el Land van Ikusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. De Ouderdom. FEUILLETON. VARUS KA, Uitgever: L.. J. V KERM AN, Heusden. M 1270. WOENSDAG 10 JANUARI. 894. VOOR Dit blad verschjjnt WOENSDAG en ZATERDAG. f Abonnementsprijs: per 3 maanden f l.OO. Franco per post zonder prjjsve» hooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Yrjjdagmor- gen ingewacht. De ouderdom heeft zijn lofredenaars en zijn spotters gevonden. Men bespot hem ('om zijn krachteloosheid, zijn grimmig uit- 'p zicht, zyn voorliefde voor het verleden en I men pryst hem om zijn inzicht, zijn er- f varing, zyn kalme, van allen hartstocht vrije rust. Er is een groot onderscheid in of men gewillig aan de hand der dichters den ouderdom eert dan of men in zichzelf j de sporen van den naderden ouden dag i opmerkt en dit kalm doet. In het algemeen behoort de herinnering, dat men oud wordt tot de minst welkome in het leven. En toch schynt de natuur zelf en, haar na volgende, vriend en vijand, omgang en eigen waarneming alles schijnt zich verhonden te hebben ons onophoudelijk daarop te wijzen dat van zeker tijdstip af, de haan onzes aardschen levens naar be neden daalt. Er bestaat echter geen onge luk of er is een geluk by en nu is het hierin gelegen dat dit zeker tijdstip niet nauwkeurig te bepalen is en dat is goed ook, anders zouden alle 60-, 70jarigen zich moeten laten welgevallen uit de groote werkplaats der menschelyke samenleving verdreven te worden, gelijk dit onzen pro fessoren wedervaart. Oud zijn en oud worden zijn betrekke lijke begrippen geljjk warmte en koude; haar tegenwoordigheid is door geen alma nak of jaargetal uit te maken. Er zijn af- geleefde jongelingen, er zyn ook jeugdige grijsaards. Doch waar blijft het: vroeger dan ons lief is komen er af en toe boden tot ons, die als ware het afgesproken werk, ons in 't oor fluisteren: ge wordt oud! Een blik in den spiegel toont ons hier en daar een rimpel en enkele vlokjes ver dacht gekleurd haar. Vandaag verbeelden we ons misschien nog dat overmatige in spanning, tijdelijk verdriet, een minder goede gezondheid deze wolkjes hebben te voorschijn geroepen en ze wel weer zullen verdwijnen gelijk een regenlucht in de warme zomer dagen, doch wanneer ze dan morgen op dezelfde plaats stand blijken te houden, ja zelfs eer scbynen toe te nemen, dan te ver minderen, dan helpen geen uitvluchtende Herfst met zyn vreveldagen is in aantocht en achter hem staat de Winter met zyn ijzige hand. Vrouwen en verwijfde mannen geven zich moeite de verraderlijke ken- teekenen met behulp der kunst uit te wisschen en het baar zijn oorspronkelijke kleur terug te geven, en ze hebben de satisfactie dat een zeer enkele in hun om geving zich een enkel oogenblik laat be- Dr. W. JORDAN. (3 Haar gelaatstrekken waren geheel in overeenstemming mei haar karakter. Varinka was schoon, maar die schoonheid had iets eigenaardigs, een zeker cachet. Haar groot, zwart oog, haar rechte neus, haar aan de mondhoeken steeds verachtelijk saamge- perste lippen maakten aanstonds op ieder, die haar naderde, een onaangenamen indruk, die slechts verdween voor hein, die haar in rang gelijk stond, want voor dezen was zij een vrouw als alle vrouwen, terwijl zij voor haar ondergeschikten trotsch en ontoegan kelijk bleef als een godin. Met zeventien jaar was Varinka's opvoe- dirg voltooid, en haar onderwijzeres, wier gezondheid onder het ruw klimaat van Peterslurg bereids geleden had, verzocht om haar ontslag. Nu was zjj alleen en had zich om niets ter wereld te bekommeren als om de blinde liefde haars vaders, die haar voor het ideaal aller deugden hield. Zoo stonden de zaken, toen de generaal