i hebben laten sohieten, ontslagen zuilen- worden aan de gexinnen der slacht offers een schadeloosstelling gegeven en de Porte verontschuldigingen zal aanbieden. De Turksche regeering schijnt alleen voor een schadeloosstel ling te vinden te zijn. Servië zou in dit geval op tegenmaatregelen bedacht zijn. In een spoortunnel bij Redhill is eene welgekleede jonge dame dood gevon den. De politie dacht eerst aan zelf moord, maar later ontdekte men een prop in haren mond, voor welke een stuk van haar sluier gebruikt was. Zij zou dan in den sneltrein vermoord en daarna uit het raampje geworpen zijn. Roof kan echter niet de drijfveer voor den moord zijn geweest, want het slacht offer, dat nog niet herkend is, had kostbare juweelen ongerept bij zich. Wel was zij zonder beurs en spoor kaartje. De geheimzinnige zaak baart hier opzien. De „Echo de Chine" meldt, dat Lang Tcha Oy naar het keizerlijk hof van China gezonden heeft het Engelsch- Thibetaanache tractaat tusschen hem en de Engelsche autoriteiten in Indië ge sloten. Het bevat vier artikelen, t.w. le. Engeland erkent en ontziet het gezag van China over Thibet. 2e. Engeland stemt er in toe zich niet meer te bemoeien met de zaken betreffende het beheer van Thibet, waar in het zich vroeger gemengd heeft. 3e. China zal aan geen enkele natie eenig recht over het Thibetaansche grondgebied toekennenals China deze voorwaarde overtreedt, zal Engeland dezelfde rechten moeten verkrijgen. 5e. Alle keizerlijke commissarissen, die eenige macht zullen uitoefenen, hetzij dat zij in Thibet wonen, of dat zij in China blijven, zullen Chineezen móeten zijn en niet uit vreemdelingen gekozen mogen worden. Men kan niet zeggen, dat deze zaak heel gunstig voor de Engelschen is afgeloopen. Uit Havena (Cuba) meldt men een zonderlinge en dramatische politieke gebeurtenis. De politie aldaar wilde de vertrekken van een hotel doorzoeken, waarin Villuendos, de aanvoerder van de liberale partij in het Cubaansche congres, verblijf hield. Villuendos en eenige zijner aanhangers trachtten dit te beletten, er ontstond een gevecht en van weerskanten werd met revolvers geschoten. Villuendos en de chef der politie vielen, terwijl vele anderen ge wond werden. Zoowel conservatieven als liberalen houden opgewonden bij eenkomsten, in welke met weerwraak gedreigd wordt. De woning van den president wordt buitengewoon sterk be waakt. De rechtbank te Dresden heeft den machinefabrikant Paul Kuehsel wegens misdrijf tegen de zeden, ten opzichte van 20 meisjes begaan, tot 30 maanden gevangenisstraf en 5 jaar verlies van eer veroordeeld. De gemeenteraad van Luxemburg heeft een voorstel aangenomen, om wegens de duurte van het vleesch, onder welke ook het groothertogdom als deel van het Duitsche tolgebied gebukt gaat, de Luxemburgsche regeering te verzoe ken, moeite te doen voor de openstel ling van de grens. In de Schotsche districten Pertshire en Stirlingshire zijn Vrijdagnacht he vige aardschokken gevoeld. De men- schen renden doodelijk bang hun huis uit, daar vele huizen stonden te wag gelen, maar de schade lijkt niet groot. De Zweedsche socialistische partij heeft het besluit genomen, om een alge- meene staking uit te roepen, in geval er tusschen Zweden en Noorwegen oorlog verklaard mocht worden, en geen wapens te dragen in zulk een strijd. De Tandzjerijnsche correspondent maakt melding van een nieuwe expe ditie, om de Sahara te veroveren, nu onder leiding van den Engelschman baron de Forest Hij is met het jacht Honor, geladen met tusschen de 3000 en 4000 repeteergeweren naar Teneriffe gegaan en van daaruit zou men de woestijn ingaan. Het heet dat de En gelsche regeering de onderneming steunt Aan de Kölnische Zeitung