ot door de ontzettende hitte der kruit ont ploffing gedood of op gruwelijke manier verminkt. Tiet aantal slachtoffers waar onder zich vele vreemdelingen bevonden, zal wel nooit met zekerheid bekend worden, Dit is echter een feit, dat het eerst ge melde aantal als ver beneden de werkelijk heid moet worden beschouwd. Maandag vertrok nit Antwerpen de Bel gische Znidpool-expeditie, onder leiding van den Belg. officier De Gerlnche. Een twintigtal Spaansche ballingen zen den uit Londen een protest aan de bladen, waarbjj zjj verklaren dat zij slechts tegen de Spaansche regeering, die hen met on geëvenaarde wreedheid en onbillijkheid be handelde, in verzet zijn gekomen, maar volstrekt niet behooren tot »het uitvaagsel van Spanje,* noch tot de »beest,achtige ellendelingen tegen wie alle natiën zich behoorden te vereenigen.* Nadat de akte van beschuldiging was gelezen, waarin de doodstraf werd geëischt en nadat de verdediger ontoerekenbaarheid wegens krankzinnigheid had gepleit, heeft de krijgsraad met algemeene steramen het doodvonnis over den moordenaar van Ca- novss uitgesproken. De voorzitter belette Angiolillo een lofrede op de anarchie te houden. Na goedkeuring door den kapitein-gene raal. zal het vonnis waarschijnlijk door worging binnen de muren der gevangenis uitgevoerd worden. E.»n oorlogszuchtige menigte hield Zater dagmiddag te Athene in het theater en het athaneü'U een vergadering. Een commissie werd bij Sraolentz toegelaten, die verklaarde dat voortzetting van den oorlog mogeljjk is daar de stelling van Thermopylae on neembaar is. Bij inspanning van alle krach ten zou een verdere oorlog gunstig voor Griekenland zjjn. Do vredesonderhandelingen te Konstan- tinopel stuiten al weer op moeilijkheden. Duitschland blijft volharden bjj den eisch tot het vormen eener financiëele commissie van contróle, waarop Griekenland moet ge antwoord hebben, dat zjj de oorlogsschatting dan niet betaalt. Turkjje zal dan natuurlijk Thessalië bezet houden zoolang het haar goeddunkt. Naar de indrukken te oordeelen, welke keizer Wilhelm op zijn reis door Rusland en bjj zjjn bezoek aaD den Czaar door zijn persoon gemaakt beeft, moet men zeggen, dat zijn reis iets hoogers gold dan een bloot bezoek. Het was een gedachtenwisseling van politieke beschouwingen over den toe stand van Europazij gaf den keizer ge legenheid, zich de sympathie der Russische maatschappij te verwerven; het was een gebeurtenis, dat dezen wensch met succes bekroonde. Deze indruk is van zeer ernstigen aard hij bevestigt in eiken Rus de overtuiging, dat, wanneer de keizer de hulp van Rusland moet hebben, hjj in z{jn doorluchtigen buur man een trouwen vriend zal vinden. In de internationale politiek heeft zulk een indruk zjjn waarde en welk een enthousiasme zich twee weken later ook mag ontwikkelen ter eere van de Fransen-Russische sympathieën, de duurzaamheid van den sympathieken in druk, welken de Duitsche keizer te voor schijn heeft geroepen, wordt daardoor niet vernietigd en niet verzwakt. Het wordt waarschijnlijker, dat het voor werp, dat door den kapitein van de Dord recht:* bij de kust van het schiereiland Kola is iv. -nomen, niet de ballon van Andrée is geweest. Volgens een Russisch officieel bericht heeft de gouverneur van Archangel zich overtuigd dat dit voorwerp een doode wal- visch is geweest die door een Russischen walvischvasrder ongeveer op de door kapitein h- man aangegeven plaats werd gevonden en naar de haven van Oharlemoffka over gebracht. De gouverneur heeft het dier daar gezien; het was tachtig voet lang en op den eersten van deze maand, 20 Juli, oude stijl, nog vrjj frisch. Reuter seint dat aan boord van het stoomschip >Kong Halfdan*, te Stavanger aaogekomen, 14 dezer, te half