Het Land van Heusden en Altena, dt twistraal en de Bmumelerwaard Tweede A. J. HE WIT. Monopol Thee Van der Werff'straat 49, Rotterdam Ui >3 VAM ALTEN/ VOOR •it blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonaementipr^i: per 3 maanden f l.OO. franco por poet zonder prgiverhoogïng. Afzonderlijke oninnim 5 cent. Uitgever* L, J. Heuse m. M 2468 ZATERDAG 3 S0ï?T. 1905. Advertentiën ran 16 regel» 50 et. Elkf - meer 71/, o*. Groote letter» naar plaatirnimte. Advertentiën worden tot Dinadag- en Vrjjdagavexid ingewacht. BUITENLAND. Naar aanleiding van het bericht, dat te Amsterdam op het station mecha nische treinaanwijzers zijn geplaatst, schrijft een medewerker van de N. R. C. te Dusseldorf, dat in Duitschland op alle stations zulke toestellen aanwezig zijn. Ook op andere punten wordt daar getracht het reizend publiek zooveel mogelijk van dienst te zijn. Bij de offi- cieele spoorboekjes, die door elke af- deelingsdirectie uitgegeven worden, zijn afzonderlijk bijgevoegd een uittreksel uit het spoorwegreglement, uitvoerig en practisch inlichtend en een vrij vol ledig register der treinkaartjes naar verschillende steden in binnen- en buitenland. Zit men in den trein en wil men verder reizen dan het kaartje geldt, of wel de biljetten zijn aan het punt van afreis niet te krijgen, dan telegrafeert men aan het bedoelde station om biljetten en bij aankomst loopt een beambte met een groot bord langs den trein, waarop de bestelde biljetten vermeld zijn. Zie kenstoelen voor het transport van ge- brekkigen bij het overstappen of gemak kelijke trapjes bij het uitstappen wor den eveneens op telegrafische aanvrage kosteloos ter beschikking gesteld. Evengoed wordt het alleen-reizen van kinderen verzorgd. Vooraf moet men aan het station van afreis naam en ouderdom opgeven, den tijd van vertrek en de reisroute; dit wordt naar de verschillende stations geseind. De hoofd conducteur is verplicht op reis voor het kind te zorgen, bij overstappen aan den anderen hoofdconducteur te geven. Is er geen aansluiting, dan blijft het kind in het bureau van den chef wach ten. Bij aankomst mag het kind alleen worden afgegeven aan verwanten of die door het kind herkend worden. Een eveneens uitstekende bepaling is, dat op drukke feestdagen kaartjes een dag te voren reeds genomen kun nen worden. Wat ons Hollanders, voor al treft, is de welwillendheid, waarmee bij het veranderen van reisroutes kaart jes werden geldig gemaakt, mits de nieuwe route binnen het gebied der zelfde spoorwegdirecties blijft. De min dere prijs wordt echter niet vergoeden het meerdere moet bijbetaald worden. Maar 't is in ieder geval beter dan dat men met een onbruikbaar kaartje blijft zitten en een nieuw moet nemen. Ook op de stationsrestauraties wordt achtgeslagen. De prijzen der consumtie moeten goedgekeurd zijn en vooral voor de 4de klasse-reizigers is uitste kend zorggedragen. Op grootere stations is de buffethouder verplicht aan de twee voornaamste zijden van het sta tion een buffet te hebben, waar dran ken en spijzen gereed staan. Spijzen moeten verpakt zijn in doorzichtige papieren, waarop de inhoud en de prijs is afgedrukt. Het „snijden" der reizi gers, als ze haastig wat halen, wordt daarmede de kop ingedrukt. In één opzicht staan we hier in Noord-Duitschland bij het Zuidelijke deel achter. Daar worden 's zomers langs den trein glazen bier voor 20 pfennig in wagens gevent; in dien prijs is het glas inbegrepen en op het volgende station kan men het leege bierglas voor 10 pfennig weder inwisselen. BINNENLAND. In verband met den gepleegden dief stal te Eefde, gemeente Gorssel, ten huize van den molenaar Lok, waarbij zich diens huisvrouw zoo kranig heeft