I'd Land van Ileusden en Alteisa, de Langstraat en de Hommelerwaard. TWEEDE BLAD. H. Jansen, Hoeden, Bloemen, Bericht van Inteekening PERLDS WI HU II.I'X Frans van UiLgerar: Ll. J. YKELRMAH, Heusden. M 1285 ZATERDAG 3 MAART. 1894. Heusden. Vuchterstraat H 5, 's-Bosch. Linten jfen Kransen. TülEME's Boek- en Muziekhandel te Zutphen, VOOR Dit blad verschjjnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00. Franco per post zonder prjjsve. hooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiè'n van 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 et. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmor gen ingewacht. VERVOLG BUITENLAND. Over het verbod der Fransche Regeering voor den invoer van vee uit België, is men te Brussel allesbehalve tevreden. De »Indé- pendance* won inlichtingen in bij den Min. van Landbouw en vernam daar, dat de toestand van den Belgischen veestapel niets te wenschen overlaat, behoudens eenige ziektegevallen, welke zich in Febr. in Hene gouwen en West-Vlaanderen voordeden, maar die geen verdere gevolgen hadden. Vandaar, dat de Belgische Regeering niet weinig over het verbod verbaasd is. Onlangs is te Parijs een persoon, Lesteven geheeten, ter dood veroordeeld, omdat bij een vrouw uit het raam geworpen had; gisteren is hg zelf aan de handen van zijn bewakers ontkomen, terwjjl hij zijn dage- lijksche wandeling maakte en heeft hij zich uit een venster van de eerste verdieping geworpen, zoodat hij op de plaats doodbleef. Wilson zal zich wreken over zijn neerlaag in de Kamer. Een zijner vertrouwde vrien den moet woordelijk het volgende gezegd hebben: »Het is wel mogelijk, dat morgen te Parijs een nieuwe bom springt, geen anarchistische, maar een, die toch evenveel ontsteltenis veroorzaken en een groot aan tal slachtoffers maken zal«, met andere woorden, de afgewezen gedeputeerde van Loches zou een zjjner dossiers, een zijner compromettantste voor een oud-minister, openbaar maken. Zijn kiezers heeft Wilson opgeroepen, om hem te wreken door een herkiezing. Te Londen doen nieuwe geruchten de rondte, dat Gladstone voornemens zoude wezen zjjn ontslag te nemen. Het zwak worden van zjjne oogen, ten gevolge van eene beginnende grauwe staar zoude den eersten minister volkomen rust voorschrijven. Men spreekt van lord Roseberj «vis van Gladstone's opvolger. Een agent van Reu- te™ is bg Gladstone aan huis navraag gaan •doen. Het antwoord luidde, dat tot die .geruchten geen recht was gegeven. Ver der wilde men zich niet uitlaten. Het door kolonel Majendie uitgebrachte rapport in zake Bourdin maakt het vrij duidelgk, dat die boef wel degelijk eenen aanslag op de sterrewaebt in den zin had, en dat hij niet gestruikeld is, maar dat zijne machine een weinig te vroeg is af gegaan, namelijk terwijl hij haar zelf nog in de hand hield en er het zwavelzuur in goot, hetwelk haar straks moest doen los barsten. Voorts bleek, dat Bourdin zijn reeept voor bommen ontleend had aan een boek iu het Britsch Museum, welk, dit laat de »coroner« wijselijk voor de burgerij in het duister. lien anarchisten hebben zich gisteren uit Engeland ingescheept voor het vaste land. De Londensche politie heeft die te Paiijs en te Brussel er kennis van gegeven. De eerste vrouwelijke burgemeester in het Britsche Rijk. Over de benoeming van me vrouw Elisabeth Yates tot burgemeester van Onehunga in Nieuw-Zeeland wordt nog het volgende gemeld De burgemeester droeg bjj haar installatie een eenvoudig doch smaakvol kleedzij hield den hoed op, ook bij de aflegging van den eed, dien dr. Erson haar afnam. Toen hij een toespraak wilde houden, waarin bij haar op haar plichten opmerkzaam zou maken, viel zij hem in de rede, met de oj merking, dat hij haar niet bthoefde voor te houden: »Dce goed en zonder aanzien des persoons.