Het St. Joris-gilde te Heusden. grondwet zal hij nauwgezet opvolgen, en alle verplichtingen, die zij hem op legt vervullen, en zoo de keuze van het congres rechtvaardigen, terwijl hij steeds zal blijven de toegewijde dienaar van 's lands instellingen en van het vaderland. Fallières is tot president van de Re publiek verkozen verklaard, voor den tijd van 7 jaar, aanvangende met den datum, waarop het gezag van den tegen- woordigen president een einde neemt. De mailtrein OstendeHerbesthal is gisteren bij Gent dwars ingereden door een personentrein. Het postrijtuig is ontspoord, en ging met den geheelen inhoud in vlammen op. De geheele correspondentie bestemd voor België en Duitschland is vernietigd. Vele perso nen zijn gewond. 1'litalNelfik. liieuws. HEUSDEN, 20 Januari. De geweldige storm, in den nacht van Donderdag op Vrijdag, is voor onze ge meente vrij goed afgeloopen. Hier en daar vlogen enkele pannen los, maar zonder ernstige gevolgen. De Maas voor Heusden liep buitenge woon op en bereikte eene hoogte, als ze nog niet had sinds de verlegging van den Maasmond. Vrijdagmorgen waren alle stei gers onder gezet. De goederenloods van de firma L. de Beer was gelicht en meer stad waarts verplaatst. Het wachthuisje op het eiland Nederhemert, dat, met het oog op het wassende watter, was bezwaard en aan een anker verbonden, sloeg, toen de storm op zijn hevigst was, uit elkander en thans liggen planken en palen gedeeltelijk aan de aanlegplaats alhier en ten deele voor de groote brug. Nog bereikte ons het bericht, dat in denzelfden nacht ten drie ure brand werd gezien in de richting van de Langstraat, hetgeen blijkt te zijn een brand in de boekdrukkerij van de firma Baijens te Waal wijk, welk pand geheel is uitgebrand. Het vuur bleef, in weerwil van het stormachtige weder, tot dit perceel beperkt. Nog vernemen we, dat gepasseerden nacht ook het Bossche Veld is ondergeloopen en de stoomtram voorloopig niet verder rijdt dan Vlijmen. Bij Kon. besluit van 13 Dec. 1905 is goedgekeurd het besluit van Ged. Staten van Noord-Brabant, waarbij in 94 gemeenten van onze provincie de jaarwedden der wet houders zijn verhoogd. In onderstaand lijstje zijn de verhoogingen in onze streken ver meld Baardwijk f 45.— f 60.— Dussen 55.— 65.— Geertruidenberg 60.— 80.— 's-Gravenmoer 40.— 50.— Hedikhuizen 45.— 50.— Heusden 80.— 100.— Klundert 80.— 100.— Meeuwen c.a. 40.— 50.— Oudheusden c.a. 40.— 45.— Raamsdonk 85.— 120.— Vlijmen 80.— 100.— Waalwijk 80.— 150.— Waspik 60.— 80.— Wdudrichem 60.— 100.- Zevenbergen 135.— 20o. De heer K. A van Rijswijk alhier als minste inschrijver aannemer geworden van het bouwen van Rijtuigremise en werk plaatsen enz., voor de tramweg-maatschappij „Meierij", voor f 16539. Hollandsche Buurtspoorwegen. (Stoomtram TilburgWaalwijkHeusden Ontvangsten Dec. 1905 f 9,829,72, id. 1904 f 9,626,86. Sedert 1 Jan. '05 f 128,316,121, id. '04 (f 128,880,43. WERKENDAM. Alhier is aangespoeld eene roeiboot met groene doften, terwijl nog is opgevischt in de Nieuwe Merwede onder deze gemeente een vat, waarschijnlijk inhoudende pl.m. 50 L. inkt. Het een en ander is terug te bekomen ter secretarie dezer gemeente. Door de hooge vloeden van de laatste dagen zijn vele grienden onder geloopen en hebben de hakkers natuurlijk weder eene schadelijke week. SLEEUWIJK. Op 31 December 1904 be droeg de bevolking dezer gemeente 1566 m., 1465 vr. totaal 3031 zielen. In 1905 vermeer derd door geboorte 60 m. 69 vr., totaal 129 zielen; door vestiging 62 m. 61 vr., totaal 123 zielen. Geheele vermeerdering 122 m. Io0 vr., totaal 252 zielen. Verminderd door overlijden30 m. 29 vr., totaal 59 zielendoor