toiilor Verlinden, In de Kleine Winst 0. B0UM4N, Heugden, onsultatie voor Ooglijders, 8. S. ROOS, ill u Üijwielliaüdel Handel in alle soorten Kruideniersware: Ontraip een pote sorteerii fijne IlillllfS- AindcriüL <le;i Nonveantés voor het Winterseizoen. 's-HERTOGENBOSOH. 93 Weste Wagenstraat 93 BREUKBANDEN, i Rott. Oementsteenfabriek, i Uitgever L. J. YEERMAN te Beusdeo. TWFEDE BLAD ZATERDAG i! NOV. 1905. A. P ASICH ^ËL, Aalburg, HOTTERD \.VL Firma SOESMAN, voorheen VAN WANING Go., 1 Pullen, Kolken, Hi olbuizen, BUITENLAND. Volgens een telegram van de Secoio uit Buenos Aires is het garnizoen van Santa Cruz, aan den ingang der baai Rio, in opstand gekomen. De beweging schijnt sedert eenigen tijd voorbereid te zijn, in overleg met revolutionairen. In het fort heeft een verwoed gevecht plaats gehad, waarbij 3 officieren en 60 soldaten den dood gevonden hebben. De vloot houdt het fort ingesloten. Het eskader omsingelde het fort om te beletten dat de leeilingen van de militaire school, die ook in opstand zijn, zich bij de andere rebellen aan sloten en niet het fort binnendrongen. De Daily Telqgraph verneemt uit TokioEen millioen bewoners van drie prefecturen lijden gebrek, als gevolg van de mislukking van den rijstoogst en zijdeteelt. Het Johannesburgsche mijnwerkers- verbond zal den lOden December ver gaderen, ten einde het staken van den aanvoer van koelies en de terugzen ding van de aanwezige Chineezen naar hun land te eischen. De werklieden van de werkplaatsen der marine te Lorieut hebben besloten tot een algemeene slaking. Hoogstwaar schijnlijk zal dit het sein zijn voor de werklieden der marinewerkplaatsen van alle Fransche havens om het werk neer te leggen. Het voorstel van Rusland en Oos tenrijk Hongarije om een vlootbetoo- ging tegen Turkije te houden heeft thans de instemming van alle groote mogendheden erlangd. Ook Duitschland doet mee. De vereenigde eskaders, te zamen ongeveer 15 schepen, komen de zer dagen in een Turksche haven, die vooralsnog geheim wordt gehouden, bij een. Dan volgt er nogmaals een ern stig woord van alle gezanten aan den Grooten Heer. En blijft deze dan nog doof voor de eischen der mogendheden dan volgt de blokkade van eenige Turk sche havens, mogelijk ook van de Dar- danellen. Zoover wil, naar men weet Abdoel Hamid het waarschijnlijk juist laten komen voor zijn prestige tegen over de geloovigen. Uit Weenen wordt gemeld: De be weging onder de spoorwegbeambten, om zich lijdelijk te verzetten, neemt toe en strekt zich ook uit over Bohemen, waar door verwarring in den dienst ontstaat. De koning van Zweden heeft beslo ten dat Zweden in officieele relaties met Noorwegen zal treden. Uit Belgrado wordt gemeld, dat alle officieren op zes na, betrokken geweest zijnde bij de samenzwering tegen ko ning Alexander, in 1903, tengevolge waarvan deze met zijn gemalin het le ven liet, besloten hebben ontslag uit den militairen dienst te nemen. De toestand in Rusland. Donderdag werd uit Kroonstad ge seind Er is hier oproer onder de troe pen uitgebroken, die de bevolking be- rooven en doodschieten. Er heerscht een algemeene paniek. De inwoners vluch ten uit de stad. Een wanhopig gevecht is aan den gang tusschen twee partijen matrozen en soldaten. De oorlogssche pen hebben order gekregen buiten de haven te ankeren. Volgens andere berichten zouden de matrozen van de Oostzeevloot in op stand gekomen zijn, hunne officieren overmand en velen hunner gedood heb ben. Daarna zouden de opstandelingen aan land gegaan zijn en talrijke open bare gebouwen en magazijnen, vooral drankwinkels, geplunderd hebben. Na derhand zou een woedend gevecht tus schen de troepen en oproerlingen ge leverd zijn, dat den geheelen nacht heeft geduurd. De oproerlingen zouden een groot aantal gebouwen, waaronder de marineclub, in brand gestoken heb ben. Er zouden vele personen gedood en gewond zijn. Verder zouden volgens die telegrammen de opstandelingen goed bewapend