NIEUWSBLAD ir c». ii.ivm?! v\*. Voor ieder Uitgever L. J. VEERMAN te Heusden. TWEEDE BLAD ZATERDAG 4 NOV. 1905. De Gwaun-Cae-Gunven-Colliery-Company Ltd Ha ven dij k, Gor inche m Prima kwaliteit Kachelkolen en Cokes BUITENLAND. Uit Zuid west-Afrika wordt gemeld, dat overste von Semmern met de af- deeling van Koppy aan de Oranjerivier, oostelijk vanHartebeestmond en 20 K.M. zuidoostelijk van Handdrift, een uiterst scherp gevecht heeft gevoerd met een zeer sterken tegenstander, ten getale van ten minste 400 man. Nadat het gevecht tot het vallen van de duister nis geduurd had, ontruimde de vijand den volgenden morgen zijne versterkte stellingen en trok westwaarts af. Een vervolging met de afgematte troepen was, ook uit hoofde van gebrek aan levensmiddelen en munitie, on nogelijk. De vijand heeft zware verliezen gele den. Aan Duitsche zijde zijn gesneu veld: 3 officieren en 13 minderen; zwaar gewond: 3 officieren en 18 minderen; licht gewond13 minderenvermist 5 minderen. De troep dacht den 31 sten October te Warmbad aan te komen en muntte uit in het verduren van buitengewone vermoeienissen, alsmede in onverstoor bare dapperheid in het gevecht.- Buitendien wordt bericht, dat Hen drik Wilbooi na vergeefsche pogingen om door aanvallen op de bezette wa terplaatsen Aminoeis en Kiriis Oost water te krijgen, 350 vrouwen en kin deren, onder wie zijne naaste bloedver wanten, versmachtende van dorst heeft achtergelaten. Witbooi zelf is van Kiriis in noordwestelijke richting gevlucht. Donderdag werd uit Konstantinopel gemeld Den raad opvolgende van eenige per sonen uit zijne naaste omgeving, die overtuigd zijn, dat de Europeesche mo gendheden met betrekking tot d© Ma cedonische zaken niet krachtiger zullen optreden dan in de Armenische, toont de Sultan zich niet meer geneigd aan den eisch der diplomatieke agenten ge volg te geven. In de kerk te Chemaze, in het de partement Mavenne, is onder de mis een stuk van het gewelf van het koor ingestort. De zangers en andere men- schen die op het koor waren, werden zwaar gewond. De menigte vluchtte in ontzetting de kerk uit. BINNENLAND. De Semarang Ct. ontving een corres pondentie uit Singapore, waarin stond, dat een minder aangename aanschrij ving door den gouverneur aldaar ge zonden is aan de Nederlandsch-Indische regeering. „Een aantal Chineezen, die behoor den tot een van Banka naar hun va derland teruggezonden troepje waren daar ter plaatse van boord weggeloopen. Zij lieten hun makkers zonder hen de reis vervolgen. De Singapoorsche politie ontdekte op den linkerschouder der achtergeblevenen een brandmerk en in de veronderstelling met ontvluchte boeven te doen te hebben, werden de luidjes bij wijze van voorzorgsmaatregel opgepakt en in verzekerde bewaring gehouden, waarna hun herkomst werd nagegaan. „Het schijnt blijkens dat onderzoek, dat de autoriteiten op Banka de ge woonte hebben, de in de tinmijnen werkende vrije koelies, van een brand merk op den linkerschouder te voor zien, indien de kerels finaal worden afgekeurd, ter vergemakkelijking der controle op nieuw aangenomen koelies. Eerst na op den linkerschouder gebrand te zijn, worden zij tegelijk met de an dere koelies, wier diensttijd om is en die niet wenschen langer te blijven, naar China teruggebracht. „Tot dusver schijnt niemand tegen die daad geprotesteerd te hebben en men zou misschien dat misbruik, on bekend aan de overige wereld, nog jaren ongehinderd gehandhaafd hebben, indien van de laatste, naar China te- rugkeerende bezending koelies, niet