berichten uit Siberië, rechtstreeks te Petersburg ontvangen, zijn uiterst slgcht, zegt hij. De stemming onder de troe pen laat alles te wenschen. Te Charbin zijn 500 officieren vergaderd geweest om te beraadslagen over de houding die zij zouden aannemen ten aanzien van de regeering. De hoofdofficieren trachtten die vergadering te beletten, maar slaagden niet: zij werden er eenvou dig uitgezet. Ten slotte hebben de vijf honderd besloten, niets te doen voordat zij berichten uit Petersbarg ontvangen hadden. Ook uit Rusland zelf, buiten de groote steden, komen ongunstige berichten. Bijna alle steden van Polen hebben ge brek aan meel. Te Warschau zijn zelfs de lagere scholen gesloten. In den Kau- kasus botsingen tusschen de troepen en de revolutionairen, tusschen de Ar meniërs en de Tartaren. Agrarische troebelen worden gemeld uit Mohilef, Boegoelina, en een dozijn andere plaat sen. Een hooggeplaatst Russisch officier van gezondheid, tijdelijk in ons land, heeft aan het Ned. Tijdschrift van Geneeskunde (no. 3) eenige voorloopige mededeelingen gedaan over zijn erva ringen in den Russisch-Japanschen oorlog. Wat hij zegt over den aard der verwondingen, die hem 't meest onder de oogen kwamen, heeft meerendeels slechts belang in de kringen van het vak, maar de krasse wijze waarop deze officier kritiek uitoefent, trekt de aan dacht. Hij zwaait grooten lof toe aan den Japansclien gezondheidsdienst, dien hij voorbeeldig noemt. Daarentegen schrijft hij, dat een goede behandeling na het voorloopige verband op het slagveld, die veelal mogelijk geweest zou zijn, slechts zelden ten deel viel aan de Russische gewonden: „want telken? bloedden er honderden gewonden dood, en met onze Roode Kruis-menschen was het jammerlijk gesteld; het jeuever- drinken verstompte bij hen alle men- schelijk gevoelik waag het niet zelfs maar bij benadering het aantal men- schen te schatten, die gered hadden kunnen worden, en die onder het vree- selijkste lijden op het slagveld omkwa men. En hoevelen zullen er nog levend begraven zijnIkzelf en mijn op offeringsgezinde collega's konden toch niet alle zwaar gewonden naar de over volle veldhospitalen brengen Zelfs in de particuliere woningen te Port-Arthur weigerde men dikwijls ge wonden op te nemen Te zijner tijd zal de officier de schandelijke dingen die geschied zijn „met onweerlegbare bewijzen" aun het licht brengen, en de schuldigen die slechts er op uit waren, zich te verrijken, aan de kaak stellen, „want duizenden hadden in het leven kunnen blijven zonder deze verachte lijke schurken, misdadigers van hoogen rang, die de overal ter wereld uit mede lijden en barmhartigheid bijeenge brachte gelden verduisterden, en een voudig rapporteerden dat het grootste deel van de aangeschafte en getrans porteerde genees- en verbandmiddelen door de vijandelijke granaten vernield was". Uit Berlijn wordt d.d. 21 dezer ge meld De u3 sociaal-democratische ver gaderingen in Berlijn en den omtrek zijn allemaal ordelijk afgeloopen. Overal namen zij de door het partijbestuur voorgestelde motie aan. Allerwege kon men goed merken dat de politie maat regelen tot handhaving van de orde had genomen. De motie die werd aangenomen, be stond uit twee deelen, over welke af zonderlijk gestemd is. In het eerste deel begroet de verga dering de revolutionaire gebeurtenissen in Rusland en betuigt zij aan de op standelingen daar te lande hare diepste sympathie. In het tweede deel werd tegen het Pruisische drie-klassen-kiesrecht in zeer scherpe termen verzet aangeteekend en algemeen en gelijk kiesrecht verlangd. Maandag werd van daar bericht: Wegens de voorbeeldige orde in welke de volksvergaderingen zijn afgeloopen, voelt men zich genoopt om „van gezag