Hel Land van Heusden en Vilena, de Langstraat en de Bommeierwaard ALKOHOL. Niet alleen. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. IM 2463 ZATERDAG 30 SEPT. 1905. FEUILLETON. *S«*. ^V L?-- .- **"■33^=5® "ïr ..ten/ k >.J VAN ou» - 700S Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00. i Advertentiën ran 16 regels 50 et. Elke regel meer 71/, ot. Groote lettere naar plaatsruimte. Adrertentiën worden tot Dinsdag- an Vrjjdagnvoi d ingewacht. Het streven naar geheelonthouding van alkoholische dranken heeft in de laatste jaren meer en meer veld gewon nen krachtige bonden hebben zich ge vormd om de geheelonthouding zooveel mogelijk ingang te doen vinden en op allerlei wijze en met tal van middelen wordt hiervoor propaganda gemaakt. Zij, die deze geheelonthouding voor staan, gaan daarbij in hoofdzaak uit van zedelijke en economische beschou wingen. De ellende, armoede en zede loosheid door het drankgebruik, en voornamelijk door het drankmisbruik veroorzaakt, rechtvaardigen dit streven volkomen; wij behoeven ons dus niet langer te bepalen tot deze gevolgen van den drankduivel. Laat ons echter eens nagaan wat de wetenschap van het gebruik van alcohol leert. Over de werking van alkoholische dranken op het menschelijk in het algemeen, het dierlijk organisme, zijn de meeningen nog zeer verdeeld. In verband met de hoogo verbrandings- waarde van alkohol en omdat in ons lichaam alle voedingsstoffen nagenoeg worden verbrand (d.w.z. in scheikun digen zin) is zelfs de vraag gerezen of de alkohol niet tot op zekere hoogte in de plaats van andere voedingsstoffen zou kunnen treden, m.a.w. ot alkoho lische dranken zelfs niet als voedings stof in aanmerking zouden kunnen komen. Onderzoekingen hebben echter dienaangaande geen stellige resultaten opgeleverd. Er werden proeven op hon den genomen met giften van 1,9, 2,3 en 2,7 cc. per K.G. lichaamsgewicht en per dag, dus overeenkomende met 163, 161 en 189 cc. voor een mensch van 70 K.G doch bijzondere veran deringen waren na het gebruik van alcohol niet waar te nemen. In ver band met de omstandigheid, dat de alkohol grootendeels in het lichaam ver brand, schijnt dat die stof wel eenigs- zins de verbranding van andere stoffen, zooals 't voor ons lichaam zoo kost bare eiwit, tegenhoudt, doch in geen enkel opzicht in aanmerking kan komen om andere voedingsstoffen te vervangen. Wat den invloed van alkohol op het verteren der spijzen aangaat, ook hier omtrent «ijn de gevoelens verdeeld. Vol gens sommigen zou alkohol. in geringe hoeveelheden genuttigd, op de vertering geheel zonder invloed zijn. Daarentegen vermeenen anderen, dat alkohol de spijsvertering b( vordert, na melijk door ruimere afscheiding van het (3. Ze had het spiritusvlammetje uitgedaan en ze riep Keetje, om wat water in het keteltje te doen, daar de helft verkookt was. Hè, ze hoopte nu maar dat er niet gescheld werd! Want dan zou hij weer uit moeten misschien. Ze had zoo'n vree slijke behoefte nu alleen te zijn met hem, lief voor hem te wezen, na hetgeen hij ge leden had. Ze was zoo bang, dat hij boos zou zijn op haar. Ze had het verdiend. Verwaarloosd had ze hem in den laatsten tijd om haar jongen. Wat doet een moeder al niet! Zou hij het gemis van Henri even diep voelen als zij Neen, dat was haast onmogelijk, dacht ze. Als het meest ver hevene gevoel op aarde, moederliefde, uit sluitend het voorrecht is der vrouw, dan was zij ook voorbestemd dieper te lijden dan de man in levensomstandigheden als deze. En beter dan ooit besefte de vrouw van den geneesheer wat daar aan moedersmart wordt gedragen, wanneer de dood een on verbiddelijk eeuwig afscheid eischt. Ze be dekte even het gelaat met de handen en huiverde. O God, als ze dacht aan de on dervindingen van haar man in zulke oogen- blikken, wanneer hij zelf, onmachtig tegen