weerde, dat de komende strijd zal handelen over leven of dood, want dat het voor het overwonnen volk een doodende aderlating zal wezen. l>— Buiten lun d Het «Journal de Bruxellesc meldt dat zich eergisterennacht te Luik plotseling vjjf gevallen van een cholera-aehtige ziekte heb ben voorgedaan. Drie der zieken, die vrjj ernstig waren aangetast, zijn naar het lazaret vervoerd. Gisteren is een nieuw cholera-geval voorgekomen. Een der zieken is bezweken. De Fransche Kamers hebben met een parige stemmen 100.000 francs toegestaan voor de op Staats kosten plaats hebbende begrafenis van Carnot. Diens broeder heeft verklaard, dat de president bij zjjn aftreden geene herbenoe ming zou aanvaardener is reeds voor meer dan een millioen gulden kransen ingezonden. Zaterdag brachten 20.000 personen den doode een bezoék. Men verwacht dat de begrafenis de in drukwekkendste zal zijn die Parijs ooit ge zien had. De inteekening voor een stand beeld voor Carnot bedroeg den eersten dag 23.000 francs. Bjj de begrafenis van den gewezen Fransehen president zond Perier, zijn op volger, een krans van roode rozen met palmtakken, 50 centimeter breed en 2 meter in middelljjn. Deze krans werd in den stoet het eerst gedragen, door vier mannen, in het zwart gekleed met driekleurige cocardes aan de hoeden. De Koning en de Koningin van België zonden een krans van orchideeën, Koningin Victoria een van leliën; op een der satijnen linten was met gouden letters gedrukt: «Une marque d'estime de la part de Vic toria R. J.« De krans van den Keizer van Duitschland, 2 meter in middellijn, was van roode rozen en orchideeën. De krans van den Czaar kostte 5000 frs. Een groote bloemiste te Parijs moest voor meer dan 50.000 frs. aan bestellingen van bloemen voor de begrafenis weigeren zoo veel werd er besteld! Door het gedrang, paardenhoeven, de hitte enz. kwamen tal van ongevallen voor. Men berekent, dat ongeveer 300 personen flauw vielen, of gewond werden. Een dame kreeg een flesch op het hoofd van iemand, die in een boom zat, en werd zwaar ge wond een dame van 60 jaar brak het been. Het steigeren van een paard ver wekte een paniek en men dacht eerst dat er een bom was gevallen, maar weldra bleek de juiste toedracht der zaak. De «Petit Marseillais« deelt bijzonder heden mee over de ontdekking eener samen zwering tegen Carnot. Een gevangen ge houden soldaat openbaarde dat zeven anar chisten te Cette tot den dood van den President hadden besloten. Het lot wees Caserio aan, waarop de&e den 22en de stad verliet. De soldaat gaf de namen op der zeven anarchisten, die, naar men zegt, in hechtenis zijn genomen.. Het schijnt zeker, dat Caserio den 23n Juli zal terechtstaan. De prochreur-gfeheraal Fochier zal het O. M. waarnemen. Volgens de »Freis. Zeit.« loopen er in Italië geruchten, dat de moordenaar van Carnot geen Italiaan maar een Franschman is, die den naam van een Italiaan, Santo Caserio, zich heelt toegeëigend. De ware Santo Caserio moet er namelijk geheel anders uitzien dan de beschrijving van het voor komen van den moordenaar luidt. Een burger tc Lyon, die Caserio na den moord tegenhield in zijne poging om te vluchten, ontving het bezoek van twee goed gekleede personen, die hem verklaar den dat zij Parijsche journalisten zjjfl en hem eene onderscheiding willen doen ten deel vallen. Zij verlangden eenige bijzon derheden van hem te weten en zijn pho- tographisch portret. Onmiddellijk nadat hij hun het portret gegeven had, zeiden zij op dreigenden toon «Wij zijn anarchisten, en nu hebben wij uw kop!