hebbende zijde" te verzekeren, dat de militaire voorzorgsmaatregelen niet ge nomen waren in de onderstelling dat er buitensporigheden zouden voorko men, maar meer om de gemoederen, die misschien door onnoodige alarm- berichten onrustig geworden waren, te bedaren, en aan den anderen kant om aan die elementen, welke met de ar beiders niets gemeen hebben, maar volgens de ervaring gebeurtenissen als die van gisteren tot uitspattingen wil len gebruiken, een ernstige waarschu wing te geven. Aldus de hoog-officieuze verklaring. Zij klinkt als een halve verontschuldi ging van het feit dat gisteren, behalve de tweeduizend politieagenten te Berlijn, nog op het binnenplein van het keizer lijke paleis een bataljon garde-infanterie, een batterij garde-artillerie en een es kadron garde-ruiterij voor een gevecht klaar stonden. Bovendien waren er in de kazernes en de stallen dicht bij het paleis nog vier eskadrons ruiterij van de garde, en zoo meer. En dit alles t volgens de boven aangehaalde fraaie verklaring, teneinde het Berlijnsche grauw ernstig te waarschuwen. Niet uit bezorgdheid voor de arbeiders die met hetzelve niets gemeen hebben. Maar hoe gewichtig moet het Berlijnsche gepeupel zich dan voortaan wel voelen Te Corschenbroich bij Munchen- Gladbach is een jonge man door vier van zijn kameraden uit ijverzucht over vallen en zoo aan een boom gebonden, dat hij maar op een been kon staan. Een heelen nacht heeft de beklagens waardige bij strenge kou zoo moeten staan; toen werd hij pas door voorbij gangers los gemaakt. Maar het ergste is dat hij nu, tengevolge van de door stane ellende, krankzinnig is geworden. De daders zijn bekend. Onze lezers zullen zich herinneren, dat den dag na de vreeselijke verwor ging van de juffr. Gilberte Wilms, in haar sigarenwinkel in de rue Grétry te Luik, reeds een tweetal individuen gearresteerd werden, welke bekenden, doch verzekerden, dat de hoofddader een Zwitser, Leon Richard, was. Men zocht overal naar dezen derde, ja zelfs was men een klopjacht begonnen in de verdachte kroegen van Brussel. Nu echter komt het bericht dat de Pa- rij sche veiligheidspolitie Zaterdagmid dag dezen Leon Richard heeft gear resteerd in de Jardin du Luxembourg, aldaar. Hij is onmiddellijk achter slot en grendel gezet en zal uitgeleverd worden, zoodra aan de formaliteiten is voldaan. De manier, waarop men den kerel heeft te pakken gekregen, was zeer handig. Men heeft nl. 's mans woning, waarin zijn vrouw verbleef, te Somvilliers, in 't kanton Bern, Zwitserland, bewaakt. Op 15 Januari j.l. ontving de vrouw een brief uit Parijs van haar man, waarin stond opgegeven, dat antwoord moest gezonden worden naar de Bar Americain te Parijs. Toen hij daar den brief van zijne vrouw kwam halen, pakte de Parijsche politie, die inmiddels natuurlijk op de hoogte gesteld was, den kerel terstond bij zijn kraag. Men meldt uit Luik aan het Han delsblad van Antwerpen Een meisje van Roermond reed met den trein naar Luik, om èene zuster te bezoeken. Onder het rijden trok een heer, die met eene dame in het rijtuig zat, een fleschje voor den dag, waaruit hij eenig vocht op den zakdoek goot. De Roermondsche werd een bedwel menden reuk gewaar en, voelende dat zij in slaap zou vallen, opende zij een raampje. Na met de grootste moeite tegen de bedwelming geworsteld te heb ben, kon zij te Visé om hulp roepen. Men deed haar uitstappen en was ver plicht haar naar het gasthuis te bren gen. Men denkt dat de twee andere passagiers haar wilden chloroformisee- ren om haar te bestelen. Te Zittau is een man gevangen ge nomen, die onder verdenking staat, zijn schoonvader, diens vrouw en twee kin deren en ook zijn eigen vrouw en zijn eigen twee kinderen vermoord te heb