vjjf's morgens tusschen Haugesund en Ryvarden een groote ballon ia gezien, ongeveer 300 meter boven de hoogste bergtoppen, in oost-zuid-oostelijke richting zwevend. Aan het schuitje hingen sleeptouwen van ongeveer 60 M. lengte. Ofschoon 't er niet bij staat, heeft men zeker weer aan Andrea's ballon gedacht. Een later Renter-telagram meldt echter: »De kapitein van de zooeven te Stavanger aangekomen stoombooot >Lendholmen« brengt het bericht mede dat de luchtschipper Oetfi Maandag te A rendu! is opgestegen miZ. O. windwaarschijnlijk is zijn ballon door 'en kapitein van de »Kong Halfdan* bij Haugesund gezien. Een telegram uit Kopenhagen van jl. Zaterdag luidt: Ritzau's Bureau verneemt uit Cbristiania: de vanmorgen vroeg waar genomen ballon is toch waarschijnlijk niet die van den luchtschipper Cetli; want die heeft. Maandag slechts twee korte lucht reizen ondernomen en bevindt zich se lert Maandagavond daar weer. De werkstaking der machinewerkers en die van aanverwante vakken breidt zich uit". Het aantal der in de staking betrokken arbeiders wordt door de patroons op 30,000, door de werklieden op 40,000 geschat. In Londen i3 het getal niet meer dan 4 of 5000, volgens de berekening van den sa- oretaris der Amalgamated Society, en de districten die het sterkst zijn getrofferi, zijn de Clyde, de North-East Coast, Leeds, Bradford, Barrouw, Leicester, Chelmsford en Sloegh; daarbjj zullen binnen enkele dagen kunnen gevoegd "worden Oldham, Keighly en Sheffield, 't Is nu een quaestie van uithouden aan beide zjjden. Van de zjjde der werklieden wordt beweerd dat 200 patroons in Londen aan den eisch van den werkdag van acht uren hebben toegegeven; van den anderen kant wordt verzekerd, dat de meeste dier patroons firma's zjjn die van reparatiewerk bestaangaen van de firma's die groote zaken met het buitenland doen, schjjnt te wankelen in haar besluit om aan den eisch der werklieden weerstand te bieden. De heer Barnes meent dat het geschil nog wel een maand zal duren. De Amalgamated gaat voort 15 shilling aan elk stakend lid per week uit te betalende vrjjwillige bij dragen die zjj ontvangt zijn niet groot. De Donau daalt voortdurend, ook het beneden-gedeelte der rivierhet gevaar voor overstrooming is nu geweken. Een Londensch cyndicaat heeft het voor nemen een expeditie naar de Klondyke- mjjnen, de pas ontdekte goudmjjnen, op tonw te zetten. Zij zou van Londen uitgaan en 5000 personen omvatten. Berichten uit Alaska melden, dat de twee bergpassen die naar Klondyke leiden, door sneeuw versperd zijn en dat veel goud zoekers genoodzaakt zijn terug te keeren. De goudkoorts heeft zelfs dames aange grepen. Er wordt beweerd, dat zekere miss Blanche King, oud 27 jaar, van uit San Francisco naar Klondyke zal vertrekken met 10,000 dollars, een meid, een keuken meid, een paard, een papagaai en piano. Zjj hoopt met een fortuin terug te keeren. De zomer campagne van generaal Weyler op Cuba is niet bijzonder gelukkig geëindigd, want toen hij Woensdag 11 Aagustus van Aguacata naar Havana terug keerde, werd er zelfs op zjjn achterhoede door de opstan delingen gevuurd. Zjjn ontvangst was dan ook uiterst koel. De generaal heeft reeds den volgenden dag per telegraaf zjjn ont slag gevraagd doch niet gekregenAl thans niet onmiddeljjk. Hjj zal, op Cuba bljjven, zoolang het tegenwoordige ministerie aan het bewind big ft. De opperbevelhebber, die generaal Weyler zal opvolgen, zal geen gemakkelijke taak hebben. Toen de tegenwoordige kapitein- generaal het bestuur over het eiland op zich nam, had hjj een strijdmacht van 200,000 man onder zjjn bevelendie massa is thans tot een kleine troep gereduceerd. En daar komt nog bij, dat de soldaten, die hjj heeft, in uiterst slechte conditie