vertrek 62 m. 58 vr., totaal 120 zielen. Geheele vermindering 92 m. 87 vr., totaal 179 zielen. De bevolking is alzoo over 1905 vermeer derd met 30 m. 43 vr., totaal 73 zielen. Deze gemeente telde dus op 3i December 1905, 3104 zielen, verdeeld in 1596 m. en 1508 vr. Aantal huwelijken 22. Predikbeurten op Zondag a.s.: Ned. Herv. kerk, voor- en nam., ds. Visch. Het aantal lotelingen voor de lichting 1906, te leveren door deze gemeente, be draagt 11, waarvan 8 voor volledige en 3 voor korte oefening. DRONGELEN. Kon vorige jaren wei eens gemeld worden dat iemand na nieuw jaar zijn suikerbieten nog moest rooien, thans is iemand op het denkbeeld gekomen (of was het gebrek aan denkvermogen) zijn aardappelen op het land te laten over winteren. Niettegenstaande den hoogen water stand heeft de overtocht aan het Drongel- sche veer geregeld plaatsalleen is het maar te bejammeren dat de verkeersweg tusschen WaalwijkBesoijen en het veer zoo slecht onderhouden wordt, dat zij bijna niet be gaan- en berijdbaar is. Zou de Kamer van Koophandel te Waalwijk, die altijd dadelijk gereed is op gebreken aan 't veer te wijzen, hier niets van bekend zijn? WIJK, 18 Jan. Bij de op heden ge houden stemming voor een lid van den gemeenteraad, ter vervulling van de vaca ture, ontstaan door het overlijden van den heer W. Uijthoven, werden ingeleverd 203 biljetten. Hiervan verkregen de heeren G. P. L. Bouman 103, W. Bleijenberg 56 en J. de Waal 36 stemmen; terwijl er 8 van onwaarde waren, zoodat gekozen is de heer Bouman. Tegen deze verkiezing is protest aange- teekend, op grond van art. 52 der kieswet en wel, omdat de candidatenlijst is inge leverd door een persoon, niet voorkomende onder de onderteekenaars van den lijst voor den heer Bouman. Loop der bevolking gedurende het jaar 1905. Werkelijke bevolking op 31 December 1904, 1472 m. en 1422 vr., totaal 2894 per sonen. Vermeerdering gedurende het jaar door geboorte met 51 m. en 49 vr., totaal 100; door vestiging met 101 m. en 115 vr., totaal 216. Vermindering gedurende het jaar door sterfte met 25 m. en 36 vr., totaal 61 door vertrek met 93 m. en 84 vr., totaal 177. Bevolking op 31 December 1905, 1506 m. en 1466 vr., totaal 2972 personen. Leven loos geboren 3 m. en 2 vr. Er werden 24 huwelijken gesloten, waar van 22 tusschen jongelieden en 2 tusschen weduwnaars en jongedochters. Van de overledenen bereikten 2 personen den ouderdom van 80, 1 van 83, 1 van 84 en 1 van 86 jaren. Als bewijs dat er toch nog eerlijke menschen zijn kan dienen, dat zekere G. Z. alhier, die ongeveer een half jaar geleden zijn horloge in de Haarlemmermeer verloor, thans van een kameraad, waar hij destijds mee werkte, het bericht ontving, dat hij het horloge in het hooi had teruggevonden en het tegen portkosten weer in zijn bezit kan bekomen. Dat G. Z. hiermede in zijn schik was, laat zich wel begrijpen. Door den zwaren storm, die in den nacht van 18 op 19 dezer woedde, zijn hier verschillende huizen zwaar geteisterd ge worden. Van sommige zijn de daken af- geslingerd en verschillende schoorsteenen ingewaaid. Stond andere jaren bij veel regen val het grootste gedeelte van de uiterwaarden onder deze gemeente blank, nu, na de opening van den Nieuwen Maasmond, loopt slechts een heel klein gedeelte onder water. Het gemis van de zoo vruchtbare sliblaag, door het water achtergelaten, zal zich op den duur wel doen gevoelen. NEDERHEMERT. Voor de Nationale Militie hebben zich Woensdagmorgen op het gemeentehuis 8 jongelingen aangegeven. DRUNEN. Naar wij vernemen, werkt de roomboterfabriek met zoo'n succes dat ern stige plannen bestaan om de handcentrifuge in een stoomcentrifuge