Land van Hcusden en Allena, de Langstraat en de Bomnielerwaard. Brieven uit Amsterdam. FEUILLETON. Kapitein Omson-IJzerlioofd. WOENSDAG 1 AUG. Uitgever: Li. J. VEERMAN., Heusden. M 1328. i 8 114. Dit blad yerschjjnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f l.OO. Franco per post zonder prgsve. hooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7Yg ct. Groote letters Daar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagavond ingewacht. Advertentiën voor dit blad worden tevens gratis op genomen in het Land van Altena. Wanneer bij eenige gelegenheid aan de publiciteit te kort gedaan wordt, is de groote pers slecht te spreken. Zjj, de Ko- I ningin der Aarde, eischt toegang overal I en altijd. Ze mag nu echter de hand wel i eens in eigen boezem steken. De commissie der bakkerjjtentoonstelling heeft de uitrei- j king der perskaarten opgedragen aan een commissie uit de pers zelf en deze besloot I in hare hoogheid alleen toegangskaarten te geven aan de dagbladend. i. aan zich zelf en enkele voorname vrienden. Op mijn dringend verzoek heeft ze ook aan ons Nieuwsblad een kaart afgestaaD. Deze daad, waarvoor uw verslaggever haar dankbaar is, ontneemt echter niets aan de waarde mijner klacht, daar ik die kaart meer te danken heb aan mijn persoonlijke kennis met een der commissieleden dan aan hare overtuiging dat in de pers geen grenzen bestaan, dat een blad, 't welk tweemaal per week uitkomt, evenzeer recht heeft kennis te nemen van de volksbelangen als een dagblad. Wanneer een klein, lokaal blad zich de weelde veroorlooft, in de hoofd stad een verslaggever te hebben, zie ik geen enkele reden waarom de heeren der groote pers zoo'n kleintje zouden uitsluiten, tenzjj ze het doen om de kleine pers te noodzaken bij hen ter markt te komen, indien ze er ook wat van weten wil, wat ik in dit geval echter niet veronderstellen mag. Ik sprak daar van volksbelangen en die zijn bij deze tentoonstelling nauw betrokken. Ons dagelgksch brood maakt een voornaam deel uit in de voedingmet de aardappelen maakt het de volksvoeding uit en we heb-1 ben er belang bjj te weten dat de brood-' fabricatie uit deugdelijke grondstoffen en naar de eischen der wetenschap geschiedt. Dat er uit deugdelijke grondstoffen goed brood gebakken kan worden, dat leert ons de Tentoonstelling. Ge begrjjpt toch wel dat, waar een jury gereed staat, een nauw keurig, scheikundig onderzoek in te stellen, geen enkele inzender het gewaagd heeft, iets anders te sturen daD brood van de beste en zuiverste kwaliteit? Opmerkelijk is het dat zelfs geen mannen van 't vak, geen bakkers dus, een afdoend oordeel vellen kunnen over gebakken brood. Ze wegen het, ruiken, proeven, bezien het, maar van de zuiverheid der bestanddeelen kunnen ze u geen uitslag geven. Dat kan iirruw [juli— «iim—h»ii—r—nriTT»-n Naar het Fransch VOOR <J U STAVE AIM A liD. (34 Don Torribio haalde diep adem. »Ga voort,zeide hij. »Ik heb bjjna geëindigd. Ik heb mij ter beschikking van onze vrienden gesteld, en er zelfs bijgevoegd, dat er zich hier nog een «■""andere Broeder van de Kust bevond, die in staat was hun groote diensten te bewijzen heb ik daaraan niet wel gedaan »Dus weten zij dat ik hier ben?« Dat is te zeggen, zij weten dat zich hier twee Broeders van de Kust bevinden, ik en etn ander. »Maar die ander, die ben ik, voor den duivel »Welnu! verder?* »Als de aanslag'hnislukt, beu ik te gronde gericht. »IIoe zoo? Niemand kent u, gij speelt zoo goed uw rol als Mexikaan Voor de meischen hier, ('at is mogelijk; maar die Flibustiers Kennen u evenmin. Meent gij dan dat ik onnoozel genoeg ben geweest hem uw naam te zeggen, eer ik zeker was van het welslagen der onderneming »ls het waar!