king waren belast. De beide bewoners van het goed, de heeren Eugène en Adalbert von Aderkas, werden tegen den grond geslagen en vervolgens ver moord. De plunderende en moordende boeren maakten zich daarop meester van de wagens op het smalspoor in die streek, reden naar de landgoederen Hoppenhof, Wahlhof en Sinohlen en plunderden ook deze. Zondag brak in de haven van Ant werpen muiterij uit op de Ellebuk, een stoomboot van Hamburg op weg naar Saigon met 14 Chineezen aan boord. De Chineezen wilden aan wal, maar zij konden daartoe geen verlof krijgen van den kapitein. Zij zijn toen met bijlen op de scheepsofficieren losgestormd, hebben er een ernstig verwond en heb ben de kapitein in zijn hut opgesloten. Maar weldra kwam de politie aan boord, de woede der Chineezen bekoelde, zij lieten zich gevangen nemen, en het gele gevaar was bezworen. De correspondent van de Times te Sjanghai bevestigt, dat de afkeer van vreemdelingen in China sterker wordt, tengevolge van de overwinningen van Japan op Rusland en van het Japansch- Engelsch verdrag, dat China's onschend baarheid waarborgt. Die afkeer blijkt uit het boycot van Amerikaansche goederen. De Chineesch© regeering en het Chineesche volk in het algemeen zijn besloten den invloed der vreem delingen zooveel mogelijk tegen te wer ken, hetgeen in de Chineesche pers en op de vergaderingen onverholen ge predikt wordt. Zaterdag is er te Johannesburg een vergadering van het mijnwerkersver- bond gehouden, waarop eenstemmig be sloten is, staking van den invoer van Chineezen en terugzending van die er zijn te eischen. Fehim pasja, een zoon van den zoog- broer van den Sultan, het bekende hoofd van de geheime paleispolitie, wien vele gewelddaden jegens vreemdelingen en Turksche onderdanen ten laste wor den gelegd, is sedort eenige dagen op bevel des Sultans in hechtenis. Het moet namelijk uitgemaakt zijn dat Fehim zelf den bomaanslag tegen zijn persoon op touw had gezet, zooals de openbare meening van den beginne aan vermoedt heeft. Den 6 December arriveerde in New- York per eerste klasse kajuit met den Duitschen stoomer „Neckar", een schoon jong Engelsch weeuwtje, genaamd Ca roline Fairholm. Nauwelijks aan wal, werd zij behoed zaam opgepikt door de immigratie-agen ten, die handelden op last van den Zwitserschen consul. Het lieve vrouwtje, dat vloeiend zeven talen spreekt, werd nl. beschuldigd, ette lijke Zwitsersche hotels te hebben op gelicht. Zij zelf beweerde de weduwe te zijn van 'n Londensch bankier en 120,000 gulden inkomen te hebben. Aan een streng verhoor onderworpen, bekende zij eindelijk, behalve de haar ten laste gelogde oplichtingen, ook nog een levensverzekering-bank te Londen voor 48.000 gulden te hebben willen oplichten, door een verzekering op haar leven tot dat bedrag te sluiten en zich vervolgens voor dood uit te geven. De verzekeringssom zou dan getoucheerd worden door 'n „vriend". De lieve dame zal naar Zwitserland teruggezonden worden. Zondagmorgen is een hevige brand uitgebroken op de werven van Carrara, bij San Fernando in de provincie Ca- dix. De brand duurde slechts enkele uren, maar er zij n verscheiden schepen verbrand, waaronder twee torpedoboo ten, die herstellingen moesten onder gaan. Een Zeeman is in de vlammen omgekomen. De Duitsche politie heefttelegraphisch de aanhouding gevraagd van Frits Zeld, verdacht van moord op den grond eigenaar Steinlabe te Löhne. Hij is 18 jaar, van middelmatige grootte, blond; hij heeft een opgezwol len linkerwang en stottert een weinig. üieuwg. HEUSDEN, 13 December. „Men moet er de waarde maar van ken nen". Eenigen tijd geleden kocht de heer E. Godschalk alhier, handelaar in anti quiteiten, eene tafel met gedraaide pooten, z.g. arendsklauwen, voor eene vrij bedui dende somwelke tafel, voor een niet- kenner, weinig aantrekkelijks bezat. Hij verkocht ze nu aan een verzamelaar tegen het volle bedrag dat hij vroeg, n.l. honderd vijf en