« Daarna ver wijderden zij zich spoedig. De man heeft de zaak aan de politie medegedeeld en bescherming verzocht. De voorzitter der Fransche Kamer Dupuy is, na eene beraadslaging met zijne oude ambtgenooten en tal van politieke perso nen, aan Casimir Perier gaan meedeelen dat hij de opdracht tot vorming van een nieuw kabiuet aanneemt. Het nieuwe ministerie zal bestaan uit dezelfde elementen als het afgetredene. Een droevig ongeval had plaats te Bus- siéres-les-Clermont, een dorp in het dep. Haute-Marne. De onderwijzer der dorp- school, Guillemin, wilde zijn leerlingen toonen, hoe Carnot door den Italiaan Caserio was vermoord. Tot dat doel nam hjj in de eene hand een ruiker en in de andere een dolkmes. Terwijl de onderwijzer den arm vooruitstak om te toonen hoe de steek was aangebracht, trof hjj een zjjner leerlingen, een jongen van acht jaren, die vóór hem stond, in het hart. Het mes drong door tot in de hartstreek, zoodat de knaap een kwartier daarna overleed. De onderwijzer, wanhopig over de gevolgen zjjner onvoor zichtigheid, wilde zich van kant maken, maar deze poging werd belet, en op ver langen van de ouders van den knaap zal tegen Guillemin geen gerechteljjke vervol ging worden ingesteld. Generaal Edon is wegens manslag door onvoorzichtigheid naar den krjjgsraad ver wezen. Zondagmorgen vroeg, te vier ure, zjjn er 228 anarchisten in verzekerde bewaring genomen, waarvan 168 ie. Parjjs. Vooraf was niemand iets bekend van dien maat regel. De commissarissen van politie te Parijs hebben eenvoudig een half uur vroe ger van den prefect aanzegging gekregen wat zjj te doen hadden. De meeste der ge arresteerde anarchisten waren ieeds vroeger in verzekerde bewaring en gedurende de laatste maanden door het parket op vrjje voeten gesteld. Een der anarchisten, Zo d'Axa geheeten, was veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf en Zondagmorgen was die ter mijn verstreken. Hem werd dus aangezegd, dat zjjn straftijd geëindigd wasmaar toen hij den drempel der gevangenis achter zich had, werd hij ten tweeden male achter slot en grendel gezet. Aan die gevangenneming op zoo groote schaal is het zeker te danken, dat het te Parijs zoo rustig is gebleven op den dag der begrafenis van Carnot. Daarom scheen die maatregel ook genomen te zjjn. De invrijheidstelling door den Duitschen Keizer van de Fransche zee-officieren, die wegens spionnage te Glatz gevangen zaten, heeft een buitengewoon gunstigen indruk gemaakt. Voor deze daad is ieder den Duitschen Keizer erkentelijk. St. Cère in den Figarospreekt van eene hoogge- geplaatste persoonljjkheid, die op het ver nemen van dit keizer!jjk besluit zou heb ben uitgeroepen: «Décidement c'est un monsieur tres chic.* Degouy in de «Justice*, die altgd bang is van niet voor vader landslievend genoeg te worden gehouden, erkent ditmaal toch dat het onaiogeljjk is om geen acte te nemen van de moeite, welke de Duitsche Keizer zich geeft om de bitterheid van Frankrijk te verzachten, en in de «Petite République* stelt Viani onder het opschrift: «Une Le9on«, de daad van Wilhelm aan de Fransche Regeering ten voorbeeld. In dit land verhaalt men en wij gelooven het gaarne, schrijft Viviani, heeft het besluit van Duitschlands keizer eene diepe emotie teweeggebrachtaau de Fransche regeering de taak om dat voor beeld door eene politieke amnestie te volgen. Men meldt nu weder dat de Keizerl. ceremoniemeester Von Kotze, in 't Berlijnsche brievenschandaal slechts een zeer onbe duidende; rol vervuld heeft, door n.l. ter wille van een dame één enkelen brief, niet door hem geschreven, te verzenden. De lasterbrieven waren geen van alle van hem afkomstig. Zjjn