wordt ui t Belgrado gemeld, dat men in vele krir t- gen den toestand in Oud-Servië ze«jr hachelijk vindt. De oppositie geeft te verstaan dat eon regeering, die ge en voldoening weet te verkrijgen voor de schending van de grens, in den kaat sten tijd, niet tegen haar taak onge wassen is. Het Petersburgsche Telegvaafajjent- schap verneemt, dat de Russische ver tegenwoordigers in het buihenland den 21en dezer in een omzendbrief opdracht gekregen hebben, de regee?ringen, waar bij zij geaccrediteerd zijn, de uitnoodi- ging tot deelneming aa.n een tweede vredesconferentie in den Haag over te brengen. Voorts is hun opgedragen om, wanneer de buitenlandfjche regeeringen Rutland* uitnoodiging aannemen, te i zeggen, dat het voorstel van de Russi sche regeering is een conferentie te houden, welker arbeid van streng prak- tischen aard zou moeten wezen. Hoofd zakelijk of uitsluitend zou zij de ernstige vraagstukken moeten behandelen die zich in de laatste oorlogen voorgedaan hebben en die onverwijld opgelost dienen te worden. De afgevaardigden van Zweden en Noorwegen, welke te Karlstad verga derden over de scheiding van die beide landen, zijn het Zaterdag eens gewor den. De wijze, op welke de Unie ontbon den moet worden is als volgt vastge steld: Bij den Rijksdag van elk van de beide rijken zal een voorstel tot goed keuring van het ontwerp van een over eenkomst, onder vooropstelling van we- derkeerigheid, ingediend worden, zoo dat de overeenkomst zal gelden nadat Zweden Noorwegen als van de Unie met Zweden afgescheiden staat erkend heeft. Wanneer dit ontwerp goedge keurd is door de Rijksdagen van beide landen, wordt onder voorwaarde dat de overeenkomst in behoorlijken vorm ge- teekend is, den Zweedschen Rijksdag verzocht van Zweedschen kant de Rijks akte op te heffen en den koning te mach tigen, Noorwegen te erkennen. Nadat de erkenning geschied is, worden de verdragen in overeenstemming met het besluit van de Rijksdagen onderteekend. Een bekrachtiging is niet noodig. Na de onderteekening van de verdragen geeft Zweden aan de vreemde mogend heden zoo spoedig mogelijk kennis van zijne erkenning van Noorwegen als een van de Unie met Zweden ontbonden staat. Elk rijk richt daarna aan de vreemde mogendheden met welke het van kracht zijnde, wederkeerigbindende verdragen gesloten heeft het verzoek, om te erkennen dat de gemeenschap tusschen Zweden en Noorwegen, ten aanzien van de rechten en plichten uit die verdragen voortvloeiende, opgehou den heeft, zoodat het eene rijk niet langer de verantwoording heeft voor de naleving van verplichtingen, die op het andere rijk rusten. Zaterdagmiddag is te Mitau in het gou vernement Lijfland de predikant Schil ling in zijn eigen huis doodgeschoten. De aanleiding tot den moord is niet bekend. De politie heeft een hooge be looning voor de aanwijzing van den dader uitgeloofd. Woelingen in Japan. Het aantal rechtstreeks aan den Troon gerichte verzoekschriften van verschil lende personen en lichamen in Japan, in welke het vredes-tractaat afgekeurd en de Keiaer dringend verzocht wordt, het niet te teekenen, bedraagt thans, volgens een telegram uit Tokio, ruim veertig. Het opmerkelijkst is een adres dat door zes hoogleeraren van de keizer lijke hoogeschool ge teekend is. In weer wil van de artikelen in de pers, het ontslag van het ministerie eischende, gelooft men dat de ministers aan zullen blijven, tot na den oorlog te nemen maatregelen, vooral met betrekking tot de geldmiddelen, China en Korea, vas ten vorm hebben gekregen. Juist nu wordt bekend dat, in strijd met de ver zekeringen van den minister-president Katsoera, een bepaling in het vredes- tractaat Japan bindt, de straat van La Pérouse niet te