Een goed ingelichte vrouw. Caé „CASINO", Dienstbode. lil Uilgevep L. J. VEERMAN te Heusden. TWFEITE BLAD ZATERDAG 80 DEC. 1905. Heusden. Hotel, Café, Restaurant, Uit ons Parlement. X. De uitvoerige debatten, die bij de Be grooting van Oorlog gevoerd werden, zijn zeker voor den Minister minder genoege- lijk geweest dan voor de Kamer. Deze scheen zich althans nog al te amuseeren nu en dan, en wel bijzonderlijk onder de rede van den heer Troelstra, toen deze afgevaardigde, om de onnoodige rompslomp bij den mili tairen dienst aan de kaak te stellen, een aanschouwelijke voorstelling gaf van een soepuitreiking en van het verstrekken van een nieuwe jas aan 'n tamboer-majoor. De Minister daarentegen kreeg hartelijke woor den te hooren en wel vooral van zijn po litieke vrienden of die daarvoor mochten doorgaan, zoodat hij het bij slot van reke ning aan de rechterzijde te danken had, dat hij niet met een vriendelijke handbe weging door de Kamer tot heengaan werd uitgenoodigd. Immers, niet alleen de soci aal-democraten, maar ook de vrijzinnig-de mocraten, die toch eenigszins als regeerings- partij dienst doen, en zelfs enkele libera len stemden voor de motie van de» heer Troelstra, aldus luidende„De Kamer, con- stateerende, dat het optreden van den Mi nister van Oorlog niet den waarborg biedt, dat zijn bewind in overeenstemming is met de eischen door de vrijzinnige concentratie bij de afgeloopen verkiezingen gesteld, gaat over tot de orde van den dag". Het bleek hier dus te gaan om de vraag, of deze Mi nister wel thuis behoorde in het kabinet, dat tengevolge van de Juni-verkiezingen was opgetreden en een deel dergenen, die aan den uitslag dier verkiezingen had mee geholpen, ontkende het. De rechterzijde verklaarde bij monde van den heer Heems kerk, dat zij dan ook eigenlijk in een ver gadering der liberale concentratie thuis be hoorde en dat de rechterzij tegen zou stem men uit overwegingen op 's lands belang gegrondvest. Na de redevoeringen van de heeren Mar- chant en Duymaer van Twist hadden voor al de heeren Thomson en Troelstra de be zwaren tegen des ministers beleid bespro ken. Het program der vrijzinnige groepen bij de verkiezingen was lo. bezuiniging, 2o. verkorte oefeningstij d en 3o. sturen in de richting van een volksleger en door genoem de heeren werd nu in den breede betoogd dat ministers optreden daarmee niet in overeenstemming was. De heer Thomson sprak daarbij over de nieuwe militaire begrippen, die van parade cultuur en soldaatje-spelen niets meer moes ten hebben en over de mogelijkheid van korteren oefeningstij d. v De heer Troelstra, die het naar eigen zeg- gep als militair niet verder gebracht had daii tot 2de luitenant bij de dienstdoende schutterij te Leeuwarden, bepaalde zich tot minder technische bemerkingen als den plicht van ons leger tot handhaving van neutraliteit en de politieke gedragslijn, waar op de bezuiniging moest gegrond zijn. An dere heeren bespraken verschillende mis bruiken in het leger of maakten zich als de heeren Ter Laan en Nolting warm voor de positie en het loon der minderen, ter-, wijl ook verscheidenen hun vertrouwen in den Minister uitspraken. Z. Bxc. bleef on der alles nog al goedsmoeds en beantwoord de de sprekeis uitvoerig, waarbij hij deed uitkomen zijn liefde voor het volksleger, waarvoor echter ons volk nog niet rijp was, en voor bezuiniging, terwijl hij eindelijk voor één jaar het vertrouwen vroeg, om daarna over een bezuinigingscommissie ver der