een aantal dier gebrand merkten te Singa pore van boord waren weggeloopen en achtergebleven. „Een alles behalve malsche brief van de autoriteiten te Singapore aan onze regeering te Batavia, was er het gevolg van. De N. R. Ct. schrijft hierbij de vol gende opmerking: Indien werkelijk wat in de corres pondentie gezegd wordt als juist moet worden aangenomen, wat ons haast ongelooflijk schijnt, dan kan men zich niet genoeg verwonderen, dat zulke af schuwelijke praktijken tot nog toe heb ben kunnen gehandhaafd blijven, zon der dat daartegen ooit een stem is opgegaan. De toestanden op Banka hebben, blijkens het Voorloopig Verslag over de Indische begrooting, tot een alge- meene gedachtenwisseling in de afdee- lingen der Tweede Kamer aanleiding gegeven. Bij de aanstaande mondelinge behandeling© dezer begrooting zullen die toestanden ongetwijfeld nog nader ter sprake komen. Er zal dan alle ge legenheid zijn van den minister van koloniën te vernemen of inderdaad het bericht omtrent het brandmerken juist is. Tot zoo lang schorten wij ons oor deel op. Als een merkwaardigheid vertelt de Zutph. Ct. dat er zich onder de Dinx- perlosche lotelingen een bevond, die noch den naam van zijn vader, noch dien zijner moeder, noch zijn eigen voornamen wist, en evenmin den datum zijner geboorte. Uit Schoonhoven wordt aan „Het Volk" geschreven: Sinds eenigen tijd is hier ter stede het garnizoenshospitaal opgeheven en met de medische praktijk heeft men den burger-geneesheer belast. Voorts is bepaald, dat voor ernstige zieken plaats gezocht moet worden in het militair hospitaal te Gouda. Of men nu niet voldoende geschrokken is van het geval-Toering, dan wel of met alle geweld bezuinigingen van den ave- rechtschen kant moeten worden inge voerd, is mij niet bekend, maar de ge volgen van de genomen maatregelen zijn voor de betrokken personen alles behalve opwekkend. Naar men mij van verschillende kanten meedeelde is een zieke militair voor enkele dagen per raderbrancard naar Gouda vervoerd, een reis die 4 uur duurde. Bepaald om op te knappen, als men onder een linnen huif rijdend langs modderwegen, dus hortend en stootend 4 uur moet liggen in deze temperatuur. Van het eiland Urk schrijft men aan de Tel. Velen der Urker visschers, die on langs een formulier van aangifte voor de ongevallenwet thuis kregen, zijn zeer ontstemd. Niet alleen omdat zij dat formulier thuis kregen, waardoor zij weldra de vereischte premiën zullen moeten betalen voor de verzekering van hunne knechts, doch ook omdat zij zich bewust zijn, dat zij die uitga ven op niets en niemand zullen kunnen verhalen, wat wel het geval is met de werkgevers, waarmede zij te doen heb ben, z. a. hellingbaas, zeilmaker, touw slager, etc., die hun materiaal gewoon in prijs doen stijgen. Ook wordt hunne ontevredenheid verhoogd, doordat op die formulieren, zonder hun voorkennis en medeweten, zoogenaamde bijnamen (scheldnamen) voorkomen, waardoor verscheiden hun ner zich beleedigd gevoelen, te meer daar het niet noodig was, daar de ge wone vermelding van den naam van den schipper en wijk en nummer van het huis, dat hij bewoont te Urk, vol doende is te achten voor de juiste aan wijzing van den juisten persoon. Op wiens last of met wiens voorlich ting zulks is geschied, kan men niet met zekerheid zeggen, hoewel het aan nemelijk is dat een lijst der schippers, met vermelding van die bijnamen, zich bevond in het archief van den vroege- ren eerste havenmeester te Urk, welk archief overgenomen is door den tegen- woordigen