dotten, maar in 't algemeen brengen zulke kunsten juist het tegendeel te weeg dan waartoe ze aangewend worden. Wat de spiegel verschoonend verzwijgt, dat flapt op zekeren dag een eerlijke vriend onvoorziens uit. »Kerel, je bent oud ge worden roept hij u toe, wanneer ge hem na lange scheiding wederziet en hy monstert u van 't hoofd tot voeten, alsof hem geen rimpel in 't voorhoofd, geen grijs haartje in den baard, geen kleine afwjjking van de vroegere loodrechte houding ontgaan mag. En nn kunt ge hem wel met dezelfde woorden verwelkomen, hem evenzoo met een blik ran verbazing aanstaren, zelfs met een trek van innige genoegdoening zijn kalen schelen en gebogen gestalte gadeslaan hij is u toch voor geweest met zijn on welkom getuigenis en in het eerste glas, geschonken ter eere der opgefrischte vriend schap, valt een heel klein bitter druppeltje, een drupje van den naderenden ouderdom Zeer doet het u ook, wanneer vrienden met wie ge uit, zjjt, u zonder complimen ten onder de oudelui rangschikken, omdat ja omdat ge er niét meer als een twin tigjarige uitziet. Alsof ze niet wisten dat ge ook eenmaal en dat is nog zoo heel lang niet een vroolijke, fideele gast waart en nu nog wel als 't op stuk van zaken komt uw man staan kunt! De notaris hier heeft zijn zeventig achter den rug en de dochter is de zevenenvijftig gepasseerd, terwijl gij pas in uw achtenveertigste staat maar ze hebben een derden man noodig om de reis naar huis. per as goedkooper te maken en nu roepen .zy u toe: kom met ons mee, wij drie oudjes ryden, laat de jongelui maar loopen! Ja, uw eigen kinderen sparen u niet en leggen, nota bene om respect voor u in te boezemen, een paar jaartjes op uw ouder dom toe in 't gezellig gekeuvel met hun kameraadjes, in de dwaze meening dat oud zijn een voortreffelijk ding is, evenals rijk zyn. Zoo kan het ook voorkomen dat uw oudste dochter u vraagt wat uit uw jeugd te vertellen, uit den Franschen tijd bijv. Ja, de ouderdom komt niet zonder aan kloppen binnen. Dit waren alle nog vrien delijke vermaningen, van tijd tot tijd bejegent hij ons minder welwillend. Liep daar voor korten tyd niet een jong mensch langs ons heen, met een bonte muts en zijn eerste sigaartje? Op eens zit by als ambtgenoot naast ons, als 't niet als chef is. Wacht maar, ventje, na 20, 30 jaar zal 't u geen haar beter gaan dan ons! Wjj kennen ook onze zaak, wij zijn er in thuis, beter dan gijMaar daar gaan de poppen aan 't dansen, op geheel nieuwe wijzen en een een brief van een vriend zijner jeugd be kwam, dien deze op het steifbed geschreven had. Graaf Romayleff had onaangenaam heden met Potemkin gehad en was daarom naar zijn bezittingen verbannen. Vruchte loos was zijn poging de verloren punst te hernemen, en zoo moest hy op tweehonderd mijlen afstands van Petersburg leven, het geen hem niet zoozeer zijnentwege, als wel wegens zijn zoon Feodor bedroefde, wiens geheele toekomst door deze verbanning be dreigd scheen. Toen hij zijn einde nabij dacht, beval hij hem in de gunst van zijn ouden vriend, den generaal, die hem ook weldra door zijn voorspraak by Paul I een luitenants-aanstelling in het regiment Semo- nowski verschafte. Ofschoon de jonkman om het zoo te noemen door het huis des generaals in zijn kazerne gegaan was, had hij toch lang genoeg daarin getoefd, om Varinka te zien en een diepen indruk mee te nemen. Vurinka daarentegen had ternauwernood acht op hem geslagen. Wat was in haar oogen een luitenant zonder groot vermogen en zonder toekomst? Zij droomde van een vorstelijk echt, die haar tot een der eerste vrouwen van Rusland zou maken! Een schitterend lot naar het voorbeeld der heldin nen uit de 1001 