Hot Land van Housdon en do Lanpraai loinmelerwaari m fM M 1499. '*4 Und van altena- Uitgever: JL. J. YEIERMAH, Heusden, ZATERDAG 27 JUNI. 1896 -• s "rL_ -•>! VOOR Dit blad verschuilt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00. Franco per post zonder prgsve. hooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7% ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagavond ingewacht. VERVOLG BUITENLAND. Gisteren verscheen Arton voor het Assisen hof der Seine, wegens verduistering en schriftvervalsching. Dit proces biedt weinig belang aan. Arton zeide onschuldig te zijn aan alle teiten. In dit proces wilde hij geen ont hullingen doen over Panama. Slechts wanneer hij wegens omkooperij van ambtenaren voor de rechtbank verschijnt, zal hij verklaren wat hjj gedaan heeft met het millioen hem door baron Reinach overhandigd. Henry M. Stanley, de bekende ontdek kingsreiziger, is ernstig ziek. Te Renkirchen in Duitschland vervoegde zich dezer dagen een man met zjjn 12-jarigen zoon bjj den geneesheer met het verzoek zijn zoon, die door den hoofdonderwijzer geslagen was, te onderzoeken. De jongen was stokdoof, men zou hem het trommel vlies doorgeslagen hebben, enz. De vader verlangde een bewijs van den arts, om hiermede eene aanklacht te doen bjj den rechter. De dokter onderzocht den knaap en zeide: »Ja, de jongen is geheel en al doof, dat is een leelijk geval. Maar om zeker te zjjn vóór ik het bewjjs geef, moet ik eerst nog even een mes nemen en snijden hem het reehteroor af.« Nauwelijks had de dokter dit fluisterend tot den vader gezegd, of de jongen greep de beide handen van den arts vast, begon hulp en moord te schreeuwen en liep daarop zoo hard hij kon weg, naar huis. Ware de dokter niet op deze gedachte gekomen, dan zou de meester met een on aangename beschuldiging voor de rechtbank gekomen zijn en gevaar geloopen hebben ook nog te worden veroordeeld. Te Berlijn had een duel op het pistool plaats tusschen twee officieren der artillerie, luitenants Lühring en Buch, om een woorden wisseling aan tafel. Bij het derde schot werd Lühring doodeljjk getroffen door een schot in den onderbuik. De dood trad bijna onmiddellijk in. Naar men verneemt, denken do beheer ders van de Duitsche spoorwegen er over om de zitbanken in de 4e klasse te doen vervallen (vroeger moest men daar ook staan) omdat de 3e klasse een zeer geringe op brengst geeft, 't Was dan toch gemakkelijker de 4e klasse af te schaffen. Men verneemt uit New-York, dat de bloedverwanten der overleden gravin De Chabot uit Brooklyn, de geldigheid van haar testament betwisten, waarbij zjj aan haar man 20 francs en de rest van haar fortuin aan haar bedienden en een gezel schapsjuffrouw vermaakte. De gravin bezat alleen in den staat New-York onroerende goederen ter waarde van f 625,000 en in Frankrijk bezat zij nog veel meer. De familie te Brooklyn hoopt de civiele rechtbank te kunnen bewijzen, dat de overledene niet in het volle bezit harer geestvermogens was, toen zij haar laatsten wil op papier bracht. De Temps schrjjft den moord, op drie Fransche landmeters op Madagaskar ge pleegd, aan afgedankte soldaten van het leger der Howa's toe, waarvan er nog heel wat over de Imerina-hoogvlakte rondzwer ven. Zij moeten nu de bronnen van de Betsiboka weer bezet hebben, waar kolonel Combes hen vandaan gejaagd bad. Het is te vreezen dat ook de zendeling Berthieu, die door hen gevangen genomen werd, den dood niet ontkomen is. De werkstaking te Petersburg is groo- tendeels geëindigd. De prefect van politie heeft, toen mondelinge verzekeringen niet hielpen, Maandag in de volkswijken dui zenden kennisgevingen laten aanplakken, behelzende dat de grieven van de werklui niet zouden worden onderzocht, zoolang ze staakten, maar dat die grieven onmiddel lijk na het hervatten van het werk zouden worden nagegaan door ambtenaren, die hun eischen zouden inwilligen als die billijk waren, rekening houdende met de bestaande wetten: De prefect kende zijn Russen. Er zijn een paar vergaderingen gehouden, en een aanzienlijk gedeelte van de werklui, vooral vrouwen, zijn weer aan 't werk gegaan. Het Russische volk is nu eenmaal zoo eraan gewend, dat alles vaa boven af komt, dat men zich moeilijk kan verwonderen over het mislukken van deze eerste ernstige werk staking. Maar ons vertrouwen in die amb tenaren die de grieven