keizer en alleenheerscher aller Ruslan den; tsaar van Polen; grootvorst van Finland, enz. enz. verklaren aan alle onze trouwe onderdanen, dat de troe belen en de opwinding in onze hoofd steden en in talrijke andere plaatsen van ons rijk ons hart met grooten rouw vervullen. Het geluk van den Russi- sehen monarch is onverbreekbaar ver bonden met het geluk van zijn volk de smart van het volk is de smart van zijti vorst. „Uit de tegenwoordige onlusten kan een diep nationaal verval en bedreiging van de onaantastbaarheid en eenheid van ons rijk ontstaan. De hooge ons door onze roeping als heerscher opge legde plicht dringt ons om met al onze zinnen en al onze kracht ons in te spannen om de beëindiging van deze voor den staat zoo gevaarlijke troebelen te verhaasten. „Nadat wij de daarvoor in aanmer king komende overheden hebben gelast maatregelen te treffen om een eind te maken aan de betoogingen van rust verstoring, uitspattingen en geweldple ging, opdat vreedzame lieden, die slechts rustig hun plicht willen vervullen, be scherming genieten, hebben wij de nood zakelijkheid ingezien om eenheid te brengen in het regeeringsstelsel ten einde met goed gevolg algemeene maat regelen door te zetten, die bestemd zijn het openbare leven tot kalmte te bren gen. „Wij leggen daartoe de regeering den f dicht op als volgt onzen onverzette- ijken wil ten uitvoer te brengen: „lo. De bevolking de onwankelbare grondslagen der burgerlijke vrijheid te verleenen, die berust op de werkelijke onschendbaarheid van den persoon en de vrijheid van geweten, van het woord, van vereeniging en vergadering „2o. Zonder de vroeger bevolen ver kiezingen voor de Rijksdoema uit te stellen, voor zoover de korte vóór het bijeenkomen der Doema nog overblij vende tijd het toelaat, die klassen der bevolking tot deelneming aan de ver kiezingen op te roepen, die tot nu toe geheel van het kiesrecht zijn verstoken, waarby dan de verdere ontwikkeling van het beginsel van algemeen stem recht wordt overgelaten aan de beslis sing der onlangs ingestelde wetgevende macht „3o. Als onherroepelijken regel vast te stellen, dat geen wet kracht kan krijgen zonder de goedkeuring van de Rijksdoema en dat aan de gekozenen des volks de mogelij kheid gewaarborgd wordt van werkelijke deelname aan de controle over de wettigheid van de handelingen der door ons benoemde overheden. „Wij doen een beroep op alle trouwe zonen van Rusland om hun plicht jegens het vaderland indachtig te zijn en na afloop dezer troebelen en onlusten te helpen om samen met ons al hun krachten te geven voor het herstel der rust en van den vrede op onzen ge boortegrond. „Gegeven te Peterhof den 17/30 Oc tober in het elfde jaar onzer regeering. NICOLAAS". Volgens den correspondent van de Morning Post, zal het eerste kabinet als volgt zijn samengesteld: Graaf Witte, minister-presidentprins Romanof, minister van financiënprins Alexis Obolenski, minister van binnen- landsche zakensenator Koni, minister van onderwijs; Ziegler, minister van verkeerswezenKutler, minister van landbouw. Het keizerlijk manifest is te midder nacht te Petersburg door middel van bulletins bekend gemaakt en op straat rond gedeeld. Het maakt overal den besten indruk. Op de Nefski Prospect waren groote menschenmenigten bijeen allen lazen de bulletins. Men hoorde: Leve de vrijheidroepen. De menschen verzochten de patrouilles naar de ka zernes terug te keeren. Ook te Warschau maakte het diepen indruk. Een extra-nommer van de War- schausche Koerier was spoedig uitver kocht. In alle restaurants omarmden de menschen elkaar. De militaire pa trouilles trokken terstond in de kazernes terug. Russische