Uitslag der Herstemmingen Tweede Kamer der Staten Generaal. Te Frankfort werd een zakkenroller op gepakt. Toen de man op het politiebureel werd onderzocht, bleek dat hg tjjdens zijn arrestatie nog ganw het horloge van den politieagent had gerold! Een vreeseljjke ramp had op de Peansyl- vania-spoorwegljjn plaats, alwaar niet ver van Silverbrook een personentrein met een goederentrein in botsing kwam. Twee- en - twintig reizigers werden gedood en een groot aantal gewond. De Polen wilden den 17en April, den dag, waarop een groot aantal Russen en daaronder 500 soldaten, die zich naar de kerk begaven, ter bjjwoning van de mis, te Warschau door de Polen onder leiding van den schoenmaker Kilinski vermoord wdrden, herdenken. Dien dag werd in de Roomsche kerk een bestelde mis voor Kilinski gelezen; van daar begaven de kerkgangers, ten getale van 300 zich naar het huis, waar Kilinski toen ter tijd woondede mannen, den hoed afnemend, de vrouwen diep neigend, trokken in optocht voorbjj het huis. De meesten der manifestanten werden spoedig ingerekend. De raad dien de paus aan de Spaansche bedevaartgangers, onder welke tal van Carlisten, gegeven heeft, om der regeering huns lands gehoorzaam te zjjn, daar dit bun plicht is, heeft reeds vruchten gedragen. De afgevaardigde Nocedal, directeur van het Carlistiscbe blad »Siglo futuro,* heeft in eene 'talrijke bijeenkomst van Carlisten verklaard, dat ieder goed katholiek heeft te voldoen aan de vermaning van den Heiligen Vader tot de bedevaartgangers betreffende hunne verhouding tot de open bare machten. De heer Nocedal zal zich dus nu zeker aan sluiten bjj de bestaande regeering, en in elk geval is 's pausen aanmaning een knak voor het Carlisme. Koning George en de Minister van Bin nen landsche Zaken vertrokken naar de ge teisterde streken. Later meldt men echter: Ook Maandag hielden de schokken aan vele gebouwen, die min of meer beschadigd waren, stortten daardoor geheel in. Te Athene voelde men Maandag den grond voortdurend trillen gelukkig kwam het niet tot hevige schokken. Bij nader onderzoek is gebleken, dat het Parthenon nog al beschadigd is; ook de merkwaardige Byzantijnsche kerk te Daphne heeft veel geleden. De bewoners der verwoeste dorpen in Locris en Phocis kampeeren in de open lucht; met het zachte weder is dit nog al niet bezwaarlijk. Uit al die plaatsen komen te Athene dringende aanvragen om tenten, dekens, brood en andere benoodigdheden. Koning George is met den Hertog van Sparta en Prins Nikolaas Maandagmorgen te Bhaleis gekomen, en ging vandaar naar Atalanti. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Heus len brengen ter kennis van de ingezetenen, dat op Zaterdag 5 Mei a.s. des namiddags schouw zal worden gevoerd over straten en goten in deze gemeente, welke alsdan be hoorlijk moeten zjjn gereinigd en van gras en onkruid gezuiverd, op straffe bij de politie-verordening bepaald. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De becretaris, De Burgemeester, H. J. tan Eggelen. Honcoop. Plaatselijk Nieuws. Te Dgon werd deze week geguillotineerd een man, August Laureau genaamd, die zjjn vrouw en zjjn moeder vermoordde en zich schuldig maakte aan poging tot dood slag op een jong meisje. De aardbevingen in Griekenland. De aardbevingen, die Vrijdag; Zaterdag en Zondag over bjjna geheel Griekenland werden waargenomen, hebben groote ver woestingen aangericht, veel erger dan eerst werd gedacht. Het geweldigst was de aard beving in de prov. Larissa, waar een an tal dorpen geheel is verwoest. Op een dorpje werden