panache mailboot Bingomaroe hebben op gebracht, welke den 2den Februari uit Marseille vertrokken was. Een telegram uit Tsifoe meldt: De buiten gevecht gestelde Russische schepen zjjn de Poltawa, Tsesaréwitsj en Bojarin. De aan den grond geraakte schepen versperren den ingang van de haven en beletten de kanon- neerbooten naar buiten te komen en de slag schepen en kruisers om kolen in te nemen. Onder de buiten gevecht gestelde schepen worden in dit telegram twee nieuwe ge noemd de Poltawa, een slagschip van 11,000 ton en de Bojarin, een kruiser. Een telegram uit Tsjifoe meldt, dat Japan de Russische oorlogsschepen Wariag en Koriëts te Tsjemoelpo genomen heeft. De aankomst van een Fransch transport schip dat een bataljon soldaten uit Tonkin overbrengt, wordt elk uur te Sjanhai-kwan (tegenover het schiereiland Liao-toeng) ver wacht, om de forten te bezetten welke de Russen ontruimen. Naar men meldt, is de driekleur daar geheschen boven de forten, welke bewaakt worden door een enkelen schildwacht. De Engelsche ambtenaar die te Sjanhai-kwan aan het hoofd staat, heeft tegen de Fransche bezetting verzet aange- teekend. Generaal Ventris die bevel voert over de Engelsche troepen in noordeljjk China, is naar Sjanhai-kwan vertrokken. Ds »Globe« verneemt uit Londen, dat een bezoek dat de Russische gezant Dinsdag middag aan Lansdowne heeft gebracht, betrekking had op een poging van de Russen om de Engelsche regeering over te halen, zich niet langer te verzetten tegen het te Konstantinopel door Rusland gedane ver zoek, om Russische oorlogsschepen voor Oost-Azië uit de Zwarte Zee door den Bos porus te laten. Een bericht uit New-York van 9 dezer meldt: Hay heeft aan de mogendheden een nota gericht, vragende of zjj bereid zjjn mee te doen aan een kennisgeving aan Rusland en Japan, behelzende dat gedurende de vjjan- deijjkheden en daarna de onzijdigheid en onschendbaarheid van China erkend moeten worden. De oorspronkelijke bedoeling van Hay's voorstel was, het beginsel van de open deur in Mantsjoerjjc te handhaven. Dit veran derde naderhand in een voorstel betreffende handhaving van China's onschendbaarheid en beperking van de vjjandeljjkheden bin nen den kleinst raogeljjken kring. De nota brengt zoo goed als zeker mede dat noch Rusland, noch Japan China zal mogen bin nenvallen. Het AmerikaanBche kabinet zelf heeft vandaag besloten, volstrekte onzijdigheid te betraehten. 10 Febr.: Men verneemt dat Hay's voor stellen betreffende het beperken van het oorlogsterrein den vorm hebben aangenomen van nota's aan Rusland en Japan, terwijl de onzijdige mogendheden zjjn uitgenoodigd aan de oorlogvoerende mogendheden een dergelijke mededeeling te doen. Men ver neemt dat het voorstel in goede aarde is gevallen. Uit Londen wordt gemeld: Gerald Balfour heeft in het Lagerhuis een redevoering gehouden ten gunste van vrijhandel. De liberalen zjjn verrast, de Chamberlainisten onthutst. Iedereen ver wacht een kabinets-crisis. Uit Londen wordt gemeld: Het blauwboek betreffende Tibet bevat o. a. telegrammen van Younghusband, die de kuipergen van Rusland in Tibet beves tigen: de Russen hebben er heimelijk wa penen ingevoerd en de Tibetanen geraden zich tegen het opdringen der Engelschen te verzetten; zjj konden dan op Ruslands hulp rekenen. In een groot krankzinnigengesticht te Portsmouth is het de gewoonte patiënten die lastig worden een kalmeerend en slaap verwekkend middel in te geven. Donder dagavond werd dat weer voor vjjf vrouwen noodig geoordeeld. Een weigerde in te nemen, de vier anderen slikten het middel, vielen in slaap en ontwaakten niet meer. De