over den veldwinnenden vijand, hem ein- maagsap. Zoolang de alkohol nog in de maag aanwezig is, wordt de verte- ring krachtig tegengehoudenna een j half uur of een uur verdwijnt echter de alkohol en daarna schijnt het zuur- gehalte van de maag te stijgen tot het drievoud van het normale. Bij al die verschillende resultaten zal men wel niet ver van de waarheid zijn, door aan te nemen, dat slechts in het gunstigste geval een zeer matig ge- bruik van alkohol evenmin eenig voor dcel als beduidend nadeel kan veroor- zaken. Tot dusverre nu de theorie, maar de praktijk leert, dat het gebruik van alkohol bijna zeker <mert tot een meer dere of mindere mate van misbruik. Men behoeft nog niet een volslagen drinkebroer te zijn, om uit een weten - schappelijk oogpunt beschouwd, mis bruik van sterken drank te maken, want alkohol is een vergif, dat de anato mische grondstof van ons lichaam ver woest. Zulks treedt duidelijk aan het licht bij de opening van lijken van drinkers, waarbij men altijd de bekende vervettingen en verschrompelingen van de bindweefsels in hart, nieren, lever enz. waarneemt. Deze verschijnselen wijzen op de inwerking van eene stof, die verstorend werkt. Duidelijk, en men kan helaas zeggen bijna dagelijks, zijn, ook voor den leek, de zenuwstoringen waar te nemen, welke de alkohol veroorzaakt. Het bekende verschijnsel van delirinm tremens leert ons, dat het alkoholvergif niet alleeD plotseling, maar ook chronisch werkt. De vergiftiging door alkohol is eene narkotische; hij behoort tot de verdoo- vende vergiffen en is dus op één lijn te stellen met chorofbrm, opium, mor phine en aether. Het eerst worden de functiën der groote hersenen aangetast, daarna de kleine hersenen, vervolgens het verlengde merg eu ten slotte het ruggenmerg. Om zulks na te gaan heeft men den alkohol zoowel in dampvorm, als in verdunde oplossingen laten inwerken op de eenvoudigste wezens. Zij, die zich s eeds in beweging be vinden, zooals amoeben eu trilhaarcellen, staakten hunne bewegingsommige zee diertjes, die licht afgeven, verloren hun lichtgevend vermogen; zij, die schei kundige omzettingen tot stand brachten, zooals de zwammen, hielden hiermede op. Al deze elementair-organismen be vatten een wonderbaarlijke factor, die men protoplasma noemt, en de lichamen, die dit protoplasma vormen bevinden zich allen in den toestand van verzadi ging met water, waarop hun levens energie schijnt te berusten. Nu heeft de alkohol de eigenschap van bijzonder wateronttrekkend te zijn men denke slechts aan het bekende verschijnsel van sterke dorst na veel alkohol-gebruik, de zoogenaamde na dorst. Zoo zal de alkohol ook het water onttrekken aan de Jhiervoren genoemde lichamen, die daarop ineenschrompelen, en daarmede óf hun levenswerkzaam heid vernietigd óf belangrijk belemmerd zien. Het menschelijk lichaam nu bestaat uit milliarden van de hiervoren om schreven elementair-organismen elk met i zijn protoplasma, die ons lichaam op bouwen en in leven houden, en 't is dus niet te verwonderen, dat wanneer deze in aanraking komen met den al kohol, de genoemde onttrekking van water plaats heeft en daarmede de ver schrompeling der organen begint, de levensfunctie aangetast, en ten slotte geheel vernietigd wordt. Zoo werkt het alkoholvergif, dat in de eerste plaats de groote hersenen aantast. Wij lazen eens eene vergelijking van het menschelijk lichaam met een fabriek, waarin in ontelbare kamertjes, vlijtige wezens arbeiden. De aikoho! is dan de brutale jongen, die zich overal toegang weet te verschaffen; in alle kamertjes baldadigheden verricht en dus overal den arbeid verstoort. Het product van dien arbeid zal wel treurig zijn. Zoo gaat het nu ook met ons lichaam, waarin steeds gearbeid wordt aan ons eigen bestaan, maar ook aan dat van onze nakomelingschap, onze