zenden. Een officier van de politie is met honderd agenten aan boord van de Woronesj gegaan. Vier Japansche iorpedo-booten hebben verder de twee schepen omsingeld. Rozjestwenski is aan boord van de Woronesj. De Maandag te Londen gehouden opmarsch der werkloozen is zonder on gevallen afgeloopen evenals de volks vergadering in het Hydepark, die echter ook een besluit aannam, gericht tegen de kapitalisten en hunne handlangers. Gedurende den tijd, dien de opmarsch duurde, hebben de optochten in de wijken van midden Londen een lang durige stremming in het verkeer ver oorzaakt, waarover van verschillende zijden luide is geklaagd. Het rijtuig van den Koning, op weg naar het station St. Pancras, reed door de optrekkende menigte, zonder dat men Z. M., in het rijtuig gezeten, heeft herkend. Zondagmorgen brak in een model kosthuis van het gemeenteraadslid Ni- coll te Glasgow, een inrichting waarin vele mannen uit de heffe des volks hun nachtverblijf plegen te zoeken, tijdens een dikken mist, brand uit. Zoodra de vlam uit het dak sloeg, werd de brandweer ontboden, die er in slaagde de benedenste verdiepingen te behou den. Maar het bovengedeelte van het gebouw brandde uitdaar zijn 39 men- schen omgekomen, terwijl er 32 in een gasthuis moesten opgenomen wor den. De politie denkt dat de meesten in hun bed gestikt zijn, voor zij be proefd hebben om te ontkomendat maakt men ten minste op uit de hou ding waarin vele slachtoffers zijn ge vonden. Men vermoedt dat de drank een groote rol heeft gespeeld bij het ontstaan van het onheil, want men heeft twistende stemmen gehoord voor de lichten gedoofd werden en verschei dene wiskey-flesschen bij de verbrande ledikanten gevonden. Een man hield de whiskey-flesch nog in zijn halfver koolde hand. Een blinde en een lamme werden door een flinken man door een dakraam geheschen en zoo gered. In het gebouw is maar een schade van ongeveer lOOO gulden aangericht. In sommige plaatsen van België be staat nog de gewoonte, om tusschen Sint-Martinus en Sint-Eloy groote vreug devuren te ontsteken, waarom knapen en meisjes een dans houden. Eenige in woners van Loo, tusschen de steenwe gen van Diest en Thienen, hadden ook zulk een vuur ontstoken, toen een 20- jarig meisje te dicht de vlammen na derde en op een oogwenk er door om ringd werd. Terwijl de andere meisjes huilend van schrik de vlucht namen, kwamen twee jongelingen, de broeder en de verloofde van het slachtoffer, toegeloo- pen en deden al het mogelijke, om de vlammen uit te doovenzij slaagden er eindelijk in, doch hadden zelf ook ergo brandwonden aan het gelaat en de handen bekomen. Het meisje werd in beklagenswaardigen toestand naar de hoeve harer ouders gebracht; het verkoold vleescb bleef aan de kleeding- stukken zitten. Een geneesheer werd ontboden, doch zijne hulp was nutte loos. Het meisje is twee uren later, onder de verschrikkelijkste pijnen, over leden. De lynchwet in België. In de ge meente Hooglede waren tijdens de ker misfeesten dieven in het nonnenkloos ter ingebroken. Een der zusters begon de alarmklok te luiden en hierop kwa men de boeren toegesneld. Twee der inbrekers namen de vlucht, maar een derde werd door de boeren gevat en door hen doodgeslagen. Het was een schoer maker van beroep, maar die hoofdzakelijk van bedelarij leefde. Een zijner medeplichtigenis te Brugge gevat. Uit Kiel wordt gemeld; De torpedo-boot S 126 is Vrijdag avond, tengevolge van een aanvaring met den Kruiser Undine, bij Bülk ge zonken. Een officier en 32 man worden ver mist, verscheidene personen zijn ge wond. Het ongeluk heeft zich als volgt toegedragen: De commandantsboot S 