zond den werkman Philippof naarJMan- t>i"jof. Spoedig kwam de man barre voets terug; de bij de bron op post staande soldaat had hem totaal uitge schud. De directeur ging toen met Philippof naar den gouverneur, gene raal Fadejef, die onmiddellijk een on derzoek gelastte, waarbij niet minder dan 24 wagenvrachten gestolen goede ren bij de soldaten gevonden werden, die alle van Armeniërs waren geroofd. Zelfs in officierstenten werd de buit aangetroffen. De Timis verneemt uit Tiflis, dat prins Louis Napoleon het gouverneur generaalschap van den Kaukasus er aan wil geven. Hij heeft al genoeg van het regeeren. Alle Russische krijgsgevangenen die door Japansche krijgsraden waren ge vonnist, in het geheel 13 officieren en 83 minderen, hebben kwijtschelding van straf gekregen. De Russische minister van marine, admiraal Birileff, heeft aan de werk lieden der scheepsbouwwerven aan de Newa doen weten dat die werven al leen uit medelijden worden open ge houden, want dat de regeering feitelijk geen werk voor hen heeft. Bij de minste wanordelijkheid, die onder hen mocht voorkomen, sal hij de werven dan ook voor zes maanden sluiten. De staking van het spoorwegperso neel breidt zich in Rusland in sterke mate uit. Bijna alle lijnen zijn er in betrokken. De spoorwegverbinding van Moskou met de andere steden van het rijk is volkomen verbroken. De stakers verlangen vrijheid voor de pers en het woord en den achturigen werkdag. De liberale professoren van de hooge- scholen te Warschau eiscben de stich ting van een Poolsche universiteit met toelating van de Joden en tevens de opheffing van den staat van beleg. Zij besloten met de studenten te gaan staken, totdat aan hun verlangen zal voldaan zijn. Een bericht uit Moskou, d.d 24 dezer luidt: Daar het postverkeer tengevolge van de staking der spoorwegbeambten stil staat heeft de handelscorresponden tie van Moskou met de provincie per telegraaf plaats. De stad heeft slechts voor acht dagen vee en voor drie weken pekelvleesch, vijf dagen zuiverproduc- teri en eieren. De vleeschprijzen stijgen. Melk ontbreekt bijna geheel. De minister van ver ceerswezen, prins Chilkof, houdt den toestand voor ernstig. Een afvaardiging der stakers begaf zich naar prins Chilkof en eischte toeken ning van politieke rechten en vrijlating van aangehouden personen, dingen, die heelemaal buiten zijn ambtsbevoegdheid vallen. Chilkof sprak vriendelijk met de deputatie en wees verder op het grootere arbeidsvermogen der buiten- landsche arbeiders, wier loon echter niet hooger was dan dat der Russische werklieden. De burgemeester van Mos kou heeft kennis gekregen, dat de ste delijke arbeiders van plan zijn tot de algemeene staking over te gaan, indien hun eischen niet vóór 28 dezer zijn ingewilligd. Volgens de laatste berichten uit Pe tersburg, dreigt de spoorwegstaking zich tot een algemeene werkstaking uit te breiden. De wisselwachters, die tot het laatste toe op hun post bleven, staken nu ook en verlangen onmiddel lijk ontslag van den Petersburgschen dienstchef, uit hoofde van diens groote gestrengheid. Te Koersk is besloten het post- en telegraafverkeer te schorsen. Een groot aahtal stakers houdt de post- en tele graafkantoren bezet. De afzending van telegrammen ondervindt groote moeie- lijkheden. De arbeiders te Charkof hebben Maan dag de wapenwinkels geplunderd en zich van wapens voorzien. De kranten kwamen niet uit; een deel der bakke rijen is vernield; in andere de arbeid gestaakt. Reeds doét zich gebrek aan brood en andere levensmiddelen ge voelen. Te Lodz en te Pabjanice hebben de arbeiders van een aantal groote fabrie ken het werk gestaakt. Op