om het algemeen kiesrecht in te voeren. Dan zal een nieuwe algemeene werk staking in geheel Rusland uitbreken, die de tegenwoordige regeering geheel wegvaagt. Het is wel mogelijk dat er onverwachts te Petersburg of elders een groote werkstaking uitbreekt, maar een algemeen karakter kunnen zulke be wegingen niet aannemenze ontstaan uit plaatselijke gronden, buiten weten van de algemeene leiding; ze kunnen ook zeer bloedig afloopen, gelijk het oproer te Kroonstad, maar Rusland wordt daardoor toch niet in zijn grond vesten geschokt. De tactiek van de democratische con- stitutionalisten is gebleken juist te zijn. Hadden zij, door de zemstwo's daartoe aangespoord, een regeering gevormd, dan zouden zij den steun verloren heb ben zoowel bij de georganiseerde werk lieden als bij de boeren. Thans stellen de socialisten zich nog onder de leiding der burgerlijke partijen, hoewel stem men opgegaan zijn zooals die van Koesmin Karawajef in de Roes, om van de zemstwo's nog zulk een optre den te eischen, maar de meerderheid is bezadigd genoeg om te weigeren. Als Witte echter niet binnenkort openlijk een verbond sluit met de bur gerlijke democratie, dan is de tijd van handelen gekomen. Dan zal ook de tucht in leger en vloot genoeg geschokt zijn. Het aanstaande zemstwo-congres zal de regeering een ultimatum stellen in dien geest. Gevaarlijk voor Rusland zou de toestand pas worden, als Witte een poging deed om met zijn ambtenaars kabinet te regeeren. Kent hij geen al gemeen stemrecht toe, dan zullen her haalde verkiezingen meerdere onrust te weeg brengen onder de toch reeds op gewonden boeren. Wat daarna gebeuren zal, kan niemand zeggenmisschien komt dan de reactie. Gaat Witte echter eerlijk te werk en dat mag men aan nemen dan moet hij den eenigen weg inslaan die nog te betreden is. Ondanks alle geruchten, die zijn rond gestrooid over op handen zijnde Joden moorden in St. Petersburg en Moskou, is de dag van Zondag rustig voorbij gegaan. Uit vele steden in de provincie komen eveneens berichten over volkomen rust. Te Warschau heerschte tengevolge van soortgelijke geruchten een opge wonden stemming, maar er zijn geen rustverstoringen voorgekomen. Ingevolge herstel der rust in Kre- mentsjoeg, Tiflis en het district Tiflis is de staat van beleg opgeheven. Te Dorpat heeft de militaire macht de volmacht tot handhaving der orde uitsluitend in handen der burgerlijke overheid gesteld. Te Batoem is het spoorwegverkeer hersteld. Volgens het Nowoje Wremja wordt met Februari 1906, de West-Europeesche tijdrekening in Rusland ingevoerd. De maand Februari zou dan 13 dagen ver kort worden. Uit Petersburg wordt d.d. 14 dezer gemeld: Belichten uit het binnenland melden voor een deel, dat er rust heerscht, anderdeels gewagen zij van nieuwe onlusten. In het gouvernement Tsjernigofsk hebben rustverstoringen van agrari- schen aard plaats gehad. De inwoners van verscheidene dorpen hebben hoeven geplunderd en in brand gestoken. De aanvallen op twee andere dorpen werden afgeslagen. Naar de betrokken plaatsen zijn troe pen gezonden. Uit het gouvernement Samara wor den dergelijke gebeurtenissen gemeld. In Eriwam kwam het tot ernstige rustverstoringen. Ongeveer 700 Arme niërs vielen een Tartarendorp aan, doodden 400 inwoners, staken de hui zen in brand en ontvoerden het vee. Ook daarheen zijn troepen gezonden. Volgens te Odessa ontvangen tijding uit de kleine stad Kriwoi Rog gouver nement Jekaterinoslaf, hebben aldaar hevige onlusten plaats gehad, en zou de stad geplunderd en half afgebrand en zouden meer dan honderd personen gedood zijn. Particuliere berichtten mel den, dat de Chineesche wijk te Wla- diwostok geheel verwoest is Dit is een gevolg van een volksvergadering, die nu onder toezicht is gesteld. Het Petersburger