kinderen. Laten wij nu maar zekerheidshalve den brutalen indringer buiten houden noodig hebben wij hem niet en nadeel berokkent ons zijn bezoek meestal altijd, zeker op den duur. Daarom een verstandige raadge bruik geen vergif; laat den borrel staan. delijk moest zien zegevieren, in wreede onverschilligheid voor wie daar achterble ven dan was zij nog gezegend boven dui zenden Haar kind leefdeEn dat moest een groote troost geweest zijn voor den man, die in zijn jarenlange praktijk zoo veel zonen had zien gaan, naar kusten, van waar niemand keert. Zou dat voor haar dan geen troost zijn? Een mensch denkt zich zijn eigen leed steeds het zwaarste, het onoverkomelijkstemaar wanneer de gedachten zich wat ter ruste hebben ge legd in het afgetobde brein, dan ziet het oog dingen, die het eerst niet zagdan brengt een geheimzinnige toovenaar op het doek onzer ziel episoden uit het groote levensboek van anderen te voorschijn, beel den uit het mysterieuze donker van het bijna vergeten verleden. En dan komt er waarlijk over onze lippen het helaas wel troostelooze, maar toch ook weer troosten de woord,',het had nog erger kunnen zijn Weer klonk de muziek uit het kelteltje. Op en neer wipte het nikkelen dekseltje onder de ópstuivende kracht van den stoom. Tien nur sloeg het op de torenklok buiten. Nu zou hij spoedig hier zijnNóg een kwar tier verstreek. Als hij maar op den weg van het station naar huis geen patiënt was gaan bezoeken, dien hij vanmorgen had moeten overslaan! In toenemende onrust over hem, ging ze naar de huiskamer en hielp Keetje aan het klaarzetten van het avondeten, waaraan ze ditmaal het aanzien van een eenvoudig soupeetje had gegeven. Dat zou hij zeker hartelijk vinden van haar, Htu .and. Manila is doó, j^jyyfoon bezocht. De inboorlingen*J| .ryr zijn verwoest; achtduizend mens^É^n zijn dakloos. Vijf Filippino's hebben het leven gelaten en tweehonderd zijn gewond. Ook honderden groote gebouwen zijn van hun dak beroofd. Vele electrische geleiddraden woeien stuk en leverden gevaar op, tot de stroom werd afge sloten. Manila is thans in duisternis gehuld en het verkeer op straat staat stil. De schade wordt op een half mil- lioen dollars geraamd. De Londensche correspondent van de Tel. schrijft d.d. 26 September: Aan sensationeele moorden is hier, in het land van ijverige toepassing der doodstraf, die zoo afschrikwekkend heet te werken, tegenwoordig geen gebrek. Acht dagen geleden vermoorde een pas uit Zuid-Afrika teruggekeerde ser geant van het Engelsche leger zijn jonge vrouw, door haar in een publieke restauratie den hals af te snijden. Denzelfden dag werd alhier in de gemeente Marylebone eene vrouw ver moord door haar 25-jarigen zoon, die om te stelen haar de keel dichtkneep. Een dag later werd te Richmond, dicht bij Londen, een echtpaar vergif tigd gevonden en de vrouw, wier leven nog werd gered, wegens opzettelijken moord van haar man en poging tot zelfmoord gearresteerd. Weer een dag later, namelijk ver leden Donderdag, werd in een buurt van Whitechapel een jonge man in een straatruzie doodgestoken. Zaterdag vermoorde een gepension- neerde sergeant-majoor te Salisbury eerst zes zijner acht kinderen en sneed daarna eveneens zich zelf den hals af (reeds door ons vermeld). Te Nele, in Devonshirie, werd heden eene vrouw met afgesneden hals in hare woning vermoord gevonden en ten slotte wekt de moord op de juffrouw in den tunnel hier groote sensatie. Uit Londen wordt gemeld, dat de politie aldaar nu overtuigd is dat juf frouw Money werkelijk vermoord is. Tot die overtuiging heeft vooral de ont dekking bijgedragen, dat de prop, die juffrouw Money in den mond had, geen stuk was van haar sluier, maar een brok van een sjaal, die niet aan de verslagene toebehoorde. Van Belgrado uit worden den laat sten tijd allerlei sensationeele en