Het Land van lleusden en Allena, de Langstraat en de Boromelerwaard. De Kinderwetten. Buiten verwachting. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 2475. Zaterdag 11 November. FEUILLETON. 11 ;T t-S.Ï.3 fltTE-f' VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f l.OO, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 190S. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7ys ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. I. Als men spreekt over de Kinder wetten, dan bedoelt men een drietal, de le omtrent de ouderlijke macht en voogdij, de 2e berechting en bestraffing van jeugdige personen, de 3e de wet op de tuchtscholen. De le brengt al dadelijk een geheele omwenteling in den huiselijken toestand. Terwijl tot dusver de vaderlijke macht alles was en de moeder alleen als plaatsvervang ster optrad waar de eerste verhinderd was zijn macht uit te oefenen, voortaan oefenen beide ouders die macht uit. Om een enkel voorbeeld te noemen, waar men dit verschil duidelijk voeltAls een minderjarig kind trouwen wil, dan moest het de toestemming zijner ouders vragen, doch als de vader de zijne ge geven had, was dat voldoende, zoodat de moeder er feitelijk niets in te zeggen had. Voortaan moeten beide ouders hun toestemming geven en als één van beide weigert kan bet huwelijk niet doorgaan. Gelijktijdig heeft de wet voor de trouw lustigen den toestand aan den anderen kant verbeterd door de leeftijd van 21 jaar te stellen als dien der meerder jarigheid, zoodat een koppig vader, die 't kostgeld dat zijn zoon of dochter betaald niet missen en daarom geen toestemming geven wil, twee jaar vroe ger dan te voren zich de macht daartoe ontnomen ziet. Trouwens, bij alle na burige volken is die 21-jarige leeftijd reeds lang die der meerderjarigheid. Nog in ander opzicht is de vrouw vooruitgegaan bij deze wet. Zij krijgt ten aanzien der 'oogdij ongeveer de zelfde rechten als de man. Was zij tot dusver onbevoegd de voogdij uit te oefenen, tenzij alleen over hare eigene kinderen, nu is zij tot voogdes benoem baar en ook is haar in den familieraad thans de plaats ingeruimd, waar zij tot dusver buiten gesloten was en kan zij curatrice worden over haren man, als deze onder curateele wordt gesteld. De verandering van vaderlijk in ouderlijk brengt nog een wijziging mede van beteekenis. Nu de ouders samen die macht hebben, kan zij alleen bestaan waar beiden vereenigd zijn. Waar geen huwelijk bestaat of dit door dood of echtscheiding is ontbon den, daar houdt de ouderlijke macht op en treedt een der ouders op als voogd. (2. Oude Piet deed intusschen zijn naam steeds meer eer aan. De rimpels in zijn gezicht waren zoo mogelijk nog dieper ge worden, zijn oog vriendelijker, zijn lach onnoozeler dan vroeger en de uitdrukking van zijn gelaat kommerlijker dan ooit. En dat was ook geen wonder want Oude Piet had geen heel gemakkelijk leven, veel ge luk met visschen had hij niet en dat was toch, zooals Anna vroeger altijd gezegd had, zijn grootste verdienste geweest. Als het de anderen soms eens meeviel, kwam hij dikwijls met een leege boot tehuis. Neen, hij was niet heel gelukkig, Oude Piet Gelukkig was hij nog al handig in an dere dingen hij was half kleermaker, half smid, schoenmaker zoo noodig j a eenmaal had hij een oude keukenklok gerepareerd, en daar was hij zeer trotsch op, omdat de oude uurwerkmaker haar lang in huis had gehad en na al zijn talenten er op verspild te hebben beweerde, dat zij niet meer bruik baar was. Door dit alles kon hij even rond komen, vooral toen hij op een of ander erf ging werken en hielp met nettenboeten. Op die wijze gingen weer zes of zeven jaren voorbij. Maar toen kwam er een groot verdriet en dat was dat de oude boot het niet langer wilde uithouden. Hij had haar van jaar tot jaar opgelapt, had hier en daar een