Uit Moskou wordt d.d. 24 dezer ge meld Op alle punten waar gisteren de barrikaden vernield werden, hebben de opstandelingen er nieuwe opgeworpen. De Brest-straat is tot aan het station vol barrikaden. Op het Strastnoj plein is weer geschut opgesteld. Op verschil lende punten worden schoten gewisseld tusschen de opstandelingen en de troe pen. In het uitgeplunderde wapenma gazijn van Thorbeck is vannacht een helsche machine ontploft, tengevolge waarvan het belendende hotel Metropol in brand geraakt is. De brand is echter spoedig gebluscht. Men heeft ook ge tracht, het wapenmagazijn van Brabetz te plunderen, maar dat is mislukt. Sedert vanochtend vroeg beschiet de artillerie de barrikaden, die door de brandweer in brand gestoken worden. De botsingen, die eerst in Twerskaja en daarna in andere straten plaats hadden, werden zeer hevig op den Twerskoje boulevard en de aangren zende straten. Twintig gendarmes wer den gewond. Volgens de jongste ramin gen zijn gisteren 500 menschen gewond vandaag nog veel meer. 's Avonds werd ook in de voorsteden gevochten. Op Sretenka werd een bom geworpen. Het station is door troepen bezet. Het Verbond der verbonden heeft besloten, de algemeene werkstaking vol te houden, maar niet mede te doen aan het gewapend verzet. Toen Zondagmorgen om elf uur 300 man gewapende revolutionairen met een extratrein van het station Perowo (Moskou-Kazan-spoorweg) aankwamen, verzamelden zich bij de locomotieven- loods van dat station 2000 stakende werklieden, waaronder eenige honder den gewapende revolutionairen. De me nigte maakte zich meester van een magazijn van levensmiddelen, daar in de buurt en beschoot de aan het station staande troepen, die daarop met ge schut antwoordden, Tegen een uur brandde het gebouw af, waarin het magazijn gevestigd was. Het in de buurt gelegen Nikolaj-station werd intusschen door de revolutionairen beschoten uit de werkplaats van den Jaroslaf-spoor- weg. Een afdeeling grenadiers beant woordde het vuur van het dak van 1 iet station. De stations Ljoebertsi en Pe- rowa zijn in handen van de revolutio nairen; de roode vlag is er geplant. De Daily Telegraph verneemt uit PetersburgTot Maandagochtend vroeg zijn te Moskou 5000 menscben gedood en 14,000 gewond. Maandagnacht werd op verscheiden punten van de stad ge schutvuur gehoord. De barrikaden wor den wanhopig verdedigd. Men kan niet veilig oj) straat loopen, overal fluiten de kogels, en veel onschuldige men schen worden gedood. In de stad wordt het gebrek aan mondbehoeften merkbaar. De Rappel heeft weer nieuwe berich ten over de pest in Rusland. Een streek van 150.000 vierk. kilometers zou door de ziekte aangetast zijnde overheid doet niets en er is zelfs gebrek aan geneeskundige hulp. Er is geen reden om zulke berichten bijzonder geloofwaardig te achten, maar ongelukkigerwijze is er evenmin reden om te vertrouwen op de ambtelijke tegenspraak. De cholera-epidemie van dit jaar" heeft dat weer voldoende aan getoond. Te Hamburg is bericht ontvangen dat de Batavia en de Kehrwieder, de stoombooten, door de Duitsche regeering afgehuurd om Duitsche onderdanen in de Russische havens tot toevluchtsoord te dienen, in die havens door de Rus sische opstandelingen beschoten zijn, terwijl de vluchtende Duitschers mis handeld zijn. Het stoomschip Ostsee is uit Stettin vertrokken met 150 ge wapende Baltische studenten, die hun bloedverwanten in het binnenland der Oostzee-provinciën gaan verdedigen te gen de oproerlingen. Te Re val zijn twee bataljons jagers en een maxim-afdeeling aangekomen. Uit Peterhof worden garde-ulanen, in fanterie en artillerie naar Riga gezonden. Een bericht van Havas meldt, dat de Porte den Belgischen gezant te