voor het Land van Heusden enz. Ned. Bijbelgenootschap. L. J. VEERMAN te Heusden, Uitgever L. J. VEERMAN te Heusden. TWEEDE BLAD Zaterdag 3 Dec, 1904. VOORHANDEN in den Boekhandel van Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maan den 1.00, franco per post zonder prijs- verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7V2 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagavond ingewacht. JPlaatselijR Nieuws, HEUSDEN, 1 Dec. De Heer Camman, Landbouwleeraar voor Noordbrabant en Zeeland, hield hedenavond eene landbouwvoordracht in de zaal van den Heer Jos. Spierenburg alhier. Tot onderwerp was gekozen «Vruchten- cultuur', met eeuige wenken tegen schade lijke insecten, ziekte der boomen en be mesting. We willen uit de voordracht enkele grepen doen en vonden het wel intéressant te ver nemen, dat de Luntherensche tuinbouw- vereeniging o. a. de leer verkondigt, dat de achteruitgang in het voortbrengen van tal van appelboomen gelegen is in het feit, dat de meeste vruchtboomen, door enting verkregen, het leven voortzetten van den stamvader, een boom die vóór 3 of 4 eeuwen geleden uit zaaiïng te voorschijn kwam. Indien nu deze stamvader op een hoogeu ouderdom zou komen te sterven, dan moes ten noodwendig ook zijne loten, die met hem een geheel (in overdrachtelijken zin) uitmaken in kracht afnemen, om ten slotte onvruchtbaar te worden. Spreker deelde echter die meening niet, en toonde met tal van voorbeelden aan, dat dezelfde appelsoort, die in deze streek achteruitging zich in een andere zeer goed bleef ontwikkelen. Hij was het meer ééns, al was het dan ook gewijzigd, met den Betuwer 80-jarigen boer, die hem een vorig jaar toevoegde «De schuld van den achteruitgang der boom- «gaarden zit hem in de dijken. Vóór 40 «jaar hadden we hier overal prachtige boom- «gaarden en toen brak ook nu en dan den «dijk eens door. Na 1861 hebben ze echter «zulke hooge dijken gemaakt, dat er geen «doorbraken meer komen en nu is het met «de boomgaarden gedaan." Hy nJ. wilde de bemesting hebben uit het nagelaten slib en het is juist de slib, die zooveel kalkgehalten bezit en het be toog van den Betuwer boer was in zooverre juist, dat onze boomgaarden, maar ook de meesten onzer planten, groote behoefte hebben aan kalk. De gronden toch verzuren door gebrek aan kalk en de proeven, op tal van plaat sen genomen, bewijzen, dat in de meeste gevallen het gewas zeer in beschot wint, bij het doelmatig aanwenden van kalk. Welke kalk men daarvoor nemen moet? Groote grondeigenaars laten een waggon gemalen kluitkalk komen van de bekende kalkleveranciers hier te lande. Ze nemen eene proef en het resultaat zal niet uit blijven. Bezitters van kleine terreinen ont bieden zoo'n waggon gezamenlijk. Wat we schreven is slechts een zeer klein gedeelte van het vele gehoordedoch we geven geen landbouwblad uit en willen hiermede belangstellenden slechts opwekken om over 14 dagen weder terzelfder plaats den geachten spreker te gaan hooren, over een ander onderwerp. Behalve bemestingsleer, hoorden we ook intéressante mededeelingen over het ont staan en voortkweeken van kanker in de boomen doch onze ruimte laat niet toe, ook hieromtrent iets mede te deelen. De opkomst was zeer groot. De voor dracht was gemakkelijk te volgen en de onverdeelde bijvalsbetuiging vertolkte vol komen de ingenomenheid van de vergade ring met het gehoorde. Donderdagmorgen, ten 5.30 ure, voer de schipper J. Broeken te Heesbeen door de Nieuwe Maasmond onder de vaste brug. Door het niet vergenoeg strijken van den mast, kwam de mast tegen de brug, dien tengevolge brak de strijkreep, viel de mast en juist op het hoofd van den knecht 5^&öt Hokken, 17 jaar, een wees, die op de plS&ts dood bleef. De heer W. P. A. Mutsaers te Tilbürg, lid der Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Waalwijk, (wpronder ook Heusden ressorteert) heeft officieel in een schrijven aan de R.