Het Land van Heusden en Allena, de Langstraat en de Bomme'erwaard. J Tweede Blatl C. Bonman, Limonadesiropen^ Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. M 2461 ZATERDAG 23 SEPT. 1905. Verkrijgbaar bij (Citroen, Frambozen, Sinaasappelen Witte en Roode Bessenwijn, Bessensap» Grenad ne enz VAK VOOS Dit blad yerBehjjnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementiprj'i: per S maanden l.OO. franco per pott zonder prgtrerhooging. Afzonderlijke Adyertentien yan 16 regels 50 et. Elke regel meer 71/, ct. Groote letter» naar plaatsruimte. Adyertentien worden tot Dinsdag- dagavord ingewacht. BUITENLAND. Te Panama is uit Bogota bericht ont vangen dat president Reyes zich den 8en tot dictator heeft laten.uitroepen. Daarop zijn ernstige ongeregeldheden gevolgd; het volk heeft het paleis be stormd. In Antioquia en Santander is een opstand begonnen. Een zeldzame onthoofding heeft te Kranach in Stiermarken plaats gehad. De grondbezitter Jozef Schmid berispte daar de vorige week zijn knecht Gottlieb Adam wegens plichtsverzuim. Deze werd daarop zoo woedend, dat hij een zeis greep en zijn meester daarmee zulk een slag toebracht, dat hem het hoofd let terlijk werd afgeslagen. De moordenaar is in handen der justitie. De jongste aardschokken in Italië hebben o. a. het telegraafkantoor te Co- senza gedeeltelijk vernield. De telegra fisten wisten zich tijdig door de vlucht te redden. In den nacht van Zondag op Maandag om drie uur en Maandag morgen om elf uur zijn Reggio-di-Ca- labria en Monteleone weer opgeschrikt. De ambtelijke opgaven deelen mee, hoe tot dusver is vastgesteld, dat 4600 gebouwen vernield zijn, waaronder vier prachtige kasteelen en negentig kerken. Men schat het aantal dakloozen op 70.000. Het aantal dooden zou 4000 be dragen. In den kelder van een huis te Kon- stantinopol heeft men twintig nog niet gevulde bommen gevonden, een groote hoeveelheid kaliumpikraat, andere ont plofbare stoffen en 100 pakken Arme nische drukletters. De huisbewaarder, een Armeniër, is in hechtenis genomen. Volgens een bericht uit Kaapstad wordt ambtelijk bekend gemaakt, dat Witbooi bij Trotha's drijfjacht tegen hem aan de samenwerkende Duitsche afdeelingen in Duitsch-Z.-W.-Afrika is ontkomen, en daarna bij Keetmanshoop een lang konvooi in den rug van de Duitschers heeft aangevallen. Het ge leide werd verrast en zoo goed als ver nietigd. De Hottentotten maakten 1000 stuks vee, 122 wagens, onder welke eenige met schietvoorraad, en een aan tal geweren buit. Uit sommige deelen van Engeland wordt gewag gemaakt van een nieuwe ziekte onder varkens. Nieuw is die ziekte echter niet, zij heerscht in de meeste landen en richt overal verwoesting aan, maar het feit, dat in de omstreken van Chatteris, in het Graafschap Cambridge bij een hoer 50 en bij ander 36 en in het geheele district tusschen 300 en 400 varkens daaraan zijn gestorven, heeft zooveel schrik veroorzaakt, dat de boeren rade loos worden en van een „nieuwe", „ge heimzinnige" of „onbekende ziekte" spreken, waar zij eigenlijk de varkens pest bedoelen. Zulk een paniek is ontstaan, dat de bezochte pachters de nog gezonde var kens in allerijl ter markt brengen en verkoopen tegen eiken prijs, dien zij krijgen kunnen. Gelukkig voor hen dat die prijs te genwoordig vrij gunstig is. Verscheidene daglooners verloren hun eenige varken en de ziekte werkt zoo snel, dat het niets helpt een veearts er bij te roepen. De varkens krijgen een purperen uit slag en zijn gewoonlijk den volgenden dag dood. Als gewoonlijk zoekt men de oorzaak in het buitenland; daar echter geen buitenlandsche varkens in het land kun nen komen, wordt gezegd, dat de ziekte door buitenlandsch graan is overgebracht. Rusland en Japan. In de Slowo geeft professor