het oogen- blik loopen er ongeveer 40,000 leeg. Er worden nog meerdere stakingen verwacht. Nu het vrijwel vaststaat, dat prins Karei van Denemarken koning van Noorwegen wordt, wemelt het in de buitenlandsche pers van berichten hem aangaande. Zoo verneemt Politiken uit Kristiania, dat hij den troon zal be stijgen onder den naam van koning Haakon (spree c uit Hokon) de Zevende. Zoo heetten de koningen in een roem ruchtig tijdperk van het vrije Noor wegen. Toen koning Haakon VI in 1380 stierf, kwam Noorwegen onder Denemarken. Ruim vierhonderd jaar later, in 1814, trad het in de Unie met Zweden, maar eerst nu voelt net land zich waarlyk weer zelfstandig en vrij. Ook hierom zal de naam Haakon den Noren welgevallig klinken, omdat het een echt Noorsche naam is. In de laat ste jaren is er een streven om de vele ingevoerde eigennamen te vervangen door goed Noorsche. De N. R. Ct. meldt, dat de moeder van prins Karei van Denemarken wel een Zweedsche prinses, maar niet een dochter van koning Oscar is. Zij is de dochter van wijlen Karei XV, den vo- rigen koning van Zweden en ouderen broeder van koning Oscar. Haar moeder was prinses Louise der Nederlanden, geb. 5 Augustus 1828, gestorven 30 Maart 1871, dochter van prins Frederik. Als prins Karei dus konin r van Noor wegen wordt, komt een kleinzoon van een Nederlandsche prinses en achter neef van onze Koningin op den Noor- schen troon. Onze koning Willem I was zijn bet-overgrootvader. De politie schoot herhaaldelijk op het volk, dat de voornaamste gebouwen wilde plunderen. Er zijn zeven menschen gedood en tachtig gewond. Particulieren en brandweermannen werden van wa pens voorzien en aangesteld als vrij willige politiemacht, om op straat de orde te handhaven. Vandaag .was het oproer nog niet bedaard. Er zijn nog vijf menschen ge dood. De minister van oorlog heeft last gegeven om zoo spoedig mogelijk twee regimenten van het manoevre-veld naar hier te zenden, maar men zegt dat de spoorweg vernield is. De handel staat stil. Te Cherbourg is brand uitgebroken op de marinewerf, in de afdeeling waar de onderzeesche booten worden ge bouwd. Het duurde een uur voor die gebluscht was. Men denkt aan kwaad willigheid. HEDIKHUIZEN. De bakker v. d. W., alhier kwam Zaterdag tot de ontdekking, dat zijn trekhond en een varken dood lagen. Bij onderzoek bleek, dat ze beiden vergif tigd waren. De bedrijver van deze schanddaad is niet bekend. GIESSEN. Tengevolge van de enorme stortbuien, welke er in de laatste dagen alhier zijn gevallen, staan de laaggelegen wei- en bouwlanden geheel of gedeeltelijk onder water, zoodat sommige veehouders genoopt zijn hun vee öf op hooger gelegen weiland te brengen, öf naar den stal te halen. In weerwil van het slechte weer is de beetwortelcampagne alhier, in vollen gang. Allerwege is men druk bezig dit product ter verzending naar fabrieken gereed te maken. De schippers hebben dan ook hun han den vol, om de bieten, die op de laadplaats „Steenenheul" hoog opgestapeld liggen over al heen te vervoeren. De wegen zijn op som mige plaatsen zóó modderig, dat het ver voer niet dan met groote moeilijkheden geschieden kan. Naai men verneemt is de opbrengst middelmatig. Met het aardappelenrooien is men ook nog lang niet klaar, hetgeen deels is toe te schrijven aan het natte weder, deels aan tekortschietende arbeidskrachten en aange zien de arbeiders om dezen tijd liever in de bieten als de aardappelen werken, zal er waarschijnlijk van die nog te rooien aardappelen wel niet veel meer terecht komen. Terwijl de knecht van den hoefsmid N. G. Gorstman alhier, j.l. Zaterdag bezig was de boormachine schoon