* riep don Torribio uit, terwijl hg de hand van den kapitein vatte, alleen de scheikunde. En nu wil ik dit zeggenindien de wetenschap oordeelt dat door de inzenders, wier aantal in verhou ding tot 't heele laad klein is, niet anders dan grondstoffen eerste soort gebezigd zijn voor deze hunne inzendingen, zegt dit nog volstrekt niets voor de deugdelijkheid van ons brood in 't algemeen. Men zegt wel dat door de goedkoopte der granen alle knoeierij is buitengesloten, maar zoolang er bijna niets kostende meelsurrogaten be staan, is de mogelijkheid van knoeierij niet buitengesloten. De kunst gaat ver. Gelijk er heerlijk smakende wijn gemaakt wordt van vloeistoffen, waaronder druivensap slechts een klein gedeelte vormt, zoo kan er ook brood gebakken worden, waarin het meel slechts ten deele vertegenwoordigd is. Er wordt veel slecht brood gegeten in ons land. Wanneer de tentoonstellingscommissie door vertrouwde personen alom in den lande van eiken 1 akker een brood opkocht, zonder voorafgaande waarschuwing en deze brooden liet onderzoeken, zou ze daarmee zich ver dienstelijk maken voor 't vaderland. Het onderzoek van het brood der inzenders heeft i voor de volksvoeding geen sikkepitje waarde. Er is bij deze Tentoonstelling in een bescheiden hoekje der galerij van het P. v. V. een retrospectieve afdeeling gevoegd, met vele merk waardige manuscripten, de bakkerij j betreffende en ik heb geneusd en gezocht, doch niet gevondeneen statistieke tabel, aangevende de prijzen van 't graan en 't brood gedurende de jongste halve eeuw. Het moet merkwaardig zijn de schommelingen dier prijzen na te gaan en op te merken, hoe de voortdurende daling der tarwe uiet steeds een evenredige daling der broodprijzen ten gevolge had. De commissie kon onge twijfeld over de gegevens tot zoo'n tabel j beschikken, doch heeft er waarsehgnlgk in de drukte niet aan gedacht. Het artikel bij uitnemendheid is tegen woordig het beschuit. Een kwarteeuw ge leden was 't nog onder de bakkers een ge heim, als ik 't wel heb, hoe men lekker smakend, bro3 beschuit uit dm oven haalde.1 i Ik woonde toen te Alblasserdam en wanneer ik mijn ouders in Zeeland bezocht, kon ik ze geen grooter genoegen doen, dan een partijtje beschuit mee brengen. In Zeeland faalde het toen, en ook nu niet, aan meel soorten, doch 't scheen, dat ze daar 't ge heim van 't beschuitbakken niet kenden. Tegenwoordig behoeft geen enkele bakker »zij weten mijn naam niet?« »Zoo is bet.* Luister, Barthélémy, ik weet nog niet wat er gebeuren moet; laat mij tijd tot nadenken, van avond zal ik u antwoorden. Voorloopig kan ik u echter dit zeggeu, gij hebt uwe zaken met mij willen regelen welnu, ik zweer u, dat als ge mij een goed vriend en trouw makker zijt, uwe beloo ning ver boven uwe weuschen zal gaan.« »Ik dank u,« zeide de kapitein half spot tend, »ik houd u bij het woo.-d.« »Maar van uwen kant »Zwijgen als het graf, dat spreekt van Zelf. Don Torribio verliet nu haastig de kajuit, stapte in zijne sloep en roeide onmiddellijk naar wal. »Dat alles klinkt heel mooi,« mompelde de Flibustier zoodra hij alleen was, maar men kan niet te voorzichtig zijn ik zal hem niet uit het oog verliezen, men kan hem even weinig vertrouwen als een slang. XVI. Na zijn onderhoud roet donna Elmina, had Ourson-IJzerhoofd zgue makkers weer opge zocht. De Flibustiers hadden een krijgsraad be legd, waaraan Barthélémy natuurlijk uitge- noodigd werd deel te nemen. Het was geene kleinigheid zich meester te maken van eene stad als Carthagena met al hare vestingwerken en haar talrijk en dapper garnizoen. Doch juist de bezwaren prikkelden den moed der Flibustiers en dreven hen aan bij hun voornemen te volharden. meer verlegen te staan. Daar is b.v. de