liike Israëlieten, die vroeger tegen den rritorialen Jodenbond gekant waren, ans toegetreden zijn. De Jewish Chronicle meldt, dat 20.000 pond sterling Woensdag telegrafisch van Londen naar Petersburg zijn over gemaakt, ter ondersteuning van de Joodsche slachtoffers. De helft werd door Rothschild de wederhelft door Jacob Schiff geschonken. l*laatsel|jk üieuws. HEUSDEN, 11 November. Geheel onverwacht werd Donderdagmid dag ons stedeke in rep en roer gebracht. Met een drietal automobielen waren dertien heeren, in fraaie kleederdracht uit de 1 e eeuw, de stad genaderd en waren voor de poort afgestapt. Ze wandelden nu bedaard de stad binnen, getooid met hoeden met veeren, satijnen rokken en dito korte broe ken en zijden kousen, allen met een degen op zijde. Ze stelden voor den Heusdenschen gemeenteraad uit 1651, zooals die alstoen (volgens Oudenhoven, Gesch. v. Heusden) ook werkelijk was samengesteld. Ze zetteden koers naar het gemeentehuis, beklommen de trappen van het bordes en plechtig en langzaam las een hunner het manifest voor, dat inmiddels met honderden onder de menigte was rondgestrooid. Het was sierlij k gedrukt in 2 kleuren, op oud-hollandsch papier, daartoe speciaal geschept, met het wapen van Teisterbant en het jaartal 1509. De inhoud was als volgt: GEMERCKT den giftebrief in date 1356 van hertoghinne Johanna van Brabant dewelcke vorstinne aen de Oude schut ten van den voetboogh van Sint-Joris den Rijsweirdt gheheeten Vuskensweert gegheven heeft om te ghebruycken ende te besitten tot ewelicken daghen; ende de renovatie van desen bij hertoghe Willem van Beyeren bij brieven in date 1357 Gehoort ende gelesen de baldaet aen dese goede Stadt tot achterdeel van haer eer en goeden naem voltrocken door de teghenwoordige schutten van den voet boogh van Sint-Joris spijts alle hunne eeden „dat sij den Heer ende der Stadt goet en getrouw wesen sullen ende alles te doen dat goede geswore schutters schuldich sijn te doen"; Gehoort den toelegh, dat thands oock de leste sinnebeelden van Heusden's glo rie staen verkocht te worden; als pen ninghen, paluren ende oirkonden; Ooverweghende, dat alsdan van het aloude gilt, dat soo menighwaerf hals en haave, jaa den lesten snik aedems veyl had voor de vrijheyt dezer Stadt, niets meer ooverigh en sal sijn: Soo is het, dat Wij, bloedend van her ten oover sulcken onrecht, bij ghemenen rade beslooten hebben een voorbeeldigh exempel te stellen aen opgedachte baet- soeckers, die so lichtveyrdelyck den schop aen alle hercomsten gheven. Sulx Wij bij desen het bewint van Wet en Waapenen weeder ooverneemen ende ten alleriersten ordineereny dat op- gedachte schatten en versierzelen van het gilt sullen blijven tot dese goede Stadt; biddende wij elcken getrouwen burgher met ons alles te wercke te stellen opdat verder euvel niet en geschiede. Verder was onder de menigte verspreid een briefje van den volgenden inhoud: Na het voorlezen van het manifest be gaven de heeren zich op het stadhuis, vragende naar den burgemeester, en, deze aldaar niet vindende, trokken ze, omstuwd doör een groote menigte, naar de woning tan den burgemeester, die daarna met de heeren naar het gemeentehuis toog. Wat aldaar verhandeld is, weten we niet. Behalve de gecostumeerde heeren, werd niemand binnengelaten. Na aldaar een half uur vertoefd te hebben, begaven allen zich naar het hotel „Concordia", alwaar ze lunch ten, om verder, onder gejuich van het pu bliek, in auto's den weg te vervolgen. Wie waren de bezoekers, die zoozeer voor de rechten van Heusden opkwamen? Naar wij vernamen, waren het allen h.h. studenten van het laatste studiejaar te Leiden. Het wu een aardige studentengrap, waar van ze zeker veel succes hebben gehad. Een groot gedeelte van de Heusdenaren was dan ook bepaald in de war en begreep er niets van. Taat ons hopen, dat, wat we gezien heb ben, een voorlooper mag zijn van de wer kelijkheid en in een niet te lang tijdsverloop alles weder tot Heusden terugkeert. Alleen hierdoor kunnen de opgewonden gemoede ren tot rust gebracht worden. In de „Prot. N.