o.a. vjjf kinderen begraven onder de ruïne van een klooster. Acht dorpen om Atalanti werden ver woest, alsook de kloosters van Sint Martinos en Proskyna. De kloosterkerk te Proskyna stortte in en bedolf de aanwezige kerkbe zoekers dertig menschen werden levend begraven. Het havenhoofd te Pelli verzonk in de zee. Thebe is grootendeels een ruïne, evenals het dorp Topolia, terwjjl ook Chalcis belangrijk beschahigd werd. De Jonische eilanden bleven gespaard. Te Malesina werden zestig personen onder het puin der instortende huizen bedolven en in een ander dorp, Martino, verloren negen-en-dertig menschen het leven, ook al door het ii storten van het kerkgebouw, j In het. geheel werden vijf aardschokken J gevoeld, waarvan enkele bizonder hevig' waren. j Ook deed de schok zich te Athene ge- voeler. Zelfs 'scheurden de muren aan den noordehken vleugel van het Koninklijk paleis en ook in den Piraeus werd de schok waargenomen. Ernstige schade werd echter daar niet aangericht. De eerste, schok werd Vrijdag gevoeld,' doch Zaterdag' en Zondag herhaalden zich de schokken met toenemende heftigheid. Van Atalanti plantte de schok zich in zuidoostelijke richting voort. Ook op Eu- boea werden groote verwoestingen aange richt. Dat zoovele mensehen, meest vrou wen en kinderen, gedood werden door het instorten der kerken in de dorpen was het gevolg van het buitengewoon drukke be zoek der kerken, gelijk doorgaans in de Passie-week in de Griekscho dorpen het geval is. Het aantal slachtoffers wordt thans ge schat op 260 dooden en omtrent 300 ern- stig gewonden; Na Zondag zijn geen nieuwe schokken gevoeld. Ouder de inwoners der geteisterde streken heerscht nog groote angst; niemand durft zich nog in zjjn huis te wagen. Behoudens een groote hoeveelheid tenten, zijn door de Regeering uit Athene aan boord van een oorlogsschip ook een aantal geneesheéren gezonden, met levensmiddelen en hetgeen verder noodig 'is tot verpleging der gewonden en noodlijdenden. HEUSDEN, 27 April. Naar wij vernemen heeft Dr. Richelle alhier de benoeming tot gemeente-geneesheer te Nieuwer-Amstel niet aangenomen. Tot onderwijzer aan de R. K. bij zondere school voor jongens alhior, is be noemd de heer B. M. de Vet van Vechel. Geslaagd voor het examen van onderwijzer: de heeren A. van Wjjuen te Veen en W. Jansen te Heusden, beiden leerlingen der Normaalschool alhier. Het kohier van den hoofdelijken omslag voor het dienstjaar 1894 is alhier vastgesteld ter som van f 2994.325. Het vermoedelijk inkomen wordt daarbij gebracht, tot belastbaar inkomen, waarvan geheven wordt 0.514 ten honderd. De aan slag loopt over 282 personen. De hoogste aanslag is f 192,75 naar een geschat inkomen van f 12000. De laagste is f 0.40 naar een inkomen van f 300. DUSSEN, 25 April. Dank zij hun edelen zoon, de schipper Gerrit Garstten, die, hoe wel zelf voor een gezin den kost moetende winnen, tijd en middelen daartoe wist te vinden, vierden heden hun gouden huwelijks feest, zjjne ouders, de echtelieden Johannes Garsten en Agatha Maria van dei Plujjcu alhier. Algemeen werd, vooral door ontplooiïng van de Nederlandsche driekleur en aange brachte versieringen, met dit feest inge stemd en geen wonder, want het gouden echtpaar, zelf niet genoegzaam in staat met eigen middelen dergelijk feest "te vieren, genieten de algemeene achting maar boven dien de ouderliefde van den braven zoon die ook reeds vroeger zjjne ouders uit be narde omstandigheden wist te redden en het feest weder wist tot stand te brengen, trof zoodanig het hart der ingezetenen dat zjj nog