officieren namen deel aan den algemeenen jubel. Op de lijnen MoskouPetersburg, MoskouKazan en MoskouArchan- gelsk is de staking reeds geëindigd. Uit Petersburg wordt nog gemeld, dat tusschen Witte en den minister van justitie besprekingen plaats hebben gehad over een ontwerp van een am nestiemanifest, waarbij de in den laat- sten tijd gevangen genomen politieke misdadigers straffeloosheid zou worden verzekerd. Behalve telegrammen over een gun- stigen indruk, dien het manifest in de provincies heeft gemaakt, komen ook berichten omtrent onlusten en botsin gen met troepen, die vuur afgaven, binnen; o.m. uit Kasan, Kisjinef en Poltowa. In Poltawa, evenals in Bialystok heeft de menigte getracht de gevangenis bin nen te dringen, waarbij dooden en ge wonden zijn gevallen. Het grauw te Odessa, geleid door ver momde politieagenten, heeft gisteren Joodsche winkels aangevallen. Later ver broederden zich de menigte en de win keliers en boden weerstand, waarop kozakken aangaloppeerden en op de menigte vuurden en velen doodden. Zoo deden zij plotseling een wanhopig straatgevecht ontstaan. Er heerscht een verschrikkelijke paniek. Vrijdagochtend om vier uur strandde in een zwaren storm een groote Spaan- sche stoomboot voor Helgolan 1. De be manning weigerde aan boord te gaan van de te hulp gekomen reddingsbooten en loodskotters. Bij het krieken van den dag sloeg het schip uit elkaar. Er konden nog 17 man aan boord van de regeeringsboot Triton gebracht wor den, maar de rest, 9 man, verdronk. Gustav Norvodin, een Fin, maakt een avontuurlijke reis met een bootje van zeildoek, dat 4 meter lang, 70 centi meter breed en 70 kilogram zwaar is. Met dit primitieve vaartuig is hij den lOden Augustus van Stockholm gevaren; hij ging langs de Zweedsche kust, door het Kattegat, de Oostzee, het Keizer- Wilhelm-kanaal, de Beneden-Elbe en het Elbe-Wesor-kanaal naar Bremer haven, waar hij de vorige week aan gekomen is. Van Bremerhaven gaat hij naar ons land en dan wil hij verder naar Parijs varen. De Times verneemt uit Tokio: De rijsoogst is in Japan bitter tegengeval len. Drie prefecturen worden met hon gersnood bedreigd. Volgens een bericht uit Konstanti- nopel hebben de mogendheden aan de Porte een nieuwe nota doen toekomen, waarin zij opnieuw eenparig den eisch stellen dat de Porte de financieele con trole in Macedonië zal aannemen. De Times verneemt uit Sinaja, dat de mogendheden, Duitschland inbegre pen, thans het er over eens geworden zijn, dat een vlootbetooging tegenover Turkije noodzakelijk geworden is. De mogendheden overwegen nu de uitvoe ring. De kaaimuur aan de Herbouvillekade te Antwerpen is Zondag bij laag tij, wel 40 cM. verschoven. Ook de aanpa lende muur verwekt onrust. Op kaai 2 en 3 werden de kranen weggehaald, 4 bleven er op nr. 1. Gaat de bewe ging voort, dan moeten die vernield worden. Wegens inzakking op verschil lende plaatsen moesten de pilaren der loodsen geschoord worden. Op nr. 2 mogen de schepen niet meer aanleggen. Men werpt steenen over den muur, terwijl 130 werklieden bezig zijn den grond voor den muur weg te nemen, zooals met de Ledeganckkaai geschiedde. De Berlijnsche bladen bevatten Za terdag het volgemde telegram uit Kat- towitz „De landraad van Kattowitz heeft gisteren een ouderzoek ter plaatse in gesteld naar h.et jongste grensincident bij Myslowitz,. Het bleek dat de Rus sische grensp>ost de twee jonge mannen genoodzaakt had, op Russisch gebied te komen. Dezelfde Russische grenspost dreigde gisteren, den landraad en de menschen die hem vergezelden, op te pakken, als zij te dicht bij de grens kwamen. Het. is een geluk voor de mishandelde jonge