loyautcit, om tegenover een dame geen verraad te plegen, zou oorzaak van zijn val zjjn. Overigens verneemt men dat de brieven allergemeenst waren. Zoo werd de jonge graviu Fritz Hohenau meer malen niet den dood bedreigd als zjj zich hier of daar vertoonde en geruimen tjjd durfde zjj haar woning niet verlaten. Volgens de «Central News,« is te Rome nabij de woning van Crispi een Itaüaansch werkman met een groot mes gewapend ge arresteerd. De Italiaansche regeering heeft bij de Kamer eene buitengewone kredietaanvrage van 100,000 lire ingediend, ten einde tege moet te komen aan de vele aanvragen van Italianen in Frankrijk om ondersteuning, daar zij naar Italië willen terugkeeren. De Italiaansche journalist Bandi, die herhaaldelijk het optreden der anarchisten had veroordeeld, is Zaterdag te Livorno vermoord, op dezelfde wijze als president Carnot. Terwijl de heer Bandi naar zijn bureau reed, sprong een man op de trede van het rijtuig en bracht hem een dolk steek toe. Het slachtoffer werd naar een hospitaal gebracht, waar men dezelfde ope ratie op hem toepaste als op Carnot, en met hetzelfde ongunstig gevolg. De moor denaar wist te ontsnappen; na het be drijven van de daad snelde hjj naar een rijtuig, waarmede twee helpers hem ston den op te wachten. De Gebr. August en Josef Bruderer, te Tablat, in het Zwitsersche kanton St. Gal len, maken in de «St. Galler Stadtanzeigerc bekend, dat zjj een kogelvrij pantser heb ben uitgevonden, hetwelk, gelijk door ge tuigen en proefneming kan worden be wezen, ondoordringbaar is voor kogels, die op een afstand tot van slechts een meter uit een geweer er op worden afgeschoten, en dat daarbij geene 20 millimeter dikke stalen plaat noodig is gelijk bjj het pantser van Dowe, alsook dat het wegens zjjne lichtheid aanbeveling verdient en betrekkelijk weinig kost, hetgeen bjj eene stalen plaat van 20 millimeter niet het geval kan zjjn. Tegeljjkertjjd zijn er te Munchen proeven genomen met een pantser van zekeren Weber nit Hamburg, die beweert, naar hetgeen omtrent dat van Dowe is bekend geworden, een verbeterd pantser te hebben uitge vonden. De Beiersche officieren vonden het echter voor de infanterie veel te zwaar, doch meenden dat het misschien zou kunnen dienen tot dekking der manschappen bjj de bediening van geschut tegen infanterie- vuur en dat het misschien ook bjj het maken van loopgraven dienstig zou kun nen zijn. Te Praag is een samenzwering ontdekt om den keizer van Oostenrijk te vermoorden. Tijdens het proces der «Oniladina* had zekere Matejicek een geheime vereeniging opgericht, die den naam droeg «De wrekers der Czechen,* en zich ten doel stelde den keizer en verschillende hooggeplaatste re- geeringsambtenaren te vermoorden. De moord op keizer Franz Joseph was op 6 Maart beraamd. Matejicek ging met een zijner vrienden naar Weenen; zij zouden den keizer opwachten, als deze uitreed, en hem, onder den schijn van een verzoekschrift te overhandigen, een dolk in het hart stooten. Maar de keizer was niet te Weenen, en onverrichter zake gingen de samenzweerders naar Praag terug. Bjj aankomst daar werden zij gearresteerdzjj waren door een hunner vrienden verraden. De vereeniging telt twaalf leden, die allen in hechtenis genomen zjjn. De «Standard* verneemt uit Petersburg dat Maandagavond een schildwacht op post bjj de brug van Okoélofskaja (Novgorod), aan de spoorwegljjn 'Petersburg-Moskou, door een schot is gekwetst. Daar de Czaar Woensdag, van Borki komende, de brug over moest, gelooft men dat het op dien gemunt was. Maar hij is dan gelukkig aan het gevaar ontsnapt. Donderdag is