titularis, die dezer dagen tot adsistent voorde Rijks-Verzekerings bank is aangesteld, en waarschijnlijk zonder eenige bedoeling in kwaden zin, die bijnamen heeft opgegeven, waar zulks, volgens hem, behoorde. De houder van het hulpkantoor der posterijen te Makkinga is geschorst. Men spreekt van wanordelijkheden in de administratie. Men schrijft uit Schoonhoven aan „Het Volk:" Sinds eenigen tijd is tengevolge van hevig drankmisbruik, een burgergezin vreeselijk aan lager wal geraakt. De man die voor de tweede maal, sinds kort, weduwnaar is, laat zijn zaken totaal ver- loopen en houdt zich onledig met het mishandelen zijner kinderen, die hij van tijd tot tijd de straat optrapt. Zien- deroogen demoraliseeren deze arme tob- bers, waarvan de oudste 14 jaar en de jongste 9 jaar is. Een heel kleintje, een zuigeling nog, is bij andere menschen ingenomen. Een zegen zal het zijn voor zulke verschoppelingen, als de ontzet ting uit de ouderlijke macht geoorloofd is. Waar toch gisteravond de gasleiding in zijn huis moest afgesloten en de me ter verwijderd worden, omdat hij alle kranen had opengezet, teneinde door verstikking er een eind aan te maken, is levensgevaar voor deze arme kleinen niet uitgesloten. een moordaanslag op zijne vrouw ge pleegd, welke echter niet gelukt is. Het feit moet zich aldus hebben toe gedragen de politieagent v. d. M., wonende in de Maasstraat te 's-Graven- hage, keerde een dezer avonden na afloop van zijn dienst te Scheveningen, waar hij gedetacheerd is, naar zijn woning terug. Thuis gekomen, vond hij vrouw noch kinderen, terwijl ook het middagmaal niet gereed was. Toen verwisselde hij de uniform tegen burger- kleeding en ging uit. Omstreeks 9 uur 's avonds kwam hij terug, zeer onder den invloed van sterken drank, maar vrouw en kinderen waren nog niet thuis. Kort daarna evenwel kwam de vrouw thuis en ontstond er tusschen man en vrouw een hoogloopende twist over haar niet thuis zijn en het niet gereed maken van het maal. De man ging ten slotte aan tafel zitten, schijn baar in onverschillige houding, maar plotseling stond hij op en haalde zijn geladen revolver uit zijn uniformjas. Bij het in orde brengen van dat wapen, waarvan de haan in rust stond, viel al reeds een schot. De vrouw nam daarop de vlucht, maar toen loste de man twee schoten op haar, zonder haar te treffen. De kogels kwamen terecht in de deuren van de woningen der over buren. De agent wierp de revolver in het privaat en ging toen de straat op. Den volgenden ochtend werd hij ge arresteerd en thans is hij ter beschik king van de justitie gesteld. De revol ver is bij het openbreken van het pri vaat gevonden. In den Braakman onder de gemeente Biervliet zal in het volgende jaar een gedeelte der schorgronden worden in gedijkt. De nieuwe bedijking komt ten zuiden van den Koninginnen- en An- gelina-polder in aansluiting met den Clarapolder door een nieuwen zeedijk van pl.m. 300 meter lengte. Men meldt uit Scheveningen Een politieagent, hier dienstdoende, doch te a-Gravenhage wonende, heeft Een liefhebber en verzamelaar van schilderijen te Rotterdam, voor eenige dagen bij een photograaf komende om zijn portret te laten vervaardigen, zag daar een schilderij, dat hem zoo be koorde, dat hij er nadere inlichtingen over vroeg en te weten kwam, dat het stuk daar door een ander stadgenoot te koop was gesteld en voor f 2000 te krijgen zou zijn, wat voor een echten (volgde de naam van den Franschen meester) niet te duur geacht moest worden. De liefhebber vond het