126, van de vierde torpedo-bootafdee- ling, kwam Vrijdagavond om kwart voor negen in de Kielsche baai met den kruiser Undine in aanvaring. De afdeeling maakte de voorgeschreven nachtelijke oefening tegen de Undine, die met gedekte vuren voer. De com mandantsboot is, naar het schijnt, ver blind geweest door het zoeklicht van de Undine en voor den boeg van den kruiser gekomen. De boot zonk tenge volge van de ontploffing van de ketels en dit verklaart ook het groote aantal vermisten. In Parijs is een agent van politie op straat doodgevroren. In de Vogezen ligt de sneeuw 15 cM. hoog. Luitenant v. Lekow te Lissa die in dronkenschap een vreedzaam burger doodschoot, heeft in hooger beroep een veel zwaardere straf gekregen. Het Oberkriegsgericht te Posen heeft hem veroordeeld tot twee maanden gevan genisstraf en ontslag uit den dienst. Zaterdag vergaderde te Kristiania het Storting ter behandeling van de ver kiezing van een koning. Op voorstel van den voorzitter is prins Karei van Denemarken met algemeene stemmen bij mondelinge stemming tot koning van Noorwegen gekozen. Van de 117 Stortingleden ontbrak er slechts één. Onmiddellijk nadat de beslissing in het Storting gevallen was, werd van de vesting Akershus het koninklijk saluut gegeven. Den voorzitter werd opgedragen het besluit van het Storting ter kennisse van koning Christiaan van Denemarken en prins Karei te brengen. Des avonds kwam het volgend ant woord van prins Karei van Denemarken Met toestemming van den Koning, mijnen doorluchtigen grootvader, aan vaard ik de verkiezing tot koning van Noorwegen, terwijl ik den naam Haakon de Zevende aanneem, en mijn zoon den naam Olav toevoeg. Mijne gemalin en ik smeeken God's besten zegen over het Noorsche volk af. Wij willen ons toekomstig leven aan Zijn eer en Zijn grootheid wijden. De voorzitl er stelde daarop een „Hoch op den Koning van Noorwegen" in, waarmede de leden staande instemden. Vervolgens werd de vergadering ge sloten. De deputatie van het Storting is des avonds om 11 uur 15 naar Kopen hagen vertrokken. Op het station was een groote menigte samengestroomd, die vaderlandsche liederen zong en bij het vertrek van den trein hoera riep. Koning Christiaan heeft, bij gelegen heid van de verkiezing van prins Karei tot koning van Noorwegen, aan 36 ge vangenen gratie verleend. Volgens een bericht van kapitein Goliath te Berseba, is Hendrik Witbooi bij de overrompeling van een konvooi wagen bij Vaalgras op 29 October 1.1. zwaar gewond. Hij heeft den 2den dezer zijn zoon Samuel Izaak tot kapitein laten kiezen en is den 3den dezer over leden. Vóór Saint-Malo, de Bretonsche haven aan het Kanaal, twee kilometer ten noorden van Saint-Servan, heeft Zondag morgen de Engelsche stoomboot Hilda schipbreuk geleden. Het schip kwam van Southampton en had Zaterdagavond moeten aankomen te Saint-Malo. Maar het booze weer, en vooral de mist, heb ben het uit den koers gedreven, en zoo liep het Zondagmorgen om 4 uur op een klip, vlak bij het eiland Cézembre Men neemt aan dat de stuurman van het verongelukte schip zich, tengevolge van den dichten sneeuwstorm, vergist heeft toen hij den afstand tot den vuurtoren aan de Fransche kust schatte en het schip zoodoende op de klippen liep. Toen de stoomboot Ada Zondag ochtend uit St. Malo uitliep, werd zij gewaar dat er een ramp was gebeurd. De Hilda was geheel onder water, alleen een mast stak er boven uit. Aan den top ervan hadden zich zes man vast geklemd. Een boot van de Ada nam hen op. De schipbreukelingen worden in het ziekenhuis verpleegd. De Hilda had 26 koppen van de be manning en ruim 70 reizigers aan boord. In