heer Wijnmnd Nimmo, fabrikant van beschuit gelei te Rotterdam (Leuvehaven 66), die een product in den handel gebracht heeft, waar mee door tal van bakkers een prachtig resul taat is verkregen. De attesten dier proef nemers liggen op de T. ter inzage en zijn te zamen in een boekje vereenigd, dat gaarne gratis aan belanghebbenden toegezonden wordt. Een dergelijk preparaat is ook te bekomen bij den hr. Potgieser te Alkmaar, die even eens degelijke adressen in petto heeft. In de hoofdstad wordt veel beschuit ge nuttigd uit de fabriek Ut Auker« ook veel uit de Zaanstreek, van ouds bekend om haar fabrikaat. Het wordt in blikken bussen thuisbezorgd, die teruggegeven worden. De beschuiten kosten 1 ct. het stuk en ik geloof, dat dit product een goede winst afwerpt, daar me, na zorgvuldig onderzoek, gebleken is, dat elk beschuit 13Y2 gram weegt en er dus 75 in 1 K.G. gaan. Eene firma uit Dordrecht, W. H. Dal- rueyer, vertegenwoordigd de oude veste met brood en beschuit en de firma Wed. J. Bekkers en Zn. heeft een keurig ingerichte etalage geplaatst van gedecoreerde blikken bussen voor koffie, thee, koek, sigaren, gelakte turf- en kolenbakken etc., die onder al dat zoet en lekkers het oog aangenaam aandoet. i Uit Waidinxveen vond ik van A. J. J. Vos een inzending van expresseljjk uit linnen vervaardigd papier, dat bij de bitterkoekjes bakkerij uitstekende diensten bewijst en uit Breda een collectie monsters van geconser veerde levensmiddelen van de fabriek »de Voorzorg*. Dat de Delftsche Slaolie niet ontbreekt, is gemakkelgk te begrijpenzelfs heeft die reeds een concurrent gekregen in de Haagsche Harpolie, beide producten ge- j trokken uit de welbekende olienootjes, die gebrand als snoeperij in den handel voor- komen en in Amsterdam Cura5ausche man- gelen genoemd worden. Voor vakmannen is op deze T. veel te j leeren en te zien. Het meest in de afdeeling werktuigen frappeerde mij een kooktoestel zonder pit, waarin de petroleum maar een oogenblik door wat spriritus behoeft ver warmd te worden om als gas op te stijgen en daar een zeer breede vlam van groote hitte te geven, die niet zwart maakt. Dit kooktoestel, dat absolnut gevaarloos is, kost f 10 in koper en vernikkeld f 11. Het lill—I» II lllilMIll HHillWIIHIHilllllHHHIHHUIHim 11 i I II illl*Wi<W II l—BK» Barthélémy, die reeds lang in deze streken had vertoefd, kon de beste inlichtingen geven omtrent de sterkte der stad, hare zwakke punten en de middelen die er moesten wor den aangewend om er zich meester van te maken. Even als de meeste Spaansch-Amerikaan- sche steden van dien tijd, was Carthagena met der daad alleen aan de zeezijde versterkt men had dan ook slechts van dien kant vijanden te wachten. Te land was er geen aanvul te duchten, en daarom was de stad door een niet meer dan tien voet hoogen muur omringd die op verschillende plaatsen in zeer slechten staat verkeerde; in dien muur bevonden zich vier poorten die nooit gesloten werden. Op raad van Barthélémy besloot men den hevigsten aanval te land te doen. Het volgende werd overeengekomen: Drie-honderd uitgelezen manschappen, onder de bekwaamste schutters gekozen eu door l'Olonnais aangevoerd, zouden met de noodige mondbehoeften worden ontscheept en in de spelonk verborgen, tot op het oogenblik van den aanval. Deze spelonk was op zijn hoogst twee mijlen van Carthagena verwijderd. Honderd andere Broeders van de Kust, onuer bevel van le Poletais, zouden een voor een door Barthélémy in de stad zelve worden binnengesmokkeld, en in de uitge breide magazijnen geborgen, waar de koop waren van den rijken Mexikaan don Tor ribio Moreno lagen opgestapeld; deze honderd man zouden op het eerste sein strijdvaardig wezeD. Twintig vrijbuiters, door Alexander den verbrandt, wanneer het in volle kracht Engelsche geneesheeren, die Cornelius Herz werkt 1 L. petroleum per 5 uren en er is den 11 Juli bezocht en verklaard hadden, niets aan schoon te houden. Dit toestel der dat hij aangetast was door verscheidene toekomst is te bekomen bij Van Ginck en Co., Vossiusstr. 