Kon- stantinopel een nota heeft toegezonden, waarbij een weigerend antwoord wordt gegeven op het verzoek van België tot uitlevering van Joris. De Porte is van oordeel, dat de schikkingen, getroffen na de afsluiting van het Belgisch- Turksche verdrag en de latere gebeur tenissen, de bepalingen van het ver drag waarop België zich beroept, te niet doen. De Porte erkent het recht van België niet. Dit is van belang voor alle staten, die met Turkije dergelijke verdragen hebben gesloten als België. Men zou zoo zeggen, aldus schrijft de N. R. Ct., dat deze kwestie geknipt was om door het Haagsche hof van arbitrage te worden uitgemaakt. Mocht de Turksche regeering verondersteld altijd dat België het voorslaat er op tegen hebben, het geval aan arbiters te onder werpen, dan zullen de mogendheden zich allicht geroepen voelen, een woordje mee te spreken, want te avond of te morgen kan elk harer met Turkije in conflict geraken om dergelijke redenen als nu België. Bij de Porte zullen nog wel andere overwegingen in het spel zijn dan over wegingen, ontleend aan het internatio nale recht. De partijen, België en Tur kije, staan in dit bepaalde 'geval zoo scherp tegenover elkaar, omdat het voornaamste argument, dat de Porte schijnt te hebben om Joris niet uit te leveren, voor België juist het gewich tige argument is om Joris wel op te vragen. De Porte wil het geval Joris niet voor een niet-Turkschen, onpartij- digen rechter laten behandelen, omdat er dan allerlei dingen aan het licht zullen komen, die zij verborgen wil houden. En België verlangt juist dat Joris worde uitgeleverd, daar zij er naar streeft haren onderdaan voor een onpartijdig rechter te brengen, een rechter, die, zonder te letten op moge lijke politieke gevolgen, alles aan het licht brengt dat voor het oordeel over de schuld van Joris van belang kan zijn. De Porte wil Joris houden, omdat de geschiedenis van den aanslag dan in 't half duister blijft; de Belgische regeering eischt Joris op, omdat de geschiedenis van den aanslag anders in 't halfduister blijft. Men zij er op bedacht, dat wij hier louter met veronderstellingen werken, o. a. met de onderstelling, dat de Turk sche justitie enkele personen, die een rol hebben gespeeld bij den aanslag, vrij laat rondloopen. Deze onderstelling berust op de meeniDg van personen, die met den toestand te Konstantino- pel goed op de hoogte zijn. Zekerheid omtrent de ware toedracht der zaak hebben wij niet. Maar wanneer men in Turkije alleen rekening zou houden met hetgeen duidelijk op den voor grond komt, dan mist men dikwijls de belangrijkste schakels in het verband der dingen. Dat wij er naar streven ons een juiste voorstelling te vormen van den aard van het Belgisch-Turksche geschil is almede omdat daarvan zooveel afhangt voor het lot van Joris. Als de Porte tot eiken prijs de ware toedracht van zaken geheim wil houden, maar tevens tot de overtuiging mocht worden ge bracht, dat zij het recht niet op haar kant heeft ten aanzien van de uitleve ring, of wel, dat zij de beslissing over de competentie aan arbiters zal moeten opdragen, dan zal de Porte, om dit alles te vermijden, mogelijk de Belgen be wegen, hun eisch om uitlevering te laten vallen, door Joris gratie te ver- leenen. Als de „roode sultan" Joris een straf toekend zoo licht, dat hij in België er ongetwijfeld veel erger aan toe zou zijn geweest, dan blijft, theoretisch, de reden bestaan waarom België uitlevering vraagt. Immers die reden is het wan trouwen tegen de Turksche justitie, en dat wantrouwen zou er waarlijk niet minder gerechtvaardigd zijn na een gratie om politieke redenen. Maar Joris zou met dat al verlost zijn, en de mede lijdende Belgen, die den braven jongen