xn. ment van buitenlandsche zaken tijding is ontvangen omtrent een grooten brand, die de stad Panama teistert. De brand is ontstaan in een Chineeschen winkel door de onvoorzichtigheid van een in boorling, als beambte werkzaam bij de ontsmettingswerken. De bevolking is daardoor tot opstand gekomen. De po litie is onmachtig, zoowel om het vuur meester te worden als om den opstand te onderdrukken. Te Konstantinopel is de politie in de wijk Pera ondanks protest met ge weld het Palace Hotel binnengedrongen, »m een Perzisch journalist, met name Sjirazi in hechtenis te nemen. De vreemdelingen in de stad zijn veront waardigd, omdat de politie de capitu- latiën heeft geschonden, aangezien het Palace Hotel aan een Belgische maat schappij hoort. De weduwe Joris te Antwerpen heeft aan den Sultan een smeekschrift ge seind om genade voor 't leven van haar zoon Er is tijding gekomen van het Verbrekingshof te Konstantinopel dat een beslissing voor de deur staat. Te Antwerpen wordt deze met begrijpe lijke spanning tegemoet gezien. De toestand Xn Rusland. Zondag is de gouverneur der provin cie Cliwostof, toen hij met zijn echtge- noote uit de kathedraal per rijtuig huiswaarts keerde, door twee in zijn rijtuig geworpen bommen zwaar, maar niet levensgevaarlijk aan de wang ver wond; zijn vrouw is slechts licht ge kwetst. De dader is gepakt, hij is een Israëliet, hij weigert zijn naam te noemen, maar verklaarde lid te zijn eener vlie gende af deeling van de strijdorganisatie der sociaal-revolutionaire partij en een vonnis van deze te hebben voltrokken. Zijn medeplichtigen zijn ontsnapt. In het Hotel de France te St. Peters- burg is Vrijdagavond een aanslag ge pleegd op den daar vertoevenden Kore- aanschen minister van oorlog Ji-jonk-ik. Naar het Nowoje Wremja meedeelt, is de dader de tolk van Ji-jonk-ik. De minister kreeg elf schot- en steekwon den. De dader is in hechtenis genomen. Volgens particuliere berichten uit Armenische bron, te Tiflis ontvangen, hebben den 0 en 7den dezer als ko zakken verkleede Tataren twee Arme nische dorpen platgebrand en de bevol king gedood. Andere dorpen zijn om singeld. Naar van ambtelijke zijde wordt ver zekerd, heerscht in deze streek volko men anarchie, welker onderdrukking slechts mogelijk is met behulp van troepen en artillerie. Van Tataarschen kant wordt verteld, dat de Armeniërs vijf dorpen in het district Sangepoer gelegen verwoest en geplunderd hebben. Een bloedig drama heeft Nieuwjaars nacht (Zaterdag op Zondag j.l.) in het restaurant De Beer te St.-Petersburg plaats gehad. Onder de daar volgens het gebruik ter eere van het Nieuw jaarsfeest soupeerende gasten behoorde ook de student Davydof. Om midder nacht werd het Russische volkslied door de muziek aangeheven, voor het welk het publiek pleegt op te staan. Davydof deed dat ook, maar leunde daarbij in achtelooze houding met zijn knie op een stoel. Een gewezen garde officier, een zekere Okoenef, ergerde zich daaraan en maakte er aanmerking op. Davydof antwoorde, dat zulke zaken buiten de muren van een restaurant behandeld behoorden te worden. Eeni- gen tijd later ging Davydof naar buiten, onmiddellijk gevolgd door Okoenef, die in de gang zijn revolver trok en op den student afvuurde. De kogel ging Davydof door de hand en trof vervol gens een Fransche dame, een zekere Mme. Ohnet, in de knie. Davydof vluchtte in de zaal, waar men zijn hand verbinden wilde, toen Okoenef binnen stormde en hem nog vijf kogels gaf, waarvan een in het hoofd en enn in het hart. Het bloed spatte op de om standers. Een onbeschrijfelijk lawaai volgde. De vrouwen strooiden bloemen op het lijk, terwijl de aanwezige offi cieren, door de woedende menigte be dreigd, de wijk moesten nemen. Den laaghartigen