uit te kiezen, hen een of twee jaar aan het Hof te verbinden en dan een van hen tot troonopvolger te benoemen. Men herinnert zich, dat eenigeD tijd geiden in Engeland een meisje dood in een tunnel is gevonden, blijkbaar uit den trein geworpen. Onlangs heeft een Fransch meisje, dat in Engeland op school ging, op dergelijke wijze het leven gelaten. Ook hier is men er niet achter gekomen, wat er gebeurd is. En nu is eergisterenavond te Chippenham weer een jong meisje bewusteloos op de sporen gevonden. Aan een volgend station zag men de deur van haar coupé openstaan. Dinsdagmorgen vroeg, bij dikke mist, is het Amerixaansche stoomschip Va lencia, varende tusschen San Francisco en Puget Sound, gestrand bij kaapBeale, op de zuidkust van Vancouver Island. Er waren 154 menschen aan boord een bemanning van 60 man en 94 pas sagiers. Zeer waarschijnlijk zijn er 136 menschen omgekomen. Een boot met 18 sehipbreukelingen is door een te hulp gezonden stoomboot opgepikt. Het stoomschip is geheel stuk geslagen. Gisterenavond aan een feestmaal te Kaapstad sprekende, bevestigde Jame son dat Transvaal en Transorange eer daags tegelijk zelfbestuur zullen krijgen. In het restaurant van het hotel Zum StorcheiJ te Bazel is eergisteravond de goochelaar Blumenfeld doodgeschoten. Een nummer van zijn programma was, dat hij door iemand uit het publiek met een pistool op zich liet schieten na het schot haalde hij dan een vooraf weggemofFelden kogel uit den mond. Maar eergisteravond vergat Blumenfeld den kogel uit het pistool te nemen, en de goochelgrap werd bloedige ernst: de kogel trof den goochelaar in het voor hoofd. Jacques Lebaudy, de Keizer van de Sahara, heeft, naar Reuter uit Parijs meldt, aan de gevolmachtigden te Alge- ricas een brief gericht, verzet aantee- kenende tegen zijn uitsluiting van de conferentie. Van uit Manchester is eergisteren een nieuwe optocht van werkloozen naar Londen begonnen. Na zes en een half uur geloopen te hebben, kwamen de mannen te Macclesfield aanwaar voor hen gezorgd was. Gisteren zijn zij verder gegaan naar Hanley, via Stoke, waar een groot aan tal zich bij hen gevoegd heeft. In Victoria (Australië) woeden bosch brandenmijlen en mijlen ver wordt het land verteerd door de lekkende vlammen; mijlen ver worden huizen vernield en velden, en honderden broo deloos gemaakt. Niets wordt gespaard door het voort woedende vuur. Zes kinderen, die uit school kwamen en een eind ver te loopen hadden, wer den op hun weg ingehaald door de vlammen en verbrandden voor de oogen van de moeder, die hen niet helpen kon. Twee farmers, die trachtten een half verlamde te redden, werden door den rook verstikt. Zoo komen er meer hartroerende tooneelen voor. PlaatNelfik Hieuw», HEUSDEN, 27 Januari. Naar wij tot ons genoegen vernemen, bestaat er uitzicht, dat onze vischbank eer lang weder zijn vischafslag zal hebben. De reden hiervan zou gelegen zqn in het nieuw aangewezen vischwater aan de Wou- drichemsche visschers, die bij het in wer king treden daarvan, de gewone riviervisch alhier zullen doen afslaan, ten gerieve van de ingezetenen dezer gemeente en van de opkoopers, die voor de verzending naar Langstraat en elders, zich alhier zullen proviandeeren. Donderdag was het, tengevolge van de sneeuw, met de communicatie treurig ge steld. De stoomtram kon niet rijden en nu bleek het weder, hoe slecht we dit vervoer middel kunnen missen. Vrijdag is het vervoer per tram naar Drunen (station spoor) en Vlijmen weder begonnen en met verlangen wordt het tijd stip verbeid, dat de tramdienst naar Den Bosch weder geheel op regel zal zijn. De verkooping der 8 of 9 dekhengsten te Bergen op Zoom is thans bepaald op Vrijdag 9 Februari as., des middags 