ook niet duur, maar een bedrag van f 2000 groot genoeg om er nog eens over te denken. Het schilderij liet hem geen rust en hij stelde zich in verbinding met dr. Bredius, die hem bevestigde dat, zoo het schilderij werkelijk eenwas, dan f 2000 niet alleen niet te duur, maar zelfs spotgoedkoop geheeten mocht worden. Dr. Bredius, met den liefheb ber bekend, bood zich zelfs aan om ook het stuk eens te komen bekijken, het geen natuurlijk gaarne werd aangeno men. Beide heeren begaven zich naar den photograaf de liefhebber met zijn f 2000 op zak, met het doel na uit spraak van den deskundige onmiddellijk toe te tasten. Dr. Bredius bekeek het schilderij nauwkeurig en noemde de echtheid boven alle twijfel verheven. De koop werd dus gesloten en de pho tograaf maakte een quitantie voor de f 2000. De kooper gaf daarop den wensh te kennen het stuk, nu zijn schilderij, maar dadelijk mede te nemen, doch de photograaf gaf hem in overweging zulks niet te doen. Het was nogal slecht weer en het schilderij niet makkelijk te han- teeren en de kooper kon immers zijn eigendom waarmerken, door het van achteren van zijn handteekening te voorzien. Dit geschiedde, maar bij nader inzien bleef de kooper toch bij zijn plan en een juist passeerend besteller werd ingeroepen en kreeg het schilderij te dragen. Thuis gekomen besloot de kooper, braaf in zijn nopjes omdat hij zijn col lectie op deze wijze niet te duur had kunnen uitbreiden, het schilderij in een andere lijst te doen zetten. Hij bestelde een lijstenmaker en gaf hem opdracht, maar stond er op dat het werk ten zijnen huize zou plaats hebben. En wat geschiedde thans? Toen men begon de oude lijst te ver wijderen, bleken er twee schilderijen in te zitten, het echte en daaronder een getrouwe kopie. Het vermoeden ligt dus voor de hand dat, wanneer de kooper zijn stuk niet onmiddellijk had mee genomen, maar van het vriendelijke aanbod had geprofiteerd, om het schil derij te laten thuis bezorgen, hij de kopie zou hebben ontvangen en natuur lijk voor f 2000 zou zijn opgelicht. Nu werd de bedrieger echter bedro gen en moet hij zijn goede schilderij missen verre beneden de waarde. Wel licht dat de kooper hem bij wijze van consolatie de voor hem bestemde copie ten geschenke biedt. Een later bericht meldt: Naar aanleiding van de medeieeling van dr. Bredius, dat hem niets bekend was over deze zaak, deelt de heer Wm. Schürmann aan de „N. R. Ct." mede, dat het verhaal, waarin de naam van dr. Bredius ten onrechte gemengd werd, ontleend is, wat de hoofdzaak betreft, aan een feuilleton van den heer Schür mann in „Het Vaderland" van October 1904, getiteld: Miriam. De correspondent van het H.blad te Rotterdam schrijft evenwel later: Naar het schijnt, heb ik den naam van dr. Bredius ijdellijk gebruikt bij dit verhaal. Ik kan daarvoor dr. Bredius slechts mijn excuses aanbieden, maar wensch er daarnaast op te wijzen, dat het niet betrokken zijn van dr. Bredius niet insluit, als zou van de geheele zaak niets aan zijn. Ten bewijze van de waarheid van mijn bericht, zou ik èn kooper, èn ver- kooper, benevens den photograaf, die zijn bemiddeling verleende, kunnen noemen hun namen zijn trouwens te Rotterdam op aller lippen maar om lichtelijk te bevroeden redenen acht ik mij daartoe, vooral wat den laatste betreft, niet geroepen tot vermelding in publiek geschrift. Wellicht dat de bedriegers van nu het feuilleton aanleiding heeft gegeven om dit kunstje eens in praktijk te brengen. Uit Amsterdam meldt men: Donderdagmorgen om 7 uur hebben