheid van Barnsley heeft besloten troepen te ontbieden. Te Chesterfield hebben de werkstakers, met ijzeren staven gewapend, zich meester gemaakt van de mgnen. De politie, die, gesteund door de soldaten, veel moeite had zich een doortocht te banen, werd gesard de bevelhebber sommeerde hen toen drie maal om uiteen te gaan en waarschuwde, dat er gevuurd zou worden. Na verloop van 20 minuten trokken de mijnwerkers af. Wegens gemis aan kolen heeft de Mid land Railway* bekend gemaakt, dat hare groote werkplaatsen en machine-fabrieken te Berby voortaan elke week van Woensdag tot Maandag gesloten zullen zgn. Hierdoor worden van 6000 tot 7000 werklieden ge troffen. Ook in sommige streken van Engeland is dit jaar een veel grootere hoeveelheid fruit geoogst dan eenig vorig jaar. De markten zgn overladen, sommige kweekers hebben den aanvoer gestaakt, omdat de opbrengst de vervoerkosten niet dekt. Enkele boeren voeden nu hun vee met appelen en peren. Te Londen brak eergisteren ochtend een hevige brand uit in een magazijn van verf waren en oliën. De eigenaar wist nog zijne vrouw en twee zijner kinderen te wekken, terwijl er nog vier op eene hoogere verdieping sliepen. Op het oogenblik dat hij uit een raam wilde springen viel hij, door den rook bedwelmd, in de vlammen terug. Zijne vrouw sprong met twee kinde ren van het balkon op straat, waar het drietal ernstig gekwetst werd opgenomen. De vader en vier zijner kinderen hebben hun dood in de vlammen gevonden. Over den dood van Emin-Pacha worden door den heer Swann, die geruimen tgd aan het meer Tanganyika verblijf hield, eenige bijzonderheden gemeld. Te Ubiqui ontving de heer Swann van vier ver schillende ziiden het bericht, dat Emin in het laud van Manuyma was vermoord, welk lot eveneens ten deel viel aan zijn 30 Nubische soldaten, die vervolgens wer den opgegeten. De groote Afrika reiziger was op zijn tocht naar de kust het land van Ricumba doorgetrokken, toen hij in het kamp van e*n Arabisch hoofd aankwam. Hjj werd daar te midden van een troep Arabieren door eenigen dezer herkend, die hem ver weten op het Victoria-meer hun stamge- nooten te hebben gedood. Onmiddelgk daarop viel men onverwacht Emin aan en maakte men hem en zgn gevolg met mes steken af. De heer Swann heeft de noodige bevelen gegeven, om in het bezit te komen van de nagelaten papieren van Emin-Pacha. i 'laacselijk Nieuws. HEUSDEN, 8 Sept. Gisteren liep alhier een koopman van buiten met haring te venten. Door enkele personen werden daarvan haringen gekocht, die zeer veel gelijkenis hadden met bedorven visch. De politie, hiermede in kennis gesteld, hield de koopman aan, liet de visch door den keurmeester onderzoeken, met gevolg dat de partij werd afgekeurd en onschade lijk gemaakt. Door een polderwerker was voor enkele dagen bericht ontvangen, dat zgn broeder te Leerdam aan cholera overleden was. Hij begaf zich daarop derwaarts om de begrafenis bg te wonen, met zich nemende zijne vrouw en twee kinderen. De gezond heidscommissie, hiermede bekend geworden, liet zijne terugkomst op Dinsdag 1.1. ver beiden, waarop het geheele gezin in het ziekenlokaal in afzondering is gehouden. Gelukkig hebben zich daarbij tot heden geen ongunstige verschijnselen voorgedaan. In de Dinsdag 1.1. gehouden raads- gadering werd het benoemde raadslid, de heer L. Verhoeven, als zoodanig geïnstal leerd, die vervolgens in dezelfde vergadering werd benoemd tot wethouder, in plaats van wijlen den heer A. H. J. Verhoeven. WAALWIJK. De handel in hoornvee in de Langstraat was bij flinken aanvoer tamelijk vlug. Kalf koeien golden f140 a 240, dito vaarzen f 130 a 180, melkkoeien f 00 a 00, hokkelingen en jarige kalveren f 00 a f 00, nuchtere dito f7 a 12; slachtvee le qual. 65 a 70 ets., 2e qual. 62 a 64 ets., vette kalveren 80 a 95 ct., vette