dok ters, die spoedig het gevaar hadden gezien, trachtten ze vergeefs weer bjj te brengen. Men vermoedt, dat er met de bereiding van het middel een vergissing is begaan. Het onderzoek zal dat uitmaken. Een bericht uit Saloniki luidt: Zevenduizend personen werken aan den weg van Demirhissar naar Dzoemaibala. Bg de gendarmerie alhier zjjn reeds 250 Christenen in dienst genomen. De spoorweg heeft last gekregen al het rollend materiaal ter beschikking der mili tairen te stellen en aan alle stations kolen op te slaan. Een soortgelijke maatregel kondigde het uitbreken van den jongsten oorlog met Griekenland aan. Kapitan Apostol is omsingeld te Eornis- jor nabjj Jenidzje. Naar personen, die het kunnen weten, verzekeren, zal de veldtocht tegen de Here ro's niet geëindigd zjjn met hun vlucht in de bergen. Men zal hen ook daar dienen te achtervolgen, om hen te beletten allerlei roof- en moordtochten vandaar uit te on dernemen. De Herero's hebben besloten, hun Trouwen, kinderen an vee op Engelsch ge bied in veiligheid tj brengen. De Duitsche koloniale bladen big ven be slist de Engelschen en Portugeezen beschul digen den opstand te hebben aangestookt. De levensmiddelen en munitie voor de op standelingen komen uit de Portugeasche kolonie Angols, naar beweerd wordt. Uit Baltimore wordt gemeld, dat aldaar eene verschrikkelijke brand heeft gewoed. Een hevige storm verjjdelde alle pogingen om den brand te stuiten. De vlammen stegen zestig meter hoog opde brandweer was niet bjj machte de brandende gebouwen te nade ren en de rook en het stof waren dermate verstikkend, dat de spuitgasten er bjj neer vielen vruchteloos poogde deze om het vuur te beperken door nog niet aangetastte blok ken huizen met dynamiet te vernielen. Vjjf- tien brandweermannen zjjn "omgekomen en het aantal gekwetsten bedraagt meer dan honderd. Een oppervlakte van 56 hectaren, met ongeveer 700 gebouwen bezet, is in asch gelegd. Uit New-York en Philadelphia wer den blujchmiddelen gezonden, ook politie om de benden die in do puinhoopea op roof uitgaan, te verdrgven. De voornaamste handelswijken zjjn vernield door de ramp, die, naar 't heet, aan verscheiden verzeke ringsmaatschappijen zooveel schade berok kent dat ze geruïneerd zjjn. De Pennsylvania-spoorweg zond ter be scherming van zjjn eigendommen een trein met bluschmiddelen uit Pittsburg. Geen enkel ochtendblad kon verschjjnen, daar de gebouwen der drie Engelsche en twee Duit sche bladen in de vlammen waren opgegaan. Men raamt de schude op 200 tot 300 mil- lioen dollars. Alle bankgebouwen zjjn in de asch gelegd, ook het station van den Baltimore-Ohio- spoorweg, dat ruim een millioen gekost heeft. Het is de vraag of de kelders der banken gespaard bleven. Zoo neen, dan zjjn talloozen geruïneerd. De wetgevende verga dering van den staat Maryland heeft te Baltimore den staat van behg afgekondigd. De schatkist der Unie heeft een kwart mil lioen dollar voor leniging van den nood toegestaan. Volgens ambteljjk bericht uit Swakop- mond, te Berljjn ontvangen, is een com pagnie onder Franke na een hevig gevecht Omaroeroe binnengedrongen. De inboor lingen leden groote verliezen, de Duitschers kregen zes dooden en elf gewondenzeven man worden vermist. De inboorlingen slui ten Omaroeroe in. Het korps van de Habicht en een ander korps onder Winkler rukten van Karibib naar Omaroeroe uit. De spoor weg is weder tot Windhoek berijdbaar. Franke vraagt hulp van 400 man met kanonnen. De versterkingen die van Swakop- mond naar de grens van Betsjoena-land zouden gaan, zjjn nu dadeljjk uitgerukt tot ontzet van Omaroeroe. De verliesljjst van de Duitschers wjjst totnogtoe de namen van 91 dooden en 200 vermisten aan. Dat teekent den ernst van den toestand voldoende. Uit Rjjssel wordt gemeld, dat in een der mjjnen van Ferfay (Pas de Calais) op het oogenblik dat een aantal werklieden neer daalden, de kabels eensklaps barstten, zoo dat de mjjnwerkers van een aanzienlijke hoogte neerstortten. Drie arbeiders werden gedood en vjjftien zjjn ernstig gewond. bekendmaking! Nationale Militie. KOSTWINNERS. Heusdeu, den 29 Jan. 1904. De Burgemeester voornoemd, Honcoop. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 10 Febr. Terwjjl in een café alhier enkele perso nen onder een gezellig glaasje boerenjongens zaten te keuvelen en anderen de voorkeur Bchonken aan een glaasje klare met suiker, kwam de politie, in de gedaante van den wachtmeester De Brujjn, dit genot verstoren en maakte proces-verbaal op tegen den koffiehuishouder, die geen »vergunningc had. Aan het werk van den Nieuwen Maasmond is thans nog een drageur toe gevoegd, die eene groote massa grond verzet. In het geheel zjjn nu circa 150 polder jongens aan het werk. WERKENDAM. Naar we vernemen, reed slager Van Breagel Zaterdag 11. te Oudendgk met zgn kar een stoep af. Het paardje schrikte en ging er zoo hard van door, dat de heele zaak omvarging. Na veel moeite gelukte het alles weer overeind te krjjgen. De voerman kwam met den schrik vrij. Morgenavond te 78/* aar hoopt de Raad te vergaderen. De onderwerpen ter behandeling zgn: lo. Begrooting 1904; 2o. Benoeming van een commissie tot we ring van schoolverzuim3o. Een ingekomen schrijven bg Ged. Staten van eenige HH. burgem. en secretarissen tot verhooging hunner jaarwedde; 4o. Waterleiding. WOUDRICHEM. Vergadering van den gemeenteraad op Zaterdag 6 Februari. Af wezig de H.H. Bossou, Daim en Roomer. De voorzitter opent de vergadering; de notulen der vorige vergadering worden na eene opmerking van den heer Kole goed gekeurd. Aan de orde zgn: Ingekomen stukken. Een schrgven van Gedeputeerde Staten die de gemeente rekening over het jaar 1902 hebben goedgekeurd. Idem van Gedeputeerde Staten welke ken nis geven aan den Raad en advies verzoe kende, betreffende een aan haar gericht adres van de Administratieve V ereeniging, tot verhooging der jaarwedden van burge meesters en secretarissen; wegens het ab sent van drie raadsleden, werd besloten dit punt tot eene volgende vergadering uit te stellen. Ingekomen kennisgeving van de dames Kole en Varrossiau en de H.H. Goossen en Blankwaard, dat zij hunne benoeming aan nemen. De voorzitter deelt mede dat de nieuw benoemden reeds 1 Febr. jk zjjn in functie gatreden. Verslag der commissie tot wering van schoolverzuim, waaruit bleek dat de H.H. commissieleden het in 1903 gemakkelijker hebben gehad dan een jaar vroeger, slechts 8 maal heeft zjj de waarschuwende vinger omhoog moeten heffen en maar 3 maal moest voor hét kantongerecht te Heusden de on willige ouders worden recht gezet. Het verslag werd in dank door den Raad voor kennisgeving aangenomen. Adres van den heer A. Kentie Az., aan nemer van den schoolbouw in 1903, om be taling zjjner vordering op de gemeente, met de beleefde bedreiging dat hg zich tot den minister zal wenden, indien niet binnen 8 dsgen aan zijne vordering is voldaan. Nog al naïef klonk het uit des voorzit ters mond, had de heer Kentie zich maar in eens rechtstreeks tot den minister gewend, want de gemeente, ook dat weet de heer Kentie wel, kan niet betalen, om de een voudige reden, dr.t zjj geen geld heeft en dat de Rjjkssubsidie, die in dit geval nog al wat lang uitbljjft is niet iets