Telegraafagentschap meldt, dat de echtgenoote van den stadsraad Ezerky Zaterdag te Mobileff een aanslag deed tegen het leven van den gouverneur Klingenberg, en hem met twee revolver-schoten in zijn arm en in het onderlijf verwondde. De vrouw, die gevangen werd genomen, beging de daad in het ontvang-salon van den gouverneur, waarin zij zich, onder den naam van gravin Meiendorf, toegang had weten te verschaffen. Op voordracht van het ministerie Witte zijn de gouverneurs der provin cies Estland, Perm, Tomsk en Kazan, alsmede van de stad Odessa afgezet, om dat zij geen maatregelen hebben geno men ter voorkoming van de jongste onlusten. In plaats van den van zijne betrek king ontheven stadsgouverneur Neid- hardt is generaal Grigoriëf ais opvolger aangewezen. Witte heeft uit verscheiden deelen van Polen verklaringen ontvangen be- treffendo volle autonomie voor Polen^ Te Kalisch verlangde een vergadering een grondwet voor Polen; volledige wetgevende en besturende autonomie een Landdag te Warschau op den grond slag van algemeen en gelijk kiesrecht. Te Radom sprak een vergadering zich uit ten gunste van autonomie en be sloot onverwijlde bijeenroeping van een constitueerende vergadering op den grondslag van algemeen, gelijk kies recht te eischen. Bij een uitgevaardigde keizerlijke oekas is in alle tien Poolsche gouver nementen de krijgswet afgekondigd. In geheel Polen moet de staat van beleg ontzaglijk opzien en verbittering baren. Daar meende men dat de auto nomie werd voorbereid. Algemeen be staat de opvatting dat de vijand van Polen niet Nikolaas, maar Wilhelm II is en Bülow. De aanwezige Polen waren daar heilig en zeker van overtuigd. De afkondiging van den staat van beleg kan alleen het werk van Bülow zijn. De Standard meldt dat te Petersburg 25 voormannen van de Polen zijn aan gekomen en mgt Witte overleg hebben gehouden, om tegen de beweringen op te komen, als zouden de Polen een op stand in den zin hebben ten einde zich van Rusland los te scheuren. Ook kwam de deputatie op tegen de afkondiging van den staat van beleg in Polen, waarop Witte uitriep: Zoudt gij er de voor keur aan geven dat Pruisen dat deed De Polen gelooven dat keizer Wilhelm en tsaar Nikolaas te Bjorke zijn over eengekomen dat de Polen geen zelf standigheid zullen krijgen. Maar de Polen beweren dat, als het waar is dat vijf Duitsche legercorpsen klaar staan aan de Poolsche grens om Polen binnen te rukken, dat binnenrukken juist het sein zou wezen voor een werkelijken opstand. Naar de Nasja Zjisn meedeelt heeft Witte bij de ontvangst van een depu tatie van alle Poolsche standen onder anderen verklaard, dat de regeering er niet aan dacht concessies aan de Polen te doen, daar hun onrijpheid voor hervormingen tastbaar aan 't licht was gekomen. Het was nu duidelijk, dat slechts een klein troepje revolu tionairen hervormingen wenschte. Witte herinnerde er verder aan dat weder een reactie kon intreden. Een verleden Zaterdag uit Nicolajef vertrokken extratrein met vluchtende Joden is bij het eerstvolgend station aangehouden. Alle passagiers werden vermoord; 't moet een onbeschrijfelijk drama geweest zijn toen deze ongeluk- kigen zich de redding afgesneden en den dood voor oogen zagen. Te Kisjinef is Vrijdagnacht een alge meen oproer onder de gevangenen uit gebroken. Toen zij op hun eisch om vrijgelaten te worden een weigerend antwoord ontvingen, staken zij de ge vangenis in brand. Er kwamen troepen aanrukken, die vuur gaven, waardoor 22 personen ge dood en velen gewond werden. De grootste verbazing is verwekt door het in Rusland nog niet voorgekomen feit, dat een Israëliet, Abrahamson, tot hoofdadministrateur van den Zuidwes terspoorweg is aangesteld in plaats van den tot minister voor het verkeerswezen benoemden