51, Amsterdam, 't Zal spoedig zijn weg wel vinden. In den tuin van 't Paleis zijn eenige ziekten, waartoe ook een hartkwaal behoort. De substituut-officier van justitie gaf op zijne beurt te kennen, dat dr. Brouardel en dr. Diculafoy den 4 November Cornelius In Macedonië en Servië werden aard- bakkerijen in werking, die haar welsmakende Herz te Bournemouth bezocht en verklaard producten gemakkelijk afzetten; 's middags hadden dat hij in goeden staat van gezond en 's avonds geeft Coenens orkest daar heid verkeerde, en dat de beklaagde baron muziek, waarbij ik tot mijn genoegen heb hun alstoen gezegd had, dat hij naar Parijs opgemerkt, dat Coenen thans werkelijk zou komen om zich te verdedigen, dirigeert. Coenen is een zeer bar man, maar Er zjjn vervolgens eenige personen ge- vroeger ontzagen zich zijn beste man- hoord, onder welke de liquidateur van de schappen, b.v. Cramer en Bosman, niet, Panama-maatschappij, die verklaringen ten met den voet de maat aan te geven, wan- laste van Cornelius Herz omtrent de chantage neer Coenens maat hun niet voldeed. De aflegde. laatste nam zijn waardigheid dan ook zeer Wat de uitspraak is moet uit nadere laksch op. Thans echter, nu hij een gezel- berichten blijken, schap heeft uit geheel nieuwe kraehten, schijnt hij werkelijk directeur te zijn. Hij i Vu -• 1 u j 1 bevingen waargenomen; te Varna moeten is te degeigk musicus ook om zich de kaas L j ji n daardoor huizen zijn ingestort en menschen van t brood te doen nemen. Het vorige a 0 orkest, dat thans armoe lijdt, komt met 1 verou6e'u^C Sept. onder Van der Linden in de Ned. Opera. Uit Londen wordt gemeld: A., 30 Juli '94. J. L. Ook de Peninsular* en Orientalstoom- P.S. Eenige dagen achter elkaar, zeker wel bootmaatschappij ontving het bericht dat drie, heeft de Zomer getoond, hoe hij <}e Chineezen den oorlog zouden hebben wezen kan al» by goed gehumeurd Iertl„ard. la Mn interyiew zeide de y00t_ is. Van morgen o uur seeft een zware onweerslag de heele stad uit den xltter te gaoven dat China eventueel zal dommel gewekt en nu plast de regen moeten zegevieren. Het bezit enorme hulp- weer middelen. Japan is voor het oogenblik de meerdere op zee, maar China zal in deze verhoudingen in korten tjjd verandering Uixitenlanci. Gisteren is eindelijk de zaak van Corne- kunnen brengen, lius Herz, beschuldigd van oplichting en Nadere berichten uit Shanghai' melden chantage tegen den baron de Reinach en dat de aanval door de Japanners op de de Panama-maatschappij, voor de rechtbank Chineesche transportschepen welke aan- in behandeling gekomen. De beklaagde, val de »easus belli* is geweest heeft geljjk te denken was, is niet verschenen, plaats gehad, terwijl de Chineezen bezig maar een advocaat, Clunet, trad voor hem waren hunne troepen aan de Koreaansche op. Deze wilde eene conclusie voordragen, kust te doen landen. Deze Chineesche vloot maar de voorzitter verzette zich er tegen, omvatte verleden Zaterdag elf deels ge- daar tegen den beklaagde een bevel tot huurde transportschepen, waarop tiendui- gevangenneming was uitgevaardigd. De zend, meerendeels ongeoefende en slecht advocaat verklaarde hierna, dat hg slechts bewapende koelierecruten. Het gerucht zegt de redenen wilde opgeven, waarom zijn dat de Chineezen bjjna geen weerstand cliënt niet was verschenen. Het was om boden; verscheidene van hunne schepen den slechten staat zgner