« Dat had zij baar leven lang gedaan. En zij had heel andere denkbeelden over het stedelijk be stuur dan bg. Dat zou spoedig genoeg bljjken. Daarna wees mevrouw Yates er op, dat verscheidene ambtenaren ontslag hadden genomenzij hoopte dat dit niet om haar was. Tot nog toe is het stedelijk bestuur geheel in handen van de mannen geweest, zonder, dat de vrouwen er iets in te zeggen hadden; en het resultaat was er dan ook naar. Voortaan zullen de stedelijke aange legenheden beter beheerd worden, besloot mevrouw Yates, eene verzekering die door de grootendeels uit mannen bestaande bij eenkomst met luide teekenen van bijval werd beantwoord. Uit Cardiff wordt bericht, dat de sjouwer lieden, die het stoomschip Durham*, uit Londen aangekomen, losten, in de ballast van het schip, uit zand en steenen be staande, een groot aantal beenderen, stukken menschenvleesch en rottend hout vonden, 't geen een afschuwelijken geur verbreidde. De politie werd dadelijk van het geval verwittigd en constateerde, dat die over blijfselen afkomstig waren van een ge vangenis te Londen, die op het oogenblik afgebroken wordt en waarin een groot aantal schuldigen zyn ter dood gebracht. De zaak heeft te Cardiff groote opschudding verwekt, vooral onder de dokwerkers, die zeer terecht meenen, dat het lossen van een dergelijke lading zeer nadeelig voor de ge zondheid van de werklieden moet zijn. De heer Yates Thompson, een schatrijk Engelschman en vroeger eigenaar van de »Pall Mall Gazette,heeft (zeker als een aflaat voor het in 1885 door zgn blad ver wekte »Maiden-Tribute-schandaal«) aan de natie de kleinigheid van 38.000 pd. st. of ca. 4y2 ton aangeboden om aan de West minster Abdij een bij-kapel te bouwen, ten einde de praal-begraafplaats voor groote dichters, denkers en Staatslieden te ver- grooten. De heer Thompson is bereid 20.000 pd. st. op tafel te leggen (en de rest als het ge bouw half klaar is), mits de Regeering met het door hem ontworpen plan overeenstem me en zekere condities, die hij stelt, aange nomen worden. Een van die voorwaarden is: »dat de naam van den gever leesbaar in steen gebeiteld wordt in de nabijheid van den hoofdingang*. Op die manier heeft dan de heer Thompson, zelfs vele jaren na zijn dood, nog plezier van zijn geld Op een andere plaats lezen wij De rijke Engelschman Yates Thompson beeft aan de Regeering een millioen aan geboden voor de uitbreiding van den vleugel van de Westminster abdij, die als Pan theon dient. Thompson vraagt alleen dat zijn naam als schenker op het nieuw te bouwen gedeelte zal worden vermeld. Tal van stemmen verheffen zich tegen de aan neming van dit aanbod. Het Rijk moet zelf en geheel alleen de eeregraven vau zgn groote zonen betalen, zegt men. In Servische militaire kringen loopt het gerucht, dat koning Alexander voornemens is zijn vader, ex-koning Milan tot generaal inspecteur van het leger te benoemen. Arme kinderen. Te Syracuse dient thans een afschuwelijk proces. Daar staan eenige personen terecht, beschuldigd ver scheidene kindpren van het weeshuis te hebben vermoord om het geld, dat voor hun opvoeding daar was gedeponeerd, machtig