te veranderen. HEDIKHUIZEN. De bevolking dezer ge meente bestond op 1 Januari 1905 uit 1171 zielen, waarvan 610 m. en 561 vr.; zij ver meerderde in 1905 met 38 geboorten en 38 personen, die zich in de gemeente vestigden daarentegen hadden 25 sterfgevallen plaats, terwijl 46 personen de gemeente verlieten, zoodat de bevolking op 31 Dec. 1905 bedroeg 1176 zielen, waarvan 615 m. en 562 vr. Er werden 2 kinderen als levenloos ge boren aangegeven en 6 huwelijken vol trokken. ALMKERK, 14 Jan. Aan het hulp postkantoor werd in de Rijkspostspaarbank gedurende 't afgeloopen jaar 456 inlagen gedeponeerd f 9185.49 in 102 keer terug betaald f 8490.01. Uitgegeven 31 nieuwe boekjes. Het jaarfeest gisteravond door de jongelingsvereeniging „Samuël" gehouden, was, ondanks het zeer ongunstige weder, goed bezocht. De Zusterverenigingen uit Nieuwendijk, Sleeuwijk, Werkendam en Genderen hadden afgevaardigde gezonden. De avond werd met het leveren van voor drachten, opstellen en samenspraken, afge wisseld door zang, zeer gezellig doorgebracht. Samuël telt 22 leden en 16 begunstigers. De druk gelezen bibliotheek bevat 158 nummers. Groeie en bloeie deze vereen- tot sieraad der gemeente. VEEN. Stand der bevolking op 1 Jan. 1905 was 464 na. en 467 vr. Geboren wer den dat jaar 20 m. en 15 vt. Er vestigden zich 18 m. en 26 vr. Overleden zijn 7 m. en 3 vr., terwijl zijn vertrokken 15 m. en 19 vr. Bevolking op 1 Jan. 1906 bestond uit 480 m. en 486 vr. totaal 966 personen. Door een 20-tal manslidmaten alhier, is aan den kerkeraad van de Ned. Herv. Kerk een request toegezonden, inhoudende het verzoek om de stoelen en banken, waar van geen eigendoms bewijs kan geleverd worden, te brengen tot het eigendom der kerk zelve. NIEUWENDIJK, 19 Jan. Aan het hulp postkantoor alhier, werd in 1905 in de Rijkspostspaarbank ingelegd f 3786.43 en terugbetaald f 4539.06 De storm heeft verschenen nacht hier aangehouden en heel wat schade ver oorzaakt. De waterstand is hier in 't land en buiten nog van dien aard dat alle stoom gemalen en electrische pomp-stations nacht en dag door malen, zonder merkbare ver mindering teweeg te brengen. GORINCHEM. De Officier van Justitie te Dordrecht eischte gisteren tegen P. Munk, oud-direkteur der Holl.-Geld. Hypotheek bank alhier, wegens onwettig gebruik maken van eene kwitantie, gevangenisstraf van 1 jaar, met bevel tot onmiddellijke inhechte nisneming. De uitspraak is bepaald op 26 dezer. In de Prot. N.-Brab. van 13 Januari 1.1. komt een ingezonden stuk voor, hetgeen heden door een antwoord gevolgd wordt. Op verzoek nemen wij gaarne beide over: Mijnheer de Redacteur! In de Protest. Noorbr. van 1 Januari j.l. las ik de volgende advertentie: „SINT JORISGILDE „Als erfgenaam van den heer C. A. „Roomer Szn., verklaart de ondergetee- „kende, dat door hem is gedeponeerd bij „den heer H. Prins, kassier alhier, „eene som van f 3000, „welk bedrag door genoemden Heer Roo- „mer is ontvangen bij gelegenheid van „de onteigening van een gedeelte van „de Schutterswaard. „De renten daarvan komen ten voor- „deele der Ned. Herv. Kerk alhier. „Heusden. v. EVERDINGEN." Naar aanleiding dezer advertentie doe ik de bescheiden vraag waarvoor dat kapitaal gedeponeerd is, en op iviens naam, daar die advertentie niet zeer duidelijk is. Genoemde persoon kon toch de renten geven aan de Nederl. Herv. Kerk en waarvoor dan dat deponeeren, öf heaft hij afstand gedaan van dat kapitaal, want dat schijnt toch de strekking der advertentie te zijn; vandaar mijn vraag, voor de plaatsing waarvan ik u bij voorbaat mijn dank zeg. In uwe courant van 13 Jan. j.l. komt een ingezonden schrijven voor, van een