onpartijdig zullen onderzoeken naar het heet, is niet groot. Als er geen wonder gebeurt, krjjgen de werklui natuurlijk ongeljjk, verdient of niet. De Bulgaren houden zich met voorliefde bezig met de Macedoaische quaestie. Zjj hopen nog eenmaal, als het komt tot het verdeelen van het Turksche rjjk, zich van dat gebied een deel toe te eigenen. Sedert evenwel vorst Ferdinand de knie heeft gebogen voor den Russischen keizer, zijn de Bulgaren niet geheel vrij meer in hun doen en latenhun handelingen schjjnen gecontroleerd te worden door de Russische regeering. Die gevolgtrekking mag men maken uit het volgende telegram, uit Bel grado gezonden aan de »Frankf. Zeitung,« waarin wordt beweerd»Uit authentieke bron te Sofia verneem ik, dat de Russische regeering met duidelijk misnoegen de Mace donische agitatie in Bulgarije volgt. Te San Francisco is Maandagavond een huis ingestort; drie menschen kwamen om, 12 werden ernstig gewond, terwijl nog eenigen vermist worden. Aan boord van de »Nile,« van Rio te New-York aange komen, is de gele koorts geconstateerdtwee passagiers waren overleden. Uit de verschillende berichten over den toestand in Rhodesia is in 't. kort dit op te maken, dat de opstandelingen nog niet durven overgaan tot groote daden, maar ieder uur vermeteler worden, wegens het geringe aantal blanken die ook niet genoeg geweren en aatunitie schijnen te bezitten. Het uitmoorden van farmes en stores gaat dus voort, ofschoon de versterkte plaatsen het tot nu toe gehouden hebben. Dat Salis bury iw handen der opstandelingen gevallen zou zijn, is nog niet bevestigd. De afstanden zijn groot en de wegen niet altijd bruikbaar. Het gevaar ligt vooral daar in dat de hulp die in aantocht is niet spoedig genoeg ter plaatse zou kunnen zijn om te beletten dat de Masjona's, die laf, maar in aantal sterk overwegend zijn, hun moord- tochten op grooter schaal voortzetten. Even als alle lafaards, die eens hun hart kunnen ophalen iegenover zwakken, bedrijven de inboorlingen ergerlijke wreedheden. Zijn de berichten niet overdreven, dan worden de blanken, ook vrouwen en kinderen, op de gruwelijkste wjjze verminkt. Een afdeeiing blanken uit Marandella (Motoendella?) heeft zich met de wapens in de hand door de aanvallers heengeslagen, en de Masjona's op een afstand gehouden, ofschoon ze soms tot op 30 el naderden. Bjj de troep bevond zich een jong meisje, en het gezicht van de verminkingen, ondergaan door de blanke vrouwen wier ljjken op den weg lagen, was zoo vreeselijk, dat het meisje een revolver in de hand hield om «en eind aan haar leven te maken, in hut waarschjjnljjke geval dat de Masjona's de overhand behielden. Allen kwamen echter behouden te Salisbury aan. Dat zal weer een wraakoefening geven In welk een ontzettende warboel, zegt de Daily Chronicle* terecht, hebben Rhodes en de zijnen dit ongelukkige land gebracht! VERVOLG BINNENLAND. Het bericht van hot vinden van het ge beente van Prins Frederik te Padua wo-dt bevestigd. Het was besloten in een kleine looden kist, zooals man dacht, begraven in den tuin van de kerk der Eremitani, naast het graf der gravin Von Fürstenstein. De opgraving geschiedde in tegenwoordigheid van den prefect, den Hoilandschen gezant en andere autoriteiten. Te Harlingen heeft een voorval plaats gehad, dat veel geleek op een moordaanslag. Een Duit8ch werkman, in eene tapperij op het Franekereind gehuisvest, was om on gesteldheid thuis gebleven. Een vreemde ling, men zegt een kermisreiziger, noodigde hem tot drinken uit, waaraan de Duitscher geen gevolg wenschte te geven. Dit scheen de ander als eene grove be- leediging op te vattenhij neemt een drink glas, slaat het tegen den rand der tafel kapot en snijdt met het scherpe glas den Duitscher in den hals, zoodat deze hevig bloedde. Intusschen wordt er alarm gemaakt, de politie verschijnt en neemt den schuldige in verzekerde bewaring. Naar de »Pr. Gr. Ot.