Migoelin een berekening van wat de oorlog Rus land zoo ongeveer moet hebben gekost. Hij grondt zijn raming op de door Rus land tijdens den oorlog gesloten lee ningen en stelt als minimum de som van 2.098.550.000 gulden. Tengevolge van den oorlog is Rusland's schuld geklommen van 8.481.300.000 gulden tot 10.114.575.000 en de daarop te betalen interest van 3.68.475.000 tot 448.800.000 gulden. De professor is overtuigd, dat Rusland deze verliezen ten deele goed zal maken door bij verdrag vroeg of laat noordelijk Mantsjoerije te krijgen. Het eenvoudigst zou hij vinden, dat Rusland noordelijk Mantsjoerije gewoon in bezit nam, Japan het zuiden, s De rest van China moest dan verdeeld" worden in „invloeds sferen" met dien verstande, dat Japan de hand legde op de Jang-tso-vallei en de provincie Petsjili en Rusland op Mongolië en Oost-Toerkestan. „Op deze wijze, besluit de weinig pretentieuze Russische professor, zouden zoowel Rus land en Japan ten volle schadeloos worden gesteld voor hun verliezen en zou Rusland's historische taak in Azië zijn afgeloopen. Alleen de Perzische kwestie zou nog overblijven". De Standard verneemt uit Tokio, dat volgens ambtelijke opgave de oorlog Japan 72.000 dooden gekost heeft. Daarvan sneuvelden er 46.000 en be zweken er 26.000 aan wonden of ziekte. Sic toestand in Rusland. Dinsdagnacht zijn twee mannen, die wegens staatkundige vergrijpen ver oordeeld waren, en die een leidende rol hadden gespeeld, met geweld uit de centrale gevangenis te Riga bevrijd. Daarbij zijn twee bewaarders en een agent gedood en verscheiden agenten gewond. Twee personen, die aan de bevrijding der gevangenen meededen, zijn in hechtenis genomen. De Daily Chronicle verneemt uit Petersburg dat op dit oogenblik in Finland een fotografie, den moord op Bobrikof voorstellende, de ronde doet. Daar de man die haar gemaakt heeft, noodzakelijk een medeplichtige van den moordenaar geweest moet zijn, heeft de politie een onderzoek ingesteld. De commissaris Kramarenko, die met de instructie van de zaak belast was, is inmiddels doodgeschoten. Op prins Napoleon, die dezer dagen genoemd werd voor den post van gou verneur van den Kaukasus, zou te Tsarskoje Selo, terwijl hij wachtte om door den Tsaar ontvangen te worden, een aanslag zijn gepleegd. De prins werd niet geraakt en de dader ontkwam. Rusland schijnt op het oogenblik nog niet genoeg soldaten onder de wa pens te hebben. De St. Petersburgsche correspondent van het „Petit Journal" meldt n.l., dat de tsaar besloten zou hebben, ter onder drukking van de onlusten, een alge- meene mobilisatie te bevelen. Dan wordt heel Rusland één groot kamp. Het mag een gewaagde maatregel heeten, nog wel met een hongersnood in het vooruitzicht. Men zou willen vragen, hoe moet men aan eten komen voor al die manschappen, vooral als men denkt, dat door die mobilisatie ook de meeste werkkrachten aan land bouw en veeteelt onttrokken zouden worden. En als eenmaal de rust her steld was en de mobilisatie werd op geheven, dan zou voor al die reservis ten de gouvernementen van St. Pe tersburg en Moskou zouden er reeds 50.000 leveren nog meer de vraag klèmmenHoe komen wij nü aan eten Men heeft reeds gezegd, dat de Rus sische regeering tegen den vrede en de ontbinding van het leger opzag, omdat zij niet wist, wat te beginnen met een half millioen ontevreden, werk- looze lieden, die, na minstens een jaar afwezigheid, in hun dorpen zouden te- rugkeeren. Hoewel erger zou dit woiw„, als een maatregel, als bovenbedoeld, doorging. Toch zegt de berichtgever van het „Petit Journal", dat niet alleen de mo bilisatie zal worden bevolen, maar dat in het geheele Russische rijk de krijgs wet zal worden afgekondigd. Dit besluit is een gevolg van de on lusten in den