-Brab." lezen we nog het navolgende, dat we ook gaarne overnemen Donderdag 9 November. Heden viel onze grijze veste de eer te beurt, een bezoek te ontvangen van een aantal vertegenwoordi gers der Vroedschap van Heusden uit den jare 1651. Zich schikkende naar de zeden en gebruiken der twintigste eeuw, waren zij van uit Leiden per automobiel naar hier gekomen en trokken door hunne sier lijke zeventiende eeuwsche costumen de aandacht der goede Heusdenaren, die aan vankelijk aan niets anders dan een stu dentengrap dachten. Doch spoedig bleek uit de verspreide bulletins of te wel or donnantiën, dat aan dit bezoek een meer ernstige gedachte ten grondslag ligt, een protest n.l. tegen de vervreemding der eigendommen van de Oude Schutters van Sint Joris. Na een bezoek aan het Stadhuis, waar een der leden van de Deputatie van de puie voorlezing deed van bedoelde or donnantie, werd een optocht georganiseerd naar de woning van den Burgemeester waarschijnlijk om dezen als Oud-Schutter met het doel van deze demonstratie in kennis te stellen. Na eenig wachten ver scheen Z.E.A. en, daar een ernstige quaestie moeielijk op de stoep kon worden bespro ken, werd de Deputatie door hem naar 't Raadhuis geleid, waar, naar wij meenen te weten, de verzekering werd gegeven, dat de opbrengst der goederen in Heusden zou blijven. Hoewel deze toezegging voor velerlei uitlegging vatbaar is, zoo blijven wij hopen, dat de goede wil der Oud-Schutters, dien wij niet in twijfel trekken, een oplossing zal weten te vinden, waardoor de opge wonden gemoederen weder tot rust komen. De „N. R. Ct." schrijft hierover: Gisteren is een keurbende uit het Leid- sche Studenten-corps opgetrokken naar Heusden om met klem van redenen te ge tuigen tegen het onrecht, door de laatst overgebleven schutten van den voetboogh van Sint Joris daar gepleegd, die den Reis- weird Vuskensweert ten eigen bate verkocht hebben, en thans ook de laatste zinnebeelden van Heusden's glorie. Zij stelden voor de stadsregeering uit 1651, waren allen in oud costuum, en in drie automobielen kwamen zij het oude stadje onverwacht binnengereden. De bur gerij, die zeer verbitterd bleek over de „baldaet" aan hun stad voltrokken door de vijf laatste schutten, ontving de fiere man nen der wrake met groote dankbaarheid. En dezen lieten bij honderden een pro clamatie ronddeelen, die ook tweemaal ach tereen werd afgekondigd van de pui van het eerwaardig raadhuis. Daarin verklaren drossaert, burghemeesteren en schepenen uit 1651, „bloedend van herten oover sulcken onrecht", een voorbeeldig exempel te zullen stellen aan „opgedachte baetsoeckers", (wier hoofdman Heusden's huidige burgemeester, de heer Honcoop is), „en dus het bewint van wet en waapenen weeder oover te nee- men ende ten alleriersten te ordineeren, dat opgedachte schatten en versierselen van het gild sullen blij ven tot dese goede stadt biddende zij eiken getrouwen burgher met hen alles te wercke te stellen, opdat verder euvel niet en geschiede." En de ontstemde bevolking, voor het gemeentehuis samengestroomd, legde daar juichende belofte van af. Toen ging het, in plechtigen ommegang, gevolgd door het joelende volk, naar het