verkeerensoldij hebben zjj in geen maanden ontvangen ziekte brengt groote verwoestingen onder hen aangebrek aan voedsel maakt hen on geschikt voor inspannende marschen. In 't kort het Spaansche leger op Cuba is niet meer in staat om offensief op te treden. Uit alle steden in het binnenland zijn de troepen teruggetrokken en gezonden naar de kust, doch niettemin staan ook deze plaatsen herhaaldelijk bloot aan de overvallen der opstandelingen. BEKENDMAKING. Paardenbelasting. De Burgemeester van Heusden brengt ter openbare kennis, dat het le kwartaalskohier der gewestelijke belasting op de paarden enz., op den 12 Augustus laatstleden door de Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant uitvoerbaar is verklaard, en van af heden gedurende acht dagen op de Gemeente- Secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Heusden, 18 Aug. 1897. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. Burgemeester van Heusden; Gezien het schrjjven van den Generaal- Majoor, Bevelhebber in de 3e Militaire af- <b:-li g, dl. 14 Aug. j.l:, noodigt bij deze uit jongelieden van den ouderdom van 16 -20 jaren, die zich gedurende den a. s. winter tot 1 Maart alhier vrijwillig willen oefenen in den wapenhandel, uitsluitend voor den dienst der infanterie, daarvan aangifte te doen ter gemeente-secretarie voor 5 September a s. Belanghebbenden worden opmerkzaam ge mankt op het belang, dat in ceze oefeningen is gelegen, wanrdoor verkorting en zooveel gemakkeljjker te doorloopew eersten oefe- ningstijd in de gelederen van het leger kan worden verkregen. Heusden, 16 Augustus 1897. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. Plnut«pl}fU INieuwft. HEUSDEN, 19 Aug. De heer B. M. de Vet, onderwijzer aar- do parochiale jongensschool alhier, verwierf j.l. Zaterdag voor de conmissie te Breda de hoofdacte. Van de 15 met hun geëxa mineerde oandidaten slaagden slechts 2. De rekening dezer gemeente is door den raad voorloopig vastgesteld in ont- vanerst op f 17780.65 en in uitgaaf op f 15222.62; alzoo met een batig slot van f 2558.03. Bjj Koninklijk besluit van 28 Juli 1897, no. 47, is goedkeuring1 verleend tot verhooging der belasting op honden binnen deze gemeente. De belasting is gebracht van f2 op f5 voor honden, die uitsluitend worden gehouden voor pleizier, terwijl voor honden die steeds worden vastgehouden, het bedrag van vroeger (f 1) wordt geheven. WERKENDAM. Zondagmorgen had de dochter van de weduwe R., wonende aan den Sasdijk, het ongelnk van de trap harer woning te vallen, met het gevolg dat zij een diepe wonde aan het hoofd bekwam en in bewusteloozen toestand in huis moest gedragen worden. Dr. Mijnlieff alhier, die terstond ontboden werd, verleende genees kundige hulp. De toestand van de gekwetste is thans redeljjk wel. Zaterdagavond viel het dochtertje van R. in den bermsloot aan den Sasdijk. De dienstbode die zich ook daar ter plaatse bevond, bracht haar met veel moeite op het droge. Naar aanleiding van ons bericht, voorkomende in het nommer van den 11 den dezer, n.l. het doen vervaardigen van een groot portret van den overleden oud-bur gemeester, kunnen wij tot ons genoegen melden, dat de belangstelling in deze zaak zeer groot is. Wjj noodigen echter allen, die nog niet van hun sympathie hebben doen blijken, uit, deze week hun kaartje te willen inzenden of hun naam op te geven, hetzjj aan dit blad of aan de redactie van het Nieuwsblad voor Werkendam en De Werken. Dinsdag waR het voor een 90-tal schoolkinderen geen gewone dag. Reeds vroeg in den morgen trokken verscheiden kinderen, de een ua den ander naar 't plein der openbare school. Om half acht vertrok men van daar onder geleide hunner onder wijzers, opgeruimd en ordelijk naar het stoombootenveer. Wat