P. Kipping, PLATINA. A. VAN BEUADEN, Kachelkolen, Lange en Friesche TURF Bierbotteiarij Laatste Procédé. OS cent per mud. Francois van Engelen, De zwaar beproefde Spaansche stad San tander is nog niet aan het einde van haar lijdensgeschiedenis. Het is thans uitgemaakt, dat zich onder de overblpfselen van de stoom boot »Cabo Machichacoc nog een massa dynamiet bevindt; men spreekt van 4000 kilogram, en dat daardoor de stad met een nieuwe katastrophe wordt bedreigd. Een stoot of een schok kan een ontploffing van de vrjjgeworden nytro-glycerine tengevolge hebben, die ontzettende verwoestingen in de stad en de omstreken kan veroorzaken. De torpedo-commissie acht het daarom beter, die ontploffing opzettelijk te doen plaats hebben, om grootere ongelukken te voor komen. De afgevaardigde van Santander heeft met den minister een conferentie gehad, over de te nemen maatregelen. Als tot de ontploffing besloten wordt moeten alle wonin gen, in een bepaalden kring gelegen, ont ruimd worden, de werkzaamheden die zeer gevaarljjk zijn daar er behalve dynamiet ook nog kisten met spjjkers en andere voor werpen op den bodem der zee liggen zullen door genietroepen worden verricht. De stad zal bezet worden door infanterie en gendarmes, opdat van de gelegenheid geen gebruik wordt gemaakt door inbrekers, om in de verlaten huizen te sluipen en daar hun slag te slaan, en om voorkomende branden onmiddellijk te blusschen. De schok zal waarschijnlijk vreeselijk zijn; doch naar de meening van deskundigen bljjft er geen andere uitweg open. Een telegram bericht: In het wrak van de »Machikado« heeft opnieuw een dynamiet-ontploffing plaats gehad, waardoor 10 personen gedood en 27 gewond zjjn. De autoriteiten hebben hulp aangevraagd uit de naburige steden. Door de ontploffing is de telegrafische gemeen schap verbrokende opgewondenheid is groot. Te Madrid is bericht ontvangen, dat de inboorlingen van Mindanao, Philippijnen, de Spanjaarden bij Pantar overvielen. In den strijd zouden 200 inboorlingen gevallen zjjn; aan de Spaansche zjjde sneuvelde een soldaat en werden vele soldaten gewond. Naar schatting worden alleen in het Dnitsche rjjk jaarlijks 250.000 kanarie vogels geteeld. Een groot gedeelte daarvan wordt uitgevoerd naar de Vereenigde Staten, die er ongeveer 100.000 per jaar ontvangen. Een tragisch voorval wordt uit Luik ge meld. Aldaar hield dezer dagen een com pagnie van het tiende regiment infanterie schietoefeningen. Plotseling weerklonk een kreet. Een moeder, die op een nabijgelegen veld werkte, hield haar kind van 8 maan den bloedend in de armen. De kleine was aan den slaap doodelijk getroffen. De sol daat, die het noodlottige schot heett gelost, trekt zich dit zoo zeer aan, dat men voor zijn geestvermogens vreest. Binnenland. Staten-Generaal. Vereenigde zitting der beide Kamers, op Dindag 20 Maart 1894, De ceer Van Naamea van Eemnes, voor zitter der Eerste Kamer bekleedt den voor- zitterstoel. De voorzitter laat door den griffier der Eerste Kamer voorlezen het koninkljjk be sluit van 17 Maart 1894, bepalende de sluiting van de tegewoordige zitting der Staten-Generaal op heden door den minister van binnenlandsche zakeu. De voorzitter benoemt eene commissie van acht leden der Eerste en Tweede Kamer, om den minister in- en uitgeleide jte doen. Deze commissie bestaat uit de heeren Wertheim, Pjjnappel, Vlielander Hein en Nebbens Sterling, leden van de Eerste Kampr; De Ram, Van Löben Seis, Hou wing en jhr. De Beaufort (Wjjk-bjj-Duur- stede), leden van do Tweede Kamer. De