zijn en zelfs in het bezit zijn van mitrailleurs. Een aantal lansiers is van Peterhof afgezonden, maar de eerste lansiers, die aan wal kwamen, werden aan de ba jonet geregen. De overblij venden voeg den zich bij de oproerlingen. Bij de onafzienbare moeilijkheden, waarmede de Russische regeering te kampen heeft, komt ook nog het vraag stuk van den terugkeer der troepen uit Mantsjoerije. Aan alle manschappen worden nu vóór de terugreis naar Rusland voor alle zekerheid hun wapenen een uni formen afgenomen. Reusachtige hoe veelheden burgerkleeren verzendt de Russische regeering in verband daar mee dagelijks naat het Verre Oosten. Berlijn is de groot? leveranciervol gens het blad „Deutsche Confection" zijn er firma's die wekelijks verschei den duizend marken alleen aan porto voor de pakken betalen. Alle zendingen zijn geadresseerd aan de Mantsjoersche filialen van de Russisch-Chineesche bank. Het Petersburgsche Telegraafagent- schap bevestigt het bericht, datTrepof van zijn ambten is ontheven en tot commandant van het paleis is benoemd, en dat grootvorst Nikolaas Nikolajewitsj in de plaats van grootvorst Wladimir benoemd is tot opperbevelhebber van de keizerlijke gardetroepen en van de troepen in het militaire district Pe te rsbnrg. De Tel. schrijft: Uit de telegrammen van onzen medewerker blijkt, dat thans ook te Bakoe de contra-revolutie haar heilloos werk begonnen is. Welke ge volgen dit in deze stad hebben zal, is niet moeilijk te voorspellen. De moord en brandtooneeleu der vorige maanden zullen er slechts kinderspel bij zijn. Verschrikkelijke verhalen komen tot ons. Van zieken en ouden van dagen, die uit hunne huizen gehaald, op straat op een hoop zijn geworpen, met petro leum begoten en aldus levend geroos terd. Van kinderen, die voor de oogen der moeders geslacht zijn en aan het spit gestoken. Van vrouwen en meisjes, die op beestachtige wijze mishandeld zijn, en van mannen, die, na heldhaf- tigen strijd, zichzelf den kogel door den kop joegen, om niet in handen te vallen van de ellendelingen, die door de autoriteiten opgehitst, zich aller wegen tot taak schijnen gesteld te heb ben de Joodsche bevolking uit te roeien. Plehwe moet zich van genot in zijn graf schurken. Want zijn leus: één derde van de Joden moet opgehangen, één derde doodgeschoten, één derde ge slacht en de rest bekeerd worden, is door de contra-revolutie tot een evan gelie verheven. Dit is de kroon op het werk van het officieele anti-semitisme, de apotheose van de 25 jaar lang met duivelachtige listigheid volgehouden misleiding, dat de Jood, en niemand anders dan de Jood, de schuld is van de rampen, die Rusland treffen. Vijf millioen Joden telt Ruslandeen volk, te midden van het Russische volk een aanééngesloten geheel, dat reeds innig verlangd heeft, samen te smelten met zijn omgeving, Russisch te zijn en Russisch te worden in zijn doen en denken, in kinderlijk vertrou ven op den Christen-Tsaar. Plehwe heeft hun dit anders geleerd. Hij heeft de kunst ver staan dit zachtaardige, vredelievende volk door zijn rustelooze vervolging, door hen te sluiten buiten recht en wet, samen te smeden tot de kern van de reusachtige beweging, die weldra al wat reden had de autocratie te haten, met zich medesleurde. De Joodsche activiteit, de Joodsche solidariteit, de Joodsche scherpzinnigheid ontplooiden zich hier in vollen omvang, wrocht wonderen. Zij zijn de spits van het re volutie-leger, en het is tegen hen, dat de contra-revolutie zich keert, wel we tende, dat le beweegkracht, het hart en de ziel der revolutie slechts in de Joden te treffen is. Vijf millioen Joden, een volk, even talrijk als het Nederlandsche. Vijf mil lioen medemenschen, die gevaar loopen vermoord te worden. Wanneer in Mid- den-Afrika of China een zendeling één haar gekrenkt wordt, is de regeering van zijn land onmiddellijk gereed hem te wreken. Het oude volk heeft geen regeering, die het beschermt In de Kabinetten