varkens 00 a 00 ets. (schoon) per K.G.; biggen 10a 00, berekend naar f 0,00 a 0.00 per week. Hooi. De handel blijft in dit artikel wordt levendiger en voor de persen wordt reeds druk gekocht. Voor de beste qualiteit wordt f 27 per 500 K.G. besteed en voor de mindere soort f 19 a 20. De aardappelen in de Boven Langstraat wisselen thans tusschen f 2.20 a 2.50 per H.L., terwijl appelen f 1.a 2.50 en peren f 1.50 a 2.per H.L. afdoen. De brigadier-titulair der kon. maré chaussee J. Hagenauw, van de brigade al hier, is voor betoonden dienstijver enz. door H. M. de Koningin-Regentes begiftigd met de eere-medaille van de Oranje-Nassau orde. UITWIJK. Men verzoekt als een bizonderheid te willen melden, dat door den landbouwer A. N. een aardappelstrouk ge rooid werd, waaraan 118 stuks gegroeid waren, waaronder 50 groote. DUSSEN, 5 Sept. Heden werden de drie herkozen raadsleden, de heeren Ad. H. van Honsewijk, A. B. van de Koppel en L. van der Pluijm, in eene voltallige raads vergadering beëedigd en geïnstalleerd. Het werk der in aanbouw zijnde R.-K. kerk vordert goed en beloofd dat van de afgebrande kerk in pracht te zullen overtreffen. BABILONIENBROEK. De nieuw ge bouwde pastorie der Ned. Herv. gemeente, een gebouw, dat den ontwerper van Gooi en den aannemer Remmers alle eer aan doet, is gereed en opgeleverd. WOUDRICHEM. In de vorige week werden in het visch water dezer gemeente gevangen en aan den afslag gebracht 91 zalmen, die voor f 0.80 a f 1.10 per half kilo werden verkocht. Wegens den verboden vischtijd mag slechts met kleine zegens gevischt worden. WAARDHUIZEN, 7 Sept. Door eene onbekende oorzaak ontstond gisteravond omstreeks 10 uur brand in de bouwmans woning van C. Verhoeven, die zich zoo spoedig uitbreidde, dat binnen den tgd van iy8 uur woning en schuur een prooi der vlammen was geworden. Met veel iuspanniug wist men eene woning aan de overzijde te behouden. Na afloop verscheen de gemeente-brandspuit om de nog brandende puinhoopen te be waken. Alles was tegen brandschade ver zekerd. ALMKERK. In verschillende bladen is vermeld, dat te Nieuwendgk (N.-Br.) welk dorp tot deze gemeente behoort, of in de aangrenzende buurtschap Kille*, gemeente de Werken en Sleeuwijk, een geval van Aziatische cholera is geconstateerd. Uit ambtelijke bron verneemt men, dat zulks gelukkig het geval niet is. De heer Z. Middelkoop is in de openbare raadsvergadering van den 5 dezer herbenoemd tot Ambtenaar van den Burger lijken Stand. NIE UWEN DIJK, (De Werken) 6 Sept. Schipper Bones, die aan cholera leed, is aan de beterhand, en zal spoedig geheel hersteld zijn. In een onbewaakt oogenblik heeft het 2y2-jarig dochtertje van N. van A., met een mesje haar 4-jarig broertje het oog verwond. Men heeft het ventje naar het gesticht voor ooglijders van Dr. Van Moll te Rotterdam gebracht, onder wiens be handeling men hoopt, het oog nog zal ge nezen. WIJK, 6 Sept. Tot wethouder der ge meente Wgk c. a. is herbenoemd de heer Adr. van Wgk en benoemd de heer W. Uithoven. EETHEN, c. a. Benoemd tot wethouder de heor L. van der Beek te Genderen. DRONGELEN. Tot wethouder herkozen de heer J. Millenaar Nz. WAALWIJK, 4 Sept. Bij gelegenheid van 't gisteren te Tilburg gehouden Con cours voor harmonieën, die vroeger reeds een eersten prijs behaald hadden, verkreeg L'Espéranee alhier den eersten prgs. WERKENDAM. Ia de »St.-Ct.