moordenaar gelukte het eerst te ontvluchten, maar kort daarna, vond men hem met zijn vrouw in een cabinet particulier, waar hij zich had verstopt. De vrouw schijnt de grootste schuld aan het gebeurde te hebben. Te Riga zijn Zaterdag een geheime drukkerij en twee bommendepots ont dekt; voorts zijn gevonden artillerie projectielen, dolken, revolvers en 20,000 patronen. Onder de te Riga' wegens politieke moorden in hechtenis geno men personen komen verscheiden lie den voor die behooren tot de hoogere beroepen. IJlt ons Parlement. Toen de Eerste Kamer den 8sten Januari weer bijeenkwam, heeft ze weinig anders gedaan als de mededee- ling van den Minister van Waterstaat, dat h^j voor 5 maanden naar Chili op reis dacht te gaan, en daarvoor een verlof zou krijgen ingaande op 1 Maart, voor kennisgeving aan te nemen, het aan de couranten overlatende om van die medeaeeling het hunne te zeggen. Maar op den llden is zij ernstig aan 't werk getrokken ter bespreking van het Vestingsverdrag met Duitschland, nadat zij eerst nog het koninklijk be sluit, waarin bovenbedoeld verlof ver leend werd en waarin de interimaire waarneming van het departement van Waterstaat aan Minister Veegens werd opgedragen, had in ontvangst genomen. Tegen dat vestigings-verdrag werden nogal eenige bezwaren te berde gebracht. Maar men erkende toch, dat het een vooruitgang was, omdat nu Nederlan ders maar niet weer willekeurig uit Duitschland konden worden verwijderd. De bezwaren bestonden vooral tegen de uitdrukking „verzet tegen de open bare orde", wat een reden van uitzet ting kan wezen, omdat deze uitdrukking „openbare orde" zeer vaag was. Boven dien meende men, dat door dit verdrag de uitzetting van ongewenschte vreem delingen zeer zou worden bemoeilijkt, daar ze aan allerlei formaliteiten ge bonden werd en vreesde verder, dat de overneming van den eenen staat door den anderen, waarvan daar gesproken werd, een vermomde uitlevering zou worden, wat in strijd zou komen met de aangenomen beginselen voor de uit levering en ook van die der Vreemde lingenwet. Ten slotte rees er nog be zwaar tegen de bepalingen omtrent uit zetting van personen, die geen onder danen van Duitschland of Nederland zijn, maar van Duitschland uit in ons land zijn gekomen, en die om zonder formaliteiten te worden uitgezet, op het eerste station waar de trein stil houdt, onmiddellij k na aankomst moeten worden opgehouden. Men vreesde, dat daardoor langzamerhand een depót van allerlei vreemdelingen zou ontstaan, die hun nationaliteit hebben verloren of die niet kunnen terugkrijgen. De Minister was het over sommige bezwaren met de heeren wel eens, maar weerlegde verschillende andere. Over 't algemeen scheen Z.Exc. van meening, dat men om iets te winnen aan den eenen kant, aan den anderen vaak wel iets moet toegeven en dat men, als men niet krijgen kan, wat men hebben wil, maar nemen moet, wat men krijgen kan. De Eerste Kamer keurde het verdrag zonder hoofdelijke stemming goed en ging weer tot 29 Jan. met vaoantie. Dan zal zij opnieuw vergaderen, wanneer tenminste de regeeringsantwoorden op de verslagen over de begrootingswetten zullen zijn ingekomen. ■Mn ileitis* nd. Men meldt uit Den Haag: Na zich met de voorbereidende werk zaamheden. te hebben beziggehouden, hield de Staatscommissie voor de Grond wetsherziening heden hare eerste ver gadering na hare installatie. Naar men verneemt, is het werk der commissie reeds goed gevorderd. Reuter seint uit Berlijn: De Rijksdag heeft het vestigings- tractaat tusschen het Duitsche rijk en Nederland, dat op 17 December 1904 te 's-Grravenhage is geteekend, in derde lezing; aangenomen. Mem schrijft aan de Maasb.: Zooals velen zich nog zullen herin neren werd voor ongeveer