hjj met vrouw en kinderen op Peterhof terugge keerd. Kort geleden verliet het zeiljacht «Ondine,* het eigendom van prins Demidoff, met eenige marineofficieren aan boord, de haven van Odessa. Kort daarop brak een hevige orkaan los en sedert heeft men niets meer van 't jacht of de bemanning vernomen, zoo dat men algemeen vreest, dat zjj met man en muis is vergaan. Evenals in het weeshuis te Bunzlau is er nu onder de manschappen in eene ka zerne te Spandau eene hevige ziekte uitge broken, waardoor binnen drie dagen ruim honderd man zjjn aangetast. De verschijn selen zijn duizeligheid, zware koorts en diarrhae. Terwjjl men in het bovengenoemde weeshuis de oorzaak der ziekte niet heeft kunnen constateer en, woidt die in de kazerne, voor zoover men meende uit som mige dingen te kunnen afleiden, toege schreven aan schadelijke bestanddeelen in voedingsmiddelenmen spreekt zelfs van eene gifstof in de worst. Tot dusver was de Londen-bridge de eenige brug, welke de beide Theems-oevers tusschen Midlesex en Surrey verbindt. Voor eenigen tijd werd uitgerekend, dat in 24 uren tijds over deze gemiddeld 22.000 voer tuigen en meer dan 100.000 voetgangers passeeren. Ten Oosten van Londen-bridge is nu de Tower-bridge verrezen, die pl. m. f 15.000.000 heeft gekost. De feestelijke opening der brug geschiedde Zaterdag door den Prins van Wales, in tegenwoordigheid van duizenden. Ondanks de verontrustende geruchten, welke in om loop waren, is de plechtigheid door geen enkel incident verstoord. Het mijnongelijk in de Albionmgn is het grootste, dat Wales tot nog toe getroffen heeft. Er zjjn 266 lijken uit de mijngangen gebracht en naar men algemeen gelooft, gaat het aantal gedooden 300 te boven. De ljjken zien er afgrijselijk uit; ze zijn allen onherkenbaar door de dikke laag kolen stof, waarmede ze bedekt zjjn. De onafzien bare rjj bloedverwanten die vol angstige spanning het gebouw betreden, waar de lijken naast elkander op den grond tentoon gesteld zjjn, herkennen de hunnen slechts aan bjjzonderheden der kleeding. Woensdag is een aanvang gemaakt met het begraven der slachtoffers van de ramp. De plechtigheid was zeer indrukwekkend. Een groote menigte was op het kerkhof samengestroomd en zoug daar van tjjd tot tjjd gezangen. Middelerwjjl werden de kisten in de graven neergelaten en deze gevuld. De Transvaalsche regeering heeft be sloten de Engelsche ingezetenen van den krijgsdienst vrjj te stellen. Inplaats van het Engelsche contingent worden nu Trans vaalsche burgers geprest om naaf Zont- pansberg uit te rukken. Uit Shanhaï wordt gemeld, dat last ge geven isonmiddellijk twintig bataljons Chineesche troepen naar Korea te zenden, omdat er, naar het schjjnt, geen uitzieht meer bestaat op eene vredelievende oplossing der met Japan bestaande gesehillen. De werkstaking op de Amerikaansche spoorwegen omvat thans twee-en-dertig hoofdljjnen, grootendeels in de Westelijke Staten en de Middenstaten, waaronder Grand Trunk, Wabash, Roch Island, Lake Shore, Milwaukee, Atchison, Denver Rio Grande. Vooralsnog zjjn pogingen om eene werk staking uit te lokken op de spoorwegnetten in Pennsylvania, Baltimore en Ohio, mislukt. De stand van zaken is ernstig, vooral te Cincinnati, te St. Louis en te Caïro, waar de werkstakers den toestand geheel beheer- schen. Ook elders organiseerden zij een waar schrikbewind: treinen worden stilgehouden of ontspoord en het personeel door de maat- sehappjjen geworven, aangevallen. Dienten gevolge vroeg de Illinois Central-spoorweg maatschappij hulp van troepen aan tegen de werkstakers te Caïro. Zjj zag zich ge noodzaakt