* van beden zgn opgenomen de statuten der Ver- eeniging tot oprichting en instandhouding van het Weeshuis der Hervormde Gemeente van Werkendam en de Werken, waarin weeskinderen, geboren uit Protestantschen vader of moeder, te Werkendam en de Werken woonachtig, kunnen worden ver pleegd en opgevoed. DALEM. Te Vuren is als wethouder herbenoemd de heer A. v. d. Giessen Pz. Heden werd ons een takje van 2y3 d.M. vertoond waaraan juist geteld 35 gave en goed ontwikkelde peren waren. Het ge heel gaf den indruk van eene kolossale druiventros. Dezer dagen beri.htten verscheidene nieuwsbladen, dat eene te Zuilichem aan de cholera overledene vrouw, deze ziekte had opgedaan bij hare kleinkinderen te Vuren, welke eveneens daaraan lijdende waren. Dit laatste kan officieel worden tegengesproken, aangezien tot heden in de gemeente Vuren nog geen enkel cholera-geval geconstateerd is. Wenschelijk ware het zeker, dat men niet zoo lichtvaardig dergelijke nieuws tijdingen verbreidde, aangezien de vrees daardoor onnoodig gevoed wordt. Oinnenljinü. Naar de »N. R. Ct.« verneemt, heeft de Min. van Waterstaat het gevoelen gevraagd van Ged. Staten der verschillende provinciën over eene nieuwe regeling van de kiesbe voegdheid voor de Kamers van Koophandel en Fabrieken bij eene eventueele invoering der bedrijfsbelasting en de daarmede ge paard gaande intrekking van de patentwet. Twee prijzen zgn in de afdeeling Hand- bouw* op de tentoonstelling te Chicago aan Nederland toegekend. Door den heer J. C. Prillevitz, genees heer te Maarsen, wordt in het »N. v. d. D.« gewezen op de gunstige resultaten door hem verkregen bij tijdige en voldoende inwen dige toediening van gezuiverde creoline bij cholera-lijders. >Van het le twaalftal, zegt dr. P., bg wie ik de gewone middelen toepaste, stier ven er 6 (50 pCt.) en van bet 2e dozijn lgders slechts 3 personen (25 pCt.,) waar van één was een alcoholliefhebber, één lijdende aan ruggemergskwaal en de derde mijne hulp eerst inriep toen het te laat was. »Dr. Groneman, die in Indië vele epide mieën en endemieën van cholera heeft bij gewoond, geeft de volgende stelling: »Choleralgders, die vroeg genoeg en in voldoende hoeveelheid creoline (5 gram ver dund in 100 gram zuiver water) innemen en inhouden, genezen allen. »Hiermede ben ik het volkomen eens.« Dezer dagen kwamen een 100-tal land verhuizers uit Amerika te Amsterdam aan. Dergelijke reizigers, die steeds heel krap in 't geld zitten, werd vroeger steeds nacht- logies verschaft, om dan den volgenden morgen de reis te kunnen voortzetten. Sedert eenigen tijd is deze maatregel echter inge trokken. De aangekomen en vleiden zich nu, om den nacht onder dak door te brengen, bij hun bagage in de goederenloods in het Cen traal-Station neer. Lang hadden zij daar geen rust, want zg werden er door politie agenten uit verjaagd. Goede raad was duur. Ten slotte sloeg men, door den nood ge drongen, bivouac op onder het afdak waar de rijtuigen de komende treinen afwachten. Gelukkig was de nacht niet bijzonder koud en regenachtig, maar toch zal 't verblijf ouder den blooten hemel menigeen nog ge ruim en tijd heugen. 't Is wel droevig dat mensehen, die al hard genoeg moeten tobben om zich door de wereld te slaan, in een groote stad als Amsterdam, ongeveer als vee worden be handeld. Zeer te hopen is 't, dat voor 't vervolg hierin verandering ten goede moge komen. Bij de wed. De Visser, laudbouweres te Oost-Kapelle (Zeeland) heerscht het miltvuur onder 't. hornvee, reeds stierven 6 stuks jong vee. In de Friescbe gemeente Het Bildt zgn nu reeds 23 paarden afgemaakt als lijdende aan kwaden droes; de schade is door het rijk geheel of gedeeltelijk vergoed. Tegen Lampier, oud 33 jaar, die ver dacht wordt den drievoudigen moord te Marollepnt te hebben gepleegd, is heden door de rechtbank te Middelburg rechts gang verleend met bevel tot gevangen houding en instructie van de zaak. Donderdagochtend is, bg het binnenrgden van het station Rozendaal, de goederentrein 587 van Breda ontspoord. De schok was verschrikkelijk. De ma chine werd uit het spoor gelicht en zit ge kanteld in het zand. De vgf daarop volgende wagens werden tot splinters geslagen. De lijn, die toegang geeft tot de loods der Holl. spoor, is met