Nemesjajef, die tot nu toe directeur was. Graaf Tolstoj, de vroegere ondervoor zitter van de kunstacademie, is benoemd tot minister van onderwijs. De residentie van den Tsaar wordt den 16en dezer naar Tsarskoje-selo ver plaatst. Verontrustende berichten wijzen op een aanstaande reusachtige werkstaking in het mijncentrum van Westfalen. De leiders hebben een bijeenkomst gehad en hebben den dag bepaald, waar op de staking zal aanvangen. Die datum wordt geheim gehouden. De zendelingenmoord te Liën-tsjou schijnt slechts een der uitingen te zijn van een nieuwe vlaag van vreemdelin genhaat in het zuiden van China. Vol gens een bericht uit Hongkong verbreidt de verbittering tegen de Europeanen zich snel, en wapenen zich de bewoners van een groot aantal dorpen. Chileensche goudzoekers hebben vol gens een telegram uit New York, rijke goudaders ontdekt in de buurt van de straat van Magellaan, dus bij Vuurland, waar ook op Argentijnsch gebied goud- wasscherijen zijn. De tegenstanders van de Servische koningmoordenaars worden met den dag stoutmoediger. In een hotel te Belgrado hebben zij een vergadering gehouden, bij welke vele gepensioneerde hoofd officieren en verscheidene gewezen mi nisters tegenwoordig waren. Men be sloot een genootschap te vormen, dat tot doel heeft de koningmoordenaars met alle wettelijke middelen te bestrij den en Servië's aanzien in het buiten land te herstellen. De politie te Konstantinopel neemt de grootste voorzorgen voor den tocht dien de Sultan door de stad zal doen, wanneer hij zich naar de Sofia-moskce zal begeven, om gelijk elk jaar den „mantel van den profeet" te kussen. Men vreest voor een nieuwen bom aanslag. Dinsdag is in de wijk Pera aldaar een bommenaanslag gepleegd, waarover echter nog geen bijzonderheden bekend geworden zijn. I*Iii a(«el||k Nieuws. HEUSDEN, 15 November. Het §int Joris Gilde te Heusden. In ons vorig nummer namen we op het laatste oogenblik nog over het verslag van de N. Rotterd. Courant. De tijd ontbrak ons om er toen nog eenige toelichtende woorden aan toe te voegen. We willen dit thans doen. De schutters hebben de his torische preciosa ingekocht, zooals uit dat stuk blijkt, en zullen ze weder terug doen komen. Hierdoor is een groot gedeelte ver wezenlijkt van hetgeen waarvoor onlangs de tussóhenkomst van Hare Majesteit werd ingeroepen, nog vóór het adres onze Vorst inne bereikt heeft. Waar zal het gedeponeerd worden? Jhr. van Riemsdijk is Zaterdag alhier geweest, om daarover te confereeren. Wat het resul taat is, weten we niet, doch het groot ver langen van Heusden is, dat het, geheel com pleet, weder in Heusden terugkome. Welnu, dit is de zaak van den Gemeenteraad, om in dezen aan Heusden's wenschen tegemoet te komen. Verder vernemen we, dat het meerendeel der schutters het vaste voornemen heeft de gelden, van de verschillende opbreng sten, niet ten eigen bate aan te wenden. Zoodra dit zal blijken, zal zulks door een ieder met ingenomenheid worden begroet, maar als de goede wil daartoe aanwezig is, dan ook de gelegenheid verschaft, om dit vrijwillig te doen en daarop geen pressie uitgeoefend, dit is onze meening. De ande ren, die het liever voor zich behouden, welnu, die zullen later rekenschap moeten afleggen van hunne daden. Aan ons past het oordeel niet Inmiddels een woord van dank aan allen, die hetzij pro of contra hebben medege werkt om tot eene goede oplossing te komen. De adressanten, die onlangs rekwesteerden, hebben gewerkt met open vizier en zullen zich niet schamen voor hunnne handtee- kening; doch zij, die in het verborgen wer ken en de gemoederen door gejoel bij avond verbitteren, verdienen onze goedkeuring niet. Met verbittering wordt niets verkre gen dan heete hoofden en koele harten. Laat het hier niet worden