minister van binnenlandsche zaken, die zich op de gewone wijze naar de ver gadering der Staten-Generaal heeft begeven, wordt de zaal binnengeleid. De heer Tak van Poortvliet, minister van binnenlandsche zaken, plaatst zich voor den troon en houdt de volgende wanspraak: Mijne Heeren! Gedurende de thans afgeloopene zitting der Staten-Generaal werd door uwe mede werking weder op onbekrompen wijze in de behoeften van 's lands dienst voorzien. Tevens werden verschillende gewichtige maatregelen van wetgeving genomen. Voorschriften omtrent het failissement en do f-ur-éanee van betaling weiden vast- ges eld. handelsmerken werd in het leven geroepen. Eene belasting op de bedrijfs- en andere inkomsten kwam tot stand. Omtrent de regeling van het kiesrecht voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en de Provinciale Staten werd geen over eenstemming verkregen. De Koningin- Weduwe Regentes, overtuigd dat in de tegenwoordige omstandigheden een beroep op de natie raadzaam is om tot eene be vredigende regeling van het kiesrecht te komen, heeft besloten, de ontbinding van de Tweede Kamer der Statep Generaal uit te spreken. Eerlang zullen de kiesbevoeg- den worden opgeroepen tot de vernieuwde somenstelling van die Kamer. De Koningin-Weduwe Regentes heeft mij opgedragen u, Mijne Heeren, Haren dank te betuigen voor de zorg en de toewijding door u opnieuw betoond tot behartiging van '8 lands belangen. Door de Koningin-Weduwe Regentes daartoe gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten-Generaal in naam der Koningin te zijn gesloten. Na het uitspreken dezer rede wordt den minister door de commissie uitgeleide ge daan, waarna de vereenigde zitting door den voorzitter wordt opgeheven. De Koningin-Regentes heeft, op het ver zoek van een loteling van de lichting 1894 te Deventer, die als eenig zoon verzuimd had voor den militieraad te verschijnen en reden van vrijstelling op te geven, om hem alsnog vrijstelling van dienst te verleenen, afwijzend beschikt. De Amsterdammer* meldt, dat de her kiezing van het Kamerlid De Mejjier lang niet zeker isdaarentegen zou 't waar schijnlijker zijn dat deze vervangen wordt door een radicaalals zoodanig wordt de heer Boer, Burgemeester van Assendelft ge noemd. Eenige brutale lieden hebben in den nacht van Zondag op Maandag te Schagen inge broken in de woning van Mr. Asser, grif fier bij het kantongerecht, terwjjl deze met vrouw en dienstboden afwezig was. Men heeft zich toegang verschaft door 't ver breken van een ruit. Alles was openge broken en overhoop gegooid; overal waren de brutale gasten geweest; in den kelder vond men vier eindjes sigaar, doch niets is vermist. Een zak met zilvergeld, die in een opengebroken lade voor 't grijpen was, is onaangeroerd gebleven. De politie doet onderzoek en schijnt zware vermoedens te hebben. De volgende treurige gebeurtenis houdt te Hengeloo (Overijsel) op het oogenblik de algemeene aandacht bezig: Van twee bjj elkaar slapende kinderen van den koffiehuishouder H. O. aldaar ver liet het eene, een jongentje, Vrijdagmorgen op den gewonen tijd het bed om naar school te gaanhet andere, een meisje van 7 jaar stond niet op, hetgeen echter vreemd genoeg, niet werd opgemerkt. Toen het jongetje om 12 uur thuis kwam werd eerst de afwezigheid van het meisje opgemerkt en bieek dit-, toen men ging kijken, dood in bed te liggen. De wangen waren gedeeltelijk ontvleeschf, zoodat op enkele plaatsen het been te zien wasbloedsporen werden echter niet opge merkt, zoodat de bewering, als