nieuwe plank ingeslagen of een stuk En daar deze wet geen voogdij kent, dan die onder toezicht staat, moet ook de vader-voogd of moed er-voogdes naast zich dulden een toeziende voogd, die hen controleert, aan wien hp reken schap schuldig is en die zelfs, bijaldien daarvoor termen zijn, zijne ontzetting uit de voogdij kan eischen. De ouderlijke macht sluit in zich den plicht om hun minderjarige kin deren te onderhouden, op te voeden, hun goederen te beheeren, hen in rech ten te vertegenwoordigen. Omgekeerd zijn de minderjarige (ongehuwde) kin deren eerbied en ontzag schuldig, en verplicht bij de ouders in te wonen, tenzij de ouders een ander verblijf aan wijzen. Ofschoon het ouderlijk gezag wor telt in de natuurlijke verhouding, heeft toch de wet het noodig geacht dat te omschrijven. Bij de Romeinen, de grond leggers van de burgerlijke wetgeving, behoorde dat recht over de kinderen aan den vader in zijn eigen belang. Zij waren zijn eigendom, evenals zijn slaven en zijn vee. In den loop der tijden mocht dat uitgebreide recht wat worden bepe.kt, het beginsel bleef ge handhaafd. Bij de Germanen werd de jplicht der ouders op den voorgrond ge steld zij moesten de kinderen opvoeden en hadden daartoe gezag, maar ook niet meer dan noodig was. Hier staat dus het belang van het kind up den voorgrond. En deze zienswijze, die ze delijk heel wat hooger staat, heeft lang zamerhand zich baan gebroken en daar van geeft deze wet een bewijs. De politie en justitie stond tot heden machteloos tegenover een gewetenloos vader of ouder, die zijn kind laat ver hongeren en verwilderen, of erger nog, het exploiteert ten bate zijner beurs op de meest ergerlijke wijze, tot schade van lichaam en ziel. Heeft iemand zich zulk een verwaarloosd kind aangetrok ken, zoodra de vader meent er voor deel van te kunnen hebben haalt hij het weg en als hij weigert het af te staan, zoudt ge zelf gevaar loopen ge straft te worden, omdat ge een kind hebt onttrokken aan het wettelijk daar over gestelde gezag. We weten een ge val en ze zijn bij dozijnen te vinden - van een meisje, dat na den dood harer moeder werd afgestaan feite lijk verkocht door den vader, Het kind kreeg een goede opvoeding, wist niet beter ot het was een dochter des huizes en had tot haar ongeluk een goed uiter lijk en een mooie stem. Toen ze 13 jaar oud was eischte de vader haar op en ze moest worden afgegeven. Hij be- blik opgespijkerd en het was hem op die wijze gelukt haar vlot te houden, maar verleden zomer was het bijna levensge^ vaarlijk geweest er in te varen, zoo lek was zij. Toen Piet haar dan ook in den herfst aan wal had gehaald en een alge meen onderzoek had ingesteld, schudde hij bedenkelijk zijn hoofd hij zag geen kans haar nog eens op te kalefateren, want ze was nu zoo wrak geworden, dat hij haar niet eens meer behoorlijk kon oplappen. Dienzelfden herfst stierf Akerström, Anna's man, en zij bleef als welgestelde weduwe achterdaar zij echter eerst voor in de dertig was en er lang niet onaardig uitzag, begon menigeen al spoedig zijn kans te berekenen. Op zekeren dag in het begin van No vember stond Piet zijn boot te bekijken en dacht hij na over eenig middel om tegen alle kansen in, haar nog eens zeeklaar te maken een probleem, waaraan hij al zijn leedige uren van den dag besteedde toen hij op eens een stem achter zich hoorde. Hij keek op. Het was Anna, die een eindje van hem af op het strand stond. Zij had aan deze zijde van het eiland bood schappen gedaan, had vlug aangestapt in het frissche weder en zag er echt gezond uit, zooals ze daar stond, vol en rooskleurig. Maar Piet was zoo vervuld met zijn boot, dat hij dat heelemaal niet opmerkte. „Goeden middag," antwoordde hij terug. „Sta je daar je schuit zoo te bekijken, Piet?" ging Anna voort; en het scheen wel, dat ze in haar vroolijkste spraakzaam