te worden. De meeste slachtoffers werden geworgd of verdronken en eenige moeten zelfs levend zijn begraven In Amerika is in de laatste dagen strenge vorst en zware sneeuwstormen. Te New- York werden eergisteren een vrouw en een man doodgevroren gevonden. De New-York Herald* verneemt uit Montevideo, dat het stoomschip der oproer- partij Jupiter door de batterijen van het Regeerings-fort »Nicteroy« bij Iïio-Janeiro is lek geschoten. Het schip zonk met de geheele bemanning. Een treffend voorbeeld van Amerikaansche verkiezingszeden geeft Michigan. In 1891 en 1893 werden twee amendementen op de grondwet aan de kiezers voorgelegd. Beide voorstellen wilden verhooging brengen in de salarissen van ambtenarenby het laatste voorstel hadden enkele leden van het stem bureau belang. Zoowel het eene als het andere amendement werd aangenomen. En uu blijkt, dat alleen oneerlijkheid de uit komst zoo kon voorstellen, want in werke lijkheid hadden beide voorstellen eene meer derheid tegen zich vereenigd. Het verschil liep bg de laatste verkiezing over eenige duizenden stemmen. Men had daartoe het stemmencgfer van 25 districten vervalscht. In het eene geval waren de democraten en in het andere de republikeinen aan het be stuur; de twee partijen kunnen elkaar dus de hand reiken. In New-York vertoont men thans een gorilla, de eerste levende in de Vereenigde Staten ingevoerd. Het dier is meer dan 6 voet boog, bruin van huid, dicht met haar bedekt. Om een idee te geven van zijn kracht, kan dienen dat hij een der ijzeren tralies van zgn hok, die 3 duim dik zgn, als een draad verbrak. Vier man moesten hem in bedwang houden tijdens het hok hersteld werd. De gorilla werd gevangen nabij het meer Tanganika aan den Congo. Veertig Afrikanen zijn noodig geweest om hem in een net te vangen, daarna bond men hem armen en pooten, opdat hij zich niet meer verdedigen kon. Een personentrein van de zuidelyke Pacific- baan, in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika, die ook een groote menigte kost baarheden vervoerde, werd Vrijdag-avond op eenigen afstand van het station Roscoe door roovers aangevallen. Toen de trein stopte, sprongen drie roovers uit een boschje te voorschijn en vuurden hun revolvers af Daarop legden zjj een dynamiet-patroon onder den goederenwagen. Tengevolge van de ontploffing werd een stuk van de wagen geheel vernield. Van de ontstane verwarring maakten daarop de bandieten gebruik om bijna den geheelen inhoud van de wagen te stelen en er mede aan den haal te gaan. VERVOLG BINNENLAND. Het amendement-Roëll-Zijp-v. d. Kaay ter uitsluiting van hen die gratis genees kundige hulp hebben genoten, lacht de opposanten natuurlijk bizonder toe, daar het aan vele werklieden het kiesrecht zou onthouden. Niemand die eraan denkt dat er voor deze uitsluiting even veel of even weinig te zeggen valt als voor de uitsluiting van hen die »bedeeling« ontvangen in den vorm van veel te goedkoop onderwijs Wat er verder door de heeren wordt te berde gebracht, is de moeite eener nadere beschouwing niet waardmen oordeele slechts naar bezwaren als van den heer v. d. Kaay die vroeg of ook preventief gevangenen geacht moeten worden e.en woning te hebben en op een denkbeeld als dat van den heer Th. Mackay die als blijk van belangstelling des kiezers in vollen ernst aanbeval het geabonneerd zgn op de Handelingen der Kamer! Te Groenloo viel eene zware ladder, staande tegen een huis, door de gladheid der stoep om en verpletterde een daar voorbjjgaand kind, dat uit school kwam. Een ander kind werd zwaar gewond. In een advertentie in de »Leeuw. Crt.