als in den tijd der patriotten en prinsgezinden. De geschie denis van St. Joris weet daarvan mede te spreken. Toen werden vrienden en familie- genooten van elkander vervreemd en er ontstonden veeten, die nooit meer geheel herstelden. Neen, alle vijandschap afgelegd. Heusden is te klein en de inwoners kun nen elkander niet missen. Verdeeldheid in een gezin heeft altijd teruggang van zaken tengevolge, dit gaat in het klein, maar ook in het groot. In een der verslagen van de groote bladen wordt Heusden onder de „villes mortes" (doode steden) gerangschikt. Die uitdrukking wordt tegenover kleine plaatsen meer gebezigd, doch laat ons op passen, dat onderlinge verdeeldheid die naam niet tot werkelijkheid maakt. Wij roepen daarom alle weidenkenden op, om allen strijd te beëindigen en vertrouwen te stellen in de gedane beloften. Laat ons een drachtig samenwerken om Heusden, met zijn glorierijk verleden, te verheffen. Heus den is nog niet zoo teruggaande, dat het onder de doode steden behoort gerangschikt te worden. Er zijn nog takken van nijver heid, die gunstig werken. Zooveel dan in ons vermogen is, medewerken om Heusden op te heffen. Geen strijdleus in ons vaandel? maar liever het oud-vaderlaedsche„Een dracht maakt macht!" Tot opvolger van wijlen den heer Theuns is thans alhier gevestigd de heer C. de Jong, opzichter van 's Rijks-Water staat, die met zijn gezin de woning be trokken heeft in de Wittebroodstraat, vroe ger bewoond door den heer Van Wijns- bergen. Zaterdagavond werd alhier ten nadeele van den herbergier L. Merkx een glasruit stuk geslagen. Door de Rijkspolitie is een onderzoek ingesteld en tegen beklaagde drie processen-verbaal opgemaakt. J.l. Donderdag 9 Nov. had alhier in het Wapen van Amsterdam eene feest- vergadering plaats van onderwijzers en onderwijzeressen uit het arrondissement Heusden bij gelegenheid van het 25-jarig jubileum van den heer A. Blok als school opziener in dat arrondissement. Door meer dan honderd onderwijzers en onderwijzeressen was de invitatie aange nomen en onder de aanwezigen merkten we ook eenige onderwijzers op, die vroeger in het arr. zijn werkzaam geweest. Nadat de vergadering te half een met een woord van den voorzitter, den heer C. de Moor, waarin hij de talrijke aanwe zigen hartelijk welkom heette, geopend was, had de plechtige ontvangst plaats van den zeer geachten jubilaris, die door commissie leden onder 't spelen van de Jubel-ouverture \an Weber werd binnen geleid. Bij monde van mejuffrouw Mussert uit Werkendam werd hem toen een prachtige krans overhandigd, terwijl een prachtige bouquet werd aangeboden door mej. De Moor, waarna hem door al de aanwezigen staande een welkomstlied werd toegezongen. Toegesproken door de heeren Prinsen en Knol, de eerste als openbaar, de tweede als bijzonder onderwijzer, die in kernachtige woorden releveerden wat de heer Blok steeds voor de onderwijzers in het arr. ge weest was en nog steeds is, bedankte de jubilaris zichtbaar aangedaan, en getroffen door zoo groote belangstelling, voor de vele blijken van hoogachting. Hij hoopte steeds te kunnen blijven voor den onderwijzer en het onderwijs, wat hij steeds getracht heeft daarvoor te zijn. (Daverend applaus). Na afloop van het officieele gedeelte was er voor de vele aanwezigen gelegenheid den jubilaris te complimenteeren. Des middags te half drie vereenigden allen zich aan de lunch, hun door den jubilaris aangeboden. Onder hoogst gezellig samenzijn werd verder de middag en de avond doorgebracht. Zeer velen maakten zich verdienstelijk, hetzij door zang, hetzij door voordrachten, waardoor de gezelligheid en de vroolijk- heid zeer werd verhoogd. Een welgeslaagd portret bood de jubilaris al den aanwezigen aan. Maar eindelijk was het uur van scheiden