Kaukasus, en zal spoedig gepubliceerd worden. BINNENLAND. De „Tijd" vermeldt het volgende ongelooflijke verhaal Een tiental heeren, die Maandag ochtend van Amsterdam naar Eind hoven zouden reizen, hadden daartoe een gezelschapsbiljet aangevraagd. Toen zij op tijd aan het Centraal-station kwamen, was het biljet echter niet ge reed en er moest zooveel omslag worden gemaakt, dat het niet klaar was vóór het vertrekuur van den trein. Goede raad was duur, want het verzuim zou der directie een extra-trein hebben ge kost en zij trachtte dit laatste middel zoo mogelijk te voorkomen. Eerst werd beproefd den trein aan de Weesperpoort een weinig op te houden en men zou dan „ventre a terre" in bakjes derwaarts rijden maar er was slechts één rijtuigje voorhanden, dus dat middel baatte niet. Toen werden de passagiers in een vol genden sneltrein, gezet, maar die via Utrecht naar Arnhem ging, en a#n de machinist werd gelast, zijn voorganger, die naar 's-HertogenbóSch. moest, zoo mogelijk in te halen. De maa nam het aan en in vliegende vaart ging" het er van door. Den chef te Nieuwersfiuis werd opgedragen, de daar staande p&$- sagiers onmiddellijk in een vooraf aan geduide coupé te storten. Zulks gebeurde en voort ging het weer. Tot Utrecht was niet minder dan 10 minuten in gehaald. Daar had men den trein naar 'e-Hertogenboseh vastgehouden en toen de 10 Amsterdammers arriveerden, wer den ze door den chef te Utrecht on middellijk uit hun coupé gehaald en geleid naar den Bosscher trein, die op zijn beurt den verloren tijd weer moest inhalen en het i0-tal behoorlijk op tijd te Eindhoven deed komen. De extra trein was uitgewonnen De Hilv. Ct. meldt, dat uit een tweede schrijven van den heer Domela Nieu- wenhuis bleek, dat hij vóór zijn arres tatie in Keulen heeft gewandeld met een mijnheer E. Hij bezichtigde nog den Dom, en heeft in een vegetarische restauratie gegeten. Aan 't loket nam hij een kaartje voor Marburg. Niet wetende, dat er een kortere weg was, nam hij via Ehrenhj^itstein. Dit schijnt de achterdocht dei. politie gewekt te hebben, daar er te Coblenz, aan de overzijde van Ehrenbreitstein manoeu vres waren, waarbij de Duitsche Keizer tegenwoordig was. Misschien, zegt het blad, heeft men in hem een anarchist van de daad gezien, wat D. N. niet is. Toen hij den coupé in wilde stappen werd hij gevangen genomen en in een boevenwagen naar de gevangenis ver voerd. In de gevangenis zelve geniet hij een goede behandeling. De boeken, die hij bij zich had, zijn hem, na eenige dagen, terug gegeven, hij mag thans brieven schrijven en krijgt 's avonds ook een lamp om bij te werken. Voor zijn eten moet hij betalen. Een gevan gene, die huisarbeid verricht, bezorgt het hem en D. N. deelt met hem zijn middagmaal. Hij schreef aan zijn vrouw: De ge dachte, dat ik beter voedsel krijg dan mijn medegevangene, hindert mij. Ik deel het met hem. Mevr. N. schrijft de goede behande ling, de toestemming om te schrijven, brieven te ontvangen en andere mild heden toe aan de bemoeienissen van den minister van buitenlandsche zaken, tot wien zij zich telegraphisch wendde, alsook aan den Nederlandschen consul te Keulen. schers uit Keulen zaten. Even nadat hij plaats had genomen, kwamen nog twee man, vermoedelijk Duitschers, de coupé binnen, bijna op den voet ge volgd door een conducteur, die meende, dat zij aan zijne contröle waren ont snapt. De eene vertoonde echter zijn kaartje, terwijl de ander zijn abonne mentskaart liet zien, en op de vraag, waarom hij op het laatste oogenblik van zitplaats was veranderd, antwoord de, dat hij eerst in een coupé niet- rooken had gezeten, maar nu in een rook-coupé was overgestapt, wat hun toch volkomen vrijstond. Weldra zou echter blijken, wat de ware reden dier verhuizing was. Nauwelijks was de trein weer in beweging, of er werd een gesprek aan geknoopt tusschen twee der jongelieden uit Keulen en de beide andere Duitsch sprekenden, terwijl de oude heer aan vankelijk in zijn hoekje een Engelsche courant bleef zitten lezen en onze stad genoot bedaard toehoorder en toeschou wer bleef. Al spoedig hadden de jonge lieden verteld, dat zij op reis waren naar Londen via Hoek van Holland, terwijl de oude heer heden met de „Batavier" daarheen zou vertrekken. Voor de beide anderen scheen de kans dus gunstig, om een slag tes_\2<2jd.