zouden de ratte het vleesch er af geknaagd hebben, onwaarschijnlijk moet genoemd worden, te meer omdat dit dan niet 's nachts, maar 's morgens voor 12 uur geschied moest zjjn, daar anders het zoontje het toch bemerkt zou hebben. H. O., de vader, werd Zaterdag in ver hoor genomen, doch Zondag weder vrijge laten. Zijn vrouw, een Dnitsche, is de stief moeder van het meisjemen beweert dat zij het, kind dikwijls erg mishandeld heeft; zij had zich inmiddels naar Salzbergen be geven, waar baar zuster woont, doch bij hare terugkomst is zij otimiddelpk door den wachtmeester der maréchausséj in ver hoor genomen. De door haar afgelegde ver klaring zijn gedeeltelijk tegenstrijdig met die van haar manbewijzen van haar schuld zijn echter niet gevonden, zoodat zij weder op vrije voeten gelaten moest worden Door de heeren Köller en Maas, artsen is de lijkschouwing verricht, welke het be wijs scbjjnt gegeven te hebben dat de dood niet het gevolg is der ontvleeschingen aan de wangende inhoud van de maag moet nog onderzocht worden. Bjj het onderzoek waren tegenwoordig de heeren Mrs. Ten Bruggencate, rechter-commissaris Jannink, griffier, en Modderman, offic. van justitie, allen bij de rechtbank te Almeloo. Het lijkje is gekist, naar het lijkenhuisje der Roomsch-Katholieke begraafplaats ge bracht en zou heden begraven wordea. Hebben in 1893 de appelboomen een ongekend overvloedigen oogst opgeleverd, naar het zich laat aanzien zullen er dit jaar buitengewoon veel peren zijn. De knoppen beginnen in vele boomgaarden elkander reeds aan de boomen te verdringen. Geluk kig werkt het weder de bloesemvorming tot heden niet in de hand, zoodat alle knoppen nog goed gesloten zjjn en lang zaam gehard worden tegen de vorst, welke nog komen kan. De verkiezingen voor de Tweede Kamer zjjn bepaald op Dinsdag 10 April, de her stemmingen, zoo noodig, op Dinsdag 24 April. De nieuwe Kamer zal bjjeenkomen op Woensdag 16 Mei. De verpachtingen van weiland zijn in de Betuwe in vollen gang. Men besteedt de zelfde hooge prijzen als vorige jaren. Vrijdag j.l. is onder Kubaard het eerste kievitsei gevonden. Het vinden van dit eerste ei is voor die streken altijd een heugljjke gebeurtenis, daar hiermee het eierenzoeken- seizoen wordt geopend. Bovendien is het een buitenkansje voor den vinder, daar er voor het eerstgevonden ei in de laatste jaren steeds f 15 wordt uitgeloofd. De gelukkige vinder was het achtjarig zoontje van een werkman. De 19-jarige Melleina te Win-choten, die den lsten Februari drie schoten uit een revolver op zjjn vader loste en ten opzichte van wiens geestvermogens reeds een ge neeskundig onderzoek werd ingesteld, is uit de gevangenis ontslagen. Hij is ontoereken baar verklaard. Bij het uitgaan van het stoomschip Schiedam*, met bestemming naar New- York, werd gisterenavond het remmingwerk der voetbrug te Velsen opnieuw in splinters gevaren. De schade is zeer belangrijk, waarom men dan ook de Schiedam* niet liet vertrekken, voordat eene flinke borg stelling was gesteld. Het verkeer over de brug bleef behouden. Overal in de bollenschuren in Haarlem's omstreken staan de kistjes gereed om de afgesneden bloemen zoo spoedig mogelijk naar Engeland te expedieeren, en overal op de velden, zoowel te Sandpoort, Bloe- raendaal, Overveen, de Rampelaan, Heem stede, Bennebroek tot Hillegom toe, is reeds kleur te bekennen in de byacinthen-bedden. In het geheel is voor de Amsterdam scha werkeloozen ontvangen een be Tra van f 66.780.2273. Uit Steenbergen wordt gemeld Donderdag kregen