daar. Doch we zijn overtuigd, dat allen met de aangenaamste herinneringen huiswaarts keerden, in de hoop, den heer Blok nog vele jaren niet alleen als schoolopziener maar als een vaderlijke vriend in hun midden te zien. Een woord van dank aan den geachten en beminden jubilaris voor dezen zoo hoogst aangenamen dag, is zeker niet misplaatst. Uitslag der aanbesteding in het ge bouw v. h. Prov. Bestuur te 's Bosch. Het uitvoeren van vernieuwingen en her stellingen aan de werken van den Baard- wijkschen Overlaat, met het onderhoud van die werken van 1 Januari tot en met 31 December 1906, benevens voor het zoo noodig leggen, onderhouden en weder opruimen in 1906 van de zomersluiting in gen. over laat raming f 1925. Ingeschreven werd door de heeren: P. H. Kommers, Raamsdonksveer, f 1950 M. Vissers, Drunen, - 1908 A. J. Boeren, Heusden, - 1849 WERKENDAM. Zaterdag a.s. van 5 tot 7 uur zal er stemming zijn over 3 no tabelen der Ned. Herv. Kerk, alhier. Aan de beurt van aftreding zijn de Heeren J. Schaddelee, A. Mouthaan en J. Eges. Met genoegen melden we, dat de heer B. H. Blommers, onze vroegere dorps genoot, bevorderd is tot commies der pos terijen en telegrafie 4e klasse, en dat hij als zoodanig geplaatst is te 's-Gravenhage. DE WERKEN. Zaterdag 1.1. was J. de V. bezig met machinaal worstsnijden en had daarbij het ongeluk, tegelijk met de worst, een gedeelte van haren linkerpink af te snijden. *SLEEUWTJK. Beroepen bij de Geref. kerk alhier, Ds. Aalders te Dussen. RIJSWIJK. Aan„het herhalings-onder- wijs wordt door 13 jongens deelgenomen. Meisjes hebben zich niet aangemeld. Door eene beroerte getroffen zakte de houthakker Smits, alhier, plotseling ineen, toen hij Donderdag in een griend te Giessen werkzaam was. Het bleek, dat 's mans beenen verlamd waren. De vorige week gaf het fanfarege zelschap „Apollo" in „de Zwaan", alhier, eene goed geslaagde uitvoering. Uit de ten gehoore gebrachte stukken bleek, dat Di recteur en leden hunne taak ernstig heb ben opgevat. Tot afwisseling werden eenige voordrachten ten beste gegeven, die mede goed in den smaak vielen. Voldaan gingen de contribueerende leden, voor wie deze uitvoering werd gegeven, dan ook huis waarts. Als een gevolg van de hooge prijzen, die dit jaar besteed werden, is de fruit handel hier reeds geëindigd. De laatste partijtjes zure appels zijn tegen f7deH.L. verkocht. GENDEREN. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de openbare school, al hier hebben zich 7 sollicitanten aangemeld. Naar ons uit betrouwbare bron wordt medegedeeld, zal op nader [aan te geven datum, in den loop van dezen winter, al hier eene landbouwlezing worden gehouden door een zuivelconsulent. Alhier worden ernstige pogingen in gesteld tot oprichting van eene onderlinge zuivelfabriek. Wij twijfelen niet of eene dergelijke fabriek kan alle reden van be staan hebben, als men weet, dat nu reeds circa 450 melkkoeien in de gemeente zijn en men niet ongenegen is, dit getal nog aanmerkelijk uit te breiden. DUSSEN. Ds. Aalders, Predikant der Gereformeerde gemeente alhier, heeft voor het beroep naar 's-Gravenmoer bedankt. Wegens de schaarschte aan gras en vooral door het aanhoudende natte weder, hebben reeds verscheidene boeren hun vee op stal gezet. Met de werkzaamheden op het land vor dert men ook slecht; de rogge is op ver schillende plaatsen gezaaid, terwijl het meeste land nog te beploegen ligt. Aangaande de op te richten Room boterfabriek kan nog gemeld worden, dat alleen in wijk A. en B. zich reeds ver schillende boeren verbonden hebben hun melk aan bovengenoemde fabriek te leveren, te samen voor ongeveer 150 koeien. Binnen kort zal eene vergadering gehouden worden in wijk C, terwijl daarna, met samen werking van naburige gemeenten, spoedig zal worden