er dan gebeuren moest Met van genoegen stralende gezichtjes stapten jongens en meisjes op de boot e» onder luid gejuich, gejubel en gewnif, dat van den wal door belangstellende moeders en niet het minst door de achtergebleven jeugd beantwoord werd, stak de stoomer van wal. Het heerljjke weer liet toe, dat de reis tot Dordt sbovenop* gemaakt kon worden, wat niet weinig hjjdroeg tot op wekking en onderhouding der feestelijke stemming. In de Merwedestad aangekomen, werden de kinderen juist langs die wegen gebracht, waar de stad, met het oog op het bezoek der Koninginnen, versierd was. Zjj hadden dan ook geen oogen genoeg om alles te bekjjken. Enkelen hunner kwam zelfs de naïve vraag over de lippen of dat (die versieringen) de tentoonstelling was. Weldra zouden ze echter hierheen geleid worden, circa elf uur waren ze op 't terrein aanwezig. Eerst werd er voor de verfrissching gezorgd en daarop het hoofdgebouw in drie verschillende groepen bezichtigd. Veel trok hier de aandacht of wekte de nieuwsgierigheid op, zoodat van de geleiders hier veel gevergd werd, om te voorkomen, dat er niemand van zijne groep afdwaalde. Daarop was Te we aan de beurt. De mallemolen bewees nog geens zins zijne groote aantrekkingskracht voor de jeugd verloren te hebben. Hier zou eer aan 't geld dan aan de pret een einde komen, en daar het eerste voor den verderen dag toch onontbeerlijk was, moest, al was het niet met instemming van 't jonge volkje, bet sein tot den aftocht gegeven worden, ten einde den inwendigen mensch eens te gedenken. Dat de tijd hiervoor aangebroken was, bewezen de grage magen aan 't diner champêtre. Het was een last te zien, hoe allen het zich lieten smaken! Na afloop daarvan was er nog gelegen heid tot schommelen, waarop Oud-Dordt en de Doolhof aan de beurt kwamen. Hier bïreikte de vreugde haar toppunt. Geruimen tjjd konden allen zich hier amuseeren. Nu werd het langzaam tjjd de terugreis te aanvaarden en langs feesteljjk versierde straten trok men weer naar de aanlegplaats der booten. Om half 7 ongeveer kwamen allen betonden te Werkendam aan. In geregelde prde trok men weer terug naar de plaats, vanwaar men tnorgens ve trokken was. Hier werd het volkslied tot besluit gezongen en door de kinderen een luid hoeraaangeheven ter eere van hunne geleiders, die zeker eenen moeiljjken en vermo ienden dag hebben gehad, maar ook met voldoening er op terug kunnen zien, daar alles in de beste orde zonder stoornis of eenigerlei ongeluk is afgeloopen. ZUILIOH EM. De voorraad kralen wordt kleiner doch do prijs nie' hooier. Gisteren werden ze geleverd voor f 1.10 per ILL. Blauwe van f' 1.40 tot f 1.55. HERPT. Men is hier reeds druk bezig met het inhalen vau den oogst. De rogg'-i zit voor het grootste deel binnen en is niet meegevallen. De tarwe die voor het groots'e deel al gemaaid is, is buitengewoon kort van stroo en algemeen klaagt men, dat ze maar ligt weegt. De haver, waarvan men eerst niets verwachtte, zal nog meevallen, terwjjl garst en erwten slechts een middel matig beschot op zullen leveren. De paar- deboonen zijn voor 't grootste deel dit jaar mislukt. De suikerbieten staan goed, enkele stukken zelfs zeer goedde laatste regens hebben er zichtbaar veel nut aan gedaan. Aardappelen leveren dit jaar een middel matig beschot op. De prjjzen zijn niet zeer hoog. Men besteedt hier voor kralen f 2.10 a f 2.20 per H.L. In z. g. blauwe, die hier zeer veel verbouwd worden, is nog geen handel. ALMKERK. Van ds. C. J. Montjjn te Chaam, is bij den kerkeraad der Ned. Herv. kerk alhier bericht ingekomen, dat Z.Eerw. de toezegging van beroep naar hier aan neemt. Door de bakkers, leden der bak- kersyereeniging »de Eendracht* te dezer plaatse, is de prijs van het tarwebrood