zeven jaren de rentenier Ripping, te Berkel, ver moord. Thans zou bij een familie aldaar van een bloedverwant uit Amerika een brief zijn ontvangen, waarin de schrij ver o.a. meedeelde dat hij in Amerika in kennis gekomen is met een persoon die het gouden horloge van den ver moorden Ripping droeg. De naam van den vermoorde stond er voluit in ge graveerd. Daar de schrijver den bewus- ten persoon niet bij name kende, zou hij ook zijn portret gestuurd hebben, waaruit zou gebleken zijn dat deze per soon te Berkel en ook met de levens omstandigheden van wijlen Ripping zeer goed bekend was. Uit Heerenveen meldt men: De marechaussee alhier heeft bij het huis zijner ouders gearresteerd den 19- iarigen R. v. d. M., in October jl. uit de gevangenis ontslagen. Hij dreigde zijn moeder en zijn broer te zullen dood steken. Zijn vader, die tusschenbeiden kwam, ging ook voor den woesteling op den loopde vader sprong in een bootje om het kanaal over te varen, de zoon zette hem na tot in het mid den van het kanaal. De moeder vlucht te naar de buren, de vader haalde de marechaussee. De wachtmeester kwam met nog twee man; de jongeling werd gegrepen en gefouilleerd. In zijn zak vond men een groot, scherp slagersmes. De buren vertellen, dat de moeder reeds ernstig mishandeld was, vóór de ande re zoon thuiskwam. Deze zou zijn moe der ontzetten, naaar vluchtte, toen zijn Jongere broer het mes trok. De vorige weok overleed te Tiel in de volksbuurt he it Bleekveld een man, wiens lijk in d e eenige bedstede der woning bleef ligjgen. Toen de kinderen voor de begrafenis hun vader nog eens wilden zien, bleek het, dat de ratten een groot deel van aangezicht en hals hadden weggeknaagd. Omtrent den moordaanslag te Maas tricht, waarvan wij Zaterdag in 't kort melding maakten, ontleenen wij aan de Limburger Koerier nog het volgende: De misdadiger moet reeds langen tijd hebben rondgelóopen met het plan, Barbara Dreessens van 't leven te be- rooven. De oorzaak zijner veete moet gezoch- worden in het feit, dat hij (weduwnaar met 2 kinderen) na reeds jaren lang samengeleefd te hebben met het slacht offer, zich zag verdrongen door zekeren S., die vóór Z. bij haar inwoonde, en na een gevangenisstraf van 3 jaren (welke onlangs is geëindigd) zijn ver meende rechten bij Bardara deed gel den. Zij gevoelde zich blijkbaar nog meer tot S., dan tot Z. aangetrokken, welke laatste, toen hij 't veld moest ruimen voor S., het slachtoffer een doo- delijken haat zwoer, en slechts een gelegenheid zoeht om zijn misdaad te volvoeren. Vrouw D. was getrouwd met zekeren H., doch deze zit reeds jaren in een krankzinnigengesticht. De misdadiger, oud-nachtwaker, heeft gediend als militair bij het O.-I. leger, en heeft 5 jaren in de gevangenis door gebracht, wegens insubordiuatie. Naar ooggetuigen verklaren heeft Z. in koelen bloede en met voorbedachten rade de misdaad gepleegd. Immers vrouw B., welke naast het slachtoffer stond, zag den moordenaar naderen en nadat deze zich eens goed overtuigd had of hij wel werkelijk de ware voor had, bracht hij haar den messteek toe. Een hevige paniek ontstond tusschen de marktbezoekers, die rechts en links vluchtend, hun boterkorven zelfs in den steek lieten. 