nacht moest het hare worden, en Feodor was ni<-t bij machte, haar zulk j een toekomst te verzekeren. Eenige dagen na de ontmoeting kwam splinternieuwe wijsheid neemt 't woord en spreekt koud en onomwonden van ons ver-j ouderd standpunt en we moeten dat rustig aanhooren, hebben op 't oogenblik geen antwoord tót onzen dienst de duivel j hale dat oud worden! Wat ons in de jeugd goed scheen, wordt heden bespot; wat wy bespotteden, nu geprezen: moeten we daar 't zwijgen toedoen; ons in den strijd be geven, de maatschappij den rug toekeeren, ons in een pruilhoek terug trekken? Wy mogen doen wat ons goed dunkt, men zet ons toch op het oude register, waarin we volstrekt niet meeneu te be- hooren. Verschrikkelijk? Och, lezer, dat is zoo erg niet. Wanneer ge een gast moet in nemen en hy meldt zich minzaam aan, laat hem dan binnen en ge zult in vrede met hem verkeeren. Tegenstreven baat niet, ge verbittert u zeiven 't leven en berooft u van wat door alle tijden heen als een van 's levens grootste weldaden gegolden heeft: een ge- zegenden ouderdom. Uit Engeland en uit het Zuiden van Frankrijk komen berichten van geweldige sneeuwstormen. Ook in Italië is veel sneeuw gevallen, waardoor het spoorwegverkeer en ook de telegraphische gemeenschap met het zuiden en Sicilië is verbroken. Uit Odessa wordt bericht, dat in het zuiden van Rasland na een ongekend zachten winter plotseling een uiterst felle vorst is ingevallen. Over geheel Duitschland en bijna geheel Oostenrijk had men van 23 tot 36 graden vorst. Het laagst stond de thermometer te München, 4 graden onder nnl (Fahr.) Te Bodö, dat binnen den Poolcirkel ligt, aan de westkust van Noorwegen, dus aan den warmen golfstroom, was het 42 graden warmer dan te München. Zelfs te Triëst vroor het 16 graden en was het niet warmer dan te Haparanda in den noordhoek der Oostzee en nog eenige graden kouder dan te Kopenhagen en te Sylt, aan de Noord zeekust van Denemarken. Te Nice stond de thermometer op het vriespunt. Algiers had daarentegen 's mor gens te 8 uur een benijdenswaardige tem peratuur van 67 graden Fahrenheit, een verschil van 126 graden met Moskou (15 graden vorst)! Tengevolge van een orkaanachtige Bora (koude oostenwind) was Triest als uitge storven. De schouwburgen bleven gesloten. Omstreeks 50 personen kregen een ongeluk. Feodor om van den generaal afscheid te nemen, want zijn regiment was opgedragen, den Italiaanschen veldtocht onder Snwarow mee te maken. De prachtige uniform verhoogde zyn natuurlijke schoonheid en de van geestdrift getuigende hoop, waarmede hij zich naar bet veld van eer begaf, verleende zyn edele trekken een dichterljjke heiligheid, zoodat Varinka, geheel verbaasd over de wonder baarlijke verandering, Welke met den jonge ling scheen te hebben plaats gegrepen, dit maal zoo genadig was, op den wensch haars vaders, den scheidende de hand te reiken. Dat was meer, dan hij gewaagd had te hopen. Hij boog voor haar, als voor een koningin, de knie, vatte met bevende hand die der schoone en bracht ze in zachte aanraking met zyn lippen. Deze nauwelijks tastbare kus voelde Varinka als een gloeiend ijzer, en een hoogroode blos overtoog haar gelaat. Zij trok de hand zoo ijlings terug, dat Feodor bijna vreesde haar gekwetst te hebben. Hy bleef op de knieën, vouwde de handen en sloeg de oogen met een zoo sprekende uitdrukking van bezorgdheid tot haar op, dat Varinka haar eerzucht ver gat en hem door een glimlach geruststelde. Hij stond op, het hart vol van onuit sprekelijke vreugde, en moest bekennen, dat hij zich noch nimmer zoo gelukkig ge voeld had als nu, ofschoon hij voor ge- ruimen tyd, wellicht voor altoos, Varinka Er werden