vreemds, de Staat is nu eenmaal een zeer langzaam be taler, hetwelk ook bljjkt uit een schrgven van den burgemeester uit Meeuwen, die aan zjjn collega alhier berichte, dat ook de ge meente Meeuwen nog altjjd op de dubbeltjes uit den Hang zit te wachten van den school bouw in 1902. De voorz. stelt voor de verdere behan deling tot een volgende vergadering uit te stellen, terwjjl de declaratie door het Dag. Bestuur onverwjjld zal worden ingezonden. Van Gedeputeerde Staten een wensch om op de begrooting 1904, hoofdstuk VII, gezondheidscommissie, een hoogere som zal worden uitgetrokken, hetgeen door den Raad werd ingewilligd. Thans wordt door den voorzitter ter sprake gebracht de kwsstie met een onder wijzer aan school I, deze onderwjjzer is zeer dikwjjls ziek, doch schjjnt een ziekte te hebben, die niet door pillen of poeders te genezen is, de zaak is van te teeder pant om in een openbaar verslag veel over te vermelden en de voorzitter verzekerd dan ook den raad, dat B. en W. alle attentie aan deze zaak zullen wjjden. De voorzitter werd nu door den heer Wiercz vermaand wat meer attentie aan deze zaak te wjjden, doch Z.Ed. kwam den heer Wiercz direct tegen, het niet aangaat om wat meer attentie te verzoeken, als alle attentie wordt aangeboden. De benoeming van eene commissie tot het nazien der rekening over 1903 en het samenstellen van een stembureau wordt tot eene volgende vergadering verdaagd. Nadat door den heer Van Vugt nog een beetje gemopperd was over een nog niet uitgevoerd raa-lsbesluit betreffende eene ge deeltelijke verharding van den Almkerkschen weg, welke uitvoering is vertraagd gewor den door finaneieele oorsaken, die toch den heer Van Vugt niet onbekend zjjn, zooals de voorz. opmerkte. Van Vugt bleef echter op de uivoering aandringen en wenschfe niet met een kluitje in het riet gestuurd te «vorden, waarop de voorzitter opmerkte dat deze zaak thans in de begreoting is opgenomen en ter bekwamen tjjd zal wor den ten uitvoer gebracht. Hierna werd de vergadering gesloten. Zaterdagavond hield de werklieden vereniging >Hou en Trou« hare gewone driemaandeljjksche vergadering. De president opent de vergadering en hield eene korte toespraak, den leden deze eerste vergadering .in 1904 een harteljjk welkom toeroepende en hoopte ook in dit jaar de vereeniging in groei en bloei moge toenemen. Hierna las de secretaris de notulen der vorige vergadering welke met dankzegging werd goedgekeurd. Alsuu bracht de penningmeester verslag uit vau zgn beheer gedurende de maanden Nov., Dec. en Jan., uit welk verslag bleek dat het ledental thans 70 bedraagt; de ontvangsten bedroegen aan contributiën f 89,80; de uitgave aan nitkeeringen f 15,20, aan administratie- en zaalkosten f 16,30, meer ontvangen als nitgegeven f 58,30; de kassa op 1 Nov. 1903 bedroeg f 136,51, totaal een voordeelig saldo van f 194,81. De rekening werd door eene commissie onderzoeht en accoord bevonden. Thans werd door den penningmeester een nitvoerige bespreking gehouden over art. 2 en 13, welke bespreking ia eene volgende vergadering nader zal worden behandeld. Niets meer aan de orde zgnde, werd de vergadering door den president gesloten, den wensch uitsprekende evenals in het vorige jaar ook dit jaar alle leden weer bg het leven gespaard mogen big ven. ROSSUM. Tot directeur van het fan farecorps, is benoemd de heer Sars uit Driel. De collecte, gehouden voor het aan bieden van een huldeoljjk aan H. M. de Koningin-Moeder, heeft opgebracht f 51,25. DUSSEN (Mariapolder). Zondag heeft men hier weer eens te keer gegaan. In of bjj een kroeg aan de Pereboom heeft men zekere B. de Bot, leelgk aan zgn Ijjf ge weest. Hg is geducht gesneden met een mes en onder veel bloedverlies naar een dokter getransporteerd. De politie bemoeit zieh met de z kak en is, zoo men zegt, de dader al op 't spoor. 