te praten. Nu, dat vertrouwen kreeg hij, al was het dan ook niet onverdeeld. Behalve het reeds genoemde van den heer Troelstra werden nog een paar amendementen van den heer Ter Laan verworpen, terwijl eindelijk de begrooting met 18 tegen 46 stemmen werd goedgekeurd. Een onderwerp, dat de meeste menschen nogal interesseert, kwam hierna aan de beurt. Het was het laatste deel van de be grooting van financiën. Vooral verminde ring van den suikeraccijns werd bij deze gelegenheid bepleit, iets, waarvan ook de Minister de billijkheid erkende, maar wel ke verlaging hij, met het oog op onzen financiëelen toestand, thans onmogelijk acht te. De heer Treub sprak voorts over een centrale leiding in de toepassing der wet ten op de vermogens- en bedrijfsbelasting, over betere inrichting van hypotheek- en kadasterkantoren en herziening van regis tratie-belasting. Genoemde afgevaardigden en de heer Van der Zwaag namen het op voor de slagers in zake de benadering van vee bij te lage aangifte en de heer Scha per voor de arbeiders op het Kroondomein. Voordat hierna de begrootin van Wa terstaat aan de orde kwam, had er een korte bespreking plaats over het wetsont werp houdende voorzieningen in verband met de instelling van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, het nieuwe Departement, tusschen de heeren Talma, Nolens en den Minister. Dit wetsontwerp, meende de heer Talma, was daarom ondeug delijk, omdat het bouwde op een ondeug delijk fundament, het desbetreffend ko ninklijk besluit, wat nader door den heer Nolens werd uiteengezet, waartegenover de Minister, de heer Veegens, het besluit ver dedigde en op de moeielijkheden wees, waarmee men te kampen had gehad. De heer Lohman stelde daarop een motie voor, om de regeering uit te noodigen voor- loopig de artikelen van het ontwerp terug te nemen, behalve de arlt. 7 en 10, en dit wel wegens de beperktheid van den tijd, die behoorlijke behandeling van de gerezen bezwaren thans niet wel mogelijk maakt. Op verzoek van de regeeering werd de behandeling dezer motie uitgesteld terwijl na de Waterstaats-begrooting ie Minister kwam verklaren niet aan de daarin gestelde uitnoodiging te mogen voldoen, maar met het oog op den langen arbeid van de Kamer en op het verlangen der leden naar het Kerstreces te willen voorstellen de verdere behandeling van het ontwerp te verdagen tot een na dat reces te bepalen dag. Inmiddels bracht de Waterstaats begroo ting weer allerlei locale belangen op de proppen en een vloed van Kamerleden had den Minister op dit punt iets te vragen of zijne aandacht op het een of ander te ves tigen. Zoo trokken de IJselbrug bij Does burg, de Lauwerzee, de Dordtsche Water weg, de Overijselsche Vecht, de Scheve- ningsche en Maassluische haven, het Mep- pelerdiep, de Noordooster lokaalspoorweg, en ik weet niet wat al meer, in bonte rij aan de aandacht der Kamer voorbij. Alleen bij enkele zaken werd langer stilgestaan. De Velser pont had nog een motie tenge volge, teneinde met een beslissing omtrent het afbreken der Velserbrug te wachten op eene beslissing omtrent het wetsontwerp betreffende de Velserpont. En zoo druk had de Kamer het, dat bij motie besloten werd den toestand van het spoorwegpersoneel nader aan de orde stellen evenals dien van het personeel bij posterijen en telegrafie. Bij de behandeling van de Wet op de Middelen, die hierna volgde, kwamen aller eerst de door den Minister, als tijdelijke maatregel voorgestelde opcenten op Ver