Pruisen dat de landraad zelf haast aan den lijve heeft ondervonden, welke gevaarlijke individuen de Russische grens bewaken. De zaak zal nu wel verdere gevolgen moeten hebben, hoe teeder bezorgd de rijkskanselier anders ook over de goede betrekkingen met Rusland waakt. In geheel Oostenrijk-Hongarije is door sneeuwstormen en ouwe >r belang rijke schade veroorzaakt. Ten gevolge van de massa sneeuw op de Karstber- gen gevallen, werd het verkeer tusschen Laibaeh en Triest geheel verbroken. Botsingen van treinen in den storm, ontsporing van treinen door de opge hoopte sneeuw, komen eiken dag voor. De dorpen in de gebergten zien er al geheel winterachtig uit. De opstand in de drie Koreaansche provinciën bezuiden Seoul breidt zich uit; moorden en pluderen zijn aan de orde van dein dag. De Koreaansche auto riteiten echter doen niet de minste moeite om het oproer te keeren. Japan heeft daarom besloten de orde te her stellen en troepen uit Seoul naar de oproerige streken te zenden. Te Christiania wordt verzekerd, dat op 12 November a.s. in Noorwegen een voksstem.ming zal plaats hebben over de vraag of men den troon van Noor wegen arm prins Karl van Denemarken zal aanbieden. Men gelooft, dat een overweldigde meerderheid de vraag be vestigen d zal beantwoorden. Baron Rau von Holshausen, een jong Duitscb.er, naar 't schijnt een luitenant van he t Duitsche leger, was verliefd op Gertie Miller, een bekoorlijke Londen- sche tooneel speelster. Zij was getrouwd en scb,een b.em niet meer dan vriend schap te bewijzen. Zondagochtend ont dekte een dienstbode bij het echtpaar, dat een heer zich in de huiskamer op hield; een gebroken ruit toonde hoe hij binnengekomen was. Zij vloog de trap op om de menschen te waarschu wen maar voor zij boven was, klonk een schot. De ongelukkige minnaar had zich door de slaap geschoten. Hij stierf spoedig. In het noorden van Portugeesch-West- Afrika is een opstand uitgebroken on der de inboorlingen, die 't den Portu- geeschen troepen uiterst lastig maken. In de laatste dagen gelukte het hun, na hevige gevechten eenig resultaat te bereiken. Uit Konstantinopel wordt dd. 31 Oct. gemeld: Men verzekert, dat de Engel- sche gezant den Sultan heeft laten weten dat, indien hij geen genoegdoening ontving met betrekking tot den Aidin- spoorweg, de afbakening van de grens om het binnenland achter Aden en douane-faciliteiten voor steenkool, die bestemd is voor de kustvaart in de Perzische golf, hij uit Konstaninopel zou vertrekken, zonder een zaakgelas tigde achter te laten. Er zijn te Herokas zes Russische oorlogschepen voor anker gekomen voor het vlootvertoon dat gehouden zal wor den wegens de weigering van den Sul tan om aan de gezanten der mogend heden gehoor te verleenen. De toestand spant hoe langer hoe meer. Na verwerping van de overige voor stellen betreffende een volksstemming heeft het Noorsche Storting met 89 tegen 29 stemmen het regeeringsvoorstel aan genomen. waarbij de regeering gemach tigd wordt met prins Karei van Dene marken er over te onderhandelen, dat hij de keuze tot koning aanneemt on der voorbehoud van een volksstemming ter zake. De Spanjaarden zijn niet gelukkig met hun vloot. Tegen de schepen der Noord-Amerikaansche Unie, heeft de Spaansche vloot het moeten afleggen, en terwijl de Spaansche staatslieden sedert den vrede met de Unie met elkaar o verhoop liggen, of en wanneer de ver loren schepen door nieuwe zullen wor den vervangen, komt er nu de droeve tijding, dat een der grootste schepen van de Spaansche vloot, de Cardenal- Cisneros, bij Muros op een klip gestoo- ten en onherroepelijk vergaan is. De bemanning is gered. De