touwen tusschen de lantaarn- palen gespannen, waarlangs de voetgangers zich voortwerkten. Te Marseille is meer sneeuw gevallen in de laatste dagen dan sinds 1870 is waar genomen. Te Berlijn bevroren de waterpijpen van de stoomtrams zoodat het verkeer werd ge staakt. Voor de asyles verdrongen zich meer dan 3000 dakloozen, velen vonden ook een toevlucht in de stations. De geheele stoombootdienst in het Kanaal stond eergisteren stil. Behalve de Vlissingsche stoomboot is er geen mailboot vertrokken uit Ostende, Calais en Boulogne. De zee stond hoog en de golven zweepten het havenhoofd te Dover. Het daarop neer komende water bevroor onmiddeljjk, zoodat het havenhoofd een ijsmassa is geworden en het landen onmogelijk is. Het oorlogs schip »Edinburg« kon niet uit Sheerness vertrekken, omdat de hydraulische machine door de vorst onklaar was geraakt. In het Noordoosten van Frankrijk neemt echter de koude nog toe. Te Dieppe is de voorhaven dicht, wat niemand zich her innert ooit te hebben beleefd. De Parysche politie vond drie kinderen van 8, 10 en 13 jaar dood gevroren. Het proces tegen Vaillant wegens den aanslag op de Fransche Kamer is uitge steld tot de volgende week, voornamelijk omdat niemand de verdediging op zich wilde nemen, als geen behoorlyke tyd werd gegund voor de studie der processtukken. De aangewezen verdediger, Labori, heeft zich thans bereid verklaard de verdediging op zich te nemen. Vaillant, die reeds een dagvaarding ontvangen had, is gisteren voor het Hof verschenen om op eenige vragen betreffende zijn burgerlijken staat te antwoorden. Zyn zaak zal in allen gevalle vóór 15 Januari behandeld worden, omdat het mandaat der tegenwoordige jury op dien datum eindigt. Sedert eenige dagen staat een agent op post vóór het huis van den rechter Caze, die de rechtbank presideert, waarvoor Vaillant verschijnen zal. Dat is niet gebeurd op verzoek van Caze, maar tengevolge van de klachten van verscheidene huurders, die een aanslag duchten. In het Paleis van Justitie zal het toezicht zeer scherp zijn. Geen vreemdeling zal toegelaten worden in het gereserveerde deel der zaal, slechts de getuigen, die zeer talrjjk zijn en de ad vocaten in ambtsgewaad. Wat de publieke tribune aangaat, de bezoekers er van, weinig in getale, daar agenten in den veiligheids dienst de meeste zullen innemen, zy zullen verliet. Hij trok te velde, met duizend ver wachtingen in de toekomst starend, en zyn lot kwam hem benijdenswaardig voor, wat ook de naaste toekomst hem baren mocht was het einde een bloedig graf, dan ver meende hij in Varinka's oogen gelezen te hebben, dat zijn dood zon betreurd worden openden zich voor hem de poorten tot den tempel des roems, dan bracht hem de roem in triumph naar St.-Petersburg terug, en de roem is itnmer3 een koning, die voor zyn gunstelingen wonderen laat geschieden. Als kapitein en de borst met ordeteekenen overladen, keerde hij terug. In Petersburg aangekomen, liet bij zich overwyld naar de Newski-Perspektive ryden, waarin het huis des generaals lag. Deze zat met zijn dochter juist aan den disch. Hoe meer Feodor de deur naderde, hoe wankelender zyn hart werd en zijn spanning was zoo groot, dat hem de ledematen bijna den dienst weigerden en hij tegen den muur moest leunen, om niet in het oogenblik van het weerzien neer te storten. In dit oogen blik opende zich de deur der spijskamer; Varinka trad te voorschijn, ontwaarde hem en slaakte een luide kreet. Vader, daar is Feodorriep zy met een uitdrukking, omtrent welker beteekenis hy, wie haar gold, niet in het onzekere kon blijven. Eerst wierp hy zich den generaal in de streng nagegaan worden; ook de couloirs en de