ben en het huis waarin zij gezamenlijk woonden in brand te hebben gestoken. Hij moet zich zelf verraden hebben. Tengevolge van een buskruitontplof- fing is het Braziliaansche pantserschip „Aquidabas", liggende in de haven Jacanga, ten zuiden van Rio de Janeiro, gezonken. Meer dan 300 man zijn om gekomen, waaronder talrijke officieren, alsook vier schouten-bij-nacht. Bij het dorp Cnamoson in Wallis in Zwitserland schuift sinds Zondag een rotsblok in een lengte van een kilo meter naar beneden. Dennenbosschen en boomgaarden worden verpletterd. De bewoners van het dorp verkeeren in groote ongerustheid. De „Patrie" verneemt: Een Chi- neesche bende is Tongking binnen gedrongen, plunderend en moordend. Er is een afdeeling troepen tegen hen gezonden. Er werden er 300 van de bende gedood en even zooveel gewond. De Fransche verliezen bedragen 45 man. Maandag hield El Mohkri op het congres te Algeciras een lange rede in het Arabisch, waarvan de correspondent van de Daily Telegraph de vertaling seint. Daaruit blijkt dat El Mohkri het zoo voorstelt alsof het denkbeeld van de conferentie oorspronkelijk bij den Sultan was opgekomen. De Sultan wilde er zekere hervormingsplannen voor stellen en verlangde den raad en den bijstand van de mogendheden daarbij hij blijft echter de hoofdrol vervullen en behoudt het recht, de voorstellen der mogendheden aan te nemen of te verwerpen- Algemeen gelooft men (zegt de correspondent), dat Duitschland de Marokkaai ische afgevaardigden tot deze houding gebracht heeft. Uit Teheran wordt gemeld, dat on geveer duizend mullah-kooplieden die stad verlieten, als protest tegen de re geering van den schah, en zich naar het dorp Schadulasima begaven. Daar de schah ongeregeldheden en bloed vergieten wilde voorkomen, werd een overeenkomst getroffen op de basis van bijeenroeping van de vertegenwoordi gers gekozen door de geestelijkheid, de kooplieden en de eigenaars van grond, onder voorzitterschap van den schah. De vergadering zal den naam dragen van Huis van Justitie en belast wor den met de administratieve en wetge vende functies. De gelijkheid van allen voor de wet zal worden uitgeroepen. Het bevoordeelen van enkelen zal wor den afgeschaft. De impopulaire gouverneur van Te heran heeft zijn ontslag genomen. Men vreest, dat de vertegenwoordigers van het volk de verwijdering zullen eischen van de Belgische douane-beambten, en van den minister van douanen en pos terijen J. Naus. HEUSDEN, 24 Januari. Het water in de Maas, voor Heusden, met kracht opgestuwd, is tengevolge van den noordoosten wind sterk aan het vallen. Reeds een steiger is geheel droog en de volgende zullen ook spoedig weder voor het gebruik kunnen dienen. Of er schade is aangericht aan straatweg en bazaltglooi- ing zal ook eerst alsdan kunnen blijken. Naar wij vernemen hoopt Donder dag z5 Jan., in het „Wapen van Amster dam" voor de leden der afd. Heusden van de Centr. R.-K. Kiesvereeniging, de Eerw. heer Ferd. Eranssen, kapelaan te Baard wijk, eene lezing te houden. SLEEUWIJK. Zaterdag a.s. voorm. te half 10 vergadert de Raad dezer gemeente. HERPT, 20 Jan. De pogingen om alhier een roomboterfabriek op te richten, zijn afgestuit op de geringe deelneming, die werd toegezegd, 't Is jammer; zoo ergens, dan zou hier blijken, dat zulk eene inrich ting levensvatbaarheid zou hebben. Naar wij vernemen zal alhier een Boerenleenbank gevestigd worden. Het stoomgemaal in den Bernschen polder is sedert eenigen tijd weer in wer king gesteld en wordt bijna nacht en dag in werking gehouden om het water, voor namelijk kwelwater, op peil te houden. DUSSEN, 'z2 Jan. Vrijdagavond j.l. ver gaderden alhier in het hotel „lleesels" degenen, die toezegging gedaan hadden tot