12 ure. Bezichtigingsdagen zijn 26 Januari en 8 Februari. Boekjes met inlichtingen zijn gratis verkrijgbaar bij den directeur van het Rijkshengstveulendepot, den heer Krom hout te Bergen op Zoom. De aflevering van lotelingen zal dit jaar niet te Geertruidenberg geschieden. Voor het Land van Heusden en Altena en de Langstraat is thans Waalwijk aangewe zen als plaats van afleveiiDg. Die aflevering zal plaats hebben te Waal wijk op Dinsdag 13 Maart en wel des voor middags 9 ure voor de gemeenten: Baard. wijk, Besoijen, Capelle, Drunen, Hedikhui- zen met Herpt en Oudheusden, Heesbeen c. a., met Drongelen c. a. en Meeuwen c. a., Heusden, Sprang en Vrij hoe ve-Capelle, Waalwijk en Waspik; en op dienzelfden dag des voormiddags half elf voor de gemeentenAlmkerk, Andel met Giessen en Rijswijk, Dussen, 's Graven moer, Raamsdonk, De Werken, Werkendam, Woudrichem, Wijk en Veen. Woensdag 7 Februari a.s. des voor. middags 11 ure wordt in het hotel Noord Brabant, Markt, 's Hertogenbosch eene buitengewone vergadering gehouden van den Nederlandschen Bond van Gemeente- Ambtenaren. Aan de orde komt o.a. Toekenning eener bijdrage in de kosten der tentoonstelling op administratief gebied. Candidaatstelling ter benoeming van een lsten secretaris en van een Penningmeester van den Bond, tengevolge van de perio dieke aftreding der heeren H. J. v. Eggelen, secretaris van Heusden en Th. Pels, secre taris van 's Bosch, Behandeling van het ontwerp nieuw reglement voor de Afdeeling. Wst kan er gedaan worden voor de Ambtenaren ter Secretarie? (In te leiden door den heer C. Raats, Ambtenaar van den burgelijken stand te 's Bosch.) De aangekondigde lezing voor de leden van de afd. Heusden der Centrale R. K. Kiesvereeniging had Dinsdagavond plaats in „Het Wapen van Amsterdam", alhier. Ondanks het ongunstige weer was de opkomst goed. De Weleerw. heer Frans- sen, kapelaan uit Baardwijk, gaf in een met zorg en studie afgewerkte lezing een en ander „ter inlichting" van den Katho liekals kiezer, over zijne rechten en plichten. Spr. wees o.a. op de verkeerde denkbeelden, die velen nog koesterenop den kiesplicht voor den kiesgerechtigdeop liefde en nog eens onderlinge verdraagzaamheidop een drachtige samenwerking enz. Vele aanha lingen en citaten ondersteunden zijne woor den en gaven blijk van diepe instudeering van het onderwerp. Een dankbaar gehoor en warm applaus beloonde den Spreker, die ook namens het Hoofdbestuur der Afdeeling door den heer Van Eggelen, Secretaris dezer gemeente, werd bedankt; deze sprak de hoop uit, dat dit eerste optreden spoedig en nog dik wijls moge worden hervat. WERKENDAM. De heer P. M. D. van der Peijl, onderwijzer alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Ter Neuzen. Door het departement „Werkendam" der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering benoemd, de heer J. L. Mussert en tot diens plaatsvervanger de heer C. Blok. Hedenavond te 7| uur wordt in de consistoriekamer der Ger. kerk A alhier, eene vergadering gehouden van belang hebbenden bij het oprichten van een lees- club voor anti-revolutionaire brochures enz. DUSSEN. Reeds eenigen tijd vertoonde zich alhier in den Nieuwen Maasmond een zeehond, waarschijnlijk een afgedwaalde. Deze week gelukte het aan A. de Rooij het dier door een schot te treffen, waardoor het gemakkelijk te bemachtigen was. Het is een groot exemplaar en trekt vele be zoekers. WAALWIJK. Tengevolge van over strooming van den Baard wij kschen Over laat en den Zomerdijk Waalwijk-Drongelen, zijn de wegen tusschen hier en de boven- Langstraat en van hier naar het Land van Heusden en Altena, zoo niet geheel afge sneden, dan toch zeer bemoeilijkt, wat gisteren vooral op onze