versterken. Onder de kooplui te Tokio is men hevig ontstemd dat Japan zich dergelijke beperkingen van zijne territoriale vrijheid heeft laten welgevallen. De constitutionalisten gaan langzamerhand in de oppositie. De „Jiji" meldt, dat de kapitein ter zee Iwichi, de commandant van het Japansche vlaggeschip „Mikasa", die niet aan boord was, toen de brand daarin uitbrak, maar dadelijk na het vernemen van de tijding zich daarheen begaf, en al zijn best deed om het vlaggeschip te redden, sinds de ramp geheel overstuur is. Dezer dagen deed hij de overleven den bijeen komen in een zaal van de opleidingsschool voor matrozen te Sa- sabo, en maakte hij eenige opmerkin gen over het ongeluk. Hij zeide, zich zelf persoonlijk verantwoordelijk te gevoelen voor het gebeurde, en raadde de aanwezigen aan niet het hoofd te verliezen. Maar na deze ernstige woorden ge sproken te hebben, en in zijn hotel teruggekeerd zijnde, sprong hij uit een venster op straat, om den dood te vin den. Nu ligt hij in 'zorgwekkenden toestand in het marinehospitaal te Sa- sebo. Rusland en Japan. De Daily Telegraph verneemt uit Tokio dat China zoowel aan Rusland als Japan heeft laten weten dat het den termijn binnen welken Mantsjoerije volgens het vredestractaat ontruimd moet zijn, buitensporig lang vindt en Japan's recht om spoorwegbewakings- troepen teonderhouden niet kan erkenen. De bovenbedoelde termijn is acht tien maanden. De Standard verneemt uit Petersburg De Russen klagen bitter over het onl recht dat hun door de overhaaste be zetting van zuidelijk Sachalin door de Japanners wordt aangedaan. De Ja panners hebben er hun vlag geheschen nog voor de vrede geteekend is en noodzaken vele Russische kolonisten noordwaarts te trekken, met gedwongen achterlating van hun oogst, vee en have, zonder noemenswaardige vergoeding. Het verluidt dat de Russische regeering tegen zulke praktijken geprotesteerd heeft. De toestand in Rusland. De Standard verneemt uit Moskou: De prijzen van alle brandstoffen stijgen voortdurend zeer sterk, in weerwil van de kalmeerende berichten uit den Kau- kasus. Reizigers uit Bakoe doen hart verscheurende verhalen. Duizenden wer- keloozen loopen de straten en kaden af, met vrouw en kroost, zonder voedsel. Er moeten al vele menschen van honger omgekomen zijn. Joodsche terroristen te Warschau vroegen Donderdag van een bankier, een zekeren Szeraszewsky, een bedrag van 1000 roebel en dreigden hem met geweld, als hij hun verzoek niet inwil ligde. Zaterdagmiddag wierp een van hen een bom, die echter den bankier miste, maar den dader zelf doodelijk wondde. Er wordt overigens den laat- sten tijd ondanks de woeste legerorder van den gouverneur generaal, in 't algemeen weer hard met dynamiet en andere ontplofbare stoffen gewerkt. De Times verneemt uit St. Petersburg, dat de Russische regeering overtuigd is, dat er in Finland een gewapende opstand dreigt. Zij beraamt krachtige maatregelen en zendt menigten troepen naar Finland. Vrijdagnacht moeten te Helsinfors dertien leden van den Finschen Senaat op een beschuldiging van hoogverraad uit hun bed gelicht en naar de ge vangenis gebracht zijn. Uit verschillende berichten blijkt, dat de vrede tusschen Tataren en Ar meniërs te Bakoe hersteld is. In Sjoesja is de rust oogenschijnlijk ook terugge keerd. De omvang, dien het kwaad daar heeft bereikt, kan blijken uit de volgende opgavenGedood zijn 548 Ar meniërs, gewond 135; onder de Tataren zijn 104 dooden gevallen en 48 gewon den. Er zijn 445 Armenische huizen verbrand en 37 Tataarsche. Voor de verdere handhaving der orde komen hier 10,000 man troepen in garnizoen. Wat Bakoe aangaat, wordt de politie geheel gereorganiseerd; alle Armenische en Tataarsche