woonhuis van den burgemeester, den heer Honcoop. Doch op herhaalde aanmaningen bleef de deur gesloten, tot eindelijk de heer Honcoop zelf kwam open doen. De groep van stadsregeerderen toonde nu een tele gram, waarin deze schut van St. Joris hun toezegde, dat hij hen te één uur heden zou ontvangen. Telegrafisch had namelijk een tusschenpersoon uit Den Haag den burgemeester een onderhoud aangevraagd voor eenige belangstellenden in kunst en oudheden, over den mogelijken aankoop van de zilveren gilde-stukken. Een oogenblik stond de heer Honcoop in beraad. Ten slotte stemde hij toe in een samenspraak met de heeren, niet in zijn woning echter, doch in het raadhuis. En hij zelf giDg hen voor en de volksdrom volgde joelende. Bij het onderhoud in de raadzaal sprak de oude stadsregeering in eerlijk rond Hol- landsch haar grieven uit, fier en onomwon den, en de burgemeester-schut tirachtte veel tot rechtvaardiging aan te voeren, dat dan weer snedig werd weerlegd. Maar toch bleek, dat de sinnebeelden van Heusden's glorie nog niet noodzakelijk verloren behoeven te zijn voor de stad. Wel waren zij reeds verkocht bij Frederik Muller, te Amsterdam, maar ten leste hadden de schutten ze toch weer teruggekocht voor drieduizend gulden en nu komt morgen jhr. Van Riemsdijk confereeren over de nadere bestemming, die er aan dient gegeven. Drossaert, bur ghemeesteren en schepenen drongen aan op het behoud ervan voor de stad, terwijl de heer Honcoop meer gezind scheen om ze dan per slot maar aan te bieden aan het museurp van het Oudheidkundig ge nootschap voor kunsten en wetenschappen in Den Bosch. In elk geval zal de kruistocht der oude stadsregeering, om de moderne „baet- soeckers" te herinneren aan recht en piëteit, niet vergeefsch zijn geweest, getuige de sym pathie, waarmee de burgerij haar ontving. Door Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant zijn voorbereidingen gemaakt tot eene algemeene herziening der jaarwedden van de gemeente-secretarissen. Vele landbouwers uit het Land van Altena wendden zich gisteren ook tot de Tweede Kamer met verzoek de paarden belasting na 30 April 1906 niet te bestendi gen. Wij vestigen de aa»dacht op het con cert, dak de heer W. van Heusden a.a. Woensdag hoopt te geven op de zaal „Con cordia" bij den heer K. v. d. Berg. Omtrent de zangeres, mej. Cora Colb, kunnen wij mededeelen, dat ze met groot succes zong op een concert in het Kurhaus te Scheveningen, en van een dankbaar pu bliek bouquetten ontving en herhaaldelijk werd teruggeroepen. De h.h. Van Heusden, Hij mans en Van den Berg zijn ons reeds van vroegere concerten bekend. Dat de St. Joris-briefkaarten hier zeer in den geest vallen, blijkt genoegzaam uit het feit, dat den eersten dag meer dan duizend stuks zijn verkocht. Ook van buiten af komen geregeld bestellingen in. De brievenbode van Herpt op Heus den, G. de Weerd, is in gelijke betrekking overgeplaatst naar Maurik. Zooeven werd ons een kolossale knolraap getoond, wegende niet minder dan 15 pond, door den landbouwer Stoffels al hier geteeld op de z.g. „Werken" onder Heusden. WERKENDAM. Donderdag 1.1. verga derde de Raad dezer gemeente. Aangeboden werd de begrooting voor het dienstjaar 1906, waarna met algemeene stem men afwijzend werd beschikt op het ver zoek der onderwijzers om verhooging van salaris, ten einde daaruit te kunnen be strijden de meerdere pensioenskosten, die de nieuwe pensioenwet heeft in 't leven geroepen, voor hen, die nu reeds aan de bepalingen dier wet zich willen onderwer pen. Eveneens werd afwijzend beschikt op een verzoek der Gorinchemsche Ambachts school tot bijdrage in de kosten