levering van melk aan de op te richten Coöperatieve Stoomzuivelfabriek uit Alm- kerk en Dussen. De voornaamste punten der bespreking golden de plaats, waar de fabriek opgericht zou worden en de vast stelling van de statuten. Omtrent het eene punt bleek al spoedig, dat er bij de leden nog al verschil van meening was, voorna melijk was dit het geval bij de stemge rechtigden uit Dussen. Een voorstel, door het bestuur gedaan, om de plaats der op richting te stellen binnen den afstand, ge legen op 1000 M. aan weerszijden der grens, vond bij eene zekere partij geen bijval^ daar deze partij de fabriek wenschte op te richten in de omgeving van „de sluis." Daar dit punt aanleiding gaf tot een zeer onverkwikkelijk debat en het te vreezen is, dat over anderé zaken geen vaste be sluiten te nemen zijn, mogen wij ten zeer ste veronderstellen, dat door samenwerking der gemeenten Almkerk en Dussen geene Roomboterfabriek tot stand zal komen, wat zeker te betreuren is. Door de duisternis misleid, geraakten Zondagavond de dames M. en D. in eene vrij diepe sloot voor het huis, waar zij den avond hadden doorgebracht. Door het hulp geschrei werden zij opgemerkt door twee personen, die hen spoedig op het droge brachten en hen behouden en wel bij hunne verwanten terugvoerden. Door den geweldigen storm in het laatst der vorige week is de groote schuur van de Wed. Middelkoop ingestort. (polder), 25 Jan. Met genoegen ma ken we melding van 't feit dat er vooruit zicht bestaat, dat de stoompont aan het Keizersveer wordt, opgeheven en er even als aan 't Kapelsche veer een kabelstoom- pont in de plaats komt. WOUDRICHEM. Tot ontvanger der dir. belastingen enz. alhier, is benoemd J. Kal- verboer, ontvanger der zelfde middelen te Rijp. OUDHEUSDEN. Toen L. v. d. S. alhier bezig was een kast op te ruimen en den inhoud met beide handen in sluitende richting opnam, bemerkte hij te laat, dat zich onder den rommel bevond een haak- pin, zooals bij het haken gebruikt wordt. Dat pinnetje, met scherpen punt en weer haak was echter zoo diep in de hand ge drongen, dat hij het zelf er niet meer uit kon trekken. Met het voorwerp in de hand zittende, moest hij dus eerst een doktor opzoeken, die het ongewenschte voorwerp er uit sneed. Minnenland. De correspondent van de N. R. Ct. t© Batavia seinde Maandag Een bende Pasireezen viel in Bara- beiuitgezonden patrouilles pradjoerits zijn gevlucht; de controleur Knappert, die met de rest der pradjoerist den vijand afwachtte, is gesneuveld. De ma joor Schilham is derwaarts vertrokken. De redactie teekent hierbij aan: Pasir is een rijkje op de Oostkust van Borneo, residentie Z. en O. Af deeling. Het rijkje werd in 1826 door het sultanbestuur van Bandjeimasin aan het Ned.-Ind. gouvernement afge staan. De eigenlijke Pasireezen zijn Ma- leiers, terwijl Boegineezen in de hoofd plaats en op verschillende plaatsen ïangs de rivier wonen. Pasir maakte tot voor kort een deel uit van de be- stuursafdeeling Pasir en de Tanah-Boem- boelanden, doch is sedert het laatst van het afgeloopen jaar tot een afzon derlijke afdeeling verheven en gesteld onder een controleur van het binnen- landsch bestuur. In de maand Juli 1905 begon het in Pasir onrustig te worden. In die maand werden op den recherchepost Talakai eenige schoten gelost door lie den, behoorende tot een bende onder zekeren Panglima Sentik. Tengevolge van dit vijandig optreden heerschte er onrust in Tanah Grogot. Majoor H. N. A. Swart, civiel en militair resident, vertrok onmiddellijk na ontvangst van het bericht den 20en Juli 1905 derwaarts en onderhield den Sultan van Pasir, die weinig invloed schijnt te hebben, alsmede de landsgrooten en eenige leden van de oud-nationale partijten ernstigste