J van Mn a 25 november ZATERDAG II Mrs. Hoosenboom. In da Kleine Winst J.BülIer te Gorinchem, i Kachels, Wollen Leidsche Dekens, gestikte Dekens, Donsdekens, Moltondekens. ORGELS. Mctói voor Reparatiën. i i i Firma Wed. W. G. VAAGS, Ledikanten en Wieden Hinthamerstraat 0 59, 60 en 61, 's-BOSGH. VachtenVoet zakken, Reisdekens. DMi VAM TWFEDE BLAD ZATERDAG 25 NOV. 1905. Al WEXNL1H& Van der Werffstraat 49, Rotterdam Speciaal adres voor Kerkorgels. Meermanstraat U, Rotterdam. Firma 80ESMA.N", Hoogstraat A 9 Kalk, Tras. Gips Portland- cement, Pannen, Plavu;zen, Tegeltjes, Bnispolten. LVNOBOÜWKUA. Majolikategels LANDBOUWWERKTUIGEN. Nieuwste modellen. Uitgebreide sortesring. op straat to lotton. Uitgever L. J. VIERMAN te Heusden. BUITENLAND. De Belgische regeering is gezwicht voor de oppositie tegen haar ontwerp in zaken „den grooten doorsteek der Schelde" en heeft dat zoodanig ge- wijzigd, dat van de vroegere haven- en vestingplannen zoo goed als niets meer over is gebleven. Om de agrariërs in West-Vlaanderen te believen heeft zij de vestingwerken van Dendermonde la ten vallenhet vraagstuk der regeling van den stroomloop der Schelde zal aan eene commissie van Kamerleden en vakmannen worden voorgelegdom aan het verzet der afgevaardigden van St. Nicolaas tegemoet te komen wordt voorloopig 10 millioen francs gevraagd voor het leegmaken der polders op den linker Schelde-oever en den aanleg van verkeerswegen en verbindingen met den rechter Schelde-oever en voorts 20 mil lioen voor het graven van een kanaal. Verder wordt de credietaanvrage voor vestingwerken van 108 tot 48 millioen francs teruggebracht. Door het aanleg gen van twee inundatie-terreinen van 100 en 20 vierk. kilometers zullen n.l. verschillende forten aan de beneden- Schelde en ten noorden van Mechelen kunnen vervallen. Aldus gewij zigd, hoopt de regeering, dat haar ontwerp nu ein delijk de goedkeuring harer eigen par- tijgenooten zal kunnen verwerven. Uit Konstantinopel wordt dd. 22 de zer gemeld: „Het heden avond aan het Oostenrijksche gezantschap overhan digde antwoord van de Porte verwerpt alle punten van de gezamenlijke nota, zich daarbij grondende op de openbare meening in het Ottomaansche rijk. De Porte stemt alleen toe in een verlenging van het mandaat der burgerlijke agenten in Macedonië voor een tijd, de twee jaar niet overschrijdende." De Sultan is dus niet gezwicht voor de bedreiging met een vlootbetooging en wat daar uit voort kan spruiten hij heeft gladweg alle eischen der mo gendheden betreffende Macedonië ge weigerd, op de verlenging van het man daat der beide „burgerlijke agenten na. Opmerkelijk is in het telegram, be helzende het bericht der weigering, de mededeeling, dat die weigering is gegrond op „de openbare meening in het Ottomansche rijk." Ligt daarin een aanwijzing voor de Mogendheden, dat het als 't ware een casus voor een „hei ligen oorlog" is? In verband met de geruchten over mogelijke uitbarsting van christenhaat bij de Moslems treft ons dat beroep op de openbare meening van het Turksche volk zeer. Voor beide partijen is het te hopen, dat het niet zoover komt door des Sultans koppig heid. Een bericht van 23 dezer zegtEr is een iradee afgekondigd, waarin het besluit van den ministerraad tegen het internationale financieele beheer in Ma cedonië wordt bekrachtigd. De drogman van het Engelsche ge zantschap is gisteren naar den Piraeus vertrokken om zich ter beschikking te stellen van den Engelschen vlootvoogd. Vice-admiraal Hoesni Pasja is naar de Dardanellen vertrokken. Naar het heet, brengt hij bevelen over naar den bevelhebber der forten voor het geval de internationale vloot zich vertoont. Dergelijke bevelen zijn er gezonden naar de gouverneurs van de