« worden vier »nette meisjes« gevraagd, die genegen zijn in Friesch costuum, drie malen per dag, eenige uren schaatsen te rijden, op een overdekte ijsbaan, te Brussel, tegen genot van reis- en verblijfkosten en salaris. Bekende hardrg deressen genieten de voor keur. Zeventien leden van den »Alg. Ned. Wielrijdersbond« hebben, na afgelegde rij proef, zich aangemeld om opgeleid te wor den tot militair wielrijder. Woensdag werd te Rotterdam huiszoeking gedaan bij den uitgever en de werklieden van het blad »De Vlinders.In verband met dat bericht vernemen wij nader, dat Kiesrecht. Men verwachtte gisteren het appositie amendement op art. 1, maar het is niet gekomen. Waarom niet? De heer Mees zeide dat de reden lag in de slechte ontvangst van het vroegere, maar de heer Borgesius meende dat het wel zou zijn omdat de op positie zelf verdeeld is. Misschien ook zijn de conservatieven nu reeds bezig zich te dekken voor het geval van een eventueele Kamerontbinding, waarbij het wenschelijk kan zijn dat hunne bedoelingen in zekere neveluchtigheid blijven gehuld om er later voor de keizers nog van te kunnen maken wat hun het beste past. Nu reeds zei de heer Mees dat zij bij een crisis zich altijd al vast konden beroepen op de aanneming van art. 3 als bewijs hoe vooruitstrevend ook zij toch eigenlijk wel zijnop art. 3 dat ze nota bene o zoo graag zouden hebben laten verongelukken als de heer Mackay, daartoe zgn hulp maar had willen leenen! Maar deze wees er den leden gisteren nog eens uitdrukkelijk op dat hij te oud was geworden in de politiek om zóó met zich te laten sollen. De taktiek schijnt nu voorloopig te zijn art. 4 zoo slecht mogelijk te doen uit vallen door alle afbrekende adementen te steupen, het amendement-Gerritsen te be strijden en voorts af te wachten wat de minister zal zeggen in de hoop dan mis schien de zaak nog te kunnen doen mis lukken door te stemmen voor een even tueel subversief gebleken amendement. de geheele oplaag van het heden te ver schijnen nommer door de justitie in beslag is genomen en zjj het zetsel voor dat nom mer in de vormen heeft doen afbreken. Ook te 's Gravenhage heeft in diezelfde zaak huiszoeking plaats gehad. Op vier verschillende plaatsen, nl. Enk huizen, Hoogkarspel, Schagen en Den Helder, trad in de vorige week mevr. Schook-Haver van Amsterdam op, om te pleiten voor de rechten der vrouw. In de drie eerstgenoemde plaatsen behandelde zg »De positie der vrouw,* in Den Helder Vrouwenkiesrecht.* Na afloop meldden zich tamelijk veel personen (meer vrouwen dan mannen) aan, als lid van de nieuw opgerichte »Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht,* zoodat weldra een afdeeling aldaar zal gevormd worden. Ook te Enkhuizen schgnt de oprichting eener afdeeling te mogen worden verwacht. ADVERTENTIEN. Engelsche Antracit a f 1.80 p. H.L. Kachelkolen a f 0.65 p. H.L. Cokes a f 0.60 p. H.L. ONTVANGEN voor d.e eerste II. Commu nie, de nieuwste Groote soiieering. I Prijzen billijk. Bij inteekening slechts 10 cents per week. hoogst belangrijke en Bij inteekening slechts 10 cents op de per week. zeldzaam goedkoope Muziekuitgave Bloemlezing uit de meest gezochte Pianomuziek. »PERLES MUSICALES« wordt uitgegeven in afleveringen, die elkander ge regeld zullen opvolgen. De zevende serie, die in 1894 verschijnt, zal bestaan uit circa 60 nummers, die te zamen bjjna 420 bladzijden zullen vórmen, met fraaie en duidelijke noten op flink papier gedrukt. Om een juist denkbeeld te geven van de rjjke verscheidenheid, volgt hieronder de volledige inhoudsopgaaf, waartoe 4(f componisten hebben bijgedragen. Iedere veertien dagen verschijnt èen dubbele aflevering van 16 bladzijden, die twee of drie compleete muziekstukken kullen bevatten. Inhoud van „PERLES MU3ICALES." 