over hunne zwakke houding. Het mocht echter niet baten; de Sultan bleef een vijandelijke houding aannemen en be toonde weinig medewerking in het op sporen van Panglima Sentik. Sedert dien hebben voortdurend eolonnes het meergenoemde rijkje doorloopen. Het ligt voor de hand, dat de bende van Panglima Sentik het in eigen land te benauwd heeft gekregen en daarom een helaas blijkbaar goed gelukten aan val op onze nederzetting Barabei heeft gedaan. Tot voor korten tijd was Bara bei bezet door een luitenant en een vrij sterk detachement. Den laatsten tijd moest de controleur het aldaar stellen met een troep prad joerits, een soort gewapende politie dienaren, op wie, zooals nu weer ge bleken is, in tijden van gevaar maar heel weinig te rekenen valt. De gesneuvelde ambtenaar is de heer M. Knappert, controleur van de onder- afdeeling Batang Alai en Laboean Amas (Barabei). Hulde aan den ambtenaar, die pal stond voor zijn plicht, met een handjevol onbetrouwbare gewapende pseudo-soldaten den vijand manmoedig afwachtte, en zijn plichtsbetrachting be taalde met zijn leven. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië „Zware overstroomingen in de resi- dentiën Pekalongan en Semarang. De Serangdijk, de Toentangdijk, de Babalan- dijk en de dijk van het Prauw vaart kanaal zijn doorgebroken. Volgens voor- loopig bericht zijn geen monschen om gekomen". Ook het Hbld. ontving uit Batavia een telegram, luidende: „Hevige bandjers teisteren Noord - Semarang. Geheele districten zijn over stroomd. De bevolking is zwaar ge troffen. „Ook te Pekalongan komen over stroomingen voor. De geheele noord kust van Java wordt geteisterd door watersnood. De berichten uit Semarang worden steeds somberder". De Nieuwe Courant vestigt er de aan dacht op, dat de partijleider der natio- naal-liberalen dr. Paassche, vice-presi dent van den Duitschen Rijksdag, zeer ernstige beschuldigingen van oneer lijkheid tegen onze Indische ambtenaren heeft uitgebracht. Dr. Paassche sprak er in dit verband van, dat hem onweer legbare voorbeelden genoemd waren van lieden, die, met een betrekkelijk gering traktement uitgezonden, na enkele jaren met een vermogen van honderdduizen den waren teruggekeerd: en hij voegde er bij, dat deze toestanden algemeen bekend waren. De N. C. zegt, dat deze beschuldi gingen dienen te worden weerlegd, en geeft dringend haar verlangen te ken nen, dat deze zaak in een onzer beide Kamers «zoodra mogelijk ter sprake wordt gebracht, hetzij de regeering het initiatief neme tot het afleggen eener verklaring, hetzij wat het blad beter voorkomt een der leden er eene uit- lokke door het stellen ©ener vraag. Men meldt ons uit den Bosch: Het water is hier althans zooveel gevallen, dal men de watertoegangen der stad weer heeft geopend. De schip perij heeft weer ligplaats gekozen in de binnenhaven. Het stoomgemaal is buiten werking gesteld. Om de stad staat echter nog alles blank en de stoom- tramdienst op Vlijmen blijft nog ge stremd. Ook de weg naar Pettelaar is geïnundeerd. Men schrijft uit Oijen De Maas blijft zacht vallende en zal oij vriezend weer wel door vallen. Het binnenwater is nog altijd stijgende, be halve in (?e traverse van de Beerse Maas. Hier vertoonde zich echter reeds vrij veel ijs, zoodat de passage over den provincialen grintweg voor rijtui gen voorloopig gestremd is en de over tocht per schuit ook zoo moeilijk is, dat de post over Ravestein naar Megen zal worden verzonden, waar zij door den bode van hier zal worden afgehaald. Aan een arbeider op de Dierensche heide, die wegens ziekte niet in staat was om de huishunr te betalen, is van wege H. M. de Koningin een bedrag in geld gezonden ten einde alsnog aan zijne verplichtingen te kunnen