te maken, had deze het ongeluk met een vinger zijner linkerhand tusschen de kamraden der machine beklemd te raken, waardoor dit lichaamsdeel gedeeltelijk verbrijzeld werd. Geneeskundige hulp werd verleend door den heer A. A. Giesberts, arts te Woudri- chem. NIEUWENDIJK. Dinsdag zijn met den hier te lande vertoevenden Amerikaan, Mr. D. v. d. Stelt, vertrokken vier gezinnen, samen 19 personen, om via Liverpool met de Allandine, de reis naar Amerika te on dernemen. In ruim twee jaren zijn nu van hier totaal 72 personen geïmmigreerd. BOMMEL- en TIELERWAARD. De levendigheid in den veehandel in Gelder land houdt nog steeds aan. De aanvoer op de markten was ruim voldoende, hoewel ook nog menig stuk vee op stal werd ver kocht. Het vette vee ruimt goed op. In paarden blijft het bijzonder goed gaan vooral de handel in jonge paarden is zeld zaam levendig, en de prijzen, welke besteed worden, zijn zeer hoog. De verzending van vette ossen naar Zwit serland, welke door een bekend Geldersch slachter worden opgekocht, geschiedt nog geregeld elke week. Met de schapen naar Engeland gaat het ook goed. De biggen waren niet zoo willig, en de prijzen daarvan neigden sterk tot teruggaan. Zij zijn f 1.50 tot f 2 per stuk minder dan eenige weken geleden. De betaalde prijzen waren verleden week als volgt: Het vee le kwal. 70 a 72 cent, 2e kwal. 60 62 ct. per K.G., melkkoeien f 110 f 180, dragende koeien f 120 k f 210, guste koeien f 90 £t 155, dragende vaarzen f 125 f 195, guste vaarzen f 95 k f 145, pinken f 50 it f 80, kalveren f 12 k f 30, vette kalveren f 0,56 it 0,58 per K.G., dragende zeugen f 45 a f 70, guste zeugen f 30 it f 45, dragende geiten f 40 f 55, magere varkens f 20 35, schottelin gen f 20 it f 26, vette varkens 52 it 53 ct- per K.G., varkens voor Engeland 48 it 49 cent per K.G., biggen f 6 it f 9 per stuk, schapen f 16 26 per stuk. Paarden: weeldepaarden f 600 a f 700, le klasse werkpaarden f 400 a 500, 2e klasse f 300 k f 400, jonge paarden f 175 it f300 per stuk. LAND VAN ALTENA. De derde periode in de zoo beruchte suikerbieten-melaise is ingetreden. De waterstand is door de vele regens der laatste dagen zelfs boven de vorige stand gerezen, zoodat de aanvoer van bieten uit 't land zoo goed als ondoenlijk is, terwijl men op de laag gelegen velden het steken geheel heeft moeten staken. Het voortdurend werken der stoomge maal- en electrische pompstations baat wei nig, wijl door windstilte de molens't water niet uit de polders opbrengen. ZALTBOMMEL. De handel in hooi neemt zeer toe. Was eerst de prijs slechts f15 per 500 K.G., nu is die tot f16 per 500 K.G. gestegen. Vele groote partijen, tot 40000 K.G. toe, worden nu opgeruimd. AALST. In de zitting van het Gerechts hof te Arnhem van a.s. Donderdag zal in hooger beroep terechtstaanG. v. d. L., arbeider te Aalst, gedetineerd, door de Arrondissements-Rechtbank te Tiel wegens diefstal en brandstichting veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf. HEEREWAARDEN, 19 Oct. Gisteren viel hier een ongeluk voor, dat noodlottige gevolgen had kunnen hebben. A. Verwey, de knecht van den heer C. M. Kosters, zou twee paarden halen op de Plaat, gelegen in de Waal alhier. Door den hoogen stand der rivier was een ge deelte van de Plaat en den strekdam over stroomd. Met de beide paarden, achter el kaar gebonden en zittende op het voorste paard, waadde V. door het water, toen de paarden in een diepe kolk geraakten. De knecht hield zich aan het paard vast, maar dreef er gedurig af, en zou met de dieren stellig verdronken zijn. Gelukkig bevond zich aldaar met zijn boot de visscher G. Sepers Hz., die Verwey in