anders zoo druk bezochte Vrijdagsche weekmarkt door min der bezoek en door geringen aanvoer van vee en landbouwvoortbrengselen was waar te nemen. VEEN. Langen tijd hadden ze onder handeld om met hunne woningen te ruilen. Eindelijk waren ze het eens, op voorwaarde, dat de eene buurman den andere moest toegeven f 21, een mud aardappelen en 25 bossen riet. Eene zonderling ruiling dus. MEEUWEN. In den Nieuwen Maas mond bij het Capelsche veer werd deze week een zeehond geschoten. De jager, zekere A. de R. van Dussen, vervoerde hem op een kruiwagen naar huis. Gewogen, bleek hij een gewicht te hebben van 50 K.G. KERK-DRIEL, 24 Jan. Met den aard- appelhandel gaat het de laatste dagen aanmerkelijk beter; is de prijs langen tijd stationair geweest op pl.m. f 2.25 a f2.40, thans besteedt men f 2.60 f 2.90 per H.L., naar gelang van qualiteit. Door een drietal commissionairs zijn verleden en deze week aanzienlijke inkoopen gedaan, waarvan de levering thans reeds plaats heeft. Verschil lende landbouwers, wien een tijd geleden vergeefs f 3 per H.L. werd geboden, doch daarna geen aanvrage meer kregen, ruimen thans hun voorraad op, gedachtig aan het spreekwoord van„kandekselneus". HERWIJNEN. Door den commissionair H. Blom werden deze week alhier 400 mud aardappelen gekocht a f 2.50 per H.L., met bestemming voor Amsterdam. ZALTBOMMEL. Door B. en W. werd Dinsdag publiek verkocht het verzamelde compost aan de aschvaalt alhier in percee- len. De totale opbrengst was f 742. Het lichten der gezonken baggerma chine voor onze stad geschiedt door de J. Meijer's scheepsbouwmaatschappij alhier. De werkzaamheden worden met kracht voortgezet, zoodat het gevaarte spoedig weder verwijderd zal zijn. GORINCHEM. In de alhier gehouden vergadering van aandeelhouders van de Holl. Geldersche Hypotheekbank, werden tot directeuren gekozen de heeren A. J. Tittel te Bussum, dir. Amsterd. Scheeps- verb.-Bank en H. Philipse te Haarlem van de Hilleg. Bankvereeniging. De rechtbank te Dordrecht veroor deelde gisteren P. M. alhier, wegens het opzettelijk gebruik maken van een valsch geschrift, tot 6 maanden gev., met aftrek der preventieve hechtenis. Itimieviland. Vanwege het ministerie van water staat, handel en nijverheid wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat de schuttingen door de groote schut sluizen van het kanaal door Zuid-Beve land te Hansweert en te Wemeldinge, in verbaud met uit te voeren werkzaam heden, tot nadere aankondiging niet altijd geregeld zullen kunnen plaats hebben. Uit Steenwijk wordt geschrevenHet hier bestaande comité voor kanalisatie van de Steenwijker Aa behandelde in haar, deze week gehouden vergadering het ontwerp tot verbetering van ge noemd water, ingediend door den heer D. H. S. Blaupot ten Cate, civiel-in- genieur te Groningen. Volgens dit ont werp stelt men zich ten doel het ri viertje de Aa bevaarbaar te maken voor kleine vaartuigen, afvoer van turf en producten, aanvoer van meststoffen en tevens voor voldoenden afvoer van het overtollige water. Bochten zullen wor den afgesneden, kleine kanaaltjes als mede haventjes aangelegd o. a. naar Frederiksoord en ter verbinding met Vledder en Diever. Een paar sluizen zullen noodig zijn; een streek langs de Aa zal kunnen worden verveend, eeni- ge landerijen zullen moeten worden onteigend. De waarde van het te ver krijgen veen wordt geschat op f 530,000. De begrooting sluit met een cijfer van f 267,100. De heer Blaupot ten Cate achtte het gewenscht dat voor de tot standkoming van dit werk een of twee waterschappen worden opgericht. In Overijsel vallen daaronder 1250 H.A., in Drenthe 3100'H.A. Het comité besloot nader advies in te winnen van de hoofdingenieurs van den