het want vond men nog vijf lijken hangen. De kapitein van de Hilda had de reis al 30 jaar achtereen gedaan. De passagiers waren kooplieden in uien, die huiswaarts keerden. Van de vijf geredde personen zijn vier uien- handelaars; een man behoort tot de equipage Zeventien lijken zijn terug gevonden. Uit Londen wordt berichtDe direc tie van de Zuidwestersporen zegt dat er vermoedelijk 135 menschen aan boord zijn geweest, van wie er maar 5 zijn gered. Vele aangespoelde lijken van Engelschen zullen naar Engeland overgebracht worden en vervolgens zal men een scherp onderzoek instellen. Zaterdag zijn te Chicago twee perso nen gearresteerd, die van verschillende leden van de Armour Beef Trust gel den, ten bedrage van f 100,000, eisch- ten, onder bedreiging zekere geheimen aan de regeeringsambtenaren, die be last zijn met de vervolging van genoem de trust, openbaar te zullen maken. De rechtskundige adviseur van de firma bood hun onder zeker voorwend sel f 25,000 aan, welke som zij op een bepaalde plaats konden halen. Toen zij daar kwamen, werden zij eensklaps aan gegrepen door twee detectieven, die te vens het gesprek tusschen den advo caat en de oplichters hebben gehoord en genoteerd. Uit Washington wordt gemeld: De raad van ingenieurs der Panama commissie heeft zich met een groote meerderheid van stemmen verklaard voor een kanaal op zee-diepte. Het ar gument, dat genoemde meerderheid aanvoert, is, dat een kanaal op zee diepte weliswaar meer kost dan een kanaal met sluizen en het graven ook langer duurt, doch dat het ten slotte beter zal voldoen, omdat de schepen minder tijd noodig hebben om het door te varen. De minderheid daarentegen oordeelt het beter zoo spoedig mogelijk het kanaal tot stand te doen komen en gepaard met zoo min mogelijk kosten. Geen enkel officieel besluit zal desbe treffend genomen worden voor en aleer het rapport der commissie aan presi dent Roosevelt is voorgelegd. Volgens de correspondent der Daily Telegraph te Tokio, bevat het verdrag tusschen Japan en Korea, door Ito be klonken, in hoofdzaak het volgende Japan zal voortaan de buitenlandsche zaken van Korea behandelen door tus- schenkomst van een Japanschen land voogd. Japan's gezanten zullen voortaan Korea in het buitenland vertegenwoor digen. In alle Koreaansche vrijhavens wordt een Japanner als bestuurder be noemd. Japan zal overigens de eer en de waardigheid van de Koreaansche keizerlijke familie handhaven. In het verdrag belooft Japan vei der, dat Korea het beheer van zijn buitenlandsche za ken terugkrijgt, zoodra JapaD Korea er rijp voor acht. Volgens betrouwbare berichten uit Seoel, zijn de Koreaansche ministers feitelijk gevangenen geweest, toen Ito bezig was het jongste verdrag in de troonzaal te regelen. Enkelen hadden zich heftig verzet, ofschoon de Keizer zijn goedkeuring aan het ontwerp hecht te. Toen de opposanten daarna de troon zaal verlieten, omsingelden de Japan ners hen en hielden hen gevangen. Eenige Koreanen hebben de woning in brand gestoken van den minister van onderwijs, die de eerste was die het verdrag met Japan goedkeurde. De Japanners hebben Hanwoesei, die het verdrag wraakte, voor twee jaren uit het land verbannen. De Daily Telegraph verneemt uit Tokio dd. 19 dezer Het Engelsch-Tibetaansche verdrag is geteekend. Naar men gelooft, houdt het in het kort in, dat Engeland de suzereiniteit van China over Thibet erkent, in ruil waarvoor China de scha devergoeding betaalt. De te Madrid verschijnende Corres- pondencia beweert dat de gewezen keizerin Eugenie de verloving van koning Alfonsus met prinses Eugenia van Battenberg heeft bewerkt en dat