stukken eu brokken bezaaid, zoodat de locomotieven de loods niet kunnen verlaten. De treinen naar Breda rgden tot Etten over verkeerd spoor. De materieële schade is aanzienlgk. De lgn Rotterdam is vrij. De remmer Bak, die zich in een der ver brijzelde wagens bevond, is met moeite, en aan de zijde verwond, uit de stukken der verbrijzelde wagens gehaald. Een groot aantal arbeiders zijn aan het werk om de lijn weder vrg te maken. Van Terschelling wordt gemeld: Bij de laatste peiling op het goudschip de »Lutine« werd van 20 tot 30 voet diepte gevonden, zoodat de verdieping sterk toeneemt. De vrouw van D. V. te Benedenknijpe was bezig met haar zuigeling »te verpakken* en stak zich daarbij met een roestige speld in den arm, met het gevolg dat haar arm dadelijk geweldig opzwol. Met den meesten spoed werd door dr. Rinkes geneeskundige hulp verleend, die bloedvergiftiging consta teerde. Er bestaat hoop, dat de vrouw beteren zal. Gelijk bekend is, zit G. vau Gelderen, gep. O.-I. militair, laatst gewoond hebbende te Osch, sedert 17 April jl. in voorloopig arrest als verdacht van den moord op den wachtmeester der maréebaussée Hoekman. Gedurende den tijd, dat hij in voorarrest vertoefde, kwamen er voldoende aanwijzingen om op hem ook de verdenking te laden, dat hij zich had schuldig gemaakt aan poging tot moord op den heer de Bruijn, opzichter in de fabriek van den heer Jurgens, te Osch, in het laatst van het vorige jaar, waarvan de dader tot voor weinige weken onbekend bleet. Dinsdag 12 dezer zal nu v. G. voor dit laatste feit voor de rechtbank te 's Hertogen bosch terecht staan. De zaak van den vermoorden wacht meester, welke altgd nog in onderzoek is de vermoedelijk daarin betrokken personen zgn allen nog steeds in hechtenis schjjnt nog steeds niet voldoende toegelicht te zijn, om haar voor de rechtbank te brengen, zegt het »N. v. d. D., aan welk blad het bovenstaande is ontleend. Naar de »Zw. Ct.« echter van goeder hand verneemt en onder reserve mededeelt moet de moordenaar van den maréchaussée Hoekman, te Osch, bekend hebben. Hg moet zich te 's Bosch in arrest bevinden en zou daar hebben medegedeeld, dat een twintigtal medestanders zich verbonden hadden om Hoekman uit den weg te ruimen. Daartoe hadden zij zich op den avond van den nood- lottigen dag in verschillende groepjes ver spreid. Wie Hoekman zag moest op hem vuren. Het ongeluk trof dat de beste schutter van de twintig hem 't eerst in 't oog kreeg en het doodelijk schot toebracht. Zooals gemeld, heeft het bestuur der sociëteit »De Kroon* te Haarlem den 14en Augustus 1.1. de gemeente bij deurwaar- dersexploit een gerechtelijke akte beteekend, tot betaling eener schadevergoeding van f 1500, wegens het ontbinden eener feeste lijke bijeenkomst van leden met hunne dames en geïntroduceerden op 12 Aug. 1.1. door de politie. Thans heeft het bestuur van ge noemde sociëteit een adres tot den raad gericht, waarin het aanbiedt de zaak in der minne te schikken. Berekend wordt, dat de geleden schade f 1650 bedraagt over de drie avonden dat niet gespeeld mocht worden, doch men zal zich tevreden stellen met f 650, zoo de gemeente die som vóór 22 September a.s. wil voldoen. Wil zij dat niet, dan behoudt het bestuur zich uit drukkelijk alle rechten voor, die het heeft om de geleden schade te verhalen te ver- hulvn waar het zal goedvinden. Daar men vermoedde, dat er nog Ijjken zouden kunnen liggen op den bodem der Rotte, wordt het water daar ter plaatse door duikers afgevischt. Een vgftal personen, te Rotterdam wonende, wordt nog vermist. Het staat evenwel volstrekt niet vast, dat zg juist bg de ramp aan de Rotte zgn omgekomen; het vermissen van personen komt in groote U I -"ojwiii iIWiiumiM—MtnaaawMWMMMi—<-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1893 | | pagina 2