zoo graag verlossen willen, hebben hun zin. Ja, zij zullen verstandig doen, in 't belang van den jongen zelf, zich als dan gauw stil te houden, want als Joris voor het hof van Brabant komt, kan het er misschien wel even slecht voor hem uit gaan zien als nu. En dan helpt er geen lievemoederen meer aan. Wij willen maar zeggen, dat het heele Belgisch-Turksche conflict en de gewilde geheimzinnigheid van de Turksche jus titie wel eens uiterst voordeelig voor Joris zou kunnem blijken. Een ijselijk bericht staat in de Vogt- land. Anzeiger. De redding van een 19- tal mijnwerkers, die zaten opgesloten in de mijn Helena, gelegen nabij Neusattel, distr. Falkenau, niet ver van de Boheemsch Saksische grens, is on danks alle pogingen mislukt. Dag en nacht is er met de grootste zelfopoffering door de redders gewerkt, maar te ver geefs. Men is daarop Donderdag genood zaakt geworden de brandende schacht toe te metselen, om het vuur zichzelf te laten verstikken. Van veertien mijnwerkers, die zich hebben weten te redden, zijn er Don derdag twee aan hun brandwonden bezweken. De politie te Marseille heeft de hand gelegd op een internationale dieven bende. Bij een huiszoeking vond men een zeldzame verzameling kleedingstuk- ken, waaronder uniformen van agenten, douane-beambten, enz. Ook heeft men valsche stempels en zegelringen ontdekt, waarvan zij zich bedienden om valsche papieren temaken. De Duitsche kanonneerboot Panther, die achtereenvolgens bij Haïti en op de Braziliaansche kust aanleiding ge geven heeft tot internationale verwik kelingen, wordt in de volgende maand naar Paraguay gezonden, om daar de vlag te vertoonen. Dan kan wat geven Het schip gaat natuurlijk eerst naar Buenos-Aires en vaart vervolgens de Parana en de Paraguay op, om de Duitsche vlag te vertoonen aan de hee- ren te Asuncion, die pas hun president hebben weggejaagd en dus wel in een stemming zijn om de gepantserde vuist van Duitschland met sympathie te be groeten. Maar Duitschland heeft groote handelsbelangen bij het Zuid-Ameri- kaansche repuHiekje. Het is intusschen nog heel best mo gelijk dat de Panther ergens in het Zuid-Amerikaansche woud aan den grond raakt. Volgens een bericht uit Marseille in de Franscbe bladen zijn daar twee Duit schers in hechtenis genomen, Wolf en Wiger, onder verdenking van spionage. Onder de stukken, die men in beslag heeft genomen in hun woning, komen belangrijke papieren voor betreffende de verdedigingswerken van Toulon en de Fransche kust en de organisatie van het zeevolk van Marseille, Algiers, Tu nis en Marokko. Men houdt deze in hechtenisneming voor zeer belangrijk; er zouden nog meer personen op het punt staan van gevangen genomen te worden. Uit Belfort komt ook een bericht over een Duitschen spion die in hech tenis genomen zou zijn, een zekeren Killian. Veel meer is er nog niet bekend, maar in verband met de tegenwoordige verhouding van Duitschland en Frank rijk trekken deze berichten natuurlijk dubbel de aandacht. Uit particuliere berichten verneemt „Het Vaderland", dat plotseling Duit sche reserve- officieren onder de wape nen zijn geroepen. In Duitsche mili taire kringen brengt men dit in ver band met de gespannen verhouding tusschen Duitschland en Engeland. In de noordelijke provinciën van Japan heerscht hongersnood. De bevol king moet er zeer slecht aan toe zijn. Te Tokio is men bezig met het oprich ten van een ondersteunigsfonds. Volgens de telegrammen uit Zuid- Afrika stellen de menschen die bij de mijnen belang hebben het besluit tot schorsing van den invoer van Ohinee- zen voor als den ondergang van den mijnbouw, vooral wanneer het van toe passing is op de 14,000 Chineezen, die onderweg of in China al aangeworven