gedragen, zoodat de dader zekere J. Kroeze, wonende te Twello, werd aan gehouden, werd door den commissaris van politie te Arnhem, naar aanleiding van de diefstallen te Schaarsbergen, nabij Arnhem, die onder dezelfde om standigheden plaats hadden, de politie op onderzoek naar Zutphen en Gorssel gezonden. Daar werden verschillende voorwer pen, afkomstig van de diefstallen te Schaarsbergen gepleegd en op den ver dachte gevonden, herkend, zoodat deze ook den dader schijnt te zijn van de zonderlinge diefstallen aldaar. Men heeft hier dus met een brutalen dief te doen, die het vooral op afgelegen boerderijen scheen gemunt te hebben. Bovendien is het een oude bekende der justitie. Woensdagnamiddag werd op den trein, welke 16 minuten vóór zessen uit Amsterdam vertrekt, op de hoogte Eilandskerk, geschotenhet kogeltje doorboorde een ruit van een derde klasse-coupé, een paar duim boven het hoofd eener aldaar zittende dame en sloeg in het tegenoverliggende paneel. In een kistje, dat in de Houtvaart bij Haarlem dreef, heeft men het lijk gevonden van een kind van een half jaar oud. Op den doek, waarin het reeds half vergane lijkje gewikkeld was, staan de letters G. K. W. H., de naaktlooper te Deventer, zal met toestemming van den president der rechtbank te Zutphen, in een krank zinnigengesticht worden geplaatst. Woensdagnacht is het op een soci- aal-democrotische vergadering te Kief tot een botsing met de politie gekomen. Vier p rsonen zijn ernstig, 11 licht ge kwetst; 40 personen zijn gevangenge nomen. Onder de gekwetsten is een commissaris van politie. Sedert twee weken staken de bakkers, slagers en andere leveranciers van le vensmiddelen te Soechoem in den Kau- kasus. Gevolg is algemeen gebrek aan de noodigste levensbehoeften, terwijl door beschadiging der waterleiding er ook gebrek aan water is. De politie heeft in den hof van haar bureau een tijdelijke vleeschmarkt ingericht, maar deze kan op verre na niet in de be hoefte voorzien. De commissaris van politie te Middel burg waarschuwt tegen een persoon, zich noemende Beyerman, en zich uit gevende voor opzichter bij den water staat. Hij betrok aldaar kamers en kocht bij verschillende winkeliers eenige goe deren, waarna hij heimelijk vertrok, zonder betaling. Donderdagochtend te 6 uur is Wie- bren Hogerhuis uit de gevangenis te Leeuwarden ontslagen. Hij werd aan de poort van het gebouw door een SOtal personen opgewacht en toegejuicht en begaf zich naar de woning zijner moeder Achter de Hoven, waar velen hem kwa men gelukwenschen. Wiebren ziet er vrij goed uit, heeft geen klagen over zijn verblijf in de gevangenis, houdt staande dat hij on schuldig veroordeeld is, maar laat ove rigens weinig uit. Elke trein bracht nieuwe belangstellenden. Ongeveer 1000 mannen en vrouwen, meest socialisten van elders, bewogen zich door de stad, velen in groepen, enkele zingende, maar alles ging zeer ordelijk toe. Om 2 uur was er groote meeting in de concertzaal van Visser. Ruim 800 personen waren er aanwezig; 74 socialistische vereenigingen in het land waren door afgevaardigden vertegen woordigd. In de vergadering waren mede aan wezig Wiebren Hogerhuis, zijn moeder, zuster, beide broers en nog enkele fa milieleden. Zij werden bij het binnen komen met geestdriftig gej uich begroet. De vergadering werd gepresideerd door F. Kamstra, uit Sneek, die Hogerhuis en de verdere aanwezigen welkom heette en wees op het gewicht dezer verga dering. Vervolgens voerden het woord H. Kolthek, uit Deventer, G. L, van der Zwaag, lid der Tweede Kamer, B. Lan sing, uit Enschede, T. Luitjes, uit Bla- ricum. Zij spraken van een onschuldige veroordeeling der gebroeders Hogerhuis geheel geschied onder den invloed van