dertig gulden. WERKENDAM. Gisteravond nam een jongetje van een jaar of tien, zekere A. Z. alhier, toen er in den winkel van H. de Vries niemand aanwezig was, de gelegen heid waar om de lade te lichten. Een bedrag van ruim twintig gulden was voor het mannetje niet te veel, hij eigende het zich ten minste maar toe en ging direct met' Jaap onderhandelen over een stuk choco lade enz. De politie was er echter gauw bij en spoedig was het geld weer waar het behoorde. OUDHEUSDEN. De van ouds bekende A. B. alhier, die den lOen dezer in dronken schap zijn zwager met een bijl verwondde, werd door de Rijkspolitie te Heusden in den amigo gestopt, om later met 2 proces verbalen met de justitie af te rekenen. WIJK. Twee aankomende jongens heb ben hier gebedeld onder de valsche voor- gevens, dat hun moeder weduwe is, 9 kin deren heeft, het huis afgebrand en niet verzekerd is. Het is te hopen, dat het pu bliek hun aan de politie overgeeft, daar zij deze ontwijken. spr. ons op aangrijpende wijze een tooneel op het slagveld van Wagram voor den geest bracht. Het verscheiden van den held van 't verhaal, het arendsjong, in het zesde be drijf, zoo treffend geschilderd, vormde een passend slot. Luid handgeklap noodzaakte den spr. zich nog eenmaal te vertoonen voor het publiek, dat hij dezen avond weder zoo veel te genieten had gegeven. 10 December Zaterdagmorgen te 7 uur ongeveer werd bij mej. de wed. Van Dig gelen ontvreemd een ganglooper, weike bij 't uitvegen der gang een oogenblik op de stoep was geplaatst. De dader van dit bru tale stukje is nog niet bekend. tiëele behandeling en die van het ontwerp tot ouderdoms- en invaliditeits-verzekering door opmerkzaam te maken op het onvol- drage dezer ontwerpen. Ook de Ministers van Justitie, van Waterstaat, van Oorlog en van Binnenlandsche Zaken voerden nog het woord, de laatste over de Commissie tot Grondwetsherziening, welker samenstel ling hij verdedigde door te wijzen op het niet politiek karakter. Na deze redevoeringen voelden nog ver schillende afgevaardigden zich geroepen van repliek te dienen, waarop dan nog een paar ministers antwoordden en daarna werden de beschouwingen over de Staats- begrooting gesloten en een nieuw onder werp ingeluid. Intusschen had de Eerste Kamer over verschillende kleine ontwerpen beraadslaagd en zich daarbij hoofdzakelijk bezig gehou den, als zijnde zeker het smakelijkst, met de zalmen en het zalmtractaat met Duitsch- land, aan hare zuster de binnenlandsche en daarna de buitenlandsche politiek over latende. Want het onderwerp dat in de Tweede Kamer thans aan de orde kwam, was de Begrooting voor Buitenlandsche Za ken. Hierbij werden allereerst ter sprake gebracht, de hervorming van ons consulaat wezen, de toetredening tot de Berner Con ventie tot bescherming van letterkundigen arbeid, maatregelen tot het tegengaan van den handel in meisjes en vrouwen, de uit zetting van de heeren Catz Van Aalten en Domela Nieuwenhuis en nog veel meer. De heer De Beaufort besprak nog den toestand op het ministerie van buitenland sche zaken onder het vorig kabinet en de de internationale buitenlandsche politiek en de heer Tak de beweging tot onze nau were aansluiting bij België. Slimieiiiaiid. De „N. R. Ct." schrijft: Wij ontvangen het volgende vermink te telegram van onzen correspondent te Batavia: Te Loejoe meldden zich twee zoons vorst Boni ddri zood poenggawa vijf aanzienlijke hoofden opgezonden Ma- kassaer. Door sterke verminking is het schier onmogelijk het telegram të verklaren. Wij vermoeden, dat Loejoe moet zijn Lyoe, gelegen in het noorden van Wadjo nabij Kera. Wij herinneren er aan, dat de vorst van Boni drie zoons had. De oudste, tevens poenggawa, sneuvelde bij zijns vaders arrestatie. Thans heb ben de beide overige zoons zich ook onderworpen. Wellicht is de rest van het telegram te lezen als volgt: „Die zoons, Poeng gawa en vijf aanzienlijke hoofden op gezonden Makassar". Dan