van het onderwijs aan die inrichting gegeven, wijl van deze gemeente, voor zoover bekend, slechts 1 leerling van die lessen, aan ge noemde school gegeven, gebruik maakt. Aan de heeren Mussert, Albers en Van Breugel kon geen ontheffing verleend wor den van art. 22 der Woningverordening, evenmin als aan Mejuffrouw Ligmond, zoo lang ze niet aantoonen, dat ze voldoende, goed werk- en drinkwater ten allen tijde in voorraad hebben, terwijl de weinigen, die nog niet aan de waterleiding zijn aange sloten voor de laatste maal zullen gewaar schuwd worden, waarna, bij niet voldoen aan art. 22 der Woningverordening tot vervolging zal worden overgegaan. De heer De Waard meende, men kon in den Biesbosch, zonder schade voor de ge meente, wel een onderwijzer meer aanstel len, doch de overige leden konden dat niet beamen, wijl het Rijk wel met de eene hand volgens de nieuwe wet geeft, doch het weer inhoudt van de bijdrage, verschuldigd vol gens de wet van de finantieele verhouding van het Rijk en de gemeente. Voorloopig dus geen onderwijzer meer. Besloten werd de volgende veegadering de uren aan te wijzen, waarop de herber gen des Zondags gesloten zullen moeten wezen; waarna de heer Van Everdingen informeerde of B. en W. reeds iemand had den benoemd om de melk te onderzoeken, wat ontkennend werd beantwoord, doch beloofd werd tevens daarin spoedig te zul len voorzien. Nadat verder besloten was de lantaarns ook te doen branden bij pikdonkere lichte maan en het salaris van den gemeente veldwachter De Ruit met f 25,was ver hoogd en de toelage der Rijksveldwachters met f 5,waren alle zaken afgedaan en sloot de voorzitter de vergadering. J.l. Donderdag werd van de nieuwe haven aan de suikerfabriek alhier, voor het eerst gebruik gemaakt. MEEUWEN. Met genoegen vernemen we dat de directie van de Zuider Stoom tramweg Mij., gevestigd te Breda, zich tot Z.Exc. den Minister van Waterstaat heeft gewend met een request, waarin zij te kennen geven den werkkring dier Maat schappij te willen uitbreiden, door het aanleggen en exploiteeren van twee nieuwe lijnen. De eerste dezer lijnen zou dan loo- pen van Geertruidenberg over het Keizers- veer, Dussen, Almkerk, het Sleeuwijksche veer en Sleeuwijk naar Werkendam met een zijtak van Dussen over Meeuwen, Eethen en Genderen naar Heusden. De tweede lijn, uitgaande van Breda, zou ten doel hebben, om Terheiae, Wagenberg en Hooge en Lage Zwaluwe te verbinden met eerstgenoemde gemeente. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier door Ds. M. Lin- denborn te Babyloniënbroek. In verband met het afbranden van den watermolen in den polder „de West- Henmeng" alhier, zal op Donderdag den 16 dezer eene vergadering van stemgerech tigde ingelanden gehouden worden tot het bespreken van de vraag wat in dezen dient gedaan te worden. VEEN. Tot gemeente-veldwachter al hier is benoemd de heer L. Deurlo te Zundert. AALST. Ingaande 1 Juli j.l. wordt aan den Brievengaarder Schaap, alhier, toege kend voor het beschikbaar stellen van een kantoorlokaal f 50 per jaar. WIJK. Met ingang van 10 November is onze dorpsgenoot C. v. d. Steenhoven benoemd tot agent van politie te Middel burg. AALBURG. Vrij dagmiddag had de land bouwer A. v. Wijk het ongeluk achterover vau zijn kar te vallen, waarbij hij het be wustzijn verloor, en een wonde aan het achterhoofd bekwam; direct moest genees kundige hulp worden ingeroepen. Terwijl B. S„ voerman alhier, het paard voor den wagen spande, had hij het ongeluk met zijn duim bekneld te ra ken, toen het paard vooruit ging, met het noodlottig gevolg, dat het voorste lid van zijn duim werd afgenepen. Onder