mogens- en Bedrijfsbelasting ter sprake. De heer Van Dedem wilde deze opcenten doen vervallen en de heer froelstra wilde in plaats van 10 opcenten op beiden, 20 alleen op de Vermogingsbelasting en beide heeren stelden desbetreffende amendementen voor. Bij het debat bleek het bestaan van drieërlei meening en welle. dat de toestand onzer financiën nog zoo slecht niet was en dus deze voorziening niet noodig; 2e. dat die toestand wel degelijk dadelijke voorziening eischte en men dus maar met de opcenten genoegen moest nemen en 3e. dat men het niet zeker wist en daarom maar liefst zou wachten tot Februari, maar desnoods de opcenten toestaan. De beide amendementen werden intus- schen verworpen en de Wet op de Midde len met de opcenten werd na eenige beraadslaging goedgekeurd. llllkllfIDIIA kl\(;. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Heusden brengen ter openbare ken nis, dat de mannelijke ingezetenen, geboren in het jaar 1887 zich ter inschrijving voor de Nationale Militie behooren aan te mel den ter Gemeente-Secretarie, tusschen den len en 31en Januari 1906, met overlegging van een kosteloos verkrijgbaar uittreksel uit hunne geboorte-akte, indien zij elders zijn geboren. Voor het ontvangen van de aangifte zal meer bepaald zitting worden gehouden op Maandag den 8 Januari 1906, des voor middags te 10 uren. Men wordt verzocht, zich zooveel mogelijk op dat tijdstip tot het doen der aangifte ter Gemeente-Secre tarie aan te melden. Heusden, 27 December 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. iMiinlNelijk Nieuws. HEUSDEN 30 December. In den nacht van 24 op 25 dezer zijn alhier bij A. Bruijsters niet minder dan 13 glasruiten stuk geslagen en gegooid en bij J. C. Swagenmakers een glasruit. De Rijkspolitie heeft 2 getuigen in deze gevon den, zoodat de laaghartige dader (een oude bekende) rekenschap van zijn daden zal moeten doen. In een der vorige nummers van ons blad namen wij op het raadsverslag der gemeente Heusden, waaruit blijkt, dat de zooge naamde precioza, zie achterstaande adver tentie, in Heusden zal gedeponeerd worden en het is de zaak van den Gemeenteraad zorg te dragen, dat dit op eene waardige wijze geschiedt; zoodat wij meenden, dat onze taak was afgeloopen. We hebben altijd en alléén geijverd voor de teruggave der geschiedkundige herinne ringen. De geldkwestie, meenden wij, zou van zelf in orde komen. De heeren Schut ters en de erfgenamen van de overleden leden, zouden toch dit geld niet voor zich willen behouden, daarvoor meenden we ze allen te goed te kennen. Hoe echter die teruggave te doen? De heer van Everdingen geeft de oplossing. We waren met de aankondiging zoozeer ingenomen, dat we ons terstond bereid verklaarden, de annonce gratis te plaatsen, en zullen dit ook gaarne doen, voor elk der bovengenoemde heeren, die op deze of andere wijze afstand zullen doen van de bewuste gelden. Wij (en we durven zeggen te spreken namens geheel Heusden) houden ons dan ook gaarne aanbevolen voor eene dusdanige mededeeling. ZALTBOMMEL, 26 Dec. Door de vracht boot „Harmonie" werd op len Kerstdag een groote partij, 15 last, graan gelost; toen den volgenden morgen de agent dier boot reeds in de vroegte een kijkje naar den op den loswal opgeslagen voorraad ging nemen, bleek hem dat 7 H.L. ontvreemd was. Een spoor van gestrooide korrels wees het pad van „Langvinger" aan, doch hij zelf noch zijn buit was te vinden. De politie werd terstond met het feit in kennis gesteld. Den volgenden