eilanden in den Archipel. De Daily Telegraph verneemt uit Tokio: De Chineesche vertegenwooidi- ger te Wladiwostok heeft aan zijn re geering gemeld, dat de eigendommen van Chineezen daar grootendeels ver nield zijn. Hij schat het verlies op tien miljoen tael. Hij verzoekt zijn regee ring, schadevergoeding van Rusland te eischen. De Chineesche regeering heeft reeds twee schepen met proviand ge zonden, aangezien er te Wladiwostok duizenden Chineezen gebrek lijden. Het Koreaansche volk, zoo meldt men uit Tokio aan de Daily Telegraph, neemt het nieuwe verdrag met Japan leuk op. De Japanners daarentegen zijn er verbaasd over en sommige noemen het een staatsgreep. Een deel van de Koreaansche pers zegt dat het land ver raden en geleverd is. De Japanners hebben een blad dat dit verkondigde, met de drukkerij erbij, verbeurd ver klaard. De Asahi meldt dat Japan's voor naamste eischen aan China de volgende zijn: China erkent Japan's aanspraken op Liao-tong en den Chineeschen Oos terspoorweghet verleent aan Japan het recht van aanleg aan verschillende spoorwegen o.a. tusschen Moekden en Hsin-min-ting, en Moekden en Wi- dzjoe (aan de grens van Korea); Japan verlangt openstelling van de voornaam ste plaatsen in Noord- en Zuid-Mants- joerijeen verder toekenning van pri vileges ten aanzien van mijnontginning, houtaankap enz. in Mantsjoerije. BINNENLAND. Men meldt uit Zoeterwoude: Onze schatgravers gaat het niet naar den vleeze. Zij hebben nu bijna vier weken wind en weer, bij nacht en bij dag, getrotseerd en hard gewerkt bo vendien en het resultaat is nog luttel. De vijver is nu droog en wordt aan den walkant doorwoeld. Er komen wel brokstukken van aardewerk, porselein en glas U voorschijn, benevens stee- nen pijpjes en een enkel gaaf scho teltje van oud porseleinmen heeft een stoep gevonden en is gestuit op brokstukken muur ter dikte van een paar meter, maar de ingang van den met verlangen verbeiden kelder wil nog maar niet worden ontdekt. De jonge ren hebben hun oogenblikken van moe deloosheid, maar hun leider, de 67ja- rige van den Berg, beschaamt hun twij felzucht door nog on verwrikt in den kelder te blijven gelooven. „Vind ik den ingang niet," zeide hij, „dan graven we op het eilandje, om zoodoende het gewelf te bereiken." Intusschen blijft de stroom van be zoekers aanhouden. De meesten, die van zulke zaken zich .geen voorstel ling kunnen maken, keeren teleurge steld terug. Kenners zouden gaarne zien dat hier onder deskundige leiding werd gewerkt. Men schrijft uit Tiel: Voor eenige maanden werd in dit blad een slagerij te Echteld aangewe zen als het centrum, van waar uit naar tal van plaatsen in ons land bedorven vleesch werd verzonden. Dit heeft de gezondheidscommissie genoopt tot een onderzoek, dat de juistheid van het be richt bevestigde en de commissie over tuigde van de noodzakelijkheid, maatre gelen te nemen tegen het in consumptie brengen van zulk vleesch. Bij het ont breken van een rijkswet op de vleesch- keuring kan alleen van de plaatselijke besturen iets verwacht worden. Daar om heeft zij aan de plattelandsgemeen ten in haar ambtsgebied verzocht een daarop betrekking hebbende verorde ning in te voeren. De commissaris van politie te Gro ningen heeft bij de gezondheidscom missie aldaar een belangrijke zaak aan hangig gemaakt. Er hebben zich n.l. bij verschillende gezinnen te Groningen vrij ernstige ziekteverschijnselen voorgedaan, tenge volge van het nuttigen van spijzen, in raapolie gebakken. Het voorloopig on derzoek wettigt het vermoeden, dat het kwaad niet schuilt bij den olieslager, die de olie leverde, maar veeleer is toe te schrijven aan het op deze of gene wijze verontreinigen der olie na dien tijd, dus bij winkeliers. De door