waterstaat in de prov. Overijsel en Drenthe. Het rekent op een subsidie van het rijk. Tot haren voorzitter ver koos het den heer G. van Leusen, di recteur der maatsch. van weldadigheid, in plaats van wijlen den heer Job. van den Have. Woensdag is voor de eerste maal een jongen uit 's-Gravenhage naar de tucht school overgebracht. Het gold hier het geval, dat de knaap zich weerbarstig en onhandelbaar toonde, omdat de ouders een vak voor hem gekozen had den, waarin hij geen zin had. Een onzer lezers zegt het Han delsblad schrijft ons, dat hij aan het Maasstation te Rotterdam met andere reizigers getuige was van een ergerlijk tooneel. Aan dat station was toen een trein aangekomen, die een aantal land verhuizers uit Rusland aanbracht, op weg naar Amerika. Toen die vreemde lingen, vergezeld van vele kleine kin deren en beladen met pakken enz., niet vlug genoeg de contröle passeerden, zouden zij door den dienstdoenden con troleur met woorden en daden op er gerlijke wijze zijn bejegend, en twee politieagenten, in plaats van die onge- lukkigen te beschermen, de veront waardigde toeschouwers onheusch heb ben toegesproken. Omtrent het vinden van het gouden horloge in Amerika van den te Berkel voor 7 jaren vermoorden Ripping, ver neemt de Maasb. nog: De bewuste brief moet ontvangen zijn door den heer H., in het Roden rijs te Berkel. Deze moet den brief op de gemeente-secretarie gebracht hebben, vanwaar die naar de justitie te 's-Gra venhage verzonden moet zijn. Nog gaat een gerucht, dat geldswaardige papieren van Ripping eveneens in Amerika zou den ontdekt zijn. De Standaard meldt, dat mr. G. J. Sybrandy zeer ernstig ongesteld is. Aan getast door de influenza is daarbij in hevigo mate longontsteking gekomen, zoodat er slechts eenige hoop op her stel is. Een gemeentebestuur in Gelderland ontving deze dagen op het aan een 16-tal krankzinnigengestichten gedaan verzoek om plaatsing van een armlas tige krankzinnige van alle ten antwoord dat er geen plaats beschikbaar was, ook niet in hoogere klasse. Men meldt uit Leiden: Donderdag werd bij den manufac- turier K. aan de Haarlemmerstraat al hier een pak linnen ontvreemd, op zich zelf niets bijzonders en dit te meer om dat de politie de dievegge, zekere vrouw N., uit een onzer achterbuurten, die nog niet geroutineerd in dit werk scheen, spoepig op het spoor was. Toen de po litie echter de daderes in haar ellendige poort woning had gevonden, schrikte ze terug voor de bittere ellende waarin dit talrijk gezin verkeerde. Er was in de schamele woning letterlijk niets meer, geen geld, geen voedingsmiddel, geen huisraad en geen andere dekking dan de armelijke kleeren die man, vrouw en kinderen droegen. Alleen vond men 31 lombardbriefjes. De politie vestigde onmiddellijk de aandacht van de lief dadigheid op dit gezin. Uit Heerenveen bericht men: De justitie is naar Opeinde vertrok ken, waar een jongeling is doodgesla gen. De dader is bekend. Uit Hengelo meldt men De officier van justitie te Almelo heeft f500 uitgeloofd voor wien eenige aanwijzing kan geven aangaande de daders van den moord op den jacht opziener Horsthuis. B. uit Borne is vrijgelaten. De „N. L. K." meldt uit Heerlen Dinsdagavond waren eenige mijn werkers min of meer aangeschoten. Na eerst in verschillende herbergen twis tende te zijn geweest, was te ongeveer half elf uur, zekere E., wonende in de Kolonie Musschemig alhier, met zijn huisgenoot, zekere S. huiswaarts ge keerd. Nauwelijks binnen zijnde, ver scheen in de nabijheid hunner woning zekere R., eveneens in genoemde Ko lonie woonachtig, met drie zijner vrien den, n.m. zekere H., U. erf H. Door R. werd nabij de woning van E. een liedje gezongen, waarin E. en S. aan leiding