het huwelijk den 17den Mei 1906 vol trokken zal worden. Met de vlootbetooging tegen de Porte wordt het nu ernst. Van 22 tot 29 dezer komen de verschillende oorlogsschepen bijeen aan den Piraeus. De Oosten- rij ksche admiraal zal het opperbevel krijgen. Het eerst zal Mytilene worden geblokkeerd, daar hebben de Franschen eenige jaren geleden reeds alleen eens voorgelegen in verband met de kaden- kwestie, en dan komen zoo noodig Lemnos en Thasos aan de beurt. Het schijnt nu vast te staan, dat er troepen aan land gezet en douanekantoren bezet zullen worden. De Frankf. Ztg. verneemt uit Kon- stantinopel dat de tolken van de Engel sche, Russische, Oostenrijksche en Fran- sche gezantschappen naar den Piraeus zijn vertrokken, in verband met de komst van de vreemde oorlogsschepen. Men verzekert dat de Sultan, zoo hij al op de nota van de mogendheden antwoordt, in zijne vroegere weigering zal volharden. De toestand is zeer ver ontrustend, ook omdat de betrekkingen tusschen Turkije en Bulgarije gespan nen zijn. Griekenland heeft in een om zendbrief aan de mogendheden ook al lerlei klachten over de Porte gelucht. Een gerucht wil dat de Sultan be sloten heeft, om op het vlootvertoon te antwoorden met een moord op de Christenen. De gouverneurs van de pro vincies zouden reeds last hebben ont vangen, om in dat geval de Turken op de Macedoniërs en Armeniërs los te laten. Zondag zijn de opstandelingen op Kreta onder volledige amnestie naar hun woningen teruggekeerd. Uitgezon derd zijn slechts zij, die zich aan het gemeene recht hebben vergrepen of deserteurs zijn. De leider en d voornaamste deel nemers aan de beweging maken zich gereed naar Griekenland te verhuizen. De slagers in Weenen hadden den laatsten tijd de prijzen van het vleesch sterk in de hoogte gedreven. Om verdere verhooging tegen te gaan besloot het ge meentebestuur in arbeiderswijken ver koopplaatsen op te richten om den prijs te regelen, want ze zijn zoo bepaald, dat een behoorlijke winst wordt behaald en toch concurrentie mogelijk blijft. Het vleesch is van de beste kwaliteit en scheelt wel 10 15 ets. met de slagers- prijzen. In de eerste dagen werd in drie dagen voor 2000 Kr. verkocht. De toe loop van het volk was zoo groot, dat lang niet allen geholpen konden worden. Kapitein J. E. E. Donaldson, van het Engelsch-Indische leger, is Zaterdag te Bombay door een fanatiek inlander, die zich achter een lagen muur ver scholen had, plotseling aangevallen en doodgesehoten. De dader werd, over eenkomstig de wet, zonder vorm van proces ook neergeschoten. BM iia(«elijk Nieuws. HEUSDEN, 22 November. De afdeeling Heusden van den Bond van Nederlandsche Postambtenaren herdacht Zondag j.l. op feestelijke wijze haar 5-jarig bestaan, met het geven van een soirée amu sante in de zaal van 't Wapen van Am sterdam. Groot, bijzonder groot was de toeloop; overal zag men glimmende knoo- penons stedeke scheen weer een kazerne- stad geworden. Door een rijk program, dat ons muzikaal, maar voornamelijk door voor drachten bezig hield, vlogen de uren en na afloop zag men overal vergenoegde gezich ten men had zich uitstekend geamuseerd. Het tooneelspel, „De laatste stuiver", ge noot aandachtig gehoor; men leefde mee met het lot van den armen, werkloozen timmerman; snerpend sarcasme en bittere ironie, ingehouden verontwaardiging en innig medelijden kenmerkte dit stuk. 