van Europa zal geen vuist en geen stem zich te hunnen gunste verheffen. Geen schip en geen man zal men er aan wagen. De groote vredestichter Roosevelt heeft zijn schou ders opgehaald. De Russische rente betaling loopt immers nog geen gevaar Eerst wanneer het begint te haperen met de Russische financiën, wanneer het staatsbankroet voor de deur staat, zullen de mogendheden ingrijpen. Eerst dan maar dan zal het ook geschie den ter wille van menschelijkheid en recht. Eerst dan geen seconde eerder. Daar wordt een volk geslacht Och, Witte zal wel zorgen, dat de coupons op tijd betaald worden! Te Warschau loopt het gerucht, dat de Tsaar aan Polen zelfbestuur verlee- nen zal evenals aan Finland. Witte's pogingen tot vorming van een ministerie heeten geheel mislukt de meeste benoemden hebben geweigerd, zoodat het ministerie nu enkel een cabinet d'affaires geworden is, bestaande uit bureau-ambtenaren. Het winterpaleis te Petersburg wordt inderhaast gereed gemaakt voor het keizerlijk gezin, daar het nu te Kroon stad uiterst gevaarlijk is, en Peterhof vlakbij ligt. BINNENLAND. Het mishandelde kind. Mejuffrouw B. F., wonende op haar buitengoed Menop onder Bathmen, is door de marechaussee uit Deventer ge arresteerd wegens vrijheidsberooving en zware lichamelijke mishandeling van haar 18-jarige dienstbode. Uit Bathmen wordt daarover het volgende bericht: Het is een zeer ge heimzinnige geschiedenis, die de justitie aanleiding gegeven heeft om mej. Bor- gerik Fenema gevangen te nemen en naar Deventer over te brengen, ten einde te worden verhoord. Deze niet onbemiddelde dame, die een zeer groot buitengoed, de Mexop, onder deze gemeente alleen bewoont, is reeds lang een zeer mysterieus mensch in geheel haar doen en laten. Zij be woont in haar betrekkelijk groot huis één kamer, waar zij eet, slaapt enz. Een canapé dient haar tot slaapgele genheid, haar bedekking bestaat uit allerlei oude mantels, rokken enz., terwijl een groot aantal katten en hon den met haar deze slaapgelegenheid deelen. Bij haar diende een 18-jarig meisje, wier ouders wonen op een plaatsje dat aan mej.'B. F. toebehoorde en in het betalen der pachtsom eenigszins ten achter zijn. Nu wordt verhaald, en dit heeft ook wel een schijn van waarheid, op grond vaD haar verleden, dat dit 18-jarig meisje gezien had dat er op zekeren dag een meer intieme verstandhouding bestond tusschen de vrouw en een boerenjongen. Uit vrees misschien dat dit bekend zoude worden, zou de vrouw besloten hebben het meisje in haar kamertje, dat grensde aan hare kamer, op te sluiten, welk feit reeds moet dateeren van December 1904. De vader noch de moeder kwamen, misschien omdat zij aan mej. F. geld schuldig waren, naar hun dochter om zien, en daardoor kon de opsluiting zoo lang geheim blijven. Toch wekte het reeds lang bevreem ding dat het meisje door niemand werd gezien, en daarom is reeds vroeger des nachts een onderzoek ingesteld. Door zorgeloosheid van mej. B. F., die hare kamer een oogenblik onge sloten heeft gehouden, heeft het meisje weten te ontvluchten, welke ontvluch ting voor haar bijna onuitvoerbaar was, daar zij ongekleed wa3door honger en kwelling uitgeput, kon zij bijna niet loopen en zij moest, om bij hare ouders te komen, nog door een breede beek loopcri. Men kan zich de groote ontsteltenis der ouders voorstellen, toen het meisje in dien erbarmelijken toestand thuis kwam, Onmiddellijk werd aan de auto riteiten daarvan kennis gegeven, met het gevolg dat mej. B. F. 