ste stemming was. zigde haar om 's avonds voor de caté,s te zingen en bloemen te verkoopen, en verdronk het door haar verdiende geld. En toen hij haar wilde dwingen meer te verdienen door ontucht wist ze te ontkomen en verdronk zich. Dat is een staaltje van wettig onrecht, dat zulk een vader macht geeft over zijn kind. En aan dergelijke dingen kan deze wet een einde maken, door zulke ouders te ontzetten uit hun macht. Die ont zetting bestond nu ook al, maar alleen als straf voor een vader, die om een of ander vergrijp is veroordeeld, dus ook alleen zoolang als de gevangenis straf daarvoor duurde. Nu wordt die ontzetting ingesteld in 't belang van 't kind en houdt eerst op als de reden voor die ontzetting heeft opgehouden. De wet spreekt ook van ontheffing van die macht. Dit geldt van die ouders, die zich niet in staat gevoelen hun taak als opvoeders te vervullen. Onwil- ligen en onwaardigen worden ontzet onmachtigen kunnen worden ontheven, doch alleen op eigen verzoek. En wanneer heeft nu die ontzetting plaats? De wet noemt 5 gevallen: lo. misbru'k van ouderlijke macht of grove verwaarloozing der verplichting tot onderhoud en opvoeding van 1 of meer kinderen2o. slecht levensgedrag 3o. veroordeeling wegens het deelnemen met een kind aan een misdrijf en 4o. het begaan van een misdrijf jegens een kind. Terecht wordt aangenomen, dat een vader, die b.v. uit stelen gaat en daarbij zijn zoon meeneemt voor dezen een voorganger en leidsman wordt in het verkeerde, en dat een die zich ver grijpt aan zijn kind, op welke wijze dan ook, niet langer gezag over zijn kind mag hebben. Dat is het 5e geval van ontzetting waarvoor staatGevan genisstraf voor twee jaar of langer. Die ontzetting geschiedt door de rechtbank en wel op verzoek van den anderen ouder of door bloed- of aan verwanten tot den 4en graad. Het kan ook geschieden op verzoek van den voogdijraad of do vordering van den officier van Justitie en de zaak heeft dan het gewone verloop van een proces ten onzent met recht van hooger beroep enz. Maar intusschen moet dat kind (of die kinderen) onttrokken worden aan de macht van den ouder tegen wie de ontzetting gevraagd wordt en van wien het zich denken laat, dat hij nu voor het laatst zich nog eens danig laat gelden. Dan kan de officier van Justitie of de rechtbank gelasten dat de kinderen tijdelijk aan zijne macht onttrokken worden en aan den voogdij raad worden toevertrouwd. Deze raad moet gehoord worden over de ontzetting van een der ouders en is belast met tijdelijke voogdij of aan wijzing van de gezinnen of gestichten waar de kinderen zullen worden op gevoed. Yan beteekenis is, dat een lui en zelfzuchtig ouder zich niet kan ont trekken aan den onderhoudsplicht zijner kinderen, door zich te laten ontzetten uit de ouderlijke macht. De kanton rechter bepaalt de wekelijksche of maan- delijksche uitkeering, die naar omstan digheden kan worden verhoogd of verlaagd, en is de man onwillig dan legt de voogdijraad beslag op zyti loon. Langs zeer eenvoudigen weg wordt de baas of patroon genoodzaakt dit uit te keeren en den onwillige op zijn loon te korten. Worden beide ouders ontzet of ontheven van het ouderlijk gezag, dan kan de rechter de voogdij opdragen aan een stichting of instelling, die duurzame verzorging van minderjarigen ten doel heeft. Dit kan zijn in een ge sticht of in het huisgezin, maar de vereeniging treedt nu op als voogd. Om niet geheel en al het kind te vervreemden van de familie wordt uit een der naaste bloedverwanten de toe ziende voogd benoemd, die, evenals de voogdijraad, ten allen tijde toegang heeft tot de gestichten of gezinnen, waar dergelijke kinderen zijn. Zoo wordt het kind in de le dezer wetten beschermd tegen de kwade practgken zijner ouders en op den goeden weg gebracht. Slot volgt). Huitcnlatid- De toestand in