overgegaan tot den bouw der fabriek. ANDEL. Dinsdag 21 Nov., des avonds om halfzeven zal alhier in het gebouw der openbare school eene lezing gehouden wor den door den heer H. E. Huizinga, rij ks- landbouwieeraar te Breda. Door den heer M. alhier werd voor eigen gebruik een varken gemest, waarvan het kolossale gewicht 626 halve kilo's be droeg. De vrouw van M. v. A., alhier, kwam, doordat de honden op den loop gingen, zoodanig uit de kar te vallen, dat direct een dokter moest worden ontboden, welke een ernstige heupontwrichting con stateerde, waardoor genoemde vrouw veel pijn uitstaat, en hare bezigheden geruimen tijd niet zal kunnen verrichten. Nogmaals zal door eenige ingezetenen eene poging gedaan worden, om genees kundige hulp binnen onze gemeente te krijgen. Naar we vernemen zou de raad genegen zijn, in plaats van een dokter eene vroedvrouw aan te stellen, wat dan toch zeker al een heele vooruitgang zou zijn, daar juist in zulke gevallen het gemis aan bekwame hulp zich het meest doet ge voelen. VEEN. Aan het herhalings-onderwijs, dat door het hoofd der school gegeven wordt, wordt door 9 jongens deelgenomen. De alleenwonende schoenmaker R. heeft den laatsten tijd veel te verduren. Men gaat zelfs zoo ver, dat zijn huisraad bijna vernield is. Hij heeft geen rust in zijne eigen woning. Het schijnt, dat nie mand zich zijn lot aantrekt. Niet alleen, dat schooljongens zich hier aan schuldig maken, doch ook volwassenen doen zulks. Thans heeft hij zich verplicht gezien zijne ramen dicht te spijkeren, daar de ruiten zijn ingegooid. Toch ware het te wenschen, dat zulk een man beter voor zulke sterk af te keu ren handelingen beschermd werd. Btinneiilaiid. Het mishandelde kind. De correspondent te Deventer van de N. Ct. schrijft: De zaak contra mej. Fenema wekt hier ter stede algemeene belangstelling. Allerlei geruchten over deze zaak en de persoon van mej. F. doen de ronde; men doet echter goed deze niet voet stoots aan te nemen; er schuilt heel wat fantasie en overdrijving in. Mej. F. stond bij de Bathmensche bewoners niet, zooals men allicht zou denken, in een kwaden reuk. Wel is waar werden vele harer handelingen vreemd gevonden, doch daartegenover stond, dat zij ook haar goede eigen schappen bezat, tengevolge waarvan zij bij velen voor een goed mensch door ging. Achteraf nu blijkt, dat zulks slechts zeer oppervlakkig was. Zij dwong haar omgeving, waarop zij door haar bezittingen en haar geld veel invloed oefende, naar haar pijpen te dansen. Zoo was dit ook het geval met de dochter van V. Deze V. woont niet zooals beweerd werd, op een plaats van mej. F., en evenmin is het waar, dat de man haar geld schuldig was. V. huist op een plaatsje van zekere N., die aan mej. F. een som geldschuldig is. Mej. F. dwong nu N. om V. te dreigen van zijn plaatsje te zetten, in dien niet de dochter van V. bij haar kon blijven. Hierop hadden de ouders van het meisje niets tegen. Wel be vreemdde het hun, dat zij haar nooit zagen, doch mej. F. beweerde altijd, dat het kind 't zoo goed hij haar had. Toch deed de moeder herhaaldelijk pogingen om haar te zien, wat echter door allerlei praatjes door mej. F. werd verhinderd. Ook de vader deed zulks, en met beter resultaat. Hij mocht het kind in het midden van dit jaar zien; twee dagen achter elkaar heeft hij zijn dochter gezien doch niet gespro ken, behalve een gewonen groet. Mej. F. zorgde bij deze ontmoeting tegenwoor dig te zijn. Zij wist vooraf van deze ontmoeting en zorgde daarom, dat het vertrek tenminste zindelijk was en het kind te bed lag. Hoe het kind er uit zag, kon ook de vader niet zien, daar het geheel onder de dekens lag bij de ontmoeting. Ook was het vertrek uiterst

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1905 | | pagina 2