Het Land van Heusden en Allena, de Langstraat en de Bommelerwaard. I w uecle Itlad IN GEHEIM Biljartfabriek BILJARTS, Steenfabriek „Hazenhui^" Boxneer, - Metselsteenen en Klinkers, - Yoordeelig Bouwen. Metsel-, Hier- en Profielsteen, PERU GUANO looi' Zangverenigingen. H van Herwaarden, Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 2495. Zaterdag 20 Januari. 1900. Pink Pillen. u A. P. C. Roothaert, AUG. SMULDERS Lzn., van .altenl VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f l.OO, franco per post zonder prijs verbooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7ys ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. BUITENLAND. Het Hbl. v. Antwerpen meldt: Al de brigaden der gendarmerie zijn per telegraaf verwittigd geworden zich gereed te houden in het vooruitzicht dat de laatste tien militieklassen onder de wapens kunnen geroepen worden. De distriktbevelhebbers moeten be stendig in hunne bureelen zijn. Te Tsjefoe zijn in tegenwoordigheid van den Franschen consul, drie Chi- neezen ter dood gebracht, die tijdens den strijd om Port Arthur den Franschen maritiemen attaché de Cuverville ver moord hebben. De zwaarste boom ter wereld is ont dekt op een weinig bezochte plaats in Mexico, nabij het dorp Chepultepee. De stam heeft een omtrek van 35.48 meter. Volgens berekingen van bota nisten moetdezeboom 62 eeuwen oud zijn. In 't begin van de aanstaande week zal de eerste trein van Brieg naar Iselle rijden, door den Simplon-tunnel. Bij de opening van de Marokkaan- sche conferentie te Algesiras, zeide de voorzitter, Hertog Almodovar, dat de mogendheden op duidelijke wijze heb ben te kennen gegeven hoeveel belang zij stellen in de verwezenlijking van den vrede en den voorspoed van Ma rokko. Dat kan worden bereikt door hervormingen, gegrond op de souve- reiniteit des Sultans, de onschendbaar heid van zijne staten en de politiek der open deur. „Wij zijn echter zoo ging hij voort niet bekleed met de opdracht een volledig plan van administratieve her vorming op te stellen, maar alleen om de meest dringende te overwegen. Die maatregelen zullen ook het meest af doende zijn, wanneer het vraagstuk der politiemacht overwogen, de verboden invoer van wapenen opgeheven is, de hulpbronnen en uitgaven verzekerd zijn, de rust hersteld is en de handelsbe trekkingen gemakkelijker gemaakt zijn. „Wij moeten onze belangen in over eenstemming brengen met het begin- el van de souvereiniteit des Sultans en de onschendbaarheid van zijn rijk. „De gansche wereld wacht op de op lossing onzer samenwerking." De Fransche afgevaardigde Rev oil sloot zich bij de woorden van Almo dovar aan en stelde aan de conferentie voor, als grondslag voor de hervormin gen aan te nemen de beginselen, door hem uitgedrukt. De Duitsche afgevaardigde von Rado- witz vereenigde zich met Almodovar en Revoil. Almodovar stelde daarop voor, aan te vangen met het vraagstuk van den verboden invoer van wapenen. De indruk der eerste zitting is uit stekend. Tegen Maandag a.s. den verjaar dag van de bloedige tooneelen te St. Petersburg voor het Winterpaleis in het vorig jaar heeft de regeering uitgebreide militaire maatregelen ge nomen. Maar, naar men zegt, zijn de arbeiders niet van plan eenige open bare betooging te houden. De inhechtenisnemingen te St. Peters- burg duren voort en worden steeds tal rijker. Men gaat er reeds toe over verschillende regeeringsgebouwen als hulpgevangenissen in te richten. BINNENLAND. Te Rozendaal heeft gisterennacht een brutale inbraak plaats gehad bij den landbouwer L. van der Heyden op het gehucht Langdonk. Een drietal dieven zijn de woning binnengedrongen langs een raam in de bijkeuken en hebben verder de woning doorzocht. Een der knechts heeft de dieven gehoord, doch durfde zich niet verroeren uit vrees voor de inbrekers, van wie een hunner zich voor zijn bed had geplaatst. Uit den schoorsteen zijn medegenomen een tiental hammen, terwijl uit een kast een groot bedrag aan geld vermist wordt. Daders tot heden onbekend. Uit Vaals wordt aan de Tijd gemeld: 't Loopt zoo langzamerhand hier de spuigaten uit met de speelholen, die er oprijzen als onkruid zoo snel. Nu zijn er weer twee nieuwe geopend bij de reeds talrijke bestaande. Ook wordt als zeker verteld dat 't groote speelhuis te Spa in onderhandeling is met een der prachtigste hotels alhier om daar een speelbank in te richten geheel naar de eischen. Het aantal spelers, uit alle oorden van Europa, stroomt