vonden om eens buiten te gaan zien wat er wel gaande was. Op eenigen afstand hunner woning komende, ont moetten zij de bedoelde vier personen. Al spoedig ontstond twist en een vecht partij tusschen E. en H.S., de huis genoot van E., kwam tusschenbeide, om de vechtenden te scheiden, doch onverwachts sprong R. op S. toe en gaf dezen met een mes of ander scherp voorwerp een gevaarlijken steek in de borst, ter hoogte van het hart. Onmid dellijk daarop bracht R. aan E. een zeer gevaarlijken steek in de linkerzijde toe. Beide gewonden spoedden zich dade lijk daarop naar hunne woning. In allerijl werd geneeskundige hulp ont boden en verscheen een dokter die de gewonden voorloopig verbond en de opneming van S. in het hospitaal nood zakelijk achtte, alwaar ook de gewonde E. in, den morgen van den 24en ver bonden werd. De politie, inmiddels ge waarschuwd, mocht het denzelfden avond nog gelukken den verdachte R. in het café van P. aan den Sittarderweg te arresteeren. De toestand van S. is op dit oogen- blik levensgevaarlijk, terwijl E. ook nog niet buiten gevaar is. In verband met de aanhouding van Dorus Driesen verneemt de A. C. uit Didam het volgende: Zooals reeds meermalen gebeurde had het waardig drietal Driosen's Dorus, Antoon en Bernard weer heel wat op hun kerfstok. Meermalen toch wor den zij geverbaliseerd en veroordeeld, zonder dat het de politie gelukte hen te arresteeren, doch wanneer zij dan evenals ook nu weer flink wat te goed hebben, wordt een klopjacht georgani seerd. Reeds eenige weken werden de bos- schen in de buurt van Didam afgezocht, door de rijkspolitie uit den omtrek en door de marechaussee van Zevenaar, versterkt met eenige manschappen van andere bigades, zonder dat er een spoor van hen kon ontdekt worden. Dinsdag tegen den avond, toan eenige politie beambten weder op onderzoek waren, zagen de rijksveldwachters van Babbe- rich en Didam, hen een honderd meter verder alle drie in het bosch een weg oversteken. Toen de Driessen's de poli tie gewaar werden, zetten zij het op een loopen, Dorus verdween ter zijde van den weg in het bosch, waarop de rijksveldwachters dezen volgden, doch uit het oog verloren. Daar hij niet ver weg kon zijn, werd het bosch nauw keurig afgezocht en vond men hem ver scholen in een greppel. Toen was na tuurlijk geen ontkomen meer mogelijk, en flink geboeid werd hij naar het arres tantenlokaal te Didam overgebracht, waar hij den geheelen nacht zorgvuldig is bewaakt, uit vrees dat zijne broeders zouden pogen hem te doen ontvluchten. Hij is ter beschikking van den offi cier van justitie te Arnhem gesteld, en dadelijk daarna in de strafgevangenis aldaar voor negen maanden opgeborgen. Op de Waal, nabij de voormalige steenfabriek te Brakel, is het rijnschip van de Maatschij. Rooij ens van Ant werpen, tengevolge van den jongsten storm, gezonken. De opvarenden heb ben zich met hun sloep gered. Het schip en de lading steenkolen zijn ver zekerd. Op die plaats zijn in enkele jaren tal van schepen vergaan. Men schrijft uit Sittard: Een tiental dagen geleden kwam hier een onberispelijk gekleede 30-jarige Duitscher aan, met rijtuig en mooi ren paard, in gezelschap van een chic ge kleede dame, welke hij voor zijne vrouw uitgaf, en van een jockey. Hij nam in trek in het naast het stadhuis gelegen logement van den heer H. Kallen, tevens rijtuigverhuurder. De Duitscher gaf voor te heeten Götze, leefde er oogenschijn- lijk fatsoenlijk van en was ruimschoots van geld voorzien, dat hij voorgaf op de wedrennen te Spa te hebben ge wonnen. Na vijf of zes dagen verscheen er een tweede dametje en de eerste ge zellin vertrok: en hetzelfde was het geval met de tweede, toen er Vrijdag weer een blondine