zijn. Uit Pretoria komen andere voorstel lingen. De Daily Cronicle boort van daar, dat het besluit buiten de mijn- kringen algemeen voldoening geeft. Men is van oordeel, dat een onderzoek zal aantoonen, dat er genoeg Kaffers zijn als aanvulling van den arbeid van blan ken. Wel zou men het, volgens den correspondent; verkeerd vinden de Chi neezen terug te zenden, voordat het onderzoek dat uitgemaakt heeft. Op het platteland verlangt men echter, dat de Chineezen aanstonds naar huis ge stuurd worden. De Johannesburgsche correspondent van de Times seint, dat de Engelsche regeering ten minste een half millioen pond schadevergoeding zal moeten be talen, wanneer de loopende contracten voor den aanvoer van koelies niet erkend worden. Burgemeester en Wethouders van Heusden brengen ter openbare kennis, dat de afgekondigde verordening, rege lende den verkoop van melk in deze gemeente, gedurende drie maanden ter secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd en tegen betaling der kosten ad f0.2ü in afdruk verkrijgbaar is. Heusden, den 23 December 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. 1'ltinUeUik Nieuws. ♦HEUSDEN, 27 December. De rubriek „plaatselijke nieuwstijdingen" wordt gewoonlijk met -Heusden geopend. Ditmaal zullen we daarvan afwijken en liever eene „causerie" houden; want alle berichtgevers, zoo van hier als van elders, hebben gedachthet is Kerstmis, dagen van rust en voor gepaste ontspanning, en heb ben gezwegen. Voor menigeen was dan ook beide weg gelegd. Het weder was zacht en de uit drukking ,,'t is te betwijfelen of we met Paaschen zulk zacht weer zullen hebben" zal ieder in die dagen mogelijk meer dan eens hebben gehoord. Er hing een floers over het aardrijk, dat iets sombers gaf, vooral als men daar bij dacht, hoe het jaar bijna ten einde loopt en hoe in het afgeloopen tijdvak aan den een een bloedverwant, aan den ander een vriend of vriendin of een goede be kende ontviel. Toch mochten we niet lang in die stem ming blijven. We bezochten de verschillende „Kerstboomen", opgericht voor de kinderen der drie Zondagscholen en zagen zooveel blijde gezichtjes. Dat Kindergezang, met zooveel toewijding ingestudeerd, had iets aantrekkelijks. We gevoelden ons een oogen- blik weer kinderlijk gelukkig, we luisterden met opgewektheid naar het Kerstverhaal en genoten mede van het gezicht van de vele, nu eens fraaie, dan meer degelijke geschenkjes, die onder den boom lagen uitgespreid, om straks te belanden onder de kleinen, die er zich nu reeds, met glu rende oogjes, in verlustigden. Een woord van dank gevoelde ieder voor de bestuur ders der Zondagscholen, die weder een jaar van nuttig werkzaam zijn achter den rug hebben. We hadden nu zoo goed tijd om de kranten te lezen, die als trouwe vrienden ons dagelijks bezoeken; maar de bezoekers bleven weg en juist dat wegblijven deed ons des te meer gevoelen, hoezeer dat be zoek ons dierbaar is. Wat zal er in die Kerstdagen in Rusland zijn afgespeeld? Ook hierover ligt een nevel verspreid; doch te vreezen is het, dat het niet geweest zal zijn een „Vrede op aarde! Jezus leeft, „Alles looft wat adem heeft." In dat moorden toch heeft God geen welbehagen! Laat ons hopen, dat ook in dat groote land spoedig de Engel des Vredes mag nederdalen. WERKENDAM. Tot ouderling der Ger. Kerk A alhier, is herkozen de heer J. Visser Az. en tot diaken de heer A. Ippel. BIESBOSCH, 21 Dec. Donderdagavond werd in de openbare school in den Bies- bosch het Kerstfeest gevierd door de leer lingen der Zondagschool, die hier vanwege de „Vereeniging voor Inwendige Zending in Noord-Brabant en Limburg" eiken Don derdag godsdienstonderwijs ontvangen. Te ongeveer half zes nam het