- Öp een oogenblik Tiet een hunner, schijnbaar heel toevallig bij het uit halen van een zakdoek, een kaartspel op den grond vallen, dat door den andere werd opgeraapt. Er ontstond een praatje over speelkaarten, er wer den een paar grapjes met kaarten ver toond en aldra kwam de bekende truc der kwartjesvinders met de drie kaarten op de proppen. De een dezer beiden verspeelde al dadelijk vreeselijk dom een rijksdaalder, welken de andere hem wilde teruggeven, maar de verliezer be dankte daarvoor; hij bad hem eerlijk verloren en zou hem ook wel eerlijk terugwinnen. De andere Duitschers, om wie het feitelijk te doen was, vlogen toen in de val. De oude heer legde zijn courant neer, en begon ook mee te raden, met het gevolg, dat vóór men te Gouda was aangekomen, een der jongelui ongeveer 12 ponden sterling, de oude heer omstreeks 50. mark en de voor lokvogel spelende kwartjesvin der enkele tientallen guldens kwijt was. Aan het station Gouda werden de reizigers gewaarschuwd, dat er kwar tjesvinders in den trein waren en voor den Duitscher, die al het geld had gewonnen, was het toen tijd, om te verdwijnen, na nog de brutaliteit te hebben gehad om den verliezers do hand te geven en goede reis toe te wenschen. Zijn collega bleef, blijkbaar om geen argwaan te wekken, in de coupé zitten tot Rotterdam, en maakte zich toen ook zoo spoedig mogelijk uit de voeten, zoodat, toen een conducteur aan de coupé kwam vragen, of er ook iets bijzonders was voorgevallen, een ontkennend antwoord werd gegeven, daar de vogels toch reeds gevlogen waren, zoodat men zich slechts noode- loos moeite op den hals zou halen. Dat de kwartjesvinders bij het trein personeel bekend zijn is zeker; voor reizigers, die ze niet kennen, diene, dat het tweetal van gisteren middelmatig van lengte was en tamelijk flink ge bouwd. De een, de lokvogel, droeg een zwaien rossigen, de andere, de eigen lijke speler, die er minder net uitzag, een zwarten knevel. Het onderzoek omtre»t een onlangs te Nijmegen vermoedelijk gepleegden kindermoord (abortus), heeft geleid tot de verwijzing van J. v. B. aldaar naar de openbare terechtzitting. De onge huwde moeder wordt vervolgd wegens het verbergen van een lijkje. Met de grootste onbeschaamdheid blijken de kwartjesvinders hun winst gevend bedrijf ook in de spoortreinen nog voort te zetten. Een bewoner van Dordrecht, die daar Dinsdag getuige van was, deelde aan de „D. Ct." het volgende mede: Te Utrecht stapte hij tegen 6 uur in een coupé 3de klasse van den trein naar Rotterdam, waar reeds drie Duit- Men meld uit Tiel Een lage aanranding had eergister avond op den Waaldijk plaats. De hoog bejaarde koetsier v. Toor reed in een tilbury naar Ophemert, toen eensklaps zijn paard vastgegrepen en hem gevraagd werd om mede te rijden, hetgeen van Toor weigerde. De onbekende trok daar op zijn mes en stak verscheiden keeren naar v. T., wiens kleeren aan de bee- nen werden stukgesneden en die bij het afweren van zijn aanvaller een steek in den arm kreeg. Aan boord van Hr. Ms. pantserdek- schip Friesland heeft Donderdagmorgen een ernstig ongeluk plaats gehad. Na ter reede schietoefeningen te hebben gehouden keerde het schip in de haven terug, waar