elemementen worden er uit verwijderd. Het garnizoen krijgt een vermeedering van 16,000 man. Van de 6000 studenten der univer siteit te Moskou hebben er 1814 eene vergadering gehouden, waarop vier pro gramma's weMen vastgesteld. Een is door 231 studenten onderteekend, die verklaren, dat zij den lijdelijken poli- tieken strijd, de staking, opgeven en de universiteitslokalen weer betreden, maar uitsluitend met het doel een revo lutionaire beweging en propaganda on der de breede lagen der bevolking te beginnen. De universiteit verandert nu in een revolutionair tribune. Een tweede programma met 1202 handteekeningen uit het voornemen van de Moskousche universiteit een brandpunt van revolutie te maken en haar gehoorzalen te veranderen in een politieke school. Dit zal echter niet uitsluiten, dat hen, die onder de gege ven omstandigheden hun studies willen voortzetten, daartoe de mogelijkheid wordt gelaten. Een derde programma met 102 hand teekeningen houdt vast aan de dwars drijverij als den eenig mogelijken vorm van politieken strijd voor de studen ten en acht voortzetting der obstructie noodzakelijk. Het vierde programma eindelijk heeft slechts 79 onderteekeningen. Dit spreekt zich uit voor heropening der colleges en verklaart dat een parallel loopend politiek onderricht geen invloed op de studie behoeft te hebben. Van de 1814 aanwezigen stemden er 1736 in 't ge heel. Plaatsel(|k Hieuwt. HEUSDEN, 27 September. In ons blad van 12 Juli 1.1. herdachten we met opgewektheid het 40-jarig feest van den heer J. B. Theuns, als ambtenaar bij den Rijks-Waterstaat en hadden toen niet gedacht dat we, nog geen drie maanden later, zouden te vermelden hebben het overlijden. Slechts korten tijd na het feest, waarop Z.Ed. zooveel hartelijke bewijzen van waar deering mocht ondervinden, ook van de zijde van verschillende autoriteiten, werd hij door eene vroegere ongesteldheid weder aangegrepen. Nu eens hoorden we, tot ons genoegen, dat het den lijder weêr beter ging en dan kwamen weder verontrustende be richten. Zijne ziekte verergerde en Maandag namiddag werd een leven, vol inspanning en waarin veel in het algemeen belang was tot stand gebracht, voor goed gesloopt. Velen zien hem noode weggaan. In de eerste plaats zijn gezin, dan alle mede ambtenaren in zijn dienstvak, zoowel van hoogeren als lageren rang, en eindelijk ook zijne bekenden, die hem hebben leeren waardeeren. Met den heer Theuns is een braaf en eerlijk man van ons weggegaan. Hij ruste in vrede! WERKENDAM. Naar we vernemen, zijn Zaterdag 1.1. de eerste bieten aan de suikerfabriek alhier aangevoerd en aal de campagne beginnen Maandag a.s. WIJK. Heden ontving de postbode K. v. d. Velden het voor hem verblijdend bericht dat zijn tractement vanaf 1 Juli is verhoogd met f 60. AALST. G. v. d. L. alhier, gemeente Poederooien, thans gedetineerd, is door de Arrondissements-Rechtbank te Tiel wegens brandstichting en diefstal veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf, met aftrek der pre ventieve hechtenis. Rinnenland. De Provinciale Staten van Gelderland hebben gisteren gekozen tot lid der Eerste Kamer, den heer mr. AE baron Mackay, oud-voorzitter van de Tweede Kamer, met 37 van de 57 stemmen, tegen 19 op jhr. G. A. van Nispen (li beraal). Gemeld is dezer dagen, dat door een wijziging in het desbetreffende Kon. besluit, op prentbriefkaarten uit het buitenland afkomstig, aan de adreszij de mededeelingen mogen geplaatst wor den, mits die adreszijde door een lijn in twee helften is verdeeld. De direc teur-generaal der posterijen en telegrafie deelt nader mede, dat deze briefkaar ten voorloopig slechts zijn toegelaten in het wederzijdsch verkeer met België, Duitschland, Frankrijk, Italië, Rusland