feest een aanvang, dat reeds dadelijk door eenen aangenamen geest en eene prettige stem ming werd gekenmerkt en daardoor be loofde wel te Allien slagen. De heer Teij opende met gebed en sprak daarna over het aloude, immer nieuwe en altijd schoone verhaal der geboorte van het Kindeke in de kribbe van Bethlehems stal. De boom zoo vriendelijk lichtend en rustig getuigend van het licht en den zegen door Jezus gebracht was voor onze klei nen het schitterend middelpunt van dit feest, de groote pakken daar om dien boom waren de oorzaak der hoopvolle vreugde, die straalde van die vroolijke kindergezich ten. Toch mocht het den heer Ter Avest, die met het godsdienstonderwijs is belast, gelukken door de waarlijk tactvolle wijze van vertellen en door den schoonen inhoud der vertelling de leerlingen te boeien en de aandacht voor zijn degelijk kerstverhaal te winnen. De Kerstliederen werden weder onder leiding van het hoofd der school gezegd en gezongen en waarlijk aardig door de kin deren ten gehoore gebracht. Een oogenblik scheen de feestvreugde verstoord te zullen worden, toen een on rustig bewegen en een gefluister van „brand" iets ernstigs deden vermoeden. Op de Muggen waard, een polder in de nabijheid brandde een keet af. Toen men wist, dat geen dadelijk ge vaar bestond was de rust weergekeerd en werd het feest verder zeer gezellig gevierd. Als altijd werd ook thans weder het top- put van vreugde bereikt, toen de groote pakken werden ontleed in kleinere en ieder leerling een kerstgeschenkje werd aange boden. Dat is dan een gegons, een gekijk en gevraag van belang. Dan schitteren de oogen, dan lacht het geheele gelaat dan door stroomt, dunkt ons, een heerlijk gevoel de harten der Evangelisten, die dankbaarheid lezen op het gelaat van jong en oud (welk ouderpaar dankt niet hem, die zijnen kinderen vreugd bereidt?) en daardoor de moeite van 50 weken lesgeven, wat 50-maal heen en weer naar de Biesbosch komen met zich brengt, de moeite van zorgen en in pakken voor het Kerstfeest, beloond zien. Hierna werd door den heer Ter Avest een slotwoord gesproken, waarin hij allen, inzonderheid de heeren Van Zorge, Boeide, De Waard en Zwets, bedankte voor den steun en de hulp hun geschonken. Eene aardige verrassing was nog bereid aan Mej. K. K. de Waard, wie een prach tig album werd aangeboden als kerstge schenk, daar deze jonge dame elke gods dienstoefening het gezang door orgelspel opluistert en ook dezen avond den zang der kinderen had willen begeleiden. Na een wederwoord van den heer Zwets werd dit heerlijk kinderfeest, waarbij de ouderen zich verheugden met de jongeren, met dankzegging en het zingen van Psalm 150 1 gesloten. Een woord van hulde aan de heeren Teij en Ter Avest voor wat ze in den Bies bosch op godsdienstig terrein verrichten moge hier eene plaats vinden. GAMEREN. Aan den raad dezer ge meente werd door de Afd. Z. B. van het N. O. G. een adres gericht, inhoudende verzoek de minima traktementen der onder wij zers te verhoogen met het bedrag der j aarlij ksche premie voor de verzekering van weduwen en weezen zijnde 5 pCt. der jaar wedde. Hierop werd in de vergadering van '22 dezer afwijzend beschikt. Voor enkele jaren werd in deze gemeente een broodzetting in 't leven geroepen, die van lieverlede in slaap gesukkeld was, ten minste we hoorden nooit weer van brood- wegen of dat zaakje controleeren. Afge loopen zomer werd door vele ingezetenen een circulaire geteekend inhoudende den raad dezer gemeente te verzoeken dit zaakje weer in 't leven te roepen en te bekrach tigen. In de afgeloopen week is dan ook door den raad besloten de broodzetting vanaf heden weer te handhaven. DOEVEREN. In een vergadering van 22 Dec. 1.1. is