nacht was een. wacht bij het graan geplaatst. MEEUWEN. Op Oudejaarsavond hoopt Voor de Ned. Herv. Gem. alhier op te treden de heer L. C. de Jong cand. tot den H. D. te Giesen-Nieuwkerk. Aanvang van den dienst 6 uur. Naar we vernemen zal de Rederij kerskamer van Capelle aan de Langstraat, op Donderdagavond den 4 Jan. '06, hier een uitvoering geven in het „Rechthuis" bij de Geb. de Graaff. We twijfelen er niet aan of ze zal op een druk bezoek kunnen rekenen. SLEEUWIJK. Predikbeurten a.s. Zon dag Ned. Herv. Kerk voorm. en 's avonds Ds. Visch. Geref. Kerk voorm. en 's avonds de heer Bot. Tot notabelen bij de Ned. Herv. Kerk zijn herkozen de heeren G. Middelkoop en B. Cornet. Men heeft aan Mej. Brink, p.a. den heer Zoet, Rij wiel winkel te Harderwijk toen men haar gezegd heeft de Pink Pillen te nemen om zich van een bloed- armoedigen toestand te genezen waaraan zij leed. De Pink Pillen haar in eenige weken genezen. Het is opmerkingswaar dig dat gelijk Mej. Brink het zelf zegt in den hier onderstaanden brief, leed zij sedert 3 jaren aan bloedarmoede, dat zij gedurende die 3 jaren talrijke geneesmiddelen genomen had; dat al deze geneesmiddelen niets voor haar gedaan hadden, dat alleen de Pink Pillen haar ten slotte genezen hebben. „Sedert 3 jaren, zoo schrijft zij, leed ik inderdaad aan bloed armoede, ik was ge heel en al krachte loos, ik at niet meer en ik was bleek. Een kleine inspan ning, wanneer ik een weinig te hard liep dan was zulks vol doende om mij ste ken in de zijde te bezorgen. Ik heb ge durende die 3 jaren Mej. Brink, volgens allerlei soort van portret. geneesmiddelen ge bruikt maar te vergeefs. Eindelijk raadde men mij aan de Pink Pillen te gebruiken toen heb ik ze genomen en ik heb er mij zeer wel bij bevonden. Na eenige weken van behandeling gevoeld ik mij opnieuw in volmaakte gezondheid. De Pink Pillen innemen, dat is de beste raadgeving die gij aan ieder per soon kunt geven die in een zwakke toestand is, of die aan bloedarmoede of zenuwuitputting lijdt. Het is bekend dat de Pink Pillen de grootste hernieuwer van het bloed, de grootste versterker van het zenuwgestel zijn. Het is het geneesmiddel dat een rijk en zuiver bloed geeft aan al diegenen die een arm bloed hebben. Men herkent ter stond de man of de vrouw die een rijk en zuiver bloed hebben. Hun uitwendig voorkomen duidt zulks aan. Zij hebben schitterende oogen, vlugge tred, een fijne huid en vrij van uitslag, een goeden eetlust, een goede spijsvertering. Boven dien hebben diegenen die een rijk en zuiver bloed hebben, een kalme en verkwikkende slaap, zij hebben de noo- dige énergie om hunne plichten voor hun bestaan te vervullen en zijn in staat van alle genoegens te genieten. De Pink Pillen geven een rijk en zuiver bloed met iedere dosis. Zij geven eetlust, schoone kleuren, krachtengoede spijsvertering. Zij zijn onovertreffelijk tegen bloedarmoede, bleekzucht, neuras- thénie, algemeene zwakte, maagkwalen, schele hoofdpijnen, zenuwpijnen, heup- jicht. Prijs f 1.75 de doos, f 9 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rot terdam, hoofddepöthouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. BINNENLAND. Het N. v. d. D. meldt: Door den officier van justitie is Don derdag op verzoek van de betrokken be nadeelde maatschappijen( „Ned. Mij. van Zekerheidsstelling" en „Holl. Hypo theekbank") bevel gegeven tot aanhou ding van de heeren J. J. le Fèvre de Montigny en jhr. Th. A. C. de Geer, beiden directeuren der „Hollandsche Hypotheekbank." Het tekort in de zaken wordt op 4' a millioen gulden geschat. Als oorzaak van de geleden persoon lijke verliezen worden genoemd mis lukte speculatiën in bouwgrond te Parijs. De Tel. schrijft: Het tekort zal ver- moedelijK f 800,000 bedragen. De heer Le Fèvre de Montigny is vannacht met den sneltrein uit Parijs van 12 u. 25 te Amsterdam aangeko men en heeft zich daarop naar het Huis van Bewaring begeven, alwaar hij in verhoor werd genomen. De mede-directeur, de heer jhr. de Geer, bevindt zich nog daar ter stede van een arrestatie van dezen is niets bekend. In de branderij van den heer J. Hout- man, aan de Waranda te Schiedam zou Donderdag een verstopping in een buis opgeruimd worden door er zwavelzuur in te gieten en de buis daarna met water door te spoelen. Zeven werklieden zijn door de zich ontwikkelde dampen bedwelmd en van die zeven zijn er drie tot het leven teruggeroepen. De bran dersknechts Zonneveld, Vink en Stokhof en de smid de Koning zijn, ondanks langdurige pogingen, niet weer tot be wustzijn gebracht kunnen worden. Men meldt uit Dinxperlo: Zooals vóór eenigen tijd werd mede gedeeld, deed zich hier het zonderlinge geval voor, dat de Pruische autoriteiten aan den zoon der wed. Hengeveld het bevel hadden gezonden om in Pruisi- schen militairen dienst te treden, of schoon de weduwe met hare kinderen als „lastige buitenlander" Pruisen waren uitgewezen en bedoelde zoon in Holland voor de militie had vrijgeloot. De weduwe heeft nu een adres ge zonden aan den Duitschen Keizer om vrijstelling van den militairen dienst voor haren zoon te krijgen, doch haar is geantwoord, dat de beslissing voor- loopig een jaar is opgeschort. ft. de Hart, Engstraat, Spekslager, Heusden. p. f. 1 Jan. 1906. A. Sens Zn., Heusden, in Hoeden en Petten, Garen en Band, Mode-Artikelen, Parapluies, enz. p. f. 1 Jan. 1906. J. J. Sleijkants, Mr. Metselaar. p. f. Heusden, 1 Jan. 1906. p. f. 1 Jan,. 1906. AVcd. J. A. kninicr, Heusden. Handel in Koloniale Wareiii. Het compliment van den dag .aan al mijne begunstigers en vrienden. Wa'lill»pr>eh(e!i. F. J. N ouwen*», Breestraat. Heusdenu Heil van den dag aan begunst igers en bekenden. Aan mijne geachte begunstigers, vrienden en bekenden het complimeiUt van den dag. S. Va' os iea«, Handel in Tabak en Sigaren. Heusden, 1 Jan. 1906. Alb. krnnO, Handel in Koloniale Waren, brengt bij de verwisseling des jaars zijnen gelukwensch aan al zijne be gunstigers, vrienden en bekenden. Heusden, 1 Jan. 1906. Hartelijke gelukwensch aan mijne ge- eerde begunstigers, vrienden en beken den, bij het begin van het nieuwe jaar. t. Btiirgliout, Mr. Kleermaker, Engstraat, Heusden. Waterhoogte Maastrich t (brug). 28 Dec. 0.03 M. boven 0. 29 0.01 Waterhoogte Heusden. HoogWater Laag Water. 26 Dec. 1.57 M. 1.27 M. - N.A.P. 27 1.41 1.04 28 1.45 1.12 29 141 1.10 Café „de Koornbeurs", Heusden. Het compliment van den dag. Aanbevelend, Koot. ADVERTENTIEN Bij den aanvang van Nieuwjaar mijne beste heilwenschen aan begunstigers en vrienden. Heusden, 1 Jan. 1906. IV Spoor. Gevraagd met 1 Februari in Den Haag een nette flinke R.-K- Dienstbode. een burgerpot kunnende koken, voorzien v. g. g., loon f 1j0,en f25,waschgeld. AdresP. J. Nollen, Markt B 26, 's-Bosch. Kar lel Stap, Handel in Kruidenierswaren en Suikerwerken, Putterstraat Heusden. Mijn beste wenschen aan begunsti gers, vrienden en bekenden. 