twee reizigers twist in het logement van den heer Chr. A. St. alhier. De twist liep zoo hoog, dat een der heeren met een biljartbal naar zijnen collega gooide; de bal kwam bij ongeluk in een spiegel terecht, waarop de logementhouder kwam aanloopen en schadevergoeding vroeg. Na lang over en weer praten kwam men overeen de schade op f 60 te berekenen de logementhouder ontving een bankbiljet van f 100 en gaf f40 terug. Des avonds nadat de heeren reizigers ver trokken waren, bleek den logementhouder dat het bankbiljet valsch was. HEUSDEN, 23 Maart. Na al het geschrevene over automatische seinen, hunnen wij nog htt, volgende be richten. Den 28 Januari 1.1. verzond de heer R. Braains te Genderen aan den Minis ter van Waterstaat enz. een f-chrijven, waarin hij Z.Ex. e n beknopte omschrij ving gaf van een door hem uitgedacht sein toestel. IIij verzocht tevens te mogen vernemen of Z.Ex. het dénkbeeld voor toepassing ge schikt achtte en «r in dat geval ene proef mede wilde doen nemen. Eerst na volle 6 weken ontving de heer Braams tot ant woord, dat zjjne den);beelden niet voor toe passing vatbaar waren. Ook verdient opmer king, dat eerst eene maand na 't verzenden van dit schrijven aan den Minister, iets ver nomen werd van de uitvinding van den heer Verhoezen. Wij geven hier de beschrijving, zooals die in hoofdzaak, wat punt I en II betreft, aan den Minister werd toegezonden Automatisch Veiligheidssein ten gébruike bij de Spoorwegen. DOEL. Aangezien bij avond en inzonderheid hij mistig weder de seinen langs spoorwegen moeilijk zijn waar te nemen, is het wensche- lijk langs automatischen weg den machinist te waarschuwen of den trein door middel van het Remtoestel tot stilstand te brengen. WIJZE VAN UITVOERING I. Op alle plaatsen langs den weg, waar zich nu seinpalen bevinden en verder op niet te grooten afstand vun elkaar, wordt aan weerszijden van den weg een paal ge plaatst, zoowel bij enkel als bij dubbel spoor. Aan zulk een paal, die een voldoend weer standsvermogen bezit, bevindt zich een ijzeren arm A. fan genoegzame breedte. Bjj onveilig wordt de arm gesteld in de richting naar den trein. Op elke locomotief nabjj den machinist, bevindt zich een holle stangwaaraan een arm B. bevestigd is, die steeds over den weg uitsteekt en die met den arm langs den weg moet in aanraking komen, zoo deze op onveilig staat. Arm A. is zóó op gesloten, dat hjj bij aanraking niet van stand verandert. Arm B. daarentegen ver andert dan van stand en daardoor ontsnapt stoom uit den hollen stang. Die stoom staat in verbinding met een fluit en waarschuwt den machinist. Arm A. kan ook worden in aanraking gebracht öf met een kruk, die direct aan de stoomfluit verbon-len is, óf met. een kruk die direct in verbinding staat met het Remtoestel. In dit laatste ge val zou de trein zelfs zonder den machinist worden tot stilstand gebracht. Evenwel zal het steeds voorkeur verdienen, dat de ma chinist niet buiten rekening bljjft en ware het misschien mogelijk, zoowel fluit als Remtoestel met arm A. in contact te brengen. II. Tu8schen twee palen wordt een ijzeren draad of ketting gespannen, die op en neder gelaten kan worden. Bij veilig is de c'raad omhoog, bij onveilig wordt zjj zoover neer gelaten, dat een pijp, nabjj den machinist loodrecht geplaatst, er mede in aanraking komt. Bjj aanraking wordt het bovenge deelte der pjjp (om een scharnier) neerge slagen en nu ontsnapt weder stoom, die door middel van een fluit den machinist waarschuwt. III. Tusschen de rails bevinden zich van