hevige pijnen werd hij door Dokter Schmitz uit Veen verbonden. SLEEUWIJK. Predikbeurten op Zondag a.g. Ned. Herv. kerk, (voor- en namiddag) Ds. Visch. Door het bestuur van het water schap de polder van Sleeuwijk worden pogingen aangewend om in vereeniging met den Nieuwen Ban eene watermachine te doen bouwen. WOUDRICHEM, 8 Nov. Gisteravond is alhier na eene kortstondige ongesteldheid overleden de heer H. Hello, secretaris dezer gemeente. Hendrikus Hello werd den 14en Juni 1839 alhier geboren en in 1876 benoemd tot secretaris dezer gemeente, in welke be trekking hij veel\achting verwierf. Vele jaren was hij diaken der Ned. Herv. kerk en de laatste jaren presidert-kerkvoogd. De heer Hello was een man met een warm hart, die steeds bereid was voor de belangen van een ander op te komen. Zijn verscheiden wordt dan ook door velen met leedwezen betreurd. Met den heer Hello is een zeer gezien en achtenswaardig ingezeten heengegaan. DRUNEN, 7 Nov. Naar wij vernemen is Zondagnacht alhier een geval van brand stichting voorgekomen. De vermoedelijke dader is in arrest gesteld. BESOIJEN. Maandag had de aanbeste ding plaats voor het aanleggen van een nieuwe begraafplaats voor de Herv. gemeente alhier, achter den tuin der pastorie. Er is ingeschreven als volgt H. C. van der Meijs, Besoijen, f 1570; P. van Huiten, Waalwijk, f1750; Jac. van den Elshout, Made, f 1490; Adr. van den Broek Wzn., Waalwijk, f 1715; Th. Blij- lever Nzn., Made, f 1720; C. van Dongen, Besoijen, f 1590; Ant. Treffens, Waalwijk f 1850; Chr. Klerkx, Besoijen, 1888. HEDEL. Op de gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 1100 paarden en veulens. De prijs der l|-jarige was van f 175 tot f 250; der veulens van f 100 tot f 170. DRONGELEN. Het kind van W. W. dat dezer dagen zulke vreeselijke brandwonden bekwam, is aan de gevolgen daarvan over leden. ROSSUM, 8 Nov. Bij het naar de weide gaan kwam de melkmeid van mej. de wed. K. te St. Andries Maandagmorgen in de schemering een heer per fiets tegen, die de Hedelsche markt ging bezoeken, en vond verder op haren weg een dik gevulde portefeuille, die zij opraapte. Eenige oogen- blikken later is die heer teruggekeerd, en haar genaderd, vraagt hij, of zij ook iets heeft gevonden. De eerlijke meid stelt hem zijn verloren schat ter hand en ziet haar oprecht flink beloond, zoo zou men denken, maar neen, ze wordt door mijnheer bedankt. Minder kon het toch al niet. ZALTBOMMEL. Op de gehouden najaars veemarkt waren aangevoerd248 runderen, 40 kalveren en 140 biggen. De handel was willig; er werd besteed voor: kalfvaarzen f 160 üf 180, vare koeien f 120 a f 140, 2-jarige ossen en vaarzen f 85 £l f 130, hokkelingen f 70 f 110, graskalveren f 25 a f 60, biggen f 6.50 èf 11. Woensdagmorgen brak door onbe kende oorzaak brand uit in de woning van W. v. Ackooy te Waardenburg. Eer hulp kwam opdagen, stond het geheele gebouw reeds in lichte laaie. Met groote moeite werd een hit geredeen rund, eenige geiten, een 20-tal kippen, een varken, de woning met den inboedel, alsmede een hooimijt werden een prooi der vlammen. De man, die door noeste vlijt en groote zuinigheid, zoo langzamerhand in het bezit van ge noemde goederen en woning was gekomen, werd in een enkel uur tijds, thans bejaard, tot den bedelstaf gebracht! Niets toch was verzekerd Terwijl de heer L. uit Opijnen Woens dagmiddag een begrafenis te Waardenburg bijwoonde, kwam het bericht, dat zijn 2- jarig zoontje in een sloot achter de woning was verdronken. BIESBOSCH. Met de verschillende vis- scherijen was het deze week middelmatig. Op de rivier den Amer werd al veel hou- ting gevangen, zalm