galeryen, die naar de rechtzaal leiden zullen nauwkeurig onderzocht worden en slechts zy, die hun tegenwoordigheid ten paleize kunnen verklaren, mogen er vrjj circuleeren. Al de gezworenen, zonder onder scheid, hebben een geautografeerden brief gekregen, onderteekend: »Een groep vrjje mannen,waarin gezegd wordt, dat zjj, om in de zaak-Vaillant onpartjjdig uitspaak te doen, tegenover de schrammen, die de bom veroorzaakt heeft, moeten plaatsen al de ontberingen, al het zwoegen, al de sterfgevallen, waarvoor zy verantwoorde lijk zyn, die het lot van het land in handen hebben. Een lage moord is te Brunberg begaan. Een schippersknecht, Ernst Hohm aldaar nam het driejarig dochtertje van den schoen maker Gatza met zich mede naar een afge legen plaats, waar hy het kind in een kanaal wierp, waarin het ljjkje later gevonden werd. De moordenaar is gevangen genomen en heeft bekend. Volgens berichten uit Brazillië was Peixoto bezig men weder batterijen op de hoogte van Rio Janeiro te doen brengen. De buiten- landsche vertegenwoordigers eischen 24 uren tyd om de veiligheid der vreemde onderdanen te verzekeren. Men ziet ern stige beslissende gebeurtenissen te gemoet. De influenza bljjft in verschillende deelen van Europa met groote hevigheid heerschen, ook in Portugal. Te Lissabon was het sterftecijfer in de afgeloopen maand 25 pCt. hooger dan anders, hoofdzakelijk door het heerschen der genoemde ziekte. Niet alleen op Sicilië, doch ook op Sar dinië is het verre van rustig. Een bekende rooverhoofdmrn, De Rosas, heeft dezer dagen zyn veertienden moord begaaH. Ditmaal was het de burgemeester van Alghero, Luigi Dettari, die het slachtoffer van den beruchten bandiet werd. Hij werd verdacht, in een Sardinische moord-quaestie de Ita- liaansche politie te hulp geroepen te hebben. En wat men een Sardiniër ook vergeven moge, de sbirri in een zaak tusschen land- genooten te hebben betrokken, wordt als meer dan laagheid en verraad beschouwd. De bandieten hebben dan ook den dood van Dettari en zyn mannelijke familie ge zworen en in drie maanden is hy de derde van zjjn geslacht, die door De Rosas werd gedood. Het lijk werd deerlyk verminkt gevonden; het hoofd was van den romp gesneden en in zegepraal naar het gebergte meegevoerd. armen, daarna wendde hy zich om en boog, als in het afscheidsuur, eene knie voor Varinka. Maar één oogenblik was voor het. trotsche meisje toereikend, haar gevoel tof op den laatsten achtergrond harer ziel terug te dringen. De vluchtige blos, die zich op haar gelaat gegrift had verdween, en zy stond daar weer als het koud, marmeren standbeeld, hetwelk de natuur begonnen en de opvoeding voltooid had. Feodor kuste haar hand; zjj beefde, maar was yskoud. Hij hijgde naar adem, zyn hart dreigde te bersten. »Maar Varinka*, sprak de generaal, waarom zijt gy zoo afgemeten jegens eeu vriend, die ons evenveel angst als vreugde baart? Feodor, omhels mijn dochter.* Hy stond op, bleef echter onbeweeglijk staan en wachtte, tot nog een andere toe toestemming die van den generaal bevestigde. »Welnu, hebt gy mijn vader niet ver staan?* zeide Varinka glimlachend, maar had toch geen genoegzame zelfbeheersching, om de ontroering te verbergen die haar stem deed beven. Feodor raakte haar wangen aan met do lippen en het kwam hem voor, als had daar- bij haar hand, welke hy gevat had, on- willekeurig de zyne zacht gedrukt. Byna was een geluid van vreugde zyne borst ontglipt; maar hy zag haar aan en ont stelde, want zy was bleek als de sneeuTTf en haar lippen kleurloos geworden als d van een Ijjk. Wordt vervolgd.) W»UI DOOR -fiBÉS Buiten

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1894 | | pagina 1