daarom te meer met dit feest in stemden. Mogen de gouden jubilarissen nog lang in gunstige omstandigheden niet genoegen op dit leest terugzien en de dunkbare zoon, die hen dit genoegen verschafte, reeds nog in dit leven ondervinden de waarheid der Goddelijke belofte: Zij die hunne ouders eeren zullen hebben hier een lang en ge lukkig leven en hierna het eeuwig leven, is de wensch van den schrijver dezes en voor zeker van alle welgezindeh. fcLEEUWIJK. Gisteren had hier een treurig ongeval plaats. Bij S. werd te drie uur ongeveer een jongetje van ongeveer 3 jaar vermist en waar men ook zocht, het kind was nergens te vinden. Zelfs ging de moeder, door een angstig voorgevoel ge dreven, in de sloot bij liet huis kijken, maar daar was niets te zien. Toen de vader tegen 5 uur thuis kwam en het kind nog niet gevonden was, ging ook hij in de sloot zoeken en met eene haak haalde hij tot zijn grooten schrik den armen kleine levenloos uit h>-t water. Dokter Van IJzeren uit Werkendam, die nog geroep n werk, kon slechts den dood constateeren. NIEUWEN DIJK, 26 Apr 1. Naar wij vernemen bestaat bij de Chr. Jongelings- vereeniging »Üe Zaaier* alhier, het voor nemen om op Hemelvaartsdag (Donderdag 3 Mei a. s.) 's avonds haar 2e jaarfeest te vieren, bjj welke gelegenheid des namiddags ten 5 uur, in de geref. kerk, een feest redenaar zal optreden. DALEM. Door geërfden vau den polder Dalem, werd heden tot poldermeester her kozen de heer Govert de Gier. Eerlang zal men de post- en tele graafkantoren te Gorinchem vereenigen, terwijl na het vertrek der tegenwoordige titularissen, respectievelijk naar Middelburg en Vlissingen, een directeur met dubbel radicaal zal benoemd worden. Binnenland. Gekozen Mr. W. v. d. Kaay. Gekozen Mr. W. H. de Beaufort, Jhr. Mr. Rutgers van Rozenburg, Mr. J. G. Gleich- man en Mr. M. J. Pijnappel. Gekozen Mr. graaf Van Bij landt. Gekozen Mr. Th. Borret. Gr-kozen A. Rujjff Hzn. Gekozen Mr. Rooyaards van den Ham. Gekozen Mr. Goekoop. Gekozen Mr. De Beaufort. Gekozen Mr. E. Schaatsma. Gekozen S. M. H. van Ggu. Gekozen Jhr. A. W. van Borsele. De beide candidaten hadden ieder evenveel stemmen, zoodat de oudste in jaren, De Meester, de beuoeinde is. Gekozen. Mr. A. F. Vos de Wael. Gekozen Jhr., Mr. A- F. de Savornin Lohman. Gekozen C. J. E. graaf van Bijlandt. Gekozen G. B. 't Hooft. Gekozen A. Bouman. Gekozen Mr. Th. P. baron Mackay. Gekozen J. G. van Deinse. Gekozen Arie Smit. Gekozen Mr. Graaf van Limburg Stirum. Gekozen Dr. A. Kuyper. Gekozen Mr. H. Goeman Borgesius. Gekozen J. Meesters. Gekozen Jhr. Mr. W. H. de Beaufort. Bij de verkiezingen op 10 April werden gekozen 31 voorstanders en 37 tegenstanders van het wetsontwerp-Tak, of, als wij van de heeren Tydeman en Hennequiu, wier meeuing twjj leiachtig geacht werd, den een onder de vóór- en den ander onder de tegenstanders rekenen, 32 voorstanders en 38 tegenstanders. Bij de herstemmiogen op 24 April, werden gekozen 11 voorstanders en 19 tegenstanders. Het aantal voorstanders van Tak's ont werp, dat thans gekozen is, bedraagt dus in het geheel 43, het aantal tegenstanders 57. De meerderheid is dus aan de 'eg< nstanders van Tak's ontwerp verzekerd. Op te merken valt nog, dat de beer De Beaufort gekozen is te Amsterdam, Delft en Utrecht, de heer Gleichman te Amster dam, 's-Gravenhage en Rotterdam, de beer Roëll te Haarlem en Utrecht, de heer Van Limburg Stirum te Katwjjk en Schiedam; de heer Borgesius te.Sneeek en Zutfeu. Er moeten dns voor 7 plaatsen nieuwe verkiezingen plaats hebben. De slag is verloren, en finaal