zou echter sedert 23 November een nieuwe Poeng gawa aangesteld zijn. Het is ook mo gelijk, dat het tweede gedeelte van het bericht op Gowa betrekking heeft. Zooals destijds gemeld is, werd een paar weken geleden te Alkmaar in het tehuis Waakt en Bidt eene vrouw aangehouden, die verdacht werd zich te hebben schuldig gemaakt aan dief stal. De commissaris van politie aldaar, vermoedende dat de verdachte wel méér op haar kerfstok zou hebben, zond de vrouw onder geleide naar Amsterdam. De recherche aldaar zag onmiddellijk eene oude bekende in haar terug, een vrouw, die zoo onnoemlijk veel op haar rekening had, dat het Hblad. het wel de moeite waard acht een en ander uit haar levensgeschiedenis mede te deelen. Haar ware naam is Huberta Antonia Aloysa Sax, in het zuiden van ons land, vooral te Tilburg, 's-Hertogenbosch en Breda beter bekend onder den naam van de „millioenenjuffrouw". Te Til burg vertoefde zij ongeveer een jaar geleden ten huize eener familie, waar zij was aangenomen voor gezelschap, in afwachting van een aanzienlijke erfenis, die haar volgens haar opgaven was toegezegd. Zij vertelde een juffrouw Schevichaven te zijn, verloofde zich met een winkelier, die, in het vooruit zicht van een goed huwelijk, zijn zaak verkocht en zich gereed maakte om met zijn aanstaande vrouw naar het zuiden van Frankrijk te vertrekken, waar een villa voor het jonge paar werd gebouwd. Aan verschillende religieuse stichtingen zegde ze in verband met de te verwachten erfenis belangrijke sommen toe, kortom, men sprak over weinig anders dan de „millioenen juffrouw" totdat de heer des huizes, in wiens woning ze vertoefde, bemerkte, dat zijn logée hem op onbeschaamde wijze had bestolen. Onder haar ledikant vond men leeggedronken wijn- en cognac-flesschenuit een zijden japon, aan een ander toebehoorende, had zij groote lappen gesneden, om met deze stof haar hoeden op te maken. Hoewel van meer dan een zijde' er op werd aangedrongen haar niet te vervolgen, werd de justitie er mede in kennis ge steld, waarop haar veroordeeling voor de Bredasche rechtbank volgde. Bij onderzoek bleek, dat zij zich her haaldelijk brieven had laten sturen die van een notaris heetten afkomstig te zijn en waarin haar mededeelingen om trent de erfenis werden gedaan, een correspondentie die achteraf valsch bleek geweest te zijn. Van Breda trok de millioenenjuffrouw naar Brussel, huwde daar op valsche papieren, gaf zich uit dan voor deze en dan voor die, zag vervolgens kans in Londen haar rol verder te spelen, om ten slotte naar Nederland terug te keeren. In den loop der jaren bediende zij zich van een 8-tal namen en heette o. m. Walraven, Vattier Krane, Schevichaven, Van der Weijden, Muijser, Wierdels, Li use, Wielik van Linge enz. enz. Nog vóór de Tilburgsche geschiedenis trad de millioenenjuffrouw op te Amsterdam en Rotterdam, overal waar ze kwam stelende en oplichtende. Bij haar arres tatie te Alkmaar werd zóóveel in beslag genomen, dat vanwege het parket te Alkmaar lijsten werden gedrukt, waarop alles nauwkeurig werd vermeld. Ia samenwerking met de Amsterdamsche politie werden door de recherche van Alkmaar te Amsterdam alle banken van leening bezocht en thans bleek, dat de juffrouw schier overal goederen had beleend, alle van diefstal afkomstig. Een veertiental dagen had men noodig om de zaak te Amsterdam to onder zoeken. Nog Vrijdag meldde zich bij de politie aldaar een juffrouw aan, te wier huize Huberta Sax destijds gerui me n tijd vertoefde en die zij voor circa f 1200 wist op te lichten. Ten slotte kan nog vermeld worden, dat de verdachte vroeger te Amsterdam gehuwd woonde en moeder is van vier kinderen, die na den dood van haar man werden uitbesteed; zij is thans ongeveer 38 jaar oud. Daar zij bij de Amsterdamsche recherche geen onbe kende was, vond zij een bezoek op het hoofdbureau van politie natuurlijk niet zeer aangenaam. Zij had haar grooten hoed diep over