met één cent per kilogram verhoogd. DUSSEN. Aanstaande Zondagmiddag om half drie uur hoopt, bjj afwezigheid van eigen leeraar, ds. Laatsman van 's Graven moer in de Geref. kerk alhier op te treden. GORINCHEM, 16 Aug. Op de fruit markt waren heden aangevoerd pl.m. 90 H.L. Prijzen; Dirkjesperen f 1.a f 1.40, suikerperen f 1,50 a f 2, jutten f 4 a f 4,50, andere soorten handperen f 2,50 a f 3, appelen f 1,80 a f3 per H.L., naar gelang van soort en kwaliteit. Witte pruimen 20 a 30 ct., blauwe pruimen 18 a 20 ct., abrikozen f 0,75 a f 1,20 per 100; per zikken 3 a 5 ct. per stuk. De loodgieter Ruth Opstelten yiel Zaterdagmiddag boven van een dak in de Tuinstraat. Ware zjjn val niet gebroken door een boom, waarin bjj terecht kwam en waaruit hij vervolgens op de straat- steenen viel, zoo zou de man ongetwijfeld morschdood gevallen zjjn. Toch werd hjj voor dood opgenomen en met verbijzeld been naar het gasthuis gebracht, waar bij onder zoek bleek dat het meer dan waarschijnlijk geamputeerd zal moeten worden, terwjjl de ongelukkige bovendien aan het hoofd der mate gekwetst werd, dat zijn leven hier door in groot gevaar is. Hedenmorgen bleek zjjn toestand wel iets beter. Voor eeuigen tjjd is van hier een ge huwd man met een andermans vrouw hei melijk naar Amerika getrokken. De vrouw nam hare twee kinderen mee, terwijl de man twee zijner kinderen, een jongen van 8 en een meisje van 4 jaar, medemam. Al spoedig werden laatstgenoemde kin deren aan hun lot overgelaten. Bedelende werden zij door een Hollander, die toevallig een Gorcurnmer was, opgemerkt. Deze heeft zieh het lot der kleioen aangetrokken en door bemiddeling van den Nederlandschen consul werden de kinderen naar hier terug gebracht. Za werden door honderden nieuws gierigen van de stoomboot afgehaald en aan de moeder, dis bjjna krankzinnig van blijdschap was, wedergegeven. DORDRECHT. Dordrecht heeft getoond, op waardige wijze zjjne Vorstinnen te kun nen ontvangen. Begunstigd door goed weêr (slechts eenmaal brak na den morgenregen een buitje los) hielden de Koninginnen met gevolg Haar zegevierenden intocht; uit dui zenden kelen klonk doorloopend het hoera geroep, en de ontzaggelijke'menigte volgde de stoet door de prachtig versierde stad. Waarljjk, Dordrecht heaft alle eer van haar werk, waar men kwam, uit vrjjen wil of voortgestuwd door de steeds jubelende massa, overal bloemen, levende boaquetten en vlaggen. Lang konden H.H. M.M. 't nergens ma ken, een feestdag is spoedig ten einde en er moesten verschillende bezoeken afgelegd worden. Het gehaale programma werd ge volgd, telkens werden bouquetten aange boden en overal deed de liefeljjke verschjjning van onze jeugdige Koningin de harten van geestdrift kloppen. Schier alle straten der stad werden mat een bezoek vereerd, terwijl de orde overal voorbeeldeloos was. Het vuurwerk was een waardig slot voor dezen dag; het liep goed van stapel. De indruk, die dit vorsteljjk bezoek ge maakt heeft, zal bjj velen nog zeer lang een aangename herinnering zijn. Tot ridder in de orde van den Neder!. Leeuw is benoemd de heer Mr. II. A. Neb- bens Sterling, Burgemeester van Dordrecht, tot officier in de Oranje-Nassauorde, de heer Mr. A. den Bandt, president van den Kerkeraad, en tot ridder in deze orde de heeren Van der Eist, president van bet weeshuis, Hidde Nyland Burgemeester van Out-Dordt en Zoethout, voorz. der vereen. Vak en Kunst. Naar men verneunt ziin de na het op treden der nieuwe ministers opgemaakte ontwerpen der Staatsbegrooting voor den dienst 1898 naar den Raad van State ver zonden. In de begrooting van bihnenl. zekeri is uitgewerkt het beginsel van concentratie der landbouwbelangen bjj een daartoe te stellen afzonderlijke afdaling Landbouw., die onder