Rusland. Te Bakoem zijn alle winkels, kan toren en scholen gesloten. Bij de ver nietiging van den spoorweg werden 27 personen gedood, waaronder de stations chef en vijf kozakken. In het dorp Nassakwirali greep de volksmilitie het door 120 kozakken begeleidde districtshoofd aan. De strijd duurde 17 uur. Honderd en vijf ko zakken, vier man der militie, het dis trictshoofd en een officier sneuvelden. De woedende kozakken staken de ge bouwen in de dorpen in brand. Over zee worden troepen naar het gebied van den opstand gebracht. Te Petersburg loopen geruchten, dat Finland zich onder Engelsch protecto raat zou willen stellen. Men merkt op, dat alle Engelsche correspondenten tegen Witte te velde „Ja," antwoordde Piet, en in zijn bekom mernis liet hij asioh verleiden tot iets, wat wel op een uitval geleek: „Het is een ellende," zuchtte hij en streek met de handen door zijn haar. Anna kwam haastig op hem toe en begon evenals hij de boot te bekijken. Zij schudde bedenkelijk het hoofd. „Ja, daar zal niet veel meer aan op te kalefateren zijn!" Zij was op eens heel ernstig geworden. Het speet haar klaarblijkelijk van de oude boot. Zij standen een oogenblik zwijgend naast elkander; hun blikken waren op de boot gevestigd. Toen zeide Anna: „Je zult je tegen het voorjaar wel een nieuwe moeten aanschaffen." Hij lachte zijn breeden lach. „Ja, dat zal wel moeten 1" Anna zag hem aaneen blos kleurde hare wangen. Het zou misschien niet onmogelijk zijn tegen billijke prijs een nieuwe te krijgen. Als je maar wilde. „Zoo," antwoordde Piet, met zijnonnoo- zelen lach. Anna zweeg een oogenblik. Toen zeide zij half ontwijkende; „Bij voorbeeld onze nieuwe vischschuit." En daarop vervolgde zij zeer haastig: „Want wat zal ik er mee doen, nu ik toch alleen ben? Ik red mij wel met den ouden en had er juist over gedacht den nieuwen maar van de hand te doen. Zou die je niet aanstaan?" eindigde zij met eenigzins beschroomden blik. Piet zag haastig tot haar op, hij kon nau welijks gelooven, dat zij het in ernst meende. „Maar hoe zou ik die kunnen koopen voer hij ten laatste uit. „Daar zou wel iets op te vinden zijn," antwoordde zij, knikte, zeide goeden dag en ging heen. Piet stond daar en staarde haar na. Neen, zij had maar geschertst. Akerström's nieuwe vischschuit! Het was de beste, die op het heele eiland te vinden was. Die was nauwelijks een jaar in ge bruik en zoo mooi en licht als eene plei- zierboot. En hoe lag zij daar op het water en met welk een vaart schoot zij vooruit! I Piet had haar vaak met bewonderende blik- ken nagekeken, want hij had een oog voor booten. „Neen, zij had maar geschertst! En al had zij dat niet, hij zou die boot toch nooit kunnen koopen. Toch had die gedachte wortel geschoten en hij kon er zich niet weder van bevrij den. Den volgenden Zondag, toen hij wist, dat Anna naar de kerk was, begaf hij zich naar haar erf en beschouwde de boot van alle kanten. Hij onderzocht haar ijzerwerk, het hout, elke naad; neen, er mankeerde niets aan. IJzersterk en puik zag zij er uit. Het kostte hem waarlijk moeite er van te scheiden. Zoo sloop hij met het verloop van den winter eiken Zondag naar de schuit. Hij had haar lief gekregen, hij kon aan niets anders denken, en peinsde er dag en nacht over, hoe hij het geld bijeen zou schrapen om haar te koopen. Want hij was nu overtuigd, dat Anna het ernstig gemeend had wat zou zij ook doen met twee booten nu zij toch maar alleen was. Eu misschien zou zij ze hem, terwille van hunne oude vriendschap, [wel voor weinig geld laten. trekken en alles doen om zijn taak te verzwaren. Telkens komen er meer bizonderhe- den in over de Jodenvervolgingen in Rusland. Al het reeds vermelde kun nen wij nog aanvullen met het vol gende: Cherson is, wat het Joodsche deel betreft, volkomen uitgeplunderd; twee dagen lang duurde het, terwijl