de arrondissements-rechtbank te Zwolle failliet verklaarde koopman in manufacturen G. J. V., heeft met zijne vrouw en kinderen heimelijk zijn woning en de stad verlaten, na de ma nufacturen en zijn geheelen inboedel aan een paar Amsterdamsche kooplie den te hebben verkocht, 's Morgens om 9 uur bleek, dat alles in de vroegte op een verhuiswagen was vervoerd. Zwolsche kooplieden hadden alles we der van hunne Amsterdamsche collega's overgenomen en in het pakhuis van S. te Zwolle opgeborgen. Het bleek, dat de vrouw met 3 kinderen per eersten trein richting Rotterdam waren ver trokken, waarheen de man haar per sneltrein van 9 uur was gevolgd. Er werd naar Rotterdam, Amsterdam en elders getelegrafeerd, waarna een hoofd agent naar Rotterdam vertrok, waar is gebleken, dat zij via Roosendaal naar België waren afgereisd. Twee pakken met kanten en handschoenen aan te Amsterdam en Haarlem gevestigde fir ma's namens V. bij Van Gend Loos ter verzending bezorgd, werden door de politie nog in beslag genomen. Van een Westlandsche schuit, lig gende in de haven te Vlaardingen, is de zoon van den schipper E. Starre, oud 33 jaar, wonende te Monster, door kolendamp gestikt. Zijn vader is be dwelmd naar het ziekenhuis gebracht. Een hond, die in de schuit was, is ook gestikt. Men meldt uit Utrecht aan de O. H. C.: Tusschen de leden en niet-leden van het Utrechtsche studentenkorps bestaat een minder aangename verstandhouding, die niet nalaat bij sommige gelegen heden onaangename gevolgen te hebben. Bij de lessen o. a. in het chemische laboratorium wordt de eerste bank steeds door de dames-studenten, de daarop volgende bank door korpsleden en de daarachter staande door niet-korpsleden ingenomen. Gebeurde het nu, dat een niet-korps- lid plaats nam in de bank, die de korps leden als hun terrein beschouwden, dan werd hij door dringen of onaangename woorden tot heengaan genoopt. Zoo ook eergisteren, toen een niet- korpslid plaats nam op een korpslid- plaats. Toen nu eenige korpsleden bin nenkwamen en het gewone spelletje weer wilden beginnen, gaf dit aanlei ding tot een formeele vechtpartij, die zich gisterenmorgen weer herhaalde. Een en ander is oorzaak, dat reeds ge dreigd is met schorsing der lessen bij een mogelijke herhaling der onge regeldheden. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft Donderdag in de zaak van Marius Brou wers, den dader van den moord in de Scheveningsche Boschjes, bevestigd het vonnis van de Haagsche rechtbank, waar bij bekl, wegens ontoerekenbaar is ont slagen van rechtsvervolging, met last tot plaatsing in een krankzinnigenge sticht voor den proeftijd van één jaar, Donderdag vierde de heer Bartels man te Amsterdam, welke met zijn dochter van 76 jaar samenwoont, zijn lOOsten verjaardag. Het is nog een zeer krasse heer. Dienzelfden dag vierde Mej. de wed. Magdalena Oerlemans geb. Kollemans, wonende aan de Persoonsstraat te Feij en- oord, haar lOien verjaardag. Het oudje is zonder zorgen en voelt zich nog zeer flink. Dagelijks maakt zij eene wande ling, terwijl heden, Zaterdag, de oudste ingezetene van Zwammerdam, de wed. Sprey, haar 102den verjaardag herdenkt. Ook deze is nog in het volle bezit harer geestvermogens. Uit ons Parlement. Na langen tijd in de afdeelingen te zijn werkzaam geweest, zijn eindelijk de leden der Tweede Kamer weer in openbare ver gadering bijeengekomen. Allereerst moesten ze het hunne zeggen over het vestigings verdrag, dat met Duitschland gesloten was. Onze oostelijke nabuur heeft vaak genoeg getoond, dat hij niet gemakkelijk is tegen over vreemdelingen, die bij hem te gast zijn en het doel van dit verdrag was nu om het Nederlanders, die in dat geval ver- keeren, wat gemakkelijker te maken. Maar van