de leden der christelijke bouw vak ver- eenigingen den arbeid op de werken van de heeren Schut en Kloots opge nomen. Rondom het werk van den heer Kloots in de Van Beuningenstraat, dat aan alle zijden vrij ligt, ontplooide de politie een groote macht. Door agenten te paard en te voet was het terrein in een wijden kring afgezet. Donderdagmorgen vergaderde de Al- gemeene Patroonsvereeniging, ten einde eene beslissing te nemen over de op heffing der uitsluiting. Na afloop der vergadering werd het volgend manifest uitgevaardigd: Aan de metselaars en opperlieden Heden is de arbeid op het werk van den heer Schut aan de „Nederl. Fa briek van Werktuigen en Spoorweg- materieel" en van den heer Kloots aan de Van Beuningenstraat hervat, waar mede een einde is gekomen aan de op die werken uitgebroken solidariteits- staking. Voor de patroons in de bouwbedrij' ven bestaat er thans niet de minste aanleiding om de sedert 25 September geproclameerde uitsluiting langer te doen voortduren. Daarom is dan ook het besluit tot opheffing dier uitsluiting genomen en geeft het bestuur der Algemeene Pa troonsvereeniging tot vaststelling en handhaving van arbeidsvoorwaarden in de bouwbedrijven u kennis, dat Zater dagochtend s.s. te 7 uur alle werken zullen worden opengesteld, zoodat over al de werkzaamheden kunnen wmden aangevangen. Het bestuur der A. P. V. geeft u dan ook in ernstige overweging den arbeid Zaterdag a.s. te hervatten, waar- i toe gij u vanaf dit oogenblik kunt aanmelden bij uwen patroon, die. zoo j gij uiterlijk binnen drie dagen na heden dit doet, u zooveel mogelijk eene plaats I zal reserveeren, terwijl, wanneer gij dit onverhoopt mocht verlaten, gij geacht I zult worden ontslag te nemen. Het Bestuur der A. P. V. geeft ver der, voor zoover noodig, ook hierbij aan ieder uwer de verzekering, dat de leden der A. P. V. er voor waken zullen, dat, bijaldien gij thans aanstonds den arbeid hervat, dit feit voor u in de toekomst niet schadelijk zal zijn, dat gij uit dien hoofde, onder pressie van anderen, öf zult worden geweerd, óf zult worden ontslagen. Het besluit tot opheffing der uitslui ting is mede genomen door de ver- eenigingende aannemerssocieteit Am sterdam, de afdeeling Amsterdam van den Nederlandschen Aannemersbond, I Amstels Bouwkring, Amstels Bouwver- eeniging, Metselaars-patroons-vereeni- ging Eensgezindheid. Het Bestuur. Van patroonszijde verzekerde men, dat de bepaling betreffende de aanmel ding binnen drie dagen gestreng zal worden doorgevoerd. Wie hieraan niet voldoet, zal zijn eigen ontslag teekenen en onder geen beding weer aangenomen worden. Zelfs zal de algemeene pa troonsvereeniging geregeld de loonlijs ten bij hare leden komen controleeren, om na te gaan of er geen verboden namen op voorkomen. In de door de werklieden gehouden vergadering werd bovengenoemd ma nifest besproken, waarna een motie werd aangenomen waarin o. a. gezegd wordt, dat het zenden van onderkruipers door de christelijke vereenigingen naar be doelde werken als een verraad der ar beiderszaak werd beschouwd. Tevens werd besloten dat wanneer de patroons niet alle werklieden terug namen, het geheele personeel zou wei geren den arbeid te hervatten. Degenen die op de werken der hee ren Schut en Kloots uit solidariteit met de heiers het werk staakten, zullen blij ven staken. We:geri g tot ueno ranhg. Een weerspannige maag (lie door de Pink Pillen to) bedaren gebracht wordt. Mej. J. Hoogendijk te Krimpen a. d. IJsel, verhaalt ons in een harer brieven al de ellende die