's nachts door de marechaussee uit Deventer werd gearresteerd. Bij een onderzoek in loco bleek dat het kamertje waar het meisje was op gesloten geweest, op een stal geleek de faecaliën lagen over den grond ver spreid en men vraagt zich af hoe het nog mogelijk is dat het meisje ge durende ruim 10 maanden onder zulk een afgrijselijke mishandeling nog in leven is. De officier van justitie vond na de marechaussee gehoord te hebben termen aanwezig om de vrouw gevankelijk over te brengen naar Zutphen. De stoompont te Velsen is weder defect; de passage wordt weer over de brug onderhouden. Dinsdagmiddag liep een der rondsels aan de Buitenhuizerzijde van de pond los en verdween op den bodem van het kanaal. De duiker uit IJmuiden werd gehaald, de brug dichtgedraaid en tot acht uur bleef de duiker aan den arbeid, doch pas den volgenden ochtend lukte het den rondsel op te halen. Indien men zou hebben getracht door menschen het rondsel van de pont af te rukken, zou dat zeker niet zijn ge lukt, zoo vast was dat er aan bevestigd, doch de pontketting spot, in verband met tij en spuien, met het sterkste rondsel en heeft het afgerukt, als zat het aan geen dozijnen schroeven vast. Hoe sterk de spanning is op de ketting, ziet men het best aan de hard- steenen landhoofden. Daarover loopt de staaldraad waaraan de ketting be-, vestigd is en door de spanning en daar door veroorzaakte wrijving zijn in het hardsteen gleuven van 1 c. M. diep. Hoe het nu moet gaan met de brug en den aannemer voor het sloopen daarvan, zal nog al eenige voeten in de aarde hebben, daar de aannemer bereids is begonnen met het wegnemen van de remstoelen achter de due d'al- ven in de nog nooit gebruikte winter- havens en met andere werken voor het wegruimen van een zandlaag enz. Men 1 heeft hem aangezegd daarmede op te houden. de beambte er in den wilddief te over meesteren. Volgens eigen verklaring had de rijksveldwachter stellig gedacht te worden vermoord. Thans nog zijn z-ijn oogen geheel met bloed beloopen. Nabij Vierlingsbeek (Noord-Limburg) surveilleerden in de laatste dagen een vijftal veldwachters, daar aanhoudend bleek dat er schrikbarend gestroopt werd. Plotseling ontdekten zij in de duisternis een lichtbak en een stroo- per in jagende houding. De dienaren der wet naderden, echter niet zoo om zichtig of de strooper had hen in de gaten en ging aan de haal. Achtervolgd loste hij op de veldwachters twee scho ten met groven hagel, waardoor twee der veldwachters aan been en dij ge troffen werden, De getroffenen beant woordden deze bejegening door den stroper den lichtbak van de borst weg te schieten. Spoedig in duisternis ge huld wist de strooper nu te ontkomen. Een der getroffenen, de onbezoldigde rijksveldwachter Bonten te Vierlings beek, bleek levensgevaarlijk gewond te zijn. Hij moest terstond naar 't gast huis te Venlo getransporteerd worden. Een gewezen rijksveldwachter, ongun stig bekend staande, is verdacht als dader aangehouden. Do Res.-bode deelt mede, dat een tramconducteur in den Haag eergister- nacht tegen één uur, toen hij van de stallen naar zijn woning terugkeerde, een in 't wit gekleeden man, die bij nader onderzoek bleek op bloote voeten in pantoffels te loopen, met uitgestrekte handen en starende oogen over straat zag gaan. Het bleek een slaapwandelaar, die aan het toezicht zijner huisgenooten ontsnapt, in nachtgewaad op straat was verzeild geraakt. De conducteur nam den man onder den arm en bracht hem naar het naastbij zijnde politiebu reau, waar de lijder door doelmatige behandeling tot vol bewustzijn werd teruggebracht. Woensdag werd op den spoorweg Nee- deEibergen het deerlijk verminkte lijk gevonden van den heer I. W., no taris-klerk te Eibergen, die mogelijk den trein gemist hebbende, te voet langs de spoorweglijn gewandeld en zoo onder een trein geraakt was. Het N. v. h. N. meldt het volgende In de Aeuardersteeg te Groningen heeft zich een droevig tooneel afgespeeld. Daar woonde het echtpaar R., dat, naar beweerd wordt, veel misbruik maakte van sterken drankvooral de vrouw deed dit in erge mate. Eergistermorgen reeds vroeg kwam de man naar buiten stormen, aan de buren mededeelende, dat zijn vrouw dood op den zolder lag Men ging kijken en inderdaad bleek dit het geval te zijn; een jeneverflesch werd in haar nabijheid gevonden. Omtrent de doodsoorzaak dezer vrouw, wier lijk naar het ziekenhuis werd ge