ook, zegt het »Vaderland«. Districten, die op 10 April aan de voor standers der finale uitbreiding de meeste stemmen verschaften, gaven op 24 April een gansch andere uitkomst, deels doordat de thuisblijvers tegen de finale uitbreiding partjj kozen, deels doordat de verschillende partijen de beteekenis dezer verkiezing miskennende, weigerden op candidaten van andere richting hun stem uit te brengen. Wat de partgen betreft, heeft de liberale in getalsterkte het meest gewonnen, de anti-revolutionaire bet meest verloren. Naar men verneemt, zal de zitting der Staten-Generaal op 16 Mei niet in persoon door de Koningin-Regentes, maar door eene commissie van harentwege worden geopend. De beer Tak van Poortvliet beeft reeds spoedig na zjjne verkiezing het mandaat voor Amsterdam aangenomen. Eergisterenavond werd voor de deur van een der aanzienlijkste huizen te Zwolle in een hoedendoos een levende pasgeboren jongen gevonden. Hjj was in een dekentje gewikkeld en had een dot in den mond. Door de politie, die een onderzoek naar de moeder doet, is het kind ter verzorging opgenomen. Uit Dordrecht meldt menEen 40-tal broodbakkers (patroons) hebben gisteravond met algemeene stemmen besloten, op a.s. Hemelvaartsdag, bij wjjze van proef, geen brood te bakken en dit ook niet te laten rondbrengen, met het uitsluitend oogmerk om aan de knechts dien dag vrjjaf te geven. Wel zullen de bakkers dien dag, zoo zjj dit verlangen, kunnen verkoopen, terwijl overigens, zoo de omstandigheden dit nood zakelijk maken, van het besluit kan worden afgeweken. Slaagt de proef goed, dan is men voornemens den maatregel ook op andere feestdagen toepasselijk te verklaren. Wat' dit besluit zooveel te belangwekkender maakt, is dat het niet genomen is op aan- j drang der bakkersknechts, maar op initiatief; der patroons zelf. Dordt is een der weinige j groote plaatsen waar de Zondagsarbeid van de bakkers tot de nitzonderingen behoort. Een leerling der H. B. school te Nijmegen is voor onoepaalden tijd het bjj wonen der lessen ontzegd, omdat hij een hora in de gang van dat gebouw had neergelegd. Het veelbelovend jongmensch had eenj blikken bus gevold met kruit en als ont ploffingsmiddel daarbij eenige z.g. klappers gevoegd. In een der Friesche bladen worden bij advertentie aangebodentwee lieve ouder- looze knaapjes 8 en 10 jaar oud. onder milddadige en liefst christelijke opvoeding met verzoek ze aan te nemen als eigendom. Informatiën te bekomen bjj den voogd A. v. d. Leest. Aan kapitein G. Slenger, gezagvoerder van het ss. Ymsterdani*, van de Nel. A uier. Stoomvaart-niaatschappjj, werd te New-York, als erkenning voor de poging tot redding der equipage van het in nood verkeerende Amerik. schip »Mnggie Wells«, door de »Life Saving Benevolent Associa tion of New-York« vereerd en door eene deputatie, vanwege die vereeniging, die zich daartoe aan boord van het stoomschip Amsterdam* begaven, overhandigd een gouden medaille met de volgende inscriptie: Aan den matroos A. van der Wit, den eenigen overgeblevene der bemanning van de reddingboot, die door het ss. Amster damkapt. G. Stenger, werd afgezonden, om de equipage van het in nood verkee rende Amerikaansehe schip Maggie Wells* te redden, werd do r de genoemde veree- niging eene zilveren medaille vereerd. Ook ontving hij de zilveren medaille van de Boston life Saving Society.