ten dentieuze berichten in verband met het Balkan-vraagstuk verspreid. Zoo zou Rusland zich aan het hervormings werk in Macedonië willen onttrekken en op zijn eigen houtje aan het werk gaan. Troepen van de Donau-monarchie zouden op 't punt staan Prjepolje in Oud-Servië te bezetten, terwijl aan de bevolking wapens worden uitgereikt. De Oostenrijkers zouden zich gereed houden om naar Mitrovitza op terukken. Vier gevallen van Aziatische cholera hebben zich voorgedaan te Praga, de voorstad van Warschau. Terwijl in Duitsch Oost-Afrika de opstand nu reeds eenigen tijd aan den gang is, worden ook in het naburige Britsche gebied de inboorlingen roerig. Uit Nairobi zal een expeditie uitge zonden worden tegen benden die den Oeganda-spoorweg beschadigd hebben. Uit Göteborg wordt gemeld, dat men een aardbeving heeft gevoeld te Lundby, op het eiland Hising in het Wetter- meer. Diepe kloven zijn op verschil lenden plaatsen in den grond ontstaan en men bemerkt een diepe verzakking en dat deed ze vroeger meer, wanneer ze hem, na den een of andere kleinen huise- lijken twist, weer spoedig in zijn humeur wou brengen. Hij hield er van en was wel een beetje een lekkerbek, dat wist ze. Daar hoorde ze een sleutel in het slot Snel liep ze terug naar het salonnetje. De dokter stapte door de gang en wilde zijne schreden als gewoonlijk naar de huis kamer richten, toen hij plotseling het ver lichte salonvertrek opmerkte. Hij dacht, dat er bezoek was en nam zijn hoed reeds af. Doch onder het schijnsel der hanglamp, die een rosen gloed over het vriendelijke vrouwengelaat wierp, stond zijn vrouwze was alleen. Zij vloog hem te gemoet en sloeg de armen om zijn hals, zooals in vroeger jaren. Ze schreide. „Niet van verdriet. Dirk!" riep ze, „maar van vreugde, dat je weer bij me bent, mijn lieve, goede, beste man Ook door zijn hoofd trok even het lieve j verleden, en de kamer rondziende, terwijl hij haar grijzend hoofd tegen zijn borst drukte, scheen het hem, als was daar nooit iets tusschen hen veranderd. Zóó had zij hem als jonge vrouw zoo dikwijls gewacht en bij zijn aankomst het blonde hoofd tegen hem aangevleid. Zóó was het ook heden. En toch lagen er vijf-en-twintig jaren tusschen toen en nuHeerlijk wonder der liefde „Lieve vrouw," zei hij opgewekt, terwijl hij haar hoofd tusschen zijn handen nam: „nogmaals een hartelijken zoen op beide wangen van onzen jongen!" Het fiere mannengelaat met den grooten vollen baard boog zich tot haar over en een paar klinkende kussen bezegelden de overgebrachte woorden van hun beider lieveling. „En nu zijn wij weer alleen, Dirk," her nam zij op droeven toon, „met ons beid jes „Als vroeger, kind!" En om het gesprek een andere wending te geven en te laten zien, dat hij haar be grepen had in haar hartelijk idee van hem gezellig te ontvangen, ging hij voort „Wat is het hier prettig, Lies! Ik ga gauw mijn jas uittrekken, terwijl jij de grogjes inschenkt, en dan kom ik naast je om je te vertellen, hoe alles gegaan ia." „Dat 's goed vent!" „Keetje riep hij in de gang. „Zijn er nog boodschappen geweest „Dag mijnheer! Ja, mijnheer, twee. Maar 't was niet van veel beteekenis, ziet u. Ik heb maar gezegd, dat u vanavond niet komen kon." van den grond op een deel van het eiland. Negen huizen zijn beschadigd. Van het begin van den opstand af tot op 5 Augustus hebben de Duitsche troepen in Zuidwest-Afrika, volgens een ambtelijke opgave, in het geheel 1428 man verloren, onder wie er 394 gesneuveld, 480 gewond, 20 aan wonden overleden, 45 vermifet, 58 ten gevolge van een ongeluk omgekomen en 431 (377 aan tyfus) aan ziekten bezweken zijn. Het hof van cassatie heeft het ver zoek van Cherpion, den moordenaar uit Luik, om herziening van zijn proces, verworpen. De militaire commandant van Kris- tiania, generaal Hansen, heeft een dag order aan