door leden der Herv. Gem. alhier als ouderling herkozen J. Soutenbier en tot diaken J. A. Boll en tot notabel J. Soutenbier. Door het kerkbestuur is hier een kachel in de kerk geplaatst om in den dienst het gebouw te verwarmen. Wel ten genoegen der gemeenteleden. KAATSHEUVEL. Zaterdagavond circa 6 uur werd tusschen de gemeente Loon op Zand en Kaatsheuvel, een persoon dwars over het lichaam gere den, door de goederentram die van Tilburg kwam. De persoon was terstond dood. Men wist aanvankelijk niet wie de ongelukkige was, doch een vrouw van hier herkende de verslagene als broer, een persoon van 50 jaar, vroe ger mandenmaker, thans zwervende, genoemd A. v. V. Men vermoedt, dat hij, door te groot gebruik van sterken drank, op den weg is gevallen en toen door den tram is gegrepen. Zijn stoffelijk overschot wordt Woens dag ter aarde besteld. Bin nen la ml. Onze „West" meldt dato 24 Novem ber Per s.s. j,Albina" werd gisteren uit Marowijne de tijding ontvangen van een afgrijselijk drama, afgespeeld op korten afstand van Albina. Vermoede lijk verbitterd over de uitlevering van déportés (waaraan een premie verbonden is) zijn door twee dezer Fransche vluch telingen vier Indianen vermoord op een vestiging nabij Albina, te weten: een man een vrouw, een opgeschoten meisje en een kind van twee jaar. De arme menschen moeten door hun moor denaars letterlijk in stukken zijn ge hakt. Twee opgeschoten jongens die ook in 't kamp waren, wisten het bloed bad te ontkomen. Zij alarmeerden de naburige bevolking die zich aanstonds opmaakte en de beide moordenaars in een boot achterna zette tot op den Franschen oever, waar het tweetal on middellijk gearresteerd werd. Vermoedellijk zal van Hollandsche zijde de uitlevering der beide moorde naars worden gevraagd. De bevoiking van Albina heeft aan stonds een rekest opgemaakt aan den gouverneur, om meerdere bescherming te vragen tegen de Fransche vluchte lingen. De waarn. districts-commissaris van Marowijne heeft tijdelijk een post ge plaatst ter hoogte waar het drama is afgespeeld. Het blad „De Surinamer" schrijft nog: Later zijn de vluchtelingen door de Fransche politie gearresteerd. Naar ge zegd wordt, zullen zij daar worden ont hoofd, omdat, volgens de Fransche wet, déporté's, die op vreemd grondgebied zich aan een groote misdaad vergre pen hebben, des doods schuldig ver klaard worden, De Indianen aan den Hollandschen oever verkeeren in vreeselijk opgewon den toestand over den moord op hun stamgenooten gepleegd; en het is te vreezen, dat wij spoedig zullen verne men van moorden op Fransche dépor té's gepleegd, die in hun bereik komen. Tot nu toe leverden zij hen uit om de toegezegde 10 frs. te verdienen, maar nu dreigen zij hen te vermoorden. Naar de Z. C. verneemt, is de toe stand van Akke Kobus, het meisje dat de vorige week aan het Nieuwe Ka naal te Leeuwarden door J. Appeldoorn op misdadige wijze werd aangerand, zeer bevredigend, zoodat zij reeds in het Stads-Ziekenhuis door den officier van justitie en den rechter-commissaris kon worden verhoord. Zij heeft weinig pijn aan hare drie wonden in den hals en er bestaat go- gronde hoop dat zij zal genezen. Te Waterland-Oudeman (Belgische grens) zijn de landbouwer C. D. en zijn knecht ernstig mishandeld, zóó, dat den eerste reeds de heilige sacramenten zijn toegediend en de tweede reeds aan zijn wonden is overleden. De daders zijn tot nog toe onbekend. Op de vierde verdieping van perceel 33 in de Ozaarpeterstraat te Amsterdam brak Zaterdagavond omstreeks half elf brand uit. Toen het vuur gebluscht was en de brandweer in de woning doordrong, vonden de mannen voor de

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1905 | | pagina 2