en Zwitserland. Bij het verkeer met Engeland bijv. zullen dus nog de oude bepalingen gel den, en moet het publiek, dat derge lijke briefkaarten ontvangt, dus straf port betalen. Te Rhoon zijn in den nacht van 9 Juli, gelijk men zich misschien herin neren zal, een paard doodgestoken en twee melkkoeien zoodanig verwond, dat zij moesten worden afgemaakt. Zondag nacht heeft aldaar opnieuw zoo'n af schuwelijke daad plaatsgehad; eender paarden van den graanhandelaar W. V. is door een steek in de linkerborst, ter breedte van 4 en ter diepte van onge- geveer 10 c.M., levensgevaarlijk ver wond. Volgens de „Stand." werd Woensdag morgen nabij Buitenpost aan een sloot kant gevonden een man van ongeveer 50 jaar met een zeer haveloos voorko men. Lompen hingen omzijn lichaam, zijn haar hing hem bijna op de schou ders, de nagels zijner handen waren ongeveer 1 c.M. boven de gewone lengte. Noch de vinders, noch de burgemeester, noch iemand kon een woord uit den man krijgen. Eten wilde hij niet ge bruiken. In zijn zakken werden gevondeneen psalmboekje, een half Testament, een gezangboekje en een tractaatje. Nadat alle andere pogingen om den man onder dak te bezorgen mislukt waren, werd hij naar Leeuwarden gebracht. Men schrijft aan de N. R. Ct.: Wegens ongeregeldheden in het be heer is de brievengaarder W. d. G., te Nieuweschans, in zijn betrekking ge schorst. Uit Zutphen wordt van 24 Sept. ge meld Hedennacht omstreeks twee uren bemerkte de vrouw van den molenaar Lok te Eefde (gemeente Gorssel), dat er iemand op hare slaapkamer was. Zij wekte daarom haren man, die, niets op de kamer bespeurende (men vergat door den schrik het licht aan te steken), naar buiten liep, om te zien, of hij daar den indringer nog kon vatten. Deze had zich echter op de kamer schuil gehouden en wilde, toen de man buiten was, zich weer door het half geopende raam verwijderen. Hierin werd hij ech ter door de vrouw verhinderd, die hem bij de beenen vasthield. Door den in middels toegesnelden man en de andere huisgenooten werd den indringer het wegloopen verhinderd en de in der haast gehaalde onbezoldigde rijksveld wachter bracht hem achter slot en grendel. Het bleek, dat hij op de slaap kamer eene kast had doorgezocht en daaruit verschillende gouden en zilveren voorwerpen, benevens eenig geld had weggenomen, dat in zijne zakken ge vonden werd. De dief beweert te zijn de 37-jarige K„ uit Twello (gemeente Deventer). Uit Amsterdam meldt men: De uitsluiting in de bouwvakken is thans een feit geworden. Zondagmorgen vergaderden de metselaarsvereeniging „D. V. V." en de opperliedenvereeniging „Nieuw Leven" over de vraag of zij Maandag al dan niet weder aan het werk zouden gaan. Deze hervatting der werkzaamheden stond, naar men zich herinnert, in verband met het besluit der patroons en werklieden, om voor de beëindiging van het geschil tusschen de grondwerkerspatroons en hunne ar beiders eene commissie van onderzoek te benoemen, en aldus den vrede in de bouwvakken te herstellen. De beide vereenigingen besloten ech ter niet het werk te hervatten vóór de staking der heiers is beëindigd. Ten gevolge van dit besluit is Maandag de uitsluiting van alle metselaars en opper lieden gevolgd. Verschillende werklieden zijn reeds naar elders vertrokken om werk te zoeken. Men hoopt nu, dat de commissie van heierspatroons en arbeiders, tot de sa menstelling waarvan Zaterdagmiddag werd besloten, tot overeenstemming zal weten te komen. Vindt zij een weg, waardoor de kwestie van den „besmet ten" put op het werk van den heer Schut tot een voor beide partijen be vredigende oplossing kan worden ge bracht, dan zouden ae uitsluiting en de hiermede samengaande werkstaking