getrouw lezer van uw blad, die mijne advertentie, geplaatst in uwe courant van 1 Jan j.l.» niet duidelijk vindt. Ik schrijf dit toe, dat hij er meer uit wil lezen, dan er in staat, doch het doet mij genoegen, dat hij, niettegenstaande de beweerde onduidelijkheid, de strekking van die advertentie goed begrijpt, terwijl ik in de gelegenheid ben om eene tout te her stellen. Ik was niet de erfgenaam van den heer Roomer, doch die van zijn beide dochters. De uitdrukking „genoemde persoon" vind ik in zijn skukje wel wat uit de hoogte, wat minachte nd. En nu tot de zaak, Mijnheer de Redac teur. Toen ik na lang denken, misschien te lang, en, ik zal het niet ontkennen, op ster ken aandrang van na-verwante betrekkin gen, tot de overtuiging kwam, dat mij het bewuste geld niet toekwam, besloot ik er afstand van te doen, bij acte van schen king aan de Ned. Herv. Kerk alhier. Ik meen op den 2en Kerstdag, na de Godsdienstoefening, deelde ik mijn besluit mede aan mijne collega's kerkeraadsleden, die mij den raad gaven zulks niet te doen, met het oog op mogelijke processen. Ik kon dan toch de rente van dat kapitaal aan het Kerkbestuur afdragen. Nu ik eenmaal besloten had afstand te doen van dat geld, had ik het maar liever niet meer onder mijn berusting, van daar het deponeeren, terwijl dan de lezers van mijne advertentie konden voelen, even als uw getrouw lezer, waar ik heen wilde. Geachte heer Redacteur. Ik voel mij vol daan, dat het bewuste geld uit mijn huis is, en ik geef u de verzekering, dat het er er niet meer inkomt. Ontvang mijn dank voor de plaatsing. Achtend, v. EVERDINGEN. Heusden, 15 Jan. 1906. ftinnenland. Bij het departement van koloniën is Woensdag ontvangen het volgende te legram van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië „De Soeledatoe van Soppeng heeft met zoon, schoon- en kleinzoon zich aangemeld. De vorst van Goa, geseind als te zijn in Atjataparang, wordt op gespoord. In midden Celebes Zuid Lin- doemeer en Boegoenbajan en in Loe- woe is nog verzet." De N. R. Ct. teekent hierbij aan De Soeledatoe is de vervanger van den vorst of van de vorstin (datoe). De Soeledatoe van Soppeng heeft een ei genaardige rol gespeeld. Aanvankelijk scheen hij geheel op onze hand te zijn. Hij liet weten, dat hij huizen en kar bouwen ter beschikking van de troe pen had gesteld, maar toen majoor Hildering op Lampoko aanrukte, was de Soeledatoe verdwenen. Den 28en September was hij ook niet aanwezig op de door den opperbevel hebber belegde vergadering van rijks- grooten te Watang Soppeng. Als een bewijs, dat de Soeledatoe werkelijk veel invloed heeft, moge dienen, dat La Pabeangi, de echtgenoot van de datoe, in die vergadering het woord namens allen voerende, den kolonel verzocht, alvorens de Atjeh-verklaring te teeke nen, dit stuk te mogen laten zien aan den Soeledatoe, een man van veel aan zien in het land. Daar deze laatste in het officieele landsbestuur geen stem heeft, werd dat verzoek niet ingewilligd. Het schijnt, dat de Soeledatoe op aanstoken van de vorstin van Barroe (echtgenoote van den bekenden Kraëng Beroangin) tegen ons is opgetreden. Hij vluchtte dan ook naar dit rijkje, nadat hij afgezien had van zijn, wer kelijk bestaan hebbende, plannen om zich bij majoor Hildering te melden. Thans heeft hij ook, zwervensmoede, zich bij de Compeni aangemeld. De aanduiding, dat de vorst van Goa zich in de Adjataparang bevindt, is vrij vaag, daar de Adjataparang-bond door vijf staatjes gevormd wordt. Volgens een bericht uit Batavia, zijn door plotseling ingevallen regens op Java hevige overstroomingen veroor zaakt. Vooral in Semarang moeten deze hevig zijn. De