den lokaaldienst op Chicago, waar de levensmiddelen schaarsch en duur worden, doordat er ook onder het personeel der vleeschmaatschappjjen werkstaking is ontstaan, te staken. De treinen te Chicago worden gedeeltelik gaande gehouden met de hulp van hoogere beambten, die de plaats der werkstakers innemen. De werk stakers verlammen den transcontinentalen treinendienst op Oakland, waartegen de directie der Southern Pacific-spoorwegmaat- sehappjj hulp van troepen heeft aangevraagd. De Amerikaansche regeering zal in geval van oproer versterkingen voor de bonds- troepen te Chicago zenden. President Cleve land beschouwt den toestand als zeer ernstig. Het bonds-gerechtshof waarschuwt de werkstakers dat alle regeeringscroepen ge bezigd zullen worden om de rust te her stellen. De Rock-Island en de Lake Shore-maat- sehappijen poogden gisteren treinen te doen vertrekken, maar de werkstakers beletten dit en verdreven de politie. De proclamatie van president Cleveland, waarbij aan de werkstakers wordt verboden het spoorweg verkeer te belemmeren, werd aan de werk stakers voorgelezen, maar met spotternij ontvangen. Flanteeljjk Nieuws. HEUS DEN, 4 Juli. Zondag 1.1. bevond zich iemand in een der koffiehuizen alhier, die een anderen bezoeker beloofde hem alle inlichtingen omtrent een persoon te zullen verschaffen, waarover het discours liep, indien hij daar voor vijf-en-twintig borrels zou ontvangen. Het dwaze voorstel werd aangenomen en de eerste begon te drinken, bracht het tot het dertiende glas, viel van den stoel en ge raakte bedwelmddoch wist nog den persoon aan te wjjzen op wiens last de zwelgpartjj plaats had en die door hem met den liefe lijken naam van moordenaar werd bestempeld. Dat was te erg, zoo was het niet bedoeld en de bereidwillige schenker, ook zelf onder invloed van vergunning, liet zelf de familie ontbieden en zond naar den dokter en was aan de grootste wroeging ten prooi. Nauweljjks was hij verdwenen of de quasi- beschonkene stond op en wandelde bedaard naar huis, want hjj, een grappenmaker, had in overleg met den kastelein slechts water gedronken. De doorgestane angst zal echter den andere wel voor goed genezen hebben, om voortaan soortgeljjke voorst llen aan te nemen. Als een bewjjs dat het weder der laatste dagen bijzonder gunstig voor de vruchten is, kan dienen dat ons heden reeds verscheidene rijpe peren werden ge toond. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Juni ingelegd f 6330.97 en terugbetaald f 3885.20. Het laatste door het kantoor afgegeven boekje draagt het nummer 1498. WAALWIJK. Tengevolge van den hooi bouw, die in vollen gang is, was er weinig rundvee ter veemarkt. Het aangevoerde ruimde echter aan flinke prjjzen vlug op. Vet vee werd dezer dagen in de weide zooveel mogelijk aan hooger prjjzen ver kocht. Kalf koeien golden f115, f230. Dito vaarzen f 000, a 000, f 000. Varkens aangevoerd ruim stuks ver kocht van f8,00 a f 13. HERPT. Zaterdagmiddag omstreeks 2 uur brak in een schuurtje naast het huis van C. v. C., en hetwelk ook aan dezen toebehoorde, brand uit. Het werd echter gelukkig bijtjjds ontdekt door den knecht der boterfabriek, die den brand met behulp van anderen met emmers water bluschte. Het schuurtje brandde echter geheel af. De oorzaak is onbekend. Als eene bizonderheid kan van hier worden gemeld, dat bjj de Wed. Th. van Bokhoven een peereboom te zien is, die, beladen met groote vruchten, thans nog in vollen bloei staat, 't Vorig jaar was dit ook zoo 't geval. De vruchten van den tweeden bloei waren toen nog goed ontwikkeld. Hetzelfde zagen we in den tuin van den heer