't Slachtoffer is een krachtige vrouw van ongeveer 45-jarigen leeftijd. Volgens de Deli Crt. is onlangs een jonge Nederlander, de heer Bergendhal, zoon eener bekende familie te Amster dam, te Chulla Lanka on Ceylon tot Bouddha-priester gewijd. De plechtig heid, die werd bijgewoond door een groot aantal Europeanen, werd verricht door een Bouddhistisch priester gewor den Duitscher. De heer Bergendhal gaat nu met kaal geschoren hoofd, barrevoets en in een lang wit kleed gehuld om. Men schrijft uit Sliedrecht dd. 13 Jan.: De onlangs benoemde afgevaardigden der Patroonsvereeniging, de heeren A. P. Volker en C. A. Bot, en die der werkliedenvereeniging „Algemeen Be lang", de heeren A. Mijnster en T. Nieuwpoort, zijn gisteren in bijzondere audiëntie ontvangen door de ministers van financiën, van binnenlandsche za ken en van waterstaat en door den commissaris der Koningin in deze pro vincie, ter bespreking van de bestaande keet-toestanden in den Biesbosch c. a. De afgevaardigden waren over de ontvangst en het vermoedelijk resultaat der gehouden besprekingen uiterst te vreden. De minister van financiën er kende de slechte toestanden, beloofde de wenken der commissie ter harte te nemen en een onderzoek te doen in stellen naar den toestand van heuvels en keten in de grienden, behoorende aan den staat. Bij den minster van binnenl. zaken werd de wensch geuit, dat in den slechten toestand der keten zou worden voorzien óf door een gelegenheidswet óf door een nieuw art. in de Woning wet. Naar de meening van den minis ter zou dit niet gemakkelijk uitvoer baar zijn. Volgens het oordeel van Z. Exc. zou het meeste heil in deze te verwachten zijn van de betrokken ge meentebesturen, en hij beloofde bij voorkomende gelegenheden gaarne zijn steun te verleenen. Bij den minister van waterstaat werd de toezegging ver kregen, dat bij voorkomende aanvrage tot verhooging van de heuvels tot 3.25 plus N. A. P., deze spoedig on derzocht en zoo mogelijk verleend zou worden. Het laaste bezoek gold den commis saris der Koningin in Zuid-Holland. De bespreking hier gaf der commissie de voldoening, dat geleidelijke verbe tering der keettoestanden in het voor uitzicht werd gesteld. Verschillende photografieën werden door de afgevaardigden overlegd, waar uit ook kon blijken, dat bij den staat en bij domeinen de toestand der keten nog vrij treurig is. Men meldt uit Den Bosch aan de „N. R. Ct.": Als ouderlooze jongen, werd hij in een dorp in de Langstraat bij een schoen makertje uitbesteed, 't Geboren Am sterdammertje leerde daar omgaan met pekdraad en spanriem. Volwassen wist hij op 't gemoed te werken van een R. K. geestelijke, die hem, naar men zegt, fÖOoO voorschoot. Daarna woonde hij op kamers en werd o.m. bescherm heer van een rederijkerskamer, die hem den titel van jonkheer waardig keurde, en wist hij, van wien ondertusschen werd verteld dat hij schatrijk was, hand en hart te veroveren van een Haarsteeg- 3che schoone, wier vader zich door noeste vlijt en spaarzaamheid een burgermans kapitaaltje had weten te vergaren. De door zeer velen benijde bruid volgde haren echtvriend naar den Bosch, al waar hij deelgenoot werd in een wijn- zaak, twee paarden en de noodige rij tuigen, knecht in livrei en ineer der gelijke uiterlijke kenteekenen van meer dan gewone weigezetenheid vertoonde en onbekrompen leefde. Van plannen om landerijen aan te koopen, die hij zich met dat doel reeds had laten aan wijzen ook op het oud-adelijk kasteel Zwijnsbergen werd geboden is echter niet gekomen. De pseudo-rij kaard is failliet met een aanzienlijk passief tegen over een actief van gelijk bewoord wordt eenige centen, zijn schoon vader en anderen in niet geringe moeielijkheid brengende. Met gesloten deuren is voor de recht bank te Assen behandeld de zaak van Sake Kornelis Boersma, ontslagen hoofd eener christelijke school te Klooster veen, gemeente Smilde, beschuldigd van onzedelijke handelingen met leer lingen zijner school. Het O. M. eischte 2 jaar gevangenisstraf. Men meldt uit Makkum aan de „Leeuw. Ct. Zaterdagmorgen werd de aandacht der kustbewoners getrokken door nood signalen van een in de branding lig gend schip. Fluks werden een paar booten be mand en mocht het een er van geluk ken na een tocht