socialistenhaat en socialistenvrees en hadden het verder over de slechte sa menstelling en de rechtspleging onzer klassenjustitie. W. Hogerhuis zelf deed uitkomen, dat reeds van den aanvang der behan deling van het proces hem duidelijk was geworden, dat hun zaak partijdig werd opgezet. Verder sprak hij het voornemen uit, alles te zullen doen, om eerherstel te krijge kens door de ondersch» ;xr< - 1 - als het hoofddoel der genoemd. Woensdag werd uit Keu.. ?mel 1 De advocaat van Domei i hui? heeft een weigerend antw op zijn verzoek, om zijn cl. K< uit de voorloopige hechtenis te ontslaan. De weigering is gegrond "ei. lat Domela in 1890 te Bielefe u i, dat die uitzetting nog alt is en niet aan te nemen dat willig gevolg zal geven aan eei; vaarding voor het gerech of zich aanmelden tot het onderg m va i straf. De inhechtenisnemin is weü volgens art. 112 en 113 van het W t van Strafv. De Nederlandsche consul a.ar op verzoek van onzen m buitenlandsche zaken, aan I bezoek in de gevangenis ge c! Later seinde Reuter: De Nede - sche anarchist Domela Nieuweuhuis, die 11 dezer in hechtenis was genomen, is door de schepenrechtbank wegens overtreding van het verbod om in Duitschland terug te keeren, veroordeeld tot 5 dagen hechtenis, welke door de voorloopige hechtenis als gekweten be schouwd werden. Domela Nieuwenhuis verklaarde dat hij het recht meende te hebben om weer in Duitschland te komen, nadat hij herhaaldelijk, zonder dat men hem lastig viel, in Duitschland terug was geweest. Hij is dadelijk in vrijheid gesteld. Volgens de Kdlnische Zeitung is Domela, oogenschijnlijk op een bevel uit Berlijn, weder in hechtenis geno men. Vrijdag seinde Reuter uit Keulen, dat Domela Nieuwenhuis op vrije voeten gesteld en naar de Nederlandsche grens gebracht is, nadat de door Pruisen van de Nederlandsche regeering verlengde verklaring, dat hij .toegelaten zou wor den, ontvangen was. 'eest te zijn, dat hij een poos t merkte nog maar vier vin- zijn hand over te hebben. De „Dractaplle. Bij de herdenking van Leiden's ont zet op Dinsdag 3 October zal, buiten de gebruikelijke feastnommers, des mid dags een groot muziek-festival voor har monie- en fanfare korpsen plaats heb ben, waaraan 40 vereenigingen zullen deelnemen, die op 14 verschillende dee- len der stad een aantal muzieknummers zullen uitvoeren en ten slotte op het Schuttersveld gemeenschappelijk een 3-October-marsch zullen geven, voor dit doel gecomponeerd door den heer Joh. Geyp. Hieraan zullen 854 muzikanten deelnemen. Een groot avondfeest op het Schut tersveld met een geanimeerd bal na en een vuurwerk tot slot zal den dag besluiten. Te Aardenburg is gearresteerd een Amsterdammer, die in 1902 wegens verduistering tot l1', jaar gevangenis straf werd veroordeeld, doch zich door de vlucht aan de straf wist te onttrek ken. Hij heeft eenigen tijd te Aarden burg gewoond, zonder dat men vermoe den had dat hij nog een vonnis moest ondergaan, doch is later naar Antwerpen vertrokken, waar hij nog woonde. Hij kwam Maandag zijn vrouw te Aarden burg bezoeken en werd toen door de marechaussee gearresteerd en gevanke lijk naar Middelburg overgebracht. Te Doetinchem is een 9-jarig meisje, dat met eenige andere kinderen op de boerderij Bezelhorst aan het spelen was, met het hoofd zoodanig bekneld geraakt tusschen de dorschmachine, dat de dood bijna onmiddellijk intrad. Naar het Vad. verneemt is de per soon, hoorende bij den geheimzin nigen vinger, die aan het hek der Christelijke school te Monster door de schooljeugd ontdekt werd, gevonden. Een jong- mensch uit een nabijgelegen dorp was waarschijnlijk aangelokt door de liefe lijke muziek van een in de school oefenende zangvereenigingen misschien meer nog door de wetenschap, dat ver scheidene jonge dames lid zijn dier vereeniging, over het hek geklommen en had, haastig willende vluchten bij 't eindigen van de oefening, zijn vinger laten zitten. Hij schijnt zoo verbouwe- Cü-.