het Noorsche leger uitgevaar digd, waarin hij aan officieren en onder officieren verbiedt, in de tegenwoordige staatkundige omstandigheden militaire of militair-politieke vraagstukken open lijk te bespreken. Tot deze vermaning heeft ongetwijfeld aanleiding gegeven, dat in den laatsten tijd de overeenkomst van Karlsbad vooral door Noorsche of ficieren scherp afgekeurd is, o. a. door kolonel Stang, bevelhebber der vesting artillerie, die in een gesprek met een redacteur van Aftenposten zeide dat Noorwegen de forten in stand had moeten houden en zonder gevaar een oorlog eraan had moeten wagen, aan gezien Zweden zijn bedreiging met ge weld ten slotte toch niet ten uitvoer zou gelegd hebben. In een toelichting tot hun voorstel om een constitueerende vergadering bijeen te roepen, zeggen de tien leden van het Storting, dat Noorwegen thans geheel vrij is zijn regeeringsvorm vast te stellen. De groote meerderheid van het volk wenscht een republiek, maar de beslissing daarover komt in elk geval aan het volk toe. Indien het tegenwoor dige Storting een koning verkoos, zou den de sympathie en het vertrouwen van het volk te zijnen aanzien slechts gering kunnen zijn. De Kopenhaagsche correspondent van de Standard seint, dat men in Zweden de overeenkomst van Karlstad heel wat kalmer opvat dan in Noorwegen. Voor name Noorsche bladen varen thans hevig uit over de schikking, die schan delijk en vernederend genoemd wordt. Dagbladet schrijft dat ze een schandvlek is voor Noorwegen, dat thans zijn grond wet maar verscheuren en de republiek uitroepen moet. Vooral de militairen zijn verbolgen, verscheiden hoofdoffi cieren willen ontslag nemen als de slechting der forten ten uitvoer gelegd is. Nauwelijks is de stadhouder van den Kaukasus uit Bakoe vertrokken of het is weer aan 't gisten. De politie heeft morgenochtend kwam?" „Ja zeker, mijnheer, neen, gerust hoor Een oogenblik later zat dokter Verhaeren voor zijn warmen grog, tegenover zijn vrouw. Hij had een sigaar opgestoken, en fijne rook wolkjes uitblazende, vertelde hij. En Keetje, die binnen was geroepen om haar aandeel in den geurigen cognac te ontvangen, dien zij liever in den vorm van „een puurtje" met suiker verkozen had stond met de armen over elkander toe te luisteren. Ze hoorde, hoe „de jongeheer" goed en wel op het schip was gekomen, dat hem zou voeren over de groote zeè, die zij eens in haar leven gezien had, naar dat Kafferland." Toen ze eindelijk haar glaasje opnam van de tafel en het vertrek verliet, mompelde ze bij zichzelf, het gemutste hoofd schuddende „Jammer, jammer, dat „de jongeheer" geen studiehoofd had. Dokter is een fijne stand in de maatschappij, dat zeg ik maar. En al klagen ze ook tegenwoordig alle maal in de kranten, als ik ooit getrouwd geweest was en kinders had, dan werden „O, zoo, ben jij weer aan het praktiseeren ze het allemaal, als ik er het geld voor geweest?" vroeg hij lachend. „En bij wie moest ik komen?" „Och, mijnheer! Ze staan op het leitje," antwoordde de meid, haar handen aan haren boezelaar afdrogende. Toen een weinig den dokter naderende, flluisterde ze: Ik heb het gezegd vanwege de narigheid met den Jongeheer" vandaag, 't zou nou niks aardig voor mevrouw wezenU moet d'r een beetje opmonteren. "Blijft u maar tbuis. 1 Als 't erger wordt, zullen ze wèl sturen 1" 1 „Dus ze vonden het goed, dat ik eerst had." Bij deze laatste woorden was zij al lang in de keuken, nam een te grooten slok uit haar glaasje en verslikte zich leelijk. „Dat goed is ook zoo verbazend sterk, hè poeszei ze al hoestende tot de huis kat, die haar alleenspraak op een keuken stoel had aangehoord en met lodderige oogen haar toeXnipte. (Slof). I franco per poet zonder prjjsverhooging. Afzonderlijke oanimem 5 oent.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1905 | | pagina 1