is er nog weinig. Kantongerecht Heusden. Uitspraak van 9 November 1905. Openb. dronkenschapP. C. v. O. en B. K. te Dussen, C. V. te Woudrichem en M. v. d. S. te Werkendam, ieder 3 d.; A. v. d. B. te Woudrichem, f 4 subs. 3 d.; B. B. te Dewerken, f 15 subs. 3 d. StrooperijB. H. te Geertruidenberg, f 10 subs. 10 d. en D. v. W. te Wijk, f 5 subs. 5 d. StraatschenderijW. A. v. B. te Wer- kendam, f 2 subs. 2 d.; T. A. R. te Dewerken, f 6 subs. 2d.; T. v. D. te W ukendam, f 5 subs. 2 d.; Th. v. C. te Werkendam, f 10 subs. 3 d.; W. S. te Dewerken, f 3 subs. 2 d. Visscherij-overtredingJ. C. S. te Well, f 2 subs. 2 d.; A. 1). D. te Andel, f 4 subs. 2 d.; B. H. te Geertruidenberg, f 8 en f 5 subs. 2 X 2 d. H. v. H. te Werkendam, op den openb. weg een persoon naroepen, 4 d. Rijwiel zonder licht: M. D. te Wer kendam, f 3 subs. 1 d.; A. Th. v. B. te Makkinga en J. D. te Almkerk, bei den f 2 subs. 1 d. H. v. M. te Elshout, in de kom eener gemeente op de hondenkar blijven zit ten, f 3 subs. 1 d. Hond zonder muilkorf: A. v. A. te Andel en B. v. L. te Wijk, beiden f 1 subs. 1 d. J. v. H. te Elshout, op den openb. weg een wapen bij zich hebben, f 10 subs. 10 d. J. G. te Dewerken, leerplichtwet, 2X^8 subs. 2 X 3 d. J. V. te Dussen, in staat van dron kenschap de orde verstoren, 5 d. A. F. v. O. te Werkendam, buren gerucht, vrijgesproken. Biirserlüke Stand. Werkendam, van 3 tot 10 Not. Geboren: Cornelis Wouter, z. v. C. W. van den Heuvel en A. C. Potters. Itinnenland. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint dd. 10 dezer: In Soppeug drie stellingen ontdekt, bezet door 800 geweerdragende, waar van 80 beaumonts. Slechts een geno men door kleine colonne, ten koste van 3 gewonden. Toen geretireerd. De Red. teekent hierbij aan: De inhoud van dit telegram schijnt zeer ernstig. Wij herinneren er aan, dat Soppeng aanvankelijk hulp aanbood tot opsporing van den vorst van Boni. Later was de houding onvriendelijk; daarom werd in het begin van October tegen Soppeng opgerukt. Deze expeditie ontmoette geen verzetde radja teekende dadelijk de Atjeh-verklaring. Reeds was er sprake van ontbinding der expe ditie een gedeelte der cavalerie keerde naar Java terug, Het telegram wijst op slechten spion- nendienst door weinige medewerking der bevolking. Anders zou een sterke bezetting van drie stellingen met ge- weerdragenden, zonder dat wij daarvan kennis droegen, onmogelijk geweest zijn. De in het telegram bedoelde kleine colonne is vermoedelijk afkomstig van Singkang in Wadjo, waar kapitein Kooy commandant en civiel gezagheb ber ishet ligt dicht bij de grens van Soppeng. Uit het bericht schijnt te moeten worden opgemaakt, dat het colonnetje bij verrassing op de stellingen gestoo- ten is, en een er van genomen heeft, zonder te weten, dat er nog meer aan wezig waren. Door te zwakke sterkte onmachtig om alle in te nemen, zal de colonne daarom met de drie gewon den geretourneerd zijn. Een hernieuwd optreden tegen Sop peng is nu noodzakelijk geworden. De waarschuwing van deskundigen tegen optimisme was blijkbaar gegrond. Dinsdagavond heeft te Arnhem een moordaanslag plaats gehad. De vermoe delijke dader C. Brunbeek, 24 jaar, tim merman, wonende op Plattenburg te Arnhem, had reeds ruim een jaar ver keering met de 21-jarige Helena M. De ouders waren echter niets op de verkeering gesteld, zelden kwam B. dan ook bij de ouders van zijn meisje aan huis. Vrijdagavond jl. nu heeft er tusschen B. en zijn meisje een woordenwisseling glaats gehad, die tengevolge had, dat Maandagavond Helena M. den jongen man afschreef. Hierover' schijnt B. zoo zeer gebelgd te zijn, dat