de oogen getrokken, om daardoor een herkenning zoo mo gelijk te voorkomen; dit middeltje baatte haar natuurlijk niet. Reeds bij het binnenkomen zag men in haar de oude Bertha" terug. Uit Zutphen meldt men aan de N. R. Ct.: Door de politie alhier is proces-ver baal opgemaakt tegen een boekhande laar, wegens verkoop van scheurkalen ders van den uitgever N. J. Boon te Amsterdam. Aangezien op die kalenders een nummer voorkom i, dat kans geeft op een prijs, indien op dat nummer een prijs in de 381ste Staatsloterij valt, beschouwt de politie dit als eene over treding van artikel 2, sub 3 der Lote rij wet. Ook tegen den Amsterdamschen uit gever Boon is proces-verbaal opgemaakt. In de Zuiderhaven te Zutphen ligt volgens de Z. Ct., het woonschip van H. J. Kasper. De man was afwezig, de vrouw werd Zaterdagnacht in staat van dronkenschap in gezelschap van twee jonge mannen aangetroffen. Zij werd laf er door de politie ingerekend. Later bleek dat hare 4 jeugdige kin deren onbewaakt op het schip waren achtergelaten. Deze vrouw, genaamd Maria Klein- man, oud 24 jaar, lang van gestalte, netjes gekleed, heeft reeds enkele in gezetenen geld weten afhandig te ma ken, door hun medelijden op te wek ken. Zij zegt dat haar man aan bloed spuwing lijdt en vertoont daarbij een bewijs van ds. Callenbach, Ned. Herv. predikant te Rotterdam, die te goeder trouw gelden- voor haar heeft ingeza meld. De commissaris van politie te Zut phen waarschuwt nu voor deze vrouws persoon. Uit Susteren wordt van 11 dezer aan de Limb. Koerier gemeld: Hedennacht tusschen elf en twaalf uur werd alhier een gruwelijk drama afgespeeld. Eenige jongelieden van het gehucht Gebroek en een paar personen uit Susterm zaten in het koffiehuis van W. H. Er ontstond ruzie over het toe dienen van een glas bier. Dadelijk ver lieten de jongelingen van Gebroek het café om huiswaarts te keeren, gevolgd door G. P. Op geen twintig passen verder kreeg de 20-jarige jongeling Jo hannes Suilen, van Gebroek, onverwachts een steex of snede in het onderlijf, met het treurig gevolg dat de darmen eruit puilden. Onmiddellijk zakte hij ineen. Men droeg hem binnen ten woonhuize van den arbeider J. Jessen; geestelijke en geneeskundige hulp werd dadelijk ontboden. De marechaussees van Sittard van het feit verwittigd, stelden dezen nacht nog een onderzoek in, met het gevolg, dat de 22-jarige G. P. van hier van zijn bed werd gelicht en met den ge vaarlijk gewonde geconfronterd. Heden ten tien uur werd G. P. zwaar geboeid naar Maastricht overgebracht. Volgens later berieht is de getroffene aan zijn wonden bezweken. Men meldt uit Arnhem Op de lijn EmmerikAmsterdam zijn in de St. Nicolaasdagen drie pak ketten vermist, alle bestemd voor Am sterdam. Het eene pakket hield in 6 zakdoe ken met geborduurden rand, 12 idem gemerkt H. C., 24 idem gemerkt A. C., het tweede pakket bevatte 10 effec ten Schweizer Bundsbahn, 3pc. groot 1000 frs. ieder, nos. 12966170, het derde pakket bestemd voor de Amster damsche Bank, bevatte 6 KG. en 1 gram goudgeld. AALBURG. In den nacht van 11 op dezer zijn, ten nadeele van H. Krop alhier, gestolen 12 tamme eenden. De Rijkspolitie is de vermoedelijke daders op 't spoor. ALMKERK. Hier is eene flink bezochte vergadering gehouden, waarin de heer 't Hoofd het nut uiteen zette van de op richting eener roomboterfabriek. Alle des betreffende vragen werden beantwoord. Besloten werd tot de oprichting over te gaan. De melk van 300 koeien is reeds toegezegd. Zij, die als lid willen toetreden, hebben daartoe tot den 15den dezer gele genheid. NIEUWENDIJK, 12 Dec. Bij de ge houden verkiezing van ouderlingen en dia kenenen der Geref. gemeente alhier, zijn herkozen tot ouderlingen de heeren P. Wal raven en J. Branderhorst Lz., en tot dia kenen H. Arkema en A. van Noorloos. DUSSEN. Tot ouderling der Hervormde Kerk is benoemd C, van Dijk, terwijl als diaken is herkozen C. Rombout. Wegens het natte