kunnen worden opgeheven. Voor de voorbereiding van dezen hoogst belang rijken arbeid zijn door de patroons aangewezen de heeren P. Schmidt en A. de Geus v. d. Heuveldoor de werk lieden de gezellen Hermans en Lynse. Te zamen zullen deze vier leden een onpartijdig voorzitter kiezen. Daarna zullen de patroons en de werklieden ieder voor zich een concept-arbeidsover eenkomst opstellen voor het grond- werkersbedrijf. Deze concepten worden vervolgens onderling vergeleken, om ten slotte te geraken tot de benoeming eener permanente commissie van arbi trage. De werken, waar de arbeid werd stilgelegd, zijn elk op zichzelf niet van grooten omvang. Geschat wordt dat van de circa 800 metselaars en 1200 opperlieden hier ter stede, het grootste gedeelte is uitgesloten, terwijl als ge volg hiervan en ook door andere oor zaken een 1500 tal timmerlieden (het totaal hier ter stede werkzame timmer lieden hoorden wij schatten op 8000), zonder werk zijn. Zondagavond had te Heer nabij Maas tricht onder jongelieden eene vechtpartij plaats, waarbij J. Depuits levensgevaar lijke messteken werden toegebracht. De in allerijl ontboden geneesheer dr. Hoe- brechts verleende de eerste hulp, doch om 2 uur overleed D. Nog meer perso nen zijn er gewond. De moordenaar is nog niet bekend. Tegen heden Woensdag, is door een aantal vrije-socialistische en communis tische vereenigingen te Amsterdam een groote protestmeeting belegd tegen de Duitsche regeering, naar aanleiding van de arrestatie van den heer Domela Nieu- wenhuis. Als sprekers zijn uitgenoodigd H. Kolthek Jr., T. Luitjes, P. M. Wink, Chr. Cornelissen, G. Reynders en A. van Emmenes. In het strooibiljet waarin de verga dering wordt aangekondigd spreekt men van de willekeurige handelingen van de Duitsche autoriteiten, waaraan een einde moet komen. Het was eerst (zoo heet het) de Berlijnsche Handelsblad verslaggever die het slachtoffer werd van de bekrompen opvattinge der Duitsche antoriteiten, thans is het Do mela Nieuwenhuis. En als we hiertegen niet met kracht protesteeren, zal die reactionaire geest overwaaien naar ons land. Het bleek reeds aldus wordt verder geschreven dat onze regeering, op de hoogte van de inhechtenisne ming, niets deed om hieraan een einde te maken. Niets deed ze. Zelfs wendde zij onbekendheid voor met dit schan delijk feit. Staat onze regeering al on der den reactionairen invloed der Duit sche? Ware het niet haar plicht geweest tegen den schromelijken willekeur te protesteeren? Doch ze deed niets en stilzwijgend hechtte zij dus instem ming aan dezen willekeur, enz. Zaterdagavond heeft te Maastricht een brutale diefstal plaaats gehad. Niet minder dan een paard en een bierfles- schenwagen werden gestolen in de na bijheid van de brouwerij der firma Gi- lissen-Maielle, in het midden der stad gelegen. Daar men eerst vermoedde dat het paard op hol was gegaan, gin gen alle knechts aan het zoeken, doch tevergeefs. De politie werd gewaarschuwd en het gelukte deze, Zondag te Aken den vermoedelijken dader op te sporen. Op het hoofdbureau van politie gebracht, bekende hij paard en wagen gestolen te hebben en daarna 's morgens om 4 uur te Aken te zijn aangekomen. Het is zekere J. C., wonende te Maastricht. Ook het paard en de wagen zijn te Aken ontdekt en aangehouden. De „Opr. Haarl. Ct". geeft de vol gende beschouwing over de Velser voet brug Amsterdam, o neen, de Tweede Ka mer heeft bevolen dat de Velser voet brug, het eenige vaste punt tusschen Noord- en Zuid-Kennemerland zal wor den opgeruimd en Donderdag a. s. zal nu de aanbesteding van die opruiming plaats hebben. Zal de brug dan voor goed verdwij nen?

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1905 | | pagina 2