-K. Kiesvereeniging kennis gegeven, dat hij in 1905 geen nieuw mandaat meer zal aanvaarden. *A EEN, 1 Dec. In den afgeloopen nacht zijrte n nadeele van den visscher G. Ver- gestolen 70 kilogrammen aal en pa ling. De Rijkspolitie uit Heusden en Veen is de daders op 't spoor. Bij enkele candidaatstelling is Woens dag tot Lid van den Raad (vacature W. Vos) alhier gekozen de heer G. Blankers. Bij de Ned. Herv. Kerk zijn Dins dag tot Notabelen alhier herkozen de Heeren J. Blankers en A. Vos Jz. Donderdag herdachten de echtelieden P. Verbeek en zijne echtgenoote den dag waarop zij 50 jaren geleden door den echt werden verbonden. Het. Bat. Nieuwsbl. schrijft Den 28 October j.l. heeft de begrafenis plaats gehad van den inlander Bariman, van kampong Gedingan Serean te Semarang, die den gezegendeu leeftijd van 125 jaren moet bereikt hebben. Hij kon zich zeer veel uit den ouden tijd herinnerenhet Engelsche tusschenbestuur, overgave van gouverneur-generaal Janssen op den Gom- bèl, prang Dipo Negoro, enz. Hij was, naar hij beweerde, toen al volwassen en getrouwd en oefende het beroep uit van waschman. De brand van het stadhuis op het Paradeplein, daarover kon hij ook zoo veel vertellendat 't erg rameia was te Semarang en de Europeesche veroordeel den, die beneden het stadhuis waren op gesloten, werden allen op vrije voeten ge steld, daar zij anders mede zouden ver brand zijn velen dezer gevangenen liepen denzelfden dag smoordronken over den weg. Bariman heeft de Zwitsersche verraders nog zien bengelenenz. enz. Met Bariman is een stuk aloude geschie denis van Semarang verdwenen. Aan de begrafenis namen honderden in landers deel, vertelt de Semarang Courant. Rechtzaken. Kantongerecht te Heusden. Uitspraak van strafzaken d.d. 1 December 1904. Openbare dronkenschap J. v. D. f3 subs. 3 d. M. H. f 3 sübs. 3 d. P. C. v. O. f 5 subs. 3 d. A. H. f 6 subs. 3 d. K. C. f3 subs. 3 d. E. v. D. 10 dagen hechtenis D. G. 3 dagen hechtenis, allen te Dussen. In staat van dronkenschap eens anders veiligheid bedreigen W. d. J. te Woudri- hem, G. v. O. te Heusden, elk 4 dagen hechtenis. J. H. v. H. te Almkerk, overtreding Leerplichtwet, 3 x f4 subs 3x3 dagen. J. v. L. te Meeuwen, overtreding stieren reglement f2 subs. 2 d. Strooperij J. H. te Werkendam, 14 d. gevangenisstraf; G. d. V. te id., f20 subs. 8 d. W. S. te de Werken, misbruik maken van Gods Heiligen Naam f 15 subs. 5 d. G. R. te Gorinchem, te Werkendam in de kom der gemeente anders rijden dan stapvoets f3 en f2 subs. 2 x 3 d. L. J. d. J. te Woudrichem, burenge rucht verwekken, f 6 subs. 3 d. H. G. te de Werken, loopen over eens anders grond f0.50 subs. 1 d. Vee laten loopen op hooiland H. V. te Hedikhuizen, f4 subs 4 d. C. v. d. V. te Drunen, f6 subs. 4 d. L. v. d. P. te Heusden, f 15 subs. 5 d. J. K. te Ammer- zoden, f 6 subs. 5 d. Loopen over eens anders grond waarvan de toegang is verboden, J. B. te Werken dam, 2 x f5 subs. 2 x 3 d. P. C. H. te id. f 6 subs. 3 d. M. B. te 's Bosch, overtreding scheeps vaart reglement f25 subs. 15 d. Overtreding provinciaal reglementC. S. te Andel, f 1 subs. 1 d. A. v. d. S. te Almkerk, f 1 subs. 1 d.P. v. d. L. te Haar steeg, f3 subs. 1 d. J. v. d. M. te Gen- deren, f 10 subs 5 d. M. B. te Meeuwen, f3 subs. 1 d. S. v. R. te Genderen, 2x f25 subs. 2 x 5 d. M. S. te Delft, jagen zonder vergunning, f 1 subs. 1 d. B. v. B. te Sleeuwijk, jagen zonder acte of vergunning 2 x f6 subs. 2 x 4 d. A. E. te Hardinxveld, visschen zonder vergunning f 4 subs 4 d. W. d. G. te Hill, visschen zonder acte of vergunning, 2 x f 1 subs. 2 x 1 d. F. d. W. te Dussen, zonder acte of ver gunning 2 x f 4 subs. 2 x 2 d. M. S. te Delft, overtreding jachtdelict. B. v. D. te Dussen, overtreding stieren reglement. MENGELWERK De erfenis van den Sergeant- Majoor. Ik kan mij hem nog