-l' e leunende op de hand, i de vriend'lijke oogen, inzend neergebogen, It t uur der offerand iemand anders dan de dichter dl, die ons voert naar een der ;ste en schoonste toppen van bergte: „De Drachenfels." v in den tijd der heiden wereld, ristenen een veldslag verloren vijanden, de Heidenen. Onder men bevond zich een schoon dat door de Heidenen werd te dienen ais offer voor hun ioogenloos werd ze uit het esleept naar het opperhoofd, e iezenóf van het Christenge- nc doen, of neergelaten in den r zij terecht zou komen in den draak. Zij verkoos even wel net geloof boven het leven: „En sprak moedig: Voert mij heen! Ik blijf in mijn God gelooven, 't Leven kunt gij mij ontrooven, Maar de ziele dooden, neen! Teed're weeze! Zestien jaren, Zoo onschuldig en zoo schoon, Nu reeds 't lot der martelaren...: Op uw zachte, blonde haren Reeds zoo vroeg een doornenkroon. En wanneer de zon boven den horizon treedt, zal de offerplechtigheid een aan vang nemen, het volk is in dichte rijen saamgestroomd, zeer onder den indruk van 't vreeselijk spannende moment. Daar be klimt de priesterstoet de rots onder het aanheffen van een plechtig loflied Het lied sterft weg: het volk blijft zwijgen, Geen geestdrift tintelt in hun oog. Maar lippen beven, boezems hijgen En zuchten stijgen naar omhoog.... Daar klinkt één kreet uit duizend monden Eén schok doortintelt alle leên: Zij nadert, 't Sneeuwwit gewaad golft om haar schoone leden en met 't beeld van den Heer vast in haar vingeren, pre velt ze een vurig gebed. Het koord wordt haar om 't lichaam geslingerd en weldra zweeft zij boven den grijnzenden afgrond. Het volk ziet het schouwspel huiverend aan. Onder innige gebeden nadert zij het monster meer en meer. Een oogwenk nog, maar 't beeld des Heeren Brengt redding, wond're redding aan... Het ondier durft de maagd niet deren De klauw verdort, dien 't uit wil slaan Daar ploft het neer in 's afgronds kaken Met dof geluid en 't woest gehuil, Dat nog voor 't laatst den berg doet kraken Is 't doodsgereutel uit zijn muil! En honderd rappe vuisten scheuren De koord uit 's priesters hand en beuren Het schuld'loos offer juichend op En onder 't jub'len van de schare: „Alleen haar Codheid is de ware Bereikt de maagd gered den top 1 Aldus de sage van den „Drachenfels": het beeld van den God der Heidenen, overwonnen door den Christen-God..,. Onder alle schoone en lieflijke landschaps gezichten, die de Rijn in eindelooze afwis seling den verrukten wandelaar aanbiedt, neemt ongetwijfeld het Zevengebergte een eerste plaats in en met volle recht noemt men dit land der zeven bergen: het Pa radijs van den Rijn." Wie van zijn majestueze hoogte den blik naar beneden zendt in de vriendelijke dalen over zacht voortschuivende golven tot in de wegblauwende bergen in de verte, en dan vertoeft in zijn idyllische dalen, wan delt in zijn ruischende wouden, en in zijn romantische kloven, luistert naar 't murme len der bronnen, het ruischen der beek, om zoomd met vroolijk groen en bonte bloemen hij zal zeer zeker dit heerlijke met sagenom- wondene Zevengebergte beschouwen als een juweeloord van het schoone Rijnland. En zoekt men dan uit al die keur van ver scheidenheid het liefste plekje dat het be wonderend oog hier wordt aangeboden, dan zal men in deze wijde uitgestrektheid het plaatsje Bad-Honnef als de grootste schoonheid moeten erkennen. In schilder achtige groepeering spreidt zich dit oord uit, aan den bergkant goed beschut