hij, althans volgens zijn zeggen, naar Amerika wilde vertrekken. Het meisje had Dinsdag juist een vrijen avond en werd door een harer zusters afgehaald. Beiden waren op weg naar de ouderlijke woning aan don Kla- rendalschen weg, toen op den Kleinen Oord B. achter haar aankwam. Hij wend de zich tot zijn meisje en deelde haar mede, dat hij voornemens was nog denzelfden avond met den trein te ver trekken ten einde naar Amerika te gaan. De zusters bleven B. vergezellen en zouden hem naar den trein brengen die halftien vertrok. Daar het nog te vroeg was werd een omweg gemaakt. Onderweg heeft geen twist plaats gehad. Even voorbij café Wielerrust (het was toen kwart over negen) vroeg B. even zijn meisje alleen te mogen spreken. Zij stond dit toe, op voor waarde, dat het niet te lang zou duren. Beiden gingen ter zijde van den straat weg, terwijl de zuster op korien afstand wachtte. Plotseling heeft hij daarop een revolver te voorschijn gehaald en daar mede op zeer korten afstand een schot gelost, dat het meisje in de borst trof. Dadelijk liep Helena M. weg, roepende dat men haar had geschoten. Daarop volgde een tweede schot van den ver dachte, dat haar in de rug verwondde. Brunbeek maakte zich toen haastig uit de voeten. Vergezeld door haar zuster, die da delijk was toegeschoten, kon de gewon de nog loopen tot het huis van den heer Veen aan den Amsterdamschen weg, waar zij werd opgenomen om ver volgens in zorgwekkenden toestand naar het Diaconessenhuis te worden over gebracht. Een later bericht meldt: De dader heeft volledig bekend; het was zijn plan geweest na het meisje vermoord te heb ben ook zichzelf te dooden. Een vriend echter, die in de nabijheid had staan wachten, had hem tot andere gedach ten gebracht en den revolver afgenomen. Daarop is hij gaan ronddwalen totdat hij te Velp, als wezenloos achter een boom staande, werd gearresteerd. Het meisje werd in het diaconnessenhuis door den officier van justitie gehoord, zij verklaarde o.a. dat B. haar een pakje had gegeven als aandenken. Toen zij van elkaar zouden gaan had hij ge zegd 't Is toch maar beter dat we alle bei sterven. Het pakje dat nog in haar mantelzak was, bleek drie revolverpa tronen te bevatten. Het St. Joris-Gilde te Heusden. Aen de lieve burghers der goede stede van HEUSDEN. Lieve Erentfeste\ Jacob van Wassenaer, Heere van Opdam enz., Gouverneur, Drossaert der Stadt, Landen ende Forten van Heusden mits gaders de Forten op de Mase. Burghemeesteren. Sebastiaen Beelaerts Geraerts., Eerste ende regerende Burghemeester. Pi etter Govertsz Fockert. Johannes Kerckwyck. Schepenen. Joan Beelaerts Geraertsz., President. Adriaen Danielse van Berlecum. Huybert Walewyns. Andries Boxtel. Thomas Janssen de Ruyter. Willem Francken Loockermans. Laurens Adriaense van Aelburgh. Mr. Adriaen van Haeren., Secretarius. Signde de Stadtsregering van den jare 1651. Aan den Raad der Gemeente Heusden. Wij ondergeteekenden, laatst overge bleven leden van het Gilde der Oude- Schutters van St. Joris, bieden bij dezen der Gemeente Heusden aan ten geschenke, alle de nu nog overgebleven eigendom men van het voornoemde Gilde onder uitdrukkelijk beding, dat dezelve niet zullen mogen worden vervreemd of ver kocht en, als in 1814 „een deel der zui vere inkomsten wordt afgezonderd om behoeftige natuurgenooten te ondersteu nen door uitdeeling van brood en brand stoffen in het barre winterseizoen"; als mede „om stedelijke rampen en lasten te helpen dragen". Gedaan den 8en Nov. 1905 te Heusden. Overt.edeS: Johannes Nicolaas van der Steenhoven, 7 m.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1905 | | pagina 2