levendig voorstellen. Reeds meer dan tachtig jaren oud en toch altijd kraak zindelijk zag men dadelijk aan hem, dat hij oud-militair was. Als hij echter op Zondag naar de kerk ging, dan was zijne borst versierd met de kleine medailles van 36 jaren dienst, het metalen kruis, de citadelmedaille en later ook de Waterloo-medaille. Op Konings verjaardag droeg hij die allen, op de grootte als ze hem verstrekt waren. Hij kan aardig vertellen van den tocht naar Moskou en hoe hij na een leven vol ontbering eindelijk in het Vaderland was wedergekeerd. Maar ik zou spreken over zijne erfenis en men kon dat moeielijk rijmen, met de toenmalige lage pensioenen. En toch had hij, wat hij bezat, eerlijk verdiend en over gespaard. Altijd zuinig geweest, had hij na ruim veertig dienstjaren, het leger als vrijgezel verlaten en woonde daarna samen met een meid-hnishoudster, die in jaren niet veel met hem verschilde. Hij had, na zijne pensioneering, er zijn werk van gemaakt om rekesten en andere brieven voor het publiek te schrijven en ontving daarvoor eene matige belooning. Hij gebruikte daarbij uitsluitend de veeren pen, die hij zelf naar zijne hand wist te «vermaken." Met die nieuwerwetsche stalen stiftjes was hij niets gediend. Men kon er niet eens een flinken krul mede maken en wat was nu een ge schrift zonder eenige moeie gekrulde letters? Als hij om de drie maanden zelf zijn pensioen ging ontvangen, vroeg hij den Betaalmeester steeds of hij niet één gouden tientje er bij had. En hij wist dan zijne kleine verdiensten in zoo'n tientje om te zetten en legde dat in een doosje, waarvan niemand, buiten hem, kennis droeg. En ziet, nu was hij 85 jaar en hoewel nog gezond, bemerkte hij, dat zijne dagen bijna geteld waren. Hij dacht nu aan zijne gouden tientjes en aan de oude spreuk ,,die gerust wil sterven, laat zijn naasten erven." ,,Zou ik een testament maken," vroeg hij zich af en zijn antwoord was ,,neen, dan zie ik niet, hoe mijn geld ontvangen wordt, ik zal daarom maar alles bij mijn leven verdeelen." Hij schreef zijne familie, bestaande uit drie neven, zonen van broeders- en zusters- zijde, en verzocht ze op eenen Zaterdag allen over te komen. En ziet, de neven waren allen behoorlijk op appèl. Toen ze nu gezellig bij elkander zaten en Oom hun verteld had, dat hij het ver moedelijk niet lang meer zou maken, lichtte hij voorzichtig het deksel van een pillen doosje en zei, dat is voor jou en gaf No. 1 een gouden tientje vervolgens ook No. 2 en 3 en de huishoudster kreeg er twee. Wat waren ze gelukkig, niemand wist dat Oom zoo rijk was en No. 1 zei «ik zal U de volgende week een zoodje paling zen den". Goed, zei Oom, ik zal het in den almanak aanteekenen. No. 2 zou een groo- ten peperkoek zenden. Best zei Oom, maar dan een week later, en weer werd het in den almanak opgeteekend. No. 3 zou eene gerookte ham zenden. Nog al beter zei Oom en weêr werd een dag in den alma nak genoteerd. Kan ik er op rekenen, zei Oom, en toen de neven hem gerust stelden, kreeg ieder weer een gouden tientje en de meid er twee. Nu werden er weer nieuwen cadeaux ontworpen waarna er weder eene ronddeeling plaats vond. Dat spelletje werd voortgezet tot ieder vijf gou- nen tientjes en de huishoudster er tien had. Nu, zei Oom, is mijn geld op/ Ik zie nu blijde gezichten en ben met mijn besluit tevreden. En de| neven Zij begrepen de weldaad van Oom zeer goed en besloten onderling, dat Oom eiken Za terdag, tot aan zijn dood, des avonds eene verrassing zou ontvangen en ziet ze hielden woord. Oom heeft nog twee jaren geleefd en op zijne begrafenis, die met militaire honneurs geschiedde, daarop was de majoor altijd zeer gesteld geweest, waren de drie neven ook tegenwoordig en betreur den oprecht den goeden Oom, die ze eerst kort geleden zoo goed hadden leeren ken nen en van wien ze nog meermalen in een brief