zij gedurende jaren achter een wegens haar maag doorstaan had. De zelve weigerde te gehoorzamen, zij wilde mij niet voeden, maar goedschiks of kwaad schiks, zij moest gehoorzamen, d. w. z. zij moest mijn voedsel innemen en mijne maag nam wraak door mij de hevigste pijnen te doen uitstaan. Na elke maal tij d had ik een gevoel of ik een slechte spijs vertering had. De maag brandde mij, ik had groote lust tot slapen, erge dorst, wal gingen en maagzwaarten. De slechte wer king mijner maag had mij natuurlijk zeer verzwakt. Na verschillende geneesmiddelen te vergeefs genomen te hebben, besloot ik de Pink Pillen te gebruiken en zij hebben mij veel goeds gedaan. Terstond na hun gebruik hebben zij mij een groote verlich ting gegeven, de spijsvertering werd veel beter, en thans ben ik geheel en al gene zen. Het horloge dat gij op zak draagt, loopt niet immer nauwkeurig, dan loopt het eens voor en dan weder na, van tijd tot tijd moet het geregeld worden. Onze spijsver teringsorgaan is niets anders dan een uur werk, dat zeer ingewikkeld is, dat van tijd tot tijd door de Pink Pillen moet geregeld worden. Natuurlijk als gij een hoogst fijn horloge neemt, en gij legt het onder een globe, gevrijwaard van stof en alle weersgesteld heid, zal hetzelve goed loopen. In de werkelijkheid is het niet zoo ge steld, gij haalt het uit Uw zak om het op het marmer van een schoorsteenmantel te leggen, dan eens bevindt het zich in de eene positie, dan weder in eene andere, en is voor stof niet gevrijwaard. Het is aan zoovele dingen blootgesteld, dat het wonderlijk is dat het nog op tamelijk regelmatige wijze het- uur aangeeft. Indien gij eens nagaat hoe gij het ware horloge, dat Uw maag is, behandelt, welke duizend maal teergevoeliger is, dan de fijnste horloges, is het wonderbaar dat Uw maag nog dienst kan doen en U laat eten. Bedenkt dat zij sedert langen tijd verschei dene malen per dag werkt. Bedenkt dat gij er vele malen misbruik van hebt ge maakt. Hebt medelijden met Uw maag. Herstelt haar wat. De Pink Pillen zullen zeer goed deze reparatie doen, zij zijn niet alleen onovertreffelijk tegen maagkwalen, maar bovendien tegen bloedarmoede, bleek* zucht, neurasthénie, algemeene zwakte, rheumatiek, heupjicht, zenuwpijnen. Prijs f 1.75 de doos, f 9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, hoofddepöthouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. ADVERTENTIEN. Aan 'de Schoenenkramen van JOH. SMITS '8 Maandags op de Markt, achter het Stadhuis, te Gormehem, koopt men het voordeeligst zijn R^hoenwork. Prijzen beneden alle concurrentie. Afdingen niet mogelijk, daar niets overvraagd wordt. Wat niet past kan geruild worden, ook door de week met boden of vrachtrijders, die men ook reparatiewerk kan meegeven. Hanszolen en Hakken f 1,15. Vrouwen 0,95. En voorts alle grootere of kleinere reparatiën zeer billijk. JOH. SMITS, Schoenhv del, Vischmarkt, GÖRINCHES. P.S. Loop niet verkeert. De kramen staan schuin over elkaar. De kraam waar geen kaart mét mijn naam aan ophangt is van mij niet. Aan mijn kramen hangen kaar ten met duidelijk adres. bekend als de SIAiSTE van alle luiere soorten, zijn in afmeting van *V6q en Wjg tot concurreerende prijztj^kor Gorcum en Omstreken uitsluitend verkrijgbaar bij TELEFOONNUMMER 54. I*. S. Wederverkoopers genieten rabat. IV B. Naar buiten ae stad worden zeniet anders dan in verzegelde zakken verzonden. Aanbevelend ANTRACIET, tot concurreerende prijzen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1905 | | pagina 5