de 5 heeren, die over deze zaak buiten de ministerstafel het woord voerden, waren er 4 van meening, dat dit doel niet was bereikt en wij met dit verdrag eigen lijk nog even ver waren als vroeger, terwijl de Duitsche politie-opvattingen den grond slag van het verdrag vormden. Alleen de heer Van Bylandt begroette met ingeno menheid de tot standkoming. De minister van buitenlandsche zaken daarentegen meende, dat er met het verdrag veel was gewonnen en wel dit, dat de kwestie van vestiging en verblijf nu was vastgelegd in een contract, terwijl die tot nu toe werd geregeld naar 't gebruik van beide landen en dat de redenen van uitzetting nu ten minste binnen bepaalde grenzen werden teruggebracht, terwijl Duitschland vroeger kon doen wat het verkoos. De heer Scha per was ten slotte de eenige, bij wien de afkeer van de Duitsche politie-opvattingen zoo ver ging, dat hij verklaarde tegen te zullen stemmen, wanneer er gestemd werd. Maar zoo ver kwam het niet eens, het ver drag werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De enkele kleine wetsontwerpen, die hierop volgden en die tot naturalisatie van verschillende personen, wijziging van de oorlogsbegrooting voor 1904, onteigening enz., strekten, waren in een oogenblik af gehandeld. Maar daarna kwam de gelegen heid voor de heeren leden om hunne woor den kwijt te raken bij de bespreking van de begrooting. Deze algemeene beschou wingen worden door de meesten gebruikt om land en volk kond te doen, hoe ze over de zaken denken en wat hunne beginselen zijn ten opzichte van 's lands bestier. Ditmaal was allereerst Indië aan de beurt en daarover hebben de heeren Pierson, van Deventer, van Kol, de Waal Malefyt, Bos en verschillende anderen hun licht laten schijnen. Maar wat de heeren te vertellen hadden, liep nogal uiteen. Alleen hierin kwamen ze vrijwel overeen, dat ze geen van allen den toestand van Indië bijzonder schitterend vonden en de meesten konden dan ook niet nalaten middelen tot verbe tering aan de hand te doen. De heer Van Deventer zag vooral heil in educatie, irriga tie en immigratie. De educatie, het beter onderwijs van den inlander, zou de voort brengingskracht van dezen en daarmee de welvaart van Indië vermeerderen. Irrigatie, betere afwatering, zou den landbouw en dus evenzeer de welvaart ten goede komen. En emigratie, waarmee bedoeld was ver huizing van Javanen naar de buitenbezit tingen, zou Java van een overvloedige be volking ontlasten en tevens den bloei dier buitenbezittingen bevorderen. Maar de spre ker zag wel in, dat het een groot bezwaar was om aan geld voor dit alles te komen en zonder geld is er niet veel te doen. Daar wist echter de heer van Kol, die het lang niet met den vorigen spreker eens was, wel eenigen raad op. De groote in- dustriëele ondernemingen van Nederlanders in Indië en de kapitalistische bedrijven in 't algemeen moesten zwaarder belast worden en de militaire uitgaven moesten worden ingekrompen, wat ook de heer Pierson reeds gezegd had. Van die kapitalistische bedrijven wist trouwens spreker een boekje open te doen. Zij waren gewoonlijk de aanstokers van de militaire expedities en om hun belang draaide eigenlijk de heele boel, terwijl de Javaan, die maar een in komen van 50 cents per week heeft, feite lijk de werken der groote maatschappijen betaalt. En wanneer dat niet anders werd zag de heer Van Kol de toekomst van Java en Indië donker in en zag hij tevens onzen val als Koloniale Mogendheid in 't verschiet. Met de militaire expedities, waarover de heer Van Kol het had, schenen trouwens de meeste sprekers niet goed over weg te kunnen, al vonden zij des heeren Van Kol's critiek er over te algemeen. Het kon zeer vaak noodig wezen, maar men moest er