vernomen hadden, dat hij vrede ge voelde met de verdeeling zijner erfenis vóór den dood. (Het vorenstaande is aan de werkelijk heid ontleend). Een Amerikaansch duel. Ritmeester Durand, van de Fransche ku rassiers, werd door zijn superieuren tijdens den Fransch-Duitschen oorlog naar Ameri ka gezonden, om daar paarden aan te koo- pen. Op zijn reis kwam hij ook in een kleine plaats van Texas. De eenige merk waardigheid van dit stadje was een groot uit ruw hout getimmerd circus, waar Mexi- caansche stierenvechters nu en dan voor stellingen kwamen geven. De ritmeester, die 's middags aangekomen en in het eeni ge hotel der stad afgestapt was, zat 's avonds in den salon van het hotel met een half fleschje wijn voor zich wat uit te rusten van de vermoeiende reis. Nog niet lang had hij daar gezeten toen een tweede bezoeker binnenkwam, Jonathan Oilking, een der notabelen van de stad. Zonder eenigen groet, zelfs zonder zijn breedgeranden wit vilten hoed aan te raken, zette hij zich aan het tafeltje van Durand en keek dezen on afgewend aan. De kapitein had al vroeger opgemerkt, dat beleefdheid nu eenmaal geen hoofd deugd van de Amerikanen is, daarom haal de hij een courant uit den zak en begon te lezen. Even later hoorde hij, dat Oilking een glas van zijn wijn inschonk en met één teug ledigde. Dat werd hem toch wel wat kras, maar hij bedwong zijn drift nog en dacht 's Lands wijs, 's lauds eer. Ten slotte sprak Oilking hem aan Vreemdeling, zijt gij de Franschman, die hier paarden komt koopen? Durand deed alsof hij hem niet gehoord had en bleef zijn courant zitten lezen, maar eensklaps trok de Amerikaan hem die uit de hand en herhaalde zijn vraag. Hiermede was de maat vol, de kapitein sprong driftig op en snauwde hem toe Vlegel Jonathan stond op en zeide kalm Vreemdeling, herhaal dat woord niet, anders werp ik u het venster uit. Daar zult ge mij voldoening voor geven en tevens voor alle onbeschaamd he den die ge u tegenover mij veroorloofd hebt. Als 't anders niet is, dan kan ik u dadelijk dienen. Hier zijn revolvers en hier bowiemessen, kies zelf maar. En onder het spreken had hij de genoem de wapens uit zijn gordel gehaald en op de tafel gelegd. Durand was weer wat kalmer geworden en autwoordde Bij mij te lande is het geen gewoon te zonder getuigen in een kamer te vechten. Ik zal twee secondanten opzoeken, die met u de bepalingen van het duel zullen vast stellen en daarna ben ik tot uw dienst. Tegelijk verwijderde hij zich en zocht den hotelhouder, wien hij verzocht hem tot getui ge te willen dienen en tegelijkertijd een tweeden getuige voor hem op te zoeken. De hotelhouder vond wel dat getuigen bij een duel noodelooze weelde waren, maar wanneer de ritmeester er op stond dan ston den hij en de oberkellner hem ter beschik king hij zou dan tevens zoo vrij zijn voor deze extra service 5 dollards op de reke ning te schrijven. Durand was aan de Ame- rikaansche zonderlingheden al eenigszins gewend en maakte daar geen aanmerking op, maar verzocht den hotelhouder de zaak zoo spoedig mogelijk in het reine te bren gen, opdat het duel den volgenden dag zou kunnen plaats hebben. De hotelhouder begaf zich dadelijk naar Jonathan Oilking en kwam binnen een kwar tier terug. Het duel kon niet morgen, maar eerst overmorgen plaats hebben, het wapen zou de revolver zijn en de plaats der ontmoe ting was ook gekozen de secondanten zou den er Durand wel heenbrengen. Deze stemde daarmee in en begaf zich ter ruste. Den volgenden dag besteedde hij aan het nemen van eenige beschikkin gen voor het geval hij in het duel gedood mocht worden en tegen den middag wilde hij den hotelhouder spreken maar men zei- de hem, dat hij den vorigen avond reeds de stad uit was gegaan en eerst vanavond zou terugkomen. Inderdaad kwam de houtelhouder 's a- vonds thuis en hij bracht zooveel gasten mee, dat alle kamers van