's-HERTOGENBOSCH. Bg herstem ming tasschen de heeren mr, A. van Rjjcke- vors-l en V. van den Heuvel, werd mr. v. Rjjckevorsel met 32 stemmen gekozen tot lid van Gedeputeerde Staten. De heer Van den Heuvel had 26 stemmen op zich vereenigd. VEEN. Gepasseerde week hield de com missie tot wering van schoolverzuim alhier haar eerste vergadering ter samenstelling van het jaarljjkscb verslag harer werkzaam heden over het afgeioopen jaar en ter ver kiezing van een bestuur. De H.H. Kraag en Weeda werden respectievelgk tot voorzitter en secretaris herbenoemd, beiden namen die betrekking aan. Met genoegen kan de commissie consta- teeren, dat de Leerplichtwet zeer gunstig werkt op het schoolverzuim, dewjjl in 1903 slechts drie personen een eerste kennisma king met den arr. schoolopziener hadden, die niet tot verdere vervolging behoefde te worden voortgezet. DRONGELEN. De heer P. Ujjthoven, een oud-inwoner dezer gemeente, thans te Haarlem woonachtig, is benoemd tot Rjjks- keurmeester aan de exportslachterjj te Hoek van Holland. De St.-Janskerk te 's-Bosch. In *ene lezing, gehouden door den Eerw. heer Xavier Smits te Leuven voor den R.K. Bond van Patroons te 's-Bosch, werd de St.-Janskerk als onderwerp behandeld. Uit het gesprokene stippen wjj even aan, hetgeen mogeljjk niet algemeen bekend is; dat voor genoemde kathedraal de eerste grondslag werd gelegd in 1280 en zg in 1517 geheel was voltooid; dat het gebouw in hoofdzaak is opgetrokken uit natunrljjken zandsteen, behalve de toren die nit baksteen bestaat en dat de grondslag geheel is aan gelegd op gezouten huiden, waardoor eene geljjkmatiga verzakking kan worden ver kregen. Van de verdere bjjzonderheden, die het geheel zeer interessant maakte, deelt het blad, waaraan wjj dit ontleenen, niets mede; zoodat ook wjj ons hiertoe moeten bepalen. Men meldt uit Den Haag; Met het oog op den oorlog tasschen Ras- land en Japan is onze regeering, in over leg met het opperbestuur in Ned. Indië, van plan de onzjjdigheid vau moederland en koloniën in den meest algemeeaen zin af te kondigen. Reeds is door den minister van koloniën, in overleg met zgn ambtgenoot van marine, aan het in Ned. Indië aanwezige pantser schip Friesland,* dat 10 dezer naar Neder land zou terugkeeren, bevel gegeven voor- loopig in onze koloniën te big ven, totdat het door «en ander oorlogsvaartuig wordt vervangen. Het plan bestaat om het pantserschip »de Ruiter,* dat uit West-Inilië hier te lande terugverwacht wordt, kort na aankomst naar Ned.-Indië uit te zenden. Het belang der handhaving van de neu traliteit in den Indischen Archipel wordt in dit geval voornameljjk beheerscht door de aanwezigheid van kolenstations in de Indische havens, welke in de ronte van de eventneele oorlogsvloot, met name van de Russische, gelegen zgn. Na eene plotselinge ongesteldheid is in den Haag in den ouderdom van 53 jaar overleden de heer A. M. van Wjjck, lid van de Tweede Kamer voor het district Eist, en ond-lid van de Eerste Kamer. De katholieke staatspartjj verliest in hem een hoog gewaardeerd vertegenwoordiger. Aan de L. K. wordt nit Ejjsdsn gemeld: De boortoren Deilman, alhier, heeft zoo juist de eerste kolenlaag aangeboord op een diepte van 510 meter. Eenige maaaden geledeu hesft alhier een andere toren op dezelfde diepte den eersten ader ontdekt en de negende laag op 800 meter diepte. Volgens een zeer goed