een beetje zuinig mee zijn en de expe dities trachten te voorkomen door tijdig in te grijpen. Echter viel niet te loochenen, dat het vestigen van ons rechtstreeks ge zag door deze expedities vaak een zegen werd voor de buitenbezittingen, ten bewijze waarvan de heer De Waal Malefyt Lombok en Djambi aanhaalde. Deze spreker voegde bovendien bij de middelen door den heer Van Deventer aangegeven nog een vierde n.l. Christianisatie, behartiging van de gees telijke belangen der bevolking door be scherming van de zending enz. Vergeet niet eenige dowxen Pink Pillen te koopen. Het is steeds goed eenige doozen te huis te hebben. Zij geven krachten, bevorderen den eetlust, maken de spijsvertering gemak kelijk, doen schele hoofdpijn en zenuwpij nen verdwijnen, verschaffen een rustigen en verkwikkenden slaap, ondersteunen die genen die hard te werken hebben, hetzij met het hoofd of de spieren. Zij worden bijzonder aanbevolen voor jonge bleeke meisjes, de schoolkinderen die aan kwijning lij den en de vrouwen die aan de ongemak ken hun geslacht eigen te lijden hebben. De Pink Pillen geven bloed met iedere dosis: zij bestrijden de zwakte, gelijk het brood den honger stilt De onzichtbare ge varen zijn het meest te duchten. De micro ben der influenza zijn onzichtbaar, men kan ze vermijden. Zij tasten de zwakken slechts aan. Weest dus sterk. De Pink Pillen zullen U sterk maken. De heer J. van Gils, onbezoldigd rijksveldwachter te Cuyk, schrijft ons: Mijne vrouw, 28 jaar oud, heeft gedurende langen tijd aan on- verdragelijke pijnen in de hersenen en in de lendenen geleden, gepaard gaande met bloedarmoede. Daar ik veel over de Pink Pillen had gelezen, heb ik haar dezelven laten gebruiken en met het gevolg, dat zij mij twee dagen later zeide, ik gevoel mij reeds veel beter. Toen zij eenige doozen gebruikt had was zij volkomen welvarend en kan een ieder deze Pink Pillen in het volste vertrouwen aanbevelen. Prijs f 1.75 de doos, f 9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, hoofddepóthouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. A D VERTENTIEN. echte Amerikaanschein grooten getale voorhanden bij De toon der Packard's trekt ieders bewon- dcriug. Hoort de liefelijke Harp en den heerlijken Pijptoon. Prijzen vanaf f 45, f 60, f 80, f 100, f 110, f 125 en hooger. Gratis boek, waaruit men direkt 4-stem- mig kan spelen. I sfi! vanaf f SO. t-ebruikte vanaf f 30, f l.SO per 100. HERFST- EN WINTERSEIZOEN. ontvangen eene prachtige collectie STAI^K1\. Door het inkoopen van een groote voor raad ran alle artikelen tot het vak behoorende, gemaakt en ongemaakt, vanaf heden ver koop aan eoncurreerend lage prfjzen. Fijne keuze Avonddoeken in alle kleuren. Gemaakte Damesrokken. WollenFantaisie, gestikte en Moltondekens, bedspreien, in alle kleuren en grootten, vanaf f 0,50 en hooger. Corsetten in alle nummers. Mansartikëlen gemaakt en ongemaakt. Prima !4%a»OB4 en WEEltE^ voor „IN DE KLEINE WINST", IKreestraat, Handel in gebluscht en ongebluscht. voor wandbekleeding enz. Beschilderde Tablcautcgcls in lijst. Ijzerhandel. IVaa!vtfjL. Meest concurreerend adres voor alle soorten Tegelplaten, - Kolenbakken, Kolenemmers. Hang- en Ganglampen van de goedkoopste tot de fijnste soorten. Veevoederpotlen, Waschfornuizen, Waschrnachines, Transportkarren» IJ zeren enz., enz. Ontvangen een prachtige collectie Rniin gesorteerd in de E C II T E Behangerij, Stoffeerderij, Bedden- en Matrassenfabriek. Men wordt beleefd verzocht A. J. !)E WIT, BiSEI- lACHINES Komt, ziet en overtuigt U! Onder beleefde aanbeveling, Alles eerste kwaliteit en scherp concurreerende prijzen. g. c. kfiiJiioLtiER mm. O PELTERIJEN.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1905 | | pagina 5