« verneemt, zullen a.s. Zondag te Delfzijl eenige Duitsche en N ederlandsche oorlogsschepen op de reede iiggen. De reden hiervan zou wezen, eene conferentie betreffende het toezicht op de zeevisscherij. Thans is bepaald, dat de Chineesche staats man Li Floeng Tschang van 4 tot 8 Juli hier te lande zal vertoeven. Hij zal met de aan zijn rang verschul digde eerbewijzen worden ontvangen. O.a. zal een escorte cavalerie de Hofrjjtuigen, die te zijner beschikkig zullen worden ge steld, begeleiden. Ook Rotterdam zal een bezoek ontvangen van het gezelschap. Voor de vacante betrekking van hoofd der openbare school te Bloemendaal hebben zich 207 sollicitanten aangemeld. Te Rouveen vertoonen zich wederom, als voor drie jaren, een groot aantal muizen; een groot deel van den oogst zoowel te Staphorst als te Rouveen is door die dieren verwoest. Eerst zijn vele roggeakkers, die een rijken oogst beloofden, vernield; daarna kreeg de haver een beurt. En waar hier en daar een weide tusschen het bouwland ligt, wordt ook deze niet overgeslagen. Al het jonge, malsche gras wordt weggevreten, ter wijl de harde stengels onaangeroerd blijven staan. Verschillende landbouwers schaften zich daarom prof. F. Loeffler's Mause-Bacillus aan en met aanvankelijk goeden uitslag. Een tweede middel, dat ook vele muizen het leven kost, bestaat in het graven van tamelijk diepe, aan de wanden steil oploopende gaten. De muizen, die in deze kuilen terechtkomen, kunnen langs de wanden niet weer naar boven klauteren en worden des morgens gedood. Meermalen vindt men ze bjj tien tallen in een kuil. Een derde middel is het bestrooien van den akker met muizentarwe, mogelijk wel aan te bevelen, doch in alle gevallen te kostbaar om algemeen toegepast te worden. Slechts een paar stukken '.-rond werden er tot nog toe mee bestrooid. Daar echter niet alle landbouwers die middelen toepassen, blijven nog genoeg dieren over om hun verschijning een ware ramp te achten. Voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch werd in hooger beroep behandeld de zaak tegen M. Vugts, huisvrouw van A. de Laat, bijgenaamd Mie uit de Vuehtscae hut,* beschuldigd van koppelarij en andere mis drijven tegen de zeden. Eisch: bevestiging van het vonnis, zgnde 3 jaren gevangenisstraf. Bij het schijfschieten op de vlakte van Waalsdorp had Woensdag weer een ongeluk plaat3. Een sergeant van het 6e regiment infanterie werd door een afstuitenden kogel in de borst getroffen. Enkele minuten later was hij een lijk. Zonder aan ééne der goede vereenigingen ten onzent de voorkeur te willen geven, zonder reclame te willen maken voor een zaak, die zich beter door haar vruchten vrienden verwerft dan door aanbevelingen met woord en schrift, wijdt het Haagsche 'Dagblad* een kort artikel aan den >Oranje- bond van Orde,* met zijn orgaan »Sta Pal,* en zjjn stichtingen: Utrechtsche Ar- beidskas, Bescheiden Heidegeluk, Huis en Hof en Erica-Stichting. Het zijn dan ook juist die vruchten schrjjft het Haagsche blad die ons ge noopt hebben onze lezers te wijzen op hetgeen, geheel in overeenstemming met de sociale lenkbeelden van dit blad, ten bate van ons volk is geschied, en kan en zal worden gedaan. Wie, zooals wjj, zich met eigen oogen overtuigd heeft van de waardeering, die de arbeid van den »Oranjebond« ont moet bij de minder gelukkig aanzittenden aan den levensdisch, voor zoover deze voor uitgeholpen willen worden, van den beteren toestand en van de betere levensopvatting, die onder dezen heerscht, die zal niet kun nen ontkennen, dat in dien bodem van verhoogden levenslust en van versterkt vertrouwen in de toekomst het zaad der internationale zaaiers van burgerhaat en burgertweedracht weinig kans tot ontkie men heeft. En toch is niet alleen eigenbelang, voort spruitend uit vrees voor de gevolgen eener socialistische ideëenheersehappij, de drjjf- veerneen, het be3ef, dat er veel te weinig medegeleefd is met de under-million,* veel te weinig begrepen is van hun wenschen en streven, vaak zoo goed bedoeld, maar zoo vreemd geuit, en veel te weinig gedaan, om goede leiding te geven aan hunne bil lijke pogingen tot verbetering van eigen materieel en geestelijk leven, dat besef zit vóór, en het is om dat besef, dat men de natie heeft willen wakker sehuddeR om metterdaad uit eigen boezem de giftige adder te rukken, die haar levensbloed be smet met de microben van een Jan Salie- geest, welke haar narcotiseert en haar kracht verlamt. Men wordt in slaap gesust in het vertrouwen op de deugdelijkheid der grondvesten der maatschappij, en ziet niet, hoe ze ondermijnd worden, deels door het verplaatsen van invloed naar kringen die hem slechts weten te misbruiken, deels door het toelaten van verkeerde leiding aan den maatschappelijken vooruitgang. Niet in waarschuwen tegen Staatsinmen ging ligt "het parool eener goede sociale actie, maar in zelfhandelen der maatschappij, die de hulp van de overheid overbodig maakt. Dat heeft de »Oranjebond« begrepen, en zjjne vruchten, hoe gering ook nog in ver houding tot zijn arbeidsveld, pleitten voor zijne opvattingdaaróm heeft de Bond onze sympathie en als een voorbeeld van onze sociale denkwijze in de practjjk, bevelen wij zjjn arbeid aan in de aandacht en steun van ieder, die zich zjjn spreuk wil eigen maken als sociale leus: »De liefde als be ginsel, de orde als grondslag, de vooruit gang als doel!