dijken van de Serang- rivier zijn op negen plaatsen doorge broken duizenden bouws padiland en kweekbedden gingen verloren, terwijl de bevolking naar het gebergte ge vlucht is. Het bestuur neemt maatre gelen tot verleenen van hulp. Uit Den Haag vernemen wij dat de motie van de vrijzinnig-democratische Kamergroep betreffende de staatsexploi tatie van spoorwegen nog voor 't zomer reces behandeld zal worden. De Vereeniging ter behartiging van de belangen der vrouw, heeft een adres gezonden aan den minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, waarin zij wijst op de vele ongevallen, waaraan dienstboden bij haren arbeid zijn bloot gesteld, als: verminking door van de trap vallen, door ongelukken met een trapleer, met het schoonmaken van ramen en lantaarns, brandwonden bij het veelvuldig gebruik van vuur, gas en petroleum, verstikking door gas of kolendamp. Reden waarom zij Z.Exc. eerbiedig verzoekt bij de eerstvolgende uitbreiding der ongevallenwet de dienst boden in genoemde wet te doen opnemen. Mr. P. T. Troelstra meldt aan „Het Volk", dat hij wegens de weigering van het Partijbestuur om aan zijn ver zoek tot schriftelijke overlegging der punten van beschuldiging in zake „on vaste leiding" door Gorter c.s. te vol doen, zijn ontslag als vertegenwoordiger der Kamerfraktie in het Partijbestuur bij de secretarissen der Kamerfraktie en van het Partijbestuur heeft ingediend. Onder het opschrift „Een „groote" daad", schrijft het „Het Hbld.": De parlementaire socialisten staan ook in ons land tamelijk scherp tegen over de vrije socialisten, anarchisten, of hoe men ze anders noemen wil. Het Volk en het Volksdagblad bestrijden elkaar geregeld en vooi de „directe actie" is ook het eerste blad, vooral na zijn laatste ervaringen, zeker niet meer te vinden. Daarom is het wel eigenaardig in een artikel, dat mevr. H. RolandHolst in Het Volk schrijft, om te bewijzen dat de sociaal-democratie de revolutie in Rusland voorzien had, een verheer lijking te lezen van de revolutionaire beweging in Rusland in de jaren 1877 1881. De schrijfster is vol bewondering voor de kleine groep, die het „syste matisch toegepast terrorisme" tot wapen had gekozen. En vooral voor hun „koenste grootste daad: de welgelukte aanslag van Maart", waarbij Tsaar Alex ander II door een bom werd gedood. Als nu een heethoofdig lezer van Het Volk door deze verheerlijking van een aanslag op een staatshoofd er eens toe mocht komen ook zulk een „koene, groote daad" te verrichten, aan wie was dan de schuld? Op last van den officier van justitie te Amsterdam is Dinsdagmiddag op de straat in arrest genomen de zich noe mende „solliciteur" F. W. T., zaakwaar nemer alhier. Hem wordt ten laste ge legd valschheid in geschrifte en ge bruikmaking van dat valsche geschrift als ware het echt en onvervalscht. In October van het vorige jaar nl. bood de gearresteerde den directeur eener Bank alhier, voor wien hij in dertijd als zaakwaarnemer was opgetre den, een accept aan, vervallende over drie maanden en onderteekend met den naam van een derde. T. deelde mede, dat- die derde een zijner cliënten was en zich bij dat accept jegens T. tot be taling verbonden had; hij verzocht den directeur, of deze hem vast het uitge drukte bedrag wilde geven, en deze voldeed hieraan argeloos. Toen nu over drie maanden het ac cept aan dien derde werd gepresenteerd, ontkende deze het stuk te hebben ge schreven en geteekend; betaling werd dan ook natuurlijk geweigerd. T. er kent het schrijven en het teekenen van het accept, doch hij voegt erbij, dit op last van dien derde te hebben verricht. Deze ontkent de lastgeving pertinent. Te