het hotel er mee bezet waren. Tevens merkte Durand op, dat het buitengewoon druk op straat was, maar hij meende, dat het misschien morgen marktdag zou zijn en vroeg niet verder naar de oorzaak daarvan. Op den bewusten morgen kleedde hij zich met bijzondere zorg en wachtte. Om 9 uur kwamen zijn secondanten hem afhalen en brachten hem door eenige hoofd en zijstraten naar den circus, waar zij hem door een achterdeur lieten binnentreden. Durand aarzelde even, maar zijn secon danten duwden hem voorttoen evenwel in de arena kwam, bleef hij verstomd van verbazing staan bij het ondekken dat alle rangen bezet waren door een dichte menig te, die hem met luid handgeklap en bravo geroep verwelkomde. Na wat van de eerste verbazing bekomen te zijn, snauwde hij den hotelhouder woe dend toe Wat moet dat beteekenen? Deze wenkte echter het publiek te zwij gen en toen het stil was, riep hij met luide stem Dames en heeren, ik hem de eer u voor te stellen den beroemde en dappe ren Franschen kurassiersritmeester Durand, den eenig-overlevende van de glorieuse ku rassiers charge van Reichshoffen. Hij zal de eer hebben hier met den geachten bur ger dezer stad, Jonathan Oilking, een ko gel te wisselen. Opnieuw brak het publiek in gejuich los en op hetzelfde oogenblik werd er aan de andere zijde der arena een deur geopend en trad Jonathan Oilking binnen, in schil derachtig Mexicaansch costuum vergezeld van twee vrienden, die eveneens uitgedost waren. Nu begreep Durand wat er aan de hand was. Brullend van woede gaf hij den hotelhou der een vuistslag ia het gelaat, zoodat deze achterover tuimelde en in een oogwenk was hij weer buiten de arena. De hotelhouder en Oilking, beide echte mannen van zaken, waren op een lumineus idéé gekomen, dat zij den voor-vorigen avond met elkaar besproken hadden. Oilking had den circus afgehuurd en hem voor een voor stelling in orde laten brengen, de hotel houder had den vorigen dag de omliggende plaatsen bezocht en daar laten publiceeren, dat er in het openbaar een duel zou plaats hebben tusschen «den dapperen en beroem den ritmeester Durand, den eenigen over levende van de glorieuse kurassiers charge bij Reichshoffen", en den geachten Ameri- kaanschen burger Jonathan Oilking Daar van waren groote aanplakbiljen gedrukt en in twee locale bladen verscheen een hoofd artikel over den slag bij Reichshoffen. Dat die reclame doel getroffen had, bewees de stampvolle circus, maar nu een der duel listen de plaat gepoetst had, zag het er voor de oudernemers leelijk uit. De toeschouwers hadden twee dollars voor hun plaats be taald en nu eischten zij waar voor hun geld. Er schoot daarom voor den hotel houder en Oilking niets anders over dan met elkaar te gaan duelleeren, wat ook geschiedde. Eerstgenoemde kreeg een ko gel in het been en om hem over deze ver wonding te troosten, stond Oilking hem twee derden vau de winst af. De doperwten. Etienne Dumont loopt met een boos ge zicht over den Boulevard «Anspach" te Brussel en wordt door een vriend aange roepen, die zich voor een der café's aan een kleintje koffie te goed doet. Zeg, amice, ook een kop koffie en ver tel dan meteen waarom je zoo boos kijkt. Hij valt neêr en begintVerbeel je, ik zit van morgen, na de lunch, met «Le petit journal" in de hand en lees, dat het kermis is in een der voorsteden en dat eene gevierde zangeres ten drie ure bij een ma- tinée zal optreden. Ik denk, dat is een buitenkansje voor mijn vrouw. Ik weet, ze is dol op zang en zeg «als ge om 2 uur klaar kunt zijn gaan we naar Ixelles om Madame te hooren." Constance is terstond bereid. Eerst nog dit en dat gereed maken en op het gas komfoor even de doperwten opgezet, die kunnen dan nog koken en ik maak ze straks even warm en ge moet het dan van daag maar doen met doperwten en ham. Ik vind het best en roep ten twee ure, dat we geen tijd meer te