dan ook naar Vaals toe. Jacobus Schep, de oudste inwoner van Gouda, is Donderdag overleden. Hij was den 21sten Februari 1804 te Kuilenburg geboren en zou dus in de volgende maand 102 jaar zijn gewor den. Sedert 1888 was hij opgenomen in de werkinrichting. In 1830 trok hij mede ten strijde en kreeg daarvoor het metalen kruis. Ook de oudste ingezetene der gemeen te Zwammerdam, de wed. Spreij, is Zondag j.l. in den ouderdom van ruim 102 jaar overleden. Uit Rotterdam wordt geschreven Een allerbrutaalst stukje is Donder- middag afgespeeld in den bierkelder van G. A. Chriske in de Wijde Kerk straat no. 9, alhier. Daar zijn gekomen twee mannen, die bier bestelden. Even later verscheen een derde en een vierde, die, na even binnen geweest te zijn, buiten op de straat bleven staan, waar schijnlijk met het doel om een oogje in het zeil te houden. De beide in den kelder gebleven personen zetten zich aan een tafeltje en hielden al bier drin kende, een kort gesprek, waarvan het resultaat was dat een hunner, genaamd J. C. van Z. en in het Jaffa woonachtig, een bekende geweldenaar, plotseling op stond, zich naar de toonbank begaf, een groot mes greep, dat daarop lag, en den eigenaar Chriske, onder bedreiging hem met dit mes te zullen doorsteken, dwong zijn toonbanklade te openen en al het daarin aanwezige geld af te geven. Chriske, die alleen was, zich binnens huis door twee kerels bedreigd ziende, terwijl twee anderen buiten voor den ingang stonden, achtte het raadzaam toe te geven, te meer daar v. Z. hem de punt van het mes op de borst zette, zeggende dat het er door ging als er niet spoedig opgedokt werd. Vijf-en- twintig gulden moest hij hebben; het kon hem allemaal niets meer schelen, want hij was toch „gesjochte". Toen de toonbanklade niet meer dan onge veer f2 bleek te bevatten, gelastte hij Chriske zijn zakken om te keeren en stelde hij zich met geweld nog in het bezit van een rijksdaalder. Terwijl van Z. en de andere geweldpleger, die ge bleken is te zijn de sigarenmaker W. A. van L. uit de Sophiastraat, nu nogmaals de koppen bij elkander staken om nader overleg te plegen, zag Chriske de kans schoon om uit zijn bierkelder de straat op te komen. Hij nam de wijk bij een buurman, wiens knechtje daarop de politie haalde, die de beide roovers on middellijk arresteerde en overbracht naar het politiebureau in de Lange Torenstraat, waar zij zijn opgesloten. De beide mannen, die op de straat voor den bierkelder waren blijven loopen, hadden zich intusschen uit de voeten gemaakt. Vrijdagochtend heeft echter de politie in hun woningen in het Jaffa gear resteerd de werklieden A. v. Z. en L. H. S., verdacht van medeplichtigheid aan dit geweld. Gisteravond is door een gemachtigde van de Emder Hering Fischerei Actiën Gesellschaft, te Emden, alhier een ver gadering gehouden, ten doel hebbende, zoo mogelijk, Urker visschers aan te monsteren voor de bemanning van de logger-vaartuigen van genoemde maat schappij. Genoemde maatschappij heeft onge veer 60 loggers in de vaart, waarvan de laatste twee jaren ongeveer de helft nieuw aangebouwd. Zij geeft geen fooien of monstergelden, doch betaalt hare ondergeschikten een goed loon uit, te weten Matroos f 7.20 per week plus 12 cent van iedere ton haring; oudste f 5.40 idem 9 cent idemjongste f 4.05 idem 71/3 cent idem; reepschieter f 2.70 idem 4'/ï cent idem; af houder f 2.70 idem 3 cent idem. Kort vóór het in dienst treden wordt bovendien nog een bedrag van f20 als vergoeding voor reiskosten verstrekt. Voorts wordt nog een zeker bedrag uitgekeerd als voering-gelden, eveneens als klimmersgeld, welk bedrag per vaar tuig wordt vastgesteld en onder de be manning van elk vaartuig moet worden verdeeld. De schaduwzijde van een ver bintenis bij die maatschappij is alleen de lange afwezigheid uit den huise- lijken kring (ongeveer 6 maanden), het welk echter dit weer voor heeft, dat er niets van de verdiensten afgaat voor het reizen naar huis en haard. Bij mo gelijke ziekte of ongeval wordt de be trokken persoon ten koste van de maat schappij in eene inrichting opgenomen en verpleegd en na herstel weer in dienst genomen, zonder dat dit stoor nis in zijne verbintenis te weeg brengt De voorloopige monsterrol, met Duit- schen tekst, is door den gemachtigde achtergelaten bij den heer F. Bode, te Urk, welke laatste alle mogelijke in lichtingen aan belanghebbenden ver schaft. Reeds dadelijk toonden zich een tien tal personen genegen, een