't Was een schets uit 't dagelijksch leven: een werkloos en dus broodeloos timmerman, met vrouw en kinderen, door tractaatjes en zedekundige lessen uitdeelende huisjesmel kers in 't nauw gebrachtgaf een fijne bespotting op zoogenaamde naastenliefde en lust tot orde. Een woord van lof aan de spelers; vooral juffrouw Anna en de rooje socialist waren „goed", leuk. pittig en ondeugend hier en daar; verder fan- farenummers en tot slot, een klucht. Na afloop werd gelegenheid gegeven een walsje te maken. We zien al uit naar een vol genden keer. Tegen J. K. te Wijk, beklaagd van poging tot diefstal, inklimming, mishande ling en huisvredebreuk, is op 21 dezer 3 jaar gevangenisstraf geëischt. Met het oog op mogelijke ontvluchting is hij, tijdens de zitting van de Rechtbank, reeds aangehouden. Het vermiste kalf, waarvan wij bij advertentie op 15 Nov. melding maakten, is terecht. Het stond op stal bij een land bouwer, die het als zijn eigendom be schouwde; terwijl het zijne rustig te Ne- derhemert in de weide liep. Dank aan den Wachtmeester der Mare- chaussé De Bruyn, door wiens optreden de vergissing kon worden geconstateerd en elk der eigenaren in het bezit van zijn eigendom kon worden gesteld. Hollandsche Buurtspoorwegen. (Stoomtram TilburgWaalwijkHeusden 's Hertogenbosch.) Ontvangsten Oct. 1905 f 11,328,30, id. '04 f 11,264,69- Sedert 1 Jan. '05 f 108,899,72*, id. '04 (f 108,162,83. Eene wel niet groote, maar toch gere- gelden vooruitgang valt hieruit op te mer ken. WERKENDAM. Tot notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier zijn herbenoemd de heeren J. Schaddelee, J. Egas en A. Mout- haan. BRAKEL. Als onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de openbare lagere school alhier is benoemd de heer J. van Wijk, uit Wijk, thans onderwijzer aan de o. 1. school te Ophemert. ZALTBOMMEL, 19 Nov. In den nacht van Zaterdag op Zondag ontstond brand in een woning aan den Molenwal, bewoond door den metselaar v. d. Leij. Door het hevig hoesten van een der kinderen werden de ouders wakker, vlogen het bed uit en zagen rondom zich niets dan rook en von ken. Met groote moeite kwam het gezin buiten. Daar de brand, zeer waarschijnlijk ontstaan door het smeulen van roet tus schen het plafond, inwendig woedde, en buiten weinig te bespeuren was, klepte eerst laat de alarmklok, zoodat bij aankomst der spuiten weinig of niets gespaard kon worden. Het jonge huisgezin, niet verze kerd, is van alles beroofd. Het huis, be- hoorende aan A. Klop, is verzekerd bij de Zutphensche Brandwaarborgmaatschappij naar medegedeeld werd voor een bedrag van f 1500. BOMMELERWAARD. Aan het bestuur van den Algemeenen Nederlandschen Wiel- rijdersbond is vergunning verleend o.m. tot het plaatsen der navolgende wegwij zers: Door den Dijkstoel van het polderdistrict Bommelerwaard boven den Meidijk: ten Noorden van Well, waar de Achterdijk op den Maasdijk uitkomt; en op den Maasdijk waar de nieuwe dijk westwaarts naar het eiland Nederhemert gaat. Door het Gemeentebestuur van Kerkwijk: te Kerkwijk bij het Gemeentehuis. Door het Polderbestuur van Bruchem: nabij Bruchem, waar de zijweg van Bruchem op den straatweg Zalt-Bommel-Hedel uit komt. ALMKERK. Hier is eene vereeniging opgericht met het doel eene Chr. School te stichten. NIEUWENDIJK. De mededeeling uit Woudrichem, (zie ons vorig no.) als zou het landgoed Kraai veld aangekocht zijn met bestemming voor den heer A. den Dekker, alhier, is van allen grond ontbloot. HERPT. Hoewel er reeds veel gestald is, loopt toch hier en daar nogal wat vee buiten, 't Weer en weiland in aanmerking genomen, was het beter dat reeds al 't vee gestald was. Want het weer is reeds lang nat en koud, terwijl het weiland op enkele uitzonderingen na, kaal en dor is. Dat het vee dat nog buiten loopt eer achter dan vooruit gaat, behoeft wel geen betoog. De boeren sparen echter hun hooi en