Cardenal-Cisneros was een kruiser van 7500 ton, gewapend met 18 kanon nen, bemand met 450 koppen. In de mist, vlak bij de gevaarlijke kaap van Mexeido is de Cisneros op een blinde klip geloopen. Op de kaar ten staat deze klip niet aangegeven. Weldra was het duidelijk, dat het schip zou zinken. De booten werden uitgezet. Visschersschepen en een stoombarkas in de buurt, kwamen aanstonds ter hulp en zoo heeft de geheele bemanning bijtijds het schip verlaten. De Cisneros ligt 26 meter onder het oppervlak der zee, met de voorplecht naar beneden. Door den schoener S. F. Kelly zijn te Boston twee matrozen van den schoe ner Van Name and King, uit Charle ston, aan wal gezet de eenig over geblevenen der bemanning (8 koppen) van dat schip, hetwelk onderweg in een hevigen storm is vergaan. Van de bemanning werd oen bij het begin van den storm overboord ge spoeld. De zeven overigen kampten moedig met de golvenmaar het schip werd zoozeer ontredderd, dat men het moest verlaten, om op een inderhaast gebouwd vlot te gaan. Vijf dagen lang hebben de twee ge redde schipbreukelingen op dat vlot rond gedreven en zij zagen er vijf hun ner lotgenooten sterven. Een, die op het schip beide beenen had gebroken, stierf van uitputting en werd in de golven begraven. De stuur man werd krankzinnig, toen de hoop op redding, door een zeil in de verte gewekt, was teleurgesteld en hij sprong in zee. Kort daarna werd de kapitein krankzinnig. Hij verbeeldde zich, dat zijn vader hem kwam redden, stapte in een denkbeeldige boot en zonk weg in de diepte. Eenige uren later sprong ook de machinist in zee en een paar dagen daarna stierf de hofmeester van uitputting. Den volgenden dag kwam er einde lijk redding opdagen voor de twee man nen op het vlot. Zij werden toen door den schoener ontdekt en aan boord ge nomen. Twee dagen lang waren zij niet in staat zich te bewegen. BEftLËNDM.4 ÜIHG. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Heusden, brengen ter openbare kennis, dat door hen van H.H. Gedep. Staten van Noord-Brabant is ontvangen een afschrift van een verzoek om vergun ning voor den verkoop van sterken drank in het klein in een logement alleen aan logeergasten van K. v. d. Berg, logementhouder te Heusden in de localiteit op de le verdieping aan de linkervoorzijde, groot 128 M2, van het perceel kadastraal bekend gemeente Heusden sectie A, no. 46, gelegen aan de Vischmarkt. Binnen twee weken na de dagteeke- ning dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen der vergunning schriftelijk bezwaar bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Heusden, den 31en October 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De SecretarisDe Burgemeester H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 1 November. De postroute van Heusden op Genderen ondergaat met den dag van heden eene verandering. De brieven en pakketten zul len voortaan 2 maal 's daags van hier rechtstreeks naar Genderen worden ver zonden, ook in omgekeerde richting. De verzending naar Eethen en Meeuwen blijft over Waalwijk. Als eene bizonderheid in dezen tijd deelt men ons mede, dat bij den barbier P. v. d. Oever een kanarievogel deze week drie jongen heeft uitgebroed. WERKENDAM. De uitslag der loting was dit jaar als volgt: No. 10 Pieter Bag german, 8 Johannes van der Brugge, 17 Hendrik van Drunen, 16 Cornelis den Dunnen, 29 Dirk Groeneveld, 5 Jan Groene- wege, 6 Frans den Haan, 22 Leendertden Haan, 20 Jan Hakkers, 13 Gerard Emanuel van Heusden, 19 Nicolaas Hoegee, 28 Thijs Hovestadt, 12 Bastiaan Ippel, 63 Jacob de Keizer, 21 Pieter Kornet, 2 Adrianus Cor nelis van der Mijl, 4 Jacobus Jan van Oord, I Petrus