militairen en politie toekeken. In Ga- diatsj is geen enkel huis blij ven staan. Golta en Olsiopel in Podolië zijn leeg geroofd en platgebrand. Het dorp Kri- oekof bij Krementsjoeg is verwoest. De hospitalen in laatstgenoemde plaats lig gen vol gewonden. Sarasj is uitgeplun- derp; 100 huizen zijn verbrand; men telt 57 dooden en 244 gewonden. Te Jekaterinoslaf is men nog aan den gang. Briansk uitgeplunderd; evenzoo Remny; er zijn daar zes dooden en twintig ge wonden gevallen. In Krolesiste zijn 168 winkels en huizen vernield, in Ka zan de synagoge en talrijke winkels. Overal heeft men geconstateerd, dat niet revolutionaire betoogingen der Jo den, maar ophitsing van het gepeupel door hen, die de vrijheidsbeweging in bloed willen smoren, de schuld van de afschuwelijke uitspattingen draagt. De Standard verneemt uit Odessa: Volgens betrouwbare schattingen is het aantal joden, dat alleen in zuidelijk Rus land vermoord is, 15.000; verder zijn er 100,000 gewond, van wie velen wel voor altijd verminkt zullen blijven. De kapiteins van stoombooten op den Dnjestr te Akkerman en elders hebben vele joden gered, die in het water waren gesprongen, om aan hun vervolgers te ontkomen. Velen verdronken. Andere achtervolgers hadden het ge munt op de derde-klas-rijtuigen van den Zuidwester-spoorweg, nadat zij verno men hadden dat de chefs daar alle joden in stopten, onverschillig welke de klas van hun spoorkaartjes was. Het grauw sleepte de joden uit de rijtuigen en bracht ze om. Uit Londen wordt dd. 8 dezer gemeld Zangwill heeft heden aan iemand die hem kwam interviewen gezegd, dat de slachting der Joden in Rusland de gruwelen van den Bartholomeusnacht overtreffen. De groote volksvergadering, die a.s. Dinsdag in Oost-Londen zal worden gehouden, zal tegen die slach ting protesteeren, maar protesten baten al evenmin als het door rijke menschen- vrienden bijeen te brengen geld. De lang voorspelde gebeurtenissen wijzen, volgens Zangwill, thans den weg tot het eenige redmiddelde Russische Joden moeten zoo spoedig mogelijk uit het land trekken naar een nieuw Israël, dat door Zangwill's territorialen bond gesticht zal worden. De Russische joden moeten buiten hun land een nieuw vaderland vinden. Zangwill voegde er aan toe, dat tal- Hij spaarde en schraapte den geheelen winter, ontzegde zich bijna het allernoodig- ste en werkte als een slaaf, ver in den nacht zat hij nog zijn netten te boeten. Toen de lente kwam, was het hem gelukt dertig kronen bijeen te schrapen, maar daarvoor, dacht hij, zou hij de boot wél niet krijgen de laagste prijs waarop hij hoopte, zou wel veertig kronen moeten zijn. Toen zag hij op zekeren dag, dat de boot te water werd gelaten en nu bekroop hem een ontzettende angst, dat men hem de boot voor den neus zou wegkapen. Toen vatte hij zijn besluit. In een der laatste da gen- van April trok hij zijn beste kleeren aan, waschte en kamde zich zoo goed, alsof hij uit vrijen zou gaan en begaf zich op weg naar Anna's erf. Zij stond in de keuken, toen hjj kwam. Zij zag hem iet of wat verwonderd aan, bloosde, droogde haar hand af en reikte hem die. „Het is lang geleden sinds wij elkaar zagen," zeide zij. Het klonk als een ver wijt, en toch was het alsof zij hun gesprek van laatst over de boot weer ongedaan wilde maken. Piet wist niet, wat hij zeggen zou. Hij was bleek van aandoening. Eindelijk stot terde hij, dat hij wel eens eens woordje met haar wilde praten. Zij bloosde opnieuw, beproefde te schertsen, maar het lukte niet heel erg. Daarom bood zij hem aan om binnen verder te praten. Hij nam plaats, wreef met zijn handen over de knieën en zag haar aan met zulk een bekommerde uitdrukking, dat zij on willekeurig in lachen uitbarstte. (Slêt volgt.) llEHWSBIiAD Naar het Zweedsch.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1905 | | pagina 1