verliezen hebben. Ja, zegt ze, nog even mijn voile voorgedaan en eens in den spiegel gekeken en we gaan op weg. We komen nog tijdig, krijgen goede plaatsen en de hooge verwachting van Constance wordt overtroffen. De chan teuse is verrukkelijk en mijn wijfke gaat geheel in de voordracht op, dan hoe het kwam begreep ik niet, roept ze hardop «Mijn hemel" en wordt zoo bleek als een doode. Ik ontstel, denk hoe kom ik zoo gauw aan een dokter en zeg, willen we er uit gaan? «Ja, ja, eruit!" Buiten ge komen zeg ik, wordt het al beter en ze antwoordt «wat beter, het geheele komfoor zal overgekookt zijn, de doperwten liggen over den vloer, het pannetje zal gespron gen zijn, de kamer vol rook en denk eens aan de gordijnen, 0, wat ben ik ongeluk kig 1" Het blijkt me nu dat ze vergeten heeft het licht af te draaien en terwijl we naar den tram terugkeeren, wordt het allengs- kens, om mij op te monteren «mogelijk staat het geheele huis in brand en mijn nieuwen hoed, die ik nog niet eens heb opgehad 1" Ik ook niet op mijn gemak tracht mijn vrouw te calmeeren, maar krijg al spoedig «Maar had jij dan ook niet eens op het komfoor kunnen letten, je zit maar met je neus in de kranten en denkt aan niets." «Zwijgen, is nu het consigne," denk ik en mijn vrouw begint al sneller en sneller te loopen. Ik waag het nog even om te zeggen, dat of je nu snel, dan of je langzaam loopt, de tram vertrekt toch op tijd. Een vloed van woorden is het antwoord, wa^Pbij het nu langzamerhand is uitge maakt, dat alles mijn schuld is. Eindelijk vertrekt de tram. «Wat een slakkengang" hoor ik nog even, maar waag het maar niet te antwoorden. Gelukkig stappen we uit en meer vlie gend dan loopend komen we thuis. Het huis staat er nog en we zien geen brand. Binnenloopende snelt mijn vrouw het eerst naar het komfoor en ziet het licht is uit en het kraantje staat open. Hoe is dat mogelijk O, zeg ik, ik be grijp het al. Ik sluit altijd zekerheidshalve den meter af, als ik de deur uit ga en er niemand in huis is en dat heb ik nu ook gedaan. Maar nu kwam Constance eerst recht op haar dreef. Waarom dat niet eerder ge zegd, nu is het geheele uitstapje bedorven. Al ons geld in narigheid opgemaakt en er kwam nog zooveel, dat ik maar wegge- loopen ben. «Kelnereen biefstuk met aardappelen en een fleschje Juliën." Na eerst den inwendigen mensch gesterkt te hebben, zegt hij tot zijn vriend nu wil ik wel een kleintje koffie en morgen zal het menu vermoedelijk zijn «doperwten met ham." Russische toestanden. De onlangs van zijne ballingschap uit Archangel te St. Petersburg teruggekeerde bestuurder van het statistisch bureau teOefs, Mr. Lawriuowitsj, deelt mede dat in De cember 1903 te St. Petersburg een technisch congres plaats had, dat op bevel van den burgemeester gesloten werd. In Januari laatst had daarop eene huis zoeking plaats bij M. Lawrinowitsj, die aan het congres deelgenomen had. Hij zelf werd gevangen gehouden op grond van de tot nu toe onbewezen gebleven beschuldi gingen van de detective. Na zeven weken lang in voorloopige hechtenis gehouden te zijn, werd hem tot zijne groote verbazing meegedeeld, dat hij voor drie jaren naar Archangel verbannen was. Het werd hem niet toegestaan van zijne familie afscheid te nemen. -A.d.ver*tentiën. Groot 80 Bijbel met flinke duidelijke letter in half linnen f 1.25. id. id. id. in leder - 1.50. id. id. id. in heel leder verguld op snee en met kaarten - 2.50. Gewoon 80 Bijbel met duidelijke letter in half linnen 1 0.80. id. id. id. in half leer - 1. id. id. id. id. verguld op snee. - 1.30. Klein 80 Bijbel in linnen bandje- 0.60. id. in heel bruin leer en verguld op snee - 1. Nieuw Testament afzonderlijk. 0.25. Verder alle soorten KERKBOEKEN tegen de minst mogelijke prijzen. NIEUWSBLAD veroordeeld Vrijgesproken

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1904 | | pagina 5