arriveerde. Doch nu gaf de dochter van den hotelhouder te kennen, dat deze „dame" niet met hem op dezelfde kamer kon logeeren: dat was immers zijn vrouw niet! „Oh", gaf onze Duitscher ten antwoord, „ik houd er wel een stuk of zes, zeven vrouwen op na, de eene nog mooier dan de andere." Dat ging, zeer begrijpelijk, de zede lijkheidsbegrippen van de hotelhou dersdochter te ver, en daarom werd sinjeur Vrijdag 1.1. gedwongen om te vertrekken. Bij zijn vertrek werd alles betaald, hij vertrok met rijtuig en paard en de dienzelfden dag aangekomen schoone, volgens zijn voorgeven, naar Maastricht. Zaterdag echter kwam bij den bur gemeester van Sittard een telegram van de politie uit Dusseldorf, waarin ver zocht werd, den in de herberg van Kal len logeerenden Duitscher, genaamd Götze, onmiddellijk te arresteeren, daar hij beschuldigd werd van grove dief stallen, in Duitschland gepleegd. Een inspecteur van politie uit Sittard toog onmiddellijk op onderzoek naar Maas tricht, alwaar Zaterdagavond tevergeefs alle hotels en logementen werden af gezocht. Zondagavond werd de inspecteur ech ter op 't spoor gebracht van den voort- vluchtigen Duitscher door een koop man uit Sittard, die hem had aange troffen in 't hotel „Onnou" aan 't station te Beek-Elsloo. Zondagnacht om 2 uur werd hij in dat hotel, genoegelijk met een drietal Beekenaren kaartspe lend, aangetroffen en gearresteerd. Op hem werd slechts een bedrag van 600 mark aan Duitsch bankpapier en eenig kleingeld bevonden. Zijn blonde schoone vergezelde hem in zijn arrest naar Sittard. Volgens de meening der politie en van den logementhouder K. alhier, heeft de eerste of tweede „schoone" uit jaloezie de Duitsehe politie op 't spoor van den misschien beruchten dief ge bracht. Later is hij geboeid naar Maastricht overgebracht en ter beschikking van den officier van justitie gesteld, totdat over zijne uitlevering zal zijn beslist. Het jonge dametje, dat het laatst bij hem werd aangetroffen, een twintig jarige blondine uit Dusseldorf, en zijn zoogenaamde jockey werden, als zonder middelen van bestaan, over de grenzen gebracht. Het renpaard met rijtuig is voorloopig nog te Sittard gebleven. Eenige kinderen die zich Woensdag vermaakten op het ijs der Vliet onder Maasdam, zakten er door, met het nood lottig gevolg dat twee hunner, jongens van 10- en 8-jarigen leeftijd, ver dronken. In de laatste weken zijn te Wolferts- dijk eenige gevallen van pokken voor gekomen. Wanneer ik in Antwerpen ben, is er voor mij geen grooter genoegen dan een wandeling langs de dokken. Het is voor iemand, die er nooit geweest is, onmogelijk zich voor te stellen, wat een vreeselijk groote hoeveelheden van allerlei handelsartikelen men daar ziet opgestapeld; wat een onnoemelijk aan tal schepen uit alle oorden der wereld, men daar ziet vergaderd. En dan die bedrijvigheid van laden en lossen, dat spreken van alle talen der wereld, neen, wie er nooit geweest is, kan er zich geen denkbeeld van vormen. Onlangs viel mijn oog op een kolos saal zeeschip, dat men bezig was te los sen. Onwillekeurig wandelde ik er heen, want ik wilde toch eens zien, wat zulk een zeemonster inhield. Doch, toen ik naderbij kwam, behoefde ik het niet meer te vragen. De reuk zei het mij reeds op eenigen afstand. Het kolossale zeeschip was geheel geladen met Peru- Guano. Daar ik niet begreep, dat er zooveel van die meststof in eens aan gevoerd werd, ik had wel eens hooren zeggen, dat er tegenwoordig bijna geen Guano meer aankwam, sprak ik een der beambten aan, die met het toezicht op de lossing schenen belast te zijn en vroeg hem om inlichtingen. Van hem Een kolossaal schip.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1906 | | pagina 2