hebben geen moeite met het voeren. Toch heeft menigeen medelijden met de arme dieren die meestal zoo moedeloos door de weiden dolen. Als een bijzonderheid dient ver meld, dat de landbouwer Jan Titters, al hier, eene partij knolrapen heeft geteeld waarvan verscheidene het buitengewone gewicht van 14 pond hebben. Bij de Herv. gemeente alhier is tot diaken benoemd de heer A. Bouman. NEDERHEMERT. Tot leden van de watersnoodscommissie zijn benoemd de heeren H. G. Straver, J. W. v. Rossem en W. H. Bouman. GENDEREN. Voor de op te richten Roomboterfabriek is eene voorloopige com missie geconstitueerd, bestaande uit de heeren V. M. Branderhorst, M. J. van der Beek en L. van der Beek Lz. Door de vee houders is reeds van 150 melkkoeien de melk toegezegd. WIJK. De bietenoogst levert den ver bouwer dit jaar geen bevredigende resul taten op. De opbrengst is over het algemeen beneden het middelmatige. Ook de aard appelenteelt der late soorten is slecht. Kwantiteit en kwaliteit laten veel te wen- schen over, bovendien is er ook geen handel in, zoodat alles gekuild zal moeten worden tot het voorjaar. De landbouwer heeft, wat de veldproducten betreft, een ongunstig jaar. Als een_bizonderheid kan worden gemeld, dat bij Van Wijnen, alhier, een varken is geslacht, waar bij het opensnijden een stopnaald in de maag werd gevonden, welke in de huid van het dier vast zat. Het dier heeft er geen nadeelen van gehad, daar het circa 300 pond weegt. Uit Zaltbommel schrijft men aan de „Arnh. Ct.": Ons klokkenspel is stopgezet. Het is doodsch boven in de blauwe lucht, waar het om met Jan van Beers te spreken „zijne klingelende noten" wegsprankelen deed in huppelende vlucht en beneden al het goede, dat Toby Veck opsomt in Dicken's Kerkklokstonen". Het is niet ge schied, omdat het herstel behoefde of om er een nieuwe wijs op te zetten, maar „als proef" op verzoek van de geneesheeren, zeide de Burgemeester in de laatste Raads- vergadering in antwoord op de vraag van mr. Verhoeff. Daar bleef het bij. Het raadsel werd niet opgelost, welke proef genomen moet worden. In de laatste jaren is hun een enkele maal een kort zwijgen opgelegd, zonder dat dit naar menschenheugenis placht te geschie den ter wille van de zieken. Het was een blijde verrassing toen we ze op den marktdag weer voor een poos hoorden, maar waar moet het heen, als zelfs het klokkenspel als rustverstoorder wordt verbannen. Al hoorden zelfs zieken in het hameren en klinken op de werf van de ijzeren booten het troostrijk refrein: „arbeid, arbeid, brood en welvaart!" 't is ontegenzeggelijk minder welluidend dan het klokkenspel. En de nachtelijke seinen van schepen en booten? Moeten die een anderen weg nemen of zonder loodsen de pijlers ontwijken van de spoorwegbrug? Utrecht's ziekenhuis en Arnhem's diaco- nessenhuis werden gebouwd in de nabijheid van den spoorweg, waar het gillend fluiten en stampen van de locomotieven zeker nog anders slaapwerend en opschrikkend kon gelden dan ons klokkenspel. Laat Toby Veck en Dickens' verrukkelijk boek de heeren waarschuwen, 't Is boven dien nuttige en leerzame lectuur tegen den winter op het gebied van weldoen. Dat ze het herlezen vóór dat ze vonnis vellen. Laat er desnoods een referendum worden gehouden onder hen die in de laatste vijftig jaren in het gasthuis werden verpleegd, als oordeel over het loflied van Dickens' Toby Veck. Itinnenland. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië: In Soppeng zijn de stellingen Saring en Matjappaë op den weg naar Lawoe genomen. Onzerzijds gesneuveld 1 en

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1905 | | pagina 2