ingelicht persoon strekt het kolenterrein in de provincie Lim burg (Belgisch) zich uit over 10 kilometer, nl. van Dilsen tot Opgrimby, met Asch, Ejjsden en Leuth als centrum. Naar wjj uit Vlaardingen vernemen, werd gisteren de hoofdprjjs in de Vlaardingsche verloting, het stalen loggerachip »Vlaarding's Welvarens, door den heer van Baaren, deurwaarder aldaar in beslag genomen krach tens rechterljjk bevel, en aan den ketting gelegd. (N. R. Ct.) Men meldt uit Haarlem: Nadat de heer Miraudolle, postdirecteur, den rechtercommissaris bg de rechtbaak had op de hoogte gesteld van de toestanden die in 1892 in het kerkbestuur te Velzen bestonden, werd de verdachte aaa fie ver duistering der gelden van de weesjongens De Burgemeester d«r*Gemeente Henaden brengt ter kennis van wien het aangaat: lo. dat bij de eer9ta zinsnede van art. 113bis der Militiewet 1901 (Staatsblad 1901, no. 212; 1903, no. 293) het volgende is bepaald: .Indien blqkt, dat ten gevolge van het verblijf onder de wapenen of in werkelijke dienst van een ingelqfde bij de militie, door het gezin, waartoe deze behoort of waarin hq is opgenomen, of door den persoon of de personen, in wiens of in wier levensonderhond hij voorzag of hielp voorzien, zonder zijne aanwezigheid niet of niet voldoende in eigen onderhond kan worden voorzien, daa wordt aan dat gezin, aan dien persoon of aan die personen, naar door ons te stellen regelen, voor eiken dag, dien de ingelqfde onder de wapenen of in werkelqke dienst is, op hnn verzoek nit 's Rijks kas eene vergoeding toe gekend van ten hoogste één golden, tenzij door onzen Minister van Oorlog, zoo de ingelqfde tot de militie te land behoort, of door onzen Minister van Marine, zoo de ingelqfde tot de zeemilitie behoort, aan ons wordt voorgesteld, den ingelqfde van de werkelqke dienst te ontheffen en deze ontheffing door ons wordt verleend.' 2o. dat het Koninklijk besluit van 24 December 190S (Staatsblad no. 329), houdende regelen betrekkelijk het toekennen van bovenbedoelde vergoeding, het volgende inhondt: Art. 1. Het hoofd van het gezin, waartoe de ingelqfde behoort of waarin hij is opgenomen, dan wel de persoon of de personen, in wiens of in wier onderhond de inge lqfde vóór zqne inlijving of vóór zijne opkomst in wer kelijken dienst voorzag of hielp voorzien, zal, om toe kenning van vergoeding te kunnen erlangen, daartoe een verzoek hebben te richten tot onzen Minister van Oorlog, zoo de ingelqfde tot de militie te land behoort, tot onzen Minister van Marine, zoo de ingelqfde tot de zeemilitie behoort. Onze voornoemde Ministers regelen, ieder voor zooveel hem betreft, de wqze, waarop zal worden onderzocht, of en in hoeverre er grond bestaat het verzoek in gnnstige overweging te nemen. Art. 2. Blijkt nit het ingestelde onderzoek betrekkelijk eene aanvrage om vergoeding, dat er termen aanwezig zqn, den ingelijfde ingevolge de vierde, in verband met de derde zinsnede van art. 113 der Militiewet 1901 in aanmerking te doen komen om van den werkelijken dienst te worden ontheven, dan zal onze bij de aanvrage betrokken Minister aan den ingelqfde doen kennen, dat deze zieh tot ons zal kannen wenden met een verzoek tot het erlangen van de ontheffing hiervoren bedoeld. Art. 3. De vergoeding mag niet te boven gaan het bedrag aan inkomsten, dat door de vervalling van den werkelijken dienst van den ingelqfde wordt onttrokken, hètzij aan het gezin waartoe hij behoort of waarin hq is opgenomen, hetzij aaa den persoon of aan de personen, in wiens of in wier onderhoud hij voorzag of hielp voorzien. Bq het bepalen van het bedrag der vergoeding wordt