van ruim drie uur de opvarenden behouden aan wal te brengen. Het waren schipper D. de Jong, van Harlingen, met zijn huishoudster en vier kinderen. Volgens het verhaal van den schipper was hij gisteravond voor „de Boontjes" gaan ankeren, omdat hij, nu de gasboeien waren opgenomen, de reis niet durfde vervolgen. In den nacht, met het opsteken van den wind, was het anker gaan slippen en geraakte het schip, geladen met steen kool, aan lager wal, waar het tegen den harden walgrond stootte en zonk. Zoo goed mogelijk zochten de schipbreu kelingen een toevlucht in den mast, totdat zij door de wakkere redders uit hunne benarde positie werden verlost. Men meldt uit Amsterdam aan de „N. Ct.:'; Hoe uitgebreid en veelomvattend de instructie in de zaak der Hollandsche Hypotheekbank is, blijkt o. m. uit het oordeel van den officier van justitie, mr. Von Baumhauer, dat er wel een vol jaar zal verloopen alvorens deze geruchtmakende zaak voor de recht bank alhier zal kunnen worden behan deld. Ook dit feit wijst er wel op, dat de gepleegde onregelmatigheden over een groot aantal jaren terugloopen. Dagelijks is een accountant op de bureau's der Bank werkzaam om onder justitieele leiding alle boeken te con troleeren. Als een lichtpunt mag wel worden vermeld, dat de administratie van het personeel daarbij geheel in or de wordt bevonden. Naar wij uit betrouwbare bron ver nomen, moet het totaal ten nadeele der Hollandsche Hypotheekbank verduis terd bedrag zijn vastgesteld op f 3,200,000 (32 ton). Wat de Ned. Mij. van zekerheidsstel ling voor ambtenaren en beambten be treft is thans een verlies van f 1,500,000 een uitgemaakte zaak. Dit bedrag kan alleen nog iets vergroot of verminderd worden in verband met zekere nog plaats te vinden afrekeningen. In tegenstel ling met de Holl. Hypotheekbank is bij de Zekerheidsstelling de toestand geheel te overzien. BEkËHDH U4JJVU. Toezicht op Kraiikzinuigeii- De Burgemeester der Gemeente Heus- den, daartoe uitgenoodigd door de Re geering, herinnert de Ingezetenen bij vernieuwing aan den inhoud van ar tikel 3 der Wet van den 27sten April 1884 (Staatsblad No. 96), tot regeling van het Staatstoezicht op Krankzinnigen, waarbij is bepaald, dat hij, die een krankzinnige verpleegt, over wien het staatstoezicht zich uitstrekt, gehouden is hiervan aangifte te doen aan den Burgemeester der Gemeente van zijn werkelijk verblijf, binnen tweemaal vier en twintig uren na den aanvang dier verpleging. Hij, die nalaat bovenbedoelde aan gifte te doen, wordt gestraft met geld boete van ten hoogste f 300. Heusden, 13 Januari 1905. De Burgemeester voornoemd, Honcoop. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Heusden brengen ter alge meens kennis, dat de, ingevolge art. 17 van het Koninklijk besluit van 16 December 1902 (Staatsblad No. 222), opgemaakte alphabetische lijst, bevat tende de namen der in deze Gemeente metterwoon gevestigde eigenaars of be heerders van één of meer ter vordering aan te bieden paarden, gedurende de maand Februari, voor een ieder op de Secretarie dezer Gemeente ter inzage is nedergelegd. Heusden, den 15 Januari 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De SecretarisDe Burgemeester. H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. Plaatselijk i\'icuv»s. HEUSDEN, 17 Januari. Een man, wiens naam indertijd aan veel goeds en nuttigs voor de maatschappij ver bonden was, de heer J. W. R. Gerlach is, na een langdurige ziekte, te 's-Gravenhage ontslapen. Geboren te Heusden den 19 Oct. 1831, heeft Gerlach carrière gemaakt bij de spoorwegen. Het was in deze betrekking, dat de heer Gerlach steeds bereid gevonden werd om Heusdenaren te helpen bij benoeming tot ondergeschikte betrekkingen, die slechts op