bracht, doen fantastische verhalen de ronde. Enkelen spreken van zelfmoord, anderen schromen niet aan misdaad te denken. Deze laatste verdenking grondt zich op het feit, dat de man, zooals gezegd wordt, zijn vrouw den vorigen avond moet gedreigd hebben. Te Druten is na afloop der jaarmarkt zekere A. J., een 62-jarig arbeider, door eene koe omvergestooten. De man kwam ongelukkig met zijn hoofd op de tram rails terecht, zoodat een schedelbreuk ontstond en hij onmiddellijk een lijk was. Hij was gehuwd en vader van 2 kinderen. Men schrijft uit Voorschoten aan het L. D.: Negen studenten uit Leiden zijn Woensdagmorgen, ongeveer te 5 uren den tuin van het R. K. pensionaat „Bijdorp binnengedrongen en hebben aldaar eenige ruiten vernield en specta- kel gemaakt. De zusters luidden de bel, waarop van alle kanten hulp kwam op dagen. Met vereende krachten werden de onruststokers daarna in de politie- cachots opgesloten. Een hunner had een bloedende verwonding aan het hoofd opgeloopen en is door dr. Brik- hoff verbonden. Na door den Burgemees ter te zijn gehoord, zijn zij om halfelf op vrije voeten gelaten, doch zeer waar schijnlijk zal dit bezoek hun nog heugen. Vanwege het ministerie van water staat, handel en nijverheid wordt, ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat de schuttingen door de groote sluis van het kanaal door Zuid-Beveland te Wemeldinge, weder geregeld zullen plaats hebben. ADVERTENTIEN. Te twijkerbroek (gemeente Bar- ,ieveL. 1 eft een strooper getracht den rijksveldw achter J. de Jong van Koot- loo wien hij wegens jachtover- tred: 'tkeurd werd, te worgen. Na e' Teling van een kwartier slaagde VAN' van de navolgende merken Burgers, Eenhoorn, Cleveland, Columbia, Auto, Baijard, Torpedo, Rover, benevens een volledige Reparatiein- riclltlng en alle mogelijke Rijwielouder- deelen. Ook vernikkelen, lakken, verhuren, inruilen enz., enz. Bericht dat hij heeft ontvangen alle soortei üieuwe Pavo Jam's. Aardbeien, Frambozen, Kersen, Frambozen en Bessen. Abrikozen, Bessen, Oranje-mar meladen, Kersen op sap, Londondèry, Schildpad, Erwtensoep, JulièHesoep, Maggi's consomme, Maggi om te kruiden, Cibils Vleeschextract, Picallili, Mexed-picls, Uitjes. Nieuwe witte en bruine Boonen, Erwten. Spliterwten, Capuojjnerl, tegen concurreerende prijzen. BOIIHAH. EN en verdere ITI Kefksiraal A 119, van 1—3 uur. Kosteloos voor onvermogenden van ÏO tot 13 uur. Ververstraat, 's- BOSCH. Het noode Kruis. (zesde huis van af de Hoogstraat), met of zonder veer, vanaf f Ï.IO. Verband- en Ziekenverplegiugsartikclen. Levering en aanvullen van Vorbaudtrommels. HERFST- EN WINTERSEIZOEN, ontvangen eene prachtige collectie Door het inkoopen van een groote voor raad van alle artikelen tot het vak behoorende, gemaakt en ongemaakt, vanaf heden ver koop aan concurreerend lage pr$)zen. Fijne keuze Avonddoeken in alle kleuren. Gemaakte Damesrokken. Wollen, Fantaisie, gestikte en Moltondekens. Bedspreien, in alle kleuren en grootten, vanaf f 0,50 en hooger. Corsettcn in alle nummers. lansartikelen gemaakt en ongemaakt. Prima KAPOK en VEEREN voor REUOEtt. „IN DE KLEINE WINST", B5 reestraat, HEUiBEM. De Kouinkl BOTTERHUI, vervaardigen als Specialiteiten alle A I werken in gewapend en gewone BETO 7IÏ, als: VLOEREN, GEWELVEN, DAKEN,! FUNDAMENTEN, 1 I WATERREINIGINGS- en ONTIJZERINGSINRICHTINGEN. Grootste voorraden ei- en cirkelvorm voor Duikers Appelsiroop in potjes, ook uitgewogen. Verder: Zalm, Sardine, Lunchtong, An sjovis, Paling en Gelei. AbrikozenPerziken, Ananas in bussen. Soepen KerrypoederCayennepeper, Parniermeel. Yerkade's Koek en -Beschuit, Yerkade's Korstje», Yerkade's Jacht- en Theelicht. Aanbevelend, Aanbevelend, Binnen- en Buitenlandsche Geneesmiddelen. Brillen en Lorgnetten (ook op voorschrift van doctoren). Gummi- en aanverwante Artikelen. Komt, ziet en overtuigt U! Onder beleefde aanbeveling,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1905 | | pagina 5