zijn vaartuig opnam, en met de paarden al zwemmende op sleeptouw, allen behouden aan wal bracht. Gaarne brengen we den visscher S. voor zijn flink en beleidvol optreden een woord van lof. Itinnenland. De correspondent te Batavia van het Hbld. seinde Zaterdag De radja van Gowa is, nadat hem een geldboete van f 10,000 was opge legd, 's nachts gevlucht. De troepen rukten op naar GoenoengSari en raakten bij Padang met den vijand slaags. On zerzijds twee minderen gesneuveld; de vijand had 150 dooden. De artillerie nam krachtig aan het gevecht deel. Gedurende den nacht bleef alles rustig. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië In Gowa werd verzet gepleegd door Kraeng Benroanging, zwager van den vorst en aanvoerder van de Gowasche troepen. De vorst en en de bevolking zijn uit Djonggaja gevlucht. De vijand werd aangetast bij de kampongs, oost van Djonggaja. Zijn tegenstand was zwak en hij liet 50 dooden en 7 ge wonden liggen. Wij hadden als gesneu veld en gewond 5 Europeesche en 2 Inlandsche militairen. Tot toelichting dient dat Kraëng Beroangieng, zwager van den vorst, tevens is rijksbestierder en een der meest op den voorgrond tredende hoof den van de ons vijandig gezinde partij in Gowa. Het Centrum deelt mede, dat met spoedbehandeling bij den Raad van State aanhangig is gemaakt een regee- ringsvoorstel tot wijziging van art. 65 der Drankwet. De Belgische Petit Bleu heeft minis ter de Meester ondervraagd aangaande een economisch en verdedigend verbond tusschen Nederland en België. De heer de Meester gaat in beginsel met dit denkbeeld mede, onder voorbehoud van de wijze waarop. Hij noemt de toena dering tusschen de twee landen wen- schelijk. De heer Tydeman, leider van de oud-liberalen, eveneens door de Petit Bleu ondervraagd, verklaart zich voor stander van een interparlementaire bij eenkomst tusschen Nederland en België om de zaak te regelen. De minister van oorlog brengt ter kennis van de lotelingen der lichting van 1906, die wenschen te worden in gedeeld bij een van de bereden korp sen, dat zij, voor zooveel de beschik bare plaatsen dit toelaten, bij een korps naar hunne keuze kunnen worden in gedeeld, indien zij zich met een daartoe strekkend verzoekschrift tot hem, minis ter, wenden. In het verzoekschrift behooren zij te vermelden hunnen naam en hunne voornamen, hun beroep en duidelijk adres alsmede de gemeente waar zij voor de militie zijn ingeschreven. Voorts wordt medegedeeld dat de lotingen van genoemde lichting, die toegewezen worden aan een der bere den korpsen, allen dadelijk na hunne inlijving met verlof zullen worden ge zonden tot 1 Oct. 1906. Her verzoekschrift behoeft niet op gezegeld papier gesteld en kan onge- frankeerd worden vex*zonden. Het moet eigenhandig zijn onderteekend. In de laatstgehouden bestuursvei- gadering van den Nederlandschen Sla gershond, werd o. a. een ernstige be spreking gehouden over de mogelijk heid dat Duitschland eerlang zijn gren zen opent voor den invoer van Hol- landsch vee, om daardoor althans ge deeltelijk tegemoet te komen aan het gebrek aan vleesch, dat zich reeds se dert geruimen tijd doet gevoelen. Hoewel de meerderheid van het be stuur in principe den vrijen uitvoer voorstaat, was men toch algemeen van oordeel, dat op dit oogenblik de behoef te aan vee in Nederland hetwelk op dit gebied nog altijd geen invoer duldt zoo groot is, dat de openstel ling der Duitsche grenzen, thans zeer te betreuren zou zijn en tengevolge zal hebben dat, terwijl nu reeds het vee in geslachten toestand bij enorme hoe veelheden in Duitschland wordt inge voerd waardoor in Nederland we- De Standard verneemt