A. Bugs Jnsz. ALMKERK, 29 Juni. De collecte voor het fonds van den gewapenden dienst heeft opgebracht f 18.55 ZALTBOMMEL, 1 Juli. Heden morgen waren wjj getuigen van een droevig on geval, dat te Heerewaarden plaats had. Door het warme weder uitgelokt, hadden eenige liefhebbers van baden zich in de rivier de Waal begeven. Weldra verdween er een in de diepte, zonder dat de kame raden iets tot redding konden aanwenden. De ongelukkige 19 jarige jongeling, mede kostwinner zijner ouders, werd spoedig uit het water gehaald. De levensgeesten waren echter geweken. WOUDRIOHEM. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd gedurende de maand Juni ingelegd f 2841.78®, terugbetaald f3386,27. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 914. GIESSEN, 3 Juli. Eenige boeren van Almkerk en verder, die heden de paarden markt alhier zouden bezoeken, ondervonden onderweg nog al vertraging. Een hunner collega's die met een paard en veulen ook marktwaarts toog, ontmoette een voer hooi, waarvan zjjn paard schrikte, en opzij sprong, met het gevolg dat het met haar kind in een sloot terecht kwam. De boer die den wagen mende, hield dadeljjk zija voertuig stil; ontspande zijn paarden en bond ze aan den dissel teneinde hulp te verleenen bij de in den sloot lig gende dieren. De wagen stond aan de eene zjjde des wegs en aan den anderen kant was men bezig paard en veulen uit den sloot te trekken, bjjgevolg konden er geen rjjtuigen passeeren en moesten dus de marktgangers, tegen wil en dank, wachten tot het reddingswerk, waaraan circa een halfuur heenging, was volbracht. DEWERKEN (N.-dijk, Kille), 3 Joli. Gisteren arriveerden nit het hartje onzer provincie, alhit-r, eenige boeren met paard en kar om op de buitenpolders te hooien. Ook van de wed. Peters te Gilze, waren arbeiders gekomen, om op Jochemeveld een poldertje in den Biesbosch hun hooi scheep te rjjden. Toen zjj, na hier wat gerust te hebben, den tocht zonden voortzetten, werd hun paard, een flink sterk dier, ongesteld r... -ezweek binnen een half uur tijds, wat niet alleen be langrijke schade, maar ook veel opouthoud veroorzaakte. Naar wjj vernemen is in den Bies bosch op den polder «Van Rees* van eenige hooiers geld ontvreemd, pl. m. tien gulden. Van den dader of daders is tot nog toe niets bekend. VLIJMEN, 30 Juni. Bjj de heden aan gekondigde tiendverpachting waren maar enkele landbouwers opgekomen. Niemand echter wilde een bod doen, zoodat men on- verrichterzake weer huiswaarts moest keeren. Ongeregeldheden hadden er niet plaats. Binnenland. Hare Majesteiten zullen den llen a.s. Vulpera verlaten, doch niet ineens door naar Nederland terugkeereo. Het is mogelijk dat zg de her onthulling van het standbeeld van De Ruyter te Vlissingen in Aug. op een nader te bepalen dag zullen bjjwonen. - Omtrent een bezoek aan de provincie Zeeland is overigens niets bepaald; voor het oogenblik worden slechts plannen in overweging genomen. Blgkens den «staat van de scholen met den Bjjbel,* voorkomende in het 15e jaar verslag der Unie, zullen op 1 Jan. 1895 aan 200 scholen 212 onderwjjzers meer moeten zijn, dan er op 1 Jan. j.l. aan die scholen werkzaam waren, ongerekend de vacaturen aan de overige 364 scholen met den Bjjbel. Volgens de officiëele opgaven hebben bjj het voorjaars-examen 56 kweekelihgen van de christelijke normaallessen, normaalscholen en kweekscholen de akte van (hulp)onder- wjjzer verkregen en kan die akte bjj het e. v. najaarsexamen, naar verhouding van de uitkomsten bjj hot voorjaarsexamen, nog

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1894 | | pagina 2