jaargetijde zijn vele landerijen on bezaaid gebleven, zeker niet ten voordeele van den landbouwer. Zoo spoedig het weer het echter eenigszins toelaat, zal door vele boeren het winter koren gezaaid worden. Bij inschrijving is van de 54 kolos sale abeele-boomen bij het kasteel eigenaar geworden de heer A. Verwoert, uit Kuilen burg, voor de som van f 1312, GENDEREN. In den nacht van 7 op 8 dezer zijn. ten nadeele van Versluis alhier, uit zijn schoorsteen gestolen: 2 voor- en 2 achterhammen en 4 draaien worst, ter waarde van f 34. Een nauwkeurig onder zoek is ingesteld en op verschillende plaatsen huiszoeking gedaan, doch zonder resultaat. Tot brievengaarder is alhier benoemd de heer E. Boll. VRIJHOEVEN CAPELLE, 11 Dec. De heer C. F. Kien, secretaris en ontvanger dezer gemeente, heeft tegen 1 April a.s. aan den raad dezer gemeente eervol ont slag uit beide betrekkingen aangevraagd. SPRANG. Door stemgerechtigden der Nederl. Herv. Gemeente alhier, zijn verle den week herkozen tot notabelen, de h.h. Burgemeester Meijer en O. Holster en ver leden Zaterdag door notabelen tot kerk voogd herbenoemd de heer D. E. Craaijo. Alle drie hebben zich de keuze laten wel gevallen. De handel in hooi, sinds maanden zeer traag en niet meer dan f 13,per 500 K.G. kunnende besommen, is sedert eenige dagen zeer vlug geworden en tot f 15,50 f 16,per 500 K.G. opgeloopen. VEEN. De zangvereeniging „Excelsior" is voornemens op 26 Dec. a.s. hare gewone j aarlij ksche uitvoering te geven en staat een genoeglijken avond voor de deur, daar deze vereeniging steeds hij hare uitvoerin gen veel publiek weet te trekken. SLEEUWIJK. Tot leden van het Bur gerlijk Armbestuur zijn door den Raad dezer gemeente herbenoemd de heer J. Ver hagen en P. Ippel. Door den Raad zijn tot leden van het stembureau benoemd de h.h. A. Sig- mond en B. van Krugten. ZATBOMMEL, 8 Dec. Hedenavond hield de heer Henri Dekking uit Rotterdam voor de leden van het deparlement Zaltbommel der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een lezing. De heer Dekking is voor ons reeds eene oude bekende. De goed gevulde zaal be wees, hoezeer de talenten van den decla mator reeds werden gewaardeerd. De ver wachting was dan ook hoog gespannen. Ook hedenavond keerde het publiek geheel voldaan huiswaarts. Als onderwerp voor dezen avond had de heer Dekking gekozen „Het Arendsjong", een drama in zes bedrijven, dat speelt aan het Oostenrijksche Hof, waar de koning van Rome, zoon van Napoleon I, met een schijn van vrijheid werd gevangen gehou den. Het is ons niet mogelijk den lezers dit treffend tooneel voor den geest te brengen, zooals de heer Dekking het zijn hoorders wist te doen. Na een eenvoudige inleiding wist de spreker het aandachtig luisterend publiek allengs onder den invloed van zijn woorden te brengen. Ontroerd luisterden wij, toen Uit ons Parlement. VI. Onze volksvertegenwoordigers blijven in de drukte. Zoo zelfs, dat nu ook de avonden en de Zaterdagen, die anders voor de zoo hoog noodige rust der heeren gereserveerd bleven, in beslag worden genomen. En niet alleen de Tweede, maar ook de Eerste Ka mer is in de weer. In de Tweede Kamer blijft de eerste dagen de politieke strijd, de vraag naar het politieke beginsel voornamelijk het debat beheerschen. Deze en gene der heeren brengt er ook wel eens wat anders tusschen, maar van de politiek kan bijna niemand afblijven. Het zijn de verkiezingsstrijd van Juni en hare oorzaken, de formatie van dit kabinet en zijn program en de houding der ver schillende partijen daar tegenover, die door alle sprekers van verschillende kanten wor den bekeken en besproken al naar gelang van des sprekers eigen beginsel. De heer Drucker, die ook nog de tij d- regeling, de regeling van rangen en sala rissen van de departements-ambtenaren en de gemeente-financiën ter sprake bracht, is dit Ministerie nog al gunstig gezind. De grondwetsherziening heeft zijn sympathie, ook van