by het meren aan den wal, door een nog niet opge helderde oorzaak, het stoomspil over den kop vloog. Door de wegspringende spil werden niet minder dan 9 der schepelingen, die zich in de nabijheid bevonden gekwetst, waarvan 2 ernstig. Deze beide zijn in het Marinehospitaal opgenomen. Het zijn de lichtmatroos D. Quak, van Den Helder, wiens dijbeen is gebroken en de marinier W. Jong- kindt, van Aalsmeer, met beenbreuk. Al de overige gewonden, die aan boord verpleegd worden, moeten zich naar omstandigheden zeer welbevinden. De schout-bij-nacht Wentholt bevond zich reeds 's middags op de Friesland tot het instellen van een voorloopig onderzoek. Maandagavond ongeveer halfacht kwam een geheel naakte man uit het Rij sten burger wandelpark te Deventer, die langs den Singel liep, langs het ziekenhuis en een groote consternatie veroorzaak te onder het publiek. Eenige burgers achtervolgden dezen modernen naakt- looper, die, dit ziende, het snel op een loopen zette over de Keizerstraat naar het centrum der stad, don Brink. Daar gelukte het eonigen personen, hem te grijpen. Hij werd onder een kolossalen toeloop van menschen naar het politie- buïeat* jgeleid; onderweg stond een po litieagent ziyu regenjas af om 's mans publieke naakthëï4 eenigszins te bedek ken. De man was &euiif4ijk ziek. Hij uitte geen enkel woord. Dr. Gooszen, die gehaald werd, gelastte zij.n directe opname in een ziekenhuis. Dinsdag morgen werden 's mans kleeren gevon den op een bank in het plantsoen. Men gelooft, daar niemand uit deze gemeente naar hem gevraagd heeft, dat hij bui ten Deventer woont. De man is ver moedelijk 25 a 30 jaar oud, blond, draagt een rooden knevel en dito puntbaardje. Hij behoort, naar zijn uiterlijk te oor- deelen, tot den werkenden stand. Donderdag was zijn herkomst nog niet vastgesteld kunnen worden, daar hij nog altijd het diepste stilzwijgen bewaard. Mogelijke inlichtingen over dezen persoon achten de autoriteiten te Deventer zeer gewenscht. %anbe8tedlns;en. lanbetiLedinsjein. ADYERTENTIEN. i Aanbevelend. WSBLAI nummers 5 cent. 27 Sept. Min. v. Waterstaat, enï., het maken van werken tot voortzetting der verbetering vin de rivier da Maas onder de gemeenten Appeltern jen Lith. Kaming f 6900. 28 Sept. Prov. bestnor van Noordholland, bet oprui men van de brug over het Voordzeekanaal in de Rijks straatweg te Velsen, het maken van amleeplaat.ten voor een tweede stoompont aldaar met bijbehoorende werken en het verruimen van het Noordzeekanaal, ter plaatse van de opgeruimde brog. Raming f il^.O^O. 9 Oct. De Noll. IJz. Spoorwegraaataehamij te Am sterdam, het maken van een overd»kt revisiespoor, eene werkplaats en eene locomotievenloods op het terrein van de centrale werkplaats te Haarlem. Raming f 91.50"). 11 Oct Min. van Waterstaat, enz., het onderhoud van de rivierwerken en hun toeb"hooren van de boven-, beneden- en Nieuwe Merwede, van 1 Jan 19^6 tot en met 81 Dec. 1908, in 2 perc. Raming per jaar; lepere, f 13.90\ 2e perc. f 17.5 '0. 18 Sept. De H. IJ. S. M., het dempen en verleggen van een gedeelte van het vaarwater der Oostsiogelgracht en van een gedeelte straatweg daarlangs nabq de centrale werkplaats ten dienste van de uitbreiding van het sta tion-emplacement Haarlem. Raming f 12.900. Minste inschrijvers J. de Vreng en T. van Eckeren, Amsterdam, voor f 11.410. Door B. en W. van Amsterdam werd Maandag aan besteed; Het bouwen van een ijzeren loods op da IJ-kade. Minste inschrijver C. de Groot Az., Gorinchem, voor f 11.570. 21 Sept. lo. Prov. bestuur van Noor^^land, het op diepte brengen van eenige gedeelt.ÉHflK het Noord- hollandsch kanaal Raming f Minste inschrijver J. van Noor^^^vütrecht, voor f 889r.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1905 | | pagina 5