beheer varr het ministerie van binnenlanusche zaken gesteld zal worden. Da conclusie, waartoe de vWerkmans- bode* (orgaan v«n het Algem. Nederl. Werklieden-Verbond, redacteur het Kamer lid Heldt) komt, is de volgende Er is, wel beschouwd, veel reden om het thans opgetreden Ministerie met ver trouwen te begroeten. Wij willen dat doen met niet te hoog gespannen verwachtingen, omdat wij weten dat, het vermogen van dit Kabinet verre van onbeperkt is. Wjj rekenen er echter wèl op, dat vele der hervormingen, waarvoor reeds zooveel jaren in de werkliedenkringen ia gejjverd en waarnaar is gezucht, hervormingen die gaandeweg meer zijn doorgedrongen in andere maatschappelijke kringen en die plaatsing hebben veroverd op de politieke programs in het eerstvolgend vierjarig tjjdperk, in den meest bevredigenden zin, werkelijkheid zullen worden. In de Troonrede verwacht het blad de voornaamste plaats te zien ingeruimd voor Invoering van den leerplicht; afschaffing' der plaatsvervanging; regeling van het ar beidscontract uitbreiding der arbeidswet met beperking van den arbeidsduur voor volwassen mannelijke arbeiders en verzeke ring van een rustdagingrijpende verbete ring van woningtoestanden, in verband met hervorming van het onteigeningsrecht, zoodat aan de veldarbeiders ook de beschik king over een lapje grond kan worden gegevenherziening der armenwet; werk liedenverzekering in uitgebreiden zin, maar in de eerste plaats ten gevolge va# onge vallen en invaliditeit en den ouden dag verbetering van den rechtstoestand der vrouw en behartiging van het lot van verwaar loosde kinderenverstrekking van ruimer gelegenheid tot het erlangen van vak onderwijs voor werklieden in de njjverheid en den landbouw; meer afdoende beharti ging van de volksgezondheidhet tegen gaan van drankmisbruik, enz. Als slotwensch spreekt het blad uit, dat de nieuwe Kamer zal toonen beter te kunnen werken dan praten. »Die wensch is niet overbodig bjj de overweging, dat de nieuwe Kamer optreedt met zooveel nieuwe en versche leden, die 't hart natuurlijk nog overvol hebben met allerlei en die zeker niet kunnen rusten voor zjj het hebben gelucht.* Bij kon. besluit is jhr. rar. B. Ph. de Beaufort benoemd tot burgemeester der ge meente 's-Gravenhage, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Baarn. Oogstverwachtingen in Zealand De tarwe en rogge laten een zeer mid delmatig beschot verwachten. De winter- en zomergerst beloven groo- tendeels slecht eens matig beschot. Da haver laat een vrjj ruim beschot en zwaren korrel verwachten. De erwten staan tot dusver gunstig, met goede peulzetting en weinig of geen luizen plaag. Het vlas bleef vrij algemeen ta kort, en ook de zaadopbrengst zal klein zjjn. De meekrap, weinig mee verbouwd, on dervond geen tegenspoed. Van de ajuinteelt is slechts eene middel matige uitkomst te verwachten. De aardappelen beloven eene gunstige uitkomst, zoo althans de ziekte, welke zich reeds vrjj algemeen openbaart, die verwach ting niet verijdelt. Van de suikerbieten, mangelwortels en paardepenen is de verwachting goed. Te Edam is Zondag de aangekondigde meeting van Amsterdamsche socialisten ge- honden in den boomgaard van de wed. Otto de Ruiter. Er waren hoogstens 80 personen aangekomen en allen liepen even statig door Edam's straten. Vertooning werd vol strekt niet gemaakt en ongeregeldheden hebben niet plaats gehadalles liep kalm af. Een brigade rijksveldwacht en een in specteur waren aanwezig. Te Itteren (L.) is een knaap van 10 jaren door eene koe gedood. Hjj had het touw, waaraan hij bet dier leidde, om zjjn middel gebonden. Eensklaps werd het dier wild en sleurde ziin geleider eerst door heer

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1897 | | pagina 2