afstand tot afstand kokers, waarvan de opening gelijk ligt met den weg. De opening wordt met een vast deksel gesloten gehouden. Dit deksel kan worden opgez t met vol doenden weerstand en steekt zoover boven den grond, dat geen enkel deel van den trein er mede kan in aanraking komen, dan alleen een stang met krukas, die op de machine in verbinding staat met stoomfluit of remtoestel. R. BRAAMS. Maart 1894. Woensdag morgen om half 7 had op 't. werk aan de Maasmond onder Poede- roijen een treurig ongeluk plaats. Toen n.l. een der werklieden een z.g. baksehipper, woonachtig te Hardinxveld, het anker, dat van den aak of het bakschip afliep, wilde tegenhouden, geraakte hij eerst met het been en vervolgens met het hoofd en de borstkas tusschen den ketting bekneld; zoodat hjj meer dood dan levend uit zijn deernis- waardigen toestand werd verlost. De man, na langen tijd buiten kennis gelegen te hebben, schijnt inwendig erg gekneusd te zijn. Door een der stoombootjes herwaarts ge bracht, is hij in het ziekenhuis alhier op genomen. HAARSTEEG, 21 Maart. Naur het zich laat aanzien zal er dit jaar, tenminste als de nachtvorsten de zaak niet bederven, weer fruit genoeg zijn, althans de vrucht, voornamelijk de peereboomen, zijn weer rijk met knoppen getooid, terwijl men bier reeds perzikenboomen in vollen bloei ziet. Met de machinale zuivelbereiding is gisteren een aanvang gemaakt. De ont- rooming der melk voldoet uitmuntend aan de verwachting. Heden zal met karnen worden begonnen. Deontroomde melk wordt direct door de eigenaars mee teruggenomen, wat de consumptie hiervan betreft valt deze bijzonder in den smaak. Daar er meer melk kan worden verwerkt als door de deelnemers wordt aangevoerd, zal de ontbrekende melk worden aange kocht. WIJK. Onze predikant, d*>. B. v. d. Meer, ontving toezegging van beroep naar de Herv. Gem. te Harderwjjk. WAALWIJK. Zaterdag namen aan het exuimn voor de rijksnormaallessen deel 10 ad piranten, waarvan 1 voor de tweede klasse. DRONGELEN, 20 Maarr. Tengevolge van het Ledanken van den heer 1>. Mille- naar als president-kerkvoogd der Hervormde Gemeente alhier, wijl hjj de gemeente bin nenkort gaat verlaten, werd tot zijn op volger gekozen A. C. de Vos, vice-presi dent van het Kerkbestuur, zoodut, daardoor in genoemd Bestuur weder eene vaca1 ure is ontstaan, hoewel de wettigheid der verkie- ziug door velen wordt betwijfeld. ALMKERK, 22 Maart. Het 8-jurig zoontje der weduwe A. v. H., alhier heeft, toen hij met zijne moeder, Gorcum zou be zoeken onderweg het wiel van een zwaar beladen vrachtwagen over e n zijner voeten gekregen. Hij werd onder veel pijn thuis gebracht. Geneeskundige hulp is ingeroepen. NIEUWENDIJK, 22 Maart. De heer L. J. Steenwinkel, onderwijzer aan de Chr. school te Zwijndrecht, is benoemd aan de Chr. school alhier, en heeft die benoeming aangenomen. GORINCHEM. Gistermorgen vertrokken van hier met de stoomboot Fop Smit naar Rotterdam, een vijf-tal vroegere ingezetenen van Herwijnen, die aldaar eenigen tijd ge leden waren aangekomen om van uit Amerika hunne fumilie en kennissen nog eens te komen bezoeken. Hunne bestemming was weder Amerika, in welk land met hun goed gaat. Een er van 62 jaren oud, was veertig jaren geleden vertrokken en werd nu weder uitgeleide gedaan door een zestig-jarigen broeder. Beiden hadden elkander dus in geen 40 jaren gezien. Het vaarwel, nu voorzeker wel »voor altijd,* was treffend. AALBURG, 2L Maart. De verhuring der weilanden aan Kerk en Diaconie be boerende op heden alhier gehouden bracht