verbintenis aan te gaan, doch aan hen werd in overweging gegeven, zich eerst eens ernstig te beraden, daar, lioewel Duitsch- land zeer goed zorgt voor de rechten en de belangen der visscherij, het ook wetten er op nahoudt omtrent de dienst verbintenis bij zoodanige maatschappij, waarmede niet te gekscheren valt. Acht dagen op de dertig zijn de ongelukkige vrouwen in een voort- durenden toestand van ongemakken. Zij lijden erg, lijden in 't geheim, in stilte en vertrouwen de oorzaken van hun lijden slechts aan hunne intiem ste vriendin toe. De Pink Pillen in deze omstandigheid geven aan de vrouwen voor eerst verlichting, regelen hunne werkingen voor de toekomst en stellen niet eene vraag. De vrouwen verzorgen zich aldus zelf en hunne schaamte is beschermd. De Pink Pillen geven bij iedere dosis bloed, een rijk en zuiver bloed. Aan het bloed geven zij de hoedanigheidaan de personen die te weinig bloed hebben geven zij de hoedanigheid en de hoeveelheid bloed die noodig is. Zij genezen bloed armoede, bleekzucht, neurasthenie, algemeene zwakte, maagkwalen, schele hoofdpij nen, zenuwpij nen, rheumatiek, heupjicht, onregelmatigheden. Prijs doozen. Steiger houder I Franco f 1.75 de doos, f 9.per 6 Verkrijgbaar bij Snabilié, 27, Rotterdam, hoofddepót- voor Nederland en Apotheken, toezending tegen postwissel. ADVERTENTIEN. TILBURG, Levert met succes snelloopende volgens de nieuwste constructie. Reparatiën en levering van QBallen, jLaken, Queuën enz. spoedig en tot de minste prijzen. Alles G0EDK00PER dan voorheen in het Schoenenmagazijn van Engst raat, BlEUiDËY Van concurreercnde prtfzen alle Dames-, Heeren- en Kindnrschoenwet k, Dames-. Heeren en Kinderoversehoenen, alsmede alle soorten eenvoudiger werk «n Wlnterartikelen. Soliede en niet met papier opgevuld. ""HUff Tevens beveelt hij zich beleefd aan voor alle Maat- en Répara tie werk. Ook voorhanden alle soorten Letlerappretuur en Leder«nieei' levert alle soorten van (in Waalformaat.) Gevelsieenen mei van bizonderc prachtkleur, met metaalklank en zeer meskantig. Ligging der Fabriekaan de Maas. ZAND IS RIJKDOM. Fabriceert Cement-lteton Steenen! De nieuwste uitvinding op dit gebied is onze machine, waarmede men per dag 4 5000 steenen kan maken en die kost, compleet om :|j^ te werken, slechts 15 Flulden. De hiermede vervaardigde Steenen (Waalformaat) kosten 4 6 gld. de 1000 stuks. Brochures en inl. gratis en fr. AL Tevonderen tV F. ■•ollaert, Roermond. a cv a <2 I S- o c Kalkzandsteenfabriek Loevesteinte Vuren. GROOTE VOOR RA AjD VAN in verscheidenheid van kleuren en prachtige kloeken vorm. Uitmuntend geschikt voor alle «OlJWWFStlLFN, ook WITEIlWEUkEK. Prijzen en monsters te bevragen te GORIVCHEII bij den Directeur H. F. DE GROOT, Krijtstraat b|d. Toren en bij de Firma Wed. J. SCHOUWENBURG. Kortendijk. van allereerste kwaliteit met stikstofgehalte tot 12 pCc. te boven gaande rechtstreeks van de eilanden ingevoerd. Monsters en aangifte van prijzen op aanvraag verkrijgbaar. 01ileiiclorff*'s opgeloste Peru («uano. onder contróle der Rijkslandbouwproefstations, sedert ruim 40 jaren in gebruik, blijft ontegenzeggelijk steeds de voornaamste aller volledige mest stoffen, en de meest betrouwbare bij alle weersgesteldheden. Onovertroffen voor aardappels, haver, vlas, gerst, bieten, groenten en voor alle veldvruchten, waar bijzondere waarde aan uitmuntende kwaliteit ge hecht wordt. Afdeelding Om onze Heeren koopers tegen misleiding te vrijwaren, en hen in staat te stellen, dadelijk op den eersten biik OklendorfPs opge loste Peru Guano van de in den handel voorko mende namaaksels te onderscheiden, wordt onze voortreffelijke meststof in Balen volgens nevenstaande afbeelding afgeleverd, waarbij op te merken is, dat het opschrift in blauwe kleur, de hoorn van overvloed in rood en de 3 strepen in de lengte in gele kleur moeten zijn. De namaking dezer wettelijk gedeponeerde Markeering zal gerechtelijk gestraft worden. Anglo C ontinentale (vorm. Ohlen- dorfFsche) Guano-Werke. Hoofdagenten voor Nederland de Heeren BINNEVELD en SCHELLEN te Rotterdam. ANTWERPEN, December 1905. «8? 33cr ES der Balen. Vierstemmige Psalmboeken, ingenaaid, V» linnen, f 1.85 ingebonden, l\2 leer met vergulden titel f 2.10 L. J. VhEEMAN, Botermarkt 0 89 en 70, Heusden. NIEUWSBLAD Vraag teekmingen en prijsopgaaf. Als Specialiteit: Gepatenteerd in alle Staten! Nieuwste Uitvinding! P" S-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 5