* Van wege de Zuid-Hollandsche Maat schappij tot redding van schipbreukelingen werd hein door de directie der Ned. Amerik. Stoomvaart-maatschappij overhan digd de gouden medaille, benevens vijf honderd gulden, uit Amu-ika voor hem gezonden. Te Eksloërmond is Maandag door al de veenarbeiders het werk gestaakt en hooger loon geëischt. Deze staking was een ge volg van die door arbeiders te Valtermond begonnen. Door de meeste verveners is aan den eisch om een loon toe te kennen, ge lijk aan dat van 1893, voldaan. De ar beiders hebben daarop Dinsdag grootendeels het werk hervat. De orde werd niet ge stoord. Eergister avond stapten te Delden in een coupé 2e klasse van trein 141 een beer en eene dame, voorzien van kaartjes enkele reis DeldenHengeloo. Bjj aankomst te llengeloo vond men beiden stervende, waar op de dood onmiddelljjk volgde. Daar op het lijk van den man een fleschje, ver- moedeljjk vergift inhoudende, gevonden is, is het bjjna zeker dat hier zelfmoord heeft plaats gehad. De ljjken zijn door de politie naar het ziekenhuis getransporteerd. Hunne identi teit was uit niets op te maken. Uit Hengeloo wordt nopens dit geval nog het volgende gemeld: De heer Geluk, arts alhier, bevond zich in den trein en verleende de eerste ge neeskundige hulp. Deze was echter doelloos, daar de man bijna onmiddelljjk den geest gaf en de vrouw zeer spoedig daarna over leed de ljjken werden vervolgens naar het ziekenhuis voor besmettelijke zieken over gebracht. Volgens ingekomen informatiën zjjn beide personen gisteren morgen hier uit Bentheim gearriveerd; zij zjjn om 7.06 des avonds naar Delden vertrokken en hebben ver volgens, geljjk hierboven gemeld, in den trein van 9.49 naar hier plaats genomen. Omtrent nationaliteit, naam, herkomst der ongelukkigen en aangaande de aanleiding tot de wanhopige daad is niets bekend; opmerking verdient echter, dat alle kleederen ongemerkt zjjn en enkele merkteekenen van het ondergoed, te oordeelen naar eenige overgebleven sporen, vermoedelijk eerst voor korten tijd verwijderd zjjn, zoodat men wel moet aannemen, dat beide personen, die naar schatting tusschen 30 a 40 jaar oud zjjn, onbekend hebben willen blijven. Behalve een paar kleinigheden hadden de overledenen slechts een bedrag van 11 ets. aan geld bjj zich. Eenigen tjjd geleden werd tegen verkoud heid in het hoofd aanbevolen, eens of twee malen een kleine hoeveelheid citroensap op te snuiven. Vermoedelijk heeft reeds menige ljjder aan verkoudheid 't geprobeerdmaar ons kwam tot. dusver niets ter oore omtrent de resultaten. Daarom maken wjj nu mel ding van de uitkomst eener toepassing in onze naakte omgeving. Patiënt was zóó verkouden, dat hij in letterlijken zin niet uit de oogen kon zien, en verkeerde reeds bijna twee dagen in dien aangetasten toestand, toen hjj het middel toepaste. Zoo goed en kwaad als 't ging, snoof hij in den loop van den avond vier malen een 20-tal droppels citroensap op (en dronk de rest van dien inhoud der vrucht in een vorm van warme limonade) en den volgenden morgen was hjj zoo goed als genezen. Woensdagnacht is op de boerderjj van de wed. Mul te Diemen ingebroken en uit eene in de woonkamer staande kast eene som van f 1800, benevens een aantal gouden en zilveren sieraden ontvreemd. De dief of dieven hebben hun weg genomen door het raam. Uit enkele gegevens meent men te moeten opmaken, dat de diefstal niet door vreemde:i is gepleegd. Omtrent de veiligheid in onze hoofdstad wordt d. d. 25 April gemeld Gisterenavond toog de sehrjjver II. Fri- gerio, werkzaam op 's Rijks werf te Am sterdam, om halftwaalf huiswaart. Op de Prins Hendrikkade werd hij onverwachts aangegrepen door een straatrover, die hem ter aarde wierp en, terwjjl hg hem het schreeuwen belette, uit