Johannes Osinga, 27 Arie Paans, 30 Jacob Pellegrom, 25 Gerrit Bastiaan Schuddelee, 26 Christiaan Dirk van den Steenhoven, 18 Pieter van der Stelt, 14 Pieter van Veen, 3 Cornelis Christiaan Verdoorn, 24 Gerrit Visser, 7 Willem Visser, II Gijsbert Cornelis Vos, 9 Arie van der Werff, 15 Leendert van der Wiel. Nos. 16, 29, 6, 19, 21, 27, 14 en 3 broe- derdienst: 13, 2, 1 gebreken; 5 in dienst. VEEN. Deze week werden in den tuin van den landbouwer K. nog rijpe fram bozen geplukt. Het afleveren van suikerbieten ging deze week niet naar genoegen van den boer. De hoofdzaak, er van was, dat de wegers de opdracht hadden ontvangen van hunne fabriek, dat bieten, welke meer dan 12 pet. tarra aflegden, moesten geweigerd worden. Het gevolg was dus, dat zij nog eens moes ten schoongemaakt worden. Thans is dit veranderd en mogen de bieten 15 pet. tarra afleggen. DRIEL. De handel in hooi is na het vlugge der vorige week weder erg kalm. Wel worden monsters hooi, zoo uiter- waardsch als binnenveldsch, aangevraagd, doch verkocht worden slechts kleine par tijtjes tegen f 15,50 f16 per 500 K.G. Meestal voor de verzending per spoor, daarom levering station Hedel. WIJK. Heden ontving de Brievengaar der N. v. d. Maaden het bericht, dat bij. ministerieele beschikking aan hem f 60 per jaar voor woninghuur zal worden ver strekt. Door het vele regenwater, dat de laatste weken is gevallen, zijn vele weilan den onder water gezet, zoodat reeds veel vee naar stal is gebracht. Dit is minstens een maand vroeger dan men hier gewoon is. GAMEREN. Voor het herhalingsonder- wijs hebben zich alhier 30 jongens en 10 meisjes aangemeld. In de aardappelhandel komt de laatste dagen meer leven. Men besteedt voor de beste kwaliteit f3,00 per H.L. met bestemming voor de binnenlandsche steden. AALST. Voor het Gerechtshof te Arnhem stond j.l. Donderdag in hooger beroep te recht G. v. d. L., arbeider alhier, door de Arrondissements-Rechtbank te Tiel veroor deeld tot 5 jaar gevangenisstraf. Over de terechtstelling voor het Hof geeft de „Arnh. Ct." onderstaand verslag: Terecht stond G. v. d. L., arbeider te Aalst, die wegens diefstal, tweemaal ge pleegd, en brandstichting, door de Recht bank te Tiel tot 5 jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Bekl. schijnt een vreemd heer te zijn. Tegen verscheiden personen heeft hij zich meermalen uitgelaten, dat heel Aalst maar plat moest branden. Toen dan ook ver schillende branden plaats hadden, waarvan men de oorzaak niet te weten kon komen, begon men hem te verdenken van brand stichting. In het begin van Mei was er weer brand uitgebroken en bekl. hielp mede aan het wegdragen van het huisraad. Bij die gele genheid vroeg hij aan een der blusschers waarom hij zich zoo druk maakte en niet liever den boel liet branden Later kwam men tot de ontdekking dat uit een kastje een kleedingstuk was ver dwenen, terwijl tevens tijdens den brand bij een ander was ingebroken en een scheer mes ontvreemd. Toevallig had bekl. zich juist tijdens den brand verwijderd en kwam later uit, dat bedoeld kleedingstuk en scheermes door hem verkocht waren. Een week daarna stond bekl. met zekeren E. D. te praten. Weer had hij het over brand en brandstichten en vroeg hij aan D. een paar lucifers. Nadat D. Pem een doosje gegeven had, ging bekl. in de rich ting van den hooiberg van v. O. en keerde D. naar huis. Nauwelijks was hij daar, of hij hoorde roepen dat er bij v. O. brand was. Even daarna kwam bekl. bij hem binnen, om een glas water te vragen, waarbij hij zei: „zie zoo, ik heb den boel weer in brand staan". Bekl. beweert het kleedingstuk gevonden en het scheermes van een onbekende ge kregen te hebben. Hij erkent beide voor werpen verkocht te hebben. Aan die brandstichting is hij totaal on schuldig, dat heeft, volgens hem, D. gedaan. De adv.