uit Kopenha gen Het Deensche kabinet is verdeeld over de candidatuur van prins Karei voor den Noorschen troon. Ook in Zweden is er verzet tegen. Daarom zal er vermoedelijk eenige vertraging ko men. Eenige Zweedsche bladen zijn een anti-Deenschen veldtocht begonnen. Zij verklaren dat Zweden aan Denemarken een fiskalen oorlog moet aandoen, bij aldien Karei Noorsch Koning wordt. De oud minister-president Blehr heeft Zaterdagavond in de concertzaal te Christiania een rede gehouden, waarin hij zich verklaarde voor een volks stemming over den staatsvorm en in voering van een republiek, waarin het Storting den president zou kiezen. Het gehoor, dat uit een duizend menschen bestond, nam ten slotte met groote meerderheid een besluit aan, waarin een volksstemming verlangd werd. Te Londen is een vrouw, oud 65 jaar, wegens moord op haar echtgenoot, oud 78 jaar, ter dood veroordeeld. Zelden is de misdadige zotheid der Engelsche wet zoo duidelijk geworden als in dit geval.' Het echtpaar Seddon is twaalf jaar ge lukkig getrouwd geweest, alleen was op het laatst de man ziek geweest en kwelden hen geldzorgen. Zij hadden een koekebakkerswinkel, die gestadig achteruitging. Eindelijk was al het geld op en de huur was vervallen. Toen zeide de vrouw tot haar mannu zit er voor ons niets anders op dan de dood of het armhuis. Zij besloten samen te sterven. De man schreef nog een laatsten wil en de vrouw bereidde den giftbeker van wolfskers. Beiden namen het gif in, de zieke oude man stierf er aan, maar de vrouw kwam er boven op, en nu stond zij terecht. Zij vertelde alles zooals het gegaan was. Zij maakte een diep droevigen indruk en leek een achtenswaardig mensch. Maar de Engel sche wet zegt, dat wanneer twee per sonen afspreken om samen zelfmoord te plegen, en een blijft in het leven, die wegens moord gestraft wordt. De gezworenen hadden geen keus en spra ken het schuldig over haar uit, maar bevalen met aandrang aan', genade te betrachten. De rechter vroeg of zij nog iets te harer verdediging had te zeggen. Ik heb mijn man niet vermoord, ant woordde zij. Daarop sprak de rechter het doodvonnis uit. Er is nauwelijks twijfel aan of dit vonnis wordt niet uitgevoerd. De vrouw zal gratie krijgen, maar de gevangenis gaat zij in, en als 't voor slechts kort is, dan zal dat wezen omdat de dood er weldra een einde aan maakt. De komedie wordt nog hatelijker als men bedenkt, dat bij gelukte zelfmoorden de uitspraak nagenoeg altijd luidt, dat de doode in tijdelijken waanzin heeft gehandeld, maar blijft hij in leven, dan wordt hij gestraft als iemand die goed bij zinnen was, tenzij in de gevallen van werkelijke krankzinnigheid. Te Bern, Zurich, Thun, Interlaken, Freiburg, Luzern, St. Gallen, Glarus, Chaux-de-Fonds en. in de meeste hooger gelegen plaatsen in. Zwitserland is veel sneeuw gevallen. In het Thuring sche woud ligt de sneeuw tot 30 o.M. hoog. Hooggelegen plaatsen onderhoudon de gemeenschap met elkaar door middel van sleden. De tandradspoor van Ilmenau naar Schlensingen ligt g'eheel onder de sneeuw. Bij Salzungen is een werkman die na volbrachten arl >eid op weg naar huis was, doodgevrorei n. Zware nacht vorsten hebben de te velde staande gewassen gehavend. Ook uit verschillende' plaatsen in of nabij Frankrijk komen berichten over hevigen sneeuwval. Bij Niedaue werd uit de Oder het lijk opgehaald van t?en onderofficier uit Ratibor, Gustav .Kal Ier. Aan het hoofd was een diepe wonde, schijnbaar door een sabelhouw voroorzaakt. Ver moed wordt, dat de onderofficier ver moord weird, en zijn lijk in de Oder geworpen. Uit Sau.tiago (Chili) wordt dd. 23 dezer gemeld: Een