een der zakken van zjjn slachtoffer de portemonnaie stal, waar mede de bandiet zich uit de voeten maakte. Met moeite kon de ongelukkige, die eenige kwetsuren had bekomen, zijn weg ver volgen. De man ligt thans ziek. De vereeniging >Ederoord« tot christe lijke verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders te Ede, ziet zich verplicht te liquideeren. Het buitenverbljjf, tot krankzinnigenge sticht bestemd, zal in den aanvang der volgende maand publiek worden verkocht. Door het Gemeentebestuur van Valken burg (L.) is een adres gericht aan de Tweede Kamer, houdende het verzoek, om »door het invoeren van flinke invoerrechten op granen een nationale ramp te voorkomen^ Heusden, 26 April 1894. voor de V. en T. vóór en tegen het Kiesrecht- ontwer p-Tak. Alkmaar. Herstemming Mr. W. van der Kaay (L.) T. en Mr. M. W. F. Treub (R.) V. Amsterdam. Herstemming Vrolik (L.) V., Treub (R V., Gleicbman (L T., Rutgers (L.) T., De Beaufort (L.) T., Levy (L.) V., Pijnappel (L.) T. en Van der Kaay (L.) T. Apeldoorn. Herstemming Mr. W. K. F. P. graaf van Bjjland (A.-R.) T. en Jhr. Mr. G. W. Mollerus (L.) V. Beverwijk. Herstemming Mr. Th. L. M. H. Borret (R.-K.) T. en J. van Loenen Martinet (LV. Bodegraven. Herstemming C. M. E. van Löben Seis (A.-R.) V. en A. Kn jjff Hzn. (L.) V. Breukelen. Herstemming Mr. W. J. Roy- aards van den Ham (L.) T. en Dr. Schaep- man (R.-K.) V. Brielle. Herstemming Mr. G. J. Goekoop (L.) T. en H. Seret (A.-R.) V. Delft. Herstemming Mr. W. H. de Beau fort (L.) T. en Mr. H. A. van de Velde (A.R.) V. Dokkum. Herstemming Mr. E. Schaafsma (L.) V. en P. van Vliet Jr. (A.-R.) V. Dordrecht. Herstemming S. M. H. van Gijn (L.) T. en Dr. A. Kuyper (A.-R.) V. Lede. Herstemming C. M. E. van Löben Seis (A.-R.) V. en Jhr. A. W. v. Borsele (L.) T. Eist. Herstemming Mr. W. van Basten Batenburg (R.-K.) T. en E. D. de Meester (L.) V. Enschede. Herstemming Mr. A. F. Vos de Wad (R.-K.) T. en Mr. R. E. Hattink (L.) V. Goes. Herstemming Jhr. Mr. A. F. de Savoruin Lohman (A.-R.) T. en D. Stigter (L.) V. Gouda. Herstemming C. J. E. graaf van Bglandt (L.) T. en Th. G. G. Valette (L.) V. Haarlemmermeer. Herstemming Mr. F. J. M. A. Reekers (R.-K.) T. en G. B. 't Hooft (A.-R.) V. Harlihgen. Herstemming A. Bouman (L.) V. en Mr. Th. Heemskerk (A.-R.) V. Hilversum. Herstemming Mr. Th. P. baron Mackay (A.-R.) T. en Dr. Schaep- man (R.-K.) V. Hontenisse. Herstemming Mr. F. J. F. M. Walter (R.-K.) T. en Mr. J. G. van Deinse (L.) V. Lochem. Herstemming O. Lely (L.) V. en J. van Alphen (A.-R.) V. j Gekozen de heer O. Lely. I Loosduinen. Herstemming Mr. A. M. H van Berckel (R.-K.) T. en Mr. H. A. van 'de Velde (A.-R.) V. j Gekozen Mr. A. M. H- van Berckel. Ridderkerk. Herstemming Arie Sn it (L.) V. en Mr. Tb. Heemskerk (A.-R.) V. Schiedam. Herstemming Mr. O, J. H. graat vnn Limburg Stirum (L T. en S. A Maas (L) V. Sliedrecht. Herstemming L)r. A. Kuyper (A.-R.) V. en J. A. van Haaften (L.) V. Sneek. Herstemming H. P. Ileum (A.-R.) V. en Mr. H. Goeman Borgesius (L.) V. Steenwijk. Herstemming Jhr. Mr. G. J. Tb. Beelaerts van Blokland (A.-R.) T. en J. Meesters (L.) V. Wijk-bij-Duurstede. Herstemming Jhr. Mr. W. de Beaufort (L.) T. en S. M. van Wjjck (R.-K.) V. Presented to captain G. Stengermaster of the steamer Amsterdam in recognition of his humane efforts to rescue the crew of a wrecked vessel in a storm in Mid. Atlantic in Jan. i894. Aan de keerzjjde der medaille bevindt zich een in nood ver- keerend schip in hooge zee.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1894 | | pagina 2