tegen ruwe winden en zeer zeker mag het met zijn prachtige, van bloeiende tuinen om geven villa's, met zijn vroolijke, onder ooftboomen verborgen huizen, met zijn groene, schoone weiden, zijn vruchtbare akkers, een idylle worden genoemd in den volsten en schoonste beteekenis van 't woord. Van den voet van de Drachenfels, waaraan het aan Honnef behoorende Rhön- dorf ligt, tot aan het begin van het Wes terwoud, strekt zich deze idylle uit, een beeld vol bekoorlijkheid en lieflijkheid. Heeft men het Zevengebergte in z'n gansche schoonheid aanschouwd de hoog opstijgende bergtoppen van het Westerwoud bewonderd en wendt men den blik stroom afwaarts, dan schijnt het landschap, waar Honnef ligt, door bergen afgesloten. Laat men dan het oog weiden over den Rijn naar zijn linkeroever, dan ziet men daar de Ahr en 't Eifelgebergte zich trotsch verheffen in zachte nevelsluier. Verder langs den oever ligt de Hohenzug met het heerlijke Rolandseck, en den Rodderberg met zijn oude vulkaan, in den stroom zelf het lieflijke eiland Nonnenwerth en Gra- fenwerth. In de verte verheft zich de Go- desberg gelijk een Hoogaltaar met zijn grootsche wachttorens en zijn schilderach tige ruïnen, daar beneden, het beeld afslui tend, iigt de muzenstad Bonn. De totaalindruk van dit landschapsge zicht is overweldigend. Hier gaat de volle schoonheid gepaard met idyllische rust, het grootsche en verhevene met den kalmen vrede; hier vereenigt zich alle bekoorlijk heid en lieflijkheid van de natuur met warm scheppend leven. Niet voor niemandal heeft de eerste ken ner van natuurschoonheden, Alexander von Humboldt, Honnef het „Duitsche Nizza" genoemd. Tot de groote voortreffelijkheden, die Honnef, het „Duitsche Nizza", reeds in zoo rijke mate bezit, en het tot een lust oord van den lsten rang stempelt, is nog een nieuwe bijgekomen in den vorm van de Mineraalbron, door welke Honnef uit verkoren schijnt spoedig een aanzienlijke plaats onder de badplaataen te veroveren. Deze mineraalbron „Drachenquelle" ge naamd, levert een water, welks bestand- deelen voor zich en in verhouding tot het drink- en badwater van de beroemdste badplaatsen de proef gemakkelijk kan door staan. Een nauwkeurige tabel wijst aan, dat het water van deze bron zeer guivstig moet inwerken op verschillende ziekten. Is het daarom zeer geschikt als geneeskrachtige drank, niet minder verkieselijk is het wa ter der Drachenquelle als tafeldrank wegens zijn verfrisschende smaak, zijn rijkdom aan gebondene, half gebondene en vrije koolzuur en zijn aangename werkingen. Terwijl de meeste, minstens zeer vele van in den handel voorkomende minerale wateren voor 't gebruik en verzenden ge schikt moest worden gemaakt door toevoe ging van keukenzout en citroen-, wijnsteen en andere zuren, bevat het water der Dra chenquelle uitsluitend dat, wat de bron levert, zonder eenige toevoeging van zouten, zuren, of andere vreemde stoffen. Ook hier begint het water der „Drachen- Quelle" zeer in trek te komen. ADVERTENTIEN. Mn rem Mniid' T^I Prijzen van 80, 100, 120, 150, 175, 200, 250 en 300 ets per pond. Het is 't merk bij uitnemendheid door geur en groote waterhoudendheid. Reclame Thee, 55, 60 en 65 cent per pond. Verkrijgbaar bij W.VAN HELUW over 't Stadhuis, Heusden. Aan 't zelfde adres alle Kruidenierswaren. Zeer Concurreerend. ORGELS, echte Amerikaanschein grooten getale voorhanden bij De toon der Packard's trekt ieders bewon dering. Hoort de liefelijke Harp en den heerlijken Pijptoon. Speciaal adres voor Kerkorgels. Prijzen vanaf f 45, f 60, f 80, f 100, f 110, 125 en hooger. Gratis boek, waaruit men direkt 4-stem- mig kan spelen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1905 | | pagina 5