7e Serie. (1894.) Men verbindt zich slechts voor deze Serie. Titel en Inhoud worden bjj de laatste aflevering gratis verzonden. Daar de oplaag niet groot is en deze bij den zóó zeldzaam goedkoopen prijs zeker spoedig zal zjjn geplaatst, verzoeken wij hun, die inst tot deelneming gevoelen, niet te lang met hunne inteekening te wachten, om tegen een geringe bijdrage van slechts tien cent per week in het bezit te komen van eene zoo keurige en uitgezochte verzameling Pianomuziek. Bjj verschijning der laatste aflevering wordt over het bedrag beschikt. Alle Boek en Muziekhandelaren nemen bestellingen aan. Naar plaatsen waar deze niet zgn ge vestigd geschiedt de toezending franco per post, door HlimBUI c Verkrijgbaar f I,. ii Gounod. Ascher. Hennes. Kinkel Ketterer Funke. Ascher Ketterer Wallace. Leijbach. Ludovic. Godfrey. Le Beau. Tonel. Croisez. Kowalski Stasny. Labitzky. Favarger. Duvernoy. Ascher, Streabog Serenade Transcription. Sans Souci. Galop de bravouve. Les Clocbes du Village. Morceau de Sqïon. Séranade des Anges. Caprice militaire. Ecoutez-moi! Romance sans paroles. Danse espagnole. Boute en train. Galop. Ne m'oubliez pas. Melodie. Mandolinata. Fantaisie brillante. Fleurs d'oïanger. Valse brillante, 1 Cavallerie Quadrille, Comme a vingt ans. Melodie. La Braban^nne. Belgisch volkslied. Perles et diamants. Mazurka brilffinte. Les Patineurs. Caprice-Etude. 1 Qui m'aime me suive. Galop. Die Tanzlustigen. Walzer. Le Télégraphe. Galop. L'adieu. Nocturne. La Flute enchantée. Fantaisie. Fanfare militaire. Schmidt. Hochzeitsmarsch. Cramer. La fille du Regiment. Potpourri. Streabog. Promenade militaire. Küffner. Robert le diable. Marsch. Cramer. Der Freischiitz von Weber. Potpourri. Leijbach. Obéron. Fantaisie brillante. Streabog. Petite Fantaisie sur l'Opera »Zampa." Bupont. Pluie de Mai. Schmidt- Les Babillardes. Iless. Le Chanson de Fortunio, Fantaise caprice. Kgghard. Le Train de plaisir, Morceau brillant. Neumann. La Hollandaise. Polka élégante. Strauss. Le Délire. Grande valse. Godfrey. Les gardes de la Reine, Quadrille. Neldy. La voix du ciel. Rêverie. TalexyLa Fran9aise. Polka-Mazurka. Wallerstein. La Bouquetière. Petite valse. Burgmuller. Fortunio. Valse de Salon. Schubert. Le Printemps du jeune age. Polka élégante. Beijer. Wien Neerlandscb Bloed en Wilhelmus van Nassauen. Les filles du ciel. Suite de valses brillante». Vive la joie. Polka de Salon. Le jet d'eau. Morceau caractéristique. Javaansch Volkslied. Sidney Smith. La fille du Regiment. Fantaisie brillante. Gobbaers. Tramway-galop. Baumjelder. Croyez-moil Melodie. Mazurka des traineaux. Schubert. Behr. Harmston. Beijer. Le bal masqué. Quadrille. Sidney Smith. La dame blanche. Fantaisie élé Kinkel. Confidences. Valse sentimentale Ravina. Chanson a boire. Mattei. Fête Champêtre. Morceau caractéristique. iLime. Chant du Troubadour. Sérénade; Marsch nach dem Jüger-Chor a. d. Oper „Der Freischütz." Ascher.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1894 | | pagina 5