voldoen. Een afgrijselijk drama heeft zich af gespeeld in perceel Wagenaarstraat 115, te Amsterdam. Op de derde verdieping, voor, zat de familie Kok rustig bijeen, toen G. Kok, de vader, beschonken thuiskwam. Het duurde niet lang of hij kreeg twist met zijn achttienjarige dochter, welke twist zoo hoog liep, dat hij een mes greep, waarmede hij het meisje te lijf wilde. De stiefzoon, Jacob Zoet genaamd, kwam echter tusschen- beide, waarop de beschonken man het meisje liet loopen, maar zich nu tegen haar verdediger keerde. Deze, op zelf behoud bedacht, greep een toevallig voor de hand liggende bijl, waarmede hij Kok een diepe wond in den sche del toebracht. Razend van pijn en woede holde Kok de deur uit en een wagen- loods binnen, naast perceel 115. De daar nog aanwezige mannen legden hem op een handkar en vervoerden hem zoo vlug mogelijk naar het Onze Lieve Vrouwe-Gasthuis, waar men Kok ter verpleging opnam. De inmiddels gewaarschuwde politie was ondertusschen verschenen en ar resteerde den stiefzoon. Bij de pogingen, die het gezin aan wendde om den beschonken vader het mes te ontrukken, liep de moeder ook een kleine snede aan den pols op. Naar de buren zeggen staat G. Kok in den omtrek zijner woning alles be halve gunstig bekend. De toestand van Kok is naar omstandigheden bevredi gend te noemen. Uit Hengelo meldt men van 21 Jan. Hedennacht is den onbezoldigden jachtopziener J. Horsthuis onder Has- selo, een half uur van hier, door een onbekenden strooper, met wien hij eerst een tijdlang worstelde, een doodelijk schot toegebracht. H. wist nog de naast bij zijnde woning te bereiken, waar hij ruim twee uur later stierf. Hij was ge troffen in den buik. Den dader kende hij niet. Nader meldt men: De wachtmeester der marechaussee alhier vond gisteren op de plaats waar Horsthuis werd doodgeschoten, een spek- zak met wapennummer. Bij onderzoek bleek die te hebben toebehoord aan G. T. W. te Wijhe. Deze is daarop gear resteerd. Volgens een later bericht is hij on schuldig gebleken en op vrije voeten gesteld. Te Borne is door den wachtmeester aangehouden zekere J., die de eigenaar van den gevonden spekzak moet zijn. Onder't opschrift moorden en moord aanslagen in Limburg deelt de Nieuwe Koerier mede: In het afgeloopen jaar, in 1905, zijn enkel in het arrondissement Roermond zeven moorden en zestien moordaan slagen in het Limburgsch gedeelte, waarover dit arrondissement zich uit strekt, gebeurd, en wat deze laatsten be treft, zijn nog slechts die aanslagen vermeld, waarvoor minstens één jaar gevangenisstraf werd geëischt. Door den heer Wijnen, majoor van politie te Venlo, werden dezer dagen te Nijmegen bij een opkooper verschil lende zilveren voorwerpen in beslag genomen, die aldaar op 31 December door de gebroeders B. uit Gladbach verkocht waren en vermoedelijk afkom stig zijn van diefstal ten nadeele van den hoofdofficier, die eerst op eene af schuwelijke wijze om 't leven werd ge bracht. Uit Amsterdam meldt men: Mej. Vermij, die na den dood van haren man met hare kinderen in hooger beroep een proces voerde tegen de ge meente Amsterdam, ter zake van het z.g. verwisselde kind, is Zondag over leden. Welke de gevolgen van dezen dood zullen zijn in verband met dit proces, kan nog niet met zekerheid worden gezegd, maar waarschijnlijk is, dat haar advocaat, mr. I. Hen, namens de erfgenamen de procedure zal voort zetten. De positie van het meisje, dat door Vermij indertijd niet als het zijne is erkend, en thans bij gegoede lieden zorgvuldig wordt verpleegd, is onge twijfeld verbeterd. Nu zoowel Vermij als zijn vrouw overleden zijn, en nu Kappeyne van de Cappello nog voogd SM na(<ielijk \icu«s.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2