-generaal meende, dat zoowel de diefstal als de brandstichting wettig en overtuigend bewezen is en requireerde te gen bekl., die reeds 10 maal veroordeeld is, bevestiging van het vonnis der Recht bank. De verdediger, mr. P. Loosjes, riep voor den diefstal de clementie van het Hof in en concludeerde voor de brandstichting, daarbij wijzende op het zonderlinge gedrag van D., vrijspraak. DUSSEN, 26 Oct. Heden-middag had hier de eerste steenlegging plaats van de te bouwen Christelijke school. Ds. Aalders, eere-voorzitter der vereen., hield daarbij een keurige toespraak, waarin hij wees, op dit oogenblik, ook voor de toekomst. Na deze rede werd er ook nog gesproken door den president en het bestuur. De plechtig heid werd door een groot aantal belang stellenden bijgewoond. Ds. Aalders, predikant der Gere formeerde gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar 's-Gravenmoer. Door onbekende oorzaak onstond er in den vinger van vrouw H. bloedver giftiging. Hand en arm zetten zich geweldig op, doch het mocht dr. Millenaar gelukken door een tijdige behandeling het voortgaan der vergiftiging te stuiten. De beetwortelen zijn hier voor het grootste gedeelte reeds afgeleverd, over de uitkomst valt niet te klagen, doch de muizen hebben hier en daar nogal wat schade aangericht. De aardappelen zijn over 't algemeen tegengevallen; de prijs bedraagt f 2.75 H 3 per mud. Tot ons genoegen melden we, dat P. D. Middelkoop alhier, met ingang van 1 November, is benoemd tot suppoost in de Weesinrichting te Neerbosch. ANDEL. A. B. uit Pouderoijen moest alhier over de sluisbrug en aangezien de zelve open was, om de Bossche boot te laten passeeeren, neemt hij vast de lier om direct met dichtdraaien te kunnen beginnen. Genoemde boot voer echter tegen de sluis deur, waardoor B. de lier moest loslaten en zulk een slag ontving, dat hij tegen den grond werd geslingerd, en ernstig ver wond, voornamelijk aan het gelaat, werd opgenomen. Per roeiboot thuis gebracht zijnde, moest direct geneeskundige hulp worden ingeroepen. Den brievengaarder alhier wordt, vanaf 1 Juli jl., jaarlijks f 50 toegekend, als vergoeding voor woninghuur. S. YERHAGEN, Griflier bij het Kantongereebt te Heusden, 3© October 1895-1905. In een openbare terechtzitting van het Kantongerecht op Maandag 1.1. zagen we met den heer Kantonrechter, Ambtenaar van het Openb. Min. en Griffier, ook ter terechtzitting de beide plaatsvervangende Kantonrechters, fa milieleden van den Griffier en de waar nemende Griffiers, die op verschillende tijdstippen gedurende de laatste 30 jaren alhier werkzaam waren. Onder het publiek, daarvoor toege laten, was rijks- en gemeentepolitie in groote getale opgekomen. De Kantonrechter opende de plech tige zitting met het woord te richten tot den heer S. Verhagen, die thans den dag herdacht, waarop hij vóór der tig jaren tot het Ambt van Griffier werd geïnstalleerd. Hij betreurde het, dat redenen van bizonderen aard oor zaak waren, dat de heer Verbagen nooit van standplaats is kunnen veranderen anders, ware het zeer waarschijnlijk, zouden we den Jubelaris thans in op klimmende betrekking, in verschillende collegies in dat 30-jarig tijdperk ook hebben gezien. De heer Verhagen heeft in die dertig jaren veel in het belang van het Kan tongerecht gewerkt. Hij was altijd accu raat en vol lust voor de hem toever trouwde betrekking en heeft ze met onkreukbare trouw behartigd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1905 | | pagina 2