verder rekening gehouden met hetgeen de ingelqfde aan levensonderhoud kostte, hetzjj aan dat gezin, hetzij aan dien persoon of aan die personen, althans indien de ingelqfde met dien persoon of met die personen samen woonde. Art. 4. Toekenning van vergoeding aan een persoon of aan personen, met wien of met wie de ingelijfde niet tot hetzelfde gezin behoort, mag niet geschieden, indien deze persoon of deze personen den ingelijfde niet in bloed- of aanverwantschap bestaan, of indien de graad van bloed- of aanverwantschap eene andere is dan die van eigen kind, stiefkind, vader, moeder, stiefvader, stiefmoeder, broeder, zuster, halfbroeder, halfznster, grootvader, grootmoeder, behuwdvader, behnwdmoeder, behuwdbroeder, behuwdzuster, behnwdstiefvader, behuwd- stiefmoeder, behuwdhalfbroeder, behuwdhalfzuster, be- huwdgrootvader of behuwdgrootmoeder. Art. 5. Het bedrag der vergoeding wordt bepaald door onzen Minister van Oorlog, zoo de ingelqfde tot de militie te land, door onzen Minister van Marine, zoo de ingelijfde tot de zeemilitie behoort. Art. 6. Is de ingelijfde zelf hoofd van het gezin, waaraan de vergoeding wordt toegekend, dan wordt deze ten behoeve van dat gezin aan de rechthebbende of rechthebbenden uitbetaald door tussehenkomst van den burgemeester der gemeente waar de ingelijfde woonplaats heeft. Woont deze buitenslands, dan kan de uitbetaling ook rechtstreeks geschieden. Ook wordt de in het eerste lid bedoelde tussehenkomst ingeroepen, indien de op vergoeding aanspraak hebbende persoon of personen wegens onmondigheid of soortgelijke reden niet in staat wordt of worden geacht zelf over de vergoeding te kunnen beschikken. Ook voor alle andere gevallen kan onze Minister, die de vergoeding toekent, bepalen, dat de uitbetaling door tussehenkomst van bedoelden bnrgemeester zal plaats hebben. Art. 7. Elk verzoek om vergoeding moet zijn onder teekend door hem, haar of hen, die vermeent of ver- meenen daarvoor in aanmerking te komen, uitgezonderd in het geval bij het tweede lid van artikel 6 omschreven. In laatstbedoeld geval kan de onderteekening plaats hebben door den persoon, aan wien de uitbetaling van de vergoeding zou geschieden. De ingelijfde zal, zoo hij daartoe niet buiten staat is, van zijne instemming met het verzoek moeten doen blqken door mede-enderteekening van het verzoekschrift. Art. 8. Van de beslissing op een verzoek om vergoeding wordt mededeeling gedaan aan de op het verzoek ge hoorde autoriteiten. 3o. dat lotelingen, die bij de militie moeten worden ingelijfd, en milicien-verlofgangers, die in werkelijken dienst moeten terugkeeren, zich bij verzoekschrift recht streeks tot de Koningin moeten wenden, indien zij wenschen in aanmerking te komen, hetzij voor ontheffing van den werkelijken dienst bq de militie, krachtens de vierde, in verband met de derde zinsnede van art. 113 van bovenaangehaalde wet, hetzij voor zoodanige ontheffing, althans voor toekenning van de in art. 113bis dier wet vermelde vergoeding; 4o. dat verzoekschriften, welke alleen strekken tot het bekomen van evenbedoelde vergoeding, aan den terzake betrokken Minister moeten worden ingediend. Indien door belanghebbenden omtrent het indienen van de hierboven onder 8o. en 4o. vermelde verzoek schriften welke op ongezegeld papier geschreven en ongefrankeerd verzenden kunnen worden nadere in lichtingen worden verlangd, kunnen die, op iederen werkdag mondeling worden gevraagd ter Secretarie dezer Gemeente, waar zij zooveel mogelijk zullen worden verstrekt. Binnenland.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1904 | | pagina 2