aanbeveling verleend worden. De'overledene nam 1 Januari 1883 zijn ontslag als chef der afdeeling beweging bij de Staatsspoor, om de taak van hoofdre dacteur en lid van den Raad van beheer van het Utrechtsch Provinciaal en Stedelijk Dagblad te aanvaarden, totdat hij in 1891 zich te 's-Gravenhage vestigde. Tijdens zijn werkzaamheid voor de pers, was hij in de allereerste jaren van de oprichting lid van het hoofdbestuur van den Nederlandschen J ournalistenkring. Dat hij op verschillend gebied werkzaam was, getuigt o.a. zijn aandeel in de oprich ting van de Ned. Tramwegmaatschappij en van de Maatschappij „Een Nationaal Belang" (het planten van vruchtboomen langs de spoorwegen), waarbij hij vele jaren commissaris was, evenals bij de Ned. Maatschappij tot exploitatie van veestallen en veetransporten. Op initiatief der heeren Ant. v. Rijs wijk en J. Ch. H. Wijnands werd alhier Zaterdag j.l. een voetbal-club opgericht, waartoe reeds dadelijk 12 leden toetraden. Zij zal den naam dragen van: „H. F. C. „Quich" (Heusdensche Football Club „Quich"). Moge spoedig het aantal leden flink aan groeien en moge een flink aantal donateurs deze jonge vereeniging steunen, terwijl wij van harte wenschen, reeds spoedig te kunnen zien, dat de Club haar naam eer zal aandoen. Naar wij vernemen moeten dit jaar uit deze gemeente 8 lotelingen voor de nationale militie worden ingelijfd, waarvan 6 voor volledige en 2 voor korte oefening. Paardenkeuringen. De Ministers van Waterstaat, Handel en Nijverheid en van Landbouw, Nijverheid en Handel hebben, ingevolge de Wet op de Paardenfokkerij 1901 en het Kon. besluit van 14 Aug. 1901 (St.-bl. No. 204) bepaald, dat de gewone Rij ks-Voorjaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten in 1906 gehouden zul len worden: voor Noord-Brabant: op 23 Februari te 's Hertogenbosch; op 24 Februari te Zevenbergen. WERKENDAM. Vervolg van de lezing van den heer Huizinga, gehouden op Don derdag 11 Jan. voor de landbouwvereeniging „Werkendam en Omstreken". De grond bevatte soms te weinig stikstof, welk voorkwam in vasten vorm of lucht- of gasvormig; 80 pCt. der lucht was stikstof en de stalmest, ammoniak, peru-guano, beenderen, meel enz. bevatten eveneens veel stikstof, die dus dan haar diensten konden bewijzen. Ook bevatte de aarde soms te weinig kali of zooals ze in België zouden zeggen potasch. 't Was echter niet waar dat potasch kali was, al bevatte potasch veel kali. In eene kleistreek, zooals hier, was kali bemesting zelden noodig, wijl klei veel kali bevatte. Bij 't teelen van veel suikerbieten, roode klaver, aardappelen enz., die veel kali uit den grond haalden, kon kalibemes ting in deze streek ook wel noodig zij n en men moest niet nalaten, bij slechten groei van de een of andere plant, te onderzoeken, al was het dan ook maar op een klein stukje land, wat de kalibemesting wel zou kunnen uitwerken. Bij lichte gronden moest kalibemesting niet achterwege blijven, want de grond bevatte vaak te weinig phosphorzuur en die kan men daaraan toevoegen door phos- phorzure kalk. Thomasslakkenmeel, super- phosphaat, peru-guano en beenderenmeel bevatten ook phophorzuur. Voor goede oogsten waren steeds noodig in voldoende hoeveelheid de voornaamste stoffen, want als eene stof slechts b.v. voor radig is voor 30.000 K.G. bieten per H.A. en de andere voor 40.000 K.G. per H.A., dan zouden de bieten het nooit verder brengen dan 30.000 K.G. per H.A. (Het zelfde had de land bouwieeraar, die verleden jaar voor de vereeniging optrad, reeds in het breede uiteengezet bij de leer van 't minimum). Alphabetische lijst van <le in deze Gemeente metterwoon gevestigde Eigenaars of Beheerders van Paarden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2