ongeveer 10°/o minder op dan het vorig jaar. De weilanden aan de Kerk behoorende, brachten f 856 tegen f 948 in 't vorig jaar die van de Diaconie f 302 tegen f 332 't vorig jaar. Door stemgerechtigde roanslidmaten zjjn met algemeene stemmen i0t Notabelen herbenoemd L. Mans en W. L ikerveld Gz. BESOIJEN. Het droge weder der laatste dagen is vooral gunstig voor dan tuin- en akkerbouw. Allerwegen ziet men dan ook de landbouwers bezig met het in 't zaad brengen van tuin, hof en akker. De tiendkwestiën van verleden jaar hebben alhier nog een staartje gehadvier inwoners dezer gemeente, die de erwten- tiend geweigerd hadden, hebben onlangs voor boeten en andere kosten 260 guld. ruoeten betalen. Omtrent d> ze zaak, die zjj onrechtvaardig noemen, omdat naar hun beweren nimmer erwten te Besojjen ge- tiend zijn, hebben zij zich andermaal met verzoekschriften naar 's-Gravenhage ge wend, ten eiade ia 't gelijk te worden ge- - steld Men ziet met belangstelling het einde dezer zaak te gemoet. Gisterenavond omtreeks zeven uur werd de ganscbe straat in rep en roer ge bracht door de komst van het gerecht uit 's-Hertogenbosch benevens de politie uit Waalwijk, die op het onverwachtst een in gezetene alhier in verhoor en later in arrest namen, blijkbaar in verband met de min of meer duistere zaak van den looier J. v. d. K., die zich reeds eenigen tijd in voor arrest bevindt. He ien, Donderdagmorgen, is genoemde persoon naar 's Hertogen bosch overgebracht. WOUDRICHEM, 20 Maart. Op Woens dag 11 April a.s. zal alhier worden ge houden eene vergadering van stemgerechtigde ingelanden van het hoogheemraadschap »'t Oud Land van Altena*, waarin aan de orde worden gesteld het opmaken eener voordracht van drie candidaten, ter be noeming van een dijkgraaf, in de plaats van den heer A. B. van Tienhoven, over leden. WERKENDAM. De elfvangst, die reeds enkele jaren zeer slecht is geweest, belooft dit jaar meer, ten minste er worden thans reeds enkele elften gevangen, wat een gunstig voorteeken wordt genoemd. Met de zalm- visscherjj aan den Kop gaat het zeer goed. De prikvisseherij is afgeloopen en heeft weinig opgeleverd. WAALWIJK. In hooi giug de laatste dagen in de Langstraat weinig omslechts enkele partgen werden tegen f 23 a 24 per 500 K.G. verkocht. De aanvoer van groen ten in de Boven-Langstraat was tameljjk groot, vooral was veel sla uit de broei bakken voorhanden, die tegen betrekkeljjk hoogen prijs verkocht werden. Hurywrlfjke ï§t»s.nd. Heusden, van 8 tot 15 Maart. Overleden: Suzanna Jacoba Mooijekind, 3 wekeD. DIJSSEN, 22 Maart. Aangevoerd 207 kilo boter. Prijs f 1.011.20. Markt gezet f 1.10. Eieren f 0.70 per 26 stuks. W A T E R HOOG T E Lv E IJ L E N. 20 Mrt. 2.70 M. boven 0. 21 Mrt. 2.55 M. 22 Mrt. 2.40 M. Waterhoogte Heusden. 20 Mrt. (voorm. 8 uur) 2.82 M. -f- A. P. 21 Mrt. 2.71 22 Mrt. 2.60 Advorientiön. Steenkoienhandelaar te Heusden, bericht de ONTVANGST van een versche lading PUIKE tegen den ouden prjjs van tegen bekende prijzen. PILSENERB1ER p. 1/2 fl. f 0.12 EXPORT 0.08 LAGER 0.06 LANS' EXTRA STOUT >0.15 OUD BIER al/1» 0.15 Aan-huis bezorgd, zonder verhooging van prijs. Nieuw! Nieuw! Onvergankelijk Willem-XI-straatj Tilburg, tot sluiting van de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal. tkne rif uwe regeling van fabrieks- en i i j j j."V i Genderen (bij Heusden), van Café-Restaurant GOUDEN LEEUW JL1 LüIJSJDJEIV. Verkrijgbaar Wederverkoopers genieten rabat. Hof-Photograaf.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1894 | | pagina 2