Wageningen is een jas gestolen uit hst politiebureau. De dief meldde zich daar aan om voeding, doch vond liet, toen hij een oogenblik alleen werd gelaten, voor- deeliger om er met de overjas van een der agenten van door te gaan. De man is te Amersfoort gearresteerd. Onder het opschrift „Concerten in de Achterbuurten" schrijft L. en V. uit Den Haag We hadden er al van gehoord, zonder er het juiste van te weten. Want 't ging alles zoo'n beetje ge heimzinnig. Strooibiljetten met een op roep om 's avonds te komen in een of ander lokaal in de buurt, een evange lisatielokaal of een dergelijke zaal. Strooibiljetten die niet verder werden verspreid dan in een paar stratenwaar de armsten gevestigd zijn. En wie gingen kregen dan een pro gramma en vonden een capella-koor gereed om liederen te zingen, terwijl enkele Haagsche zangers en zangeres sen salonummers gaven. Zoo zijn er al een paar concerten ge weest voor de allerarmsten in de buurt der Bagijnestraten en op een paar an dere plaatsen in de stad. Er komen geen recensies van in de kranten, maar de zangers worden rij kelijk beloond door den bijval vaneen zoo ongewoon auditorium, gevormd door zoo velen bij wie men alle gevoel voor iets goeds, iets edels als muziek, afwezig kon achten. Het is opgevallen dat bij deze con certen er zullen er in het geheel tien plaats hebben telkens een lid van de hofhouding aanwezig is. Hiermede is het geheim verraden van den oorsprong dezer concerten. Zij zijn het gevolg eener bijzonder sympathieke gedachte van Koningin Wilhelmina, door de Vorstin op onbe krompen wijze verwezenlijkt. In de laatste jaren zijn, aldus meldt het Haarl. Dgbl., te Bloemendaal ten huize van particulieren, gedeeltelijk zelfs door bemiddeling van den vorigen direc teur-geneesheer van het gesticht Mee- renberg, zenuwlijders uitbesteed. Dit heeft in den laatsten tijd aanleiding gegeven tot ontevredenheid onder een deel der ingezetenen, die met leede oogen aanzien, dat, ofschoon een deel dezer zieken zich in 't publiek rustig gedraagt, anderen daarentegen gegronde reden tot klachten over hunne gedra gingen geven, en dat in 't algemeen de aanwezigen van een tamelijk groot aantal dier ongelukkigen in particuliere woningen en 't zich vertoonen in 't publiek van dezen 't verblijf in Bloe mendaal niet veraangenaamt en niet bevorderlijk kan zijn aan het zich ves tigen aldaar van families, die voor hun genoegen en voor rust buiten komen. Thans is er een beweging ontstaan tegen deze „clandestine gekkenhuizen", gelijk ze in den volksmond worden ge noemd, en heeft een groot aantal in gezetenen zich per request tot de regee ring gewend met het verzoek om tus- schenbeide te komen, indien daar wet telijke mogelijkheid toe bestaat. De inspectie van het rijkstoezicht op krankzinnigen is reeds te Bloemendaal geweest. Men meldt uit Hilversum: Jhr. de Geer is Dinsdagavond circa halfzes per rijtuig naar Amsterdam over gebracht, om daar in hechtenis te wor den gesteld. Het duurde ruim twintig minuten, alvorens hij in het rijtuig ging, ondersteund en zeer geschokt. Eene verpleegster had tevoren kussens in het rijtuig gelegd. Zijne vrouw en dochter hielpen bij het instappen. Een kleed verborg zooveel mogelijk alles voor het oog der nieuwsgierigen vóór het hek van den tuin staande. Hun aantal was gering, wijl het vervoer zeer geheim gehouden is. Men meldt uit Den Haag: Gisteravond wilde een vrouw, alhier woonachtig, in de meening dat ze zich 55 5) 55 ?5 55 55 55 55 55 55 55 15 55 5) 55 55 55 55 yy 55 55 's Hertogenbosch.) Een getrouw lezer van uw geëerd blad. Geachte heer Redacteur!

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2