* Uit Ooststellingwerf schrjjft men aan het »Hbl. Uit het gerechtelijk onderzoek betref fende de zaak van den gedetineerden ont vanger dezer gemeente is gebleken dat hij niet alleen gelden verduisterd heeft, maar tevens zich heeft schuldig gemaakt aan valschheid in geschriften, vooral op den lontvangstaat van den boofdeljjken omslag, Het onderzoek wordt voortgezet. Woensdag had aan het station Schermer - horn der Noordhollandsche stoomtram een voorval plaats, dat nog ai vrooljjkheid ver wekte. Ean meisje uit Rijp van misschien twintig jaar had een weddenschap aange gaan, dat zjj zich als vrachtgoed per tram in een mand naar Schermerhorn zou laten vervoeren. »Ze zullen me nietsdoen!* had ze gezegd en was in de mand gekropen, die natuurljjk in een goederenwagen geplaatst werd. De mand en haar inhoud werd ge adresseerd aan een inwoner van Schermer hor n en behoorlijk toegedekt. Te Schermer- horn werd zij gelost en op het perron van het station voorloopig neergezet, ongeluk kigerwijze echter in de onmiddellijke nabjj- heid van de pomp, waaruit de locomotief zoo noodig water ontvangt. Een paar tram beambten, die iets van het zaakje moeten geweten hebben, schoven de mand nu juist onder de waterpjjp der pomp en gingen toen pompen. Toen kon de vermetele reizigster zich niet meer stilhouden; onder veel pret der omstanders werd zij uit de mand gehaald, waarna zij half doornat te voet naar Rijp terugkeerde. Doch ze had er vjjf rijksdaalders mee verdiend, zeide ze. In de gemeente Schoterland doet zich het volgende niet alledaagsche geval voor: De jongeling, die bij de loting voor de nationale militie no. 88 heeft getrokken (een nummer, dat is gebleken dienstplichtig te zijn) is geboekt als eenige zoon, omdat hij die reden van vrijstelling had opgegeven. Wat is nu echter gebleken? De ouders van den jongeling leven van elkander ge scheiden, ofschoon het huwelijk niet door de wet is ontbonden. De vader is woonachtig te St. Johannesga, terwijl de moeder te Utrecht woont en daar leeft met een broeder van haren wettigen echtgenoot. De vrouw heeft bij haren zwager te Utrecht vier kinderen, waaronder een jongen is. Daar de ouders van den loteling niet wettig zijn gescheiden, kou hjj niet als reden van vrijstelling laten gelden eenige zoon te zijn. De zaak is bjj Ged. Staten van Friesland in onderzoek. Twee matrozen, te Smirna achtergebleven van Hr. Ms. Alkmaar,* waren daarna tot Konstantinopel afgezakt en kwamen zich daar bij de bevoegde autoriteit, den consul, melden en in arrest stellen. Geen gevangenis bezittende, verwees de consul hen naar de Nederlandsche haven kajuiten, betaalde dagelijks 5 piaster (55 cents) per persoon voor hun onderhoud en stelde zich in verbinding door middel van gezantschap en buitenlandsche Zaken met Marine te 's-Gravenhage. Na 33 (zegge: drie-en-dertig) dagen wachtens, kwam het antwoord, dat Marine zich die luitjes niet kan aantrekken, dat zij de kosten van hun transport naar Holland niet wilde of kon betalen en dat de kerels maar op een ander oorlogsschip moesten wachten De consul, ten einde raad, heeft hen toen door middel van den havenkapitein doen aan monsteren op een Engelsche boot als stokers. Ziehier dus het vreemde geval, dat twee gedeserteerde matrozen zich uit vrije be weging bij de Nederlandsche (volgens Marine niet bevoegde) autoriteit komen in arrest begeven, en dat die autoriteit dan genood zaakt is om hen in hun vergrijp (desertie) te stjjven, ja het zelfs nog te verergeren door aanmonstering op een vreemd koop vaardijschip! Volgens »de Maasbode*telt de Boe renbond* reeds 52 afdeelingen met ruim 4509 leden. De vrouw van een arbeider te Uithuizen (Gr.) beviel dezer dagen van drie jongens; zij zjjn allen in leven.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1896 | | pagina 5