de voorstellen betreffende verze keringswetten kreeg hij een gunstigen in druk, maar omtrent defensie-wezen, oorlog en marine is hij niet erg gerust. De heer Aalberse is van deze regeering een minder groote vriend. Haar principiëel standpunt is hem trouwens niet recht duidelijk en in haar program piist hij o.a. ieder voor stel betreffende de sociale middenstands kwestie. Evenmin kan de heer Schokking tot de voorstanders dezer regeering gerekend worden. De heer Schaper, die nog allerlei staaltjes uit den verkiezingsstrijd ophaalde, houdt daartusschen als 't ware het midden, maar met een zekere neiging voor dit Ka binet, omdat het naar zijn smaak in elk geval beter is dan het vorige. De heer Lohman zette als hoofdman der vrij-an tire volutionnairen zijn standpunt te genover de regeering uiteen in een rede waar mee de heer Van Idsinga het later in hoofd zaak eens bleek terwijl ook de heer Van •Veen zich als spreker van deze partij liet hooren over de financiële plannen van dit Kabinet. Deze houding van den heer Loh man schetste hij zelfs als eene afwachtende, waarbij hij zich zal kunnen bepalen tot een bescheiden kritiek. Met de ffnaneieele plannen kan hij niet geheel meegaan, zoo lang de linkerzijde niet wil meewerken tot herziening van het tarief. De verzoenings gezindheid kan hij nog niet beoordeelen, maar de formatie zelve schijnt hem niet geheel in den haak. Liever had hij gezien, dat het vorig Ministerie nog was aange bleven en eerst de uitspraak der nieuwe Kamer had afgewacht. Hij erkende wel, dat dat Ministerie de antithese wat sterk op den voorgrond had gebracht en bij de benoemingen soms wel eens te veel op par tij kleur had gezien, maar wraakte toch het geschreeuw van de tegenpartij daarover. Trouwens het bestaan der antithese kan niet geloochend worden, maar deze sluit geen samenwerking uit tusschen tegenover elkaar staande groepen Ook de heer Pierson besprak de antithese evenals de heer Van Karnebeek qp boven dien de financieele plannen, waarmee hij het wel eens bleek. Deze financiën waren ook het onderwerp van de rede des heeren Tak, die op een spoedige regeling der ge meente-financiën aandrong. De heer Van der Zwaag, die als behoo- rende tot geen der vertegenwoordigde par tijen, alleen voor zich zelf sprak, betreurde den val van het Ministerie niet, dien hij meer nog aan het uitblijven van maatre gelen op sociaal gebied dan aan de Dwang- wetten weet. Hij verwachtte trouwens van dit Ministerie ook niet veel en betreurde het, dat sociale maatregelen afhankelijk zouden worden gemaakt van de toename der middelen. Op sociaal gebied verwachtte ook de heer Talma van dit Ministerie niet veel en hij spoorde, na een nieuwe bespreking van den verkiezingstrijd, den minister van arbeid tot spoed op dit gebied aan. Na deze afgevaardigden kwamen einde lijk de nieuwe Ministers aan het woord om zooveel mogelijk ieder bescheid te geven en als 't mogelijk was van allen in vrede te scheiden. Eerst de Minister van Financiën, die den rang van eersten Minister, als 't ware, ver vult. Hij besprak den verkiezingsstrijd te gen de coalitie en den uitslag er vanver dedigde het optreden van dit Kabinet, dat wel op geen vaste meerderheid kan steunen, maar als zoodanig moest optreden, waar geen vaste meerderheid ook op andere wijze te vormen was en schetste eindelijk den financieelen toestand. De ongunstigheid van dezen laatste had haar oorzaak niet in ach teruitgang der welvaart, maar alleen in de uitzetting der uitgaven, een troost dus voor ons. Ter verbetering en tot dekking der nieuwe uitgaven moesten niet alleen direkte, maar ook indirekte belastingen dienen. Men moest hier echter de goede verhouding in het oog houden. Na hem kwam de Minister van Landbouw, Arbeid enz., die over sociale wetgeving sprak, en de intrekking der Ar- j beidswet verdedigde met te wijzen op par-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1905 | | pagina 2