werkstaking van de slagersknechts heeft gisteren aan leiding gege ven tot een ernstig oproer, terwijl het garnizoen op ma poeuvre was. Een Italiaansch zeeofficier, luitenant Ettore Rota, moet, naar uit Turijn ge meld wordt, een toestel hebben uitge vonden, om den oogst tegen hagel te beschermen. Hij moet daarbij gebruik maken van electrische golven, evenals bij draadlooze telegrafie. Tengevolge van een hevigen orkaan zijn in Amerika op de meren Michigan, Huron en Erie elf booten vergaan een vijftiental andere bekwamen min of meer ernstige averij. Twaalf personen zijn omgekomen, en omtrent het lot van vele anderen ver keert men nog in het onzekere. De orkaan woedde het hevigst te Buffalo, waar ook de sneeuw reeds is beginnen te vallen. Te Lissabon is Maandag uit Porto een telegram ontvangen, meldende dat het stoomschip Meteor ten Z. van die haven vergaan was. Het bekende stoom schip Meteor van de Hamburg-Ameri- ka-lijn zou gisteren met 135 pleizier- reizigers te Lissabon aankomen. Alle nadere bijzonderheden ontbreken. Aan de kust stormde het sedert Zondagavond. Dalziel verspreidt uit Kiel het be richt dat de proefnemingen met de nieu we onderzeesche torpedoboot zeer slechte uitkomsten opgeleverdhebben.Hetschip deed zoo wonderlijk dat de bemanning weigerde er voor de tweede maal in te gaan. Het marinebestuur heeft nu, naar 't heet, behalve hooge soldij een levens verzekering van 50,000 Mk. beloofd aan ieder die in de onderzeesche boot dienst wil loen. l'ltiaUcink ilicuw». HEUSDEN, 25 October. Als bewijs dat in onze stad puik vee wordt geslacht, blijkt weder uit het vol gende Bij Mej. de Wed. M. Janson werd j.l. Maandag een koe geslacht, die het kolos sale gewicht had, aan vet en vleesch, van ruim 1000 halve kilo's. Het schoone dier was aangekocht van Mevr. Baronesse Van Nagell van Neder- hemert. De heer Ch. Sprengers te Oudheus- den, heeft dit jaar een bijzondere collectie handperen geteeld. Een er van werd ons getoond en had het kolossale gewicht van 7 ons, met recht een monsterpeer. LAND VAN HEUSDEN. De fruittelers die appelen hebben, hebben een voordeelig jaar. Te Herpt zijn landbouwers die voor f180 en f240 aan appelen uit hun boom gaard verkochten. Ook komen steeds wagens met appelen naar het station Drunen, om per spoor naar Duitsch'and rechtstreeks te worden doorgevoerd. Een goed gewas en flinke prijs, dat is het wat den boer naar den zin is. HERPT. Door het vele regenwater dat de laatste dagen is gevallen, zijn vele wei landen zoo drassig geworden, dat reeds al veel vee gestald is moeten worden.1 Dit is 4 k 5 weken vroeger dan men dat hier veelal gewoon is. NEDERHEMERT. Wij vernemen, dat ernstige pogingen worden aangewend om, nu de rivier de Maas is afgesloten en het scheepvaartverkeer hier niet van veel be- teekenig meer is, te trachten een vaste ver binding over de Maas te krijgen aan het tegenwoordige veer, hetzij door een vaste of door een schipbrug. DRONGELEN. In den nacht van Woens dag op Donderdag is ingebroken in het gemeentehuis alhier. De bewoners werden gewekt door 't geraas, veroorzaakt door 't breken eener glasruit, die rinkelend binnen viel. Toen men in nachtgewaad de kamer binnen kwam, sprong de inbreker kwispelstaartend tegen hen op: 't was de hond van den secretaris, die zijn baas zocht en zijn weg door de ruiten had ge zocht. WIJK. Naar wij vernemen heeft de ar restatie van den liedjeszanger M. alhier, niet plaats gehad in verband met den al hier gepleegden inbraak, doch omdat hij wegens dronkenschap een gevangenisschap van enkele dagen had te ondergaan.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1905 | | pagina 2