gezondheid. De werden in desolaten staat gebracht en zonken, minste ontroering kan zijn dood ten gevolge China gaat vooit zich op groote schaal te hebben. Van wederspannigheid aan de wet wapenen. Het rijk doet groote bestellingen kan hier dus geen sprake zjjn. [te Singapore, waar het gisteren nog twee Den advocaat werd nu officieus vrijheid groote transportschepen heeft aangekocht. gegeven om mededeelingen te doen omtrent den staat der gezondheid*'van zijn cliënt. En nu las hij een certificaat voor van vjjf lijfeigene aangevoerd, zouden zich in de bosschen in hinderlaag leggen en de woning van don José Rivas bewaken op heffoogen blik van den aanval zouden zij zich van die woning meester maken en zich daar ver schansen, ten einde op donna Elmina en donna Lilia te passen die, als de onder neming mocht mislukken, aan de Broeders van de Kust tot gijzelaars zouden strekken. De »San-Juan-Bautista,« wieu men voor deze gelegenheid zijn vreedzaam aanzien terug zou geven, zou in de baveu van Carthagena voor anker komen op twee kabellengten atstands van de »Santa-Cata- lina.« Iiij zou onder bevel van Pierre Legrand worden geplaatst en eene bemanning hebben van honderd-vijftig koppen; vijftig man zouden aan boord van de goelet worden overgebracht. Eindelijk zou Ourson-IJzerhoofd met de »Taquine« voorwaarts stevenen en eene ligplaats kiezen onder het vuur van het eerste fort, te gelijkertijd zonden de lan dingstroepen het tweede en derde bestormen, zoodat de drie forten, tot zelfverdediging genoodzaakt, hun vuur niet konden kruisen om elkander te ondersteunen. Dit vermetele plan, dat schrik en ver warring onder de Spanjaarden moest ver spreiden, werd aan de hoofden der vrijbuiters voorgelegd door Ourson-IJzerhoofd, die er te voren met Barthélémy de grondslagen van had opgemaakt. De Broeders van de Kust namen het met blijdschap aan en algemeen was men in den krijgsraad van oordeel, dat men het onmid dellijk ten uitvoer moest brengen. IJzerhoofd smachte er nog meer dan zijn De Japanners verlaten China in talrijke benden. Te Shanghaï staat de handel stil. De tijding wordt bevestigd dat de Japan wapenbroeders naar, het waagstuk te be ginnen. Toen alles goed afgesproken en be paald was, keerden de Flibustiers aan boord van het fregat terug, waar zij een weinig vóór zonsopgang aankwamen. Na van zijne medegezellen afscheid te hebben genomen, sloeg Barthélémy den weg in naar de woning vau don José Rivas. De waardige kapitein had, gedurende het onderhoud van Ourson met het jonge meisje, zijn tijd niet te loor laten gaauhij was sinds lang met den tuin bekend, waarin hg zijn vriend had binnengeleid, hjj wist dat die uitgestrekte en dichtbegroeide tuin aan de landzijde op een soort koepeltje uitliep dat onbewoond washij was toen op het denkbeeld gekomen dat het verkieslijker zou zijn de twintig manschappen van Alexander in dat koepeltje zelf te verbergen, in plaats van ze in de bosschen in hinderlaag te leggen, waar een toeval tot hunne ontdekking kon leiden. Zoodra hij zich weder bij het huis bevond liep hij bedaard den buitenmuur langs en bereikte eindelijk den koepel. Het was een zwaar, maar bijna geheel ver vallen gebouw; twee getraliede vensters met een balkon er voor bevonden zich op eene hoogte vau vijftien voet eu zagen op landerijen uit. Na zich verzekerd te hebben dat hij alleen was, maakte de Flibustier een lang touw los dat om zijn midden gewon den was; hij bond een steen aan der uit einden en slingerde het touw zoo behendig naar het balkon dat de steen over de leuning henenvloog, tusschen de ijzeren traliën doorkwam en weer naar beneden gleed. f Wordt vervolgd./

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1894 | | pagina 1