1 Jan. ;906. F. Sehreuder Zonen, in Bedden en Matrassen, enz. en t«ez. Selireader, in Modes. Heil en Zegen aan vrienden en be gunstigers, met den aanvang van het Nieuwe jaar. Heusden, 1 Jan. 1906. W. Spitzers. J. de Klerk. A. C. Kroonstuiver. Onze beste wenschen bij de intrede van het Nieuwe jaar. Chr, Mrrkx 1% Co., Steenkolenhandel a.d. Haven, Heusden. Handel in Tabak, Sigaren en Koloniale Waren. SE. J. van ttelst, TAILLEUR, hoek Wittebroodstraat 50. p. f. Heusden. IInter den Linde na, Prosit Aetifalir. FRANS VAN DELFT. Heusden, 1 Jan. 1906. 11. Blaufjeiis, C. Iloiniisin, Heusden, Drietrompetterstraat 19. Handel in Koloniale Waren, enz. p.f. 1 Januari 1906. A. van Dyk, in Steenkolen, Turf en Antbracit, Heusden, beveelt zich met het Nieuwe Jaar weder in ieders gunst beleefdelijk aan. Ant. Me?*«*1»ar. Zadel-, Tuig-, Matras- en Koffermakerij, Wijksche Poort, Heusden. p f. 1 JaD. 1906. Het compliment van den dag aan begunstigers, vrienden en bekenden. Aanbevelend, ft. Dillen, Hotel „Gouden Leeuw", Wachtplaats der stoombooten, Heusden. Firnta A. v. Dijk Zaon, Handel in Touwwerk en Gereedschap pen, drooge en bereide Verfwaren, enz. p. f. Botermarkt, Heusden, 1 Jan. '06. 11. van lAfjk, Mr. Metselaar. p. f. Heusden, 1 Jan. 1906. •los. M. SpierciihiK-gh, Hotel „Het Wapen van Amsterdam", Wijksche Poort, Heusden. p. f. 1 Januari 1906. A. Dankerts* vV Zonen, Mr. Timmerlieden, p. fHeusden, 1 Jan. 1906. Bij de intrede van 19L6 mijn harte- lijken gelukwensch aan mijne begun stigers, vrienden en bekenden. Beleefd aanbevelend, A. Brlzrr, Mr. Kleermaker, Heusden, Putterstraat. tHartelijke gelukweruscb bij de in trede des jaars aan mijne begunstigers vrienden en bekenden. Wed. J. B. SASSE, jtiandel in Gedistilleerd Markt, jtLeusden. ftvan IMessen, Botermarkt, Heusden. Bakker en Kruidenier. U. D. van Duilwtfli, Heusden, hoek EngstraatBreestraat. Horlogemaker. Uitgebreide sorteering van Gouden, Zilveren en Nikkelen Horloges, Pendu les, Wekkers, enz., Piano's en Orgels, p. f Handel in Sigaren. •9. C. ^waseiiiakei**, Koek- en Banketbakker, Wittebroodstraat, Heusden. Mijn heilwenschen aan begun stigers, vrienden en bekenden. Inschrijving voor de Nationale militie. Het Schuttersgilde van St. Joris te Heusden. HEUSDEN, 28 Uee. Op ie botermij» wttren heden aangevoerd kilo. De prig! varieerde van f 1.24 tot f IS. Eieren van tot 6 et. Granen Tarwe f 20 a f 7.50, Rogge f 5.4r a f 5.8 Gertt f 4 S af 5 80 Haver f 8.0U a f 4.2 Kool xaad f Raapkoeken f Si a f Lijnkoeken f 1 50 af 11.50. LAND VAN ALTEN A 29 Dee. Aardappelen Vroege f f Blauwe f 2.i '0 1/2, 6; Zeeuwen, f 2.1 a f 'l 2 Jammen f a f Hooi \e qval. f it f 18.0'1, ie qual. voor de pen) f 8 a 9,' Klaverhooi f '0."0 a f 12.0 Wit ttroo f 9 a f 11 Geel dito f af Varkem tot een gewiekt van 75 K.G. 44 a 'f eti zwaardere 48 a 50 et, Boter f 1.2" 5 1.25 per K.G Ei ren f '.5'1 a f 1.65 per 26. WERKENDAM. De zetting der boter ii deze week op de markt 60 eti., in de winkelt dm 65 et per half kilo. Eieren f 1.65 de 26 ituki. SLEEUWIJK, De zetting der boter bedraagt 6 .l/2 ets. per half kilo en die der eieren f 1.60 de 6 ituki. df p. f. Heusden, 1 Jan. 1906. p. f. Heusden, 1 Jan. 1906. p. f. Werkendam, 1 Jan. 1906. p. f. Heusden, 1 Jan. 1906. Vleeschhouwer en Spekslager, Wittebroodstraat, Heusden, wenscht zijne geachte begunstigers, vrienden en bekenden, zoowel binnen als buiten de stad, een gelukkig Nieuw jaar en beveelt zich wederom beleef delijk in ieders gunst aan. m. g. 1 Januari 1906.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1905 | | pagina 5